راهنمای خرید برای نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

لوازم غیر ضروری نوزاد: چه وسایلی از سیسمونی را نخریم؟

لوازم غیر ضروری سیسمونی نوزاد

کشف این که باردار شده‌اید، می‌تواند زمان هیجان انگیزی به شمار برود؛ اما این خبر همچنین می‌تواند استرس آور باشد. چنین چیزی ممکن است به خصوص برای والدینی صدق کند که برای اولین بار بچه دار می‌شوند و مشغول خرید همه چیزهایی هستند که نوزاد آینده آن‌ها نیاز دارد. خرید سیسمونی نوزاد همانقدر که می‌تواند سرگرم کننده باشد، ممکن است استرس آور نیز باشد.
محصولات کودک بی شماری در بازار وجود دارند و نیاز به گفتن نیست که شما به همه آن‌ها نیاز نخواهید داشت. در واقع، برخی از لوازم نوزاد ممکن است غیر ضروری، غیر کاربردی، زمان بر و حتی ناامن باشند.

در این مقاله بر اساس اطلاعات به دست آمده از متخصصان و والدین به شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی از سیسمونی نوزاد غیر ضروری هستند. در ادامه می‌توانید فهرست وسایلی که برای نوزاد شما غیر ضروری هستند و می‌توانید از خرید آن‌ها صرف نظر کنید را مشاهده نمایید. 

لوازم غیر ضروری نوزاد

برخی از وسایل رایج در سیسمونی نوزاد وجود دارند که بسیاری از والدین هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و یا ممکن است تنها برای مدت زمان کوتاهی از آن‌ها استفاده کنند. به همین دلیل ارزش خرید را ندارند. در ادامه، می‌توانید چند نمونه از وسایل موجود در سیسمونی نوزاد را مشاهده کنید که شما و نوزاد شما به احتمال زیاد می‌توانید بدون آن‌ها زندگی کنید.

سطل پوشک بچه

با این که سطل‌های پوشک شیک می‌توانند در اتاق نوزاد شما زیبا به نظر برسند، اما یک سطل زباله معمولی که چند بار در روز آن را خالی کنید نیز به خوبی به نیاز شما پاسخ می‌دهد و جایگزین خوبی برای سطل پوشک بچه به شمار می‌رود. همچنین اگر تا به حال این سطل‌ها را دیده باشید، آن‌ها تقریباً به همان شکل سطل عادی عمل می‌کنند. 

آنسیل ابنی، پزشک متخصص اطفال در بیمارستان اورلاندو هلث آرنولد پالمر می‌گوید: “سطل‌های زباله فانتزی موتور دار بسیار جذاب به نظر می‌رسند، اما تمیز کردن آن‌ها اغلب سخت‌تر از سطل آشغال‌های عادی است و آنچنان بهتر از یک سطل زباله عادی درب دار نیستند. بنابراین بهتر است پول خود را برای خرید خود پوشک نگه دارید و خرج کنید.”

گرم کن دستمال مرطوب نوزاد

برخی از پدران و مادران نگران هستند که اگر از گرمکن دستمال مرطوب برای نوزاد خود استفاده کنند، در موقعیت عوض کردن پوشک نوزاد در خارج از خانه دچار مشکل شوند. زیرا در صورتی که نوزاد به دمای گرمکن عادت داشته باشد و سپس او را با دستمال مرطوب به دمای اتاق یا دستمال سرد عوض کنید ممکن است نوزاد دچار شوک شود و گریه کند.

خوشبختانه، کارشناسان معتقد هستند که استفاده از این ابزار برای نوزاد ضروری نیست. دکتر ابنی در این رابطه می‌گوید: “بعید است که این گرم کن‌ها برای نوزاد شما تفاوتی ایجاد کنند. فقط نیاز است که از نظر ایمنی مراقب دمای دستمال مرطوب باشید” فقط به خاطر داشته باشید که نوزادان پوست بسیار حساسی دارند و اگر زمانی که دستمال را لمس می‌کنید، دمای آن برای شما کمی داغ است، این دما برای پوست نوزاد شما بیش از حد داغ خواهد بود. هرگز نیازی نیست نگران این باشید که دستمال‌های گرم نشده برای پوست نوزاد شما بیش از حد داغ باشند.

سارا هاف، مدیر ارشد امور مشتریان و کارشناس لوازم نوزاد نیز با این موضوع موافق است و در این رابطه می‌گوید: “گرمکن دستمال مرطوب نوزاد… یکی از لوازم غیر ضروری نوزاد است و هیچ کس برای استفاده از آن زمان ندارد!”

لباس خواب دکمه دار

کارشناسان برای صرفه جویی در زمان، یک نکته ساده دیگر را پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها توصیه می‌کنند که برای نوزاد خود لباس خواب غیر زیپ دار خریداری نکنید. بستن دکمه یا سگک برای لباس نوزاد بیش از حد طولانی است و این موضوع به خصوص در نیمه‌های شب صحت دارد. درست است: دکمه‌ یا سگک و بند در لباس نوزاد، بدترین دشمن والدین هستند؛ به‌ خصوص زمانی که سعی می‌کنید با وجود کم خوابی شدید به سرعت نوزاد را در ساعت ۲ یا ۳ بامداد عوض کنید. وجود زیپ در لباس نوزاد همه چیز را سریع تر و آسان تر می‌کند.

مانیتور خواب نوزاد

بسیاری از والدین در هنگام خواب نوزاد خود نگران آپنه خواب هستند و برای اندازه گیری ضربان قلب و تنفس فرزند خود در هنگام خواب به خریداری مانیتورهای خواب نوزاد روی آورده‌اند. به گفته پزشکان، این مانیتورها برای بیش‌تر نوزادان غیر ضروری هستند؛ مگر این که متخصص اطفال یا متخصص نوزادان استفاده از مانیتور خواب را برای فرزند شما تجویز کرده باشد.

بر اساس گفته پزشکان، این مانیتورها به ندرت برای نوزادان سالم مورد نیاز هستند. این مانیتورها در بسیاری از موارد هشدارهای کاذب زیادی می‌دهند و هر هشدار اشتباه باعث ایجاد اضطراب برای والدین جدیدی می‌شود که احتمالاً به اندازه کافی به خاطر نوزاد تازه متولد شده خود در خانه دردسر کافی دارند. بنابراین در صورتی که پزشک اطفال شما استفاده از این مانیتورها را توصیه نمی‌کند، احتمالاً بهتر است آن را از فهرست خرید خود خارج کنید.

لوازم غیر ضروری که فقط برای دوره نوزادی کاربرد دارند

علاوه بر رعایت نکات بالا، سعی کنید محصولاتی را که فقط مخصوص نوزادان طراحی شده‌اند و فقط برای مدت کوتاهی قابل استفاده هستند را در سیسمونی نوزاد خریداری نکنید. زمانی که فرزند شما بیش از حد برای استفاده از یک صندلی مخصوص نوزاد، صندلی ماشین یا تاب بزرگ می‌شود و رشد می‌کند (و نوزادان در ابتدا بسیار سریع رشد می‌کنند) و دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند، این وسایل فقط فضای خانه شما را اشغال می‌کنند. بسیاری از مادران و پدران بر اساس تجربه، خرید صندلی‌های ماشین قابل تنظیم کودک را توصیه می‌کنند که از سایز نوزادی شروع می‌شوند و برای مدت طولانی‌تری دوام می‌آورند. بسیاری می‌گویند که اگر می‌دانستند که از صندلی ماشین کودک بیرون از خود ماشین هم استفاده خواهند کرد، یکی از این صندلی‌ها را تهیه می‌کردند.

لوازم کودک ناامن

برخی از محصولات، هر چقدر هم که مد روز باشند، ممکن است به سادگی برای نوزادان ناامن باشند. این دسته از وسایل شامل ملافه‌های کرکی هستند که می‌توانند برای نوزاد کشنده باشند. همچنین محصولاتی که به شدت معطر هستند، ممکن است باعث بروز آلرژی و حساسیت یا ایجاد بثورات پوستی در پوست حساس کودک شما شوند. اگرچه “ناامن” یک دسته بندی گسترده محسوب می‌شود، اما در ادامه متن می‌توانید برخی از لوازم ناامن و غیر ضروری برای نوزاد که می‌توانید هنگام خرید سیسمونی نوزاد از آن‌ها صرف نظر کنید را مشاهده کنید.

لوازم غیر ضروری سیسمونی نوزاد

شوینده لباس معطر

شوینده‌های مخصوصی که «فقط برای نوزاد» ساخته می‌شوند، ممکن است برای شما بوی نوستالژیک داشته باشند؛ اما اقلام و محصولاتی که به شدت معطر هستند، ممکن است پوست حساس نوزاد شما را تحریک کنند. این محصولات همچنین در بیش‌تر مواقع گران تر از محصولات عادی هستند.

هر محصولی برای نوزاد که فاقد رنگ و عطر باشد، بهترین انتخاب است. به دنبال محصولات “بدون رایحه و شفاف” بگردید و همچنین فرمول‌های ضد حساسیت و بدون عطر برای پوست‌های حساس را انتخاب کنید. برندهای بزرگ و معروف این فرمول‌ها را رعایت و تولید می‌کنند.

روتختی و لوازم جانبی کرکی

یکی دیگر از موارد ناامن و غیر ضروری در لیست لوازم سیسمونی نوزاد، ضربه گیرهای تخت نوزاد است. این وسایل به دلیل ناامن بودن برای خواب نوزاد توصیه نمی‌شوند.

دکتر ابنی اضافه می‌کند که به طور کلی پوشش‌های ضخیم و کرکی برای نوزادان توصیه نمی‌شود. او می‌گوید: «پتوها، حیوانات عروسکی نرم و شنل نوزاد غیر ضروری هستند، آن‌ها همچنین می‌توانند کاملاً خطرناک باشند. برای نوزادان، خواب ایمن در وضعیتی خوابیده بر روی پشت توصیف می‌شود، بدون این که چیزی در تخت نوزاد به جز یک ملافه قرار داشته باشد.

محصولات کرکی همچنین می‌توانند حامل میکروب‌ها و مواد حساسیت زا باشند و خطر خفگی را برای نوزادان کوچک زیر ۴ ماه به همراه داشته باشند. پزشکان توضیح می‌دهند که نوزادان باید بتوانند قبل از هر چیز به راحتی غلت بزنند و وسایل کرکی و پف دار بزرگ جلوی این کار را می‌گیرند. در صورت استفاده از این وسایل، این محصولات می‌توانند روی صورت نوزاد را بپوشانند و او ممکن است نتواند به راحتی نفس بکشد.

به جای آن از پتوهای نازک قنداق شکل یا کیسه خواب نوزاد همراه با تشک سفت برای فرزند خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که همیشه نوزاد را به پشت، به تنهایی، در گهواره و یا تخت بخوابانید تا او ایمن‌ترین خواب ممکن را داشته باشد.

لوازم غیر ضروری نوزاد که هیچ کس برای استفاده از آن‌ها وقت ندارد

علاوه بر محصولات غیر ایمن یا لوازمی که غیر ضروری هستند و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند، لوازم دیگری نیز وجود دارند که زندگی را آسان‌تر می‌کنند؛ اما گاهی اوقات کشف نحوه استفاده از آن‌ها زمان بسیار زیادی طول می‌کشد.

کریر یا آغوشی نوزاد

کریر نوزاد می‌تواند به والدین از این جهت کمک کند که نوزاد را حمل کنند و دستانشان نیز آزاد باشد؛ اما تنظیم و بستن بسیاری از آن‌ها بسیار دشوار است، به خصوص در صورتی که تنها باشید. اگرچه به نظر می‌رسد که یک کریر امکان در آغوش گرفتن نوزاد شما را از طریق روش‌های بی شماری می‌دهد، اما در بیش‌تر اوقات ساده تر (و از نظر زمان کارآمدتر) است که به معنای واقعی کلمه به سادگی نوزاد خود را در آغوش بگیرید. بر اساس گفته پزشکان، استفاده از کریرها و آغوشی‌های نوزاد بی‌ضرر است، اما این محصولات ممکن است شیب تکیه گاه تندی داشته باشند و همیشه استفاده از آن‌ها آسان نیست. بنابراین توصیه می‌شود که پیش از خرید این کریرها، آن را از یکی از دوستان خود قرض بگیرید تا ببینید که آیا آن‌ها برای شما هم کاربردی هستند یا خیر.

دستگاه شیر خشک ساز

ممکن است داشتن یک دستگاه شیر خشک ساز عالی به نظر برسد، اما لازم است زمان صرف شده برای اطمینان از تمیز شدن دستگاه را در نظر داشته باشید. همچنین نگرانی‌هایی در این رابطه وجود دارد که تناسب مواد شیر تولید شده همیشه دقیق نیست و این می‌تواند باعث ایجاد مشکلات ایمنی شود. درست کردن یک بطری شیر خشک با دست گاهی اوقات کارآمدتر است، به علاوه به شما اطمینان می‌دهد که از مقدار مورد نظر درست استفاده می‌کنید.

لباس‌های شیک که سخت تمیز می‌شوند

مگر این که یک مهمانی و گردهمایی رسمی خاص برنامه ریزی کرده باشید، لباس‌های ظریف، گران قیمت که فقط باید به خشکشویی بدهید، به احتمال زیاد در کمد شما آویزان خواهند ماند و استفاده نخواهند شد. احتمالاً بهتر است به نوزاد خود لباسی نرم و ساده بپوشانید.

بر اساس تجربه به شما می‌گوییم که به احتمال زیاد نخواهید توانست لباس‌های خیلی زیبا یا گران‌ قیمت به نوزاد خود بپوشانید. چرا که او تقریباً به طور قطع یا تف می‌اندازد یا بالا می‌آورد و در این زمان، بسیاری از لباس‌های بسیار زیبا که امیدوار هستید به او بپوشانید برای نوزاد شما کوچک خواهند شد.

میز تعویض پوشک نوزاد

داشتن یک فضای منظم و مرتب در ارتفاع ایده آل برای عوض کردن پوشک نوزاد بسیار عالی به نظر می‌رسد. اما واقعیت این است که نیازی به این نیست که حتما نوزاد خود را روی میز تعویض پوشک عوض کنید. به جای آن، یک دراور با کشو بخرید و یا یکی را که از قبل دارید تغییر کاربری دهید و یک پد تعویض پوشک در بالای آن قرار دهید. بهترین قسمت این کار آن است که وقتی کودک شما بزرگ‌تر شد و دیگر نیازی به عوض کردن پوشک نداشت، همچنان به دراور خود نیاز خواهد داشت و این استفاده بهتر از فضا محسوب می‌شود.

سخن آخر

ایجاد یک لیست خرید سیسمونی و لوازم برای نوزاد شما می‌تواند طاقت فرسا باشد، اما نیازی به نگران بودن ندارد. بسیاری از فروشگاه‌ها قوانین خاصی در مورد بازگشت لوازم کودک دارند و همینطور می‌توانید لوازمی را که به آن‌ها نیاز ندارید را در پلتفرم‌های آنلاین دوباره به فروش برسانید. به خاطر داشته باشید که هر نوزادی با دیگری متفاوت است و فقط به این دلیل که چیزی برای بهترین دوست شما یک وسیله الزامی بوده است، به این معنی نیست که برای نوزاد شما هم کاربردی خواهد بود.

مثل همیشه، اخبار را برای نکات ایمنی تماشا کنید و مطالعه داشته باشید. چرا که در چند سال اخیر، برخی از اخبار به خصوص در مورد ایمنی لوازم کودک وجود داشته است که بسیار بازتاب پیدا کرده است. در صورتی که در مورد ایمنی محصولات کودک تردید دارید و یا نگران هستید، توصیه می‌کنیم که حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان، پزشک اطفال و یا پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *