هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و سوم بارداری (هفته ۳۳ حاملگی)

ورود به هفته سی‌ و سوم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین شما در حال افزایش وزن است و آماده به دنیا آمدن است. اکنون وزن او حدود ۲ کیلوگرم است. ریه‌های او در حال بالغ شدن هستند و همچنان سورفکتانت تولید می‌کنند، به این معنی که او می‌توانند به تنهایی در خارج از رحم نفس بکشند. مغز و سیستم عصبی جنین اکنون کاملاً رشد کرده است. او می‌تواند بمکد و قورت دهد، اگر چه این رفلکس‌ها برای هماهنگی نیاز به یک هفته دیگر دارند. جنین آهن را در کبد خود ذخیره می‌کنند که حدود ۶ ماه پس از تولد از آن استفاده می‌کنند. با نزدیک‌تر شدن به پایان بارداری، تمام ناراحتی‌های شما از جمله گرفتگی عضلات پا، کمردرد، سوء هاضمه و سوزش سر دل و تورم پاها و ساق‌های شما افزایش می‌یابد. اگر تورم به صورت ناگهانی خیلی بدتر شد، اگر اول صبح دچار آن شدید، یا اگر صورت یا دست‌هایتان متورم شد، فوراً با پزشک یا ماما تماس بگیرید. افزایش وزن جنین همچنین می‌تواند باعث مشکلات مثانه و روده شود، از جمله بواسیر، تکرر ادرار یا بی‌اختیاری ادرار (نشت مقداری ادرار). این ایده بسیار خوبی است که از این به بعد هر روز تمرینات کف لگن را انجام دهید. این تمرین ماهیچه‌ها و عضلات کف لگن شما را تقویت می‌کند و کنترل مثانه و روده شما را بهبود می‌بخشد. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۳ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و سوم بارداری (هفته 33 حاملگی)

هفته سی‌ و سوم بارداری

علاوه بر این که با نزدیک شدن به زایمان احساس هیجان بیشتری می‌کنید، ممکن است تورم، درد و گرفتگی، سوزش سر دل و رفلاکس نیز بیشتر شود. ممکن است بیشتر احساس خستگی کنید و بیشتر ادرار کنید. هر زمان که می‌توانید استراحت کنید و هر زمان که کسی کمکی را پیشنهاد داد حتماً پذیرای آن باشید و یا حتی خودتان درخواست کمک کنید. در حدود ۸ ماهگی، برخی از زنان احساس انقباضاتی شبیه انقباضات زایمان را گزارش می‌کنند. این می‌تواند انقباضات براکستون هیکس یا «زایمان کاذب» باشد، که روش هوشمندانه بدن شما برای ورزش رحم جهت آماده کردن آن برای روز بزرگ زایمان است. انقباضات براکستون هیکس معمولاً در حین ورزش یا فعالیت ناپدید می‌شوند و زمانی که در حال استراحت هستید بیشتر قابل توجه هستند. درد زایمان واقعی، ادامه‌دار و مستمر خواهد بود و با حرکت به اطراف افزایش می‌یابد. اگر در مورد این که آیا براکستون هیکس را تجربه می‌کنید یا زایمان واقعی شک دارید، با پزشک یا ماما مشورت کنید.

هفته سی‌ و سوم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

شما در هفته سی‌ و سوم بارداری چند ماهه هستید؟ شما می‌توانید هفت یا هشت ماهه باردار باشید زیرا چند روش مختلف برای گروه‌بندی هفته‌های بارداری به ماه وجود دارد. به احتمال زیاد شما در ابتدای سه ماه سوم هستید.

هفته سی‌ و سوم بارداری: رشد کودک شما

در هفته سی و سوم بارداری جنین هم گویی از تنبلی دست برداشته است و کمی به فکر اسباب‌کشی از رحم است:

 • در این مرحله از بارداری، مغز جنین شما به شدت کار می‌کند و تمام حواس پنجگانه (حس لامسه، حس بینایی، حس بویایی، حس چشایی و حس شنوایی) در حال حاضر کار می‌کنند. او اکنون می‌تواند از برخی از اتفاقات خارج از رحم را مطلع شود (تغییرات نور، سر و صدا محیط، گرما و سرما و …) برای مثال وقتی صدای شما را می‌شنود، ضربان قلبش ممکن است کند شود، به این معنی که آرام‌تر است و همچنین می‌تواند نور را از تاریکی در محیط کوچکش تشخیص دهد. در واقع، چشم‌های جنین شما به اندازه‌ای رشد کرده است که مردمک‌های چشم‌های او به تغییرات نور پاسخ دهند.
 • کوچولوی شما هنوز هم وزن زیادی اضافه می‌کند و تا تاریخ زایمان (ورود به جهان خارج از رحم) به این کار ادامه می‌دهد، اگر چه او احتمالاً بیشتر از این رشد نخواهد کرد.
 • علاوه بر این پیشرفت‌های مهم جنینی، در هفته سی‌ و سوم بارداری، استخوان‌های جنین شما شروع به سفت شدن می‌کنند، اگر چه جمجمه او هنوز تا اندازه‌ای نرم و انعطاف‌پذیر است که به او اجازه عبور از کانال زایمان را می‌دهد. اگر سر او در بدو تولد کمی بدشکل به نظر می‌رسد، نگران نباشید، زیرا لکه‌های نرم روی جمجمه‌اش در دو سال اول زندگی‌اش با هم ترکیب می‌شوند و سفت می‌شوند و سر نوزادتان شکل می‌گیرد.
 • در چند هفته آخر بارداری، پزشک شما سعی می‌کند وضعیت جنین شما را تعیین کند. اگر پزشک شما مشکوک است که جنین شما در وضعیت بریچ قرار دارد (یعنی باسن و پاهای او پایین قرار دارد) ممکن است برای اطمینان از این موضوع در هفته سی‌ و سوم بارداری سونوگرافی را پیشنهاد دهد.
 • کودک شما در حال تمرین مکیدن و بلعیدن است. این رفلکس‌ها تا پایان هفته ۳۴ بارداری به طور کامل هماهنگ نمی‌شوند.
 • کبد جنین شما در حال ذخیره آهن است. این ذخایر آهن تا ۴ تا ۶ ماه پس از تولد به جنین شما کمک می‌کند. پس حواس‌تان به موش کوچولوی درون شکم‌تان باشد تا دچار فقر آهن نشوید.
 • ریه‌های جنین شما در حال بالغ شدن هستند و سورفکتانت زیادی تولید می‌کنند تا به جنین کمک کند که بعد از تولد به راحتی نفس بکشد.
 • نوزادانی که اکنون متولد می‌شوند شانس بسیار خوبی برای زنده ماندن دارند، اما هنوز نارس هستند. آن‌ها باید در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان  (NICU)یا اتاقک مراقبت ویژه نگهداری شوند. اگر در هر مرحله متوجه تغییر در حرکات جنین خود شدید، فوراً با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

هفته سی‌ و سوم بارداری: اندازه جنین

در ۳۳ هفتگی حاملگی، میانگین جنین به اندازه یک طالبی است. وزن او در حدود ۲ کیلوگرم و قد این طالبی کوچولو در حدود ۴۴ سانتی‌متر است.

هفته سی‌ و سوم بارداری: تغییرات بدن مادر

در این مرحله از بارداری در هفته سی و سوم بارداری، ممکن است متوجه شوید که برخی علائم شایع بارداری دوباره به سراغ‌تان آمده است:

 • بی‌خوابی در هفته ۳۳ بارداری: خواب از شما فرار می‌کند، با افزایش سایز و شکم بیرون زده، در هفته سی‌ و سوم بارداری، خوابیدن در طول شب ممکن است دشوارتر باشد. سعی کنید تخت خود را تا حد امکان راحت کنید و برای پاها و شکم خود بالش اضافه کنید. برای این که کمی استراحت کنید، تا حد امکان در طول روز چرت بزنید.
 • کمردرد در هفته ۳۳ بارداری: در این هفته کمردرد شما ممکن است بازگشته و یا بدتر شود. اگر چنین است، برای کمک به کاهش ناراحتی این حرکت را انجام دهید، یک کم به پشت خم شوید؛ در حالی که ایستاده‌اید و دستان خود را روی پشت خود قرار دهید و کمی به عقب خم شوید (حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه) و در صورت نیاز این حرکت را چند بار تکرار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ورزش و کشش کمر و سایر روش‌های کاهش یا مدیریت کمردرد با پزشک خود مشورت کنید.
 • شما ممکن است یک نشت آهسته یا فوران شدید را تجربه کنید، در صورت بروز چنین وضعیتی با بیمارستان تماس بگیرید یا به پزشک یا ماما خود اطلاع دهید.
 • اگر علائمی نظیر انقباضات براکستون هیکس که بیشتر می‌شود، گرفتگی در ناحیه تحتانی لگن (کمی شبیه درد پریود)، را داشتید که قوی‌تر و طولانی‌تر می‌شوند و با گذشت زمان به هم نزدیک‌تر می‌شوند، و متوجه می‌شوید که در حال زایمان هستید. فوراً با بیمارستان یا ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. اگر قبل از هفته ۳۷ بارداری باشد، ممکن است زایمان زودرس داشته باشید. برخی از زایمان‌های زودرس را می‌توان متوقف کرد یا به تاخیر انداخت.

هفته سی‌ و سوم بارداری: علائم مادر

در هفته سی‌ و سوم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • تکرر ادرار در هفته ۳۳ بارداری: جنین در حال رشد شما ممکن است به عمق لگن شما حرکت کند و فشار ناخواسته‌ای بر مثانه شما وارد کند. این بدان معنی است که شما احتمالاً در شبانه روز بیشتر ادرار می‌کنید. این فشار روی مثانه همچنین می‌تواند منجر به نشت ادرار در هنگام خنده، سرفه یا عطسه شود. برای تسکین این علامت کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اما اگر نشت مثانه دارید، سعی کنید از آستر شورت استفاده کنید تا در صورت بروز حوادث جزئی خشک بماند. مصرف آب آشامیدنی را کاهش ندهید، زیرا هیدراته ماندن بسیار مهم است.
 • انقباضات براکستون هیکس در هفته ۳۳ بارداری: شما در حال نزدیک‌تر شدن به موعد مقرر زایمان هستید، بنابراین این انقباضات «تمرینی» ممکن است به سرعت بالا رفته و قوی‌تر شوند. اگر احساس می‌کنید ممکن است انقباضات واقعی زایمان باشد، ایده خوبی است که زمان‌بندی آن‌ها را بررسی کنید. انقباضات معمولی زایمان تا ۹۰ ثانیه طول می‌کشد و در فواصل منظم می‌آیند و می‌روند. انقباضات براکستون هیکس بیشتر در عصر و بعد از فعالیت بدنی مانند ورزش یا رابطه جنسی رخ می‌دهد و زمانی که شما حرکت می‌کنید یا موقعیت خود را تغییر می‌دهید فروکش می‌کند. اگر در مورد علائمی که در هفته سی و سوم بارداری تجربه می‌کنید شک دارید، فوراً با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.
 • تورم پا در هفته ۳۳ بارداری: رحم در حال رشد شما می‌تواند روی وریدهای اصلی فشار وارد کند که خون را از پایین تنه به قلب شما منتقل می‌کند، که گاهی منجر به تورم پاها می‌شود. اگر در پاها یا ساق‌های خود احساس ورم کردید، از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. در صورت امکان، برای کمک به بهبود گردش خون، پاهای خود را بالا بیاورید. کفش‌های راحت و جوراب ساپورت نیز می‌توانند در این مورد کمک کنند.
 • سندرم تونل کارپال در هفته ۳۳ بارداری: تورم همچنین می‌تواند بر روی اعصاب مچ دست و سایر بخش‌های دست شما فشار وارد کند، که باعث می‌شود برخی از مادران آینده به سندرم تونل کارپال (Carpal tunnel syndrome) مبتلا شوند. این سندرم روی استخوان‌ها و رباط‌های مچ دست تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث ناراحتی‌هایی از جمله بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن دست‌ها شود. این علامت معمولاً پس از زایمان از بین می‌رود و ناراحتی نیز با از بین رفتن تورم باید از بین برود. مچ بندها یا آتل‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا درد را تسکین بدهید. پزشک شما ممکن است توصیه‌های بیشتری در مورد این که چه کاری انجام دهید داشته باشد.
 • خارش پوست در هفته ۳۳ بارداری: این یک علامت رایج است که بسیاری از مادران آینده در بارداری تجربه می‌کنند. در چند ماه گذشته، پوست شما در سراسر شکم و سینه‌ها در حال گسترش بوده است و این می‌تواند باعث خشکی و سوزش شود. طی شبانه روز از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید و اگر احساس خارش ادامه داشت، برای کمک به کاهش احساس ناخوشایند، حمام با نشاسته ذرت می‌تواند راهکار مناسبی باشد. اگر بثورات پوستی دارید، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • گرفتگی شکم در هفته ۳۳ بارداری: گرفتگی عضلات در هفته سی‌ و سوم بارداری، می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشد. گاهی (اما نه همیشه)، این گرفتگی با اسهال همراه است. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سوزش سر دل و سوء هاضمه در هفته ۳۳ بارداری: این مشکلات به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی است که در بدن شما اتفاق می‌افتد. برای کاهش سوء هاضمه و سوزش سر دل از مصرف غذاهای چرب یا تند، شکلات، مرکبات، آب میوه و قهوه خودداری کنید. وعده‌های غذایی کوچک و مکرر داشته باشید و آهسته غذا بخورید. لقمه‌های کوچک بخورید و غذا را خوب بجوید.
 • نفخ در هفته ۳۳ باداری: با توجه به فشار جنین به املا و احشا بروز مشکلات گوارشی نیز اجتناب ناپذیر است. برای کاهش نفخ، هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و سعی کنید سه ساعت بین وعده عصرانه و زمانی که به رختخواب می‌روید فاصله بندازید تا فرایند هضم و گوارش کامل صورت بگیرد.

هفته سی‌ و سوم بارداری: رژیم غذایی

امیدواریم که در ماه‌های اولیه بارداری، خرافه «خوردن برای دو نفر» را جدی نگرفته باشید. زنان باردار در دو، سه ماهه اول نیازی به افزایش مصرف غذا ندارند زیرا با وجود رشد یک انسان کوچک در درون آن‌ها، نیازهای انرژی آن‌ها در طول شش ماه اول خیلی تغییر نمی‌کند.

با این حال، در سه ماهه سوم، ایده غذا خوردن برای دو نفر کمی به واقعیت نزدیک می‌شود. برآمدگی شکم شما در چند ماه گذشته بسیار رشد کرده است و احساس خستگی و کوفتگی، علائمی که ممکن است فکر می‌کردید بعد از پایان سه ماهه اول بارداری تمام شده‌اند، دوباره برگشته‌اند. به همین دلیل است که اکنون بسیار مهم است که مطمئن شوید به اندازه کافی غذا می‌خورید تا سطح انرژی مطلوب را تضمین کنید. نخوردن کافی (یا خوردن انواع نامناسب مواد خوراکی) تنها منجر به بدتر شدن احساس خستگی شما می‌شود. افزایش وزن باید در سه ماهه سوم بارداری ثابت و تدریجی باقی بماند. برای شما و جنین‌تان مهم است که در سه ماهه آخر، مانند تمام دوران بارداری، وزن کافی داشته باشید. اگر نگران میزان وزنی که در سه ماهه سوم بارداری خود اضافه می‌کنید، هستید، با پزشک خود مشورت کنید. در هر صورت نوشیدن آب را فراموش نکنید.  

کولین عنوان یک شبه ویتامین است، کولین به جلوگیری از نقص لوله عصبی کمک می‌کند. در جنین در حال رشد، کولین در رشد هیپوکامپ، که به عنوان جایگاه حافظه در مغز شناخته می‌شود، نقش دارد. در دوران بارداری و به ویژه در هفته ۳۳ لامز است تا روزانه ۴۵۰ میلی‌گرم کولین مصرف کنید. کولین در مواد غذایی مانند تخم مرغ، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، سالمون و لوبیا پخته یافت می‌شود.

غذاهای کم چرب را انتخاب کنید، در حالی که چربی در این زمان یک ماده مغذی ضروری است، انتخاب‌های غذایی کم‌چرب به شما کمک می‌کند به افزایش وزن مناسب برسید، بنابراین پس از تولد مجبور نیستید با کاهش بیش از حد وزن اضافه شده در دوران بارداری مقابله کنید.

هفته سی‌ و سوم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

با نزدیک شدن به موعد مقرر زایمان، ممکن است بخواهید برخی از پوزیشن‌های زایمان را بررسی کنید که ممکن است به وضع حمل آسان‌تر شما کمک کند. تحقیق کنید تا در مورد گزینه‌هایی که ممکن است در دسترس شما باشد، مانند صندلی زایمان، توالت فرنگی بارداری، توپ، یا حتی استخر یا وان برای زایمان در آب، بیشتر بدانید. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید بیمارستان یا مرکز زایمان شما چه چیزی می‌تواند به شما ارائه دهد. به طور طبیعی، تا زمانی که واقعاً در حال زایمان نباشید، نمی‌دانید بهترین حس و پوزیشن چیست، اما اکنون کمی وقت بگذارید تا انتخاب‌های خود را بررسی کنید.

هر چه کودک شما بزرگتر شود، بیشتر در رحم شما له می‌شود. این می‌تواند بر حرکات او تأثیر بگذارد. ممکن است بتوانید احساس کنید که اندام‌های او در انواع زوایای عجیب به شما ضربه می‌زنند.

احتمالاً با الگوی حرکات جنین خود آشنا خواهید شد. جنین ممکن است در زمان‌های خاصی (اغلب در طول شب، زمانی که سعی می‌کنید بخوابید) بسیار فعال باشد و همچنین زمانی که در طول روز در حال حرکت هستید.

برخی از زنان ممکن است حرکات زیادی را احساس نکنند، به عنوان مثال، اگر چربی شکم زیادی دارند یا جفت در دیواره جلوی رحم قرار داشته باشد، احتمالاً حرکات جنین چندان قابل لمس نیست اما اگر متوجه تغییرات ناگهانی در وضعیت طبیعی جنین شدید، یا اگر حرکت او به طور کلی متوقف شد، فوراً با پزشک یا مامای خود صحبت کنید.

آیا کیف بیمارستان خود را بسته‌اید؟ چک لیست ساک بیمارستان پینو بیبی را دانلود کنید تا مطمئن شوید همه چیزهایی را که خودتان و نوزادتان در بیمارستان نیاز دارید آماده کرده‌اید.

اگر بچه‌های بزرگ‌تری دارید، به این فکر کنید که چه کسی هنگام زایمان از آن‌ها مراقبت می‌کند. از یکی از اعضای خانواده بخواهید در حالت آماده باش باشد یا با یک پرستار بچه هماهنگ کنید تا در مدت زمان کوتاهی بتواند خودش را به شما برساند.

اگر با ماشین رفت و آمد می‌کنید، برای زمانی که کودک‌تان متولد می‌شود، به یک صندلی ایمنی ماشین تایید شده نیاز دارید. این صندلی باید به درستی در صندلی عقب وسیله نقلیه شما نصب شود. اگر به کمک نیاز دارید، برخی از ادارات آتش نشانی محلی می‌توانند در مورد نحوه نصب و استفاده از صندلی ماشین برای نوزادان در سنین مختلف مشاوره ارائه دهند. همچنین برخی از فروشندگان، برای جانمایی صندلی به محل نصاب اعزام می‌کنند.

ایده خوبی است که برای پس از تولد کودک خود، جهت دریافت پشتیبانی عملی و احساسی را برنامه‌ریزی کنید. برای مثال، آیا ممکن است خانواده، دوستان یا افراد دیگر برای شما یک وعده غذایی بپزند، برای کمک به منزل شما بیایند و یا با شما تماس بگیرند؟ اگر دیگران مایل به کمک هستند مجبور نیستید همه کارها را خودتان انجام دهید. درخواست کمک نیز اشکالی ندارد. در واقع، برخی از اطرافیان‌تان خودشان دوست دارند که بدانند دقیقاً چه کمکی می‌توانند به شما بکنند، پس سخت نگیرید بعدها شما هم می‌توانید در شرایط بحرانی به آن‌ها کمک کنید و محبت‌شان را جبران نمایید.

هفته سی‌ و سوم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

همراه هم با شریک زندگی‌تان تا به اینجا آمده‌اید، از همسرتان قدرانی کنید و به او نشان دهید که چقدر او را دوست دارید. به او بگویید چقدر او شجاع و صبور بوده است. به او بگویید که شکم زیبایش که فرشته کوچولو را با خود حمل می‌کنند او را دلبر و جذاب کرده است.

احتمالاً شک بزرگ او مانع حرکت آسان می‌شود و چون مرکز ثقل بدنش تغییر کرده است حرکت و حفظ تعادل کمی برای او مشکل شده است، پس مراقب او باشید و تا حد امکان در منزل وسایل و اسباب اضافه را از مسیر عبور او بردارید.

لحظات بیشتری را با او سپری کنید و با هم چند عکس برای یادگاری بگیرید و شاید در همین عکس‌های یادگاری چند ژست خنده‌آور نیز لحاظات خاطره انگیزی باشد و یادگاری جذابی از یک پدر بانمک  و مهربان برای فرزند آینده‌تان باشد.

هفته سی‌ و سوم بارداری: از پرشک خود بپرسید

 • چه زمانی واکسن TDAP را دریافت خواهید کرد؟
 • آیا باید در بیمارستانی که قرار است زایمان کنید از قبل تخت رزرو کنید؟ چه زمانی و چگونه این کار را انجام می‌دهید؟
 • اگر فکر می‌کنید در حال زایمان هستید، باید با چه کسی تماس بگیرید؟ اگر بعد از گذشت ساعات اداری باشد چه؟ در چه مرحله‌ای باید به بیمارستان مراجعه کرد؟
 • خطرات و فواید اپیزیوتومی چیست و در چه شرایطی توصیه می‌شود؟
 • آیا آزمایش یا سونوگرافی وجود دارد که اکنون یا در هفته‌های آینده به آن نیاز داشته باشید؟

هفته سی‌ و سوم بارداری: چک لیست شما

 • سریع‌ترین مسیر رسیدن به بیمارستان را طراحی کنید و تمرین کنید و مدت زمان رسیدن به بیمارستان را ارزیابی نمایید و زمان‌بندی کنید.
 • اتاق کودک خود را مرتب و تزئین کنید.
 • درباره شیردهی و منابعی که در دسترس شما هستند، مانند کلاس‌ها یا گروه‌های حمایتی، اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • اگر در این هفته کمی وقت خالی دارید، وسایل کودک خود را ضدعفونی کنید و لباس‌ها، ملافه‌ها و پتوهای نوزاد خود را بشویید.
 • لباس‌های کودک خود را بر اساس سایز مرتب کنید. این کار شما را آسان‌تر می‌کند تا آنچه را که به دنبال آن هستید، بدون توجه به اندازه کودک‌تان در بدو تولد و بعد از آن پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *