آمادگی بارداری, پیشگیری از بارداری

چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

بیبی چک

از بیبی چک می‌توان به آسانی در محیط راحت خانه خود برای تشخیص این که آیا ممکن است باردار باشید یا نه استفاده کرد. به طور معمول، افرادی که از بیبی چک استفاده می‌کنند یا در تلاش برای باردار شدن هستند و پریود خود را از دست داده‌اند یا نمی‌خواهند که باردار شوند و نگران هستند که داروهای کنترل بارداری آن‌ها موثر واقع نشده باشد. در هر صورت، این نوع تست بارداری خانگی می‌تواند به سرعت به شما اطلاع دهد که باردار شده‌اید یا نه.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سادگی چند قطره ادرار روی بیبی چک بریزید (یا بیبی چک را در مقداری ادرار جمع آوری شده فرو کنید) و چند دقیقه منتظر بمانید تا نتایج تست تشخیص تشخیص بارداری خود را دریافت کنید. با این حال با این که استفاده از بیبی چک بسیار ساده است، بسیار مهم است که دستورالعمل‌های آن را به دقت بخوانید. دقت تست در خانه بسیار به این بستگی دارد که شما دستورالعمل‌ها از جمله زمان تست تشخیص بارداری در خانه و این که چگونه نتایج آن را بخوانید را به درستی دنبال کنید.

در این مقاله در مورد نحوه استفاده از بیبی چک صحبت خواهیم کرد. 

بیبی چک چگونه کار می‌کند؟

بیبی چک با تشخیص hCG (هورمون بارداری) در ادرار شما کار می‌کند. هنگامی که یک تخمک بارور شده در رحم شما کاشته می‌شود، بدن شما شروع به تولید هورمون hCG می‌کند.

اکثر تست‌های تشخیص بارداری خانگی تقریباً کارکرد مشابهی برای تشخیص هورمون hCG دارند. اگر سطح hCG شما حداقل ۲۰ mIU باشد (mIU سطح اندازه‌گیری است) نتیجه مثبت نشان می‌دهند. برخی از انواع بیبی چک کمی حساس تر و برخی دیگر کمی کم‌تر حساس هستند. معمولاً دستورالعمل‌های محصول، سطح حساسیت تست را به شما اطلاع می‌دهد. 

چه زمانی از بیبی چک استفاده کنیم؟

یک قانون سرانگشتی خوب این است که قبل از استفاده از بیبی چک یا حداقل یک روز پس از عقب افتادن قاعدگی، حدود ۲۱ روز (سه هفته) پس از آخرین رابطه جنسی محافظت نشده یا روش کنترل بارداری که فکر می‌کنید موثر نبوده است، منتظر بمانید و بعد از آن از بیبی چک استفاده کنید. به طور متوسط، سطح ۲۰ mIU از هورمون hCG حدود هفت تا ده روز پس از تخمک گذاری در بدن وجود دارد. در طول یک سیکل معمولی اتفاقات زیر می‌افتد:

 • اکثر افراد ۱۴ یا ۱۵ روز پس از اولین روز سیکل قاعدگی خود، تخمک گذاری می‌کنند.
 • اگر تخمک بارور نشود، دوره بعدی باید حدود ۱۴ روز پس از تخمک گذاری شروع شود. این دو بازه ۱۴ روزه یک چرخه ۲۸ روزه را تشکیل می‌دهند.
 • اگر تخمک بارور شود، لانه گزینی معمولاً در حدود ۹ روز (به طور متوسط ۶ تا ۱۲ روز) پس از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد.
 • پس از کاشت نطفه، هورمون hCG ظرف ۲۰ تا ۲۶ روز پس از چرخه قاعدگی شروع به تولید شدن خواهد کرد.

قبل از استفاده از تست

مراحل زیر را برای تشخیص بارداری با استفاده از بیبی چک انجام دهید و برای استفاده از آن آماده شوید:

 • خرید بیبی چک: برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای خرید بیبی چک،  آن را از یک فروشگاه بزرگ که گردش مالی زیادی دارد خریداری کنید. به این ترتیب، احتمال خرید یک تست جدید و نه تستی که ماه‌ها در قفسه‌های مغازه مانده است، بیش‌تر است.
 • تاریخ انقضای بیبی چک را بررسی کنید و مطمئن شوید که هنوز معتبر است: اگر تست را مدتی پیش خریده‌اید و آن را مخصوصاً در محلی مانند حمام (جایی که گرم یا مرطوب است) نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که تاریخ مصرف آن تمام نشده است. اگه تاریخ انقضای تست شما تمام شده است، یک بیبی چک جدید خریداری کنید.
 • تمام دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید (زیرا ممکن است دستورالعمل هر مارک تست تشخیص بارداری در خانه متفاوت باشد). اگر در مورد نحوه انجام آزمایش یا تفسیر نتایج سوالی دارید، به دنبال شماره پشتیبانی ثبت شده در دستورالعمل بسته بگردید. برای پاسخ به سوالات خود می‌توانید با این شماره تماس بگیرید.
 • وسایل لازم برای تست را آماده کنید: علاوه بر کیت آزمایش به یک ساعت یا تایمر، یک سطح صاف و احتمالاً یک فنجان تمیز برای جمع کردن نمونه ادرار نیاز دارید.

چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

نکات زیر را در مورد نحوه استفاده از بیبی چک دنبال کنید. برای شروع، بهتر است که اول صبح تست خود را بدهید. زیرا ادرار شما در این زمان غلیظ تر است. اگر باردار باشید، اولین ادرار شما در صبح نسبت به ادرار شما در اواخر روز دارای مقدار بیش‌تری هورمون hCG خواهد بود.

ابتدا دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. بیبی چک را از روکش آن جدا کنید. بسته به نوع تست تشخیص بارداری شما، لازم است در یک فنجان ادرار کنید یا مستقیماً روی بیبی چک ادرار کنید. برخی از انواع تست بارداری به شما این امکان را می‌دهند که هر دوی این کارها را انجام دهید. 

در این مرحله گرفتن نمونه ادرار مناسب مهم است. چرا که ابتدا لازم است کمی ادرار کنید و سپس از بقیه ادرار خود برای آزمایش تشخیص بارداری در خانه استفاده کنید.

اگر در تست شما نیاز است که مستقیماً روی بیبی چک ادرار کنید، آن سمت از چوب آزمایش که دارای پد جاذب است را طوری در جریان ادرار خود قرار دهید که نمایشگر نتیجه رو به بالا قرار بگیرد. حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه روی آن ادرار کنید (یا هر زمانی که در راهنمای محصول نوشته شده است).

اگر ادرار خود را در یک لیوان نمونه ادرار جمع آوری کرده‌اید، از قطره چکان قرار موجود در بسته برای قرار دادن مقدار کمی ادرار در قسمت تست استفاده کنید. اگر تست شما قطره چکان نداشت، اما در راهنما نوشته شده بود که می‌توانید از یک فنجان نمونه ادرار استفاده کنید، انتهای جاذب آزمایش بارداری را در فنجان ادرار فرو کنید و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه (یا هر زمانی که در دستورالعمل گفته شده است) در جای خود نگه دارید.

چوب تست بارداری را روی یک سطح صاف و خشک در حالی که نمایشگر نتیجه رو به بالا می‌باشد، قرار دهید. دستورالعمل روی بسته به شما می‌گوید که باید چند دقیقه صبر کنید تا نتایج ظاهر شوند. این زمان می‌تواند از یک دقیقه تا پنج دقیقه طول بکشد. اگرچه برخی از انواع تست تشخیص بارداری ممکن است تا ۱۰ دقیقه نیز طول بکشند تا نتیجه دقیقی را به شما نشان بدهند.

به احتمال زیاد علاوه بر نمایشگر نتیجه، یک نمایشگر کنترل نیز روی بیبی چک وجود خواهد داشت. احتمالاً مشاهده خواهید کرد که پس زمینه پنجره کنترل با رسیدن ادرار به بیبی چک تیره تر می‌شود. اکثر نمایشگرهای کنترل یک خط یا نماد را برای نشان دادن معتبر بودن تست بارداری نمایش می‌دهند. اگر این نشانگر کنترل ظاهر نشود، احتمال این که تست معتبر نباشد یا به درستی کار نکرده باشد، بسیار زیاد است.

پس از گذشت مدت زمان لازم، می‌توانید نتیجه را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که آزمایش‌های مختلف ممکن است نتایج متفاوتی را نشان دهند؛ بنابراین مطمئن شوید که در دستورالعمل‌ به دنبال چه شکل یا نمادی باید باشید. چند مثال در این رابطه شامل موارد زیر هستند:

 • یک خط صورتی یا آبی
 • یک علامت مثبت یا منفی قرمز رنگ
 • تغییر رنگ در نمایشگر یا ادرار موجود در بیبی چک
 • کلمات “pregnant” یا “not pregnant”

اگر هرگونه خط، نماد یا علامتی در نمایشگر نتیجه ظاهر شد، مهم نیست که چقدر کم رنگ باشد، می‌توانید نتیجه بیبی چک را مثبت در نظر بگیرید. اگر بیبی چک hCG را تشخیص ندهد، خطی هم نشان داده نمی‌شود. بنابراین حتی کم رنگ‌ترین خط به این معنی است که بیبی چک، هورمون hCG را در ادرار شما تشخیص داده است.

اگر در بیبی چک خود نتیجه تست بارداری مثبت گرفتید، مهم است که یک نوبت ویزیت پزشک بگیرید. پزشک شما می‌تواند نتیجه بیبی چک شما را تایید کند و مراقبت‌های دوران بارداری را آغاز کنید.

نتیجه آزمایش تشخیص بارداری شما در خانه تنها در صورتی دقیق است که نشانگر را در مدت زمان مشخص شده مشاهده کنید. اگر در راهنمای استفاده محصول نوشته شده است که سه دقیقه صبر کنید، هر چیزی که بعد از سه دقیقه در نمایشگر نتیجه نشان داده می‌شود، نتیجه آزمایش شما محسوب می‌شود. اگر بیبی چک برای مدت طولانی باقی بماند، ممکن است یک خط بی رنگ ظاهر شود. اگر هر خط، نماد یا علامتی بعد از مدت زمان مشخص شده در دستورالعمل ظاهر شود، این نتیجه آزمایش بارداری مثبت محسوب نمی‌شود.

اگر نتیجه آزمایش شما منفی است

اگر بیبی چک به شما نتیجه منفی نشان داد اما پریود نشدید، باید ظرف ۳ تا ۵ روز دیگر مجدد آزمایش دهید. اگر در اواخر چرخه خود تخمک گذاری کرده باشید یا تاریخ تخمک گذاری خود را به درستی محاسبه نکرده باشید، ممکن است تست تشخیص بارداری را خیلی زود انجام داده باشید و نتیجه آزمایش شما مثبت هنوز نشود.

از آنجایی که مقدار هورمون hCG در دوران بارداری به سرعت افزایش پیدا می‌کند، ممکن است تنها چند روز پس از آزمایش منفی، نتیجه تست شما مثبت شود. به همین دلیل است که برخی از کیت‌های بیبی چک بیش از یک آزمایش دارند. که شما بتوانید آزمایش دیگری را انجام دهید.

اگر کم‌تر از ۷ روز پس از عقب افتادن پریود آزمایش خود را انجام داده‌اید، بدون تست مجدد باور نکنید که نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که باردار نیستید. ممکن است بیبی چک را خیلی زود انجام داده باشید. بنابراین یک هفته دیگر صبر کنید. اگر تا آن زمان هنوز پریود نشده باشید و هنوز نتیجه تست منفی است، لازم است با پزشک خود قرار ویزیت بگذارید تا متوجه شوید که آیا ممکن است مشکلی در حال رخ دادن باشد یا خیر.

بیبی چک

پنج علامت که نشان می‌دهد ممکن است باردار باشید

در ادامه چند نشانه قرار داده شده است که نشان می‌دهد باید با استفاده از بیبی چک تست بارداری انجام دهید:

پریود نشده‌اید

یکی از اولین و مطمئن ترین نشانه‌های بارداری عقب افتادن قاعدگی است.

اگر چرخه قاعدگی خود را به دقت ردیابی نکنید، ممکن است تشخیص این که پریود شما دیر شده است یا نه دشوار باشد. چرخه قاعدگی به طور معمول ۲۸ روزه است؛ اما چرخه برخی از زنان ممکن است از ۲۴ تا ۳۸ روز نوسان داشته باشد.

بنابراین اگر بیش از یک ماه از آخرین قاعدگی شما گذشته است، آزمایشی را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که عوامل دیگری به جز بارداری نیز می‌توانند قاعدگی را به تاخیر بیندازند یا باعث از دست دادن آن شوند. این عوامل عبارتند از استرس، مصرف برخی داروها یا بیماری و مشکلات پزشکی، تغییر در شیوه کنترل بارداری و غیره.

همچنین معمولاً در هفته‌های اولیه بارداری خونریزی خفیف یا لکه بینی مشاهده می‌شود. زیرا تخمک در حین لانه گزینی به صورت عمیق تری در دیواره رحم فرو می‌رود. این خونریزی ممکن است شبیه به یک دوره پریود سبک باشد؛ اما تفاوت آن این است که از الگو یا زمان بندی پریود عادی شما پیروی نمی‌کند. به هر گونه تفاوت در رنگ، بافت یا مقدار خونریزی توجه داشته باشید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک مشورت کنید.

در صورت داشتن خونریزی و مثبت بودن تست بارداری، تحت هر شرایطی لازم است که با پزشک صحبت کنید.

دل درد و گرفتگی دارید

کاشت جنین می‌تواند احساسی شبیه به دردهای قاعدگی ایجاد کند. در اوایل بارداری، ممکن است این درد را احساس کنید و فکر کنید پریود شما نزدیک است، اما بعد از آن پریود نمی‌شوید. 

اگر این اتفاق افتاد، بهتر است استفاده از بیبی چک را در نظر بگیرید.

سینه‌های شما درد می‌کنند

با جلو رفتن بارداری، بدن شما بیش‌تر و بیش‌تر استروژن و پروژسترون تولید می‌کند. این هورمون‌ها شروع به ایجاد تغییراتی در بدن شما می‌کنند تا به رشد جنین کمک کنند.

سینه‌های شما ممکن است به دلیل افزایش جریان خون حساس شده و بزرگ‌تر به نظر برسند. نوک سینه‌های شما ممکن است درد داشته باشد و سیاهرگ‌های زیر پوست تیره تر به نظر برسند.

این نشانه در روزهای منتهی به پریود نیز رایج است، بنابراین لزوماً به این معنی نیست که باردار هستید.

احساس متفاوتی دارید

حاملگی زودهنگام همراه با گرفتگی و درد سینه می‌تواند باعث بروز موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • بیزاری از غذا
 • خستگی و فرسودگی
 • تکرر ادرار

با گذشت چند هفته، این علائم ممکن است قبل از این که سطح هورمون HCG شما در اواخر سه ماهه اول بارداری کاهش پیدا کند قوی تر شوند. شما خودتان را می‌شناسید، پس به بدن خود توجه کنید. هر تغییر غیر عادی بهتر است باعث شود که شما از بیبی چک استفاده کنید. 

روش پیشگیری از بارداری شما موثر نبوده است

قرص‌های ضد بارداری، کاندوم و سایر روش‌های پیشگیری از بارداری، ۱۰۰% از بارداری جلوگیری نمی‌کنند. زمانی که رابطه جنسی دارید، همیشه کمی احتمال برای بارداری وجود دارد؛ مهم نیست که چقدر مراقب باشید.

به عنوان مثال اگر همیشه به درستی از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنید، این قرص‌ها بیش از ۹۹ درصد در پیشگیری از بارداری موثر هستند. اما همیشه استفاده کردن از این قرص‌ها به طور کامل همیشه امکان پذیر نیست. به طور واقع بینانه، این قرص‌ها حدود ۹۱٪ برای باردار نشدن موثر هستند.

به طور مشابه، کاندوم‌ ممکن است سوراخ و پاره شود. کاندوم‌های مردانه با استفاده کاملا صحیح می‌توانند ۹۸٪ موثر باشند؛ اما با استفاده معمولی در واقعیت فقط ۸۲٪ موثر هستند.

روش‌های پیشگیری از بارداری طولانی‌ مدت مانند دستگاه داخل رحمی (IUD)، قابل اطمینان‌تر هستند و همچنان قابل برگشت می‌باشند.

حتی اگر از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید، اگر علائمی دارید که ممکن است نشان دهنده بارداری باشند، بهتر است از بیبی چک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *