راهنمای خرید برای نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

راهنمای خرید تخت نوزاد

راهنمای خرید تخت نوزاد

خرید تخت نوزاد ممکن است موضوع ساده‌ای به نظر برسد، بااین‌حال مسئله‌ای است که بسیاری از پدر و مادر‌ها بعد از تولد فرزندشان درگیر آن می‌شوند. نکات مهمی در خرید تخت نوزاد وجود دارد که در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 یکی از مسائلی که درباره خرید تخت کودک اهمیت زیادی دارد، مسئله ایمنی است؛ بنابراین لازم است علاوه بر کیفیت بالا، قیمت مناسب، راحتی و آسایش کودک و دیگر فاکتورهای موردنیاز که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، امنیت کودک نیز تا حدود زیادی فراهم شود. در ادامه مقاله به نکات مهم در خرید اشاره می‌کنیم و به معرفی انواع تخت کودک به‌اختصار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

انواع تخت نوزاد

از اصلی‌ترین انواع تخت نوزاد می‌توان به گهواره کنار تخت، تخت نوزادی و تخت دومنظوره نوزاد – نوجوان اشاره کرد. هر یک از این تخت‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 گهواره کنار تخت

 گهواره کنار تخت

این محصول را می‌توان در جنس‌های مختلف پلاستیکی و چوبی تهیه کرد. در بین انواع گهواره‌های کنار تخت چوبی نمونه‌هایی وجود دارد که می‌توان آن را به طور کامل به تخت مادر متصل کرد. از اصلی‌ترین مزیت‌های این نوع تخت نوزاد می‌توان به ایجاد فاصله بین مادر و نوزاد اشاره کرد که باعث افزایش امنیت نوزاد شده و خواب بهتری را برای نوزاد فراهم می‌کند؛ چراکه نوزادانی که بافاصله بیشتری از مادر خود می‌خوابند، خواب بهتری را نسبت به نوزادانی که کاملاً به مادر خود می‌چسبند، تجربه می‌کنند.

 اما از معایب این تخت می‌‌توان به این مورد اشاره کرد که این گهواره‌ها معمولاً کوچک بوده و معمولاً فقط تا هشت‌ماهگی می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند. همچنین برای تهیه این محصول باید سرویس خواب تشک و بالش نیز تهیه کرد که تنها برای چند ماه می‌تواند کارکرد داشته باشد. بااین‌حال این گهواره‌ها دارای امکانات خوبی هستند. البته برای استفاده از آن‌ها نیاز به فضای باز زیادی دارید. بعضی از مدل‌های این گهواره دارای چرخ بوده که امکان جابه‌جایی آن را فراهم می‌کند.

 تخت نوزاد

تخت نوزاد تخت کوچکی است که معمولاً از چوب و ام‌دی‌اف ساخته شده و کودکان می‌توانند تا ۶ و ۷ سالگی روی همین تخت بخوابند. میله‌های این تخت از جنس چوب یا فلز است. همچنین این تحت دارای کشور می‌باشد. در این کشوها می‌توان لباس و دیگر وسایل کودک را قرار داد. بعضی از این تخت‌ها به‌صورت دولایه ساخته می‌شوند. در حالت دولایه امکان تکان‌دادن کودک مانند گهواره فراهم می‌شود. اگرچه تکان‌خوردن برای نوزادان مطلوب است؛ اما بی‌دقتی در ساخت اتصالات این تخت می‌تواند منجر به افتادن و عدم امنیت نوزاد شود.

 از مزیت‌های تخت نوزاد می‌توان به این مورد اشاره کرد که این تخت باعث می‌شود کودک چند ماه بعد از تولد بتواند به‌تنهایی در اتاق خودش و جدا از پدر و مادر بخوابد. پیش از خرید تخت نوزاد باید مطمئن شوید که اندازه آن در حد استاندارد است. برای خرید سرویس خواب نیز حتماً به وجود تعداد مناسب دور سری توجه کنید. دور سری‌ها باید دورتادور تخت باشند تا مانع از ایجاد ضربه و صدمه به لبه‌های تخت و میله شوند.

 همچنین امکان بالا پایین شدن میله‌های کنار تخت نیز توجه داشته باشید. اگر میله‌های به‌صورت ثابت باشند شما باید کودک را از عمق تخت بلند کرده که در این حالت به کمرتان فشار زیادی وارد می‌شود. ارتفاع میله‌ها نیز باید به‌گونه‌ای باشد که کودک تا قبل از رسیدن به سن مناسب نتواند خودش را از لبه تخت بالا بکشاند و به پایین پرتاب کند. از سوی دیگر فاصله بین میله‌های تخت نیز نباید کمتر از ۵ سانتی‌متر باشد تا دست‌و‌پای کودک بین میله‌ها گیر نکند.

تخت نوزاد – نوجوان یا دو‌منظوره

تخت دو‌منظوره یک ایده خوب است. این تخت در ابعاد ۱۰۰۱۸۰ ساخته می‌شود. این تخت کمد یا کشور دارد و بخش نوزادی آن معمولاً تا هفت‌سالگی قابل‌استفاده است. سپس با برداشتن کمدها و میله‌های مجاور می‌توان آن را تبدیل به تخت نوجوان کرد. مزیت این نوع تخت این است که باعث می‌شود هزینه کمتری پرداخت شود و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. بااین‌حال این نوع تخت بسیار بزرگ بوده و فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند.

 در هنگام خرید این تخت باید توجه داشته باشید که بعضی از مدل‌ها به‌گونه‌ای هستند که بعد از برداشته‌شدن میله‌ها و کمد‌ها جای پیچ‌و‌مهره‌ها را به شکل نامطلوب و ناجوری نشان می‌دهند.

به‌طورکلی خرید تخت نوزاد می‌تواند بهترین گزینه برای کودک تازه متولدشده باشد؛ چراکه این نوع تخت‌ها معمولاً سن ۷ سالگی قابل‌استفاده هستند و نسبت به تخت دومنظوره نیز فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

انواع تخت نوزاد کدام است؟

نکات مهم در خرید تخت نوزاد

در خرید تخت نوزاد لازم است به نکات مهمی توجه داشته باشید از جمله مهم‌ترین نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 توجه داشته باشید که میله‌های تخت کودک فاصله استانداردی داشته باشند

 فاصله استاندارد میله‌ها نکته بسیار مهمی است که در هنگام خرید تخت نوزاد باید موردتوجه قرار بگیرد. همه تخت‌های کودک در قسمت طول و عرض دارای چندین میله بافاصله مشخص هستند. این میله‌ها جهت جلوگیری از پرت‌شدن کودک از تخت تعبیه شده‌اند و در واقع یک سپر ایمنی محسوب می‌شوند. اما درصورتی‌که فاصله استاندارد در طراحی میله‌ها رعایت نشود، می‌تواند خطرات جدی و حتی خطر مرگ را برای کودک به دنبال داشته باشد؛ چراکه در بسیاری از موارد ممکن است سر کودک در فاصله بین میله‌ها گیرکرده و باعث خطرات زیادی شود.

طبق استانداردی که توسط سازمان نظارت بر تولید کالاهای مصرفی کودکان ارائه گردیده، فاصله استاندارد میله‌های تخت باید بین ۵ تا ۹.۵ سانتی‌متر باشد. این مقدار بهترین فاصله برای طراحی میله‌های تخت است. فاصله میله‌های تخت باید به‌گونه‌ای باشد که نه دست‌و‌پای کودک در آن گیر کند و نه امکان خارج‌کردن سر کودک از میله‌ها وجود داشته باشد.

 به اتصال محکم قطعات توجه داشته باشید

تخت نوزاد از تعداد زیادی قطعه مختلف تشکیل شده که این قطعات به همدیگر متصل می‌شوند. هنگام سرهم کردن تخت حتماً باید به استحکام قطعات و اتصال محکم آن‌ها توجه داشت؛ چراکه در‌صورتی‌که قطعات به‌درستی به یکدیگر متصل نشده باشند، هنگام تکان‌خوردن کودک ممکن است قطعات مختلف از هم باز شده و موجب آسیب رساندن به کودک شوند.

 از ایمن بودن وسایل جانبی تخت نوزاد مطمئن شوید

 این موضوع ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد، بااین‌حال باید توجه داشت که برخی از تخت‌های نوزاد دارای تزئینات خاص یا وسایل جانبی هستند که امکان ایجاد خطراتی مانند خفگی را ایجاد می‌کنند. حتماً در هنگام خرید تخت نوزاد به این موردتوجه داشته باشید یا قسمت‌های خطرآفرین را از آن جدا کنید.

 تخت کودک باید صاف باشد

 همان‌طور که می‌دانید اکثر تخت‌های کودک از چوب ساخته شده‌اند. سطح تخت کودک باید کاملاً صاف و بدون خرده چوب یا تراشه چوب باشد. خرده چوب می‌تواند باعث زخم شدن یا آسیب به پوست کودکان شود؛ چراکه پوست نوزاد بسیار حساس است و ازآنجاکه کودکان عادت دارند همه چیز را لمس کنند؛ بنابراین امکان آسیب به آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

 توجه داشته باشید که ارتفاع دیواره‌ها استاندارد باشد

 از دیگر نکاتی که در خرید تخت نوزاد اهمیت زیادی دارد ارتفاع دیواره‌های آن است. ارتفاع دیواره‌های تخت باید به‌گونه‌ای باشد که کودک نتواند خود را آویزان کرده یا احتمال پرت‌شدن آن ایجاد شود.

بهتر از پایه‌های تخت کودک ثابت یا دارای قفل باشد

بعضی از تخت‌های نوزاد دارای چرخ هستند که امکان جابه‌جایی راحت آن را فراهم می‌کنند بااین‌حال ممکن است این موضوع باعث آسیب رساندن به کودک شود؛ چراکه ممکن کن است در هنگام حرکت یا تکان‌خوردن کودک چرخ‌ها جابه‌جا شود. به‌خصوص اگر کف‌پوش خانه سرامیک و پارکت باشد امکان لیزخوردن پایه‌ها به‌راحتی فراهم می‌شود؛ بنابراین در خرید تخت نوزاد حتماً توجه داشته باشید که پایه‌ها ثابت بوده و یا در صورت چرخ‌دار بودن دارای قفل باشند تا ایمنی لازم را برای نوزاد را فراهم کنند.

 کناره‌های تخت کودکان نباید متحرک باشد

تخت‌هایی که کناره آن‌ها متحرک است می‌توانند مشکلات زیادی فراهم کنند و بسیار خطرآفرین هستند. قسمت‌های متحرک ممکن است شل باشند و به‌راحتی از تخت جدا شده و موجب صدمه یا حتی ایجاد خطر جانی برای کودک شوند؛ بنابراین لازم است حتماً در طراحی تخت‌ها به این موضوع توجه داشت و تختی را انتخاب کرد که کناره‌های آن متحرک نباشد.

 قابلیت تبدیل از ویژگی‌های مثبت تخت نوزاد است

 همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم تخت‌های وجود دارند که دارای قابلیت تبدیل هستند. تخت نوزاد به‌گونه‌ای است که می‌تواند به تخت کودک تبدیل شود. شما با جداکردن بعضی از قسمت‌ها می‌توانید آن را به یک تخت جدید و مناسب برای کودکان یا نوجوانان تبدیل کنید. این تخت‌ها می‌توانند تا سن ۷ یا ۱۵ سالگی مورداستفاده قرار بگیرند. این موضوع می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه شود.

 تعداد کشوها و باز و بسته شدن راحت آن‌ها

تعداد کشوها از مواردی است که در هنگام خرید تخت نوزاد باید به آن توجه کرد؛ چراکه نوزادان معمولاً وسایل بسیار زیادی دارند. بعضی از تخت‌های نوزاد چند کشو در قسمت پایینی خود هستند. توجه به امکان باز و بسته شدن راحت این کشوها موضوع مهمی است که در هنگام خرید تخت باید به آن توجه داشت.

 قابلیت تغییر ارتفاع تخت از سطح زمین

از دیگر مواردی که در خرید تخت نوزاد باید به آن توجه داشته باشید، این است که قابلیت امکان تغییر ارتفاع در آن وجود داشته باشد. برخی از تخت‌های نوزاد دارای کفه‌های هستند که چنین قابلیتی دارند و شما می‌توانید ارتفاع آن‌ها را تنظیم کنید. نکته مهمی که در خرید این نوع تخت‌ها وجود دارد این است که اگر کودک بسیار پرتحرک و بیش فعال است  یا در صورت نوزاد زیاد غلت می‌زند بهتر است ارتفاع تخت کودک بسیار کم در نظر گرفته شود.

 فضای داخلی تخت در حد استاندارد باشد

 فضای داخلی تحت در حالت استاندارد حداقل ۱۳۰ در ۷۰ سانتی‌متر است. تخت نوزاد نباید خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد. بزرگ‌بودن تخت می‌تواند باعث ایجاد خطرات زیادی برای نوزاد شود. درعین‌حال تخت باید به‌گونه‌ای باشد که آسایش و راحتی و امکان حرکت‌دادن راحت دست و پاها را فراهم کند.

 در هنگام خرید تخت جنس آن توجه داشته باشید

 تخت نوزاد معمولاً از چوب ام‌دی‌اف و مواد مصنوعی یا فلز آلومینیوم ساخته می‌شود. اما بهترین جنس برای تخت کودک چوب طبیعی است؛ چراکه تخت‌هایی که با چوب طبیعی ساخته می‌شوند و مواد مضر شیمیایی ندارند و به‌این‌ترتیب باعث ایجاد حساسیت و آلرژی برای کودکان شیرخوار نخواهد شد. بااین‌حال تخت‌های تولید شده از ام‌دی‌اف نیز دارای مواد مضر بسیار کمی هستند و می‌توانند گزینه مناسبی برای نوزادان باشند.

امکان اتصال به تخت والدین

 این مورد نیز از ویژگی‌های خوبی است که در هنگام خرید تخت نوزاد باید به آن توجه داشت. همان‌طور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم، در صورت اتصال تخت نوزاد به تخت والدین، نوزاد خواب بهتری را تجربه کرده و میزان خطر خفگی یا همان سندروم مرگ ناگهانی نیز کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *