بارداری, زندگی روزانه

استفاده ایمن از کمربند ایمنی در دوران بارداری

بارداری به طور خودکار شما را از بستن کمربند ایمنی معاف نمی‌کند. عدم استفاده از کمربند ایمنی در دوران بارداری تنها در صورتی مجاز است که پزشک به دلایل پزشکی اجازه استفاده از کمربند ایمنی را به شما ندهد. اگر باردار هستید، ایمن‌ترین راه برای بستن کمربند ایمنی این است که؛ قسمت مورب کمربند را روی نیم تنه خود (ناحیه سینه) قرار دهید به طوری که بند روی شانه قرار گیرد، نه گردن. قسمت پایین کمربند را صاف روی ران‌های خود قرار دهید، به راحتی در زیر برآمدگی شکم و روی لگن خود (نه برآمدگی شکم شما) قرار گیرد. کمربند ایمنی را تا حد امکان محکم ببندید. به این ترتیب، نیروهای وارد شده در یک ضربه ناگهانی می‌تواند توسط چارچوب بدن شما جذب شود. در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی شما را با بایدها و نبایدهای استفاده از کمربند ایمنی در دوران بارداری آشنا می‌کند.

نحوه بستن کمربند ایمنی در زنان باردار

کارشناسان معتقدند که همه افراد، از جمله زنان باردار، باید همیشه هنگام سوار شدن در خودرو از کمربند ایمنی استفاده کنند. تصادفات با وسایل نقلیه علت اصلی مرگ افراد ۵ تا ۳۴ ساله در سرتاسر جهان است. کمربند ایمنی موثرترین راه برای نجات جان افراد و کاهش صدمات در تصادفات است. با این حال، اگر باردار هستید، بستن کمربند ایمنی به درستی بسیار مهم است. در ایران بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای است.

نکات ایمنی در استفاده از کمربند ایمنی در دوران بارداری

ایمن‌ترین نوع کمربند ایمنی برای بستن، ترکیب کمربند کمری و کمربند شانه‌ای است.

کمربند باید زیر شکم، ران‌هایتان را لمس کند و روی استخوان‌های لگن‌تان پایین و محکم باشد.

هرگز کمربند را در بالای شکم یا روی شکم خود نبندید.

همیشه از کمربند شانه‌ای استفاده کنید که باید به خوبی در مرکز شانه و سینه شما قرار گیرد.

هرگز کمربند شانه را زیر بازو یا پشت خود قرار ندهید.

اگر در حال رانندگی هستید، مطمئن شوید که شکم خود را از کیسه هوا (ایربگ) دور نگه دارید. استخوان سینه شما باید حداقل ۲۵ سانتی‌متر از داشبورد یا فرمان فاصله داشته باشد. ممکن است مجبور شوید با بزرگ شدن شکم، صندلی خود را عقب‌تر ببرید. پس از تنظیم صندلی، مطمئن شوید که همچنان می‌توانید به راحتی پاهای خود را به پدال گاز، ترمز و کلاچ برسید. هم‌چنین بررسی آینه‌ها برای اطمینان از این که می‌توانید به وضوح و راحتی در آینه ماشین نگاه کنید، الزامی است.

هنگامی که باردار هستید، ایمن بودن، کمربند ایمنی مهمتر از هر چیز دیگری است.

شما در دوران بارداری ممکن است بیشتر غذا بخورید، ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کنید و برخی از غذاها و نوشیدنی‌های مورد علاقه خود را به خاطر حفظ سلامت جنین خود، حذف ‌کنید؛ سبک زندگی خود را تغییر ‌دهید؛ یادتان باشد بستن کمربند ایمنی هم به همان اندازه برای سلامت و ایمنی جنین‌تان و شما مهم است.

کمربند ایمنی ماشین در واقع اولین صندلی ماشین نوزاد متولد نشده شماست. بنابراین، بهتر است ایمنی خودرو را در دوران بارداری تمرین کنید تا مطمئن شوید که هم شما و هم فرزندتان با خیال راحت به مقصد می‌رسید؟ پینو بیبی به شما نشان خواهد داد که چگونه با وجود شکم بزرگ خود در ماشین می‌توانید ایمن رانندگی کنید؛ تا هم شما و هم کودک‌تان در سفر امن و راحت باشید و احتمال خطر را برای خود و کودک‌تان کاهش دهید.

نکات ایمنی در استفاده از کمربند ایمنی در دوران بارداری

نحوه بستن کمربند ایمنی در دوران بارداری

به یاد داشته باشید، بستن کمربند ایمنی بهترین راه برای ایمن ماندن در هنگام سواری در ماشین است و چه باردار باشید یا نباشید، راه درست برای ایمن بودن یکسان است. کمربند ایمنی به طور معمول شامل کمربند کمری است که در بخش پایین شکم و صاف روی ران قرار می‌گیرد و کمربند شانه‌ای که روی سینه و شانه شما قرار می‌گیرد.

اما در بارداری بدن شما و سطح راحتی شما را در ماشین تغییر می‌دهد. این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که شما و شکم در حال رشد شما در سفر راحت و ایمن هستید.

 • شکم خود را بالا بیاورید و کمربند را به خوبی در بالای ران‌ها و استخوان‌های لگن قرار دهید. هرگز کمربند را روی شکم یا بالای شکم خود قرار ندهید. کمربند ایمنی روی شکم آسیب‌پذیر شما می‌تواند در صورت تصادف به جنین یا جفت شما آسیب برساند.
 • کمربند شانه‌ای را بین سینه‌ها و در کنار شکم خود قرار دهید. این کار از سر و قفسه سینه شما محافظت می‌کند و از لغزش کمربند روی شکم به سمت بالا جلوگیری می‌کند.
نحوه بستن کمربند ایمنی در زنان باردار
 • فرمان ماشین را به سمت بالاتر ببرید. شکم در حال رشد شما به فضای اضافی در ماشین نیاز دارد. فرمان ماشین را به سمت بالاتر ببرید و از شکم خود دور کنید.
 • صندلی خود را تا حد امکان از فرمان دور کنید. تا جایی که می‌توانید راحت بنشینید تا در هنگام تصادف از شکم خود در برابر کیسه هوا (ایر بگ) محافظت کنید.
 • صندلی خود را در حالت عمودی راحت تنظیم کنید. خواباندن بیش از حد صندلی، فاصله بین شانه و کمربند ایمنی را افزایش می‌دهد و فشار بیشتری به رحم وارد می‌کند.
آیا تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی بارداری ایمن هستند؟

اگر شکم در حال رشد، شما را از رانندگی راحت در حالی که کمربند ایمنی خود را به درستی بسته‌اید، باز می‌دارد، شاید زمان آن رسیده که از رانندگی به طور موقت دست بردارید. اجازه دهید شخص دیگری تا بعد از زایمان رانندگی را برای‌تان انجام دهد و به یاد داشته باشید که صندلی خود را تا جایی که می‌توانید به عقب ببرید، حتی به عنوان سرنشین ماشین، تمام افرادی که در ماشین هستند باید حتماً کمربند ایمنی را ببندند. کیسه‌های هوا (ایر بگ) می‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند، اما اگر در حین باز شدن کیسه هوا بیش از حد به سمت شما باز شود، می‌توانند فشار زیادی به شما وارد کنند و خطرناک باشند.

آیا تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی بارداری ایمن هستند؟

ممکن است دیده باشید که تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی برای بارداری به صورت آنلاین و در فروشگاه‌ها تبلیغ می‌شود. اما چیزی که این تبلیغات به شما نمی‌گویند این است که هیچ داده یا آماری از تست میزان ایمنی این تنظیم کننده‌ها در تصادف وجود ندارد. هیچ مطالعه‌ای در مورد این که این تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی در بارداری پشتیبانی یا حمایت خاصی ارائه می‌کنند؛ در حال حاضر وجود ندارد. این بدان معناست که شما و فرزند متولد نشده‌تان در آزمایشی که ایمنی این تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی را در هنگام تصادف آزمایش می‌کند، اساساً شما نقش موش آزمایشگاهی را دارید. بنابراین به طور خلاصه، پینو بیبی این تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی را توصیه نمی‌کنیم.

تنظیم کننده‌های کمربند ایمنی بارداری می‌توانند نحوه عملکرد کمربند ایمنی را تغییر دهند و کمربند را به طور ناایمن در اطراف بدن شما قرار دهند. بسیاری از این تنظیم کننده‌ها جای خود را تغییر می‌دهند و کمربند را در قسمت شانه شل می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که کمربند شانه در صورت تصادف به ندرت مشکل ساز است. در واقع، بالا رفتن بیش از حد کمربند روی شکم است که خطر را برای جنین افزایش می‌دهد.

مطالعات موردی زنان باردار در تصادفات نشان می‌دهد که بستن صحیح کمربند ایمنی در دوران بارداری برای محافظت از مادر و کودک بسیار موثر است. بستن کمربند کمری و کمربند شانه‌ای به درستی به این معنی است که کودک شما ۴.۵ برابر بیشتر احتمال دارد که در صورت تصادف زنده بماند و حتی رشد کند.

بهترین راه برای محافظت از نوزاد متولد نشده در ماشین، محافظت از خود است. سال‌ها شواهد تست تصادف نشان می‌دهد که بستن کمربند ایمنی به درستی برای سفر ایمن در یک وسیله نقلیه ضروری است بنابراین به یاد داشته باشید، چه باردار باشید چه نه، همیشه باید ایمنی را دستور کار خود قرار دهید و از بستن کمربند ایمنی طفره نروید.

استفاده از موقعیتگیر کمربند در دوران بارداری

سه سبک رایج از موقعیت گیر کمربند ایمنی برای زنان باردار طراحی شده است:

 • پوزیشنرهای مواد نرم که برای نگه داشتن کمربند زیر شکم طراحی شده‌اند.
 • پوزیشنرهایی که از قلاب برای بستن کمربند ایمنی بین پاها استفاده می‌کنند و کمربند را از ناحیه شکم دور می‌کنند.
 • کوسن یا بالشی که بین شکم و کمربند ایمنی قرار می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که همه موقعیت‌دهنده‌های کمربند به یک شکل ساخته نمی‌شوند. قبل از خرید، برخی از این ملاحظات را در نظر داشته باشید.

استفاده از موقعیت‌گیر کمربند در دوران بارداری

چگونه یک تصادف رانندگی می‌تواند بر بارداری تأثیر بگذارد؟

رانندگی ایمن و بستن کمربند ایمنی می‌تواند به محافظت از شما و کودک‌تان کمک کند، اما گاهی اوقات تصادفاتی رخ می‌دهد که ممکن است روند بارداری را تهدید کند؛ در اینجا مواردی ذکر شده است که مشخص می‌کند، چگونه یک تصادف رانندگی ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد:

 • زایمان زودرس بسته به میزان آسیب دیدگی شما، یک تصادف رانندگی می‌تواند باعث شود که شما خیلی زود زایمان کنید (قبل از هفته ۳۷ بارداری).
 • پارگی زودرس: یک تصادف می‌تواند باعث ترکیدن کیسه آب اطراف جنین قبل از شروع زایمان شود.
 • جدا شدن جفت: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که جفت قبل از تولد از دیواره رحم جدا می‌شود. جدا شدن جفت (دکولمان) خطرناک است زیرا جفت در رحم شما رشد می‌کند و غذا و اکسیژن را از طریق بند ناف به کودک شما می‌رساند.
 • سقط جنین: زمانی که نوزاد در رحم قبل از هفته بیستم بارداری می‌میرد.
 • مرده زایی زمانی که نوزاد پس از گذشت ۲۰ هفته بارداری در رحم می‌میرد.

علائم هشدار دهنده مبنی بر این که ممکن است در طی تصادف مشکلی وجود داشته باشد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اگر بانوی بارداری تصادف کرد، فوراً باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

نکات تکمیلی در هنگام رانندگی در زمان بارداری

 • کیسه هوا را فعال نگه دارید کیسه هوا را در رانندگی با ماشین یا سوار شدن به عنوان سرنشین فعال بگذارید. کارشناسان معتقدند که کیسه هوا به محافظت از مادر و نوزاد در صورت تصادف کمک می‌کند. منتهی فاصله شکم خود را با کیسه هوا حفظ کنید، زیرا در صورت بروز تصادف و باز شدن کیسه هوا اگر به شکم شما نزدیک باشد ممکن است که باعث فشار به شکم شما شده و برای جنین خطرناک باشد.
 • به احساس خود توجه کنید. اگر احساس خستگی، ناخوشی و مریضی دارید یا هنگام رانندگی آب و هوا مناسب نیست خیلی گرم است و یا بارندگی شدید است، به خود استراحت بدهید، در گوشه‌ای توقف کنید و مقداری مایعات بنوشید. برای رانندگی صبر کنید تا احساس بهتری داشته باشید زیرا هنگام خستگی و اضطراب و تشویش احتمال خطا نیز وجود دارد.
 • با پیشرفت بارداری و بزرگتر شدن شکم از رانندگی اجتناب کنید، روی صندلی مسافر بنشیند، نشستن روی صندلی مسافر ایمن‌تر است.
 • اگر همچنان در زمان بارداری رانندگی می‌کنید، احتیاط کنید. صندلی را طوری قرار دهید که شکم شما حداقل ۲۵ سانتی‌متر از فرمان فاصله داشته باشد. فرمان را به سمت بالا و به سمت استخوان سینه خم کنید تا به شکم شما فشار نیاورد و همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید.
 • در زمان رانندگی هرگز از تلفن همراه استفاده نکنید و اگر نیاز به تماس یا پاسخگویی داشتید عجله نکنید و در گوشه‌ای توقف کنید و سپس اقدام به استفاده از تلفن همراه (موبایل) نمایید.
 • اگر در دوران بارداری همچنان تهوع صبحگاهی آزارتان می‌دهد موقع بنزین زدن، پر کردن مخزن بنزین را به متصدی پمپ بنزین واگذار کنید.
 • قبل از رانندگی از سلامت ماشین اطمینان حاصل کنید چون ممکن است که ماشین در جای نامناسبی خراب شود و یا خطر ساز شود. این چک کردن ماشین پیش از رانندگی، میزان اضطراب را نیز در شما کاهش می‌دهد.

1 دیدگاه در “استفاده ایمن از کمربند ایمنی در دوران بارداری

 1. مامان اکی گفت:

  خیلی مطلب جالبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *