پیش از بارداری, سلامت زنان

دنتال دم یا کاندوم دهانی: محافظ رابطه جنسی دهانی و طریقه ساخت آن

کاندوم دهانی یا سد دندان؛ روشی برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

دنتال دم یا کاندوم دهانی یا بند دندانی ورقه نازکی از لاتکس یا پلی اورتان است که می‌توان از آن برای کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STIs) در طول رابطه جنسی دهانی استفاده کرد. یک سد دندانی یا دنتال دم مانعی بین دهان فرد و اندام تناسلی یا مقعد همسر ایجاد می‌کند. دنتال دم به صورت یک قطعه نازک و انعطاف‌پذیر از لاتکس است که روی فرج و واژن قرار می‌گیرد تا از بدن زن در هنگام رابطه جنسی دهانی محافظت کند. در این مقاله با پینو بیبی همراه باشید تا بیشتر با این وسیله محافظت جنسی آشنا شوید.

توجه داشته باشید Dental Dam یا دنتال دم، سد دندانی، بند دندانی، دم دندان، سد دندانپزشکی، کاندوم دهانی، کاندوم زبانی، کاندوم اورال همگی نام‌های یک وسیله محافظتی در رابطه دهانی هستند.

کاندوم دهانی یا سد دندان؛ روشی برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

دنتال دم (سد دندان) چیست؟

بند دندانی یک قطعه نازک و انعطاف‌پذیر از لاتکس یا پلی اورتان است که می‌تواند برای محافظت در هنگام رابطه جنسی دهانی از آن استفاده کرد. فرد نمی‌تواند از دم دندان به عنوان یک وسیله ضد بارداری جهت کنترل بارداری استفاده کند، اما می‌تواند خطر انتشار مایعات بدن را که ممکن است ناقل عفونت‌های مقاربتی (STIs) باشد، کاهش دهد.

بسیاری از افراد برای محافظت از خود در برابر بیماری‌های مقاربتی از کاندوم استفاده می‌کنند. در حالی که می‌توان از کاندوم برای رابطه جنسی و تماس دهان به آلت تناسلی استفاده کرد، اما دنتال دم در هنگام رابطه جنسی تماس دهان به واژن یا دهان به مقعد استفاده می‌شود. زن یک سد دندانی (دنتال دم) را روی واژن یا مقعد خود قرار می‌دهد تا مانعی بین دهان همسرش و اندام تناسلی یا مقعد خودش ایجاد کند. به این ترتیب، زن از خود محافظت می‌کند، اما هم‌چنان تحریک کلیتورال یا مقعدی را دریافت می‌کند.

تاریخچه ایجاد سد دندانی (دنتال دم)

سدهای دندانی در ابتدا برای استفاده توسط دندان‌پزشکان برای جداسازی نواحی در حال درمان دهان و جلوگیری از آلودگی باکتریایی ساخته شدند.

در دهه ۱۹۹۰ میلادی، مردم شروع به استفاده از سدهای دندانی برای رابطه جنسی دهانی کردند. در سال ۱۹۹۸ میلادی، شرکت کاندوم‌سازی Glyde ایالات متحده، مجوزی از سازمان غذا و دارو (FDA) برای عرضه یک سد دندانی لاتکس که برای رابطه جنسی دهانی طراحی شده بود، دریافت کرد. این محصول که در ابتدا Glyde Dam Lollyes نام داشت، اکنون با نام Sheer Glyde Dams در دسترس است.

تاریخچه ایجاد سد دندانی (دنتال دم)

سدهای دندانی (دنتال دم) چگونه کار می‌کنند؟

سدهای دندانی با عمل به عنوان یک مانع در هنگام رابطه جنسی دهانی عمل می‌کنند. مردان، کاندوم دهانی (دنتال دم) را بین دهان خود و واژن یا مقعد شریک زندگی خود قرار می‌دهند. این وسیله نیز مانند کاندوم، از گسترش عفونت‌های مقاربتی (STIs) جلوگیری می‌کند. می‌توان در حین تماس دهانی و واژینال (Cunnilingus) یا دهانی – مقعدی (آنالینگوس یا ریمینگ) از بند دندان (دنتال دم) استفاده کرد. هنگام تماس دهان و آلت تناسلی (فلاتیو) باید از کاندوم استفاده کرد.

سدهای دندانی (دنتال دم) چگونه کار می‌کنند؟

چگونه باید از سد دندان استفاده کرد؟

استفاده از سدهای دندانی آسان است. اما مهم است که بند دندانی را با دقت اعمال کرد تا از پاره شدن یا سوراخ شدن آن جلوگیری شود. برای استفاده صحیح از سد دندانی:

 • دنتال دم را با احتیاط از بسته‌بندی جدا کرده و باز کنید.
 • بند دندانی را روی واژن یا مقعد فرد (زن) قرار دهید. حین رابطه جنسی دهانی و واژینال، بند دندانی را صاف روی فرج قرار دهید. در حین رابطه جنسی مقعدی، بند دندانی را روی مقعد فرد مقابل قرار دهید. بند دندان باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که کل ناحیه واژن یا مقعد را بپوشاند.
 • حین رابطه جنسی دهانی بند دندانی باید توسط فردی که عمل را انجام می‌دهد در جای خود نگه داشته ‌شود. ممکن است دو طرف بخواهند از یک روان کننده بر پایه آب یا سیلیکون بین دنتال دم و واژن یا مقعد خود استفاده کنند. این ممکن است به نگه داشتن سد دندانی کمک کند و رابطه جنسی دهانی را لذت بخش‌تر کند.
 • اگر سد دندانی لیز خورد یا پاره شد، باید از رابطه جنسی دهانی خودداری شود و قبل از ادامه رابطه جنسی، یک بند دندان جدید روی واژن یا مقعد فرد قرار گیرد.
 • پس از استفاده بند دندانی باید آن را در سطل زباله انداخت.

انواع سدهای دندانی چیست؟

انواع مختلفی از سدهای دندانی وجود دارد. اکثر سدهای دندانی از لاتکس ساخته شده‌اند. اما اگر زن یا همسرش به لاتکس حساسیت دارد، می‌تواند برخی از آن‌ها را پیدا کند که از پلی اورتان ساخته شده‌اند. سدهای دندانپزشکی در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طعم‌های مختلف تولید می‌شوند که برخی اسناس‌دار و برخی بدون طعم هستند.

آیا می‌توان سد دندانی را ساخت؟

اگر نمی‌توانید یک سد دندانپزشکی (دنتال دم) تهیه کنید  می‌توانید به راحتی آن را از کاندوم یا دستکش لاتکس درست کنید.

ساخت دنتال دم از کاندوم

 • ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشوید و سپس دست‌هایتان را کامل خشک کنید.
 • یک قیچی که از قبل با الکل ۷۰ درصد ضد عفونی شده است را بردارید و اجازه دهید تا کامل خشک شود.
 • کاندوم را با احتیاط از بسته‌بندی خارج کرده و آن را باز کنید.
 • از یک قیچی برای جدا کردن نوک کاندوم استفاده کنید.
 • پایه لاستیکی رول شده کاندوم را جدا کنید.
 • کاندوم را از نوک تا پایه از طول برش دهید. هنگام بریدن کاندوم بسیار مراقب باشید که سوراخی در کاندوم ایجاد نکنید. در غیر این صورت وسیله‌ای بی‌فایده خواهد بود.
 • وسوسه نشوید که از پوشش پلاستیکی به عنوان یک سد دندانپزشکی موقت استفاده کنید. هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد این پوشش لاستیکی برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی موثر است. علاوه بر این، ضخامت پوشش پلاستیکی ممکن است حین رابطه باعث ایجاد مشکل شود.
 • کاندوم را صاف روی واژن یا مقعد خود قرار دهید.
آیا می‌توان سد دندانی را ساخت؟

ساخت دنتال دم از دستکش لاتکس

در ساخت دنتال دم از دستکش لاتکس به چند نکته توجه کنید: به تاریخ انقضاء روی بسته دستکش توجه کنید، اگر تاریخ انقضاء آن گذشته است هرگز از آن استفاده نکنید. دستکش لاتکس بدون پودر را تهیه کنید (برخی از دستکش لاتکس‌های جراحی دارای پودر هستند، این پودر برای جلوگیری از تعریق و کارکرد آسان مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است که افراد به این پودر حساس باشند). دستکش بدون هیچ گونه پارگی باشد.

 • دست‌ها را با آب و صابون شسته، تامل کنید تا دست‌ها کامل خشک شود.
 • قیچی را نیز با الکل ضد عفونی کرده، صبر کنید تا الکل روی قیچی خشک شود.
 • در مرحله بعد یک دستکش لاتکس نو و سالم را انتخاب کنید. به دو طریق می‌توانید از دستکش لاتکس یک دنتال دم درست کنید.
  • روش اول: یک مربع از ناحیه کف دستکش لاتکس جدا کنید، دنتال دم آماده است.
  • روش دوم: از ناحیه‌ای که انگشتان دست را با قیچی جدا کرده و در مرحله بعد یک برش از قسمت داخلی جای که انگشت شست است ایجاد کنید. در این روش وسعت بخشی که به عنوان دنتال دم است نسبت به روش بالا بیشتر باشد.
ساخت کاندوم دهانی از دستکش لاتکس

اقدامات احتیاطی برای استفاده از دنتال دم

مجوز استفاده

 • هر بار از یک سد دندانپزشکی (دنتال دم) جدید استفاده کنید.
 • قبل از استفاده، تاریخ انقضا محصول را بررسی کنید و دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را مطالعه و رعایت کنید.
 • پارگی لاتکس یا پلی اورتان را بررسی کنید تا دنتال دم بدون سوراخ و آسیب باشد.
 • می‌توان از یک روان کننده مبتنی بر آب یا سیلیکون در کنار سد دندانی که پوست را لمس می‌کند، استفاده کرد تا از سرخوردگی جلوگیری کند و باعث بهبود حس رابطه شود.
 • سدهای دندانی (دم دندانی) را باید در جای خشک و خنک نگهداری کرد.
 • سدهای دندانی را پس از استفاده و یا اگر تاریخ انقضا آن گذشته است باید در سطل زباله انداخت.

عدم استفاده

 • هرگز از یک سد دندانی مستعمل روی واژن یا معقد استفاده مجدد نکنید چرا که ممکن است فرد همچنان در معرض مایعات بدن طرف مقابل که حاوی ویروس‌ها یا باکتری‌ها باشد، قرار گیرد.
 • نباید از روان کننده‌های مبتنی بر روغن مانند روغن بچه، لوسیون، ژله نفتی یا روغن‌های پخت و پز استفاده شود زیرا باعث نفوذپذیری سد دندان یا همان دنتال دم می‌شوند.
 • نباید از اسپرم کش استفاده شود یا دنتال دم را از کاندوم‌های خارجی با خاصیت اسپرم کشی تهیه کرد زیرا می‌تواند باعث تحریک می‌شود.

سدهای دندانی از چه چیزی محافظت می‌کنند؟

سدهای دندانی می‌توانند فرد را در برابر برخی از عفونت‌های مقاربتی محافظت کنند. وقتی صحبت از انتقال بیماری‌های مقاربتی بین همسران می‌شود، مردم اغلب به رابطه جنسی فکر می‌کنند. اما افراد می‌توانند بیماری‌های مقاربتی را از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل کنند. دنتال دم (سدهای دندانی) با کاهش خطر مشترک مایعاتی که ممکن است ناقل بیماری‌های مقاربتی باشند، عمل می‌کنند. بیماری‌های مقاربتی که یک سد دندانی می‌تواند از افراد در برابر آن محافظت کند عبارت هستند از:

 • سیفلیس: سفلیس یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به عوارض بسیار جدی شود. سیفلیس در چهار مرحله ظاهر می‌شود. این مراحل عبارت هستند از مرحله اولیه، مرحله ثانویه، مرحله نهفته و مرحله سوم. در هر مرحله علائم مختلفی وجود دارد. اولین علامت سیفلیس یک شانکر (زخم کوچک) است که در جایی ظاهر می‌شود که باکتری وارد بدن فرد شده است. بروز این اسکار معمولاً حدود سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض باکتری اتفاق می‌افتد.
 • سوزاک: سوزاک یک عفونت باکتریایی است که به نام «کف زدن» نیز شناخته می‌شود. این بیماری می‌تواند اندام تناسلی، گلو یا مقعد افراد را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که استفاده از محافظ مانع در برابر بیماری‌های مقاربتی حتی زمانی که رابطه جنسی آلت تناسلی در واژن وجود ندارد بسیار مهم است. سوزاک می‌تواند باعث ترشح آلت تناسلی یا واژن، گلودرد یا ادرار دردناک شود. اما گاهی سوزاک هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند، بنابراین افرادی که آلوده هستند می‌توانند ناخواسته آن را به شریک جنسی خود منتقل کنند. در صورت عدم درمان، گونوره می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.
 • کلامیدیا: کلامیدیا یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که منتقل می‌شود. مانند سوزاک، کلامیدیا نیز ممکن است علائمی ایجاد نکند. بنابراین افرادی که به این عفونت مبتلا هستند اما نمی‌دانند که ناقل آن هستند می‌توانند ناآگاهانه افراد دیگر را آلوده کنند. علاوه بر این، کلامیدیا می‌تواند گلو و مقعد و همچنین اندام تناسلی افراد را آلوده کند. اگر علائم ظاهر شود، ممکن است شامل ترشح آلت تناسلی یا واژن، گلودرد یا ادرار دردناک باشد.
 • هپاتیت: هپاتیت یک عفونت ویروسی است. می‌تواند باعث التهاب کبد شود و منجر به آسیب کبدی شود. انواع مختلفی از هپاتیت وجود دارد، اما هپاتیت B شایع‌ترین بیماری مقاربتی (STI) است. هپاتیت B می‌تواند باعث سیروز، سرطان کبد و حتی مرگ شود.
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (ایدز): HIV ویروسی است که باعث بیماری به نام سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) می‌شود. HIV با آلوده کردن و کشتن سلول‌های T توانایی فرد را برای مبارزه با عفونت‌ها و سرطان تضعیف می‌کند. ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا فرد مبتلا به HIV به ایدز مبتلا شود، اما هیچ درمانی برای HIV یا ایدز وجود ندارد.
 • بند دندان همچنین ممکن است فرد را از تماس با مواد مدفوع شریک زندگی خود در طول رابطه جنسی دهانی مقعدی محافظت کند. مدفوع ممکن است حاوی باکتری‌هایی مانند ژیاردیا یا سایر انگل‌های روده‌ای، شیگلا و ای کولی باشد. همچنین مدفوع فرد می‌تواند حاوی انگل‌های روده‌ای باشد.

سدهای دندانی از چه چیزی محافظت نمی‌کنند؟

دنتال دم‌ها یا سدهای دندانی برای جلوگیری از تبادل مایعات در طول رابطه جنسی دهانی به خوبی عمل می‌کنند اما آن‌ها فرد را از به اشتراک گذاشتن عفونت‌هایی که ممکن است از طریق تماس پوست به پوست مبتلا شوند، باز نمی‌دارند. بیماری‌های مقاربتی که یک سد دندانی از فرد در برابر آن محافظت نمی‌کند عبارت هستند از:

 • ویروس پاپیلومای انسانی : (HPV) HPV یک بیماری مقاربتی بسیار شایع است. حدود ۳۰ نوع HPV می‌تواند اندام تناسلی، راست روده و مقعد را تحت تاثیر قرار دهد. در بسیاری از موارد، HPV هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که آن‌ها رخ می‌دهند، شایع‌ترین علامت زگیل تناسلی است. چهارده نوع HPV می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.
 • تبخال تناسلی: ویروسی به نام هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) می‌تواند باعث تبخال تناسلی شود. تبخال تناسلی باعث ایجاد تاول‌های دردناک در ناحیه تناسلی و مقعد می‌شود. هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد. عفونت ممکن است از بین برود و ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد دوباره عود کند.
 • شپش ناحیه تناسلی: شپش ناحیه تناسلی یا خرچنگ، حشرات ریزی هستند که روی موهای ناحیه تناسلی زندگی می‌کنند. این موجودات نیش‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌کنند تا از خون تغذیه کنند. شپش به سختی قابل تشخیص است، اما ممکن است لکه‌های خون را در لباس زیر فرد مبتلا مشاهده شود. خرچنگ‌ها (شپش‌های تناسلی) می‌توانند باعث خارش شدید شوند اما هیچ آسیب جدی ایجاد نمی‌کنند.

سوالات متداول در مورد سد دندانی یا دنتال دم

 • سدهای دندانی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟ بند دندان برای رابطه جنسی دهانی استفاده می‌شود و به عنوان یک مانع بین دهان و واژن یا مقعد عمل می‌کند. آن‌ها برای جلوگیری از گسترش عفونت‌های مقاربتی (STIs) استفاده می‌شوند. مانند کاندوم‌های خارجی و داخلی، دنتال دم نیز باید فقط یک بار استفاده شود، سپس دور ریخته شود.
 • آیا می‌توان از کاندوم دهانی مجدد استفاده کرد؟ خیر، قبل از دور انداختن باید فقط یک بار از بند دندان استفاده کرد. در صورت استفاده از دنتال دم مستعمل، می‌توان خود یا شریک زندگی خود را در معرض عفونت‌های مقاربتی قرار داد.
 • از کجا می‌توان سد دندانی خرید؟ بند های دندانی را می‌توان به صورت آنلاین و همچنین در داروخانه‌ها خریداری کرد، اگر چه ممکن است به آسانی کاندوم‌های خارجی و داخلی در فروشگاه‌ها پیدا نشوند. همچنین همان طور که پیشتر توضیح داده شده می‌توان آنها را از کاندوم‌ها درست کرد.

سخن آخر

اگر چه ایده استفاده از سد دندانپزشکی (دنتال دم) در طول رابطه جنسی دهانی ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما اگر آن را از کاندوم درست کنید دیگر این احساس را نخواهید داشت.

اگر شریک جنسی یا همسرتان تمایلی به استفاده از دنتال دم ندارد، با دقت در مورد ادامه روند رابطه جنسی فکر کنید، به خصوص اگر او یک شریک طولانی مدت نیست یا فردی است که به تازگی ملاقات کرده‌اید. این رابطه جنسی احتمالاً برای سلامتی شما یا او ممکن است مخاطره آمیز باشد. توجه کنید که یک رابطه سالم و ایمن بهتر از یک رابطه گرم و زودگذار است چرا که امکان دارد در انتهای یک رابطه حفاظت نشده و زودگذر فرد به یک بیماری عفونی مقاربتی دچار شود و این باعث شود گاه تا مدت‌ها فرد مبتلا قادر به برقراری ارتباط جنسی نباشد.

2 دیدگاه در “دنتال دم یا کاندوم دهانی: محافظ رابطه جنسی دهانی و طریقه ساخت آن

 1. ستاره گفت:

  خیلی مطالبتان جالب و باارزش بود ممنون از اگاهیتون

 2. علی گفت:

  ممنونم از شما
  ایده های خوب و کار امدی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *