دسته‌بندی نشده

صدای گریه نوزاد: گریه‌های مختلف نوزاد به چه معناست؟

صدای گریه نوزاد: گریه‌های مختلف نوزاد به چه معناست؟

رمزگشایی از گریه نوزاد

نوزادان موجودات حساس و دوست‌داشتنی هستند. این موجودات حساس، در ماه‌های اول تولد برای برقراری ارتباط از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که متخصصان به آن‌ها علائم هشدار نیز می‌گویند. مهم‌ترین شیوه برقراری تعامل و ارتباط نوزاد با محیط اطراف و سایرین گریه کردن است. در واقع نوزادان با گریه کردن با والدین و اطرافیان صحبت می‌کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نوزاد برای هر خواسته خود نوع خاصی گریه را به کار می‌برد. رمزگشایی از گریه نوزادان سبب می‌شود تا والدین در مواجه با این شرایط منطقی‌تر و مناسب‌تر برخورد کنند و واکنش صحیحی نسبت به گریه نوزاد داشته باشند. اگر مسئله رمزگشایی از گریه نوزادان برای شما هم جذاب است با تیم پینو بیبی همراه باشید تا نکات مفیدی در خصوص انواع گریه نوزاد را در خلال این مقاله کاربردی فرابگیرید.

صدای گریه نوزاد: گریه‌های مختلف نوزاد به چه معناست؟

گریه نوزاد

آیا می‌دانستید گریه نوزاد انواع مختلفی دارد؟ همه ما می‌دانیم که نوزادان فقط می‌توانند گریه کنند (در چند هفته و چند ماه اول)، این تنها چیزی است که ما از سوی نوزادان می‌شنویم و گریه تنها پل ارتباطی نوزاد با دنیای پیرامونش هست.

خوشبختانه امروزه از گریه‌های کودکان رمزگشایی شده است. رمزگشایی گریه نوزادان راهی است برای فهمیدن کودک و درک نیازهای او. کودک شما با گریه کردن در تلاش است تا چه چیزی را بیان کند و به دنبال برقراری ارتباط است. رمزگشایی از گریه نوزاد برای یک مادر یا پرستارکودک فوق‌العاده حیاتی و البته سخت به نظر می‌رسد، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد این رمزگشایی سخت نیست. نوزادان از گریه‌های مختلفی برای برقراری ارتباط جهت رفع نیازهایی مانند گرسنگی، خستگی و ناراحتی استفاده می‌کنند. تحریک بیش از حد و بی‌حوصلگی نیز می‌تواند باعث گریه نوزاد شود، اما این گریه‌ها به راحتی قابل تسکین هستند. برای مثال کولیک، با گریه مداوم برای بیش از سه ساعت، می‌تواند برای والدین خسته کننده باشد، اما معمولاً در ۳ ماهگی این گریه‌ها از بین می‌رود.

اگر کودک بیمار باشد، ممکن است به آرامی گریه کند و علائم دیگری مانند تب یا استفراغ را نشان دهد، در این صورت مشورت با پزشک ضروری است.

انواع گریه‌های نوزاد و معنای آن‌ها

نوزادان از گریه کردن به عنوان اولین کلمات برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. آیا می‌دانستید که گریه کردن همیشه چیز بدی نیست؟ گاهی اوقات، این فقط یک فراخوان از سمت کودک برای جلب توجه است. البته این نوع گریه معمولاً بعد از ماه دوم یا سوم پس از تولد آغاز می‌شود.

تیم متخصص پینو بیبی در اینجا ۸ گریه مختلف و نحوه آرام کردن کودک را برای شما مخاطب عزیز گردآوری کرده است:

گریه نوزاد در اثر خواب‌آلودگی

در طول شش ماه اول، نوزادان زیاد می‌خوابند. متأسفانه، الگوهای خواب نامنظم است و اغلب روز را با شب اشتباه می‌گیرند. خواب برای نوزاد بسیار مهم است زیرا به رشد آن‌ها کمک می‌کند. یک نوزاد، ممکن است در مجموع ده تا ۱۸ ساعت در روز نیاز به خواب داشته باشد.

به چه چیزی گوش کنیم؟ الگو گریه‌های نوزادی متفاوت است، اما سعی کنید به صدایی ناتوان، نفس‌گیر و تقریباً شبیه صدای «اوَه owh» گوش دهید. به دنبال گریه‌ای باشید که پس از آن به آسودگی با آرامش، کودک آرام می‌شود.

چه باید کرد؟ سعی کنید به نوزادتان کمک کنید به خصوص در طول شب بهتر بخوابد. یک راه عالی برای انجام این کار این است که قبل از این‌که کودک بیش از حد خسته شود، خواباندن کودک را شروع کنید. مراقب سرنخ‌هایی باشید که کودک‌تان به شما می‌دهد، مانند خمیازه کشیدن، خواب آلودگی و گیجی.

کارشناسان هم‌چنین توصیه می‌کنند که الگوهای خواب کودک خود را (بدون توجه به این ‌که چقدر نامنظم به نظر می‌رسد)، رعایت کنید. کوچولوی شما احتمالاً هر روز تقریباً در همان زمان خسته می‌شود. قبل از این‌ که او بخوابد، او را در گهواره خود قرار دهید تا به او کمک کنید تا خودش بخواب برود.

اگر کودک شما بیش از حد احساس خستگی کند، ممکن است ناحیه اطراف چشمش قرمز شود و ممکن است چشمان خود را بمالد. کودکان در چنین شرایطی بی‌قرار می‌شوند؛ چشمان کودک شما ممکن است بسته باشد، اما نمی‌تواند، بخوابد. در چنین مواردی قنداق کردن راه حل خوبی است، زیرا راحتی بیشتری را فراهم می‌کند. قنداق کردن روی همه نوزادان جواب نمی‌دهد. گاهی کودک شما فقط نیاز دارد که تنها بماند. سعی کنید آن‌ها را در گهواره خود قرار دهید و آن‌ها را از دور مشاهده کنید، شاید خواندن یک لالایی یا پخش صدای سفید (یک ریتم آهنگ یکنواخت و بدون کلام) مناسب باشد.

گریه نوزاد در اثر تحریک بیش از حد

نوزادان توجه و راحتی را دوست دارند، اما اگر والدین و اطرافیان زیاده‌روی کنند، بسیار تحریک می‌شوند. نوزادان با قرار گرفتن در اتاقی پر از افرادی که سعی می‌کنند آن‌ها را در آغوش بگیرند یا سر و صدا می‌کنند، به سرعت و بیش از حد تحریک می‌شوند.

به چه چیزی گوش کنیم؟ گریه نوزاد بیش از حد تحریک شده، به طور کلی گریه‌ای با صدای بسیار کم است و آنقدر بلند نیست. می‌تواند به سرعت تبدیل به جیغ شود و به راحتی تسکین نمی‌یابد. به یک گریه ناله و تقریباً مزاحم گوش دهید.

چه باید کرد؟ یک نوزاد بیش از حد تحریک شده نیاز به سکوت دارد. مراقب نشانه‌های اولیه مانند سر و صدا کردن، برگشتن سرشان به طرف مقابل یا چهره عصبانی‌شان باشید.

سعی کنید منبع تحریک را حذف یا متوقف کنید. اگر کودک شما در حال تماشای آی‌پد، موبایل یا تبلت است، آن را خاموش کنید. چنین دستگاه‌هایی می‌توانند در عرض چند دقیقه کودک را بیش از حد تحریک کنند و توصیه نمی‌شوند. اگر کوچولوی شما در حالی‌ که بیرون از خانه هستید غرق محیط می‌شود، محیط بیرون می‌تواند کمی چالش برانگیزتر باشد. در بعد از ظهرهای شلوغ پنج‌شنبه در سوپرمارکت یا فروشگاه، یک نوزاد می‌تواند به سرعت بیش از حد تحریک شود. سعی کنید یک منطقه ساکت پیدا کنید، یا در صورت امکان، به داخل ماشین خود بروید که در آن هیچکس از مردم یا سر و صدایی وجود نداشته باشد.

شاید بعد از بازی یا تعامل زیاد، تحریک‌پذیری در خانه اتفاق بیفتد، در این شرایط نویز سفید را امتحان کنید. نویز سفید می‌تواند یک فن چرخان، صدای دستگاه ریش‌تراش یا صداهای خاموش والدین (در آوردن صدا با لب بسته) باشد. مثلاً صدای جاروبرقی یک نویز سفید است که ممکن است کوچولوی شما را بلافاصله آرام کند. شما می‌توانید تکنیک مختص خود را امتحان کنید، مانند ریختن آب گرم روی دست و پای کودک و یا گفتن صدای «هیش» در گوش نوزاد.

گریه نوزاد در اثر تحریک بیش از حد

گریه نوزاد در اثر خستگی

اگر چه نوزادان کار زیادی انجام نمی‌دهند، اما زمانی‌ که برای مدت طولانی تنها می‌مانند، احساس کسالت می‌کنند. یک گریه از سر بی‌حوصلگی لزوماً بد نیست – بیشتر گریه کردن برای جلب توجه است و گفتن این‌ که او تنها مانده است.

به چه چیزی گوش کنیم؟ یک گریه بی‌حوصله می‌تواند شبیه گریه‌ای باشد که بیش از حد تحریک شده است، صدای آن کم است و ممکن است شبیه ناله کردن باشد. آرام کردن آن ساده است و حتی زمانی که کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد می‌تواند به یک خاطره خنده‌آور تبدیل شود.

چه باید کرد؟ وقتی کودک شما حوصله‌اش سر می‌رود، احتمالاً اولین غریزه شما، دادن عروسک مورد علاقه‌اش است و یا یک آهنگ خاصی که همیشه برای او می‌خوانید. با این حال، برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که قبل از پاسخ دادن به کودک خود کمی زمان دهید تا سازگار شود.

در حالی ‌که به کودک خود زمان می‌دهید تا با آن کنار بیاید، به او می‌آموزید که چگونه خود را آرام کند. یک کودک بی‌حوصله ممکن است توسط چیزی در گهواره، دست‌ها و حتی پاهایش مجذوب شود. بنابراین به کودک سریع عکس‌العمل نشان ندهید و عجله نکنید، نگران نباشید، به این معنی نیست که شما ظالم یا بی‌رحم هستید.

گریه نوزاد در اثر گرسنگی

وقتی نوزاد گرسنه است، شروع به گریه می‌کند. در ماه‌های اول، این گریه‌ای است که حتی در خواب هم شما می‌شنوید و با آن آشنا می‌شوید.

به چه چیزی گوش کنیم؟ فریاد «گرسنه هستم» گریه‌ای متمایز است. لحن ناامیدانه‌ای دارد و تا زمانی که پاسخ داده نشود تکرار می‌شود. به صدای جیغ ریتمیک، بلند و صدای «نِه neh» گوش دهید.

چه باید کرد؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کودک خود غذا دهید. قبل از این ‌که کودک شما به گریه گرسنگی خود متوسل شود، معمولاً سیگنال‌هایی ارسال می‌کند. این‌ها می‌تواند شامل چرخش به سمت سینه، ضربه زدن به لب‌ها یا نق‌نق کردن باشد.

شما هم‌چنین می‌توانید محاسبه کنید که چه مدت از آخرین تغذیه گذشته است. نوزادان معمولاً هر دو تا سه ساعت غذا می‌خورند. اگر در مورد گریه شک دارید، سینه یا شیشه شیر خود را به او بدهید، اگر گریه در اثر گرسنگی باشد سینه یا شیشه شیر را پس نمی‌زند و اگر گریه در اثر گرسنگی باشد دیگر، «نِه» نمی‌گویند.

با این حال، اگر از شیر خشک استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که نوزاد بیش از حد غذا نمی‌خورد. شیشه شیر ار بیشتر از دو ساعت در دسترس نوزاد قرار ندهید. اگر فکر می‌کنید کودک شما ممکن است در حال جهش رشد باشد و ممکن است به شیر خشک اضافی نیاز داشته باشد، فقط ۵۰ گرم را مخلوط کنید و ببینید که آیا این به وضعیت کمک می‌کند یا خیر.

گریه در اثر یک عامل ناراحت‌کننده

احساس گرما یا سرمای بیش از حد، گیرکردن آروغ در شکم یا پوشک کثیف می‌تواند کودک را بسیار ناراحت کند. این گریه متفاوت است که احتمالاً برای چندمین بار در طول شب شما را از خواب بیدار می‌کند. نوزاد در این شرایط صدای شبیه به «هِع» از خود در می‌آورند.

نوزادان برای گرم ماندن در شب نیازی به چند لایه لباس ندارند. در بیشتر موارد، یک تکه ساده تنها چیزی است که مورد نیاز است. اگر نوزادتان را چک کنید و دست‌ها و پاهایش خیلی گرم هستند یا تقریباً قرمز به نظر می‌رسند، احتمالاً خیلی گرمش شده است. هم‌چنین، گرم نگه داشتن نوزاد بیش از حد، خطر نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد SIDS را افزایش می‌دهد.

این گریه ناخوشایند، ناله‌وار و بلند است، تقریباً مانند صدایی است که از بینی می‌آید. شنیدن آن می‌تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر در حین رانندگی اتفاق بیفتد و نتوانید فوراً به کودک خود برسید. خوشبختانه، راه حل آن بسیار ساده است.

چه باید کرد؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که پوشک را بررسی کنید. اگر از آخرین تعویض مدتی گذشته است، سعی کنید با یک پوشک جدید مشکل را حل کنید. اگر شیر دادن را تمام کرده‌اید و کودک‌تان دوباره گریه می‌کند، احتمالاً مشکل آروغی است که به دنبال راه فرار است. در این شرایط ببینید آیا کودک آروغ دارد، بعد از آروغ گرفتن، گریه باید متوقف شود.

گریه در اثر درد

تفسیر گریه درد بسیار سخت است؛ اگرچه متمایز از سایر انواع گریه است، اما شنیدن آن می‌تواند ترسناک باشد. بیشتر اوقات، این گریه به دلیل گاز جمع شده در معده کودک است، یا ممکن است کودک شما دچار یبوست شده باشد. گریه نوزاد با صدای «اِه» شروع می‌شود.

به چه چیزی گوش کنیم؟ فریاد درد وحشتناک است؛ صدای بلند، مانند رنده کردن و سوراخ کردن است. کودک شما ممکن است صدای «هوا eairh» را ایجاد کند که گویی قصد دفع مدفوع دارد. تشخیص آن آسان است زیرا گریه فوری و ناراحت کننده به نظر می‌رسد.

چه باید کرد؟ ممکن است زمانی‌که والدین جوان هستند، این گریه باعث شود تا وضعیت کودک را اورژانس بدانند. با این حال، این حالت محتمل نیست. پستانک برای کمک به دفع گاز نوزاد معجزه می‌کند. رفلکس مکیدن درگیر به آرام کردن کودک شما کمک می‌کند، این فعالیت به نوبه خود به روده‌های او نیز کمک می‌کند تا انسداد را کنار بزند.

اگر کودک شما نمی‌خواهد پستانک بخورد، سعی کنید او را وادار به آروغ زدن کنید یا در غیر این صورت او را آرام کنید تا زمانی که تسکین پیدا کند. گاز در اصل یک آروغ به دام افتاده است که به معده رفته است. برای جلوگیری از این امر، پس از هر بار شیر خوردن، کودک خود را آروغ‌گیری کنید.

دلایل دیگری برای شنیدن این نوع گریه وجود دارد. گاهی اوقات یک تکه مو در اطراف انگشت پا گیر می‌کند که به آن حلقه مو می‌گویند و در نتیجه تورم و درد ایجاد می‌شود. اگر آروغ زدن را امتحان کرده‌اید و گریه بهبود نیافته است، انگشتان پا را بررسی کنید. اگر تورم انگشتان پا زیاد باشد، ممکن است لازم باشد نوزاد خود را برای برداشتن مو نزد پزشک ببرید.

بیماری رفلاکس معده به مری یا Gerd یکی از دلایل رایج گریه «درد» است. نوزادان مبتلا به این عارضه در طول شیردهی گریه می‌کنند و اغلب از سینه یا شیشه شیر دور می‌شوند. آن‌ها تف کردن‌های مکرر همراه با گریه دارند و به طور مداوم در حالت خوابیده به پشت گریه می‌کنند. حتی ممکن است متوجه قوس کردن نوزاد به پشت شوید. زمان خواب ممکن است این شرایط بسیار سخت شود زیرا کودک هر بار که در گهواره قرار می‌گیرد گریه می‌کند. اگر احساس می‌کنید کودک شما این علائم را تجربه می‌کند، با پزشک مشورت کنید.

گریه در اثر قولنج

کولیک به نوزادی گفته می‌شود که بیش از سه ساعت به طور مداوم گریه می‌کند. علت دقیق آن تا به امروز کمی رمزآلود باقی مانده است. مدت‌ها تصور می‌شد که این به دلیل عدم تحمل شیر گاو است. با این حال، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند نیز به قولنج مبتلا می‌شوند. قولنج می‌تواند برای والدین بسیار ناامید کننده و ناراحت کننده باشد، اما مهم است که بدانید این مرحله از بین خواهد رفت. بیشتر نوزادان در سن ۳ ماهگی کولیک بیشتری را تجربه می‌کنند.

به چه چیزی گوش کنیم؟ صدای گریه کولیکی شبیه گریه درد است، اما با شدت بالاتر. به فریادها و ناله‌ها گوش دهید و به دنبال آن حرکات سختی انجام می‌شود: فشار دادن و زور زدن مانند زمان دفع مدفوع یا کشیدن پاها به سمت بالا و به سمت شکم.

چه باید کرد؟ برخورد با نوزاد کولیکی به دلیل گریه آسان نیست. خوشبختانه راه‌هایی برای تسکین آن‌ها وجود دارد. موارد زیر را امتحان کنید:

 • قنداق کنید: آن‌ها را مانند یک بوریتوی خوشمزه محکم روی هم بپیچید، فراموش نکنید بازوهای نوزاد را نیز در قنداق بپیچید. این حالت باید آن‌ها را آرام کند. قنداق‌پیچ کردن به کودک احساس امنیت می‌دهد.
 • Backrub: کودک خود را روی شکم خود در سراسر دامان خود قرار دهید. سپس پست کودک را یک مالش (ماساژ) ملایم بدهید. این کار باعث تسکین درد و آرامش بخشی می‌شود.
 • پیاده روی یا قدم زدن: گاهی اوقات، حرکت تمام چیزی است که لازم است. در صورت امکان، در خانه قدم بزنید یا با کودک خود روی صندلی گهواره‌ای (صندلی راک) بنشینید.
 • چرخاندن: اگر احساس خستگی یا سرگیجه دارید، این یک راه حل ایده‌آل است. کودک خود را روی صندلی چرخان یا لرزان خود قرار دهید و اجازه دهید دستگاه او را آرام کند.
 • صدای سفید: صداهای آرامش بخش ماشین لباسشویی یا خشک کن را امتحان کنید. ممکن است این اصوات برای آرام کردن کودکان کافی باشد.

گریه در اثر بیماری

گریه بیمارگونه نوزادان می‌تواند هزاران قلب را بشکند و برای والدینی که نمی‌دانند مشکل چیست، می‌تواند ناامیدکننده و بسیار ناراحت کننده باشد.

به چه چیزی گوش کنیم؟ به زمزمه‌های ملایم و کم صدا گوش دهید، تقریباً انگار انرژی برای ایجاد صدای بلندتر وجود ندارد. اگر درد با بیماری مانند عفونت گوش همراه باشد، گریه می‌تواند بلند باشد.

چه باید کرد؟ تمام تلاش خود را برای آرام کردن کودک خود انجام دهید، اما مراقب علائمی مانند تب، استفراغ، یبوست یا اسهال و بثورات پوستی باشید. اگر کودک شما هر یک از این علائم را نشان داد یا تسلی دادن به او دشوار است، برای گزینه‌های درمانی با پزشک تماس بگیرید.

برای گریههای مرموز چه باید کرد؟

ضروری است به یاد داشته باشید که گریه نوزادان طبیعی است. گریه روش نوزادان برای ابراز وجود است. نوزادان تازه متولد شده هر روز به طور متوسط دو ساعت گریه می‌کنند. سپس از چند هفتگی تا حدود شش هفتگی، این مقدار به سه ساعت افزایش می‌یابد.

گریه او در طول روز پخش می‌شود و ممکن است کودک شما بیشتر از این گریه کند. رمزگشایی برخی از این گریه‌ها تقریباً غیرممکن است اما تا زمانی که کودک شما سالم و خوشحال است، کاملاً طبیعی است.

گریه کردن در طول عصر رایج است. این زمانی است که والدین به خصوص مادر به طور طبیعی از فعالیت‌های روز خسته و کسل است. اگر شیر می‌دهید، ممکن است میزان شیر شما نیز کم شود، که می‌تواند به گریه گرسنگی کودک منجر شود.

گاهی اوقات یک گریه خوب همان چیزی است که کودک شما برای آرام کردنش به آن نیاز دارد. این بد نیست که آن‌ها را برای چند دقیقه رها کنید. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که مفید است و حتی ممکن است برخی از کودکان به خواب بروند. اگر نزدیک به زمان تغذیه است، می‌توانید به آن‌ها شیر بدهید. اگر نه، سعی کنید پوشک یا حتی لباس آن‌ها را عوض کنید. برخی از کودکان بعد از حمام گرم آرام می‌شوند.

نبایدهای گریه کودک

دیدن گریه کودک آسان نیست، اما در ماه‌های اول، به نظر می‌رسد این تنها کاری است که آن‌ها انجام می‌دهند. گریه نوزاد می‌تواند برای مادر و پدر و حتی اطرافیان کودک ناراحت کننده باشد و حتی با بهترین نیت، به راحتی می‌توان به روش‌های نامناسب واکنش نشان داد. تیم متخصص پینو بیبی در اینجا مواردی را گوشزد می‌کند که نباید هنگام گریه کودک انجام دهید:

وحشت نکنید: شما تنها نیستید که وقتی کودک‌تان گریه می‌کند و متوقف نمی‌شود یا برای صدمین بار در آن روز گریه می‌کند؛ احساس ناراحتی یا درماندگی می‌کنید. تمام تلاش خود را بکنید که آرام بمانید، وحشت نکنید. اگر شما هم شروع به گریه کردن، ناامید شدن یا حتی کمی آشفتگی کرده‌اید، ممکن است کودک شما را بیشتر بترساند. اگر به یک یا دو دقیقه استراحت نیاز دارید، کودک را در مکانی امن قرار دهید و چند نفس عمیق بکشید و استراحت کنید، سپس مجدداً به سراغ کودک بیایید.

نادیده نگیرید: بدون تضاد با خود، یافتن تعادل بین نادیده گرفتن و نفس کشیدن بسیار مهم است. اشکالی ندارد که یک دقیقه برای خودتان وقت بگذارید، اما هرگز نباید گریه‌های کودک‌تان را نادیده بگیرید. هنگامی‌که کودک شما شروع به گریه می‌کند، سعی کنید در اسرع وقت پاسخ دهید، به خصوص اگر می‌دانید دلیلی برای آن وجود دارد. ممکن است از خواب بیدار شوند، به غذا و تعویض پوشک نیاز داشته باشند. با انتظار کشیدن، گریه گرسنگی می‌تواند به سرعت به پریشانی یا عصبانیت تبدیل شود و آن را بدتر کند.

غرق نشوید: بی‌تفاوتی و رها کردن نوزاد، تکنیک مناسبی برای نوزاد نیست این تکنیک شاید برای کودک بزرگ‌تر مثمر ثمر باشد اما برای نوزاد کار نمی‌کند. کودک شما خودخواه یا عصبانی نیست. آن‌ها صرفاً ناراحتی و احساسات خود را به اشتراک می‌گذارند. سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که تنبیه کارساز نیست.

عصبانی نشوید: کودک شما نمی‌فهمد که وقتی مادر عصبانی می‌شود باید گریه‌اش را متوقف کند. در عوض، به خصوص اگر سر آن‌ها فریاد بزنید، بیشتر گریه می‌کنند. نفس عمیق بکشید و به خود بگویید که عصبانیت مشکل را حل نمی‌کند.

هرگز کودک خود را تکان ندهید: گذراندن زمان زیادی با نوزادی که گریه می‌کند می‌تواند قلب را آزار دهد و ناراحت کند. خوب است سعی کنید با بازی حواس کودک‌تان را پرت کنید. با این حال، هرگز کودک خود را چه از روی بازیگوشی و چه از روی عصبانیت تکان ندهید.

نبایدهای گریه کودک

سندرم کودک تکان خورده

به دلیل ضعف عضلات گردن، تکان دادن نوزاد می‌تواند سلول‌های مغزی او را از بین ببرد و اکسیژن‌رسانی به مغز را کاهش دهد. این می‌تواند منجر به نابینایی، ناتوانی‌های ذهنی، فلج مغزی و تشنج شود. در موارد شدید، کودک شما ممکن است بر اثر عوارض جان خود را از دست بدهد.

نکاتی برای مدیریت گریه نوزادان

پدر و مادر شدن می‌تواند یکی از بهترین تجربیات زندگی باشد، اما یکی از سخت‌ترین شغل‌ها نیز هست. ماه‌های اول بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. مدیرت بین رمزگشایی گریه (برای تعویض پوشک و شیر دادن، گرفتن آروغ و …) کار دشواری است و گاهی حتی و زمان برای نفس کشیدن خودتان باقی نمی‎ماند. تحقیقات نشان می‌دهد که گریه بیش از حد می‌تواند عوارض روانی بر والدین بگذارد. با این حال، مهم است که برای خود وقت بگذارید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در برخی از رمزگشایی‌ها گریه موفق باشید را خدمت‌تان ارائه می‌کنیم:

استراحت کن: لازم نیست شما آن مادر یا پدر فوق العاده‌ای باشید که هرگز نوزاد خود را ترک نمی‌کند. وقتی احساس خستگی می‌کنید یا احساس مغلوب شدن می‌کنید، ایده خوبی است که اجازه دهید شخص دیگری کوچولوی شما را آرام کند. چنین فردی می‌تواند شریک زندگی شما، یکی از اعضای خانواده یا فرد دیگری برای مراقبت از کودک باشد. تا زمانی‌که آن‌ها مسئول و مورد اعتماد باشند مشکلی به وجود نمی‌آید. استراحت کردن، مانند بیرون رفتن به تنهایی، استراحت در وان حمام، یا حتی چرت زدن بدون اختلال، می‌تواند معجزه کند. این بدان معنا نیست که شما از کودک خود غافل هستید. چنین فعالیت‌هایی به شما کمک می‌کند که به پدر و مادر بهتری تبدیل کند.

صبور باش: بسیاری از والدین به یاد می‌آورند که در طول برخی از طلسم‌های حل نشده گریه‌های طولانی کودک از خود ‌پرسیده‌اند که آیا این گریه هرگز تمام می‌شود. این گریه‌ها تسلی‌ناپذیر به نظر می‌رسند، اما چیزی که به والدین کمک می‌کند، یادآوری مداوم این جمله بود که «گریه بلاخره متوقف می‌شود». اگر قولنج عامل گریه است، به یاد داشته باشید که در حدود سه ماهگی از بین می‌رود. این ممکن است طولانی به نظر برسد، اما زمان با یک نوزاد تازه متولد شده می‌گذرد.

مراقب خودت باش: مراقبت از خود به اندازه مراقبت از کودک مهم است. برای بازیابی انرژی از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید و سعی کنید هر چند وقت یکبار ورزش کنید.

ورزش کنید: ورزش کردن مانند پیاده‌روی می‌تواند خلق و خوی و سلامت کلی شما را بهبود بخشد. می‌تواند به شما در مقابله با طلسم‌های گریه نوزاد کمک کند. شما مجبور نیستید دویدن شدید را امتحان کنید، قدم زدن سریع با کودک‌تان تنها چیزی است که نیاز دارید.

از مشاوره کمک بگیرید: اگر گریه‌های کودک خیلی ناراحت کننده است، از تماس گرفتن برای کمک دریغ نکنید. می‌توانید با پزشک خود، یک گروه پشتیبانی، یک درمانگر یا حتی یک سرویس خدمات کودکان تماس بگیرید. صحبت کردن با کسی که به دغدغه‌های شما گوش می‌دهد همیشه موثر است.

کنار نوزاد بمانید: رمزگشایی از گریه نوزاد یک راه عالی برای پاسخ سریع‌تر به نیازهای آن‌ها و جلوگیری از ریزش اشک از چشمان زیبای نوزادتان است. وقتی می‌دانید به چه چیزی گوش می‌دهید و دنبال چه چیز هستید، ماندن در محیط نسبتاً آسان می‌شود.

هنگامی‌که نوزادان گریه می‌کنند، ممکن است شرایط طاقت‌فرسا شود؛ به خاطر داشته باشید که این گریه برای همیشه ادامه نخواهد داشت و سعی کنید آرام بمانید. هر وقت نیاز دارید، استراحت کنید و هر چند وقت یکبار نیازهای خود را اولویت‌بندی کنید. برای مراقبت از نوزاد باید انرژی کافی داشته باشید.

4 دیدگاه در “صدای گریه نوزاد: گریه‌های مختلف نوزاد به چه معناست؟

 1. armaghan گفت:

  چقدر مطلب جالبی بود بسیار عالی خیلی جالب بود
  سپاس

 2. معصومه گفت:

  چقدر مطلب عالی بود و باعث آرامش من شد.من ی نوزاد دارم که با خواندن این مطالب امیدوارم بهتر برخورد کنم

 3. sonia گفت:

  کاش زودتر این مقاله رو می‌خوندم. متشکرم

 4. sonia گفت:

  کاش زودتر این مقاله رو می‌خوندم. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *