بارداری, درد در بارداری, سلامت در بارداری, علائم بارداری

آیا درد سینه به معنای بارداری است؟

درد سینه در بارداری

درد سینه یکی از اولین علائم و نشانه‌های ابتدایی بارداری است، اما ممکن است نشان دهنده نزدیک بودن دوره عادت ماهانه شما نیز باشد. در صورتی که تصور می‌کنید که امکان دارد باردار باشید، بهترین کار این است که یک تست بارداری خانگی یا بیبی چک انجام دهید.

درد سینه می‌تواند فقط یک درد ساده باشد. اما در صورتی که تلاش کرده‌اید که باردار شوید، ممکن است فکر کنید که درد سینه همان نشانه‌ای است که این همه وقت منتظرش بوده اید. ممکن است موضوع این باشد که باردار شده‌اید؟!

آیا قبلاً دو خط صورتی یا آبی را در تست بارداری خانگی مشاهده کرده‌اید؟ متاسفانه، در این صورت این احساس درد ممکن است مدتی طول بکشد. اما سعی کنید نگران نباشید. چرا که بیش‌تر تغییراتی که شما در سینه‌های خود تجربه می‌کنید کاملا طبیعی هستند. در ادامه مقاله در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

آیا نمی‌دانید که باردار هستید یا خیر؟ خب، چیزی که ناامید کننده است این است که درد سینه ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این تغییرات به هورمون‌هایی مربوط می‌شوند که نه تنها در دوران بارداری، بلکه در طول چرخه منظم قاعدگی شما نیز جریان پیدا می‌کنند.

با این حال، پیش از این که اجازه دهید که شما از یک نشانه بی نتیجه دیگر ناامید شوید، بیایید کمی دقیق تر موضوع را بررسی کنیم. برخی از خصوصیات منحصر به فرد برای درد سینه در دوران بارداری وجود دارند که اغلب  کمی از درد سینه به خاطر سایر دلایل متفاوت هستند.

چه حسی در دوران بارداری دارد؟

درد سینه مانند خود سینه‌ها انواع مختلفی دارد. ممکن است این درد در یک یا هر دو سینه رخ دهد و همچنین ممکن است آن را در سر تا سر، در یک نقطه خاص و یا در امتداد به سمت بیرون به زیر بغل خود احساس کنید. این درد می‌تواند دائمی باشد و یا ممکن است موقت باشد و بیاید و برود.

در اولین هفته‌های بارداری، درد سینه کسل‌ کننده و دردناک است. سینه‌های شما ممکن است احساس سنگین و متورم بودن داشته باشند. آن‌ها ممکن است نسبت به لمس فوق العاده حساس باشند، به حدی که ورزش و رابطه جنسی را بسیار ناراحت کننده کنند. 

احتمالا رعایت این نکته به شما کمک کند که یک نیم تنه ورزشی که سینه‌های شما را پشتیبانی می‌کند بپوشید و همچنین در این مدت، در رابطه جنسی با شریک زندگی خود این ناحیه را تحریک نکنید. در صورتی که عادت دارید بر روی شکم خود بخوابید، درد سینه می‌تواند شما را در شب بیدار نگه دارد.

برای بسیاری از زنان، نوک سینه‌ها به خصوص در هفته‌های اولیه بارداری حساس هستند. آن‌ها ممکن است در لمس به قدری حساس باشند که حتی خشک شدن بعد از دوش گرفتن یا پوشیدن سوتین برای شما دردناک شود. (در این صورت توصیه می‌کنیم از پوشیدن سوتین خودداری کنید) اما حساسیت شدید نوک پستان معمولا در عرض چند هفته از بین می رود.

همانطور که سه ماهه اول بارداری سپری می‌شود، ممکن است به جای حساسیت، احساس پری و سنگینی در سینه‌های خود داشته باشید. همچنین برخی از زنان نیز در طول سه ماهه اول بارداری احساس سوزن سوزن شدن در نوک سینه‌ها و آرئول را تجربه می‌کنند.

درد شدید سینه که می‌تواند شبیه به ضربه چاقو به ناحیه خاصی از سینه شما باشد، در دوران بارداری شایع نیست. با این که ممکن است چنین اتفاقی بیفتد، این نوع درد در بارداری کم‌تر رایج است.

چرا درد سینه در اوایل بارداری رخ می‌دهد؟

درد سینه اغلب اولین نشانه بارداری است که به طور معمول یک تا دو هفته پس از لقاح رخ می‌دهد و در عمل هفته های سوم و چهارم بارداری محسوب می‌شود. این احساس درد سینه در سه ماهه اول بارداری به اوج خود می‌رسد؛ زیرا بدن شما در این زمان مملو از هورمون است. این هورمون‌ها وظیفه مهمی دارند و قرار است بدن شما را برای رشد یک انسان کوچک گرسنه آماده کنند.

برای رفع این گرسنگی، هورمون‌ها به سرعت وارد عمل می‌شوند تا سینه‌های شما را برای شیردهی آماده کنند. به همین دلیل است که جریان خون در این ناحیه افزایش پیدا می‌کند و سینه‌های شما بزرگ‌تر می‌شوند. درست است که بزرگ شدن سینه‌های شما ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما این رشد همچنین می‌تواند دردناک باشد و حتی باعث تحریک و خارش پوست شود که اذیت کننده است.

همینطور مجاری شیر نیز در سینه‌ها رشد می‌کنند تا آن‌ها را برای شیردهی آماده کنند. هورمون‌ها نیز رشد غدد تولید کننده شیر را تحریک می‌کنند. به طور کلی، سینه‌های شما یک جهش رشد خواهند داشت و بزرگ می‌شوند.

درد سینه در بارداری

سایر تغییرات سینه در دوران بارداری

درد تنها نشانه مرتبط با سینه نیست که باید در دوران بارداری انتظار داشته باشید. در طول سه ماهه اول بارداری، ممکن است متوجه شوید که رگ‌هایی آبی، خون اضافی را به سینه‌ها پمپاژ می‌کنند و این، اندازه یا شکل نوک سینه‌ها را تغییر می‌دهد.

در طول سه ماهه دوم بارداری (بین هفته‌های ۱۳ تا ۲۶ ام بارداری)، ممکن است متوجه شوید که هاله‌ پستان (نواحی دارای رنگدانه‌ در اطراف نوک سینه‌ها) تیره‌تر شده‌اند. و تیره شدن آن‌ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز ادامه پیدا خواهد کرد. 

همچنین ممکن است متوجه وجود برجستگی‌های ریز بر روی آرئول یا هاله پستان خود شوید و از خود بپرسید که چه اتفاقی دارد می‌افتد؛ اما باز هم تاکید می‌کنیم که این اتفاق کاملاً طبیعی است. به این برجستگی‌ها سل مونتگومری گفته می‌شود. این برجستگی‌ها غدد تولید کننده چربی هستند که سینه‌ها را در زمان شیردهی روان می‌کنند و این فرآیند را برای شما و نوزاد شما کمی راحت تر می‌کنند.

در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری ممکن است مایع زرد رنگی به نام آغوز از سینه‌های شما نشت کند. این ممکن است کمی نگران کننده باشد، اما نگران نباشید! این مایع چیز خطرناکی نیست. آغوز یک مایع تقویت‌ کننده سیستم ایمنی است که نوزاد شما در روزهای بعد از زایمان، پیش از آمدن شیر شما می‌نوشد. این مایع فوق‌ مقوی گاهی اوقات طلای مایع نیز نامیده می‌شود؛ چرا که برای نوزاد شما نیز بسیار مفید است!

آمدن ترشحات از نوک پستان می‌تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد، اما به خصوص در هنگام تحریک نوک پستان بسیار رایج است. رنگ ترشحات نوک پستان ممکن است از رنگ سفید مایل به کرم تا زرد، سبز یا قهوه‌ای متفاوت باشد (ممکن است بهتر باشد به همسر خود در مورد آن هشدار دهید).

ترشحات خونی از نوک پستان نیز امکان دارد در دوران بارداری اتفاق بیفتند. معمولاً این ترشحات در نتیجه رشد مجاری شیر در سینه‌های مادر باردار است، اما گاهی اوقات می‌تواند نشانه مسدود شدن یک مجرا نیز باشد.

با این که همه این علائم ممکن است وحشتناک به نظر برسند و اگر در زمان نامناسبی اتفاق بیفتند ممکن است خجالت آور نیز باشند، نشت کردن مایعات و ترشحات در واقع به مقدار بسیار کم اتفاق می‌افتد. نگران ترشح یا نشست مایعی هستید که برنامه روزانه شما را دچار مشکل کند؟ پدهای سینه (که در سینه بند شما قرار داده می‌شوند) که برای جذب هرگونه ترشح در دوران شیردهی طراحی شده اند، در دوران بارداری نیز به عنوان جاذب عمل می‌کنند.

در هفته‌های آخر بارداری، ممکن است متوجه شوید که سینه‌های شما حتی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از قبل شده‌اند. ترشحات نوک پستان ممکن است بیش‌تر شوند و ممکن است متوجه رگه‌های قرمزی در این ترشحات شوید که به عنوان استرچ مارک شناخته می‌شوند. در این مرحله شما در نزدیک زایمان و در شرف ملاقات با نوزاد دلبند خود هستید.

آیا درد سینه جزو نشانه‌های اولیه بارداری است؟

درد سینه در واقع یکی از اولین علائم و نشانه‌های بارداری است که امکان دارد در عرض یک تا دو هفته پس از لقاح ظاهر شود. از آنجایی که ممکن است این علائم پیش از این که متوجه عقب افتادن قاعدگی شوید ظاهر شوند، گاهی اوقات درد سینه می‌تواند نشانه مفیدی برای باردار شدن محسوب شود، اما به هیچ وجه یک علامت قطعی برای بارداری نیست.

در صورتی که تلاش کرده‌اید باردار شوید و درد غیر عادی سینه را تجربه می‌کنید، ممکن است تمایل داشته باشید که یک تست بارداری بدهید. فقط به خاطر داشته باشید که احتمال دارد برای گرفتن نتیجه دقیق آزمایش خیلی زود باشد. صبر کردن در این زمان واقعاً سخت است؛ اما اگر هنوز علائم دارید و هنوز عادت ماهانه نشده‌اید، توصیه می‌کنیم که چند روز دیگر دوباره تست بارداری کنید.

گالاکتوره یا ترشح شیر از پستان بدون بارداری

التهاب بافت پستان (ماستیت) در زنان شیرده

آبسه پستان؛ پیشگیری و درمان

مقایسه درد سینه در اوایل بارداری با درد سینه به عنوان نشانه PMS

علائم و نشانه‌های اوایل بارداری بسیار شبیه به علائم عادت ماهانه منظم شماست. پس چگونه باید تفاوت را تشخیص دهیم؟

پاسخ خلاصه: تشخیص تفاوت این دو همیشه امکان پذیر نیست. این به خصوص اگر فردی هستید که به طور معمول در طول PMS درد سینه را تجربه می‌کنید، صادق است. در سندرم پیش از قاعدگی هم هورمون‌ها باعث این درد می‌شوند.

از آنجایی که میزان هورمون پیش از شروع قاعدگی کاهش پیدا می‌کند، درد سینه یک علامت بسیار شایع برای آن است. بهترین راه برای تشخیص این تفاوت این است که ببینید آیا پریود می‌شوید و یا تست بارداری بدهید. اگر متوجه یک یا دو روز لکه بینی خفیف شدید، اما پریود طبیعی نداشتید، این علامت می‌تواند نشان دهنده خونریزی لانه گزینی و بارداری باشد.

آیا باید نگران باشم؟

درد سینه در طول دوران بارداری و یا قبل یا در طول عادت ماهانه شما بسیار شایع است و به طور کلی جای نگرانی برای آن نیست. در صورتی که درد سینه شما بعد از سه ماهه اول بارداری از بین رفت، که همه چیز خوب است و مشکلی وجود ندارد. این حالت هم کاملاً طبیعی است و قطعاً مایه آرامش شما خواهد بود. مشابه حالت تهوع صبحگاهی، برخی از علائم و نشانه‌ها به مرور زمان از بین می‌روند.

آنچه که نگران کننده است این است که یک توده جدید یا در حال رشد را در سینه خود احساس کنید. توده‌های خوش خیم (غیر سرطانی) ممکن است در دوران بارداری در سینه‌های شما ظاهر شوند؛ بنابراین سعی کنید عصبانی نشوید، اما حتما در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

از هر ۱,۰۰۰ زن باردار حدود یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود. ابتلا به سرطان می‌تواند سلامت شما و جنین شما را در معرض خطر جدی قرار دهد.

مقابله با درد سینه در دوران بارداری

درد سینه ها و نوک سینه ها یک نشانه رایج در زمانی است که باردار هستید؛ بنابراین درمان‌های خانگی متعددی وجود ندارد. در ادامه چند مورد از این درمان‌ها را نام می‌بریم:

  • یک سوتین جدید خریداری کنید: سوتین‌های توری سیم دار را با سوتین‌های پنبه‌ای نرم با پوشش کامل و بند‌های پهن و قابلیت تنظیم آسان جایگزین کنید. اندازه سوتین شما ممکن است چند سایز افزایش پیدا کند؛ بنابراین اندازه و مدل مناسبی برای خود انتخاب کنید.
  • با سوتین بخوابید: اگر حرکت کردن برای سینه‌ و نوک سینه‌های حساس شما آزار دهنده است، هنگام رفتن به رختخواب سوتین ورزشی یا سوتین خواب بپوشید.
  • سینه را دستکاری نکنید: به احتمال زیاد، شما تمام تلاش خود را می‌کنید تا از وارد کردن فشار غیر ضروری به سینه خود خودداری کنید. اما به شریک خود نیز اطلاع دهید که چه زمانی احساس درد می‌کنید.
  • استفاده از پک سرد را در نظر بگیرید: استفاده از ژل منجمد یا کیسه یخ روی سینه‌ها می‌تواند به دلیل کاهش موقت جریان خون و کاهش فعالیت عصبی در آن ناحیه، باعث تسکین تورم و درد شود. فقط یک حوله نازک بین سینه خود و پک سرد نگه دارید تا از آسیب به پوست خود محافظت کنید.
  • دوش یا حمام آرامش بخش بگیرید: گاهی اوقات گرما می‌تواند به کاهش تنش و شل شدن عضلات دردناک سینه کمک کند. در صورت امکان، سر دوش را روی حالت ملایم تنظیم کنید یا از یک دستمال برای جلوگیری از برخورد مستقیم آب به نوک سینه‌های دردناک خود استفاده کنید. فقط نوک سینه های خود را به آرامی با آب گرم بشویید. از صابون های قوی که پوست شما را خشک می‌کنند و ناحیه را بیش‌تر تحریک می‌کنند، خودداری کنید.
  • از پد سینه استفاده کنید: اگر آستر سینه بند شما را آزار می‌دهد یا از نوک سینه های شما مایع نشت می‌شود، سعی کنید از آن‌ها با پد سینه محافظت کنید تا بین سینه ها و سوتین شما مانع ایجاد کنند.

در مورد داروهای بدون نسخه (OTC) از پزشک خود سوال بپرسید. اگر این داروها باعث کاهش درد نمی‌شوند، از پزشک متخصص در مورد مصرف مسکن های با نسخه مشورت بگیرید.

سوالات متداول

چه نوعی از درد سینه نشان دهنده بارداری است؟

حساس شدن سینه اغلب یکی از اولین علائم بارداری به شمار می‌رود. بر اساس اطلاعات موسسه ملی سلامت کودک و رشد انسان، ممکن است سینه‌های شما در اوایل ۱ تا ۲ هفته پس از لقاح، دردناک شوند، احساس سنگین شدن داشته باشند و یا گزگز کنند. نوک سینه‌های شما نیز ممکن است در زمان لمس شدن حساس و یا حتی دردناک باشند.

سینه‌ها در اوایل بارداری چه تغییراتی می‌کنند؟

در اوایل بارداری، سینه‌های شما بزرگ‌تر می‌شوند. در مراحل اولیه بارداری، مقدار بافت چربی و جریان خون به سینه‌ها افزایش پیدا می‌کند تا به رشد مجاری شیر و غدد پستانی کمک کند. فقط شش هفته پس از بارداری، بسیاری از مادران باردار متوجه می‌شوند که سینه‌های آن‌ها یک سایز کامل یا بیش‌تر بزرگ شده است.

در اوایل بارداری کدام بخش از سینه درد می‌گیرد؟

در اوایل بارداری، ممکن است سینه‌های شما به دلیل هجوم هورمون‌هایی که بدن شما را برای تولید شیر آماده می‌کنند، حساس و سنگین شود و احساس گزگز یا درد داشته باشید. با این که ممکن است کل سینه درد داشته باشد، به احتمال زیاد نوک سینه‌ها بیش‌ترین درد را داشته باشند و یا حداقل حساس ترین بخش باشند.

سخن آخر

اگر درد سینه را تجربه می‌کنید و در زمان مورد انتظار پریود نشده‌اید، توصیه می‌کنیم با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا احتمال وجود حاملگی را رد کنید.

در صورتی که باردار باشید، بهتر است با پزشک در مورد درد سینه خود و آنچه که باید در طول بارداری خود انتظار داشته باشید، صحبت کنید. به طور معمول، این علامت پیش از سه ماهه دوم بارداری از بین می‌رود.
به یاد داشته باشید، هر گونه توده مشکوک را در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *