بارداری, زندگی روزانه

خواب‌های واضح در دوران بارداری به چه معناست؟

در دوران بارداری، خواب‌های شما می‌توانند عجیب‌تر یا واضح‌تر از حد معمول شوند. ممکن است تعجب کنید که این خواب‌ها چه معنایی دارند و چرا غیرعادی به نظر می‌رسند. این رویاها به علت تغییرات هورمونی و تغییر الگوی خواب در دوران بارداری حادث می‌شود. برای این که بدانید چه چیزی پشت رویاهای عجیب یا حتی ناخوشایند شما در دوران بارداری وجود دارد و برای مدیریت آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و این رویاها، زندگی، خواب و روحیه شما را تحت تاثیر قرار ندهد، با پینو بیبی همراه باشید.

رویاهای بارداری

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، مهم است که از تغییرات احتمالی که ممکن است رخ دهد آگاه باشید. ممکن است طی دوران بارداری آگاه باشید که بدن‌تان تغییرات فیزیکی و بدنی را پشت سر خواهد گذاشت، اما این تغییرات همراه با تغییرات در سطوح هورمونی و تغییرات الگ۲وی خواب به همراه سایر عوارض شایع بارداری می‌تواند از نظر عاطفی و روانی نیز بر شما تأثیر بگذارد. آیا رویاهای بارداری بخشی از این تغییرات هستند؟ برخی از زنان باردار گزارش کرده‌اند که در نتیجه بارداری تغییری در حالت و الگوی خواب خود داشته‌اند. باید گفت دیدن رویاهای واضح و شفاف در دوران بارداری طبیعی است؛ دانستن این که رویاهای واضح در دوران بارداری طبیعی و مورد انتظار هستند، برای افرادی که ممکن است رویاهای غیر معمول مکرر یا ترسناک را تجربه کنند، آرامش بخش است. طبق بررسی‌های علمی، یک نتیجه متناقض بدست آمده است که نشان می‌دهد، زنانی که رویاهای منفی بیشتری دارند، کمتر دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند. مطالعات نشان داده است که بانوانی که رویاهای بارداری بیشتر و ناخوشایندی می‌بیند زایمان کوتاه‌تری را تجربه می‌کنند. با این حال پینو بیبی توصیه می‌کند، اگر رویاهای شما ناراحت کننده هستند، آن‌ها را یادداشت کنید و با روان درمانگر یا روانپزشک خود در میان بگذارید.

خواب‌های واضح در دوران بارداری به چه معناست؟

رویاهای شفاف در دوران بارداری چیست؟

در حالی که تغییرات بدنی و خلقی از بانویی به بانو دیگر متفاوت است، برخی تغییرات ثابت بین اکثر بانوان باردار وجود دارد. اغلب زنان از تغییر رویاها و دیدن خواب‌های واضح و گاه پریشان و ترسناک طی دوران حاملگی شکایت دارند. برخی از این تغییرات خواب در بارداری عبارت هستند از:

 • رویاهای واضح
 • کابوس‌ها
 • رویاهای مبتنی بر اضطراب
 • توانایی به خاطر سپردن رویاها به وضوح
 • خواب دیدن بیشتر
 • مه مغز بارداری

چه چیزی باعث رویاهای واضح در دوران بارداری می‌شود؟

شاید بپرسید علت خواب واضح دیدن در بارداری چیست؟ درست مانند «مه مغز بارداری»، متخصصان ۱۰۰ درصد مطمئن نیستند که چه چیزی می‌تواند پشت رویاهای عجیب یا واضح بارداری باشد. تصور می‌شود رویاهای بارداری یکی از راه‌هایی است که ذهن ناخودآگاه شما، اطلاعات را پردازش می‌کند و برای حل مشکلات تلاش می‌کند. بارداری ممکن است باعث شود بیش از آنچه که شما عادت دارید، تحت استرس یا اضطراب قرار بگیرید، که به راحتی می‌تواند منجر به رویاهای واضح (رویای صادقه) یا حتی کابوس شود. چند فرضیه رایج در مورد این که چرا این رویاهای عجیب ممکن است رخ دهند، وجود دارد:

در طول دوران بارداری، بدن شما تغییرات فیزیکی قابل توجهی از جمله تغییر سطح هورمون‌ها را تجربه می‌کند. این تغییرات می‌تواند بر خلق و خوی شما و هم چنین نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز شما تأثیر بگذارد. این تغییرات ممکن است همان چیزی باشد که باعث رویاهای غیرمعمول به خصوص در سه ماهه سوم بارداری می‌شود.

تغییراتی که بدن شما در دوران بارداری متحمل می‌شود نیز می‌تواند بر الگوی خواب شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر علائم بارداری مانند تکرر ادرار در طول شب را دارید، ممکن است نتوانید خواب با کیفیتی داشته باشید. بیدار شدن در طول شب می‌تواند بر خواب REM (دوره‌ای از خواب که حرکات سریع چشم رخ می‌دهد) شما تأثیر بگذارد، یعنی زمانی که بیشتر رویاها رخ می‌دهند. هنگامی که خواب REM ناسازگار یا مختل است، می‌تواند بر میزان خواب شما تأثیر بگذارد و توانایی شما در به خاطر سپردن رویاهای خود را افزایش دهد. این می‌تواند به شما این تصور را بدهد که رویاهای شما واضح‌تر از حد معمول هستند، حتی ممکن است خواب‌هایی را که قبل از بارداری می‌دیدید، دوباره ببینید.

وقتی باردار هستید، ممکن است متوجه شوید که تحت استرس بیشتری هستید یا احساسات شدیدتری دارید. علت این امر ممکن است منجر به دیدن رویاهای پر از اضطراب شود. کارشناسان فکر می‌کنند که این رویاها می‌توانند ضمیر ناخودآگاه شما باشد که سعی می‌کنید با هر ترس یا تردیدی که ممکن است در مورد بارداری یا احساس مادر شدن دارید، کنار بیایید و با این ترس‌ها مقابله کنید، به خصوص اگر برای اولین بار است که مادر شدن را تجربه می‌کنید.

رویاهای رایج در بارداری

رویاهایی که ممکن است در دوران بارداری ببینید منحصراً متعلق به شما هستند و معانی که در آن‌ها می‌یابید یا روش‌هایی که رویاهای‌تان را تعبیر می‌کنید نیز بسیار شخصی هستند. با این حال، برخی از خطوط داستانی و مضامین در اغلب مادران آینده تکراری است. رویاهای شایع در مورد کودک شما می‌تواند شامل:

 • دیدن نوزاد آینده در خواب باشد.
 • رویای این که بارداری شما واقعی نیست، یا مثلاً هیچ کودکی به دنیا نمی‌آورید.
 • زایمان سخت و دشوار
 • رویایی که در آن شما چیزی مانند یک بچه حیوان یا یک شی به دنیا خواهید آورد.
 • کودک شما نوعی ناتوانی جسمی یا ذهنی دارد.

اگر چه رویاها برای بیننده خواب می‌توانند معانی مختلفی داشته باشند، در اینجا چند تم رایج رویاهای بارداری و برخی از معانی احتمالی آورده شده است:

 • فراموش کردن یا از دست دادن چیزهایی که ممکن است نماد ترس یا اضطراب شما باشد.
 • صدمه دیدن یا درد کشیدن، که ممکن است نشان دهنده احساس آسیب‌پذیری شما در این زمان باشد.
 • به دام افتادن، به عنوان نشانه‌ای از این که ممکن است احساس کنید با تولد نوزاد بخشی از استقلال خود را از دست خواهید داد و احساس نگرانی کنید.
 • از دست دادن شریک زندگی یا ترک همسرتان در خواب، که ممکن است منعکس کننده احساس ناامنی شما در مورد تغییر شکل بدن شما باشد و این احساس، که شاید دیگر همسرتان شما را دوست نداشته باشد.
 • رویاهای مربوط به نوسانات وزن ممکن است نشان دهنده نگرانی شما در مورد پیروی از یک رژیم غذایی سالم باشد.
رویاهای رایج در بارداری

چگونه رویاهای واضح یا ناخوشایند را در دوران بارداری متوقف کنیم؟

اگر کابوس‌های شما به‌ طور مداوم بیش از حد واضح و آزاردهنده هستند و خوابیدن را برای شما را بیش از حد دشوار می‌کنند، ممکن است آن‌ها را با یک دوست یا حتی یک مشاور یا روانشناس در میان بگذارید. این مشاوره اغلب می‌تواند به شما کمک کند تا دید بهتری در مورد منبع چیزی که شما را ناراحت می‌کند، پیدا کنید و در نهایت منجر می‌شود تا راه حل مناسبی برای غلبه بر ترس و اضطراب‌تان پیدا کنید. ممکن است نتوانید از بروز رویاها جلوگیری کنید (و یا ممکن است که خودتان نخواهید!) اما می‌توانید سعی کنید بر روی کاهش استرس‌ها و اضطراب‌هایی تمرکز کنید که می‌توانند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارند. ممکن است علت اصلی برخی از رویاهای ناخوشایند و آزاردهنده شما همین کم خوابی و بدخوابی در دوران بارداری باشد.

تیم متخصص پینو بیبی چند توصیه برای شما بانوی باردار دارد که می‌توانید برای داشتن خواب بهتر و باکیفیت‌تر در طول شب آن‌ها را امتحان کنید:

 • سعی کنید رویاپردازی مثبت داشته باشید. تصور کنید نوزاد خود را در آغوش گرفته‌اید، او را با نام‌های احتمالی صدا بزنید و برایش لالایی بخوانید، یا او را در گهواره‌اش سالم و سلامت تصور می‌کنید، خود را تشویق کنید که رویاهای مثبت داشته باشید.
 • اگر رویاهای شما واضح‌تر و مکررتر، اما قابل تحمل‌تر به نظر می‌رسند، و فکر می‌کنید ممکن است توسط یک عامل استرس‌زا در زندگی شما ایجاد شده است، سعی کنید آن عوامل استرس‌زا را برطرف کنید یا تکنیک‌های آرام‌سازی مانند یوگای قبل از تولد را تمرین کنید.
 • قبل از خواب از خوردن غذاهای سنگین بپرهیزید تا خواب بهتری داشته باشید و همچنین هر شرایطی که باعث بیدار شدن شما می‌شود را به حداقل برسانید. اگر نشت ادرار و ترشحات واژن شما را آزار می‌دهد از پد استفاده کنید تا به خاطر احتمال نشت ادرار در رختخواب دائم از جای خود بلند نشوید و به سمت سرویس بهداشتی نروید. اگر در محیط خواب‌تان نور یا صدایی آزار دهنده است تا حد امکان آن‌ها را مدیریت کنید تا به بهبود خواب خود کمک کنید. وسایل الکترونیک به خصوص موبایل را به تخخواب خود نبرید.
 • اگر فکر می‌کنید رویا‌های‌تان ناشی از کم‌خوابی است، وضعیت خواب‌تان را تغییر دهید و وضعیت راحت‌تری را امتحان کنید، مانند خوابیدن به پهلو در حالی که زانوهای‌تان خم شده و یک بالش بین زانوهایتان قرار دهید. همچنین بد نیست به یک برنامه خواب ثابت پایبند باشید و همیشه در همان زمان مقرر به رختخواب بروید. ورزش می‌تواند خلق و خوی شما را تقویت کند و به خواب بهتر شما کمک کند. حداقل ۳۰ دقیقه در روز تحرک داشته باشید، پیاده‌روی و شنا گزینه‌های مناسبی هستند.
  • پینو بیبی به شما توصیه می‌کند مقاله یوگا در بارداری برای کمک به تنفس بهتر و کاهش اضطراب را مطالعه کنید. همچنین مقاله پیلاتس در بارداری را نیز بخوانید زیرا با انجام تمرینات گفته شده در این مقاله می‌توانید تا حدودی از دردهای شایع و مشکلات رایج بارداری بکاهید و در نتیجه خواب مناسب‌تری خواهید داشت.
چگونه رویاهای واضح یا ناخوشایند را در دوران بارداری متوقف کنیم؟
 • اگر رویاهای شما بیشتر شبیه کابوس هستند و باعث ناراحتی شما می‌شوند، ممکن است برای ردیابی رویاها یک دفتر خاطرات (دفترچه رویا) در کنار تخت خود داشته باشید. ثبت رویاهایتان پس از بیدار شدن می‌تواند به شما در پردازش مطالب کمک کند و می‌تواند به محتوای رویا اجازه دهد از ضمیر ناخودآگاه شما به ذهن خودآگاه شما منتقل شود. شاید این امر کمی از اضطرابی که ذهن شما جهت پردازش این رویاها دارید را کاهش و تسکین می‌دهد.
 • اگر رویاهای شما خیلی واضح و آزاردهنده هستند یا خواب شما را مختل می‌کنند، ممکن است به یک دوست نزدیک، مشاور، روانشناس یا پزشک بگویید. صحبت کردن در مورد رویا ممکن است به شما کمک کند منبع چیزی که واقعاً شما را آزار می‌دهد بیابید و منجر به آرامش و دستیابی به یک راه حل احتمالی شود. اگر نگران این هستید که رویای بد شما ممکن است در زندگی واقعی به حقیقت بپیوندد، ممکن است صحبت با پزشک برای شما آرامش بخش باشد.
 • صحبت کردن در مورد ترس‌ها و رویاهای‌تان با شریک زندگی‌تان شاید کمی خیال شما را راحت کند و کمک کند تا احساس آرامش کنید. همچنین به هر دو شما کمک می‌کند تا بیشتر با نقش خود (مسئولیت والدین شدن) کنار بایید. مطالعه مقاله ترس از پدر شدن را به همسرتان پیشنهاد کنید تا او هم بهتر بتواند به درک نقشی که دارد واقف شود. احتمالاً دانستن این موضوع که همسرتان به وظایف پدری خود آگاه است بخشی از اضطراب شما را نیز کاهش خواهد داد.
 • با ترس‌های خود از طریق افزایش دانش در مورد بارداری و زایمان فائق بیایید و زیرا معمولاً بخشی از اضطراب و استرس از عدم آگاهی ما از موضوعی خاص ناشی می‌شود. مقالات ترس‌های بارداری چه هستند و چرا نباید از آن‌ها ترسید، دلایل اضطراب و استرس در بارداری و ترس از زایمان را نیز حتماً مطالعه کنید.

سوالات متداول در مورد رویاهای واضح بارداری

 • چه چیزی باعث خواب‌های عجیب، واضح یا بد در دوران بارداری می‌شود؟ بدن شما در طول بارداری تغییرات زیادی از جمله تغییرات هورمونی را تجربه می‌کند. برخی از این تغییرات می‌تواند بر احساسات و سطح اضطراب شما تأثیر بگذارد، که به نوبه خود ممکن است روی رویاهای شما تأثیر بگذارد. احساس اضطراب یا استرس در ساعات بیداری نیز ممکن است منجر به خواب‌های بد در دوران بارداری شود.
 • برخی از خواب‌های رایج بارداری چیست؟ خواب دیدن در دوران بارداری کاملاً طبیعی است و اگر تعداد دفعات یا عجیب بودن رویاهای شما کمی افزایش یافته باشد جای نگرانی نیست. با این حال، اگر کابوس می‌بینید یا فکر می‌کنید که سطوح بالای استرس و اضطراب ممکن است باعث رویاهای واضح شما شود، توصیه می‌کنیم برای کمک و اطمینان از سلامت روان خود با پزشک متخصص‌تان تماس بگیرید.
 • چرا بارداری روی رویاها تأثیر می‌گذارد؟ رویاهای واضح احتمالاً روشی است که بدن برای مرتب کردن احساسات و عواطف بسیاری که در دوران بارداری ایجاد می‌شود، چه مثبت و چه منفی از آن استفاده می‌کند. بارداری می‌تواند دوران شادی و انتظار بزرگی باشد که شما برای استقبال از نوزاد جدید خود آماده می‌شوید با این حال، احساس استرس در این دوران، همراه با ترس در مورد بارداری و زایمان، طبیعی است. محتوای رویاهای شما ممکن است به شما کمک کند تا در بخشی‌های از بارداری که به طور ناخودآگاه از آن وحشت دارید و به طور خاص به آن فکر می‌کنید را شناسایی کنید.
 • کدام زنان باردار رویاهای واضح بیشتری می‌بینند؟ زنان بارداری که گزارش می‌دهند در طول روز احساس اضطراب یا افسردگی بیشتری می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که خواب‌های بد ببینند. تحقیقات نشان می‌دهد که بانوانی که بار اول است که بارداری را تجربه می‌کنند حتمال بیشتری دارد که نسبت به کسانی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند، رویاهای مربوط به بارداری را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *