نکات اقدام صحیح به بارداری

آیا می‌توان از طریق پرکوم باردار شد؟

پرکوم (قبل از انزال) اساساً یک روش طبیعی بدن برای روانکاری در حین مقاربت است تا روند دخول را روان و آسان کند. پرکوم، اگر چه خود اسپرمی ندارد، اما ممکن است مقداری مایع منی به داخل آن نشت کند و احتمال بارداری در طول رابطه جنسی محافظت نشده را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. این بدان معناست که از هر ۱۰۰ زن، ۲۰ زن در طول آمیزش جنسی محافظت نشده در سال شانس باردار شدن دارند، حتی اگر شریک زندگی آنها قبل از انزال خارج شود.

پاسخ به سوال فوق این است که احتمال آن بسیار کم است. با این حال، موارد نادری وجود دارد که اسپرم زنده می‌تواند در پرکوم Precum وجود داشته باشد و متعاقباً امکان لقاح وجود دارد. پیشاب (پرکوم) یکی از دلایلی است که پیشنهاد می‌کنیم تمام زوج‌هایی که قصد بارداری ندارند در تمام مدت دخول (زمانی که آلت تناسلی وارد واژن می‌شود) از کاندوم استفاده کنند. بر خلاف تصور عمومی، اسپرم می‌تواند به پری کم (پیشاب) نشت کند که می‌تواند منجر به بارداری شود. استفاده از روش‌های مانع یا سایر روش‌های پیشگیری از بارداری ممکن است به کاهش خطر بارداری ناخواسته کمک کند. با پینو بیبی همراه باشید تا با هم احتمال بارداری با پرکوم را بررسی کنیم.

آیا می‌توان از طریق پرکوم باردار شد؟

پرکوم Precum چیست؟

پراکوم به طور دقیق به عنوان مایع پیش از انزال شناخته می‌شود. این یک مایع بدن است که در حین مقاربت از آلت تناسلی آزاد می‌شود. همان طور که از نام (Pre-cum) آن پیداست، پرکوم قبل از انزال می‌آید و از غده بولبورترال پروستات که به آن غده کاوپر نیز گفته می‌شود، آزاد می‌شود. هدف اصلی این مایع روان‌سازی در حین رابطه جنسی است و در عین حال تعادل pH را بازیابی می‌کند و به اسپرم‌ها محیطی محافظ برای زندگی در واژن اسیدی می‌دهد.

مایع منی ممکن است پس از انزال در مجرای ادرار باقی بماند و در حالی که در حال خروج است با پریکوم مخلوط شود. بسیاری از مردان حتی متوجه ترشح پرکُم نمی‌شوند و احساس نمی‌کنند که این اتفاق کی می‌افتد. مهمتر از آن، مردان هیچ کنترلی روی آن ندارند. Precum چیزی نیست که افراد بتوانند آن را کنترل کنند. ترشح مایع پرکوم یک عملکرد غیرارادی بدن است که درست قبل از انزال اتفاق می‌افتد.

حتی اگر درست قبل از رسیدن به اوج (ارگاسم) در حین مقاربت واژینال، آلت خارج شود، باز هم احتمال دارد که قبل از رسیدن به اوج خود، پرکوم وارد واژن شود که می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. برخی تحقیقات تخمین می‌زنند که حدود ۲۰ درصد از افرادی که از روش ترک (خروج آلت پیش از ترشح منی) استفاده می‌کنند، در یک سال باردار می‌شوند. به علاوه، طبق گزارش سال ۲۰۱۷ میلادیاز مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریCDC، تقریباً ۱۹ درصد مردان مجرد در ایالات متحده از روش ترک استفاده می‌کنند. به طور کلی، میزان شکست برای این روش (ترک) حدود ۴ درصد و ۲۰ درصد با استفاده معمولی است.

چه زمانی پرکوم خارج می‌شود؟

هیچ کاری نمی‌توانید برای متوقف کردن پرکوم انجام داد زیرا با یک تکانه کنترل نشده درست قبل از انزال آزاد می‌شود. اگر چه مایع پراکوم خود حاوی اسپرم نیست، اما می‌تواند برخی از اسپرم‌های انزال‌های قدیمی را هنگام عبور از مجرای ادرار و ترشح همراه با آن جمع کند. در مقایسه با مایع انزالی که شامل بیش از ۴۰ میلیون اسپرم متحرک است، تعداد اسپرم‌های پراکوم از نداشتن اسپرم تا کمتر از ۵ میلیون اسپرم متغیر است. بنابراین، اگر نگرانی‌های جدی وجود نداشته باشد، باز هم احتمال زیادی برای باردار شدن در طول تکنیک ترک (خروج آلت) نسبت به سایر روش‌های کنترل بارداری، از جمله قرص یا کاندوم دارد. همان طور که فقط یک اسپرم لازم است تا یک زن را باردار کند. حتی اگر بلافاصله قبل از اوج در حین مقاربت واژینال، متوقف شود، احتمال این که پری کام وارد واژن زن شود، وجود دارد که می‎تواند منجر به بارداری غیرقابل پیش بینی شود.

آیا بارداری با پیشاب امکان پذیر است؟

قبل از اوج گیری، آلت تناسلی مایعی به نام قبل از انزال یا پیش انزال آزاد می‌کند که به آن پرکوم می‌گویند. Precum درست قبل از منی خارج می‌شود که دارای اسپرم زنده کمی است که می‌تواند منجر به بارداری شود. بسیاری از افراد معتقدند که پری کوم شامل اسپرم نمی‌شود، بنابراین خطر بارداری ناخواسته وجود ندارد. اما این درست نیست. اطلاعات نادرست زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، اما پاسخ کوتاه این است. بله، امکان باردار شدن از قبل از منی نیز وجود دارد.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به احتمال بارداری پس از قرار گرفتن در معرض پرکوم در چندین سناریو مختلف آورده شده است:

 • مرحله تخمک گذاری

در طول دوره باروری حدود ۶ روز در طول چرخه قاعدگی شما وجود دارد که احتمال بارداری شما بیشتر است، که به عنوان پنجره باروری شناخته می‌شود. این اتفاق در اواسط سیکل، چند روز قبل و در حین تخمک‌گذاری رخ می‌دهد.

 • دوران قاعدگی

در دوران قاعدگی در حالی که احتمال بارداری در دوران قاعدگی بسیار کم است، ممکن است بلافاصله بعد از آن باردار شوید، به خصوص اگر سیکل کوتاهی داشته باشید و تخمک گذاری زودرس داشته باشید.

 • موانع فیزیکی

در حین استفاده از کاندوم یا سایر روش‌های مانع با استفاده معمولی، کاندوم‌های مردانه حدود ۸۲ درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند، در حالی که کاندوم‌های زنانه حدود ۷۹ درصد موثر هستند. هنگامی که با اسپرم کش استفاده می‌شود، دیافراگم یا کلاهک ۷۱ – ۸۸ درصد در برابر بارداری با استفاده معمولی موثر است.

 • هنگام استفاده از IUD خطر باردار شدن با IUD کمتر از ۱ درصد است. بر خلاف روش‌های دیگر، خطر خطای کاربر در هنگام استفاده از IUD کمتر است، به این معنی که احتمالاً در پیشگیری از بارداری مؤثر است.
 • در حین استفاده از قرص‌های ضد بارداری اگر به درستی مصرف شوند، قرص‌های ضد بارداری خوراکی ۹۹ درصد در برابر بارداری موثر هستند. اما، با استفاده معمولی، تخمین زده می‌شود که آنها حدود ۹۱ درصد موثر باشند.
 • با روش آگاهی از باروری، تخمین زده می‌شود که از هر ۱۰۰ نفر ۲۴ نفر با استفاده از روش تنظیم خانواده طبیعی، که شامل نظارت بر علائم و نشانه‌های باروری برای جلوگیری از بارداری است، باردار می‌شوند.
 • پس از انجام وازکتومی: خطر بارداری پس از وازکتومی حدود ۱ در ۲۰۰۰ نفر زده می‌شود. پس از جراحی، پزشکان معمولاً استفاده از روش دیگری از کنترل بارداری را تا انجام آنالیز مایع منی توصیه می‌کنند که معمولاً حدود ۸ تا ۱۶ هفته پس از عمل است.
 • پس از انجام توبکتومی: تقریباً احتمال بارداری صفر است و این گزینه فقط برای کسانی باید اجرا شود که نمی‌خواهند دیگر بچه دار شوند.

آیا اسپرم در پرکوم وجود دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که اکثر مایعات قبل از انزال (پری کوم) دارای اسپرم مرده هستند و یا اصلاً اسپرم ندارند. اما ممکن است مقدار کمی از اسپرم از سیستم تناسلی مرد خارج شود و راه خود را به پرکوم یا پیش انزال باز کند. در واقع، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که اسپرم متحرک در حین نزدیکی در ۱۷ درصد شرکت ‌کنندگان در پیشاب وجود دارد. مطالعه قدیمی دیگری که در سال ۲۰۱۱ میلادی منتشر شد، نشان داد که اسپرم متحرک در ۳۷ درصد از نمونه‌های جمع‌اوری شده پیشاب آنها توسط ۲۷ شرکت‌کننده وجود دارد. ادرار کردن قبل از رابطه جنسی ممکن است به تخلیه مایع منی باقیمانده کمک کند و احتمال ظاهر شدن اسپرم در ناحیه پیشاب (پری کوم) را قبل از عمل رابطه جنسی کاهش دهد.

آیا اسپرم در دوره پیش از تخمک‌گذاری باعث باروری می‌شود؟

پاسخ کوتاه این است که بله، حتی اگر تخمک گذاری ندارید، می‌توانید از قبل از تخمک گذاری باردار شوید. اگر چه بارداری به احتمال زیاد در زمان تخمک گذاری اتفاق می‌افتد، اما اسپرم می‌تواند در واقع تا ۵ روز در بدن شما زندگی کند. این به این معنی است که اگر اسپرم قبل از تخمک گذاری در داخل دستگاه تناسلی شما باشد، ممکن است هم چنان وجود داشته باشد و زنده باشد، زمانی که تخمک گذاری در بدن شما صورت می‌گیرد با تخمک آزاد شده ملاقات کرده و لقاح صورت بگیرد و در ادامه لانه گزینی صورت بگیرد. تخمک گذاری معمولاً در اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد. این می‌تواند از ۷ تا ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی بعدی در فاز لوتئال باشد.

از آن جایی که اسپرم در داخل بدن شما عمری ۵ روزه دارد، اگر به طور منظم به مدت ۵ روز قبل از تخمک‌گذاری و هم چنین در روز تخمک گذاری (که به عنوان «پنجره باروری» شناخته می‌شود)، رابطه جنسی داشته باشید، شانس بیشتری برای باردار شدن دارید. افرادی که پریودهای نامنظم دارند ممکن است در تشخیص زمان تخمک گذاری و باروری مشکل بیشتری داشته باشند.

آیا اسپرم در دوره پیش از تخمک‌گذاری باعث باروری می‌شود؟

گزینههای پیشگیری از بارداری اضطراری

روش بیرون کشیدن آلت روش موثری برای جلوگیری از بارداری نیست. اگر از آن استفاده می‌کنید، قرار دادن پیشگیری از بارداری اضطراریEC  در کابینت دارو ممکن است مفید باشد. EC می‌تواند به جلوگیری از بارداری تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی بدون کاندوم و یا سایر روش‌های مانع کمک کند. این به این دلیل است که در وهله اول تخمک گذاری را به تاخیر می‌اندازد و یا از وقوع آن جلوگیری می‌کند.

این بدان معنی است که تخمک بالغ شما برای بارور شدن آزاد نمی‌شود. اما به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری در نظر گرفته نشده است. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از قبل، استفاده از یک روش قابل اعتمادتر پیشگیری از بارداری منطقی‌تر است. دو نوع EC را می‌توان بدون نسخه یا از طریق پزشک دریافت کرد. آنها عبارت هستند از:

 • قرص‌های EC هورمونی (قرص صبح روز بعد)

شما می‌توانید تا ۵ روز پس از رابطه جنسی بدون کاندوم و یا سایر روش‌های بازدارنده از قرص‌های ضد بارداری اورژانسی هورمونی استفاده کنید. زمانی که آنها را در ۷۲ ساعت اول مصرف کنید بیشترین تأثیر را دارند. مصرف قرص‌های EC هورمونی بی‌خطر است اما مانند قرص‌های هورمونی ضد بارداری عوارض جانبی دارد. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ
  • حساسیت پستان
  • دل درد
  • سردرد و سرگیجه
  • خستگی

شما می‌توانید قرص‌های EC را در داروخانه محل خود خریداری کنید. به این قرص‌های اورژانسی یا قرص صبح روز بعد و یا قرص صبحگاهی نیز می‌گویند.

 • پیشگیری از بارداری اورژانسی IUD

Copper-T یک دستگاه داخل رحمیIUD  است که می‌تواند به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری نیز عمل کند. طبق گفته Planned Parenthood، یک گروه غیرانتفاعی که مراقبت‌های بهداشتی باروری را ترویج می‌کند، این IUD به صورت حرف انگلیسی T است و از جنس مس می‌باشد. می‌تواند خطر باردار شدن شما را تا بیش از ۹۹ درصد کاهش دهد. این باعث می‌شود که آن را بیشتر از قرص‌های EC هورمونی موثرتر کند.

پزشک می‌تواند تا ۵ روز پس از رابطه جنسی، IUD مسی را بدون کاندوم و یا سایر روش‌های مانع برای جلوگیری از بارداری وارد کند. به علاوه، به عنوان نوعی از کنترل بارداری طولانی مدت، IUD مسی تی شکل می‌تواند بسته به نوع آن بین ۵ تا ۱۰ سال دوام بیاورد. اگر چه آی یو دی Copper-T بهتر از قرص‌های EC کار می‌کند، اما هزینه بالای قرار دادن آن می‌تواند مانعی برای استفاده عموم مردم باشد.

چه زمانی به خاطر پرکوم یا منی باید تست بارداری خانگی انجام داد؟

اگر چه روش ترک و ریختن منی در زن ممکن است گاهی موثر باشد، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که قبل از انجام عمل ترک، یک زن باردار شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، می‌توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید تا مطمئن شوید. ممکن است بخواهید فوراً یک آزمایش در خانه انجام دهید، اما ممکن است خیلی زود باشد. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند برای انجام تست بارداری تا اولین روز از قاعدگی خود صبر کنید. برای دقیق‌ترین نتیجه، باید تا هفته بعد از قاعدگی عقب افتاده خود صبر کنید تا آزمایش کنید. افرادی که عادت ماهانه منظمی ندارند باید حداقل تا ۴ هفته بعد از رابطه جنسی بدون کاندوم یا سایر روش‌های مانع برای آزمایش منتظر بمانند.

چه زمانی باید به خاطر بارداری ناخواسته به پزشک مراجعه کرد؟

شما باید نتایج خود را با یک پزشک تایید کنید. اگر چه یک نتیجه مثبت تقریباً همیشه دقیق است، یک نتیجه آزمایش منفی آنقدرها قابل اعتماد نیست. ممکن است خیلی زود آزمایش داده باشید یا داروهایی مصرف کنید که بر نتایج تأثیر گذاشته‌اند. پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش ادرار، آزمایش خون یا هر دو را انجام دهید تا مشخص شود باردار هستید یا نه. اگر باردار هستید، حتماً در مورد گزینه‌های خود با پزشک صحبت کنید.

چه زمانی باید به خاطر بارداری ناخواسته به پزشک مراجعه کرد؟

سوالات متداول در مورد بارداری با پرکوم

آیا می‌توان باردار شد در صورتی که پیش از ترشح منی، آلت خارج شود؟

هر زمان که احتمال وجود اسپرم در واژن وجود دارد، خطر بارور شدن تخمک توسط اسپرم وجود دارد. به همین دلیل استفاده از کاندوم در تمام مدت تماس با دستگاه تناسلی عاقلانه است.

اسپرم چقدر زنده می‌ماند؟

اسپرم ۳ – ۵ روز در واژن زندگی می‌کند. به همین دلیل، چه بخواهید باردار شوید و یا از بارداری اجتناب کنید، مهم است که چرخه تخمک‌گذاری و پنجره باروری خود را بدانید. توجه کنید که حتی اگر دخول صورت نگیرد امکان بارداری وجود دارد. هم چنین با پیشاب (پیش انزال) نیز احتمال بارداری وجود دارد.

آیا برای پیشگیری از بارداری باید طرح B را انتخاب کنم؟

پلان B مشابه قرص‌های ضد بارداری است. تک قرص آن ۱.۵ میلی‌گرم لوونورژسترل را برای به تاخیر انداختن و یا جلوگیری از آزاد شدن تخمک از تخمدان به بدن می‌رساند. از آن جایی که از چنین دوز بالایی استفاده می‌کنید، برنامه B به عنوان یک روش منظم کنترل بارداری استفاده نمی‌شود. از قرص‌ها گرفته تا چسب‌ها و آی‌یو‌دی‌ها، انتخاب‌های زیادی هنگام بررسی انواع کنترل بارداری وجود دارد.

آیا می‌توان بدون دخول باردار شد؟

برای تمام اهداف عملی، بدون دخول نمی‌توان باردار شد. با این حال، اگر مایع انزال و یا منی حتی بدون نفوذ با واژن تماس پیدا کند، ممکن است اسپرم وارد تخمک شده و آن را بارور کند. در این صورت بارداری باکره اتفاق می‌افتد.

سخن آخر

ممکن است شانس شما برای باردار شدن از قبل از تخمک گذاری کم باشد، اما هنوز هم ممکن است اتفاق بیفتد. اسپرم هنوز هم می‌تواند در مجرای ادرار وجود داشته باشد و با پیشابی که قبل از انزال آزاد می‌شود مخلوط شود. اگر از روش انصراف و ترک استفاده می‌کنید، به خاطر داشته باشید که حدود ۲۰ درصد از افراد با استفاده از این روش در طول یک سال باردار می‌شوند. اگر می‌خواهید از بارداری جلوگیری کنید، روش مطمئن‌تری را برای پیشگیری از بارداری انتخاب کنید و در صورت نیاز، پیشگیری از بارداری اضطراری را در دسترس داشته باشید. در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا مثبت بودن تست بارداری به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند گزینه‌های شما را برای تنظیم خانواده، سقط جنین و کنترل بارداری در آینده راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *