نگهداری از نوزاد

آیا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟

وقتی صحبت از علائم دندان درآوردن نوزاد می‌شود، اطلاعات متناقض زیادی وجود دارد. برخی افراد می‌گویند دندان درآوردن آزاردهنده است و کودک شما را از خوابیدن باز می‌دارد. این دندان درآوردن را می‌توان مقصر تب، بثورات پوشک و تقریباً هر بیماری دیگری دانست. دندان ‌درآوردن می‌تواند باعث ناراحتی خفیف و بی‌قراری شود، اما هر چیزی بیش از این باید به عنوان یک نگرانی جدی‌تر ارزیابی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندان درآوردن و تب، نحوه ارتباط و عدم ارتباط آنها و این که چه دمایی باید شما را وادار کند که با پزشک اطفال خود تماس بگیرید، با پینو بیبی همراه باشید.

آیا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟

تب دندان درآوردن

دندان جدید یکی از آن نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد کودک کوچک شما خیلی سریع بزرگ می‌شود. بنابراین، طبیعی است که با هیجان زیاد منتظر بیرون آمدن آن مرواریدهای سفید باشیم و شاید کمی عصبی بودن و انبوهی از سؤالات در مورد آن چه که باید انتظار داشت کاملاً طبیعی باشد. آیا دندان درآوردن نوزاد به معنای شب‌های بی‌قرارتر خواهد بود؟ تازه والدین جدید اغلب از خود می‌پرسند که آیا واقعاً نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟ پاسخ کوتاه این است: دندان درآوردن باعث تب واقعی نمی‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است منجر به کمی افزایش دمای بدن نوزاد شود که گاهی به آن تب با درجه پایین می‌گویند. در کل سه بارو اشتباه در مورد نیش زدن دندان نوزادان وجود دارد. تب، بثورات پوشک و عدم خواب کودک در شب.

آیا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟

لازم است که بدانیم آیا دندان درآوردن و تب با هم ارتباط دارند یا خیر. اگر چه دندان درآوردن باعث تب واقعی نمی‌شود، اما نوزادان ممکن است به دلیل بیماری و عفونت دچار تب شوند. دانستن این نکته مهم است زیرا اگر کودک شما هنگام دندان درآوردن تب دارد، دلیل آن چیز دیگری است که ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشد. تقریباً هر بیماری ویروسی یا عفونتی می‌تواند منجر به تب شود، از سرماخوردگی و آنفولانزا گرفته تا عفونت گوش، عفونت‌های دستگاه ادراری و مننژیت. چه تب همراه با یک عفونت خفیف باشد یا یک بیماری جدی، دانستن این موضوع مفید است که دندان درآوردن عامل بروز تب در کودک نیست و هنگامی که کودک شما تب دارد باید با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

آیا کودک من بیمار است یا دندان در می‌آورد؟

اگر دندان درآوردن باعث تب نمی‌شود، چرا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟ دندان درآوردن معمولاً حدود ۴ تا ۷ ماهگی شروع می‌شود، که اغلب زمانی است که کودک اولین سرماخوردگی یا عفونت گوش خود را تجربه می‌کند و این بیماری‌ها منجر به بالا رفتن درجه حرارت بدن می‌شود. ایمنی نوزادان که به صورت اکتسابی از مادر تامین می‌شود در حدود ۶ ماهگی از بین می‌رود و بنابراین ۶ تا ۱۲ ماهگی سن احتمالی برای بروز عفونت‌ها و بیماری‌ها است، درست زمانی که اولین دندان کودک جوانه می‌زند.

اگر کودک شما هنگام دندان درآوردن تب کرد، به احتمال زیاد به دلیل یک بیماری است، نه به دلیل رشد اولین مجموعه دندان او. دندان درآوردن همزمان با یک تحقق نقطه عطف و توسعه هیجان انگیز کودک یک فرایند یادگیری جدید است. کودک کنجکاو شما می‌تواند با افراد و اشیاء بیشتری تماس پیدا کند و می‌خواهد هر چیزی را که می‌تواند به دهان ببرد و بجود، که خطر ابتلا به سرماخوردگی یا بیماری ویروسی دیگر را افزایش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که رویش دندان‌های شیری تا سنین کودکی ادامه دارد، زیرا اکثر کودکان تا حدود ۳ سالگی مجموعه کاملی از دندان‌های شیری ندارند. بنابراین، خوب است به یاد داشته باشید که در حالی که نوزادان بزرگ‌تر و کودکان نوپا ممکن است دچار تب شوند، علل بروز این تب‌ها نیز دندان درآوردن نیست.

آیا کودک من بیمار است یا دندان در می‌آورد؟

آیا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب اندکی می‌توانند داشته باشند؟

در مواردی (اما خیلی به ندرت)، دندان درآوردن ممکن است کمی باعث افزایش دمای بدن (تب با درجه پایین) به عنوان یک علامت شود. با این حال، دندان درآوردن در هیچ سنی منجر به افزایش دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت برای نوزادان نمی‌شود. اگر کودک شما در هنگام دندان درآوردن دمای بدنش کمی افزایش می‌یابد (تب درجه پایین)، معمولاً جای نگرانی نیست. اگر کودک شما تب شدیدی مانند ۱۰۲ درجه فارنهایت داشته باشد، علت آن دندان درآوردن نیست. تب بالا نشان دهنده یک عفونت جدی است، بنابراین بهتر است فوراً با دکتر اطفال تماس بگیرید. تب راهکار سیستم ایمنی بدن است که بدن ما برای مراقبت از خودش بروز می‌دهد و در جهت مبارزه با عفونت است البته بروز همه تب‌ها دلیلی برای نگرانی نیستند. برخی از والدین فکر می‌کنند اگر دمای بدن کودک بالاتر از حد طبیعی باشد، معمولاً حدود ۹۸،۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتی‌گراد) یعنی فرزندشان تب دارد اما پزشکان تب را به عنوان هر چیزی بالاتر از ۱۰۰،۴ فارنهایت (۳۸ درجه سانتی‌گراد) تعریف می‌کنند. اگر به راه آسانی نیاز دارید تا به خاطر بیاورید که تب در اثر دندان درآوردن چقدر می‌تواند بالا برود، فقط به عدد ۳۷ درجه سانتی‌گراد فکر کنید؛ هر دمای بالاتر از ۳۷ درجه سانتی‌گراد (۱۰۰ درجه فارنهایت) به احتمال زیاد ناشی از چیزی غیر از دندان درآوردن است.

درمان‌های دندان درآوردن نوزادان

اکثر نوزادان اولین دندان خود را در حدود ۶ ماهگی در می‌آورند‌، اما این زمان ممکن است در اوایل ۴ ماهگی یا تا اواخر ۱۵ ماهگی باشد. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید برخی از نوزادان حتی با یک یا دو دندان به دنیا می‌آیند اما این مورد بسیار نادر است. دهان بیشتر کودکان نوپا تا دو و نیم سالگی پر از ۲۰ دندان شیری خواهند شد. آکادمی اطفال آمریکا می‌گوید کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند «کمی با کودکانی که دندان در نمی‌آورند تفاوت دارند». به عبارت دیگر، دندان درآوردن نباید یک ناراحتی بزرگ در روز کودک شما باشد. دندان درآوردن می‌تواند باعث درد خفیف لثه برای نوزادان شود، اما نباید چیزی باشد که خلق و خو یا برنامه منظم زندگی شما و کودک‌تان را مختل کند. برخی از نوزادان هیچ نشانه‌ای از دندان جدید نشان نمی‌دهند. دیگران ممکن است:

 • کمی تحریکپذیرتر باشند: ممکن است کودک دمدمی مزاج و بداخلاق باشد و یا ناله کنند هر چه اسمش را بگذارید، آنها خودشان نیستند و ممکن است کمی بیشتر از قبل به شما بچسبند و نیازمند توجه بیشتر باشند.
 • آب دهان بیش از حد داشته باشند: ممکن است آب دهان آن‌ها را بیفتد پس پیشبند اضافی برای آنها را ببندید.
 • اشیا را به دهان خود ببرند: مراقب انگشتان خود باشید، زیرا نوزادی که دندان‌های تازه در می‌آورد بیشتر مستعد جویدن، کندن و حتی گاز گرفتن هر چیزی است که در دهانش می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علل به دهان بردن اشیا توسط کودکان مقاله مربوطه را مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.

علائم دندان درآوردن معمولاً با شروع کار دندان به اوج خود می‌رسد، اما زمانی که دندان قابل رویت شود، کاهش می‌یابد. این زمان در حدود سه یا چهار روز طول می‌کشد. اگر چه ممکن است کودک شما به دلیل دندان درآوردن تب واقعی نداشته باشد، اما ممکن است همچنان دمای بدن او بالا رفته و برخی علائم ناامیدکننده دیگر مرتبط با رشد آن مرواریدهای سفید (دندان) را داشته باشد. برخی از علائم دندان درآوردن که برای کودک ناخوشایند است لثه‌های حساس و متورم و تب خفیف (در برخی از کودکان) است. شما می‌توانید برای تسکین کودک هنگام دندان در آوردن به دنبال درمان‌های خانگی باشید. درمان‌های برای درد لثه، مانند ماساژ ملایم لثه‌ها و دادن یک اسباب بازی دندانی ساخته شده با سیلیکون (دندونی یا دندانگیر) راه‌های مناسبی برای آرام کردن نوزاد هستند. شما می‌توانید از دندان‌گیر سیلیکونی اسب دریایی پینو بیبی استفاده کنید که متناسب با ارگونومی دست کودک طراحی شده است، از مواد مرغوب و درجه یک ساخته شده و مقاوم زیباست.

درمان‌های دندان درآوردن نوزادان

چه زمانی به خاطر دندان در آوردن کودک باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر چه دندان درآوردن مستقیماً باعث تب نمی‌شود، اما می‌دانیم که هنگامی که طفل یا کودک نوپای شما بیمار می‌شود و در هر زمانی تب می‌کند می‌تواند ترسناک باشد. به یاد داشته باشید که تب در نوزادان، چه در حال دندان درآوردن باشد و چه نباشند، کمی متفاوت از تب کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان است. پزشک کودک شما ممکن است دستورالعمل‌های خاصی در مورد زمان و نحوه تماس با کودکتان در هنگام تب دابه شما ارائه کند. علاوه بر تماس با پزشک در صورت ابتلای نوزاد به تب، علائم بیماری دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام دندان درآوردن مراقب آنها باشید، از جمله استفراغ یا اسهال. این علائم می‌تواند نشان دهنده یک وضعیت بیماری باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با پزشک اطفال، فرزند خود مشورت کنید.

چه زمانی به خاطر دندان در آوردن کودک باید با پزشک تماس گرفت؟

چه زمانی به خاطر تب باید با دکتر اطفال تماس گرفت؟

با پزشک کودک باید تماس گرفت اگر :

 • کودک کمتر از  ۳ ماه سن دارد و تب بالای ۱۰۰،۴ فارنهایت (۳۸ درجه سانتی‌گراد) دارد.
 • کودک بزرگتر از ۳ سال است و تب بالای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتی‌گراد) دارد.
 • تب بیش از سه روز باقی می‌ماند یا با استفاده از داروهای کاهش دهنده تب مانندTylenol  استامینوفن کاهش نمی‌یابد.
 • برانگیختن و تحریک کودک دشوار است.
 • کودک به اندازه کافی نوشیدنی نمی‌نوشد یا علائمی از کم‌آبی بدن را نشان می‌دهد، مانند دفع کم ادرار.

سوالات متداول در مورد تب دندان در آوردن کودکان

 • تب دندان درآوردن چقدر طول می‌کشد؟

دندان درآوردن باعث تب واقعی نمی‌شود. اگر چه، در برخی موارد نادر، دندان درآوردن ممکن است منجر به افزایش جزئی دما (تب درجه پایین) می‌شود. اگر کودک شما هنگام دندان درآوردن تب دارد، به احتمال زیاد به دلیل یک بیماری یا ویروس است و باید با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

 • تب دندان درآوردن چقدر می‌تواند بالا رود؟

اگر چه بسیار نادر است، اما دندان درآوردن ممکن است کمی دمای کودک شما را افزایش دهد. با این حال، دندان درآوردن باعث دمای بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت نمی‌شود، بنابراین تب مربوط به دندان درآوردن خیلی زیاد نخواهد بود.

 • چرا نوزادان هنگام دندان درآوردن تب می‌کنند؟

دندان درآوردن به خودی خود باعث تب نمی‌شود، اما چند دلیل وجود دارد که می‌تواند همزمان با تب رخ می‌دهد. دندان درآوردن حدود ۴ تا ۷ ماهگی شروع می‌شود، این زمانی است که کودک شما بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها و به طور کلی تب می‌شود. ثانیاً، کودکی که در حال دندان درآوردن است، می‌خواهد همه چیز را چنگ بزند و بجود، که خطر ابتلا به ویروس (و ابتلا به تب) را در این سن افزایش می‌دهد.

آیا دندان در آوردن کودک باعث بثورات پوشک می‌شود؟

یکی دیگر از باورهای اشتباه این است که دندان درآوردن منجر به راش پوشک می‌شود. برخی افراد معتقدند که دندان درآوردن باعث ازدیاد آب دهان می‌شود اما این باور درست است. برخی از والدین به شما خواهند گفت که وقتی کودک شما دندان در می‌آورد ترشحات بزاق دهانش بیشتر می‌شود. زمانی که کودک این بزاق اضافی را می‌بلعد، این مایع در شکم او با سایر محتویات داخل معده مخلوط می‌شود و مدفوع او را شل می‌کند که باعث تعویض بیشتر پوشک می‌شود و همان طور که احتمالاً به خوبی می‌دانید، مدفوع بیشتر باعث می‌تواند بثورات می‌شود. اما این نظریه در تحقیقات ثابت نشده است. بنابراین، اگر کودک شما راش پوشک دارد، باید علتی غیر از دندان درآوردن را در نظر بگیرید. علل شایع راش پوشک نوزاد عبارت هستند از:

 • تحریک ناشی از پوشک یا دستمال مرطوب
 • برای نوزادانی که از پوشک پارچه‌ای استفاده می‌کنند، برخی از مواد شوینده لباس نیز می‌توانند آزاردهنده باشند.
 • بثورات گرمایی ناشی از لباس گرم پوشیدن
 • حساسیت غذایی

برای جلوگیری از بثورات پوشک، در صورت خیس بودن یا کثیف بودن پوشک، پوشک کودک خود را در اسرع وقت عوض کنید. اگر خیلی دیر شده است، به جای استفاده از دستمال مرطوب بچه، پای نوزاد را آب و صابون بشویید و از پماد حاوی اکسید روی برای کنترل بثورات پوشک استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راش پوشک نوزاد مقاله مربوطه را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.

آیا دندان در آوردن کودک باعث بثورات پوشک می‌شود؟

آیا نوزادان هنگام دندان در آوردن خوب نمی‌خوابند؟

همه نوزادان عادت خواب مخصوص خود را دارند و با یکدیگر متفاوت هستند. برخی در گهواره خود با کمی سر و صدا چرت می‌زنند. برخی دیگر از نوزادان می‌خواهند تمام شب را بیدار بمانند و در سکوت شب تازه شروع به سر و صدا می‌کنند. درست مانند هر جنبه دیگری از زندگی، نوزادان در هنگام خواب مراحل زیادی را پشت سر می‌گذارند، اما دندان درآوردن نقشی در عادات خواب آنها ندارد. بعضی از والدین نگران هستند که دندان درآوردن باعث درد زیاد کودکشان شود و همین مانع خواب راحت و آرام او ‌شود اما ناراحتی ناشی از دندان درآوردن بسیار خفیف است. این روی خواب طفل تأثیری ندارد. راهکارهای برای کمک به کودک تا به اندازه کافی بخوابد:

 • رعایت یک برنامه منظم قبل از خواب
 • تمرین عادات خواب ایمن و کافی
 • خوابیدن در زمان مناسب را به کودک خود آموزش دهید.

برای کسب اطلاعات لازم در خصوص راهکارهای بهبود خواب نوزاد مقاله تیم متخصص پینو بیبی را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید. دندان درآوردن می‌تواند مانند این تغییر بزرگ و ترسناک در زندگی کودک شما به نظر برسد و هیچ کس نمی‌خواهد فکر کند که کودکش درد یا ناراحتی دارد. اما دانستن این که هر هیاهو، ناله یا تب بخشی از دندان درآوردن نیست، می‌تواند آرامش خاطر را برای شما والدین به ارمغان بیاورد.

سخن آخر

دندان درآوردن واقعاً باعث تب در نوزادان یا کودکان نوپا نمی‌شود. اگر چه کودک شما ممکن است هنگام دندان درآوردن کمی در دمای بدن (تب خفیف) افزایش یابد، اما این اتفاق نادر است. تب معمولاً نشانه چیز دیگری است که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. هر گونه سؤال یا نگرانی دارید با پزشک کودک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *