راهنمای خرید برای نوزاد, سلامت نوزاد, نگهداری از نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

لباس خواب نوزاد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

لباس خواب نوزاد

چگونه باید لباس خواب نوزاد خود را به او بپوشانید؟ در حالی که این یک سوال ساده به نظر می‌رسد، هر والدین تازه واردی می‌داند که حتی پیش و پا افتاده‌ترین سوالات در مورد نوزاد با عواقب ترسناکی همراه است. (چه کسی از میان ما تمام مواد غیر قابل تلفظ فهرست شده در هر کرم پوشک موجود در بازار را با زحمت در گوگل جستجو نکرده است؟)

زمانی که شما یک والدین تازه وارد و کاملا خسته هستید، چیزی به اندازه انتخاب یک دست لباس خواب برای نوزاد دلبند شما نمی‌تواند تصمیمی دلهره آور به نظر برسد. خوشبختانه، ما اینجا هستیم تا با چند نکته عملی و دستورالعمل‌های مهم به کم شدن استرس حاصل از این فرآیند کمک کنیم. برای شما و کودکتان آرزوی یک شب راحت و امن با خواب بی وقفه را داریم. قوی باشید.

قانون کلی

شاید قبلا در مورد قانون کلی پوشاندن لباس خواب نوزاد چیزهایی شنیده باشید: به نوزاد یک لایه بیش‌تر از آنچه که خودتان در شب می‌پوشید، قرار دهید. این قانون منطقی است؛ زیرا نوزاد نباید با یک ملحفه یا پتوی گشاد بخوابد. به طور کلی، یک ست دو تکه پیژامه نخی یا یک دست لباس سرهمی پادار به همراه قنداق موسلین یا کیسه خواب نوزاد کافی است.

با این حال، این قانون فقط نوک کوه یخ است. شما همچنین باید قضاوت کنید که آیا این ترکیب با محیط خواب کودک شما مطابقت دارد یا خیر. دمای ایده آل اتاق باید بین ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتیگراد باشد. بنابراین اگر خانه شما معمولا سرد یا گرم‌تر از این دما می‌باشد، لازم است با اضافه کردن یا حذف یک لایه لباس، آن را تنظیم کنید.

بهتر است نوزاد کمی کم لباس پوشیده باشد تا اینکه بیش از حد لباس بپوشد. در حالی که نسل‌های قدیمی اغلب به سرعت کودکان کوچک را در لایه‌های زیادی می‌پیچند، گرم شدن نوزاد خطرناک است و با خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرتبط است. با این که این خطر بیش‌تر در سن ۶ ماهگی نوزاد آشکار می‌شود، اما برای کودکان نوپا نیز نگران کننده است.

یک ترموستات خانگی یا دماسنج داخلی می‌تواند به شما کمک کند که به انتخاب لباس خواب شبانه خود اطمینان داشته باشید. به علاوه، با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که به غریزه خود اعتماد کنید و از عقل سلیم استفاده کنید. اساساً اگر شما در پیژامه پنبه‌ای خود احساس خوبی دارید، به احتمال زیاد نوزاد شما نیز همین حس را دارد.

قنداق کردن یا قنداق نکردن؟

نوزادان به طور کلی به قنداق شدن واکنش نشان می‌دهند. تکنیک بستن راحت می‌تواند به نوزادان کوچک کمک کند تا احساس امنیت و آرامش کنند، مثل این که دوباره در رحم قرار دارند. مواد پنبه‌ای یا موسلین انتخاب خوبی برای پارچه قنداق است؛ زیرا هر دو سبک و قابل تنفس هستند و انعطاف پذیری کافی برای بسته بندی و جمع کردن آسان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

با این اوصاف، والدینی که به مهارت‌های قنداق کردن نوزاد خود کاملاً مطمئن نیستند، می‌توانند یک کیسه خواب نوزاد یا لباس خواب سرهمی انتخاب کنند که با نوار چسب و زیپ بسته می‌شود و کار شما را راحت می‌کند. (نه، اگر نتوانید نوزاد خود را مانند یک پرستار زایمان قنداق کنید، به عنوان والدین شکست نخورده‌اید.)

توجه داشته باشید که وقتی کودک شما شروع به غلت زدن کرد، زمان کنار گذاشتن قنداق فرا رسیده است؛ زیرا دیگر گزینه ایمنی محسوب نمی‌شود. کودک می‌تواند به جای آن از یک پتوی خواب یا پتوی پوشیدنی استفاده کند. این موارد همچنین در صورتی که نوزاد شما از همان ابتدا با قنداق شدن راحت نبود، گزینه‌های بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

اگر نه قنداق کردن و نه کیسه خواب نوزاد برای فرزند شما موثر نیست، مشکلی وجود ندارد. لباس خواب پادار یا لباس خواب با پارچه‌های کمی گرم‌تر را انتخاب کنید تا در صورت نیاز نوزاد شما گرم شود.

نمونه‌هایی از لباس خواب مناسب

اگر از آن دسته‌ای هستید که ترجیح می‌دهید یک مثال قابل تصور را دنبال کنید، پیشنهادات زیر را برای شب‌های گرم یا خنک، همراه با نکات اضافی در مورد کلاه، لباس‌ خواب راحت نوزاد و سرهمی خواب نوزاد بررسی کنید:

در شب‌های تابستان لباس سبک به نوزاد بپوشانید

در شب‌های گرم، لباس خواب نوزاد را سبک و با قابلیت عبور هوا نگه دارید. یک لباس سرهمی یا تی‌شرت آستین کوتاه پنبه‌ای یا پنبه‌ای ارگانیک با یک لایه پارچه قنداق یا کیسه خواب نوزادی نخی یا موسلین که روی آن قرار داده شده، برای تابستان مناسب است.

یک سرهمی یا تی شرت به تنهایی نیز در صورتی که به طور خاص از جنس تابستانی و خنک باشد مشکلی ندارد. البته، اگر کولر گازی استفاده می‌کنید، احتمالاً می‌توانید لباس خواب آستین بلند نخی را با شلوار سرهم جورابی به کار ببرید.

برای سرمای زمستانی آماده شوید

کودک خود را با لباس مناسب برای یک شب سرد زمستانی آماده کنید. یک جفت پیژامه پشمی نرم یا قنداق گرم‌‌تر یا کیسه خواب روی لباس خواب پنبه‌ای استاندارد نوزاد باید این کار را انجام دهد. فقط به یاد داشته باشید: از پتو و ملحفه گشاد استفاده نکنید.

کلاه چطور؟

لوازم جانبی خواب نوزاد را برای عکس‌های اینستاگرام خود ذخیره کنید. با این که کلاه‌های بافتنی زیبای بیمارستانی ناز و مورد پسند همه هستند، اما قرار نیست وقتی از بخش زایمان بیمارستان خارج می‌شوید برای خواب استفاده شوند.

بهتر است شما از پوشاندن هر گونه لباس و پوشش شل به نوزاد خودداری کنید و کلاه ممکن است از روی سر کودک شما بیفتد و صورت او را بپوشاند و از تنفس راحت او جلوگیری کند. علاوه بر این، نوزاد با آزاد کردن گرما از طریق سر خود حرارت بدن را تنظیم می‌کند. بنابراین کلاه در واقع می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد شود.

لباس خواب نوزاد

از یک دست لباس خواب اندازه نوزاد استفاده کنید

برخی از برندها با شروع ۹ ماهگی نوزاد، شروع به ارائه لباس خواب ضد شعله می‌کنند. این لباس‌ها با مواد شیمیایی ساخته شده‌اند تا خطر آتش گرفتن را کاهش دهند.

با این حال، برخی از متخصصان اطفال اثرات احتمالی این مواد شیمیایی را بر سلامتی نوزاد زیر سوال می‌برند. به‌عنوان یک گزینه جایگزین، می‌توانید لباس خواب ساخته شده از جنس پنبه یا مواد الیاف طبیعی که برچسب «snug fit» دارند، استفاده کنید. این نوع لباس خواب نوزاد از جنس مواد ضد حریق نیستند؛ بلکه در نزدیکی بدن قرار می‌گیرند تا قابلیت اشتعال را به حداقل برسانند.

علاوه بر این، لباس خواب‌های راحت همیشه ترجیح داده می‌شوند، زیرا لباس یا پوشش گشاد ممکن است در خواب حرکت کنند و به طور خطرناکی صورت کودک را در هنگام خواب بپوشانند.

کارکرد را به زیبایی ترجیح دهید

یک نکته دیگر که باید در نظر داشته باشید، راحتی است. به احتمال زیاد مجبور خواهید بود در روزهای اولیه زندگی نوزاد در طول شب چند بار پوشک او را تعویض کنید. هیچ‌کس نمی‌خواهد در ساعت ۳ صبح با دکمه‌های پیچیده دست و پنجه نرم کند، بنابراین گیره‌ها و زیپ‌هایی که به صورت استراتژیک و در جای مناسب قرار گرفته‌اند، می‌توانند عوض کردن پوشک‌های گیج‌ کننده را موثرتر کنند.

به عبارت دیگر: لباس‌های پیچیده را برای ساعات روز کنار بگذارید.

چگونه متوجه شویم که کودک شما راحت است؟

با توجه به این که نوزادان نمی‌توانند صحبت کنند، ممکن است احساس کنید که ما مجبوریم هر صدا و گریه آن‌ها را رمزگشایی کنیم. گاهی اوقات ما این اصوات را درست می‌فهمیم. در زمان های دیگر؟ نه چندان.

 اما والدین به سرعت یاد می‌گیرند که از علائم و رفتارهای کودک خود استفاده کنند و به آن‌ها به عنوان سرنخ‌های راهنما نگاه کنند.

اگر نوزاد شما خوب شیر خورده و پوشک او عوض شده است اما همچنان مضطرب است، ممکن است از لباس خواب خود ناراحت شده باشد یا خیلی گرم یا سردش باشد. البته، برخی از معیارهای فیزیکی قابل توجه نیز وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن‌ها باشید تا بفهمید حرارت بدن نوزاد مناسب است یا خیر.

عرق کردن، بثورات پوستی، موهای خیس، گونه‌های قرمز و تنفس تند چند علامت هستند که نشان می‌دهند کودک شما احتمالاً بیش از حد گرمش شده است. توجه داشته باشید که اندام‌های کودک ممکن است هنگام لمس سرد باقی بمانند؛ زیرا سیستم گردش خون کوچک او هنوز در حال رشد است.

در صورتی که شک دارید، پوست روی گردن، شکم یا سینه کودک خود را لمس کنید. اگر این نواحی گرم یا عرق کرده هستند، لازم است فوراً برای خنک‌ کردن نوزاد اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که گرمای بیش از حد به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرتبط است. بنابراین دمای اتاق را کاهش دهید و یا یک لایه لباس را بردارید و بعد از چند دقیقه دوباره دمای بدن نوزاد را بررسی کنید.

در حالی که گرمای بیش از حد مطمئناً نگرانی بزرگ‌تری به شمار می‌رود، شما همچنین باید مطمئن شوید که نوزاد شما بیش از سردش نیست. اگر متوجه شدید که دست و پای نوزاد شما کمی آبی به نظر می‌رسد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که حرارت بدن او را زیاد کنید یا یک لایه لباس به او اضافه کنید. نترسید. آن انگشتان دست و پاهای زیبا با این کار در کم‌ترین زمان ممکن به حالت گلگون خود باز می‌گردند.

نکات بیش‌تر در مورد خواب ایمن نوزاد

  • با این که لباس خواب نوزاد مهم است، نکات ایمنی دیگری نیز وجود دارند که باید در مورد زمان چرت و زمان خواب نوزاد خود به خاطر داشته باشید.
  • بر اساس آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، نوزاد شما باید همیشه به پشت روی یک سطح محکم برای خواب قرار داده شود. هنگامی که کودک توانایی غلتیدن پیدا کند، دیگر نیازی نیست نگران باشید که بر روی پهلو یا شکم خود برگردد.
  • به یاد داشته باشید که هنگامی که نوزاد شما غلت زدن را یاد گرفت، قنداق باید کنار گذاشته شود. قنداق‌ حرکت بازوهای نوزاد را محدود می‌کند و ممکن است لازم باشد نوزاد موقع غلتیدن از بازوهای خود کمک بگیرد.
  • گهواره یا تخت خواب نوزاد لازم است فاقد هرگونه ملحفه گشاد، ضربه گیر، پتو، بالش، بالش شیب دار طبی، پوزیشنر و حیوانات عروسکی باشد. به طور خلاصه، هیچ چیز غیر از کودک شما و پستانک در هنگام خواب مجاز نیست. بله، استفاده از پستانک مناسب است و حتی ممکن است خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS را در نوزاد شما کاهش دهد.
  • در صورت امکان، بهترین کار این است که نوزاد شما در ۶ تا ۱۲ ماه اول زندگی در اتاق شما، در گهواره یا تخت خواب خود بخوابد. در واقع، آکادمی اطفال آمریکا (APP) اعلام کرده است که به اشتراک گذاری اتاق خواب با نوزاد می‌تواند خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. توجه داشته باشید که خوابیدن مشترک در یک تخت با نوزاد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
  • پنکه نه تنها می‌تواند کودک شما را خنک نگه دارد، بلکه می‌تواند هوا را در اتاق به گردش درآورد و خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را در فرزند شما کاهش دهد.

سن نوزاد را در نظر داشته باشید

البته، شما باید وضعیت خواب کودک خود را با بزرگ‌تر شدن و رشد او دوباره ارزیابی کنید. چیزی که در ۳ ماهگی موثر بود، ممکن است در ۶ ماهگی دیگر جواب ندهد و با مستقل شدن فرزند شما همه چیز به تکامل خود ادامه خواهد داد.

به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد زمانی که یک نوزاد فعال به طور ناگهانی بلند می‌شود و می ایستد، یا زمانی که کودک نوپا سعی می کند از گهواره خود فرار کند، در مورد استفاده از کیسه های خواب نوزاد تجدید نظر کنید.

هنگامی که کودک شما به نقطه عطف بزرگ ۱۲ ماهگی رسید، حتی ممکن است دیگر مشکلی نداشته باشد که یک پتوی نازک کوچک روی کودک خود بیندازید. فقط بسیار مهم است که این تصمیم را با فکر و سنجیده بگیرید و در صورتی که شک دارید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

چگونه بفهمیم نوزاد شما راحت است؟

مهم است که کودک شما بیش از حد گرم یا سردش نشود. پزشکان توصیه می‌کنند که صورت نوزاد را از نظر قرمز بودن و دمای بدن او را با لمس بررسی کنید. اگر احساس می‌کنید که نوزاد شما سردش است، یک لایه اضافی به لباس خواب نوزاد اضافه کنید. اگر احساس می‌کنید که نوزاد بیش از حد گرمش است، یک لایه لباس را بردارید. اگر کودک راحت است، مشکلی ندارد.

شما نباید دمای دست و پای نوزاد را اندازه گیری کنید. طبق گفته متخصصان، سرد بودن دست و پاهای نوزاد موضوعی طبیعی است. در عوض تنه یا پشت گردن کودک را بررسی کنید. اگر سینه یا گردن کودک کمی خنک باشد، این نشانه دمای خوب است. هرگز نباید این نواحی از بدن نوزاد خیلی گرم باشد یا عرق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *