راهنمای خرید برای کودک, کودک

راهنمای خرید پستانک

راهنمای خرید پستانک

اگر تا به حال مجبور شده اید با یک نوزاد خیلی بداخلاق و سرکش کنار بیایید، به احتمال زیاد با قدرت جادویی پستانک برای نوزاد آشنا هستید.

 تصمیم برای دادن پستانک به کودک برای هر یک از والدین شخصی است. برخی از نوزادان پستانک را دوست خواهند داشت در حالی که برخی دیگر هیچ علاقه‌ای به آن نشان نمی‌دهند. اگر قصد خرید پستانک را دارید باید بدانید عمل مکیدن در نوک سینه با پستانک متفاوت است.

 به‌طور کلی، اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه نمی‌کند، می‌توانید هر زمان که بخواهید پستانک را به کودک خود معرفی کنید.

راهنمای خرید پستانک

پستانک چیست؟

 پستانک، یکی از وسایل ضروری است که برای رفع نیازهای کودک استفاده می‌شود و دهه‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگام خرید پستانک متوجه می‌شوید که پستانک‌های کودک امروزی در شکل‌ها و اندازه‌های قابل تولید می‌شوند.

پستانک می‌تواند نیازهای کودک شما را در طول مکیدن تامین کند. مکیدن یک رفلکس طبیعی نوزاد است. همه نوزادان نیاز به مکیدن دارند، اما میزان مکیدن از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است.

 به نظر می‌رسد برای بسیاری از نوزادان میل به مکیدن بیشتر از نیاز آن‌ها به تغذیه است. بسیاری از نوزادان زمانی که خسته، بی‌حوصله هستند و یا نیاز به راحتی دارند، به مکیدن تمایل دارند.

 اگر کودک شما بخواهد در اوقاتی غیر از زمان تغذیه به مکیدن ادامه دهد، یک پستانک می‌تواند این نیاز را برطرف کند.

پستانک می‌تواند به خواب کودک شما کمک کند. حرکت لذت بخش مکیدن پستانک، انگشتان، دست یا سینه به نوزادان کمک می‌کند تا خیلی بهتر با بسیاری از حواس‌پرتی دنیای بزرگ و گیج‌کننده اطراف کنار بیایند.

همچنین خرید پستانک ممکن است خطر به سندرم مرگی نوزاد (SIDS) را کاهش دهد. مطالعات ثابت کرده که میزان بروز SIDS در نوزادانی که از پستانک استفاده می‌کنند در مقایسه با کودکانی که از پستانک استفاده نمی‌کنند، به میزان قابل توجهی کمتر شناسایی شده‌ است.

علت این امر مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که با استفاده از پستانک جسم کودک منظم‌تر می‌شود و او را آرام می‌کند. در زمان مکیدن، زبان در قسمت جلوی دهان باقی می‌ماند و در نتیجه راه هوایی آزاد می‌شود.

فواید خرید پستانک

اگرچه ممکن است کمی وسوسه‌بر‌انگیز باشد که کودک گریان خود را با گذاشتن پستانک در دهانش آرام کنید، اما لزوماً نباید هر بار که کودک شما کمی ناراحت است یا از حالت عادی خارج می‌شود، از پستانک استفاده کنید. (همچنین خوب است به یاد داشته باشید که کودکی که دچار گیجی شدید می‌شود می‌تواند نشان‌دهنده یک نگرانی پزشکی اساسی باشد که باید توسط پزشک ارزیابی شود.)

مانند چیزهای دیگر در مورد کودک شما، هیچ پاسخ سیاه یا سفیدی برای استفاده از پستانک وجود ندارد. ممکن است خواهر و برادری داشته باشید که استفاده از پستانک را برای کودک را لازم می‌داند، زیرا گاهی اوقات این تنها چیزی بود که به آرام کردن یا تسکین کودکشان کمک می‌کرد.

 از سوی دیگر، ممکن است دوستانی داشته باشید که توصیه می‌کنند که از خرید پستانک اجتناب کنید زیرا ترک کردن آن عادت سختی است یا تجربه بدی با آن وجود دارد.

حقیقت این است که هر نوزاد و نیازهای او کاملا مشخص است. این بدان معنی است هر چیزی برای هر نوزاد می‌تواند نتیجه متفاوتی داشته باشد. با این‌حال، در شرایط عادی، استفاده از پستانک مزایای متعددی دارد، از جمله:

 • کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از پستانک هنگام خواب می‌تواند خطر SIDS را کاهش دهد.
 • کمک به کودک برای خوابیدن، چه وقت خواب نوزاد باشد و چه وقت خواب، پستانک می‌تواند به خوابیدن کودک کمک کند.
 • به‌عنوان یک حواس‌پرتی سریع برای کودک در شرایط ناراحت‌کننده یا استرس‌زا خدمت می‌کند. «پستانک می‌تواند نوزادان و کودکان را آرام کند و در مواقع استرس، آسایش را فراهم کند، مانند زمانی که کودک در حال دریافت واکسن یا مسافرت با هواپیما است.
 • کاهش ناراحتی و درد ناشی از دندان درآوردن، استفاده از پستانک تمیزی که در یخچال نگهداری می‌شود می‌تواند درد لثه را در حین دندان درآوردن خنک و تسکین دهد.

مشکلات مربوط به استفاده از پستانک

مشکل خرید پستانک، بیشتر مربوط به استفاده از آن در زمان طولانی است.  اگر ادامه مصرف آن بیش از ۳.۵ سال باشد، ممکن است به دلایل زیر برای کودک منفی باشد:

 • با وجود پستانک در دهان، دهان کمتر تمرین می‌کند و باعث افزایش آب دهان می‌شود و همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکل در خوردن غذا و رشد کودک شود.
 • پستانک می‌تواند روی دندان‌های کودک شما تاثیر بگذارد. گاهی اوقات پستانک در دهان به مدت طولانی و دائم برای دندان‌های شیری و دراز مدت حتی برای دندان‌های دائمی مضر است.
 • ممکن است در هنگام استفاده از پستانک کودک به خودش صدمه بزند. وقتی کودک شروع به دویدن و پریدن می‌کند، خطر افتادن به سمت جلو در او بیشتر می‌شود. اگر این اتفاق در زمانی رخ دهد که پستانک در دهانش است، ممکن است به لب، بینی، لثه یا دندان های جلویی آسیب برساند.
 • با خرید پستانک برای کودک ممکن است رشد عاطفی و اجتماعی آنها را کند کنید. اگر هر زمان که احساس ناراحتی یا بی‌حوصلگی می‌کند به پستانک متوسل شوید، کودک روش‌های دیگری مانند سرگرمی با اسباب بازی‌ها را یاد نمی‌گیرد و او را از ارتباط خوب با سایر کودکان هم سن و سال خود باز می‌دارد.
 • استفاده از انگشتانک (یا مکیدن انگشت شست) بعد از سن ۵ کودک می‌تواند بر روی دهان یا دندان‌های کودک شما تاثیر بگذارد و باعث بیرون‌زدگی یا کنده شدن دندان‌ها شود.
 •  پستانک‌هایی که به‌طور منظم در مواد شیرین مانند شکر، آب میوه‌ها می‌شوند، می‌توانند باعث افزایش پوسیدگی دندان می‌شوند.
 • پستانک خطر  عفونت گوش را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد عامل استفاده از پستانک یک خطر در ایجاد میان گوشه ای (اوتیت میانی) باشد. کارشناسان حدس می‌زنند که مکیدن مداوم پستانک می‌تواند فشار داخل اتاقک گوش را که در آن گوش ایجاد می‌کند، تغییر دهد.
 •  چاقی، یکی از مشکلات خرید پستانک است. مطالعات نشان داده است که نوزادانی که در ۴ ماه گذشته از پستانک استفاده می‌کردند، در مقایسه با نوزادانی که از پستانک استفاده نمی‌کردند، حدود ۱۰ درصد بیشتر در یک سال و ۲۰ درصد بیشتر احتمال دارد که در سن ۲ سالگی دچار اضافه وزن می‌شوند.
مشکلات مربوط به استفاده از پستانک

کدام جنس پستانک بهتر است؟

در هنگام خرید پستانک، با جنس‌های مختلف نوک پستانک مواجه می‌شوید.  پستانک‌های نوزادان شکل‌های نوک پستان متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها صاف‌تر هستند، که سازندگان ادعا می‌کنند می‌توانند برای مسائل ارتودنسی بهتر باشند و برخی دیگر گردتر باشند و بیشتر شبیه نوک پستانک روی بطری باشند. این ممکن است یک موضوع آزمون و خطا باشد که ببینیم کودک کدام پستانک را دوست دارد.

در هنگام خرید پستانک‌ می‌بینید که در اندازه‌های مختلف وجود دارند که برای سنین توصیه‌های مختلف می‌شود. در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم:

 • سیلیکون: این نوک پستانک قوی و بادوام هستند، به‌راحتی تمیز می‌شوند و بو را در خود نگه نمی‌دارند. اما آن‌ها به نرمی و انعطاف‌پذیری لاتکس نیستند.
 • جنس لاتکس: جنس پستانک‌های از لاتکس خیلی نرم بوده اما به سرعت فرسوده می‌شوند و بو را در خود نگه می‌دارند. اگر کودک شما به لاتکس حساسیت دارد، باید از خرید این جنس پستانک‌ها اجتناب کنید.
 • لاستیک طبیعی: پستانک‌های لاستیکی طبیعی یک تکه انتخابی عالی برای والدینی است که می خواهند از سموم مضر اجتناب کنند. این جنس پستانک، نسبت به سیلیکون یا لاتکس سفت‌تر هستند و بعضی از نوزادان سفتی آن را ترجیح می‌دهند. قیمت این جنس پستانک بیشتر از پستانک‌های معمولی است.

نکات مهم در خرید پستانک

وقتی زمان انتخاب پستانک به کودک می‌رسد، مدل‌ها و اندازه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بعلاوه، نوزادان مختلف، پستانک‌های مختلف را ترجیح می‌دهند، بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری در مورد پستانک مناسب، باید انواع مختلف را امتحان کنید. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که هنگام خرید پستانک باید به آنها توجه کنید:

 • شکل پستانک: اغلب پستانک‌ها سه نوع نوک دارند

 1) پستانک‌های استاندارد شکل که نوک پستانک در آن‌ها مستقیم، استوانه‌ای و کشیده هست.

 2) پستانک‌های ارتودنسی که دارای قسمت بالایی گرد و پایینی صاف هستند.

 3) نوک پستانک های “گیلاسی” که تنه ای دارند که به سمت انتها توپی شکل می‌شود. برخی از دندانپزشکان اطفال پستانک‌های نوع ارتودنسی را ترجیح می‌دهند، زیرا این پستانک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اجازه می‌دهند زبان آزادتر حرکت کند و حرکت طبیعی فک را بهتر می‌کند.

اما به‌یاد داشته باشید که در نهایت بهترین پستانک برای کودک شما همان پستانکی است که کودک آن را استفاده کند.

 • اندازه: اندازه پستانک‌ها با هم متفاوت است. در هنگام خرید پستانک، اندازه‌ مناسب با سن کودک را انتخاب کنید.
نکات مهم در خرید پستانک

نکات و ملاحظات ایمنی خرید پستانک

طبق گفته کارشناسان، بایدها و نبایدهایی برای اطمینان از ایمنی کودک و استفاده صحیح از پستانک وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم؛

 • پستانک را با بند به بدن یا گهواره نوزاد نبندید، زیرا این کار برای کودک بسیار خطرناک است.
 • پستانک را به عسل یا ماده شیرین آغشته نکنید.
 • وقتی کودک گرسنه است از پستانک به عنوان جایگزین غذا استفاده نکنید.
 • اگر کودک پستانک را قبول نمی‌کند، او را مجبور به گرفتن پستانک نکنید.
 • هیچ‌وقت از نوک بطری به عنوان جایگزین پستانک استفاده نکنید.
 • از پستانک مشترک بین خواهر و برادر یا سایر نوزادان خودداری کنید.
 • پستانک‌هایی که تاریخ انقضا آن گذشته است را نگه ندارید.
 • از پستانک‌هایی که دارای اجزای تزئینی هستند که ممکن است باز شود و به خطر خفگی تبدیل شوند، استفاده نکنید.
 • فقط از پستانک‌های یک دست استفاده کنید.
 • پستانک‌ها را با شستن مکرر و استریل کردن آنها در آب جوش یا ماشین ظرفشویی تمیز نگه دارید (اگر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند)
 • پستانک‌های فرسوده، چسبناک یا ترک‌خورده را دور بیندازید و یک پستانک جدید بخرید.
 • مطمئن باشید اندازه پستانک متناسب با وزن و سن کودک است.

چه زمانی باید کودک را از خوردن پستانک منع کرد؟

مطالعات ثابت کرده است که استفاده از پستانک در ۶ ماه دوم زندگی باعث عفونت گوش می‌شود، در همین حال، انجمن دندانپزشکی توصیه می‌کند که حتما از استفاده از پستانک پس از ۴ سالگی جلوگیری شود.

هرچه زودتر عادت مکیدن پستانک متوقف شود، احتمال کمتری وجود دارد که این عادت به نگرانی در مورد زبان، سقف دهان و انسداد کلی منجر شود.

 بیشتر بچه‌ها بین سنین ۲ تا ۴ سالگی استفاده از پستانک را متوقف می‌کنند. اگر کودک شما برای ترک این عادت به کمک نیاز دارد، دستانش را با فعالیت‌های سرگرم‌کننده مشغول یا پرت کند. مثل همیشه، اگر سوالی دارید یا نیاز به کمک دارید، با پزشک فرزندتان تماس بگیرید.

آیا پستانک برای نوزادان بی‌خطر است؟

بله، در صورتی که پستانک مخصوص نوزاد باشد، پستانک برای نوزادان ایمن است که این امر به اندازه، وزن، طراحی و محدوده سنی توصیه‌شده سازنده آن بستگی دارد. شکل استاندارد پستانک پستانک که برای نوزادان تازه متولد شده بی‌خطر است برای نوزادان بزرگتر نیز بی‌خطر است، اما برخی از شکل‌ها و طرح‌های پستانک مانند پستانک‌های دندان درآوردن یا شیر دادن وجود دارد که برای نوزادان بزرگتر و کودکان نوپا بی‌خطر هستند، اما برای نوزادان تازه متولد شده مناسب نیستند.

علاوه بر این، پستانک‌های نوزادی از نظر اندازه کوچک‌تر هستند و معمولا برای حمایت بهتر از دهان در حال رشد، سبک‌تر هستند.

آیا نوزاد تازه متولد‌شده می‌تواند از پستانک معمولی استفاده کند؟

  یک نوزاد بزرگتر یا کودک نوپا نباید از پستانک به اندازه نوزاد استفاده کند، زیرا پستانک خیلی کوچکی که کودک بتواند به طور کامل در دهانش قرار گیرد نیز خطر خفگی دارد. والدین برای ایمنی همیشه باید توصیه سن روی بسته‌بندی پستانک را رعایت کنند.

نوزاد تازه متولدشده چه مدت باید از پستانک استفاده کند؟

ممکن است خرید پستانک برای کودک شما بر توانایی او برای تغذیه یا صحبت کردن تأثیر بگذارد (به شرطی که در حین رشد آن را با یک پستانک جدید و متناسب با سن جایگزین کنید)، کودک شما می‌تواند تا زمانی که به ۳ سالگی برسد از پستانک استفاده کند.

متخصصان اطفال، دندانپزشکان و گفتاردرمانگران خاطرنشان می‌کنند که استفاده از پستانک در بیش از این سن می‌تواند منجر به تراز نادرست دندان‌ها شود و متعاقباً باعث ایجاد مشکلاتی در رشد گفتار شود‌.

سخن پایانی

در میان لیست طولانی وسایل ضروری برای نوزادان، خرید پستانک اهمیت زیادی دارد. پستانک نه تنها برای آرام کردن نوزادان بداخلاق خوب هست، بلکه به چرت زدن کودک نیز کمک می‌کند.

هنگام خرید پستانک برای نوزاد، مطمئن شوید که محدوده سنی توصیه‌شده روی بسته‌بندی شامل نوزادان رعایت می‌شود. این برای اطمینان از ایمنی کودک و جلوگیری از خطرات احتمالی مانند خفگی است.

منابع:

https://www.whattoexpect.com/baby-products/baby-care/best-pacifiers/

https://www.google.com/search?q=double+checker&oq=&aqs=chrome.4.69i58j69i176j69i64j35i39i362i523l12.-1j0j4&client=ms-android-samsung-ga-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

https://www-verywellfamily-com.translate.goog/best-pacifiers-for-newborns-4582946?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www-medela-us.translate.goog/breastfeeding/articles/are-pacifiers-good-for-your-baby-heres-the-pros-and-cons?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *