نگهداری از نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

نحوه آروغ گرفتن نوزاد

نحوه آروغ گرفتن نوزاد

فرزندتان به تازگی و پس از ۹ ماه انتظار به دنیا آمده است؟ چشمتان روشن. خوب می‌دانیم چقدر زندگیتان شیرین شده و چه روزهای زیبایی را پیش رو دارید؛ اما مادر و پدر عزیز، یادتان نرود برای آن که این حال و احوال نیکِ شما همواره ادامه داشته باشد، باید به خوبی بدانید برای مراقبت از نوزاد، چه کارهایی را باید انجام دهید. از نحوه آروغ گرفتن نوزاد گرفته تا غذا دادن و تعویض لباس و… .

کافی است نتوانید به درستی آروغ نوزادتان را بگیرید آن وقت است که دل‌درد و دل‌پیچه امانش را می‌برد و روزگار شما را هم سیاه می‌کند. پس یادتان نرود، فرزند دلبند شما نیازهایی دارد که باید یک‌به‌یک را مورد نظر قرار داده و برای رفعشان تلاش کنید.

با توجه به اهمیت موارد گفته شده تصمیم گرفتیم برای آن که دل‌درد و دل‌پیچه سراغ نوزاد شما نیاید و شما هم با درد فرزندتان، غصه‌دار نشوید، نحوه آروغ گرفتن را برایتان شرح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

چرا باید نحوه گرفتن آروغ نوزاد را یاد بگیریم؟

عضلات و استخوان فک نوزادان در هنگام تولد و تا مدتی پس از آن بسیار ضعیف است. به­همین دلیل هنگام خوردن شیر از سینه مادر یا مکیدن شیشه‌شیر مقداری هوا نیز وارد معده کودک شود. این عامل سبب می­شود تا کودک دچار دل‌درد و دل‌پیچه شود و بی­قراری کند.

از این رو پزشکان توصیه می­کنند تا مادران عزیز نحوه آروغ گرفتن نوزاد را بیاموزند و پس از هر بار شیر خوردن این کار را انجام دهند تا نوزادشان راحت­تر شیر بخورد، در آینده دچار مشکلات معده نشود و خواب راحتی نیز داشته باشد.

نحوه آروغ گرفتن نوزاد

نحوه گرفتن آروغ نوزاد چگونه است؟

روش­های مختلفی برای گرفتن آروغ نوزاد وجود دارد. هرکدام از نوزادان ممکن است به یکی از روش­های رایج واکنش نشان داده و آروغ بزنند. در هر یک از حالت­های زیر توجه داشته باشید که راه تنفسی نوزاد باز باشد و فشاری روی کودک نباشد.

نحوه آروغ گرفتن نوزاد بر روی قفسه سینه یا شانه

این روش مرسوم­ترین و متداول­ترین روش آروغ گرفتن در میان مادران است. در این حالت مادر باید نوزاد را بالای شانه خود بگیرد، طوری که سر نوزاد به سر مادر تکیه داشته و آویزان نباشد، پس از آن با یک دست نوزاد را بگیرید و با یک دست به‌آرامی و نوازش گونه به پشت نوزاد ضربه بزنید.

در این حالت برای چک کردن سر نوزاد می­توانید از آیینه استفاده کنید تا مطمئن شوید که کودک در حالت راحتی رو شانه شما قرار دارد و به‌راحتی نفس می­کشد.

نحوه آروغ گرفتن نوزاد روی سینه نیز به همین نحوه انجام می­شود در این حالت نیز توجه داشته باشید که سر نوزاد به­طور کامل به سینه شما نچسبد و تنفس کودک دچار مشکل نشود.

بهتر است هنگامی­که از این حالت برای گرفتن آروغ نوزاد استفاده می­کنید از یک دستمال نرم زیر چانه کودک استفاده کنید که اگر به همراه هوا مقداری شیر نیز خارج شد، لباس شما را کثیف نکند.

نحوه آروغ گرفتن نوزاد در حالت دمر کردن نوزاد روی زانو

از این حالت نیز برای نوزادان تازه به دنیا آمده استفاده می­شود. در این حالت باید نوزاد را دمر روی زانو خود قرار دهید درحالی‌که شکم نوزاد مماس با زانوی شما باشد و یکی از دست­ها روی سینه نوزاد قرار گیرد.

در این حالت حتماً توجه داشته باشید که سر و گردن نوزاد پایین از کمر و سینه او قرار نگیرد، زیرا باعث هجوم خون به‌صورت نوزاد می­شود و در موارد خطرناک باعث خفگی نوزاد می­شود.

پس این­که نوزاد را در حالت مناسب قرار دادید، به­آرامی به پشت کودک ضربه بزنید. در این حالت نیز گذاشتن دستمال نرم زیر چانه نوزاد را فراموش نکنید.

نحوه آروغ گرفتن نوزاد در حالت نشسته روی پا یا زانو

این حالت عموماً برای نوزادان بالای ۳ ماه که می­توانند بنشینند، استفاده می­شود. در این حالت شما باید کودک را به حالت نشسته روی پا یا زانوی خود قرار دهید. یکی از دست­ها برای گرفتن کودک در ناحیه فک و گردن بگذارید. توجه داشته باشید که نحوه گرفتن شما کودک را نیازارد. از دست دیگر هم برای نوازش و ضربه زدن آرام به پشت کودک استفاده کنید.

نکات مهم قبل از یادگیری نحوه گرفتن آروغ نوزاد

 • بلعیدن هوا همراه شیر در اکثر نوزادان اتفاق می­افتد، اما توجه داشته باشید که برخی نوزادان نیز اصلاً آروغ نمی­زنند یا خیلی کم این کار را انجام می­دهند؛ بنابراین اگر پس از انجام هر یک از روش­های گرفتن آروغ نوزاد، کودک شما آروغ نزد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.
 • اگر نوزاد شما پس از شیر خوردن گریه می­کند، یعنی از شما برای هضم غذا کمک می­خواهد. به همین دلیل گریه نوزاد یکی از نشانه­هایی است که باید پس از آن آروغ کودک گرفته شود تا نوزاد آرام شود.
 • تغذیه مادر در تعداد دفعات آروغ زدن کودک بسیار مؤثر است. اگر مادر در دوران شیردهی از غذاهای نفخ کننده مانند آش و حبوبات استفاده کند، معده کودک برای هضم شیر دچار مشکل شده و نفخ می­کند بنابراین به دفعات آروغ زدن بیش­تری نیاز دارد.
 • ۲۰ دقیقه پس از خوردن شیر سعی کنید آروغ نوزاد را بگیرید، اگر در این بازه زمانی آروغ نزد یعنی گاز زیادی در معده نوزاد وجود ندارد و می­توانید او را بخوابانید.
 • درصورتی‌که نوزاد، با شیشه شیر می­خورد، احتمال تجمع هوا در معده او بسیار بیش­تر از زمانی است که از سینه مادر شیر می­خورد (مگر اینکه از شیشه شیر آنتی کولیک استفاده کنید)؛ بنابراین پس از خوردن حداکثر ۹۰ میلی­لیتر شیر، آروغ نوزاد را بگیرید.
 • اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می­کند، پس از هربار جابه­جایی نوزاد از یک سینه به سینه دیگر حتما آروغ کودک را بگیرید.
 • اگر تغذیه مادر به نحوی باشد که نوزاد مستعد نفخ باشد یا معده نوزاد به­طور طبیعی نفاخ باشد، تعداد دفعات آروغ گیری باید بیشتر شود تا از ابتلا نوزاد به رفلاکس معده جلوگیری کند.

یادگیری نحوه آروغ گرفتن نوزاد چه فوایدی دارد؟

گرفتن آروغ نوزاد سبب آزاد شدن گاز جمع­شده در معده نوزاد می­شود و پس از آن:

 • نوزاد احساس آرامش و آسودگی بسیار زیادی خواهد داشت.
 • معمولاً نوزادان پس گرفتن آروغشان آرام می­شوند و به خواب می­روند.
 • از بالا آوردن شیر جلوگیری می­کند.
 • فضای خالی بیشتری در معده نوزاد ایجاد می­شود و می­تواند شیر بیشتری بخورد.
 • از مشکلات گوارشی که ممکن است بعدا کودک به آن دچار شود جلوگیری می­کند.

تا چه مدت آروغ نوزادان باید گرفته شود؟

مدت زمان انجام این کار بسته به تغذیه مادر و رشد نوزاد متفاوت است اما در اکثر نوزادان تا ۶ ماهگی باید پس از هربار شیر خوردن، آروغ کودک گرفته شود تا نوزاد دچار مشکل نشود. پس از گذشت ۶ ماه کودک نحوه صحیح غذا خوردن را یاد می‌گیرد و دیگر نیازی به آروغ­گیری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *