نگهداری از نوزاد

هر آنچه ‌باید در مورد مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بدانید

هر پدر و مادری نیاز به کمک دارد. پینو بیبی در این مقاله جامع همه چیزهایی که باید در مورد نوزاد تازه متولد شده خود بدانید، از خوابیدن و شیر دادن گرفته تا گریه و مدفوع را گردآوری کرده است.

بدون شک ماه‌هاست که در مورد نوزاد تازه متولد شده خود رویاپردازی می‌کنید: چه شکلی خواهد بود، چه صدایی خواهد داشت و حتی چه احساسی خواهد داشت. اما مهم نیست که چقدر آماده شده‌اید، احتمالاً از نکاتی برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده استقبال خواهید کرد به خصوص اگر اولین فرزند شما باشد.

بسیاری از والدین تلاش ‌می‌کنند بدانند چگونه از نوزاد خود در آن هفته‌های اول هیجان انگیز اما اغلب چالش برانگیز مراقبت کنند. اگر یک والدین جدید هستید، به خواندن راهنمای کامل مراقبت از نوزاد پینو در مورد نحوه برخورد با بازدیدکنندگان، انتخاب لباس، حفظ ایمنی صندلی ماشین، حفظ برنامه غذایی، قرار گرفتن در روال خواب، کنترل تب و موارد دیگر ادامه دهید.

هر آنچه ‌باید در مورد مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بدانید

مدیریت بازدید کنندگان

خانواده و دوستان احتمالاً مایلند در اسرع وقت به دیدار کوچولوی تازه متولد شده بروند، اما ممکن است تصمیم بگیرید که نوزاد را برای مدتی از بقیه دور نگه دارید. به این ترتیب، ‌می‌توانید بر روی گذراندن زمان تنها به عنوان یک خانواده جدید تمرکز کنید. از آن جایی که نوزاد تازه متولد شده بلافاصله پس از تولد هوشیار و پذیرا است، زمان مناسبی برای برقراری پیوند عاطفی است، بنابراین در چشمان او نگاه کنید و با او صحبت کنید. نوزاد صدای شما تشخیص می‌دهد چرا که در دوران بارداری وقتی در بطن وجود شما در حال رشد بود با صدای شما انس گرفته است و صدای شما برای او آرام بخش خواهد بود. اجازه دهید بازدیدکنندگان هر زمان که احساس آمادگی کردید بیایند لزومی ندارد در همان هفته اول همه فرشته کوچک شما را ملاقات کنند. این کار از نظر بهداشتی نیز تصمیم عاقلانه‌ای است.

انتخاب تن پوش نوزاد تازه متولد شده

یک لباس زیبا برای بردن کوچولو به خانه ممکن است غیرقابل مقاومت باشد، اما به یاد داشته باشید که نوزادان نمی‌توانند دمای بدن خود را تا حدود ۶ ماهگی تنظیم کنند. طبق گفته آکاد‌می ‌اطفال آمریکا (AAP)، نوزادان معمولاً به یک لایه لباس بیشتر از بزرگسالان نیاز دارند تا احساس راحتی کنند. لایه‌های مختلف لباس را برای ایمن بودن بسته نگه دارید و اگر در مورد سایز بندی مطمئن نیستید، گزینه‌هایی با اندازه NB و اندازه ۰-۳M را امتحان کنید. پینو همچنین توصیه ‌می‌کند لباس‌هایی را انتخاب کنید که پوشیدن آنها آسان باشد. بسته به پیش بینی آب و هوا، جوراب یا پاپوش را فراموش نکنید. در ضمن حتماً یک پتو همراه داشته باشید بهتر است قبل از استفاده پتو را با آب نمک بشوئید. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد لباس پوشیدن نوزاد مقاله «اندازه لباس کودک: چگونه سایز لباس مناسب را برای نوزاد خود انتخاب کنید» را نیز مطالعه کنید.

ایمنی خودرو خود را بررسی کنید

چند هفته قبل از موعد مقرر زایمان، صندلی ماشین کودک انتخابی خود را مطابق با دستورالعمل به درستی نصب کنید. مقاله «نکات لازم برای خرید صندلی ماشین کودک» را به طور کامل مطالعه کنید و مطمئن شوید که مسائل ایمنی را کاملاً رعایت کرده‌اید.

اگر به کودک بیش از حد لباس بپوشانید، کمربند ایمنی صندلی ممکن است به درستی جا نیفتد. اگر هوا سرد است، ابتدا کودکتان را روی صندلی بگذارید، سگک بزنید، سپس یک پتو روی آن قرار دهید. کت‌های پف‌دار و یا مشمایی ممکن است بند را شل کنند و ایمنی صندلی ماشین را در هنگام تصادف کمتر کنند. برای ارزیابی ایمین صندلی خودروی کودک خود نکات زیر را مد نظر بگیرید:

 • بند مهار کننده باید در برابر باسن و شانه‌ها محکم باشد.
 • گیره قفسه سینه باید با زیر بغل کودک شما همسطح باشد.
 • صندلی باید در زاویه‌ای نصب شود تا کودک نیمه خوابیده باشد. سر نوزاد نباید به جلو خم شود (برای جزئیات به دستورالعمل سازنده صندلی ماشین خود مراجعه کنید).
 • هنگا‌می ‌که صندلی را نصب کردید، آن را به سختی فشار دهید. در هیچ جهتی نباید بیش از دونیم سانتی متر حرکت کند.

تغذیه نوزاد باید چگونه باشد؟

مهم نیست که چگونه به کودک خود غذا ‌می‌دهید، چیزهایی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. در زیر نکاتی برای شیردهی و تغذیه با شیر خشک در هفته‌های اولیه آورده شده است.

شیردهی نوزاد تازه متولد شده

شیردهی و نگهداری از نوزاد ممکن است یک پدیده طبیعی باشد، اما در ابتدا ‌می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر شیردهی را انتخاب کنید، این راهکارها به شما کمک خواهد کرد:

 • به تعویق نیندازید: اگر ‌می‌توانید، سعی کنید تا یک ساعت پس از زایمان، زمانی که کودک شما هوشیارتر است، به او شیر بدهید. این همچنین به نوزاد شما کمک ‌می‌کند تا با دنیا سازگار شود و نوزاد ‌می‌تواند بلافاصله با والدین خود پیوند برقرار کند.
 • عرضه در برابر تقاضا: نوزاد جدید شما به بدن شما کمک ‌می‌کند تا از طریق شیردهی مکرر، شیر قوی ایجاد کند – بنابراین اجازه دهید نوزاد شما هر زمان که ‌می‌خواهد تغذیه کند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، نوزادان ممکن است بخواهند هر یک تا ۳ ساعت در چند روز اول غذا بخورند. این سازمان ‌می‌گوید: «تغذیه مکرر به افزایش شیر شما کمک ‌می‌کند و به کودک شما در مکیدن و بلعیدن تمرین ‌می‌دهد».
 • یک وضعیت مناسب را انتخاب کنید: یک چفت مناسب (قفل شدن دهان کودک روی پستان مادر) به جلوگیری از درد نوک سینه برای شما کمک ‌می‌کند و شیر کافی را برای کودک شما تضمین ‌می‌کند. اگر مطمئن نیستید که وضعیت مناسب چگونه است، تردید نکنید و از یک پرستار، متخصص اطفال یا مشاور شیردهی سوالات خود را بپرسید.
 • کمک بخواهید: اکثر بیمارستان‌ها دارای مشاوران شیردهی هستند. آنها علاوه بر کمک به شما در دستیابی به یک چفت مناسب، ‌می‌توانند شما را در آزمایش موقعیت‌های مختلف راهنمایی کنند.
 • یک لانه شیردهی بسازید: یک صندلی راحت، بالش، زیرپایی و دسترسی به آب و تنقلات می‌تواند به شما در حین شیر دادن به کودکتان احساس راحتی بدهد و از شما حمایت کند.
 • به اندازه کافی بخورید و بنوشید: در دوران شیردهی به ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری اضافی در روز نیاز دارید. و از آن جایی که در دوران شیردهی مایعات خود را از دست ‌می‌دهید، حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید.

دوشیدن شیر مادر

اگر کودک شما در قفل کردن دهان با پستان شما مشکل دارد و به اندازه کافی آغوز دریافت نمی‌کند (شیر مادر با مواد مغذی اولیه)، یا پس از تولد به دلیل عوارضی از هم جدا شده‌اید، ممکن است شیر مادر را در چند روز اول یا حتی طولانی مدت بدوشید و به نوزاد بدهید.

در برخی موارد، والدین تصمیم می‌گیرند در چند روز اول زندگی، نوزاد تازه متولد شده خود را با قاشق یا قطره چکان تغذیه کنند. این روش‌ها می‌توانند به شما در جلوگیری از گیجی نوک پستان در روزهای اولیه کمک کنند، اگر بخواهید بعداً مستقیماً از پستان شیردهی کنید.

برخی از نکات پمپاژ شیر عبارت هستند از:

پمپی را انتخاب کنید که برای شما بهترین است: برای پمپ شیر از سینه در روزهای اول پمپ به وسیله دست ‌می‌تواند موثر باشد. اما با گذشت زمان، بیشتر والدینی که پمپاژ ‌می‌کنند، پمپ‌های دستی یا پمپ‌های الکتریکی را ترجیح ‌می‌دهند.

دریافت پشتیبانی: در درخواست کمک از مشاور شیردهی بیمارستان دریغ نکنید. حتی ممکن است یک پمپ اجاره بیمارستانی در اختیار شما قرار دهند.

صبور و پیگیر باشید: مانند شیردهی، پمپاژ کردن نیز نیاز به تمرین دارد و اگر بخواهید به مدت طولانی ادامه دهید، با گذشت زمان آسان‌تر ‌می‌شود. همچنین، پمپاژ نباید باعث صدمه زدن به پستان شما شود. اگر پستان شما آسیب دید، قدرت مکش را تغییر دهید و پمپ را پایین بیاورید و دوباره امتحان کنید.

آرامش خود را حفظ کنید: رفلکس تخلیه شیر شما زمانی که تنش یا استرس دارید مهار ‌می‌شود، بنابراین سعی کنید با یک برنامه تلویزیونی، مدیتیشن هدایت شده یا حتی تماس تلفنی با یک دوست، نگاه کردن به کودک حواس خود را پرت کنید.

شیر مادر را با خیال راحت نگهداری کنید: طبق CDC، شیر مادر پمپ شده را باید در ظروف مخصوص غذا نگهداری کنید. شیر مادر را می‌توانید در یخچال و حتی در فریزر برای ماه‌ها نگهداری کنید. در همین رابطه مقاله «نحوه نگهداری شیر مادر در یخچال» را مطالعه کنید.

تغذیه با شیر خشک نوزاد تازه متولد شده

گر چه بهترین تغذیه برای کودک، شیر مادر است اما ممکن است شما به هر دلیلی استفاده از شیرخشک را ترجیح بدهید. از آن جایی که سازمان غذا و دارو (FDA) فرمول‌ها را برای اطمینان از ایمن بودن و حاوی ضروری‌ترین مواد مغذی تنظیم ‌می‌کند، اکثر فرمول‌های تجاری اساساً یکسان هستند. از یک متخصص اطفال بپرسید که آیا شیر خشک حاوی آهن، DHA یا سایر مواد مغذی را برای کودک شما توصیه ‌می‌کند. انتخاب پودر، مایع یا کنسانتره در درجه اول به مسائل هزینه و راحتی شما بستگی دارد.

ترس از آلرژی غذایی باعث ‌می‌شود که برخی از والدین تمایلی به دادن شیر خشک به نوزادان خود نداشته باشند. با این حال، طبق کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی، تنها ۲ تا ۳ درصد از کودکان زیر ۳ سال به پروتئین شیر حساسیت دارند.

اگر کودک شما حساسیت به پروتئین شیر یا عدم تحمل لاکتوز دارد، یک متخصص اطفال ممکن است شیر خشک ضد حساسیت (که در آن پروتئین‌های شیر تجزیه ‌می‌شوند تا راحت تر هضم شوند) یا شیر خشک مبتنی بر سویا (که حاوی پروتئین شیر نیست) را توصیه کند.

این نکات ایمنی تغذیه با شیر خشک را از CDC در نظر داشته باشید:

اگر ‌می‌خواهید محلول شیر خشک را گرم کنید، این کار را زیر آب گرم جاری (مراقب باشید آب در بطری نرود) یا با گرمکن بطری انجام دهید. هرگز از مایکروویو استفاده نکنید، زیرا ‌می‌تواند نقاط داغ خطرناک ایجاد کند. دما را با ریختن چند قطره از شیر خشک در پشت دست خود بررسی کنید.

محلول را فقط دو ساعت می‌توانید در دمای اتاق نگه دارید. پس از آن، خطر رشد باکتری افزایش ‌می‌یابد، بنابراین باید آن را دور بریزید.

محلول شیرخشک را به مدت ۲۴ ساعت می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.

ظروف شیر خشک را در جای خشک و خنک (نه در فریزر یا یخچال) نگهداری کنید.

هیچ شیر خشکی که از وعده غذایی کودکتان باقی می‌ماند را در شیشه شیر ذخیره نکنید. باکتری‌های بزاق دهان کودک ‌می‌توانند محلول را آلوده کنند.

از شیرخشک یک ماه پس از باز کردن درب قوطی استفاده کنید. هرگز بعد از تاریخ مصرف روی بسته بندی از آن استفاده نکنید.

تمام بطری‌ها و قطعات را در فاصله بین تغذیه کودک تمیز و ضدعفونی کنید.

از شیشه آنتی کولیک و متناسب با آرگونومی دهان نوزاد استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از شیشه شیر پینو بیبی است.

تغذیه با شیر خشک نوزاد تازه متولد شده

بدن نوزاد تازه متولد شده

بدن یک نوزاد تازه متولد شده فقط کوچکتر از بدن شما نیست. بدن نوزاد هم چنین دارای برخی ویژگی‌های متمایز است. دانستن این که باید مراقب چه چیزی باشد ‌می‌تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند و شما را قادر سازد که کودک خود را تمیز و راحت نگه دارید.

صورت نوزاد تازه متولد شده

صورت و گردن کودک خود را هر روز با آب ولرم یا یک صابون ملایم کودک و یک اسفنج یا پارچه نرم بشویید. توجه داشته باشید که دیدن نوزادی با صورت قرمز و لکه‌دار ممکن است نگران کننده باشد، اما آکنه نوزاد یک بیماری شایع و بی‌ضرر است.

چشم‌های نوزاد تازه متولد شده

برای مراقبت از چشم‌های کودک خود، ناحیه مورد نظر را با استفاده از پنبه مرطوب شده با آب گرم پاک کنید. برخی از نوزادان دارای ترشح یا پوسته زرد رنگ در چشم یا روی پلک هستند که معمولاً به دلیل مسدود شدن مجرای اشک ایجاد ‌می‌شود که ‌می‌تواند چندین ماه طول بکشد تا از بین برود. برخی کودکان نیز ممکن است قی چشم داشته باشند که شما می‌توانید با یک پارچه مرطوب به آرامی قی جشم را پاک کنید. هنگام پاک کردن چشم نوزاد از وارد کردن فشار زیاد اجتناب کنید.

پوست سر نوزاد تازه متولد شده

موهای کودک خود را بیش از سه بار در هفته با شامپوی ملایم کودک پینو بیبی بشویید. سپس به آرا‌می ‌فلس‌ها و پوسته‌ها را با استفاده از برس موی کودک یا مسواک نرم هر روز پاک کنید. بسیاری از نوزادان دچار یک وضعیت پوسته پوسته پوست سر به نام کلاهک گهواره‌ای ‌می‌شوند که به آن درماتیت سبورئیک نیز می‌گویند. این درماتیت پوستی معمولاً در چند ماه اول ناپدید ‌می‌شود.

بینی نوزاد تازه متولد شده

مجرای باریک بینی نوزادان معمولاً با مخاط پر ‌می‌شود. اغلب، نوزادان آن را با دمیدن بینی خود پاک ‌می‌کنند، اما گاهی اوقات ممکن است به کمی کمک ‌نیاز داشته باشند. به آرا‌می ‌با یک سرنگ حباب بینی متناسب با اندازه بینی نوزاد، سوراخ‌های بینی را باز کنید. برای شل شدن مخاط، قبل از ساکشن از محلول نمکی یا اسپری بینی استفاده کنید.

ناخن‌های نوزاد تازه متولد شده

ناخن‌های نوزادان معمولاً نرم هستند، اما ‌نوزادان می‌توانند با همین ناخن‌ها پوست حساس خود را خراش دهند. ایده کوتاه نگه داشتن ناخن‌های کودک اغلب والدین جدید را ‌می‌ترساند، اما زمانی که به روش صحیح گرفتن ناخن نوزاد دست پیدا می‌کنند، درمی‌بانید که این کار آنقدرها هم سخت نیست. از ناخن گیر بچه یا قیچی که برای ناخن کودک طراحی شده است استفاده کنید. بعد از حمام، وقتی ناخن‌ها نرم هستند یا وقتی که نوزاد خواب است و انگشتان‌شان شل است، بهترین زمان برای گرفتن ناخن‌هاست.

پوست بدن نوزاد تازه متولد شده

AAP توصیه ‌می‌کند تا ۲۴ ساعت پس از تولد برای اولین حمام نوزاد منتظر بمانید و پس از آن، این سازمان سه حمام در هفته در طول سال اول کودک شما را توصیه ‌می‌کند. جهت استحمام نوزاد از آب ولرم استفاده کنید و سپس بلافاصله پس از آن از لوسیون ضد حساسیت استفاده کنید. از لباس‌های نخی استفاده کنید.

برخی از نوزادان دچار لکه‌های قرمز و خارش‌دار به نام اگزما یا درماتیت آتوپیک ‌می‌شوند. از آن جایی که نوزادان نمی‌توانند خارش پوست خود را تسکین دهند، به شما تکیه ‌می‌کنند تا به آنها کمک کنید. در همین رابطه مقاله « نکات مراقبت از پوست کودک در ۷ روز اول تولد نوزاد و تغییرات پوست در کودکی» را مطالعه کنید.

پایین تنه نوزاد تازه متولد شده

پوشک را مرتب عوض کنید؛ از دستمال مرطوب کودک پینو بیبی برای تمیز کردن استفاده کنید و حتماً آن ناحیه را خشک کنید. رطوبت بیش از حد به علاوه پوست حساس ‌می‌تواند برای بسیاری از نوزادان برابر با راش پوشک باشد. بثورات پوشک ‌می‌تواند دردناک باشد، بنابراین اگر بثورات پوستی در قسمت پایین بدنشان ایجاد شود، ممکن است آزار دهنده باشند. کرم‌های راش پوشک می‌توانند به درمان و پیشگیری از تحریک کمک کنند.

بدن نوزاد تازه متولد شده

ناف نوزاد تازه متولد شده

ناحیه بند ناف را تمیز و خشک نگه دارید. زخم ناحیه ناف ظرف چند هفته خشک ‌می‌شود و ‌می‌افتد. در ضمن از بوی بدی که از منطقه ‌می‌آید تعجب نکنید. به محض افتادن بند ناف، این بو از بین ‌می‌رود. از پوشاندن ناحیه بند ناف با پوشک خودداری کنید و تا زمانی که کلمپ بند ناف جدا شود کودک را به وسیله اسفنج مرطوب حمام کنید. مقاله مربوط به «کلمپ بند ناف: زمان مناسب و مراسم مختلف مرتبط با آن» را مطالعه کنید تا از هر آن چه باید در مورد مراقبت از محل زخم بندناف بدانید مطلع شوید.

اندام تناسلی نوزاد تازه متولد شده

روزانه به آرا‌می ‌ناحیه تناسلی نوزاد را با آب گرم تمیز کنید. اگر کودک شما پسر است، ممکن است متوجه شوید که بیضه‌های او بزرگ به نظر ‌می‌رسند. این تورم به دلیل هورمون‌های مادری است و در عرض چند روز آینده کاهش ‌می‌یابد. اگر کودک شما ختنه شده، نوک آلت تناسلی او در حین بهبودی حساس ‌می‌شود. از وازلین برای محافظت از محل و جلوگیری از چسبیدن آلت تناسلی به پوشک استفاده کنید. شما نباید سعی کنید پوست ختنه گاه را جمع کنید. این به طور طبیعی بین ۵ سالگی تا بلوغ به خودی خود رخ ‌می‌دهد.

اگر کودک شما دختر است و فرج دارد، ممکن است به همان دلیل بالا متوجه تورم شوید. علاوه بر این، همان هورمون‌های مادری نیز ‌می‌توانند منجر به ترشح خونی واژن در هفته‌های اولیه شوند. این ترشح معمولاً فقط چند روز طول ‌می‌کشد.

پاهای نوزاد تازه متولد شده

نوزادان معمولاً پاهای خمیده دارند. این موقعیت شبیه موقعیت آنها در رحم است. پاهای آنها حدود ۶ تا ۱۸ ماهگی صاف ‌می‌شود. هم چنین، انگشتان پای نوزادان اغلب روی هم قرار می‌گیرند و گاهی اوقات ناخن‌ها رشد کرده به نظر می‌رسند.

خواب نوزاد تازه متولد شده

نوزادان با عادات خواب مناسب بزرگسالان به دنیا نمی‌آیند. این در درجه اول به دلیل شکم‌های کوچک آنها است  نوزادان به طور کلی باید بین ۸ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت غذا بخورند، از جمله در شب. بنابراین، در ابتدا انتظار نداشته باشید که یک نوزاد برای مدت طولانی بخوابد. با این حال، کارهایی وجود دارد که ‌می‌توانید انجام دهید تا زمان خواب احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 • نزدیک آنها بخوابید: دکتر جیمز مک کنا، مدیر آزمایشگاه خواب مادر و نوزاد در دانشگاه نوتردام در ایندیانا، می‌گوید نزدیک بودن به والدین ضربان قلب، سیستم ایمنی و سطح استرس کودک را تنظیم می‌کند و شیردهی را آسان‌تر می‌کند. همچنین کودک را در فازهای سبک‌تری از خواب نگه ‌می‌دارد تا بتواند برانگیختگی و بازگشت به خواب را تمرین کند که در صورت بروز هر گونه مشکلی مانند آپنه خواب خوب است.
خواب نوزاد تازه متولد شده

به عنوان بخشی از دستورالعمل‌های خواب ایمن، AAP توصیه می‌کند که در شش ماه اول در همان اتاقی بخوابید که کودکتان در آن قرار دارد  اما نه در همان تخت، که ممکن است منجر به خفگی شود. با توجه به دستورالعمل AAP، با این کار خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش می‌دهید. در اینجا سایر استراتژی‌های پیشگیری از SIDS آورده شده است:

 • همیشه کودک خود را به پشت بخوابانید، نه به شکم یا پهلو
 • به جز ملحفه‌ای که در تخت وجود دارد، چیزی را در تختخواب کودک قرار ندهید. از قرار دادن پتو، بالش، حیوانات عروسکی و غیره خودداری کنید.
 • از سفت و صاف بودن تشک تخت کودک اطمینان حاصل کنید.
 • هرگز روی همان سطحی که کودک خود را خوابانده‌اید، نخوابید.
 • مطمئن شوید که کودک شما بیش از حد گرم نشده است.
 • استفاده پستانک را در نظر بگیرید، پیشنهاد ما استفاده از پستانک ارتودنسی پینو بیبی است.
 • در دوران بارداری سیگار نکشید، مشروب ننوشید یا مواد مخدر مصرف نکنید.
 • مقاله «توصیه‌های ایمنی برای خواباندن نوزاد» را مطالعه کنید.

آداب و رسوم قبل از خواب و ایجاد روال خواب

نوزادان اغلب روزها و شب‌های خود را با هم قاتی ‌می‌کنند و ممکن است متوجه شوید که در طول روز بیشتر ‌می‌خوابند و شب‌ها بیشتر بیدار هستند. جودی میندل، دکتری، معاون مدیر مرکز خواب، بیمارستان کودکان در فیلادلفیا، و نویسنده کتاب «خوابیدن در طول شب: نوزادان، کودکان نوپا و والدینشان»، می‌گوید: اگر کودک شما در این الگو قرار گرفته است، او را تشویق کنید که تغییر کند. او ‌می‌تواند یک شب خوب بخوابد. شب، نور محیط را کم نگه دارید و وقتی به او غذا ‌می‌دهید به آرا‌می‌ حرکت کنید. شب‌ها را برای نوزاد کسل کننده کنید. مطمئن شوید که صبح‌ها نور و روشنی دریافت ‌می‌کند و تا جایی که ‌می‌توانید در روز او را مشغول کنید. سر و صدا کنید. با او بازی کنید. به عبارت دیگر در طول روز برای کودک خود جذاب باشید.

به علاوه، دکتر میندل ‌می‌گوید: «زمان خواب باید ثابت باشد. هر خانواده باید روال خود را تنظیم کند، اما انجام فعالیت‌های یکسان به ترتیب هر روز به نوزاد کمک ‌می‌کند تا اتفاقات بعدی را پیش بینی کند. دکتر میندل پیشنهاد ‌می‌کند که سه یا چهار فعالیت کوتاه مدت را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام دهید. این فعالیت‌ها ‌می‌تواند شامل ماساژ نوزاد، حمام، لالایی، دعا، تکان دادن، شیردهی و آواز خواندن باشد. در همین رابطه مقاله «کمک به بهبود خواب نوزاد» را مطالعه کنید.

چرت زدن نوزاد تازه متولد شده

طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا، نوزادان معمولاً ۱۶ تا ۱۷ ساعت در روز ‌می‌خوابند، اگر چه هر نوبت ممکن است فقط یک یا دو ساعت طول بکشد. پس از حدود ۳ ماه کودک خود را ارزیابی کنید تا برنامه تکاملی خواب کودک خود را پیدا کنید. اگر مقاله «الگوی خواب نوزادان» را مطالعه کنید اطلاعات کافی در خصوص سیستم خواب و بیداری نوزادان کسب خواهید کرد. دکتر میندل ‌می‌گوید: «لازم نیست سفت و سخت باشید، اما برخی ساختارها هم به والدین و هم به نوزاد کمک ‌می‌کند. در سن ۹ ماهگی، اکثر نوزادان به طور طبیعی حدود ساعت ۹ صبح و ۲ بعد از ظهر چرت می‌زدنند.» اما سعی نکنید برای راحتی خود برنامه زمانی را به کودک خود تحمیل کنید.

در حالی که آموزش خواب ممکن است برای برخی از نوزادان بزرگتر خوب باشد، اما برای نوزادان تازه متولد شده و نوزادان کوچکتر ایده خوبی نیست. جنیفر والدبرگر، L.C.S.W.، یک محقق علوم خواب پیشنهاد ‌می‌کند که وقتی نوزادان حدود ۵ ماهه هستند، آزمایش روش‌های آموزش خواب را شروع کنید مانند اجازه دادن به کودک برای کمی گریه کردن ‌در شب (شاید برای سه تا پنج دقیقه) یا شیردهی یک ساعت قبل از خواب بدین ترتیب روال خواب را به نوزاد آموزش دهید تا رفته رفته یاد بگیرد در ساعات معینی از شبانه روز باید استراحت کند و بخوابد و در ساعاتی از روز باید فعالیت داشته باشد و بیدار بماند.

مدفوع نوزاد تازه متولد شده

در روزهای اول پس از تولد، کودک شما یک ماده غلیظ سیاه یا سبز تیره به نام مکونیوم را دفع ‌می‌کند. این طبیعی است در عرض چند روز، کودکی که از شیر مادر تغذیه می‌کند، روزانه شش تا هشت بار اجابت مزاج داشته باشد که نرم، زرد مایل به سبز و گاهی مملو از ذرات دانه‌مانند است. از طرف دیگر، اگر کودک شما با شیر خشک تغذیه ‌می‌شود، احتمالاً یک تا دو مدفوع در روز خواهد داشت که ضخیم‌تر و رنگ زرد یا خرمایی خواهد داشت. توجه داشته باشید که تا زمانی که کودک شما علائم اسهال نداشته باشد، تغییرات گسترده در رنگ، قوام و دفعات مدفوع نوزاد طبیعی است.

گریه نوزاد تازه متولد شده

نوزادان تازه متولد شده زیاد گریه می‌کنند. منطقی است زیرا گریه تنها راه آنها برای بیان نیازهایشان است. اما برای فهمیدن دلیل گریه آنها ‌می‌توان به نشانه‌هایی توجه کرد تا علت اصلی گریه نوزاد را دریافت. مقاله «صدای گریه نوزاد: گریه‌های مختلف نوزاد به چه معناست؟» را مطالعه کنید تا شما را در رمزگشایی گریه نوزادان به یک فرد خبره بدل کند.

چند نکته برای آرام کردن گریه نوزادان:

دلایل بالقوه آشکار را رد کنید: آیا آنها گرسنه هستند؟ آیا آنها خیس هستند؟ آیا آنها خسته هستند؟ گازدار هستند؟ خیلی گرم هستند یا خیلی سرد؟

اجازه دهید سینه شما، شیشه شیر، انگشت یا پستانک را بمکند. (برای جلوگیری از سردرگمی‌ نوک پستان در صورت شیردهی، بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که برای ارائه پستانک صبر کنید تا شیردهی به آرا‌می‌ پیش برود.)

با قنداق کردن آنها در یک پتو، یک محیط رحم مانند را دوباره ایجاد کنید. سپس آنها را محکم روی پهلو یا شکم خود نگه دارید و به آرا‌می‌ تکان دهید در حالی که صداهای بلند و نویز مانند در گوش آنها ایجاد ‌می‌شود. (اما به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از SIDS همیشه باید کودک خود را به پشت بخوابانید).

راه بروید، کودک را به آرامی تکان بدهید، او را به آرامی تاب بدهید، او را برای ماشین یا کالسکه سواری بیرون ببرید، یا او را در تاب کودک قرار دهید. کودکان عاشق حرکت هستند اما حرکات باید به آرامی و با شتاب بسیار کم باشد چرا که احتمال آسیب رسیدن به کودک در تکان‌های شدید وجود دارد؛ مقاله «سندرم نوزاد تکان خورده» را مطالعه کنید تا با خطرات تکان دادن شدید نوزاد بیشتر آشنا شوید.

مهمتر از همه، خونسردی خود را حفظ کنید! اگر شما تنش دارید، استرس به کودک شما هم منتقل خواهد شد. به یاد داشته باشید که نوزادان گریه ‌می‌کنند و این نیز ‌می‌گذرد.

گریه نوزاد تازه متولد شده

تب‌ و بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد تازه متولد شده

تب ‌می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی به خصوص در نوزاد تازه متولد شده باشد. اگر دمای رکتوم (معقد) نوزاد شما به ۳۸ درجه سانتی گراد (یا ۳۸.۳۳ درجه سانتی گراد اگر کودک شما ۳ ماهه یا بزرگتر است) رسید، با پزشک اطفال تماس بگیرید. همچنین مراقب سایر نشانه‌های بیماری باشید: اگر کودک شما عجیب رفتار می‌کند، غذا نمی‌خورد یا نمی‌نوشد، یا به نظر می‌رسد درد دارد، بدون در نظر گرفتن دمای بدن با پزشک تماس بگیرید.

چه زمانی با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید

یک قانون سرانگشتی خوب این است که هرگونه بالا رفتن درجه حرارت بدن در نوزاد تازه متولد شده را با پزشک اطفال در میان بگذارید. با بالا رفتن سن کودک، ‌می‌توانید در مورد تب‌های خفیف آرامش بیشتری داشته باشید، اما علائم زیر در نوزادان نیاز به توجه پزشکی دارد:

 • اگر نوزاد ۳ ماهه یا کوچکتر باشد تب ۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر دارد. ۳۸.۸۹ درجه سانتی گراد اگر بزرگتر از ۳ ماه باشد.
 • تغییراتی را در الگوهای غذایی کودک مشاهده می‌کنید، مانند امتناع از شیر خوردن
 • مدفوع بسیار آبکی یا مخاطی دارد
 • بیش از حد خواب‌آلود، بی‌حال یا بی‌پاسخ است
 • بیش از حد تحریک پذیر است و بیش از حد معمول گریه ‌می‌کند
 • بثورات قرمز یا متورم در هر نقطه از بدن او وجود دارد
 • قرمزی یا تورم در پایه بند ناف او وجود دارد
 • علائم یبوست، مانند ناراحتی (مثلاً زور زدن) هنگام حرکت روده‌ها نشان ‌می‌دهد.
 • بیرون روی شکم یا استفراغ

سخن آخر

نوزاد تازه متولد شده با خود عشق و شیرینی و شادی به خانه خواهد آورد اما قطعاً این فرشته کوچک چالش‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت. این مقاله یک راهنمای جامع و کامل برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده است. با مطالعه این مقاله و مقالاتی که در طی موضوعات مختلف به آن‌ها اشاره شد شما می‌توانید کلیه امور مربوط به نوزاد تازه متولد شده خود را به بهترین نحوه ممکن مدیریت کنید. پینو بیبی برای شما و نوازد تازه متولد شده‌تان آرزوی صحت و کامیابی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *