سلامت زنان

سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس، علل و درمان آن

فهرست موضوعات این مقاله

سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس، علل و درمان آن

سرطان سرویکس، سرطان سلول‌های دهانه رحم است. انجام معاینات منظم زنان، انجام تست پاپ اسمیر و انجام رابطه جنسی ایمن مهمترین اقداماتی است که هر بانویی می‌تواند در جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام دهد. جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان‌های اصلی برای سرطان سرویکس هستند. با پینو بیبی همراه باشید تا در مورد این سرطان و راه درمان آن بیشتر بدانید.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم از سلول‌های سطح دهانه رحم شروع می‌شود و زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های دهانه رحم شروع به تبدیل شدن به سلول‌های پیش سرطانی می‌کنند. همه سلول‌های پیش سرطانی به سرطان تبدیل نمی‌شوند، اما یافتن سلول‌های مشکل‌ساز و درمان آنها قبل از تغییر، برای پیشگیری از سرطان سرویکس بسیار مهم است.

انواع سرطان دهانه رحم

دو نوع اصلی سرطان سرویکس وجود دارد: کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد سرطان‌های دهانه رحم را سرطان سلول سنگفرشی تشکیل می‌دهند، در حالی که ۱۰ تا ۲۰ درصد آن آدنوکارسینوم است.

دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم پایین‌ترین قسمت رحم (جایی که کودک در دوران بارداری رشد می‌کند) است. کمی شبیه دونات است و رحم  را به دهانه واژن متصل می‌کند. دهانه رحم از بافت‌های ساخته شده است که از سلول‌های سنگفرشی پوشیده شده است. این سلول‌های سالم همان چیزی هستند که می‌توانند رشد کنند و به سلول‌های پیش سرطانی تبدیل شوند.

سرطان دهانه رحم چقدر شایع است؟

سالانه حدود ۱۴۰۰۰ نفر در ایالات متحده به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند. افراد بین ۳۵ تا ۴۴ سال بیشتر به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند. میانگین سنی در هنگام تشخیص ۵۰ سال است. حدود ۴۰۰۰ نفر در سال بر اثر سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می‌دهند. این میزان به دلیل غربالگری‌ها و واکسن HPV رو به کاهش است. در ایران به دلایل مسائل فرهنگی – اسلامی، بسیاری از موارد این نوع سرطان ثبت نمی‌گردد اما طبق آماری که در سال ۱۳۹۳ گزارش شده است برآورد می‌شود سالانه ۱۰۰۰ مورد از سرطان سرویکس در بین زنان ایران گزارش می‌شود.

شایعترین علائم و نشانه‌های سرطان دهانه رحم چیست؟

مراحل اولیه سرطان سرویکس معمولاً با علائم همراه نیست و به سختی قابل تشخیص است. اولین علائم سرطان سرویکس ممکن است چندین سال طول بکشد تا ایجاد شود. یافتن سلول‌های غیر طبیعی در طول غربالگری سرطان دهانه رحم بهترین راه برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم است. علائم و نشانه‌های مرحله اول سرطان دهانه رحم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشحات آبکی یا خونی واژن که ممکن است سنگین باشد و بوی بدی داشته باشد.
 • خونریزی واژینال بعد از مقاربت، بین دوره‌های قاعدگی یا بعد از یائسگی
 • دوره‌های قاعدگی ممکن است سنگین‌تر و طولانی‌تر از حد معمول طول بکشد.

اگر سرطان به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور گسترش یافته باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار دشوار و یا دردناک، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار
 • اسهال، یا درد یا خونریزی از مقعد هنگام مدفوع
 • خستگی، کاهش وزن و اشتها
 • احساس کلی بیماری
 • کمردرد مبهم یا تورم در پاها و درد لگن و یا شکم

اگر خانمی خونریزی غیرطبیعی، ترشحات واژن یا هر علامت غیرقابل توضیح دیگری را تجربه کرد، باید معاینه کامل زنان را انجام دهد که این معاینه شامل تست پاپ اسمیر است.

شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان دهانه رحم چیست؟

چه چیزی باعث سرطان دهانه رحم می‌شود؟

بیشتر سرطان‌های دهانه رحم توسط ویروس HPV (یک عفونت مقاربتی) ایجاد می‌شود. HPV از طریق تماس جنسی (مقعدی، دهانی یا واژینال) گسترش می‌یابد و می‌تواند منجر به سرطان شود. اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می‌شوند و متوجه نمی‌شوند زیرا بدن‌شان با عفونت مبارزه می‌کند. با این حال، اگر بدن با عفونت مبارزه نکند، می‌تواند باعث شود سلول‌های دهانه رحم به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند.

HPV ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دهانه رحم

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی HPV وجود دارد و نشان داده شده است که حدود ۱۲ نوع از آنها منجر به سرطان می‌شود. تشخیص زودهنگام این نوع HPV در پیشگیری از سرطان سرویکس کلیدی است. غربالگری‌های منظم با پزشک می‌تواند به شناسایی تغییرات سلولی قبل از تبدیل شدن به سرطان کمک کند. واکسن HPV می‌تواند با محافظت از بانوان در برابر ویروس HPV که تا ۹۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم را ایجاد می‌کند، از عفونت HPV جلوگیری کند.

درد سرطان دهانه رحم چگونه است؟

درد ناشی از سرطان دهانه رحم ممکن است در مراحل اولیه بیماری چندان احساس نشود، اگر چه اکثر زنان اصلاً چیزی احساس نمی‌کنند. همان طور که سرطان پیشرفت می‌کند و به بافت‌ها و اندام‌های مجاور گسترش می‌یابد، ممکن است درد در لگن احساس شود و یا فرد مشکلات ادراری داشته باشند. سایر افراد به طور کلی احساس ناخوشی، خستگی و یا از دست دادن اشتها می‌کنند.

سرطان سرویکس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سرطان دهانه رحم به کندی و در طی سالیان متمادی ایجاد می‌شود. قبل از روی آوردن به سرطان، سلول‌های دهانه رحم تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند. سلول‌های طبیعی در دهانه رحم شروع به ظاهر نامنظم یا غیرطبیعی می‌کنند. این سلول‌های غیر طبیعی ممکن است از بین بروند، ثابت بمانند یا به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند.

غربالگری‌های منظم زنان با تست پاپ اسمیر می‌تواند بیشتر موارد سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد. پاپ اسمیر یا اسمیر پاپ آزمایشی است که سلول‌های دهانه رحم را جمع‌آوری‌ می‌کند. این سلول‌ها از نظر علائم پیش سرطانی یا سایر بی‌نظمی‌ها بررسی می‌شوند. اگر جواب پاپ اسمیر غیرطبیعی بود، آزمایشات بیشتر ضروری است. این می‌تواند شامل آزمایش HPV باشد، که یک آزمایش خاص است که سلول‌های  دهانه رحم را بررسی می‌کند. انواع خاصی از عفونت HPV با سرطان سرویکس مرتبط است. پزشک همچنین ممکن است دهانه رحم را معاینه کند و در صورت مشکوک بودن به سرطان، نمونه‌ای از بافت را برای بیوپسی بگیرد. تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برای به دست آوردن بافت استفاده کرد، مانند بیوپسی پانچ یا کورتاژ اندوسرویکال. در موارد دیگر، از یک لوپ (حلقه سیمی) یا Conization برای جمع‌آوری‌ بافت از دهانه رحم برای بیوپسی استفاده می‌شود.

سرطان دهانه رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر بیوپسی، سرطان را تایید کند آزمایشات بیشتر مشخص می‌کند که آیا بیماری گسترش یافته است (متاستاز) یا خیر. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مطالعات عملکرد کبد و کلیه
 • آزمایش خون و ادرار
 • عکسبرداری با اشعه ایکس از مثانه، راست روده (رکتوم)، روده‌ها و حفره شکم

چه آزمایشاتی می‌تواند سرطان دهانه رحم را بررسی کند؟

تست‌هایی که برای تشخیص سرطان سرویکس استفاده می‌شود، تست پاپ اسمیر و تست HPV است. این غربالگری‌های سرطان دهانه رحم می‌توانند سلول‌های نامنظم یا مشکل‌ساز را در اولین شکل قبل از این که فرصتی برای تبدیل شدن به سرطان پیدا کنند، را مشخص کنند. زمانی که این سلول‌ها به موقع پیدا شوند، سرطان سرویکس بسیار قابل درمان است و احتمال جدی شدن آن کمتر است. متخصص زنان و زایمان، تست پاپ اسمیر و تست HPV را با استفاده از یک برس برای کشیدن سواب یا خراش دادن دهانه رحم برای جمع‌آوری سلول‌ها انجام می‌دهد. به این ترتیب که بیمار روی میز معاینه دراز می‌کشد و پاهایش را روی رکاب میز معاینه قرار می‌دهد (مانند معاینه لگن). پزشک اسپکولوم را به واژن  وارد می‌کند (این ابزار واژن را باز می‌کند). هنگامی که سواب گرفته شد، سلول‌ها در مایعی قرار می‌گیرند و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

غربالگری سرطان دهانه رحم

هدف غربالگری سرطان دهانه رحم تشخیص تغییرات سلولی دهانه رحم قبل از تبدیل شدن به سرطان است. تعداد موارد و مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در ایالات متحده به طور قابل توجهی کاهش یافته است، زیرا مردم به طور منظم غربالگری سرطان سرویکس را انجام می‌دهند.

 • تست پاپ اسمیر: این تست سلول‌های غیر طبیعی یا نامنظم دهانه رحم را تشخیص می‌دهد.
 • تست HPV: این تست انواع پرخطر عفونت HPV را که به احتمال زیاد باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند، شناسایی می‌کند.

پزشک ممکن است یک آزمایش ترکیبی پاپ اسمیر – تست HPV را پیشنهاد کند. این تست همزمان انجام می‌شود و اگر بانویی بالای ۳۰ سال دارد ممکن است گزینه‌ای تشخیصی برای او باشد.

مراحل سرطان دهانه رحم چیست؟

 • مرحله اول I: سرطان فقط در دهانه رحم یافت می‌شود، پخش نشده و منظقه کوچکی سرطانی است.
 • مرحله دوم II: سرطان فراتر از دهانه رحم و رحم گسترش یافته است، اما هنوز به دیواره لگن (بافت‌هایی که قسمتی از بدن بین باسن را می‌پوشاند) یا واژن گسترش نیافته است.
 • مرحله سوم III: سرطان به قسمت پایین واژن گسترش یافته و ممکن است به دیواره لگن، حالب‌ها (لوله‌هایی که ادرار را حمل می‌کنند) و غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد.
 • مرحله چهارم IV: سرطان به مثانه، رکتوم یا سایر قسمت‌های بدن مانند استخوان‌ها یا ریه‌ها گسترش یافته است.
مراحل سرطان دهانه رحم چیست؟

آیا معاینات معمول لگن ضروری است؟

گاهی پزشک می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا فرد نیاز به معاینه لگن در سال‌هایی که هنوز به سن غربالگری سرطان دهانه رحم نرسیده است دارد یا خیر. این تشخیص و تصمیم بر اساس سابقه سلامتی و فعالیت جنسی فرد اتخاذ می‌شود. مهم است که بانوان برای ویزیت و دریافت مراقبت‌های معمولی با پزشک خود برنامه‌ریزی کنند تا در مورد سلامت جنسی و سایر نگرانی‌های مربوط به سلامت باروری با او در ارتباط باشند. اگر بانویی از نظر جنسی فعال است و زیر ۲۵ سال سن دارد، انجام غربالگری سالانه برای کلامیدیا و سوزاک ممکن است توصیه شود. علاوه بر این، معاینه بالینی پستان ممکن است به پیدا کردن توده‌های روی پستان و احتمال خطر بروز سرطان سینه کمک کند.

آیا سرطان دهانه رحم با لمس انگشت احساس می‌شود؟

خیر، سرطان دهانه رحم با انگشت احساس نمی‌شود. سلول‌های سرطانی کوچک هستند و تشخیص آنها غیرممکن است مگر این که زیر میکروسکوپ دیده شوند. اگر فرد برآمدگی یا توده‌ای در واژن خود احساس می‎کند، می‌تواند نشانه‌ای از پولیپ یا کیست باشد. اگر برآمدگی در داخل واژن احساس شد، فوراً باید با پزشک تماس گرفت تا پزشک بتوانند آن ناحیه را بررسی کنند.

چگونه بانوان متوجه می‌شوند که سرطان دهانه رحم دارند؟

اکثر اشخاص تا زمانی که به طور رسمی به این بیماری مبتلا نشده باشند، نمی‌دانند که به سرطان سرویکس مبتلا هستند. پزشک می‌تواند سرطان دهانه رحم را از طریق یک سری آزمایش و بیوپسی تایید کند. اولین علائم سرطان سرویکس معمولاً خفیف است و فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. مراحل پیشرفته سرطان سرویکس به احتمال زیاد باعث ایجاد علائم و نشانه‌هایی می‌شود. تیم درمان سرطان دهانه رحم شامل یک متخصص انکولوژی زنان (پزشکی که در سرطان‌های اندام‌های تناسلی زنانه تخصص دارد). درمان توصیه شده برای سرطان سرویکس بر اساس فاکتورهای زیادی از جمله مرحله بیماری، سن بیمار و سلامت عمومی فرد و این که آیا می‌خواهد در آینده بچه‌دار شود، انتخاب می‌شود. درمان‌های سرطان سرویکس عبارت هستند از پرتو درمانی، شیمی درمانی، جراحی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی.

تابش تشعشع و پرتو درمانی جهت درمان سرطان سرویکس: پرتودرمانی از پرتوهای انرژی برای از بین بردن سلول‌های سرطان سرویکس استفاده می‌کند. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد:

 • پرتودرمانی خارجیEBRT : تابش پرتوانی را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی از دستگاهی خارج از بدن هدف قرار می‌دهد.
 • براکی تراپی: پرتو را در داخل یا نزدیک توده سرطانی قرار می‌دهد.

شیمی درمانی جهت درمان سرطان سرویکس: شیمی درمانی از داروهایی استفاده می‌کند که از طریق رگ‌های بیمار تزریق می‌شوند یا از طریق دهان مصرف می‌شوند تا سلول‌های سرطانی را از بین ببرند. داروها وارد خون می‌شوند و برای از بین بردن سلول‌ها در هر نقطه از بدن موثر است. داروهای مختلفی برای شیمی درمانی استفاده می‌شود و می‌توان آنها را با هم ترکیب کرد. شیمی درمانی اغلب به صورت چرخه‌ای تجویز می‌شود. طول چرخه و برنامه یا دفعات شیمی درمانی بسته به داروی مورد استفاده و محل قرارگیری سرطان متفاوت است.

عمل جراحی جهت درمان سرطان دهانه رحم: انواع مختلفی از جراحی برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. برخی از رایج‌ترین انواع جراحی برای سرطان دهانه رحم عبارت هستند از:

 • جراحی لیزر: در این جراحی از پرتو لیزر برای سوزاندن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.
 • کرایوسرجری یا سرمادرمانی: این جراحی، سلول‌های سرطانی را منجمد می‌کند.
 • بیوپسی مخروطی: جراحی که در آن یک بافت مخروطی شکل از دهانه رحم برداشته می‌شود.
 • هیسترکتومی ساده: این جراحی شامل برداشتن رحم است، اما بافت کنار رحم، واژن و غدد لنفاوی لگن برداشته نمی‌شوند.
 • هیسترکتومی رادیکال با برش غدد لنفاوی لگن: با این جراحی، رحم، بافت اطراف به نام پارامتریوم، دهانه رحم، بخش کوچکی از قسمت بالایی واژن و غدد لنفاوی از لگن برداشته می‌شوند.
 • تراکلکتومی: در این روش دهانه رحم و قسمت بالایی واژن برداشته می‌شود، اما رحم برداشته نمی‌شود.
 • بیرون زدگی لگن: این همان هیسترکتومی رادیکال است، اما بسته به محل گسترش سرطان، مثانه، واژن، رکتوم و بخشی از روده بزرگ را شامل می‌شود.

این بیماری در مراحل اولیه خود با برداشتن بافت سرطانی قابل درمان است. در موارد دیگر، پزشک ممکن است یک هیسترکتومی ساده یا هیسترکتومی رادیکال انجام دهد. برخی از افراد ممکن است ترکیبی از درمان‌ها را داشته باشند. پزشک ممکن است از پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای درمان سرطانی که گسترش یافته یا عود کرده است استفاده کند. گاهی اوقات پزشک از پرتودرمانی و شیمی درمانی قبل یا بعد از عمل جراحی استفاده می‌کند.

درمان دارویی هدفمند جهت درمان سرطان سرویکس: در درمان دارویی هدفمند، سلول‌های سرطانی خاص را بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم از بین می‌برند. این شیوه درمانی با هدف قرار دادن پروتئین‌هایی که نحوه رشد و گسترش سلول‌های سرطانی را کنترل می‌کنند، کار می‌کند. همان طور که دانشمندان درباره سلول‌های سرطانی بیشتر می‌آموزند، می‌توانند درمان‌های هدفمندتری را طراحی کنند که این پروتئین‌ها را از بین می‌برد.

ایمونوتراپی جهت درمان سرطان سرویکس: ایمونوتراپی از دارو برای تحریک سیستم ایمنی بدن جهت شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. سلول‌های سرطانی هم‌چنین می‌توانند با ارسال یک سیگنال از حمله سیستم ایمنی جلوگیری کنند. ایمونوتراپی به هدف قرار دادن این سیگنال‌ها کمک می‌کند تا سلول‌های سرطانی نتوانند بدن را فریب دهند تا فکر کند یک سلول سالم است.

روش‌های دیگر جهت درمان سرطان سرویکس: آزمایشات بالینی یکی دیگر از گزینه‌های درمانی است. آنها مطالعات تحقیقاتی کنترل شده‌ای را برای آزمایش درمان‌های جدید برای سرطان انجام می‌دهند. برخی از افراد از درمان‌های جایگزین مانند رژیم غذایی، گیاهان دارویی، طب سوزنی و روش‌های دیگر برای تکمیل درمان سرطان خود استفاده می‌کنند. فرد مبتلا باید با پزشک خود در مورد روش‌های جایگزینی که ادعا دارند علائم سرطان را تسکین می‌دهند، مشورت کند. برخی از این روش‌ها ممکن است کمک کننده باشند، اما برخی دیگر می‌توانند مضر باشند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند؟

در بسیاری از موارد، سرطان سرویکس می‌تواند با عوامل خطر شناخته شده برای این بیماری مرتبط باشد. از برخی از عوامل خطر را می‌توان اجتناب کرد، در حالی که از برخی دیگر نمی‌توان جلوگیری کرد. برخی از عوامل خطر تحت کنترل عبارت هستند از:

 • سابقه غربالگری: کسانی که تست پاپ اسمیر را انجام نداده‌اند در فواصل منظم در معرض خطر ابتلا به سرطان سرویکس هستند.
 • عفونتHPV : انواع خاصی از HPV با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. کاهش خطر ابتلا به HPV هم‌چنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد.
 • سابقه جنسی: داشتن رابطه جنسی قبل از ۱۸ سالگی و داشتن شرکای جنسی زیاد، فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV و کلامیدیا قرار می‌دهد. پیشگیری از این بیماری‌ها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می‌دهد.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سرویکس مرتبط است.
 • عفونتHIV : خطر ابتلا به سرطان سرویکس در افرادی که به HIV آلوده شده‌اند بالاتر از حد متوسط است.
 • قرص‌های ضد بارداری: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری خوراکی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سرویکس را افزایش دهد.
 • داشتن فرزندان متعدد: داشتن سه حاملگی کامل یا بیشتر ممکن است خطر ابتلا به سرطان سرویکس را افزایش دهد.
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف: داشتن سیستم ایمنی ضعیف باعث می‌شود بدن فرد نتواند با عفونت‌ها مبارزه کند.

برخی از عوامل خطر هستند که نمی‌توان آنها را تغییر داد عبارت هستند از:

 • دی‌اتیل استیل‌بسترول DES: یک داروی هورمونی است که بین سال‌های ۱۹۳۸ تا ۱۹۷۱ میلادی برای جلوگیری از سقط جنین به بانوان داده می‌شود. اگر مادر DES مصرف کرده باشد، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در او بیشتر است.
 • سابقه خانوادگی: سرطان سرویکس ممکن است یک جنبه وراثتی و ژنتیکی داشته باشد.

آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟

برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم می‌توان کارهایی انجام داد. انجام معاینات منظم زنان و انجام تست پاپ اسمیر مهمترین گام برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. کارهای دیگری که می‌توان انجام داد عبارت هستند از:

چگونگی غربالگری برای سرطان سرویکس

اکثر افراد باید به طور منظم غربالگری سرطان سرویکس را انجام دهند. غربالگری‌ها شامل تست پاپ اسمیر، تست HPV یا ترکیبی از هر دو تست می‌باشد. اینها دستورالعمل‌های غربالگری سرطان دهانه رحم هستند:

 • غربالگری دهانه رحم باید در حدود سن ۲۱ سالگی، صرف نظر از سابقه جنسی، شروع شود. برخی از پزشکان مایلند این کار را تا سن ۲۵ سالگی به تاخیر بیندازند.
 • برای افراد ۲۱ تا ۲۹ ساله، غربالگری هر سه سال یکبار تنها با تست پاپ اسمیر (بدون تست HPV) توصیه می‌شود.
 • برای افراد ۳۰ سال و بالاتر، آزمایش همزمان پاپ اسمیر و HPV باید هر پنج سال یکبار یا تست پاپ اسمیر به تنهایی هر سه سال یکبار انجام شود.
 • در افرادی که هیسترکتومی کامل به دلیل شرایط خوش خیم انجام داده‎اند و سابقهCIN  (نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم) درجه ۲ یا بالاتر ندارند، باید تست پاپ اسمیر معمولی متوقف شود.
 • غربالگری سرطان دهانه رحم را می‌توان در سن ۶۵ سالگی در افرادی که دو نتیجه متوالی هم آزمایش طبیعی یا سه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر طبیعی متوالی در ۱۰ سال گذشته داشته‌اند، با آخرین آزمایش نرمال در پنج سال گذشته متوقف کرد.
 • افرادی که به اندازه کافی برای CIN درجه ۲ یا بالاتر درمان شده‌اند، باید غربالگری را به مدت ۲۰ سال ادامه دهند، حتی اگر سن آنها از ۶۵ سالگی گذشته باشد.
 • افراد ۶۵ تا ۷۰ سال یا بیشتر که سه یا چند تست پاپ اسمیر تست طبیعی پشت سر هم انجام داده‌اند و در ۲۰ سال گذشته نتایج غیرطبیعی تست پاپ اسمیر نداشته‌اند، باید غربالگری سرطان دهانه رحم را متوقف کنند.
 • کسانی که سابقه سرطان سرویکس، قرار گرفتن در معرض DES قبل از تولد، عفونت HIV یا سیستم ایمنی ضعیف دارند باید تا زمانی که از سلامت کافی برخوردار هستند غربالگری را ادامه دهند.
 • کسانی که هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم و دهانه رحم) انجام داده‌اند نیز باید غربالگری سرطان سرویکس را متوقف کنند مگر این که سابقه سرطان سرویکس یا پیش سرطان داشته باشند. افرادی که هیسترکتومی بدون برداشتن دهانه رحم انجام داده‌اند، باید دستورالعمل‌های بالا را دنبال کنند.
 • کسانی که عوامل خطر خاصی مانند قرار گرفتن در معرض DES قبل از تولد، عفونت HIV یا سیستم ایمنی ضعیف دارند، برنامه متفاوتی را دنبال خواهند کرد.

واکسن سرطان دهانه رحم چیست؟

واکسن HPV برای کودکان و بزرگسالان ۹ تا ۴۵ سال تایید شده است و از ابتلا به سرطان سرویکس محافظت می‌کند. این واکسن با تحریک سیستم ایمنی بدن برای حمله به برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانیHPV  که با بسیاری از موارد سرطان سرویکس مرتبط است، عمل می‌کند. بهتر است بانوان واکسن را قبل از شروع فعالیت جنسی دریافت کنند. این واکسن به صورت سری تزریق می‌شود. تعداد واکسن‌های مورد نیاز بسته به سنی که فرد اولین دوز را مصرف می‌کند متفاوت است. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا واجد شرایط واکسن هستید یا خیر.

میزان بقای فرد مبتلا به سرطان سرویکس چقدر است؟

در افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم که در مراحل اولیه تشخیص داده شده است، میزان بقای نسبی پنج ساله بیش از ۹۰ درصد است. تقریباً نیمی از سرطان‌های دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند. اگر سرطان به سایر بافت‌ها یا اندام‌ها گسترش یافته باشد، میزان بقای پنج ساله، ۵۸ درصد است.

آیا سرطان دهانه رحم بر باروری تاثیر می‌گذارد؟

اگر سرطان سرویکس درمان شده باشد، هنوز امکان باردار شدن وجود دارد. با این حال، روش‌های درمانی خاصی می‌توانند بر توانایی برای باردار شدن تأثیر بگذارند. فرد باید با پزشک خود در مورد درمان‌های سرطان سرویکس و تمایل خود برای باردار شدن مشورت کند. پزشک در مورد خطرات و عوارض جانبی درمان سرطان بر باروری برای فرد توضیح خواهد داد.

آیا درمان سرطان سرویکس بر زندگی جنسی فرد تأثیر می‌گذارد؟

بله، سرطان دهانه رحم می‌تواند بر فعالیت و زندگی جنسی تأثیر بگذارد. افراد در طول و بعد از درمان سرطان سرویکس تغییرات فیزیکی و عاطفی را تجربه می‌کنند. برخی تغییرات فیزیکی مانند برداشتن رحم یا تخمدان‌ها یا خشکی واژن می‌تواند بر رابطه جنسی تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این عوارض جانبی عاطفی درمان سرطان است که باعث می‌شود فرد احساس تمایل کمتری به برقراری رابطه جنسی داشته باشد و یا از داشتن رابطه همبستری احساس ترس و اضطراب بیشتری داشته باشد. این طبیعی است که افراد بعد از سرطان سرویکس از برقراری رابطه جنسی عصبی شوند. بیمار باید با پزشک خود در مورد احساس خود صحبت کند تا پزشک بتواند بهترین گزینه درمانی را به او توصیه کند.

آیا درمانی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

بستگی به مرحله بروز و تشخیص سرطان دارد. اگر سرطان زود تشخیص داده شود شیوه‌های درمانی بسیار موثر خواهند بود.

سخن آخر

تشخیص سرطان هم تکان دهنده است و هم ترسناک است. بیمار باید هر یک از سوالات و نگرانی‌های خود را با پزشک خود در میان بگذارد تا مطمئن شود که تشخیص و برنامه درمانی خود را درک کرده‌ است. حمایت دوستان و خانواده در مدت درمان بیماری ممکن است به بیمار کمک کند تا با این شرایط مقابله کند. تشخیص زودهنگام سلول‌های نامنظم روی دهانه رحم برای شناسایی و درمان این بیماری وحشتناک بسیار مهم است. بانوان می‌توانند با برنامه‌ریزی منظم غربالگری‌های زنان و انجام رابطه جنسی ایمن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم اقداماتی را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *