آمادگی بارداری, علائم بارداری

انواع آزمایش تعیین بارداری

فهرست موضوعات این مقاله

تست‌های بارداری به دنبال یک هورمون خاص یعنی گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هستند که فقط در طول بارداری در بدن فرد ایجاد می‌شود. این آزمایش‌ها می‌توانند از ادرار یا خون برای جستجوی hCG استفاده کنند. تست‌های بارداری خانگی که از ادرار شما استفاده می‌کنند رایج‌ترین نوع آزمایش تعیین بارداری هستند. در صورت استفاده صحیح، تست‌های بارداری خانگی ۹۹ درصد دقیق هستند. با پینو بیبی همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع بیشتر بدانید.

انواع آزمایش‌های تعیین بارداری

تست بارداری چیست؟

تست بارداری راهی برای تعیین باردار بودن در بانوان است. اگر تست بارداری مثبت باشد به این معنی است که شما باردار هستید. اگر آزمایش منفی باشد، به این معنی است که بارداری در کار نیست. تست‌های بارداری با شناسایی گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)، هورمونی که بدن هنگام بارداری تولید می‌کند، کار می‌کند. از همان ابتدای بارداری، بدن شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول‌هایی می‌کند که به کودک تبدیل می‌شوند. یکی از مواردی که خیلی سریع اتفاق می‌افتد، تولید hCG است. اگر باردار هستید، بدن شروع به تولید hCG بیشتری می‌کند. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم (حدود شش تا ۱۰ روز پس از لقاح) سطح hCG شروع به افزایش می‌کند.

دو نوع اصلی تست بارداری وجود دارد:

 • آزمایش ادرار
 • آزمایش خون

اغلب افراد، آزمایش ادرار را در خانه با آزمایش بارداری خانگی انجام می‌دهند. این نوع آزمایش بدون نسخه در دسترس است و در محدوده‌های قیمتی متنوعی وجود دارد. آزمایش خون برای بررسی بارداری در مطب متخصص زنان و زایمان انجام می‌شود و شامل گرفتن نمونه خون از شخص می‌شود. راه دیگر برای تایید بارداری استفاده از سونوگرافی است. متخصص زنان و زایمان و یا ماما سونوگرافی را در مطب خود انجام می‌دهد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است آزمایش بارداری انجام دهید. ممکن است برای باردار شدن تلاش کنید و امیدوار باشید که نتیجه مثبتی به دست آورید. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید. حتی ممکن است در شرف انجام یک روش پزشکی و یا شروع یک داروی جدید باشید که ممکن است با بارداری پیچیده شود. مهم نیست دلیل آن چیست، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با پزشک خود تماس بگیرید.

چه سطح هورمونی برای آزمایش بارداری بررسی می‌شود؟

تست‌ها‌ی بارداری به دنبال افزایش مقدار hCG هستند. سطح hCG به سرعت افزایش ‌می‌یابد، هر چند روز یک بار در هفته‌ها‌ی اول بارداری دو برابر ‌می‌شود. جفت هورمون hCG تولید ‌می‌کند. فقط افراد باردار جفت دارند که اندکی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم (لانه گزینی) ایجاد ‌می‌شود.

چه سطح هورمونی برای آزمایش بارداری بررسی می‌شود؟

چه زمانی باید آزمایش بارداری داد؟

اگر فکر ‌می‌کنید ممکن است باردار شده باشید، بهتر است یک آزمایش انجام دهید و مطمئن شوید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زود هنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید. برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی خود آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار هستید، ممکن است نتیجه منفی باشد. اگر جواب آزمایش منفی شد و بعد پریود نشدید، آزمایش دیگری بدهید.

چه ساعتی برای تست بارداری مناسب‌تر است؟

به طور کلی، بهترین زمان وقتی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را انجام می‌دهید. با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه کافی حساس هستند تا وجود هورمون hCG را بدون توجه به زمان انجام آزمایش تشخیص دهند. در صورت امکان، سعی کنید قبل از انجام آزمایش صبر کنید تا سه ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد. هم چنین ‌می‌توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا تأیید شود که نتیجه یکسانی دریافت ‌می‌کنید.

تست‌ها‌ی بارداری چگونه کار ‌می‌کنند؟

هنگا‌می‌که تست بارداری انجام ‌می‌دهید، تست مورد نظر به دنبال میزان گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در بدن است. شما ‌می‌توانید hCG را در ادرار و یا خون خود پیدا کنید. hCG به زمان نیاز دارد تا در بدن جمع شود. هر روز که از اوایل بارداری بیشتر می‌گذرد، بدن هورمون hCG بیشتری تولید ‌می‌کند. با گذشت هفته‌ها‌، hCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش ‌می‌دهد. این بدان معناست که اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، منفی خواهد شد.

تست‌ها‌ی بارداری با واکنش به مقدار hCG در ادرار یا خون شما کار ‌می‌کنند. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ واکنشی hCG را تشخیص ‌می‌دهد. این آزمایش ممکن است علامت مثبت، خطوط عمودی دوتایی یا حتی کلمه «باردار» را نشان دهد. آزمایش‌ها‌ی مختلف به روش‌ها‌ی منحصر به فردی نتیجه مثبت را نشان خواهند داد. دستورالعمل‌های همراه با آزمایش را بخوانید تا بدانید نتیجه مثبت چگونه خواهد بود. به عنوان مثال، اکثر تست‌ها‌ دارای یک پنجره کنترل هستند که ابتدا نمایش داده ‌می‌شود، دیدن نماد در این پنجره به شما ‌می‌گوید که تست کار ‌می‌کند. به خاطر داشته باشید که تست‌ها‌ی برندهای مختلف زمان متفاوتی را برای نشان دادن نتیجه نیاز دارند. اگر آزمایش خون بدهید، پزشک نمونه‌ای از خون شما را ‌می‌گیرد و به آزمایشگاه ‌می‌فرستد. آزمایشگاه میزان hCG را در خون شما تعیین ‌می‌کند.

انواع مختلف تست بارداری چیست؟

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون. آزمایش ادرار معمولاً در خانه انجام ‌می‌شود.

تست بارداری خانگی

یک آزمایش خانگی از ادرار شما برای جستجوی hCG استفاده ‌می‌کند. آنها حاوی نوارهای خاصی هستند که hCG را تشخیص ‌می‌دهند. اکثر تست‌ها‌ی بارداری خانگی در صورت استفاده صحیح حدود ۹۹ درصد موثر هستند. این میزان دقت تقریباً برابر با تست‌ها‌ی بارداری است که در مطب پزشک انجام ‌می‌شود. این آزمایشات در اکثر داروخانه‌ها‌ و یا لوازم بهداشتی فروشی‌ها موجود است. آنها برای استفاده آسان و ارزان هستند. مهم است که دستورالعمل‌ها‌ی مربوط به این آزمایش‌ها‌ را قبل از انجام آنها بخوانید. سه روش برای انجام تست بارداری خانگی وجود دارد:

 • در یک ظرف تمیز ادرار کنید. سپس یک تا چند قطره از ادرار خود را روی یک نوار شیمیایی بریزید.
 • هنگام ادرار کردن، نوار تست بارداری را در جریان ادرار خود قرار دهید.
 • نوار آزمایش را در یک ظرف تمیز قرار دهید و سپس در ظرف ادرار کنید.

برای بسیاری از این آزمایشات، hCG را ‌می‌توان حدود ۱۰ روز پس از لقاح در ادرار تشخیص داد. با این حال، مصرف آن پس از عدم قاعدگی احتمال دریافت نتیجه منفی کاذب را کاهش ‌می‌دهد. پریود از دست رفته معمولاً حدود ۱۴ روز پس از لقاح اتفاق ‌می‌افتد.

تست بارداری خانگی

نکات لازم برای انجام تست بارداری خانگی

هنگام انجام تست بارداری خانگی باید به چند نکته توجه داشته باشید، از جمله:

 • در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید. این زمانی از روز است که سطوح hCG شما متمرکزترین و به راحتی قابل تشخیص است. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام ‌می‌دهید، سعی کنید مطمئن شوید که ادرار حداقل به مدت سه ساعت در مثانه شما بوده است.
 • قبل از انجام تست بارداری مقدار زیادی مایعات ننوشید. این ‌می‌تواند سطح hCG شما را رقیق کند.
 • تاریخ انقضا روی بسته تست بارداری را بررسی کنید.
 • قبل از شروع آزمون، دستورالعمل‌ها‌ی ارائه شده به همراه آزمون را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را دقیقاً دنبال کنید.

آزمایش خون جهت تعیین بارداری

نوع دیگری از آزمایش بارداری، آزمایش خون است. آزمایش‌ها‌ی خون به ندرت انجام ‌می‌شود زیرا گران هستند و نتایج مشابه آزمایش ادرار را دارند. این نوع تست بارداری با استفاده از نمونه کوچکی از خون از ورید بازوی شما انجام ‌می‌شود. این آزمایش خون نه تنها تشخیص ‌می‌دهد که آیا هورمون بارداری در بدن شما وجود دارد یا خیر، بلکه ‌می‌تواند میزان وجود این هورمون را نیز تعیین کند. این برای زمانی مفید است که پزشک باید مقدار دقیق hCG در خون شما را بداند. آزمایش خون برای بارداری ممکن است در شرایط خاصی انجام شود، مانند افرادی که تحت درمان‌ها‌ی باروری هستند یا زمانی که پزشک فکر ‌می‌کند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

این آزمایش‌های خون کمی‌حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار هستند، زیرا می‌توانند سطوح بسیار کمی ‌از hCG را تشخیص دهند. این بدان معناست که آنها ‌می‌توانند در اوایل بارداری در عرض هفت تا ۱۰ روز پس از لقاح (پاسخ دقیق‌تری) ارائه دهند. برای این آزمایش، نمونه خون شما در مطب پزشک و یا بیمارستان گرفته ‌می‌شود، سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده ‌می‌شود. نتایج ممکن است از چند ساعت تا دو روز طول بکشد. ممکن است پزشک از آزمایش خون برای مقایسه سطوح hCG در دوران بارداری استفاده کند. سطح hCG شما معمولاً هر دو روز یک بار در هفته‌ها‌ی اول بارداری دو برابر ‌می‌شود. اگر سطوح بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکل در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای hCG ممکن است به این معنی باشد که بارداری دوقلویی است و یا مشکلی در بارداری وجود دارد.

آزمایش خون جهت تعیین بارداری

آیا همه روش‌ها‌ی تست بارداری خانگی یکسان هستند؟

اکثر برندهای تست بارداری خانگی قابل اعتماد هستند. اگر چه روش دقیق آزمایش تست‌ها‌ی بارداری مختلف ‌می‌تواند از یک نوع به نوع دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها به دنبال hCG در بدن شما هستند. اگر از تست در خانه استفاده ‌می‌کنید، اکثر آنها همان نتیجه را به شما خواهند داد. تفاوت با تست‌ها‌ی خانگی شما در حساسیت تست خواهد بود. برخی ممکن است نسبت به دیگران حساس‌تر باشند و زودتر از دیگران نتیجه مثبت (تشخیص hCG در ادرار) ایجاد کنند. برای دقیق‌ترین خواندن، هم چنان توصیه ‌می‌شود که صبر کنید تا پریودتان عقب بیفتد. در آن مرحله، تمام تست‌ها‌ باید دقیق باشند.

مزایای استفاده از تست بارداری خانگی چیست؟

استفاده از تست بارداری خانگی مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • تست‌ها‌ی بارداری ارزان هستند.
 • استفاده از آنها آسان است.
 • تست‌ها‌ی خانگی به سرعت نتایج را ارائه ‌می‌دهند.

به گفته سازندگان کیت بارداری، بیشتر تست‌های بارداری خانگی در صورتی که دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده می‌شوند، ۹۸ تا ۹۹ درصد دقیق هستند. ‌می‌توان به نتایج مثبت اعتماد کرد، اما اگر خیلی زود آزمایش را انجام دهید، ‌می‌توانید یک نتیجه منفی کاذب دریافت کنید. آزمایش‌های خون معمولاً گران‌تر و ناخوشایند هستند. با این حال، آزمایش خون ‌می‌تواند بارداری را زودتر تشخیص دهد و تنها آزمایشی است که مقادیر خاصی از hCG را در بدن شما نشان ‌می‌دهد.

آیا کاری هست که نباید قبل از تست بارداری انجام داد؟

اکثر تست‌های بارداری از شما نمی‌خواهند از فعالیت‌های روزمره اجتناب کنید یا سبک زندگی خود را تغییر دهید. تنها دارویی که ممکن است با نتایج شما تداخل داشته باشد، داروهای باروری حاوی hCG است. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که باید برای بهترین نتیجه دنبال کنید:

 • قبل از هر کاری دستورالعمل‌ها‌ را به دقت بخوانید.
 • منتظر بمانید تا قاعدگی خود را از دست بدهید تا آزمایش را انجام دهید.
 • از اولین ادرار و یا ادرار خود از مثانه پر استفاده کنید. ممکن است قبل از آزمایش آب بنوشید تا ادرار کنید این کار نتایج شما را تحت تاثیر قرار دهد.

چه مدت طول ‌می‌کشد تا نتیجه آزمایش بارداری به دست آید؟

هر تست بارداری خانگی متفاوت است. دفترچه راهنما را با دقت بخوانید. به شما ‌می‌گوید چند دقیقه منتظر نتیجه خود باشید. در بیشتر موارد، ‌می‌توانید انتظار داشته باشید که برای نتیجه خود سه دقیقه صبر کنید. به خاطر داشته باشید که اگر برای بررسی نتیجه خود خیلی صبر کنید، ممکن است نادرست باشد. حتی یک خط کم رنگ در تست بارداری ‌می‌تواند به معنای باردار بودن شما باشد. تست هم چنین دارای یک پنجره کنترل است که نشان ‌می‌دهد تست را به درستی انجام داده‌اید. دستورالعمل‌ها‌ی مربوط به آزمایش شما همه اینها را مشخص ‌می‌کند. اگر سؤالی دارید یا پس از چندین آزمایش از نتیجه خود مطمئن نیستید، با متخصص زایمان خود و یا ماما تماس بگیرید. یک خط ضعیف با خط تبخیر ادرار با خط بارداری متفاوت است. اگر بیش از حد منتظر بمانید تا نتایج خود را بررسی کنید، ممکن است خط تبخیر ظاهر شود (یعنی ادرار شما خشک است). اکثر تست‌ها‌ از شما ‌می‌خواهند که نتایج خود را قبل از ۱۰ دقیقه بخوانید، این بدان معناست که قبل از خشک شدن ادرار و ایجاد خط تبخیر آن را قرائت و مشاهده کنید.

چه مدت طول ‌می‌کشد تا نتیجه آزمایش بارداری به دست آید؟

تست بارداری چقدر زود مثبت ‌می‌شود؟

بستگی به نوع آزمایشی دارد که استفاده ‌می‌کنید. برخی از تست‌ها‌ی بارداری خانگی ممکن است بتوانند بارداری را قبل از دست دادن پریود تشخیص دهند. با این حال، اگر دقیق‌ترین نتیجه را می‌خواهید، بهتر است منتظر بمانید تا پریودتان از بین برود (به این معنی حداقل سی روز از آخرین پریود شما گذشته باشد.

آزمایش‌ها‌ی بارداری چقدر دقیق است؟

تست‌ها‌ی بارداری در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید حدود ۹۹ درصد دقیق هستند.

نتایج کاذب در آزمایش بارداری چقدر رایج است؟

نتایج کاذب (منفی کاذب یا مثبت کاذب) عمدتاً به دلیل استفاده نادرست از آزمایش رخ ‌می‌دهد. دلیل اصلی منفی کاذب، انجام آزمایش خیلی زودتر از زمان مناسب است. هم چنین در صورت استفاده نادرست از تست خانگی، مانند استفاده از ادرار زیاد یا خیلی کم، ممکن است منفی کاذب دریافت کنید. پیروی از دستورالعمل‌ها‌ی کیت تست خود برای اطمینان از دریافت نتیجه دقیق بسیار مهم است.

آیا آزمایش مثبت ‌می‌تواند اشتباه باشد؟

مثبت کاذب نادر است، اما ممکن است رخ دهد. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که حاملگی شیمیایی را تجربه کنید یا مدت کوتاهی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، بارداری را از دست بدهید.

چه نوع تست بارداری ابتدا بارداری را تایید ‌می‌کند؟

آزمایش خون ابتدا بارداری را تایید ‌می‌کند زیرا ‌می‌تواند مقدار کمتری hCG را در مقایسه با آزمایشی که از ادرار شما استفاده ‌می‌کند، تشخیص دهد.

آیا دارویی وجود دارد که بتواند نتیجه آزمایش بارداری را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری شما را تغییر نمی‌دهند. آنتی بیوتیک‌ها‌، مسکن‌ها‌ و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند. با این حال، داروهای باروری یک استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات ‌می‌توانند باعث مثبت کاذب تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده ‌می‌کنید، با ارائه دهنده مراقبت‌ها‌ی بهداشتی خود در مورد نتایج خود تماس بگیرید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

اگر تست بارداری را در خانه انجام ‌می‌دهید و نتیجه آن مثبت است، باید چند کار انجام دهید، از جمله:

 • ویتامین‌ها‌ی دوران بارداری خود را مصرف کنید. یک ویتامین با اسید فولیک موجود در لیست مواد تشکیل دهنده انتخاب کنید. در صورت امکان، زمانی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، مصرف آنها را شروع کنید. این به این دلیل است که اسید فولیک ‌می‌تواند به جلوگیری از عوارض در طول رشد جنین کمک کند.
 • برای قرار ملاقات با پزشک خود (ویزیت بارداری) تماس بگیرید. این قرار ممکن است برای چند هفته اتفاق نیفتد. اما ایده خوبی است که با متخصص یا ماما تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید.
 • مطمئن شوید که عادات سالمی (رژیم غذایی در بارداری)‌ مانند عدم مصرف الکل یا سیگار کشیدن در دوران بارداری را دنبال کنید. هم چنین ممکن است بخواهید میزان کافئین مصرفی روزانه خود در دوران بارداری را محدود کنید.

آیا حاملگی خارج از رحم در آزمایش بارداری نشان داده ‌می‌شود؟

بله، اگر حاملگی خارج از رحم داشته باشید، هم چنان در تست بارداری نتیجه مثبت خواهید داشت.

سخن آخر

تست‌ها‌ی بارداری روشی است که فرد متوجه بارداری خود ‌می‌شود. اکثر افراد با استفاده از ادرار خود تست بارداری را در خانه انجام ‌می‌دهند. با این حال، می‌توانید با استفاده از نمونه خون یا ادرار کردن، آزمایش بارداری را در مطب پزشک خود انجام دهید. برای دقیق‌ترین نتایج، منتظر بمانید تا پریود خود را از دست بدهید تا یک تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر از تست‌ها‌ی بارداری به درستی استفاده کنید، نتایج ۹۹ درصد دقیق هستند. اگر در مورد نتایج تست بارداری سوالی دارید با پزشک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *