زایمان, علائم زایمان

نمودار ردیابی انقباضات زایمان (وضع حمل)

نمودار زمانی انقباضات زایمان

هنگامی که به پایان بارداری خود نزدیک می‌شوید، مهم است که مراقب علائم انقباضات باشید و بدانید که انقباضات واقعی چه احساسی دارند و چگونه هستند. انواع مختلفی از انقباضات وجود دارد اما فقط انقباضات زایمان نشان می‌دهد که کودک در راه است. اگر زمان انقباضات خود را بسنجید و ویژگی‌های واقعی آن‌ها را بدانید، می‌توانید دریابید که آیا واقعاً در حال زایمان هستید یا خیر! و می‌توانید دریابید که چه زمانی وقت آن است که با پزشک متخصص زنان یا ماما تماس بگیرید و به بیمارستان یا مرکز زایمان بروید.

این راهنمای زمان‌بندی انقباضات به شما کمک می‌کند تا بین انواع مختلف انقباضات تمایز قائل شوید و به شما کمک می‌کند تعیین کنید که آیا در زایمان کاذب، زودرس یا فعال هستید. حتماً این اطلاعات را با دولا، شریک زندگی یا پشتیبان خود نیز به اشتراک بگذارید. زمانی که انقباضات شما سریع و شدید شود، احتمالاً آنقدر حواس شما پرت می‌شود که نمی‌توانید روی یک کرونومتر یا برنامه تمرکز کنید. ممکن است به عنوان یک بانوی باردار سوالاتی زیادی در این خصوص داشته باشید به عنوان مثال انقباضات زایمان چگونه است؟ انقباضات چگونه احساس می‌شوند؟ چگونه بدانیم انقباضات واقعی هستند؟ چگونه زمان زایمان را تعیین کنیم؟ برای انقباضات چه زمانی به بیمارستان برویم؟ برای دانستن پاسخ این سوالات با پینو بیبی همراه باشید.

نمودار زمانی انقباضات زایمان

نحوه انقباضات زمانی

برای زمان‌بندی بین انقباضات، از شروع یک انقباض تا شروع انقباض بعدی را شمارش کنید. هنگامی که یک انقباض رخ می‌دهد، شما یا همسرتان باید آن زمان را در دفترچه یا برنامه مورد نظر یادداشت کند. پس از پایان انقباض، نیازی به نوشتن و ثبت چیزی نیست. همان‌طور که زمان شروع انقباضات را ثبت می‌کنید، شمارش کنید که بین آن‌ها چقدر زمان گذشته است. هنگامی که این زمان به طور مداوم حدود ۵ دقیقه یا کمتر است، زمان آن رسیده است که با پزشک خود تماس بگیرید.

چرا زمان‌بندی انقباضات مهم است؟

پایان بارداری انواع و اقسام حس‌ها را به همراه دارد، از دردهای عمومی گرفته تا دردهای شدید و صاعقه‌وار در ناحیه فاق و لگن (Lightning Crotch) و همچنین انقباضات کاذب و واقعی. دانستن این که انقباضات چه احساسی دارند و زمان‌بندی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا آن چه احساس می‌کنید انقباض واقعی است یا خیر و آیا در حال زایمان ثابت هستید یا نه؟! دریابید که در کدام مرحله از زایمان هستید تا بدانید چه کاری باید انجام دهید. همچنین باید بدانید که چگونه انقباضات را قبل از موعد زایمان خود زمان‌بندی کنید تا بتوانید علائم زایمان زودرس را تشخیص دهید.

حتی اگر کیسه آب شکسته شود (به این معنی که کیسه آمنیوتیکی که کودک در آن شناور است پاره شود)، پزشک ممکن است، توصیه کند که قبل از رفتن به زایشگاهی که قصد زایمان دارید، صبر کنید تا انقباضات شما منظم و به هم نزدیک شوند. شرایط تا زمانی که انقباضات شما به سرعت ثابتی نرسند و به طور مداوم هم از نظر شدت و هم از نظر مدت افزایش پیدا نکنند، زایمان ثابتی ندارید.

انواع انقباضات در زمان وضع حمل

انقباضات واقعی به انقباضاتی گفته می‌شود که بدن زائو را در حال زایمان قرار دهد. با این حال، روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها قبل از این اتفاق، انقباضات براکستون هیک را تجربه خواهید کرد. انقباضات براکستون هیکس که به آن‌ها انقباضات تمرینی یا کاذب نیز گفته می‌شود، به بدن کمک می‌کند تا برای زایمان آماده شود و احساسی شبیه به انقباضات اولیه زایمان داشته باشد، زیرا شکم سفت می‌شود. با این حال، تشخیص آن‌ها از انقباضات واقعی نسبتاً آسان است.

بر خلاف انقباضات واقعی، انقباضات براکستون هیکس در یک الگوی منظم به وجود نمی‌آیند، شدت، طول یا فرکانس افزایش نمی‌یابند و واقعاً تمایلی به دردناک شدن ندارند. علاوه بر این، در صورت جابجایی موقعیت بدنی، معمولاً این انقباضات متوقف می‌شود. این در مورد انقباضات واقعی زایمان که بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید متوقف نمی‌شود و در طول زمان طولانی‌تر، قوی‌تر و نزدیک‌تر می‌شود و به تدریج دردناک‌تر می‌شود، صادق نیست.

انواع انقباضات در زمان وضع حمل

علائم انقباضات زایمان (لیبر)

معمولاً احساس عدم اطمینان در مورد این که چه زمانی برای زایمان به بیمارستان بروید، به خصوص اگر مطمئن نیستید که در حال زایمان هستید، احساس ناخوشایندی است. بانوان باردار با نزدیک شدن به پایان بارداری خود، می‌خواهند تفاوت بین زایمان کاذب و زایمان واقعی را تشخیص دهند و انتقال از زایمان زودرس به زایمان فعال را شناسایی کنند.

انقباضات می‌تواند مانند دردهای قاعدگی بسیار قوی باشد. به احتمال زیاد فشار یا درد مبهم را در ناحیه پشت، شکم و لگن خود احساس خواهید کرد که در حرکتی موج مانند از بالای رحم به سمت پایین حرکت می‌کند. آن‌ها ممکن است شبیه درد شکمی باشند که ممکن است در اثر ناراحتی‌های گوارشی ایجاد شود و همچنین ممکن است به عنوان یک احساس سفت شدن، کشیدن یا له شدن شدید توصیف شوند.

میزان قوی بودن انقباض به بانوی باردار کمک می‌کند تا تفاوت بین انقباضات برکستون هیکس و انقباضات زایمان واقعی را تشخیص دهید. همان طور که در بالا ذکر شد، انقباضات براکستون هیکس معمولاً ضعیف‌تر، نامنظم و نادر هستند. آن‌ها معمولاً هیچ درد واقعی ایجاد نمی‌کنند و طبق تعریف باعث تغییر دهانه رحم نمی‌شوند. در همین حال، انقباضات زایمان قوی‌تر خواهد بود و با درجه‌ای از یک نظم پیروی خواهند کرد. برخی از علائم زایمان عبارت هستند از:

 • انقباضات قوی منظم
 • درد
 • خونریزی واژن به رنگ قرمز روشن
 • شکستن آب
 • علائم پره اکلامپسی مانند سرگیجه، سردرد یا تاری دید

اگر بیشتر این علائم و یا همه این علائم را تجربه می‌کنید، هنگام شروع انقباضات زمان رسیده است.

انقباضات زایمان چقدر طول می‌کشد؟

هر مرحله از زایمان با میزان گشاد شدن دهانه رحم (دیلاتاسیون) و همچنین زمان انقباض مشخص می‌شود:

 • زایمان زودرس: دهانه رحم از کاملاً بسته به قطر ۳ سانتی‌متر (سانتی متر) گشاد شده است. انقباضات خفیف، شبیه دردهای قاعدگی و نامنظم هستند. هر انقباض ۳۰ تا ۴۵ ثانیه طول می‌کشد و با فواصل ۵ تا ۲۰ دقیقه اتفاق می‌افتد.
 • زایمان فعال: دهانه رحم از ۴ سانتی‌متر به ۷ سانتی‌متر گشاد می‌شود و انقباضات قوی‌تر و طولانی‌تر می‌شود. معمولاً ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول می‌کشد و بین هر کدام سه دقیقه تا پنج دقیقه است.
 • انتقال: در این مرحله نهایی زایمان قبل از تولد نوزاد، دهانه رحم به طور کامل باز می‌شود، از ۸ سانتی‌متر تا ۱۰ سانتی متر. انقباضات می‌توانند طولانی و شدید باشند و هر کدام حدود ۶۰ تا ۹۰ ثانیه دوام خواهند داشت و بین هر کدام فقط ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه استراحت می‌کنند.

به طور کلی، زایمان ممکن است بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت برای اولین مرحله زایمان و حدود ۸ تا ۱۰ ساعت برای مراحل بعدی زایمان طول بکشد. برخی از بانوان بسیار طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد متوسط زایمان می‌کنند. تحمل درد و درک فردی کاملاً متفاوت است و باید همواره این موضوع در نظر گرفته شود.

نحوه تعیین برنامه زمانی انقباضات زایمان

زمان‌بندی انقباضات به شما و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان کمک می‌کند تا آن چه را که اتفاق می‌افتد پیگیری کنید. شما باید بدانید که انقباضات شما چقدر طول می‌کشد (مدت) و چقدر به هم نزدیک هستند (فرکانس).

 • مدت زمان: از زمانی که برای اولین بار انقباض را احساس می‌کنید تا پایان آن تعیین می‌شود. این زمان معمولاً بر حسب ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.
 • فرکانس: از شروع یک انقباض تا شروع انقباض بعدی زمان‌بندی می‌شود. فرکانس شامل انقباض و همچنین دوره استراحت تا شروع انقباض بعدی است. این زمان بر حسب دقیقه اندازه‌گیری می‌شود.

برنامه‌هایی برای ردیابی زمان انقباضات وجود دارد، اما روش قدیمی و البته مناسب استفاده از ساعت عقربه‌دار و یا یک ساعت دیجیتال است. همچنین شما می‌توانید از یک برنامه کرونومتر در گوشی خود استفاده کنید. از هر چیزی که استفاده می‌کنید، در اینجا مراحلی وجود دارد که باید انجام دهید.

یک دفترچه یادداشت بردارید تا بتوانید محاسبات ساده مورد نیاز برای تعیین مدت زمان ماندگاری هر یک از انقباضات را انجام دهید:

 • وقتی انقباض شروع می‌شود، زمان را یادداشت کنید.
 • وقتی انقباض تمام شد، زمان را یادداشت کنید.
 • محاسبه را انجام دهید: تفاوت بین شروع و پایان انقباض نشان می‌دهد که انقباض چقدر طول کشیده است.
 • به محض شروع انقباض بعدی، زمان را یادداشت کنید.

توجه داشته باشید که از پایان انقباض اول تا شروع دوم چقدر زمان گذشته است. این نشان می‌دهد که انقباضات شما چقدر از هم فاصله دارند یا تعداد دفعات انقباضات شما چقدر است.

زمان‌بندی هر انقباض را برای چند دور دیگر ادامه دهید تا ببینید آیا هنوز در یک الگوی منظم قرار گرفته‌اند یا خیر. اگر انقباضات الگلو منطمی نداشت، استراحت کنید، هنوز تا زایمان فاصله دارید.

نمونه نمودار زمان‌بندی انقباض

 زمان شروع انقباضزمان انقباض پایانمدت زمان انقباض (بر حسب ثانیه)فرکانس (بر حسب دقیقه)
انقباض ۱۱۰:۰۰:۰۲۱۰:۰۰:۳۲۳۰ ثانیه
انقباض ۲۱۰:۱۵:۰۱۱۰:۱۵:۴۲۴۱ ثانیه۱۵ دقیقه
انقباض ۳۱۰:۲۶:۰۰۱۰:۲۶:۳۵۳۵ ثانیه۱۰ دقیقه

اصلاحات رایج برای توصیف الگوی انقباضات زایمان

در اینجا چند اصطلاح وجود دارد که می‌توانید برای توصیف الگوی انقباضات خود استفاده کنید:

 • انقباضات منظم: انقباضات منظم زمانی در نظر گرفته می‌شوند که طول مدت و فرکانس در یک دوره زمانی ثابت باشد. به عنوان مثال می‌توان به انقباضاتی اشاره کرد که ۶۰ ثانیه طول می‌کشد و به فاصله ۵ دقیقه به مدت یک ساعت رخ می‌دهد.
 • انقباضات نامنظم: انقباضات، زمانی نامنظم هستند که الگوی ثابتی وجود نداشته باشد. برای مثال یک دسته انقباض در قالب سه عدد انقباض توصیف می‌شود که بین ۳۰ تا ۴۵ ثانیه طول می‌کشد و به فاصله ۱۰، ۷ و ۱۵ دقیقه از هم اتفاق افتاده است.
 • انقباضات در حال پیشرفت: انقباضاتی که بیشتر طول می‌کشند و به هم نزدیک‌تر می‌شوند در حال پیشرفت در نظر گرفته می‌شوند. در طول زایمان، انقباضات طولانی‌تر، قوی‌تر و به هم نزدیک‌تر می‌شوند.
 • انقباضات بدون پیشروی: انقباضاتی که طولانی‌تر نمی‌شوند، قوی‌تر و به هم نزدیک‌تر می‌شوند. این ممکن است به این معنی باشد که انقباضات دهانه رحم را باز نمی‌کنند (عدم دیلاتاسیون). معمولاً به این معنی است که کارهای دیگری در حال انجام است، مانند چرخاندن نوزاد به موقعیت دیگری، نرم کردن یا نازک کردن دهانه رحم (افاسمان).

قانون ۴۱۱ برای زایمان فعال

پزشک یا مامای ممکن است استفاده از روش خاصی را برای زمان‌بندی انقباضات توصیه کند تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا زمان رفتن به بیمارستان فرا رسیده است یا خیر. این روش‌ها از نظر خصوصیات متفاوت هستند، اما عموماً از یک اصل پیروی می‌کنند: شما مرتباً انقباضات خود را پیگیری می‌کنید، هر کدام چقدر طول می‌کشد و چقدر از الگوی تعریف‌شده پیروی می‌کنند.

طبق «قانون ۴۱۱»  که معمولاً توسط دولاها و ماماها توصیه می‌شود، باید زمانی به بیمارستان بروید که انقباضات شما به طور مرتب با فاصله ۴ دقیقه از هم می‌آید، هر کدام حداقل ۱ دقیقه طول می‌کشد و آن‌ها حداقل برای مدت طولانی یک ساعته از این الگو پیروی کنند.

قانون ۵۱۱ برای زایمان فعال

همچنین ممکن است در مورد قانون ۵۱۱ بشنوید. تنها تفاوت بین قوانین ۵۱۱ و ۴۱۱ عدد اول است که نشان دهنده پنج دقیقه فاصله بین انقباضات است. بسته به سابقه سلامتی شما، به خصوص اگر قبلاً زایمان کرده‌اید، ممکن است پزشک توصیه کند که از قانون محافظه کارانه ۵۱۱ پیروی کنید.

قانون 511 برای زایمان فعال

چه زمانی باید برای زایمان به بیمارستان رفت؟

در طی چند هفته آخر بارداری، باید در مورد برنامه زایمان با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید پس از شروع زایمان چه کاری انجام دهید. در این مقاله چند دستورالعمل کلی وجود دارد، اما به خاطر داشته باشید که وضعیت فردی هر کس ممکن است با دیگران متفاوت باشد. زمانی که انقباضات شما هر پنج دقیقه از هم فاصله دارند و بین ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول می‌کشد، به بیمارستان یا محل تولد انتخابی خود مراجعه کنید (در طول یک ساعت اگر این اولین نوزاد شماست)؛ مگر این که پزشک یا ماما چیز دیگری به شما گفته باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید

اگر قبلاً یک نوزاد داشته‌اید، زمانی که انقباضات شما هر پنج تا هفت دقیقه از هم جدا می‌شود و هر کدام بین ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول می‌کشد، باید خود را به بیمارستان برسانید.

اگر خونریزی، تب یا درد شدید را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

چه زمانی باید برای زایمان به بیمارستان رفت؟

سخن آخر

زمان‌بندی انقباض ابزار مهمی است که به شما کمک می‌کند تشخیص دهید چه زمانی در حال زایمان هستید و چه زمانی ممکن است زمان رفتن به زایشگاه و یا جایی که قصد زایمان دارید، باشد. به طور کلی هر گاه انقباضات شما طولانی‌تر، قوی‌تر، بیشتر و نزدیک‌تر به هم شد زمان زایمان فعال فرا رسیده است. با این حال، در حالی که دستورالعمل‌های ارائه شده در این مقاله ابزارهای مفیدی هستند، شما همیشه باید با پزشک در مورد برنامه زایمان فردی خود صحبت کنید تا پزشک بتواند بر اساس شرایط منحصر به فرد شما توصیه‌های لازم را ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *