راهنمای خرید برای نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

راهنمای خرید پتوی نوزاد

راهنمای خرید پتوی نوزاد

در چند ماه اول زندگی، کودک شما زمان زیادی را صرف خواب می‌کند. به همین دلیل خرید پتوی  نوزاد بسیار مهم است.  هر نوزاد، نیازهای متفاوتی دارد که خرید پتو یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. خرید پتوی نوزاد، می‌تواند مشکل باشد، از  ملحفه‌های ارگانیک،  پتو و  بالش  گرفته تا  کیسه‌خواب نوزاد  و  محافظ تشک جزو خریدهای ضروری است‌.

هنگام فکر کردن به خرید پتوی نوزاد باید به چند فاکتور مهم توجه داشت. اگر در مورد راهنمای خرید پتوی نوزاد سوالی دارید، لطفا با ما تماس بگیرید، ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

راهنمای خرید پتوی نوزاد

منظور از پتوی نوزاد چیست ؟

یکی از اقلام ضروری نوزاد، پتو است که به‌عنوان روانداز استفاده می‌شود. پتوی مخصوص کودک در طرح‌های کارتونی و رنگ‌های شاد تولید می‌شود. هدف استفاده از پتو برای محافظت از سرما و گرم کردن کودک بوده و ابعاد آن مناسب قد کودک است. البته گاهی‌اوقات، بعضی از والدین عادت دارند در هر شرایط دما از پتو برای پوشاندن کودک استفاده کنند.

عوامل مهم در خرید پتوی نوزاد

خواب نوزاد، یکی از جنبه‌های اساسی رشد و تکامل کودک شماست. در نتیجه، شما باید به خرید مناسب رختخواب نوزادتان، به ویژه پتوها، توجه زیادی داشته باشید. در ادامه به فاکتورهای مهم، در زمان خرید پتوی نوزاد اشاره می‌کنیم.

جنس پتو

پتوی مناسب باید گرم و قابل‌تنفس باشد. کودک شما باید در تمام طول سال دارای یک پتوی مناسب باشد و در تابستان، بدون اینکه نگران گرم شدن بیش از حد نوزاد باشید، از آن استفاده کنید.

 همچنین، هنگام خرید پتوی نوزاد باید نحوه استفاده از پتو را هم در نظر بگیرید. نوزادان در حالت ایده‌آل باید در روی تختخواب خود بخوابند‌، در این‌صورت، پتوهای خیلی بزرگ می‌توانند خطرناک باشند.

یک پتوی نخی یا  بافتنی  ایده‌آل است. همچنین ممکن است یک پتو با آستر پشمی برای استفاده در خارج از منزل در زمستان و یک جنس سبک‌تر برای استفاده در ماه‌های تابستان انتخاب کنید.

می‌توان گفت: مهم‌ترین فاکتور در هنگام انتخاب پتوی نوزاد این است که مواد استفاده‌شده قابل‌تنفس و سبک وزن باشند.

وقتی صحبت از خرید پتوی نوزاد می‌شود مواد تشکیل‌دهنده آن، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند. پتوها باید از موادی ساخته شوند که برای پوست حساس کودک ملایم باشند. همچنین، برای اطمینان از اینکه کودک شما راحت می خوابد، مطمئن شوید که پتو قابل تنفس است.

اندازه‌ پتوی نوزاد

اندازه پتوی کودک مهم است، شما می توانید پتویی را انتخاب کنید که به‌ اندازه کافی بزرگ باشد تا کودک را گرم نگه دارد، اما نه آنقدر بزرگ که برای کودک مشکل ایجاد کند‌.  یک پتوی نوزاد، باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتواند دور نوزاد تازه متولد شده بپیچد اما نه آنقدر بزرگ که وزن او را سنگین کند.

اندازه‌ پتوی نوزاد

راحتی

به‌عنوان والدین یک نوزاد، شما نیاز دارید که کودکتان همیشه راحت باشد. در نتیجه، باید پتوهایی تهیه کنید که تا حد امکان برای کودک شما راحت باشد. اطمینان حاصل کنید که پتوهایی که خریداری می‌کنید برای پوست حساس کودک نه خیلی خشن و نه خیلی نرم هستند. هنگامی که یک پتوی ناراحت‌کننده برای نوزاد خود انتخاب می‌کنید، او خواب خوبی نخواهد داشت. جنس پتو اگر لطیف نباشد می‌تواند سلامت پوست نوزاد شما را به خطر بیندازد.

 کیفیت پتو

بسیاری از پتوهای کودک، به‌عنوان ابزار ضروری خریداری می‌شوند. از طرف دیگر، یک پتوی کودک در بسیاری از شرایط می‌تواند به عنوان یک یادگاری ارزشمند از دوره نوزادی کودک باشد. شما هرگز نمی‌دانید کدام پتو مورد‌علاقه کودک شما خواهد بود، بنابراین به کیفیت بلندمدت هر پتویی که می‌خرید فکر کنید.

یک پتوی بادوام یک‌رنگ یا دارویی با رنگ‌های خنثی انتخاب کنید که در اثر شستشوی مکرر، رنگ آن ثابت بماند.

مناسب فصل بودن پتوی نوزاد

اطمینان حاصل کنید که پتویی که خریداری می‌کنید مناسب فصل باشد. در زمستان به یک پتوی سنگین‌تر و در تابستان به یک پتوی سبک‌تر نیاز دارید. اگر در یک منطقه گرم زندگی می‌کنید، به تعداد زیادی پتوهای ضخیم نیاز نخواهید داشت، اما اگر در هوای سردتر زندگی می‌کنید، به یک پتوی ضخیم برای گرم نگه داشتن نوزاد در طول زمستان نیاز دارید. 

بنابراین هنگام خرید پتوی نوزاد به شرایط آب و هوایی دقت کنید. به‌عنوان مثال، پتوی سبک‌تر برای کودکی است که در آب و هوای گرم زندگی می‌کند، در حالی که پتوی سنگین‌تر برای کودکی است که در آب و هوای سرد زندگی می‌کند.

مثلا پتوهای پشمی در هوای سرد افراد را گرم و در هوای گرم خنک نگه می‌دارند. پتوهای نخی به خوبی پتوهای پشمی در تنظیم دما کاربرد دارند، اما همچنان در تنظیم دما بهتر از مواد مصنوعی هستند.

مناسب فصل بودن پتوی نوزاد

بافت پتو

هنگام انتخاب پتو برای فرزندتان، بافت آن را هم در نظر بگیرید. به دنبال یک پتوی نرم و راحت باشید، پتوی خیلی سنگین یا حجیم مناسب نوزاد نیست. هنگامی که پتو خیلی سبک باشد از روی نوزاد سر می‌خورد، همچنین پتوی نوزاد به اندازه کافی بادوام باشد تا در برابر استفاده از مکرر مقاومت کند.

انواع جنس پتو

یک فاکتور مهم هنگام خرید پتوی نوزاد، توجه به جنس پارچه است. هر نوع پارچه پتو برای دمای خاصی استفاده می‌شود.

جنس پشم، یک جنس فوق‌العاده برای گرم نگه داشتن کودکان است و به‌طور طبیعی دمای بدن را تنظیم می‌کند. 

طراحی

عامل دیگری که هنگام خرید پتوی نوزاد باید به آن توجه کرد طرح و نقش پتوی نوزاد است.  باید پتویی با طرح دوست‌داشتنی انتخاب کنید. با این‌حال، شما همچنین باید مطمئن شوید که طرح پتو خیلی شلوغ یا درهم نباشد، زیرا ممکن است برای کودک شما مناسب نباشد. هنگام خرید پتوی نوزاد، تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ آن شما را گیج می‌کند. شما می‌توانید طرح و رنگ دلخواه پتو را بر اساس جنسیت نوزاد خود انتخاب کنید.

طرح‌های موجود در بازار شامل طرح‌های ساده، فانتزی، عروسکی، کارتونی است که شما می‌توانید بر اساس سرویس سیسمونی نوزاد، طرح و رنگ دلخواه را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که رنگ و طرح روشن را خریداری کنید تا در صورت کثیف شدن، خیلی زود آن را بشویید.

اگر می‌خواهید کثیف بودن پتو خیلی مشخص نباشد باید از طرح شلوغ و درهم پتو انتخاب کنید.

ایمنی

توجه به ایمنی پتو نیز در هنگام خرید پتوی نوزاد مهم است. از خرید پتوهایی که دارای منگوله‌های شل، حاشیه یا روبان هستند خودداری کنید.  از آنجایی که کودک سعی می‌کند با دستان کوچک خود جهان را کشف کند لبه، روبان، منگوله یا هر چیز شلی که نوزاد می‌تواند بکشد، دور انگشتانش ببندد یا در دهانش بگذارد،  در پتو وجود نداشته باشد. بنابراین باید روی ایمنی پتوی نوزاد حساس باشید.

ایمنی

انواع پتوی نوزاد

انواع مختلفی از پتوها برای نوزادان وجود دارد.

 •    پتوهای حرارتی؛

به‌طور معمول، پتوهای حرارتی از مواد سبک و گرم ساخته می‌شوند. پتوهای حرارتی برای چرت‌های بعد از ظهر گرم تابستانی که کودک شما نیاز به پوشش سبک دارد، ایده‌آل است.

 •    پتوهای پشمی؛

پتوهای کودک از جنس پشم گوسفند، طرفداران بسیاری دارد. جنس نرم و لطیف این پتو، آنها را برای گرم نگه داشتن نوزاد شما در شب‌های سرد ایده آل می کند. 

 •   قنداق کردن پتو؛

پتوهای قنداقی، پتوهای مربعی شکل بزرگی هستند که به‌طور خاص برای قنداق کردن نوزادان طراحی شده‌اند. قنداق کردن، به نوزادان کمک می‌کند تا آرام و ریلکس شوند.

هنگام انتخاب یک پتوی قنداقی، انتخاب پتویی از پارچه‌های سبک وزن و پنبه مانند پنبه یا بامبو نیاز است. انتخاب یک پتوی بزرگ برای قنداق کردن دور کودکتان نیز ضروری است.

 • پتوهای میکروفایبری؛

یکی از جنس‌های مرغوب پتوی نوزاد، میکروفایبر است که از جنس الیاف مصنوعی  و تولید شده از پلی‌استر و نخ پلی‌پروپلین است. این جنس پتوی نوزاد، بسیار نرم است و خیلی زود لکه را به خود نمی‌گیرد. در ضمن، این جنس پتو آب را به راحتی جذب می‌کند و شستشوی آن آسان است.

از جنس میکروفایبر برای تمیز کردن سطوح گوناگون استفاده می‌شود، بنابراین بعد از شستشو و تماس با مواد شوینده هیچ حساسیتی برای پوست کودک ایجاد نمی‌کند. تنها مشکلی که این جنس پتو دارد این است که به راحتی اشتعال‌پذیر است و از این لحاظ برای پتوی کودک انتخاب خیلی خوبی نیست.

 •  پتوی سلولی پنبه‌ای؛

به علت این که این جنس پتوی نوزاد، سطح سلولی یا سوراخ دارد به‌عنوان پتوی سلولی شناخته می‌شود. این سلول‌ها باعث می‌شود که جریان هوا در لایه‌های پتو جا به جا شود و دمای اضافی را از زیر پتو خارج کرده و در نهایت باعث می‌شود از گرم شدن بیش از حد نوزاد جلوگیری شود.

در صورتی که پتو روی صورت نوزاد را بپوشاند این ویژگی کمک می‌کند که مشکلی برای تنفس کودک پیش نیاید و از خفگی نوزاد جلوگیری شود.

 • پتوهای سلولی آکریلیکی؛

یکی دیگر از پتوهایی که هنگام خرید پتوی نوزاد نظرتان را جلب می‌کند پتوی سلولی آکریلیکی است و شباهت زیادی به پتوی پنبه‌ای دارد.

این پتو دوام بالایی دارد و قیمت آن مناسب است. این جنس پتو به علت الیاف مصنوعی که دارد هرگز چروک نمی‌شود و به علت ماهیت پلاستیکی ممکن است باعث حساسیت و آلرژی روی پوست کودک می‌شود. این پتو تنفسی نیست، بنابراین حواستان باشد روی صورت نوزاد را با آن نپوشانید.

 • پتوی نوزاد از جنس فلانل؛

پتوی فلانل از جنس پنبه و پشم است و برای فصل زمستان بسیار کاربردی است. استفاده از این پتو در فصل گرما پیشنهاد نمی‌شود، زیرا باعث عرق کردن کودک می‌شود. نکته مثبت خرید این پتوی نوزاد این است که نحوه شستشو و نگهداری آن آسان است.

 • پتوی بامبو

بله، پتوهای بامبو گرم هستند، اما هرگز آنقدر گرم نیستند که عرق کنید. آنها بهترین های هر دو جهان را ارائه می دهند، بنابراین شما در تابستان خنک و در زمستان گرم خواهید بود. از آنجایی که بامبو به طور طبیعی تنظیم کننده دما است، شما همیشه احساس راحتی خواهید داشت.

 • پتوهای مینکی؛

مهم‌ترین ویژگی پتوی مینکی، نرم و راحت بودن آن است. پتوی مینکی با بافت پلی‌استری دارای کرک بلند و کوتاه است و باعث حساسیت روی پوست کودک نمی‌شود.

این جنس پتو با بافت بسیار گرمی که دارد برای فصل سرما مناسب است و از آنجایی که تنفسی نیست و هوا را از خود عبور نمی‌دهد حواستان باشد صورت نوزاد خود را با آن نپوشانید.

 • کیسه‌های خواب نوزاد؛

کیسه‌های خواب برای گرم نگه داشتن نوزادان در هنگام خواب بسیار مناسب هستند. آنها همچنین امنیت نوزاد و راحتی را به خصوص برای آنها که هنوز به خوابیدن در گهواره یا تختخواب عادت دارند، به ارمغان می‌آورد.

کیسه‌ خواب‌های متنوع در بازار وجود دارد، بنابراین برای سن و وزن کودک مناسب است. کیسه‌های خواب باید ثابت باشند اما نه خیلی سفت، زیرا می‌توانند باعث گرم شدن بیش از حد شوند. همچنین باید مطمئن شوید که هیچ رشته یا روبان شلی در داخل آن نمی‌تواند خفه شدن را ایجاد کند.

نکاتی در مورد استفاده و مراقبت از انواع پتوهای نوزاد

 هنگام خرید پتوی نوزاد دانستن نحوه استفاده و مراقبت از آن نیاز است. اینجا نکاتی وجود دارد که به بررسی‌ آن می‌پردازیم؛

 • مطمئن شوید که پتو به اندازه کودک شما است. باید آنقدر بزرگ باشد که سر تا پای کودک را بپوشاند اما نه آنقدر بزرگ که دست و پا گیر شود
 • پتو را به‌طور مرتب بشویید تا تمیز و عاری از شما باشد. پتوهای نخی را می‌توان با لباسشویی شست، در حالی که پتوهای پشمی باید با آب خنک و با دست شسته شوند.
 • پتو را در صورت عدم استفاده در جای خشک نگهداری کنید. پتوهای پشمی باید در مکانی خنک و تاریک نگهداری شوند، در حالی که پتوهای نخی را می‌توان در هر مکانی نگهداری کرد.
 • اجازه ندهید فرزندتان بدون نظارت با پتو بازی کند. لبه‌های پتو در صورت عدم نظارت می‌تواند برای کودک خطرناک باشد. با این نکات می‌توانید کودک خود را با پتوی مناسب کودک گرم و ایمن نگه دارید‌.

یادآوری‌های ایمنی

هنگام خرید پتوی نوزاد، والدین باید از خطرات ناشی از پتوهای نوزاد آگاه باشند. در اینجا چند توصیه ایمنی وجود دارد:

 • هرگز پتوی نوزاد را در گهواره همراه نوزاد قرار ندهید. ممکن است کودک در زیر پتو گیر کند و خفه شود.
 • اگر می‌توانید از پتوی کودک استفاده کنید، مطمئن شوید که وزن آن سبک است و از پنبه یا پارچه قابل‌استفاده است.
 • هرگز سر کودک خود را با پتو نپوشانید. این می‌تواند باعث گرمازدگی و خفگی کودک شما شود.
 • همه پتوها را دور از شومینه و سایر منابع حرارتی قرار دهید، زیرا ممکن است آتش و کودک شما را بسوزانند.
 • تمام اجسام نوک‌تیز مانند سوزن را از پتو دور نگه دارید. اینها می‌توانند باعث آسیب به فرزند شما شوند.

با در نظر گرفتن این توصیه‌‌های ایمنی، می‌توانید کودک خود را با یک پتوی کودک ایمن و گرم نگه دارید.

قیمت پتوی نوزاد

قیمت پتوی نوزاد با توجه به اندازه، جنس، نوع برند و حتی طرح و مدل متفاوت است. از آنجایی که خواب مناسب نقش مهمی در سلامت کودک دارد توصیه می‌شود هنگام خرید پتوی نوزاد به کیفیت آن توجه کرده و پتوی خیلی ارزان خریداری نکنید.

با خرید پتوی با‌کیفیت می‌توانید به مدت طولانی‌تری از پتوی نوزاد استفاده کنید و از این نظر برایتان مقرون‌به صرفه خواهد بود.

چگونه بفهمیم نوزاد در هنگام خواب به پتو نیاز دارد؟

 • پوست کودک لکه‌دار یا رنگ‌پریده است
 • دست‌ها، پاها یا گونه‌های آن‌ها در لمس خنک می‌شوند
 • قفسه سینه یا پشت گردن آنها در لمس خنک می‌شوند
 • کودک بیش از حد خواب آلود به نظر می‌رسند یا به سختی بیدار می‌شوند
 • کودکان بیش از حد شلوغ هستند یا مرتباً بیدار می‌شوند

در ادامه نحوه تشخیص اینکه کودک شما بیش از حد گرم است نیز ذکر شده است؛

 • بدن‌کودک مرطوب هست یا عرق می‌کند
 • پوست آنها، به خصوص گوش و گردن، در هنگام لمس کردن گرم احساس می‌شود
 • پوست آنها قرمز یا برافروخته به نظر می رسد
 • کودکان علائم گرمازدگی دارند

رطوبت بیش از حد می‌تواند منجر به گرمای حساسیت زا شود، حتی در زمستان، بنابراین اگر کودک شما عرق می‌کند، یک لایه لباس کودک خود را بردارید یا لباس‌های او را عوض کنید تا هوای بیشتری روی پوست او جاری شود.

دمای ایده‌آل اتاق نوزاد

دمای اتاق ایده آل برای کودک شما حدود ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت است. به عنوان یک راهنمای کلی، کودک شما به کمی بیشتر از شما گرما نیاز دارد تا راحت باشد. (بنابراین اگر آستین‌های بلند و شلوار می‌پوشید، لباس خواب همیشگی‌اش را به همراه کیسه خواب به کودک بپوشانید.)

ممکن است تعجب کنید که آیا می توانید یک بخاری در اتاق سرد قرار دهید، اما به‌طور کلی این کار توصیه نمی‌شود (حداقل نه زمانی که کودک شما در آنجا خواب است).  بخاری می‌تواند به سرعت اتاق را برای کودک شما بسیار گرم کند و باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد شود‌.

اگر برای گرم کردن اتاق کودک خود نیاز به استفاده از بخاری دارید، قبل از اینکه کودکتان بخوابد آن را برای مدتی روشن کنید و وقتی او را در رختخواب می‌گذارید آن را خاموش کنید.

برای گرم کردن ملحفه‌های سرد، یک بطری آب گرم یا یک پد گرمکن مایکروویو (نه از نوع برقی) را برای چند دقیقه قبل از خواب در تخت کودک خود قرار دهید. فقط قبل از اینکه کودکتان را در رختخواب بگذارید حتما آن را بردارید.

خرید اینترنتی پتوی نوزاد

امروزه خرید اینترنتی، به علت داشتن انتخاب‌های فراوان و راحتی بسیار محبوب شده است. در خرید اینترنتی در وقت خود صرفه‌جویی کرده و با خیال راحت طرح و شکل مورد نظر را خریداری کنید. توصیه می‌شود هنگام خرید پتوی نوزاد به صورت اینترنتی، از سایت‌های معتبر خرید خود را انجام دهید‌.

سخن پایانی

نوزادان برای هر پدر و مادری نعمت هستند. آنها معمولا بیشتر روز و شب خود را در خواب می‌گذرانند. همانطور که می‌دانید خوابیدن یکی از ضروری‌ترین چیزها برای رشد و تکامل مناسب کودک شما است.

بنابراین، باید به ملافه نوزاد و به خصوص پتوها توجه کنید. بزرگ‌ترین دلیل استفاده از پتو این است که مطمئن شوید کودک شما هنگام خواب گرم است. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که در طول شب سرد می‌شود، برای گرم نگه‌داشتن کودک، بهتر است از لباس خواب‌های سرهمی استفاده کنید.

منابع:

https://www-childsafetyexperts-com.translate.goog/baby/choosing-right-baby-blanket?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://designlike-com.translate.goog/7-things-to-consider-while-buying-baby-blanket/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www.thelittlegreensheep.co.uk/journal/news/baby-bedding-buying-guide/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *