تغذیه در بارداری

شباهت شگفت‌انگیز میوه‌ ها و سبزیجات با اعضای بدن

فهرست موضوعات این مقاله

مواد خوراکی که شبیه اعضای بدن شما هستند و فواید آن‌ها

شما همان چیزی هستید که می‌خورید. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید برخی میوه و سبزیجات دقیقاً شبیه اندام‌های بدن هستند و این شباهت بی‌حکمت هم نیست؛ مثلاً وقتی می‌گوییم کلیه شبیه لوبیاست، به واقع لوبیا خواص زیادی برای کلیه دارد و مواد مغذی آن برای سلامت و کارکرد بهینه کلیه‌ها موثرند. در این مقاله به این موضوع جذاب پرداخته‌ایم. به نظر می‌رسد مادر طبیعت با نوعی سازگاری و لطافت خاص این شباهت‌های زیبا را طوری ترسیم کرده تا اشرف مخلوقات با کشف آن‌ها و تفکر در طبیعت و احترام به آن، سلامت ۳خود را تضمین کند. علم اکنون ثابت کرده است که این مواد خوراکی در سلامت اندام‌هایی که به آن‌ها شبیه هستند، نقش بسزایی دارند.

هر کودکی این مانترای (صدای درونی) تغذیه سالم را شنیده است: «شما همان چیزی هستید که می‌خورید». برخی از مواد خوراکی هم شبیه اندام‌های خاصی هستند و هم آن‌ها را تغذیه می‌کنند. گیاه‌پزشکان باستانی که طبیعت را مشاهده می‌کردند، معتقد بودند که ظاهر چیزهای طبیعی سرنخ‌هایی از فضایل آن می‌دهد. یک ماده مغذی بدن را سالم نگه می‌دارد. طبیعت سرنخی می‌دهد که چه غذایی به کدام قسمت از بدن کمک می‌کند. غذاهای سالم برای کل بدن مفید هستند.

به عنوان مثال، همه می‌دانند که هویج به دلیل محتوای ویتامین A برای چشم‌ها عالی است، اما آیا قبلاً واقعاً به هویج نگاه کرده‌اید؟ دفعه بعد که یک هویج را به صورت افقی برش می‌دهید، به حلقه‌های تابشی زیبایی آن دقت کنید که شبیه مجموعه خیره کننده‌ای از ماهیچه‌ها هستند که عنبیه چشم را تشکیل می‌دهند. در ادامه تیم متخصص پینو بیبی به معرفی مواد خوراکی پرداخته است که از لحاظ ظاهری با برش بافتی یک اندام شباهت‌های زیادی دارد، با ما همراه باشید تا در خصوص سلامت اندام‌ها و شباهت آن‌ها با انواع میوه و سبزیجات بیشتر آشنا شوید.

شباهت گردو با مغز و تاثیر آن بر سلامتی ساختار مغز

مغز و گردو شباهت عجیبی به هم دارند، چین و چروک‌های گردو مشابه چین و چروک‌های نئوکورتکس مغز هستند. حتی دو نیمه گردو به نظر می‌رسد که شبیه نیمکره چپ و راست مغز هستند. گردو فقط شبیه مغز نیست، بلکه برای آن نیز مفید است! جای تعجب نیست که گردو به «غذای مغز» ملقب شده است. تحقیقات نشان داده است که مصرف گردو سلامت مغز را بهبود می‌بخشد، زیرا حاوی انواع ترکیبات محافظ مغز مانند ویتامینE، فولات، ملاتونین، پلی‌فنول‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ است. گردو تقریباً دو برابر سایر آجیل‌های رایج آنتی‌اکسیدان دارد و همچنین منبع غنی اسید چرب امگا ۳ به نام DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) است. DHA برای رشد سالم مغز حیاتی است و همچنین در مدیریت خلق و خو و شناخت نقش دارد. پژوهش‌ها نشان داده شده است که گردو به افزایش استدلال استنباطی و بهبود عملکرد شناختی و حرکتی با افزایش سن کمک می‌کنند. گردو به توسعه بیش از سه دوجین انتقال دهنده عصبی در مغز کمک و سیگنال‌دهی مغز را تقویت می‌کند و همچنین پیوند پیام رسانی جدید بین سلول‌های مغز را تشویق می‌کند.

شباهت گردو با مغز

شباهت هویج با چشم و تاثیر آن بر سلامتی ساختار چشم

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که هویج ورقه شده شبیه چشم انسان است؟ بله، واضح است که هویج ورقه شده شبیه چشم است، حتی دارای الگوهایی از خطوط تابشی است که شبیه مردمک و عنبیه است. از قدیم مادربزرگ‌ها توصیه می‌کردند که کودکان هویچ بخورند تا سلامت چشم‌شان تضمین شود، شاید تا به حال فکر می‌کردید این مسئله یک شبه علم است اما خوردن هویج در واقع باعث سلامت چشم می‌شود. هویج رنگ نارنجی خود را از یک ماده شیمیایی گیاهی به نام بتاکاروتن (دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی) می‌گیرد که خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهد و به حفظ بینایی سالم کمک می‌کند. خوردن هویج به شدت جریان خون را در چشم افزایش می‌دهد. مصرف بتاکاروتن، چشم را در برابر دژنراسیون ماکولا که یک مشکل بینایی مرتبط با سن است که افراد بالای ۶۵ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، محافظت می‌کند. هویج منبع اصلی ویتامین A است که سلامت چشم را ارتقا می‌دهد و از بینایی محافظت می‌کند. البته توجه داشته باشید که هویج (یا ویتامین A) بینایی را بهبود نمی‌بخشد، مگر این که کمبود ویتامین A داشته باشید. این ویتامین برای کمک به جلوگیری از شب کوری، محافظت از سطح چشم (قرنیه) و برای تولید رنگدانه در شبکیه چشم ضروری است.

شباهت هویج با چشم

شباهت کیوی با چشم و تاثیر آن بر سلامتی ساختار چشم

اگر یک برش گرد به کیوی بزنید خواهید دید که خیلی شبیه به ساختار چشم است. کیوی سرشار از ویتامین E است که پیری چشم و کم بینایی ناشی از کهولت سن جلوگیری می‌کند. کیوی در پیگشیری از آب مروارید نیز موثر است.  

شباهت کیوی با چشم

شباهت قارچ با گوش و تاثیر آن بر سلامتی ساختار گوش

قارچ وقتی از وسط نصف شود شبیه گوش انسان است. قارچ‌ها توانایی‌های شنوایی را بهبود می‌بخشند، آن‌ها منبع عالی ویتامین D هستند که برای جلوگیری از کم شنوایی ضروری است و برای استخوان‌ها، به ویژه ۳ استخوان ریز گوش (چکشی، سندانی و رکابی) که صدا را به مغز منتقل می‌کنند، مفید است.

شباهت قارچ با گوش

شباهت موز با دهان و تاثیر آن بر سلامتی ساختار دهان

خوردن یک موز شما را شاد می‌کند و لبخند را بر لبان‌تان می‌نشاند موز شبیه یک دهان در حال لبخند زدن است. این میوه محبوب حاوی پروتئینی به نام تریپتوفان است که وقتی هضم شود به یک انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین تبدیل می‌شود که یک ماده شیمیایی تنظیم کننده خلق و خو در مغز است. موز را می‌توان به عنوان یک داروی ضد افسردگی نامید زیرا سطح تولید سروتونین در مغز را تنظیم می‌کند.

شباهت موز با دهان

شباهت گوجه فرنگی با قلب و تاثیر آن بر سلامتی ساختار قلب

اگر یک گوجه فرنگی را برش بزنید و متوجه خواهید شد که گوجه فرنگی قرمز دارای حفره‌های متعددی است که شبیه ساختار قلب است. گوجه فرنگی دارای چهار حفره است و قرمز رنگ می‌باشد، درست مانند قلب که یک عضو قرمز رنگ است و ۴ حفره‌ایست (۲ حفره بطن و ۲ حفره دهلیز)! تحقیقات تایید کرده‌اند که گوجه فرنگی به دلیل داشتن لیکوپن غنی که به شل شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند و از فعالیت آنزیم اصلی دخیل در سنتز کلسترول جلوگیری می‌کند و در نتیجه سطح کلسترول LDL را کاهش می‌دهد، برای کمک به پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب بسیار مفید است. مصرف بالای لیکوپن نقش مهمی در کاهش خطر سکته دارد. در بیماران مبتلا به فشار خون، پیش از فشار خون یا پرفشاری خون، مصرف گوجه فرنگی و فرآورده گوجه فرنگی اثر کاهشی متوسطی بر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک دارد. گوجه فرنگی هم‌چنین منبع عالی ویتامین C است که برای سلامت قلب بسیار مهم است.

شباهت گوجه فرنگی با قلب

شباهت مرکبات با پستان و تاثیر آن‌ها بر سلامتی ساختار پستان

شباهت بین مرکبات گرد و ساختار درونی‌ آن‌ها مانند لیمو و گریپ فروت و پستان ممکن است بیش از یک اتفاق تصادفی باشد. مرکبات از جمله لیمو، پرتقال، لیموترش و گریپ فروت به عنوان کمک کننده به پیشگیری از سرطان سینه نام برده شده است. مرکبات منابع بسیار خوبی از کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها هستند که با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند. مرکبات دقیقاً شبیه غدد پستانی در زنان است. مرکبات پاک کننده‌های شناخته شده سیستم لنفاوی هستند که به حرکت لنف در داخل و خارج سینه کمک می‌کنند. به طور خاص، گریپ فروت حاوی ماده‌ای به نام لیمونوئید است که مطالعات نشان داده است که از رشد سرطان در سلول‌های پستان انسان جلوگیری می‌کند‌.

شباهت مرکبات با پستان

شباهت انگور با ریه و تاثیر آن بر سلامتی ساختار انگور

انگور بسیار شبیه ریه است، شباهت ریه به انگور مربوط به ساختار درونی ریه (شش‌ها) است. آلوئول‌های ریه‌ها (محلی که تبادل گاز در آن انجام می‌شود) است آلوئول‌ها، کیسه‌های کوچک هوایی هستند که تبادل هوا در آن جا صورت می‌گیرد و بسیار شبیه یک حبه انگور هستند و مجراهای متصل کننده این کیسه‌های هوایی به هم، شبیه شاخه‌های انگور است که حبه‌های انگور را به هم متصل کرده است. ارتباط بین انگور و ریه‌ها از دانه‌هایی می‌آید که حاوی پروآنتوسیانیدین هستند. تحقیقات نشان داده است که این ماده شیمیایی شدت آسم ناشی از آلرژی را کاهش می‌دهد. انگور حاوی ترکیب خاصی به نام رسوراترول است که به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و آمفیزم کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد که رسوراترول رشد سلول‌های سرطانی (آپوپتوز) را در ۳ رده سلولی سرطان ریه تا ۵۰ درصد مهار می‌کند! البته حتماً انگور ارگانیک مصرف کنید و از مصرف انگورهایی تجاری که حاوی مقدار زیادی آفت‌کش هستند، بپرهیزید.

شباهت انگور با ریه

شباهت زنجبیل با معده و تاثیر آن بر سلامتی ساختار معده

زنجبیل به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات معده، از جمله سوء هاضمه، تهوع و استفراغ، در میان بسیاری از جوامع سابقه طولانی دارد. در واقع، دانشمندان جینجرول را به عنوان یک ماده شیمیایی گیاهی در این گیاه شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ کمک کند. زنجبیل شبیه چه اندامی است؟ گیاه زنجبیل ظاهری شبیه معده دارد و معمولاً برای درمان انواع مختلف مشکلات معده از جمله یبوست، تهوع صبحگاهی، قولنج، ناراحتی معده، گاز، اسهال، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، حالت تهوع و هم‌چنین از دست دادن اشتها استفاده می‌شود. زنجبیل به هضم غذا کمک می‌کند. هندی‌ها و چینی‌ها بیش از ۵۰۰۰ سال است که از زنجبیل برای آرام کردن معده و درمان حالت تهوع استفاده می‌کنند. همچنین سرعت رشد تومورهای روده را کاهش می‌دهد. تند بودن زنجبیل به خاطر ماده جینجرول است که به افزایش متابولیسم و تقویت گرما درونی بدن کمک می‌کند. زنجبیل همچنین به عنوان یک ضد التهاب برای معده عمل می‌کند و یک سد محافظ در برابر اسید معده یا محرک‌های شکمی ایجاد می‌کند.

شباهت زنجبیل با معده

شباهت سیب‌زمینی شیرین با لوزالمعده و تاثیر آن بر سلامتی ساختار لوزالمعده

شکل لوزالمعده (پانکراس) و سیب‌زمینی شیرین بسیار شبیه به هم هستند. واقعاً شگفت انگیز است سیب زمینی شیرین در چندین سطح برای پانکراس مفید است. برای هر کسی که به پانکراتیت مبتلا است، خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی مهم است و سیب‌زمینی شیرین برای او مناسب است. این ماده خوراکی به طور استثنایی سرشار از بتاکاروتن و یا ویتامین A است و در عین حال سطوح خوبی از ویتامین C، پتاسیم، آهن و منیزیم را نیز فراهم می‌کند. سیب‌زمینی شیرین هم‌چنین به تعادل شاخص گلیسمی کمک می‌کند و در نتیجه به مدیریت دیابت و اندام درگیر در تولید انسولین (پانکراس) کمک می‌کند. سیب‌زمینی شیرین فرد را از ابتلا به سرطان لوزالمعده در مراحل بعدی زندگی محافظت می‌کنند که یک نگرانی پنهان برای سلامتی برخی از مردان است.

اگر می‌خواهید سیب‌زمینی شیرین را در رژیم غذایی خود بگنجانید، می‌توانید آن را آب‌گیری کنید، یا می‌توانید برای مزایای بیشتر، آن‌ها را با کمی روغن نارگیل در فر بپزید! سیب‌زمینی شیرین سرشار از بتاکاروتن است که یک آنتی اکسیدان قوی است که از تمام بافت‌های بدن، از جمله پانکراس، از آسیب‌های مرتبط با سرطان یا پیری محافظت می‌کند.

شباهت سیب‌زمینی شیرین با لوزالمعده

شباهت لوبیا با کلیه و تاثیر آن بر سلامتی ساختار کلیه

شکل لوبیا قرمز دقیقاً شبیه کلیه‌های انسان است. در زبان انگلیسی نام لوبیا قرمز Kidney Beans می‌باشد و نام کلیه را هم از این کلمه گرفته‌اند و به آن Kidney می‌گویند. لوبیا مملو از پتاسیم و منیزیم است، وقتی دچار کمبود پتاسیم و منیزیم می‌شویم، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش پیدا می‌کند. لوبیا‌ها در واقع التیام بخش هستند و به حفظ عملکرد کلیه کمک می‌کنند و انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها را فراهم می‌کنند، بنابراین به طور کلی برای سلامتی مفید هستند. آن‌ها ابرقهرمانان فیبری هستند که به دفع مواد زائد و جلوگیری از یبوست کمک می‌کنند. اگر مصرف لوبیا قرمز در حد متوسط باشد، می‌توان از آن به عنوان یک درمان خانگی موثر برای پیشگیری از سنگ کلیه استفاده کرد.

شباهت لوبیا با کلیه

شباهت زیتون با تخمدان و تاثیر آن بر سلامتی ساختار تخمدان

شباهت بین زیتون و تخمدان به راحتی قابل مشاهده است، اما آیا این میوه‌های کوچک برای این اندام‌های زنانه فوایدی دارند؟ از جمله غذاهایی که برای سلامت رحم مهم هستند، میوه‌ها و غذاهای چرب سالم هستند. زیتون در هر دو دسته قرار می‌گیرد. زیتون به سلامت و عملکرد تخمدان‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه ایتالیایی نشان داد زنانی که رژیم غذایی آن‌ها حاوی مقدار زیادی روغن زیتون بود، ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار داشتند. دلایل این موضوع نامشخص است، اما چربی‌های سالم موجود در روغن ممکن است به سرکوب ژن‌های مستعد ایجاد سرطان کمک کند.

شباهت زیتون با تخمدان

شباهت آووکادو با رحم و تاثیر آن بر سلامتی ساختار رحم

آووکادو شبیه لامپ حبابی شکل است درست مانند شکل رحم که شبیه یک لامپ حبابی واژگون است. مصرف آووکادو نقش موثری بر سلامت باروری دارد. آووکادو که به عنوان «میوه رحم» نیز شناخته می‌شود، برای بهبود سلامت رحم و دهانه رحم بانوان عالی است. آووکادو حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که به کاهش ترشح یک ماده هورمون مانند (پروستاگلاندین) که می‌تواند باعث انقباض رحم و ایجاد درد شود، کمک می‌کند. آووکادو همچنین منبع عالی ویتامین C است که می‌تواند به کاهش خطر ایجاد فیبروم در رحم کمک کند.

خوردن فقط یک آووکادو در هفته می‌تواند به زنان کمک کند تا هورمون‌های تولیدمثلی خود را متعادل کنند و با کمک به رفع گرسنگی وزن ناخواسته هنگام تولد را کاهش دهند. آووکادو هم‌چنین برای کمک به پیشگیری از سرطان دهانه رحم مفید است. آووکادو منبع خوبی از اسید فولیک است. مشخص شده است که فولات خطر دیسپلازی دهانه رحم را که یک وضعیت پیش سرطانی است، کاهش می‌دهد. جالب اینجاست که رشد یک آووکادو از شکوفه به یک میوه کاملاً رسیده، ۹ ماه طول می‌کشد، همان بازه زمانی که از روز لقاح تا روز تولد در انسان طول می‌کشد!

مصرف آووکادو میل جنسی را افزایش می‌دهد زیرا حاوی سطوح بالایی از اسید فولیک است که به متابولیسم پروتئین‌ها کمک می‌کند و انرژی فرد را افزایش می‌دهد، بنابراین برای افرادی که تمایل به بچه‌دار شدن دارند بسیار مناسب است. آووکادو همچنین به دلیل محتوای بالای پتاسیم برای میل جنسی زنان مفید هستند. این محتوای پتاسیم هم‌چنین به خستگی، افسردگی و هضم ضعیف کمک می‌کند. آووکادو حاوی سطوح خوبی از ویتامین B6 است که به افراد در مبارزه با استرس کمک می‌کند و به شما انرژی می‌دهد تا ادامه دهید. آووکادو برای پوست بسیار عالی است. تحقیقات نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد مواد موجود در پالپ آووکادو DNA را برای تولید کلاژن جنینی بیشتر تحریک می‌کنند (نوعی ماده که زندگی خود را با آن شروع می‌کنیم و مسئول ایجاد پوست صاف و لطیف بدن است).

شباهت آووکادو با رحم

شباهت گلابی با رحم و تاثیر آن بر سلامتی ساختار رحم

گلابی برای سلامت و عملکرد رحم و دهانه رحم زن مفید هستند. وقتی یک زن در هفته یک گلابی می‌خورد، هورمون‌های تولیدمثلی را متعادل می‌کند، وزن ناخواسته هنگام تولد را کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. گلابی منبع خوبی از ویتامین C و مس است، هر دو مواد مغذی آنتی اکسیدانی هستند که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد و پیری محافظت می‌کنند. گلابی همچنین منبع خوبی از فیبر برای کمک به منظم بودن و کاهش سطح کلسترول است. فیبر موجود در گلابی همچنین به مواد شیمیایی سرطان‌زا در روده بزرگ متصل می‌شود و از آسیب رساندن به سلول‌های روده بزرگ جلوگیری می‌کند. در زنان باردار مصرف گلابی به هضم غذا کمک می‌کند و در رفع یبوست بارداری موثر است. از طرفی گلابی به خاطر سطح پتاسیم بالا به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند و در بانوان باردار، جهت بازسازی و نمو جنین موثر است. فولیک اسید موجود در گلابی مانع نقص‌های مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا می‌شود. یک مطالعه بر روی زنان یائسه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که بیشترین فیبر میوه را مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را دارند، ۳۴ درصد کاهش می‌یابد. 

شباهت گلابی با رحم

شباهت بادمجان با رحم و تاثیر آن بر سلامتی ساختار رحم

رحم زمانی که حالت معمولی دارد و نه در دوان قاعدگی است و نه بارداری، شبیه بادمجان است. بادمجان حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌باشد. بادمجان به ورود مواد مغذی و دفع مواد زائد به ویژه در سلول‌های مغز کمک می‌کنند. بادمجان همچنین به شل شدن عروق خونی، بهبود جریان خون و کاهش سطح کلسترول کمک می‌کنند. بادمجان به دلیل فیبر بالا در درمان سرطان روده بزرگ مفید است و به کاهش وزن کمک می‌کند. بادمجان باعث می‌شود افراد تحت رژیم غذایی برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنند و از وسوسه خوردن میان وعده‌های بین وعده‌های غذایی اصلی جلوگیری می‌کند. بادمجان‌ها پر از آب هستند و در حفظ پوست و موی سالم نقش دارند.

شباهت بادمجان با رحم

شباهت انجیر با بیضه و تاثیر آن بر سلامتی ساختار بیضه

داخل میوه انجیر پر از بافت‌های ریز است (رشته و دانه‌ها)، درست مثل ساختار بیضه در انسان که اگر یک برش از بیضه تهیه شود پر از بافت‌های ریز و درهم تنیده است که همان لوله‌های اسپرم‌ساز است. تعداد زیادی دانه و پیچک‌های ریز داخل انجیر نشان دهنده همان ترتیب لوله‌های جمع‌آوری داخل بیضه است. انجیر منبع عالی منیزیم، کلسیم و اسیدهای آمینه است که همگی به افزایش تحرک و تعداد اسپرم کمک می‌کنند و در نتیجه سلامت باروری مردان را بهبود می‌بخشند.

شباهت انجیر با بیضه

شباهت صدف با بیضه و تاثیر آن بر سلامتی ساختار بیضه

مطالعات شواهدی ارائه کرده‌اند که صدف‌ها، شباهت زیادی به بیضه‌ها دارند و برای اندام‌های جنسی مردانه مفید هستند. غذاهایی که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند به جلوگیری از التهاب که می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان بیضه شود، کمک می‌کند. صدف‌ها مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان از جمله مقدار فوق‌العاده سلنیوم و سطوح عالی مس، روی و ویتامین‌های A و C را فراهم می‌کنند. صدف‌ها همچنین دارای مقدار مناسبی ویتامین B5 هستند؛ مطالعات نشان داده است که مصرف صدف عملکرد بیضه را در موش‌ها بهبود می‌بخشد. تحقیقات دیگری در هلند نشان داده است که مکمل‌های غذایی با اسید فولیک و روی که صدف‌ها سرشار از هر دو هستند، می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی در بهبود کیفیت مایع منی در مردان داشته باشند.

شباهت صدف با بیضه

شباهت کرفس با استخوان و تاثیر آن‌ها بر سلامتی ساختار استخوان

ساقه‌های صاف، محکم و لاغر کرفس شبیه استخوان‌های انسان است، به خصوص استخوان‌های موجود در پاها و بازوها. کرفس منبع خوبی از ویتامین K است که در سطح سلولی همراه با ویتامین D برای ساختن استخوان‌ها عمل می‌کند. ویتامین K موجود در کرفس کاهش تراکم استخوان ستون فقرات را سرکوب می‌کند و به جلوگیری از تحلیل استخوانی که هر زن در دوران یائسگی تجربه می کند، کمک می‌کند. ویتامین K همچنین جذب کلسیم را که یک ماده معدنی حیاتی برای سلامت استخوان است، تسهیل می‌کند. سایر مواد مغذی موجود در کرفس که از سلامت استخوان‌ها حمایت می‌کنند عبارت هستند از ویتامین C (به تشکیل کلاژن کمک می‌کند، کلاژن پروتئینی که سلول‌های ماتریکس استخوان را به هم متصل می‌کند)، منیزیم (با کلسیم کار می‌کند) و منگنز (به ساخت بافت همبند در استخوان کمک می‌کند).

کرفس منبع عالی سیلیکون است که بخشی از ساختار مولکولی است که به استخوان‌ها استحکام می‌بخشد. یکی دیگر از شباهت‌های جالب و شگفت‌انگیز این است که ۲۳ درصد از ترکیبات استخوان‌ها حاوی سدیم است و کرفس هم همینطور ۲۳ درصد سدیم دارد. اگر شما در رژیم غذایی خود سدیم کافی نداشته باشید، بدن آن را از استخوان‌ها بیرون می‌کشد و آن‌ها را ضعیف می‌کند. مصرف کرفس نیازهای اسکلتی بدن را تامین می‌کنند.

شباهت کرفس با استخوان

شباهت انار با سلول‌های خونی و تاثیر آن بر سلامتی سلول‌های خونی

دانه های کوچک و قرمز انار شبیه به سلول‌های خونی هستند. انار حاوی آنتی اکسیدان‌هایی قوی است که برای عملکرد سیستم عروقی و گردش خون بدن بسیار مفید است و اعث حذف سلول‌های مضر از جریان خون می‌شود. همچنین مصرف انار، تعداد گلبول‌های خونی را افزایش می‌دهد لذا برای رفع کم خونی مفید است.

شباهت انار با سلول‌های خونی

شباهت پیاز با سلول‌های بدن و تاثیر آن بر سلامتی سلول‌های بدن

یک برش عرضی از پیاز بسیار شبیه به سلول‌های بدن است. تحقیقات نشان می‌دهد پیاز مواد زائد را از تمام سلول‌های بدن پاک می‌کند. پیاز باعث تولید اشک می‌شود که لایه‌های اپیتلیال چشم را می‌شویند.

شباهت پیاز با سلول‌های بدن

شباهت کلم بروکلی با سلول‌های سرطانی و تاثیر آن بر سلامتی سلول‌های سرطانی

نمای نزدیک از نوک‌های سبز ریز روی سر کلم بروکلی بسیار شبیه به سلول‌های سرطانی است. کلم بروکلی برای کاهش خطر سرطان پروستات تا ۴۵ درصد بسیار مناسب است. ترکیبات جدا شده از کلم بروکلی ممکن است به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت سرطان مثانه کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که کلم بروکلی برای سلامت ریه‌ها نیز بسیار مفید است و برای بهبود عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم و نیز پیشگیری از سرطان ریه مفید است.

شباهت کلم بروکلی با سلول‌های سرطانی

شباهت ریشه جینسینگ با بدن انسان و تاثیر آن بر سلامتی ساختار بدن

ریشه این گیاه عجیب و جادویی ظاهری شبیه بدن انسان دارد. ریشه جینسینگ درمان جامع برای تقریباً همه بیماری‌ها است. جینسینگ به طور گسترده برای اثرات ضد استرس، ضد سرطان، تعدیل سیستم ایمنی، قلبی عروقی، CNS و اثرات هورمونی استفاده می‌شود. افرادی که به طور منظم جینسینگ مصرف می‌کنند انرژی بیشتر و ذهن تیزتری دارند.

شباهت ریشه جینسینگ با بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *