آمادگی برای زایمان

نحوه تسریع اتساع دهانه رحم و القای زایمان

وقتی به روزهای آخر بارداری نزدیک می‌شوید گویی انتظار دیدن کودک برای‌تان طولانی‌تر می‌شود و از پایان بارداری و توقف آن بسیار هیجان زده هستید. قبل از شروع زایمان، دهانه رحم شما نرم می‌شود (افاسمان) و به خودی خود شروع به گشاد شدن (دیلاتاسیون) می‌کند که منجر به انقباضات و در نهایت تولد کودک شما می‌شود. اما اگر دهانه رحم شما به اندازه کافی گشاد نشده باشد تا فضا کافی برای خروج نوزاد را فراهم کند، شما می‌توانید با انجام چند کار ساده و کوچک به روند زایمان سرعت ببخشید. در این مقاله پینو بیبی بهترین تکنیک‌هایی را که می‌توانید در خانه برای نرم شدن دهانه رحم و گشاد شدن سریع‌تر دهانه رحم خود استفاده کنید، را جمع‌اوری کرده است. در هر صورت بهتر است هر اقدامی می‌کنید قبل از آن با پزشک خود حتماً مشورت کنید و این که شرایط هر بارداری و وضع حملی با بارداری‌های دیگران و حتی بارداری قبلی شما متفاوت است.

نحوه تسریع اتساع دهانه رحم و القای زایمان

روند زایمان چگونه است؟

همان طور که می‌دانید زایمان شامل سه مرحله اصلی است که هر مرحله نیز خود به سه بخش تقسیم می‌شود. مرحله اول پیش زایمان است که یک سری وقایع رخ می‌دهد تا شما را برای مرحله دوم که مرحله تولد نوزاد است آماده کند. نرم و نازک شدن دهانه رحم (افاسمان)، گشاد شدن دهانه رحم (دیلاتاسیون)، نزول جنین به سمت لگن و پیدا شدن سر جنین (ایستگاه جنین)، قوام دهانه رحم و بررسی موقعیت دهانه رحم همه از نشانه‌های آمادگی برای مرحله دوم زایمان و تولد نوزاد است. در مراکز درمانی و زایشگاه‌ها با اندازه‌گیری این شاخص‌ها و دادن یک کمیت عددی بر هر شاخص تحت امتیاز بیشاپ متوجه می‌شوند که چقدر شما به زایمان و وضع حمل نزدیک شده‌اید. مرحله آخر زایمان نیز تحویل جفت است.

روش‌های خانگی تسریع اتساع و القاء زایمان

پیاده روی برای القای زایمان

برای ترشح اکسی توسین و تحریک زایمان پیاده روی کنید. فعال بودن ممکن است باعث آزادسازی هورمون اکسی توسین شود، که ممکن است به شروع انقباضات رحمی به شما کمک کند و سریع‌تر دهانه رحم گشاد شود. به پیاده‌روی آهسته در اطراف محله خود بروید و یا از پله‌ های خانه خود با احتیاط بالا بروید. اگر در حال زایمان هستید و یا نزدیک به زایمان هستید، از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید در صورت نیاز به کمک با شما همراه شوند. ورزش‌های سبک، مانند بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا نشستن روی یک توپ ورزشی (توپ یوگا) نیز ممکن است کمک کننده باشد.

استفاده از تمرکز و تنفس برای القای زایمان

از تجسم و تنفس عمیق برای آرامش استفاده کنید. احساس تنش، شروع انقباضات را برای بدن شما دشوار می‌کند، که باعث کند شدن روند اتساع دهانه رحم می‌شود. خوشبختانه، آرامش ممکن است بدن شما را قادر به شروع انقباضات کند. با تصور کردن خود در یک مکان آرامش‌بخش یا تصور داشتن یک نوزاد سالم، تجسم را شروع کنید. در حین تجسم، با شمارش تا ۵ نفس عمیق بکشید و تا ۵ شمارش بعدی بازدم کنید، سپس ۵ بار این روند دم و بازدم را تکرار کنید. هم چنین ممکن است سعی کنید به موسیقی آرام بخش گوش دهید، دوش آب گرم بگیرید یا کتاب بخوانید. هر چیزی که به شما کمک کند احساس آرامش، خونسردی و حواس جمعی داشته باشید، کمک خواهد کرد. اگر به دنبال آرامش بیشتر هستید؛ مطالعات اولیه نشان می‌دهد که طب فشاری ممکن است به القای زایمان کمک کند، اگر چه تحقیقات بیشتری در این خصوص مورد نیاز است.

استفاده از تمرکز و تنفس برای القای زایمان

رابطه جنسی برای تسریع زایمان

برای تحریک رحم و القای زایمان رابطه جنسی داشته باشید. مغز شما هورمون اکسی توسین را در طول یک رابطه جنسی ترشح می‌کند که به شروع انقباضات نیز کمک می‌کند. سعی کنید رابطه جنسی داشته باشید تا به شما کمک کند اگر از آن لذت خواهید برد، دهانه رحم سریع‌تر باز شود. مطمئن باشید که داشتن رابطه جنسی در اواخر بارداری برای شما یا کودکتان مضر نیست. اگر کیسه آب شما از قبل شکسته است، رابطه جنسی نداشته باشید زیرا جنین دیگر توسط مایع آمنیوتیک محافظت نمی‌شود و رابطه جنسی می‌تواند به او آسیب برساند. هم روند رسیدن به ارگاسم و هم پروستاگلاندین‌های موجود در مایع منی به طور طبیعی رحم شما را تحریک می‌کنند و دهانه رحم را نازک می‌کنند که به گشاد شدن آن کمک می‌کند.

خود تحریکی برای تسریع دیلاتاسیون

سعی کنید نوک سینه‌های خود را برای ترشح اکسی توسین تحریک کنید. به آرامی نوک انگشت خود را روی نوک پستان خود بمالید و یا نوک پستان را زیر انگشت خود بغلتانید. شما باید احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید، به این معنی که نوک سینه شما تحریک می‌شود. هنگامی‌ که این اتفاق می‌افتد، مغز شما اکسی توسین را آزاد می‌کند تا بدن به شروع انقباضات رحم شما کمک کند. با تحریک نوک پستان‌ها مقدار کمی ‌اکسی توسین آزاد می‌شود که برای کودک شما بی‌خطر است. اگر بارداری شما پرخطر در نظر گرفته می‌شود، بدون مشورت با پزشک یا ماما تحریک نوک پستان را انجام ندهید. مقاله بررسی نحوه گشاد شدن دهانه رحم را مطالعه بفرمائید.

خوردن آناناس برای القاء زایمان

آناناس بخورید تا دهانه رحم‌تان سریع برسد، نرم شدن دهانه رحم (افاسمان) و باز شدن دهانه رحم (دیلاتاسیون) سریعتر اتفاق بیفتد. مطالعات در این زمینه محدود است، اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بروملین موجود در آناناس ممکن است به گشاد شدن سریع‌تر دهانه رحم کمک کند. سعی کنید هر روز نصف فنجان (۱۱۳ گرم) آناناس بخورید تا زمانی که زایمان کنید این اقدام روند زایمان را تسریع می‌کند. سایر میوه‌های استوایی مانند کیوی، انبه و پاپایا ممکن است همین اثر را داشته باشند. اگر میوه دوست دارید، امتحان کردن این روش در روزهای منتهی به زایمان و یا حتی اگر در حال زایمان هستید و زایمان به کندی پیش می‌رود می‌تواند هم به شما انرژی کافی برای انقباضات را بدهد تا خسته نشوید و هم به خاطر مواد موثره موجود در این میوه‌ها اتساع بهتر صورت گیرد.

دمنوش برگ تمشک برای تسریع زایمان

برای تسریع انقباضات رحم، چای برگ تمشک بنوشید. مطالعات روی دمنوش برگ تمشک گسترده نیست، اما بسیاری از زنان ادعا می‌کنند که نوشیدن آن باعث کوتاه‌تر شدن زایمان شده و انقباضات آنها موثرتر می‌شود. سعی کنید برای تقویت رحم و گشاد شدن سریع‌تر سرویکس، یک فنجان چای برگ تمشک بنوشید. اگر چای، معده شما را ناراحت می‌کند، نوشیدن آن را متوقف کنید و با پزشک یا ماما خود صحبت کنید.

دمنوش زیره برای القاء زایمان

اگر از موعد مقرر زایمان گذشته است و یا در زایمان متوقف شده است با نظر پزشک می‌توانید دمنوش زیره را استفاده کنید. به خاطر داشته باشید دمنوش زیره خطر سقط جنین را بالا می‌برد لذا در دوران بارداری بهتر است از آن مصرف نکنید و یا به میزان بسیار کم از زیره استفاده کنید. اما در روز زایمان اشکالی ندارد و می‌تواند با شدت دادن به انقباضات به نزول جنین به سمت لگن کمک کند.

مصرف غذاهای تند جهت کمک به القا زایمان

برای تحریک روده، غذاهای تند بخورید. در حالی که هیچ مطالعه‌ای در این وجود ندارد که نشان دهد غذاهای تند دهانه رحم را سریع‌تر گشاد می‌کند، بسیاری از زنان مدعی هستند که غذاهای تند به القای زایمان کمک می‌کند. اثر ملین و ملایم غذاهای تند باعث تحریک روده‌ها می‌شود که می‌تواند به تحریک رحم منجر شود. سعی کنید چیزهای تند بخورید تا ببینید آیا به شما و بدن شما کمک می‌کند. غذاهایی مانند فلفل هالاپینو، کاری، سالسا یا هر چیز دیگری با فلفل و سیر تازه را امتحان کنید.

مصرف غذاهای تند جهت کمک به القا زایمان

مصرف روغن کرچک برای القای زایمان

در مورد مصرف روغن کرچک از پزشک و یا ماما سوال کنید. روغن کرچک ملین است، یعنی روده را تحریک می‌کند و به نوبه خود می‌تواند رحم را تحریک کند. با این حال، روغن کرچک برای همه مناسب نیست و می‌تواند عوارض جانبی مانند اسهال و یا ناراحتی معده ایجاد کند. با پزشک یا مامای خود مشورت کنید، سپس به اندازه توصیه آنها روغن کرچک مصرف کنید. روغن کرچک هم چنین می‌تواند باعث کم آبی بدن شود، بنابراین مطمئن شوید که مایعات کافی دریافت می‌کنید.

درمان‌های پزشکی برای ترسع و القای زایمان

برداشتن غشاء آمنویتیک

در مورد جداسازی غشاء کیسه آب با پزشک خود صحبت کنید. برداشتن غشا زمانی است که یک متخصص پزشکی انگشتان خود را وارد واژن کرده و کیسه آمنیوتیک را از دهانه رحم جدا می‌کند. این فرایند ممکن است به ترشح پروستاگلاندین‌ها، هورمونی که دهانه رحم را سریع‌تر نرم و افاسه می‌کند، کمک کند. با این حال، این درمان برای همه توصیه نمی‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. خطرناکترین روش شامل شکستن زودهنگام کیسه آب، شروع انقباضاتی است که منجر به زایمان نمی‌شود و به دلیل پارگی غشا، جنین و مادر در معرض عفونت قرار می‌گیرند. با پزشک یا مامای خود صحبت کنید تا ببینید آیا برداشتن غشا برای شما و کودکتان مناسب است یا خیر.

مصرف پروستاگلاندین برای رسیدن سریعتر دهانه رحم

از پزشک خود در مورد مصرف پروستاگلاندین برای رسیدن سریع‌تر دهانه رحم سوال کنید. پزشک یک پروستاگلاندین مانند میزوپروستول (سیتوتک) یا دینوپروستون (سرویدیل) را وارد واژن شما می‌کند و آن را در نزدیکی دهانه رحم قرار می‌دهد. این کار دهانه رحم شما را نرم و نازک (افاسمان) می‌کند که به گشاد شدن (دیلاتاسیون) سریع‌تر آن کمک می‌کند. این داروها بین ۴ تا ۱۲ ساعت کار می‌کنند و باعث انقباضاتی می‌شوند که دهانه رحم شما را نرم و نازک می‌کند. ممکن است برای شروع زایمان به دوزهای متعدد برای گشاد شدن دهانه رحم به اندازه کافی نیاز داشته باشید. در حالی که این درمان بسیار موثر است، برای همه کار نمی‌کند. با این حال، پروستاگلاندین‌ها به اکسی توسین ارجحیت دارند زیرا ممکن است نیاز به زایمان سزارین را کاهش دهند. اگر قبلاً انقباضات  شما شروع شده باشد، احتمالاً نمی‌توانید از عوامل رسیدن دهانه رحم استفاده کنید.

اگر دهانه رحم شما بعد از چند ساعت شروع به گشاد شدن نکرد، ممکن است پزشک شما را به خانه بفرستد. بسته به نرمی ‌و نازکی بودن دهانه رحم (افاسمان) قبل از تجویز پروستاگلاندین‌ها، ممکن است ساعت‌ها و گاه تا روزها طول بکشد تا دهانه رحم شما برسد. هنگامی ‌که شروع به احساس انقباض کنید، متوجه خواهید شد که دارو اثر می‌کند. اگر قبلاً زایمان سزارین و یا جراحی بزرگ رحم داشته‌اید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. میزوپروستول در این شرایط توصیه نمی‌شود، زیرا این دارو خطر پارگی رحم را افزایش می‌دهد.

مصرف اکسی توسین IV برای شروع انقباضات

برای شروع انقباضات و گشاد شدن سریع‌تر سرویکس (دیلاتاسیون)، اکسی توسین IV را در نظر بگیرید. اکسی توسین انقباضات را افزایش می‌دهد و انقباضات باعث گشاد شدن دهانه رحم می‌شود. این یک گزینه رایج است که بسیاری از زنان باردار آن را انتخاب می‌کنند، به خصوص زمانی که موعد زایمان به پایان رسیده باشد. این گزینه را با پزشک خود در میان بگذارید تا متوجه شوید که آیا برای شما مناسب است. اکسی توسین برای القای زایمان زمانی استفاده می‌شود که تاریخ زایمان شما به پایان رسیده باشد یا پزشک شما فکر می‌کند این برای شما و کودک شما بهترین است. پزشک شما احتمالاً اکسی توسین را تجویز نمی‌کند، مگر این که از قبل تاخیر داشته باشید، کیسه آب بدنتان پاره شده باشد و یا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا یا دیابت مبتلا باشید.

بالون دهانه رحم پر از نمک جهت تسریع دیلاتاسیون

استفاده از بالون دهانه رحم پر از نمک را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما می‌تواند یک کاتتر انعطاف‌پذیر را به واژن شما وارد کند تا بالون را با نمک باد کند. بالون فشار مستقیمی‌ به ناحیه تحتانی رحم شما وارد می‌کند و ممکن است به گشاد شدن دهانه رحم (دیلاتاسیون) کمک کند. می‌توانید بالون را تا ۱۲ ساعت یا تا زمانی که به طور طبیعی خود به خود بیرون بیفتد در واژن خود نگه دارید. این ممکن است به گشاد شدن سریع‌تر دهانه رحم کمک کند تا زایمان پیشرفت کند. با این حال، ممکن است برای همه افراد کارساز نباشد، بنابراین با پزشک خود در مورد آن چه که فکر می‌کند بهترین گزینه است مشورت کنید. اگر قبلاً زایمان سزارین داشته‌اید، بالون دهانه رحم ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

نکته مهم پیش از زایمان

متوجه شدید که باید بیشتر ادرار کنید؟ این نشانه خوبی است! این معمولاً به این معنی است که کودک در حال پایین آمدن است، که می‌تواند چند ساعت قبل از زایمان اتفاق بیفتد. از قبل با پزشک، ماما، یا سایر تیم پزشکی در مورد این که با کدام روش‌ها احساس خوبی دارید و یا می‌خواهید از کدام روش اجتناب کنید، صحبت کنید. هر زایمان متفاوت است و ممکن است نیاز به انعطاف‌پذیری در این زمینه داشته باشید، اما داشتن یک برنامه به شما کمک زیادی می‌کند. می‌توانید دهانه رحم خود را در خانه بررسی کنید و یا می‌توانید از یک متخصص پزشکی بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. روش‌های ترجیحی برای زایمان را با پزشک یا ماما خود در میان بگذارید. پوزیشن‌های مناسب برای زایمان را از قبل بررسی کنید و اما شاید در روز زایمان برنامه‌ها آن طور که تنظیم کردید پیش نرفت پس نگرانی و اضطراب نداشته باشید و فقط به هدف خود متمرکز شوید. سلامت شما و نوزادتان مهم است و باقی فرایندها را به دیگران واگذارید.

هشدارها برای القای زایمان

اگر در حال زایمان هستید سعی کنید از خوابیدن به پشت خودداری کنید. خوابیدن به پشت می‌تواند خون رسانی به رحم را کاهش دهد و به طور بالقوه باعث زایمان طولانی‌تر شود. اگر بارداری پرخطری دارید، خودتان سعی نکنید دهانه رحم خود را سریع‌تر باز کنید. ابتدا با پزشک یا ماما خود صحبت کنید.

سخن آخر

شاید نزدیک موعد زایمان شما فرا رسیده است اما احساس کنید که دهانه رحم و یا انقباضات شما شروع نشده است و تمایل داشته باشید که به القا زایمان و تسریع زایمان کمک کنید. چند روش ساده وجود دارد که بتوانید آن را امتحان کنید. در خانه با راه رفتن، دهانه رحم شما سریع‌تر گشاد می‌شود (دیلاتاسیون) تا اکسی توسین ترشح شود. برای نرم شدن دهانه رحم (افاسمان)، می‌توان با رابطه جنسی و یا ماساژ نوک پستان به تحریک انقباضات رحم کمک کرد که باعث نازک شده سرویکس می‌شود. خوردن آناناس یا غذاهای تند، دمنوش برگ تمشک و یا زیره نیز به رسیدن دهانه رحم کمک می‌کند. اگر موعد مقرر زایمان خود را به پایان رسانده‌اید و یا کیسه آب شما قبلاً پاره شده است، از پزشک خود در مورد درمان‌های پزشکی برای تسریع زایمان سوال بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *