هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته هجدهم بارداری (هفته ۱۸ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته هجدهم بارداری (هفته 18 حاملگی)

ورود به هفته هجدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن جنین شما در هفته ۱۸ حاملگی حدود ۲۰۰ گرم است و طول بدن او به حدود ۱۵ سانتی‌متر رسیده است. طول جنین شما تقریباً اندازه یک هات‌داگ خوشمزه است. روده او با مکونیوم پر می‌شود، که اولین مدفوع جنین خواهد بود. جنین بسیار در حرکت است، ممکن است متوجه این حرکت‌های کوچک یا بال زدن در معده خود شوید و به این حرکات «تسریع» یا حرکات تند می‌گویند. جنین احتمالاً در مواقعی که شما فعال هستید استراحت خواهد کرد، بنابراین زمانی‌ که شب‌ها بی‌حرکت دراز می‌کشید احتمال بیشتری وجود دارد که حرکات او را احساس کنید. اگر هنوز نمی‌توانید حرکات کودک خود را احساس کنید، نگران نباشید، ممکن است تا چند هفته دیگر چیزی احساس نکنید. در هفته ۱۸بارداری بسیاری از زنان احساس سبکی سر و سرگیجه می‌کنند. این احساس به این دلیل است که رحم در حال رشد می‌تواند هنگامی‌ که شما نشسته یا دراز کشیده‌اید به شریان‌ها فشار وارد کند. وقتی بلند می‌شوید، خون ناگهان جاری می‌شود که باعث سرگیجه خواهد شد. در هفته هجدهم حاملگی بدن شما خون بیشتری برای تغذیه جنین تولید می‌کند، بنابراین برای حمایت از این فرآیند باید مایعات زیادی بنوشید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۸ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته هجدهم بارداری (هفته 18 حاملگی)

هفته هجدهم بارداری

اکنون که به هفته هجدهم بارداری رسیده‌اید، ممکن است تغییراتی را در ظاهر و احساس خود مشاهده کنید، زیرا کودک‌تان به رشد و تکامل خود ادامه می‌دهد. پینو بیبی برخی از علائم رایجی که ممکن است تجربه کنید را در این مقاله بیان کرده ‌است تا درک بهتری در مورد رشد جنین و حرکات کوچکی که ممکن است در هفته هجدهم بارداری احساس کنید، داشته باشید.

نکات ضروری در هفته هجدهم بارداری

در حال حاضر رویدادهای زیادی در درون شما در حال رخ دادن هستند. ما چند نکته مهم در مورد هفته هجدهم بارداری را جمع‌آوری کرده‌ایم تا بدانید که منتظر چه چیزی باید باشید:

 • استخوان‌ها در بدن جنین شما شروع به سفت شدن می‌کنند.
 • ممکن است جنین شما شروع به ثبت صداها کند زیرا گوش‌هایش از کنار سرش برجسته می‌شوند.
 • در هفته هجدهم بارداری یا در هفته‌های آینده، ممکن است حرکات جنین خود را احساس کنید. برای تلنگرهای کوچک در شکم خود آماده شوید.
 • بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ حاملگی، شما یک سونوگرافی برای بررسی رشد کودک خود خواهید داشت. این اسکن ناهنجاری یا مورفولوژی جنین نامیده می‌شود. این اسکن، اندازه جنین را بررسی می‌کند و ویژگی‌های فیزیکی از جمله قلب، مغز، ستون فقرات و کلیه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. در این اسکن ممکن است بتوانید (در صورت تمایل) بفهمید که آیا جنین دختر است یا پسر. اگر اسکن نشان داد که ممکن است مشکلاتی در رشد کودک وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد برای آزمایش‌های بیشتر به یک متخصص زنان و زایمان یا مشاور ژنتیک مراجعه کنید.

هفته هجدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

شما در توصیف بارداری، واژه هفته‌ها را بارها شنیده‌اید، اما اکنون در ماه چندم بارداری هستید؟ اگر چه روش‌های مختلفی برای تعیین چهل هفته حاملگی به ماه وجود دارد، اما در هفته ۱۸ بارداری احتمالاً در ماه پنجم بارداری خود هستید، حتی اگر متوجه برآمدگی شکمی یا علائمی نشده باشید.

هفته هجدهم بارداری: رشد کودک شما

تحولاتی که جنین شما در حال حاضر انجام می‌دهد بسیار هیجان‌انگیز و مهم هستند. این چیزی است که در ۱۸ هفتگی داخل شکم شما اتفاق می‌افتد:

 • استخوان‌های جنین شما در این هفته طی فرآیندی که به آن «استخوان‌سازی» می‌گویند؛ شروع به سفت شدن می‌کنند. برخی از اولین مواردی که سفت می‌شوند استخوان‌های ساق پا، استخوان گردن و گوش داخلی هستند.
 • سیستم گوارشی در حال توسعه مراحل نمو خود را طی می‌کند. جنین شما مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و راه خود را از طریق معده و روده باز می‌کند. این مایع با سلول‌های مرده و ترشحات روده‌ها ترکیب می‌شود و مکونیوم یا مامیزه را تشکیل می‌دهد (ماده‌ای سیاه رنگ که در اولین تعویض پوشک نوزاد مشاهده خواهید کرد).
 • در حدود هفته ۱۸ بارداری، گوش‌های جنین شما شروع به برجسته شدن از کناره‌های سر می‌کند و حتی ممکن است شروع به ثبت صداها کند.
 • جنین شما برای هضم مواد مغذی به صفرا نیاز دارد و در هفته هجدهم، کیسه صفرا که صفرا را ذخیره می‌کند، ممکن است شروع به کار کند.
 • جنین دارای ابرو، مو و ناخن است.‌ او می‌تواند خمیازه بکشد و سکسکه کند.
 • سیستم عصبی جنین در حال توسعه است و لایه‌ای از غلاف پوششی میلین در حال رشد است تا سلول‌های عصبی جنین را بپوشاند.

هفته هجدهم بارداری: اندازه جنین

هنگامی ‌که در هفته هجدهم بارداری هستید، جنین تقریباً به اندازه یک فلفل دلمه‌ای است، طول آن از سر تا پا در حدود ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد و ۲۰۰ گرم وزن دارد.

هفته هجدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

 • در این مرحله از بارداری، تغییراتی در گردش خون مانند افزایش حجم خون و انبساط سریع رگ‌های خونی را تجربه می‌کنید که می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. اگر جریان خون کافی در سر و بالاتنه خود نداشته باشید، می‌تواند باعث ایجاد احساس سبکی در سر شما شود.
 • هم‌چنین ممکن است در هفته هجدهم بارداری متوجه بزرگ شدن پاهای خود شوید. بخشی از این امر به دلیل تورم ناشی از احتباس آب است که به عنوان ادم شناخته می‌شود و می‌تواند از سه ماهه دوم حاملگی به بعد رخ دهد. هورمون‌ها نیز در رشد پاها نقش دارند. هورمون آرامش‌بخش بارداری که مفاصل لگن شما را شل می‌کند تا جنین شما بتواند از کانال زایمان (کانال تولد) عبور کند، رباط‌های پای شما را شل می‌کنند و باعث گسترش استخوان‌های پای شما می‌شوند. می‌توانید تورم را با حمام آب خنک و با بالا نگه داشتن پاهای خود تسکین دهید. اگر نیاز به خرید کفش سایز بزرگتر دارید، نگران نباشید این امر طبیعی است پس از خرید کفش جدید لذت ببرید.
 • ممکن است متوجه شوید که اکنون شروع به افزایش وزن کرده‌اید. اگر قبل از باردار شدن در محدوده وزنی سالم قرار داشتید، باید از هم اکنون تا زمان زایمان هر ماه حدود ۵/۱ تا ۲ کیلوگرم وزن اضافه کنید. شما نیازی به خوردن غذای زیاد ندارید، اما مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم دارید تا شما و جنین مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

هفته هجدهم بارداری: علائم مادر

در هفته هجدهم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • دوره‌های سرگیجه در هفته ۱۸ بارداری: قلب شما ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از قبل از بارداری کار می‌کند. این تلاش، همراه با فشار رحم در حال رشد شما بر روی رگ‌های خونی، می‌تواند گاهی اوقات احساس ضعف در شما ایجاد کند، به ‌ویژه زمانی‌ که سریع از خواب بلند می‌شوید. حتماً استراحت مکرر داشته باشید. زمانی‌ که احساس ضعف یا سرگیجه می‌کنید به پهلو دراز بکشید. قند خون پایین نیز می‌تواند منجر به بی‌حالی شود. استراحت، دراز کشیدن به پهلو یا خوردن یک تکه میوه به افزایش سطح قند خون و رفع سرگیجه کمک می‌کند.
 • حرکت‌های کوچک جنین در هفته ۱۸ بارداری: اکثر بانوان اولین حرکات جنین خود را بین هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری احساس می‌کنند. جنین شما هنوز کوچک است، بنابراین در حدود هفته هجدهم بارداری، حرکات او بیشتر از یک لگد محکم به شکم شما و یا یک بال زدن ملایم نخواهد بود.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۱۸ بارداری: ممکن است متوجه شوید که گرفتگی عضلات پا در هفته هجدهم بارداری، معمولاً در شب اتفاق می‌افتد. سعی کنید قبل از خواب عضلات ساق پا را کشیده و هیدراته بمانید. حمام آب گرم یا ماساژ نیز ممکن است کمک کننده باشد.
 • مشکلات بینی در هفته ۱۸ بارداری: به لطف افزایش هورمون‌ها و افزایش حجم خون در دوران بارداری، که باعث تورم غشاهای مخاطی می‌شود، ممکن است دچار خونریزی بینی و احتقان شوید.
 • درد و گرفتگی در پشت در هفته ۱۸ بارداری: شکم در حال رشد و تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به درد و گرفتگی در ناحیه کمر در هفته هجدهم بارداری و در طول بارداری شود.

هفته هجدهم بارداری: اندازه شکم

هر بارداری منحصر به فرد است، بنابراین شاید برآمدگی جنین شما در هفته هجدهم بارداری به سختی قابل رویت باشد، یا شاید در حال حاضر کاملاً این برآمدگی شکم آشکار شده باشد. در هفته هجدهم بارداری و در هفته‌های آینده، رحم شما در حال بزرگ شدن است و از لگن خارج می‌شود که ممکن است بر مرکز ثقل شما نیز تاثیر بگذارد.

اگر این اولین بارداری شماست، ممکن است احساس کنید که جنین اکنون یا به زودی شروع به حرکت در داخل شکم شما می‌کند. این احساس بال زدن به نام تسریع شناخته می‌شود.

همان‌طور که جنین شما بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است در هفته‌های آینده متوجه حرکات قوی‌تر و حتی لگدهای شدیدتر شوید. از آنجایی‌ که احساسات در مادران آینده متفاوت است، ممکن است این حرکت را زودتر احساس کنید. اگر اولین نوزاد شما نباشد این حرکت رایج است یا در برخی موارد حتی دیرتر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین اگر در هفته هجدهم بارداری هیچ گونه حرکتی احساس نکردید، نگران نباشید.

هفته هجدهم بارداری: رژیم غذایی

به اسیدهای چرب امگا ۳ توجه کنید. دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود و جنین درون شکم‌تان مهم است. امگا ۳ باعث رشد سالم مغز جنین شما قبل و بعد از تولد می‌شود. به دنبال غذاهایی باشید که سرشار از این ماده مغذی هستند، مانند سالمون یا سایر ماهی‌های چرب، یا امگا ۳ خود را از منابع گیاهی مانند بذر کتان، کلم بروکلی یا گردو دریافت کنید. می‌توانید مقاله نیاز به اسید چرب یا امگا ۳ در بارداری را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

مقدار غذای سالم بخورید. برای حمایت از جنین در حال رشد خود به مقداری کالری اضافی نیاز دارید، اما در واقع نیازی به خوردن به اندازه دو نفر ندارید. هنگامی ‌که به سه ماهه دوم بارداری رسیدید، در حدود ۳۰۰ کالری اضافی (مثلاً نصف ساندویچ سالم و یک لیوان شیر بدون چربی) در کنار میانگین ۲۰۰۰ کالری در روز باید دریافت کنید. برای محاسبه کالری روزانه دریافتی می‌توانید از محاسبه‌گر میزان کالری در بخش ابزار سایت پینو بیبی استفاده کنید.

هفته هجدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

بارداری شما در هفته هجدهم به خوبی در جریان است، بنابراین ممکن است چیزهای زیادی در ذهن خود داشته باشید، از حفظ یک رژیم غذایی سالم گرفته تا پرداختن به توصیه‌های بارداری از هر مادری که ملاقات می‌کنید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در هفته هجدهم بارداری در نظر بگیرید:

 • توصیه‌های ناخواسته را جدی بگیرید. ممکن است متوجه شوید که همه، از مادرشوهرتان گرفته تا غریبه‌ها، احتمالاً در مورد بارداری شما توصیه‌های دارند. اگر چه نظرات ناخواسته می‌تواند آزاردهنده باشد، سعی کنید اجازه ندهید این نظرات بیش از حد شما را آزار دهند. لازم نیست خودتان را برای کسی توضیح بدهید یک «متشکرم، این را در ذهن خواهم داشت» ساده، ذهن شما و خود شما را از دست آن‌ها نجات می‌دهد. به یاد داشته باشید که آن‌ها انسان‌های بامحبت و دلسوزی هستند و به خاطر شما هیجان‌زده هستند. حتی ممکن است برخی از نکات والدینی که دریافت می‌کنید بسیار مفید باشند. برخی از توصیه‌ها نیز چیزی یک باور غلط در رابطه با آبستنی نیستند. اما قبل از اقدام به هر کاری مطالعه کنید یا از ماما و متخصص زنان و زایمان سوال کنید.
 • به پزشک خود اعتماد کنید. در موارد نادر، سونوگرافی اواسط بارداری مشکل مرتبط با جفت را نشان می‌دهد. پزشک به شما می‌گوید که آیا به جفت آکرتا (جفت خیلی عمیق و خیلی محکم به رحم می‌چسبد) جفت اینکرتا (جفت خود را حتی عمیق‌تر به دیواره عضلانی رحم می‌چسباند) یا جفت سرراهی (جفت جلو دهانه رحم را گرفته است) مشکوک هستند و می‌تواند به شما در مورد مراقبت‌هایی که برای کاهش خطرات مرتبط با هر یک از این بیماری‌ها انجام می‌شود، مشاوره دهند.

هفته هجدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

شما و همسر باردارتان ممکن است در حال حاضر در مورد تمام تغییرات جدید در زندگی خود احساس اضطراب کنید به خصوص همسرتان که اضطراب و استرس دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی بیشتر در او نمود پیدا می‌کند. با شریک زندگی خود در مورد احساسات‌تان صحبت کنید و او را تشویق کنید تا احساس خود را نیز با شما اشتراک بگذارد. این می‌تواند به شما کمک کند که همدیگر را بهتر درک کنید و در طول بارداری به صورت تیمی کار کنید. این همگامی و همراهی برای هر دو شما خوب است، همسرتان احساس می‌کند در مسیر آبستنی تنها نیست و شما نیز حس همکاری را تجربه می‌کنید و احساس منفعل بودن نمی‌کنید.

ممکن است در این هفته کفش‌های همسر شما برایش تنگ شود، به راه رفتن همسرتان دقت کنید و اگر احساس کردید که کفش او برایش تنگ شده، سخاوتمندانه به او پیشنهاد بدهید تا با هم به خرید بروید و به او بگویید که متوجه شدید که کفشش تنگ شده و برای این که پاهای مادر آینده فرزندتان آسیب نبیند قصد دارید تا برای او یک کفش مناسب خریداری کنید. بهتر است کفشی انتخاب کنید که راحت باشد و پاشنه کمی داشته باشد. چیزی شبیه کفش‌های راحتی پیاده‌روی گزینه مناسبی هستند. شاید حتی یک جفت کفش ست زن و شوهری خریدید تا در عکاسی باردرای از آن‌ها استفاده کنید.

هفته هجدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

پزشک شما همیشه آماده است تا اطلاعات و راهنمایی‌هایی را در طول بارداری به شما ارائه دهد و به همه سؤالات و نگرانی‌های شما رسیدگی کند. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید در هفته هجدهم آبستنی بپرسید:

 • آیا سطح حرکت و وضعیت جنین من در هفته هجدهم بارداری در مسیر درست است؟
 • خطرات و فواید هر آزمایش ژنتیکی که ممکن است در این سه ماهه ارائه شود چیست؟
 • آیا آزمایش غربالگری آلفا فتوپروتئین سرم مادر (یا به اختصار MSAFP) را توصیه می‌کنید؟
 • آیا آزمایش سونوگرافی اواسط بارداری در هفته هجدهم برنامه‌ریزی می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

در هفته هجدهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ هر بارداری منحصر به فرد است، بنابراین ممکن است علائم خاصی را در هر هفته از سفر بارداری خود احساس کنید یا این علائم را نداشته باشید. در اینجا علائمی وجود دارد که ممکن است در هفته هجدهم بارداری تجربه کنید: هنگامی که برای اولین بار حرکات جنین خود را احساس می‌کنید، شکم بال می‌زند، دوره‌های سرگیجه، درد پایین کمر، گرفتگی عضلات پا، گرفتگی بینی و خونریزی بینی و پاهای متورم همه عوارضی از بارداری هستند که می‌توانید در مقاله مشکلات شایع در بارداری مجله پینو بیبی با همه این علائم آشنا شوید.

 • آیا هفته هجده حاملگی، ۵ ماهه بارداری محسوب می‌شود؟
 • جنین در هفته هجدهم بارداری در رحم چه می‌کند؟
 • آیا می‌توانم در ۱۸ هفتگی لگد جنین را احساس کنم؟
 • آیا باید هر روز در هفته هجدهم بال زدن جنین را احساس کنم؟

هفته هجدهم بارداری: چک لیست شما

برای داشتن یک بارداری موفق و سالم، این لیست کارها را بررسی کنید:

 • فهرستی از ویتامین‌ها، ریزمغذی‌ها و مواد معدنی لازم برای بارداری به خصوص غذاهای غنی از امگا ۳ تهیه کنید و آن‌ها را به لیست خرید هفتگی خود اضافه کنید.
 • <      اقدام به جمع‌آوری کتاب جهت مطالعه و خواندن آن‌ها برای جنین خود کنید. کتابی را پیدا کنید که در کودکی خوانده‌اید و دوستش داشته‌اید یا به کتابخانه یا کتابفروشی محلی بروید و چند کتاب جدید بخرید.
 • از ابزار انتخاب نام کودک در سایت پینو بیبی دیدن کنید و برای سرگرمی و گرفتن ایده مناسب برای نام‌گذاری این ابزار را امتحان کنید.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته هجدهم بارداری (هفته ۱۸ حاملگی)

 1. مینا گفت:

  اون قسمت وظایف همسر خیلی خوب هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *