آمادگی برای زایمان

فواید یوگای خنده در بارداری و زایمان آسان و بدون درد

متاسفانه به لطف فیلم‌های هالیوود، برای عموم مردم تصاویر گرافیکی و صحنه‌هایی ارائه می‌شود که زایمان را به عنوان یک تجربه دردناک و نامطلوب نشان می‌دهد. شکی نیست که این تصاویر و تصورات به احساسات واقعی زنان در حین زایمان و زایمان کمک می‌کند، زیرا تصورات ذهنی و ترس‌های ایجاد شده در اطراف تجربه به عنوان واقعیت آنها ظاهر می‌شود. خوشبختانه امروزه زنان بیشتر و بیشتری شروع به کشف مسائل و احساسات هنگام زایمان چه از طریق تجربه دست اول، یا از طریق گزارش‌های اخیر، می کنند و دریافته‌اند که زایمان نباید دردناک باشد. در واقع، در عوض می‌تواند یک نوعی ارگاسم باشد. چه چیزی به ایجاد تجربه ارگاسم به جای درد شدید در زایمان کمک می کند؟ برخی بر این باورند که تمرین خنده عمیق، همان طور که در یوگای خنده آموزش داده می‌شود، می‌تواند منجر به تجربه‌ای برابر با ارگاسم در طول فرآیند زایمان شود. قبلاً شما را با اثرات یوگا در بارداری، استفاده از توپ یوگا برای بارداری و زایمان آشنا کرده‌ایم، در این مقاله پینو بیبی شما را با یوگای خنده (LY) آشنا می‌کند تا به جنگ با فیلم‌های هالیودی بروید. یوگا خنده شما را به سطح دیگری از زایمان بدون استرس و بدون درد و تقریباً ارگاسم خواهد رساند.

فواید یوگای خنده در بارداری و زایمان آسان و بدون درد

اثرات خنده بر بدن در زمان بارداری و زایمان

ثابت شده است که خنده در دوران بارداری و زایمان کمک زیادی به فرد می‌کند، زیرا خنده این توانایی را دارد که درد را کاهش دهد و در زمانی که زن احساس دردناک و نامطلوب را تجربه می‌کند، به او کمک کند. در مورد ترس‌هایی که در حین تولد ایجاد می‌شود شکی نیست، اما زایمان نباید تجربه دردناکی باشد. در واقع، برخی بر این باورند که تمرین خنده عمیق، همان طور که در یوگای خنده آموزش داده شده است، می‌تواند منجر به تجربه‌ای برابر با ارگاسم در طول فرآیند زایمان شود.

یوگای خنده روشی ساده و آسان است که بر این اصل کار می‌کند که وقتی می‌خندید، چه ساختگی یا واقعی، بدن و ذهن تفاوت آن را نمی‌دانند. اثرات خنده شگفت انگیز است از جمله کاهش فشار خون و کاهش قابل توجه سطح هورمون‌های استرس (اپی نفرین و کورتیزول) که معادل یک تجربه بدون استرس است.

وقتی می‌خندیم، اکسیژن بیشتری وارد بافت‌های بدن می‌شود. خنده هم چنین بدن را به تولید اکسی توسین تشویق می‌کند، همان هورمونی که در طول زایمان ترشح می‌شود و دهانه رحم را آرام می‌کند. در واقع، مادرانی که فریاد می‌زنند و استرس و ترس زایمان را دارند، با سفت شدن دهانه رحم درد بیشتری ایجاد می‌کنند و هورمون‌های استرس بیشتری در بدن ترشح می‌شوند.

از سوی دیگر، نشان داده است که خنده با مسدود کردن پیام به مغز مبنی بر وقوع درد، درد را کاهش می‌دهد. این به آرامش بدن و کاهش درد برای یک روند زایمان راحت و آسان کمک می‌کند.

حقیقت این است که وقتی زایمان شروع می‌شود (انقباضات پیش از زایمان اصلی) و روند زایمان آغاز می‌شود، احساساتی به وجود می‌آید. مادر در حال وضع حمل باید راهی برای ابراز وجود و تسکین هر چیزی که ناراحت کننده است بیابد. اغلب ناله و آه پاسخ‌های طبیعی است، اگر واقعاً درد شدید شود، ممکن است منجر به فریاد زدن و گریه‌های بلند بلند شود. اما چه می‌شود اگر زنی به جای آن خود را به خنده وادار کند؟ آیا خنده در بارداری می‌تواند منجر به تولد ارگاسم شود؟ از آن جایی که نکته اصلی در هنگام تولد، تمرکز بر نحوه کنار آمدن با احساسات شدید است، پیشنهاد می‌شود اگر مادری با تمرین روزانه یوگای خنده خود را به خندیدن عادت دهد، احتمالاً این روش را موقع زایمان نیز در ذهنش خواهد داشت و در حین زایمان از آن استفاده می‌کند. بدین ترتیب ناراحتی و استرس او کاهش می‌یابد و تولد لذت بخش فرزندش را تجربه می‌کند.

یوگای خنده LY چیست؟

یوگای خندهHasyayoga  یک تمرین مدرن یوگا است که شامل خنده‌های داوطلبانه طولانی مدت است. این نوع یوگا بر این باور استوار است که خنده داوطلبانه فواید فیزیولوژیکی و روانی مشابه خنده خود به خود را دارد. خنده عمدی اغلب به خنده واقعی و مسری تبدیل می‌شود.

در واقع یوگای خنده روشی برای به دست آوردن تجربه‌ای بدون استرس و آرامش بخش از طریق خنده است. یوگای خنده که توسط یک پزشک در هند ابداع شده است، با تکنیک‌های ساده و روش‌های طنزآمیز خود باعث آرامش و شفای جهان می‌شود.

یوگای خنده توسط پزشک خانواده مادان کاتاریا رایج شد که کار پیشگامان خنده را مدرن و ساده کرد، او مفاهیم بسیار ساده‌ای را از دهه ۱۹۶۰ میلادی آموزش داد. کاتاریا در مورد تجربه خود در کتاب خود در سال ۲۰۰۲ میلادی «بدون دلیل بخندید» می‌گوید: هنگامی که بدن درگیر خنده عمیقی می‌شود، چه خود ساخته و یا واقعی، مغز و سیستم بدن تفاوت را نمی‌دانند.

یوگای خنده در ۵۳ کشور دنیا در حال انجام است و حدود ۵۰۰۰ کلوپ یوگای خنده در سراسر جهان وجود دارد که تقریباً ۲۰۰ تای آن در ایالات متحده است.

یوگای خنده LY چیست؟

روش کار یوگا خنده (LY)

یوگای خنده، بدون هیچ دلیل طنز آمیزی برای خندیدن انجام می‌شود. به عبارتی ذهن را فریب می‌دهیم و ذهن نمی‌داند که ما آن را جعل می‌کنیم، و به گمان این که ما شاد هستیم، شروع به پاسخ مناسب برای این واکنش‌های خنده را می‌دهد.

جلسات یوگای خنده ممکن است با تکنیک‌های گرم کردن ملایمی شروع شود که شامل کشش، شعار دادن (تکرار کلمات امید بخش و آرام کننده)، کف زدن (دست زدن)، تماس چشمی و حرکت بدن می‌شود تا به شکستن مهارها و تشویق حس بازیگوشی کمک کند. تمرین‌های تنفسی برای آماده‌سازی ریه‌ها برای خنده و به دنبال آن مجموعه‌ای از «تمرینات خنده» استفاده می‌شود که روش‌های بازیگری و تکنیک‌های تجسم را با بازیگوشی ترکیب می‌کند. در یوگای خنده، تمرینات خنده با تمرینات تنفسی آمیخته شده است.

مراحل انجام یوگا خنده

مفهوم یوگای خنده مبتنی بر مطالعات علمی است که ثابت کرده است بدن نمی‌تواند بین خنده عمدی یا ارادی و واقعی تفاوت قائل شود. فرد از همان مزایای فیزیولوژیکی و روانی خنده واقعی برخوردار می‌شود.

  • هنر خندیدن بی‌دلیل را بیاموزید: آسان است؛ هر کسی می‌تواند بدون دلیل و بدون تکیه بر طنز، شوخی یا کمدی بخندد و در همان جلسه اول می‌توان فواید آن را احساس کند.
  • خنده واقعی و مسری: خنده را به صورت تمرین بدنی به صورت گروهی آغاز ‌کنید و با تماس چشمی و بازیگوشی کودکانه این خنده، به سرعت به خنده واقعی و مسری تبدیل می‌شود.
  • علم تنفس: بر اساس مفهوم یوگای تنفس، بازدم شما باید طولانی‌تر از دم شما باشد تا بتوانید هوای کهنه را از ریه‌های خود خارج کنید. خنده به عنوان نوعی ورزش راهی عالی برای بازدم طولانی‌تر است.

فواید یوگای خنده

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ میلادی به این نتیجه رسید که مداخلات گروهی مبتنی بر یوگای خنده علائم افسردگی را در کوتاه مدت بهبود می‌بخشد، اما شواهد با کیفیت خوبی برای ارزیابی موثرتر یوگای خنده نسبت به سایر مداخلات مبتنی بر گروه وجود ندارد. یک بررسی و متاآنالیز در سال ۲۰۱۹ میلادی در زمینه درمان‌های القای خنده نشان می‌دهد که این روش‌های درمانی مؤثرتر از خنده طنزآمیز هستند و می‌توانند افسردگی را بهبود بخشند.

یک متاآنالیز منتشر شده در سال ۲۰۲۰ میلادی به این نتیجه رسید که یوگای خنده هیچ اثر نامطلوبی ندارد و می‌تواند برای افراد مسن از نظر عملکرد فیزیکی (فشار خون، سطح کورتیزول، کیفیت خواب) و سلامت روانی اجتماعی (رضایت از زندگی، کیفیت زندگی، تنهایی، اضطراب مرگ، افسردگی، خلق و خو، شادی) موثر باشد. حتی برخی معتقد هستند که از یوگا خنده برای داشتن یک بارداری سالم و شاد و نیز یک زایمان تقریباً آسان و بدون درد استفاده کرد.

زایمان ارگاسمیک چیست؟

تولد ارگاسم که به عنوان زایمان خلسه‌ای نیز شناخته می‌شود، اساساً این ایده است که برخی از افراد ممکن است بتوانند یک ارگاسم (یا چندین مورد) را در طول زایمان تجربه کنند. این ارگاسم می‌تواند خود به خود یا در نتیجه خودارضایی یا حتی مقاربت رخ دهد. ایده تولد لذت بخش چیزی است که دولا دبرا پاسکالی بونارو در سال ۲۰۰۹ میلادی مستندی در این زمینه کارگردانی کرد و برای مدت طولانی از این ایده حمایت می‌کرد. در واقع، او در وب سایت خود، آن را «حق بشری هر زن» می‌نامد.

اثرات خنده و زایمان ارگاسمیک

زنان زیادی در حال حاضر زایمان ارگاسمیک را تجربه می‌کنند. کودک دیواره‌های واژن را تحریک می‌کند که به انتقال پیام‌های لذت (مانند هنگام رابطه جنسی) حساس هستند. مطالعه‌ای که در فرانسه انجام شد از بیش از ۹۵۰ ماما خواسته شد تا نظرسنجی‌هایی را درباره زایمان‌هایی که شرکت کرده‌اند و تعداد زنانی که ارگاسم داشته‌اند، تکمیل کنند. ۱۰۹ ماما به پرسش نامه پاسخ دادند. در مجموع، این ماماها بیش از ۲۰۰,۰۰۰ زایمان را در طول کار خود انجام داده بودند. از بین زایمان‌های گزارش شده، ۶۶۸ مادر ادعا کردند که در حین زایمان احساس ارگاسم را تجربه کرده‌اند. در ۸۶۸ مورد دیگر، ماماها مشاهده کرده بودند که مادران چیزی شبیه به لذت جنسی‌ را در طول فرآیند زایمان خود تجربه می‌کردند. ۹ مادر گزارش‌هایی نوشتند که تولد ارگاسمیک آنها را تایید می کرد.

نکته اصلی که هنگام آماده شدن برای روند زایمان باید روی آن تمرکز کرد، نحوه کنار آمدن با احساسات شدید است. اگر مادری یوگای خنده را روزانه تمرین کند، به احتمال زیاد این روش را هنگام زایمان به ذهن می‌آورد و در حین زایمان از آن استفاده می‌کند. مادرانی که در دوران بارداری می‌خوانند و یا کلماتی را تکرار می‌کند، اغلب به استفاده از صداهای مشابه در هنگام زایمان متوسل می‌شوند که می‌تواند درد را به حداقل برساند و به آرامش دهانه رحم کمک کند. از طرف دیگر، جیغ زدن و فریاد زدن باعث درد بیشتر می‌شود زیرا دهانه رحم را سفت می‌کند و هورمون‌های استرس بیشتری را در بدن ترشح می کند.

دهانه رحم و دیواره‌های واژن بسیار نزدیک به حالت گلو هستند. هنگامی که گلوی مادر بسته می‌شود، مانند هنگام فریاد زدن یا به سادگی در تجربه اضطراب، دهانه رحم به بسته شدن پاسخ می دهد. از نظر بیولوژیکی، بدن بانوان طوری طراحی شده‌اند که نه تنها در طول عشق‌بازی و مقاربت، بلکه در هنگام تولد و شیردهی نیز لذت زیادی از بدن خود دریافت کنند. زایمان لذت جنسی را به ‌طور پیوسته از احساسات خوشایند به ارمغان می‌آورد.

در حالی که رحم در اوایل زایمان به طور ریتمیک منقبض می‌شود، اگر بانوی باردار احساس کند یا به خود القاء کند که آرام است و احساس امنیت کند تا لحظه اوج زایمان و تولد بچه حسی شبیه به ارگاسم را خواهد داشت و در حالی که کودکش را با یک دنیا عشق در آغوش می‌کشد.

خنده به آرامش بدن، کاهش درد و ترشح اکسی توسین کمک می‌کند، همه عناصر حیاتی برای یک روند زایمان راحت و آسان را فراهم می‌کند.

آیا انجام منظم خنده در بارداری می‌تواند منجر به تولد ارگاسم شود؟

در حال حاضر هیچ مطالعه خاصی در مورد این دو وجود ندارد، با این حال، به شما به عنوان یک زن باردار پیشنهاد می‌دهیم که این تکنیک را در بارداری استفاده کنید تا در زمان زایمان نیز از آن بهره ببرید.  

فواید کلی و اثرات مفید یوگا خنده بر سلامت

  • خلق و خوی خوب و خنده بیشتر: LY با ترشح اندورفین از سلول‌های مغز به تغییر خلق و خوی شما در عرض چند دقیقه کمک می‌کند. در طول روز شاد و سرحال خواهید ماند و بیشتر از حد معمول می‌خندید.
  • ورزش سالم برای غلبه بر استرس: LY مانند یک ورزش هوازی (تمرینات قلبی) است که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و گردش خون را در نتیجه آرامش عضلات شما را افزایش می‌دهد.
  • فواید سلامتی: LY استرس را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. شما به راحتی مریض نخواهید شد و اگر بیماری مزمن داشته باشید، سریعتر بهبود خواهید یافت.
  • ارتباط اجتماعی: کیفیت زندگی ما به کیفیت رابطه ما بستگی دارد. خنده یک اتصال دهنده عالی برای افراد است و مراقبت و اشتراک گذاری با کیفیت را در بین دوستان به ارمغان می‌آورد.
  • نگرش مثبت در زمان‌های چالش برانگیز: همه می‌توانند وقتی زندگی خوب است بخندند، اما وقتی با چالش‌ها مواجه می‌شویم چگونه می‌خندیم؟ خنده به ایجاد نگرش ذهنی مثبت برای مقابله با موقعیت‌ها و افراد منفی کمک می‌کند. برای کنار آمدن با روزهای سخت امید و خوش بینی می‌دهد. بارداری و زایمان یکی از این لحظات چالش برانگیز است.

سخن آخر

همه ما خواهان سلامتی و شادی در زندگی خود هستیم. اما در عوض ما بیشتر استرس داریم، افسرده می‌شویم، کمتر می‌خوابیم، به افکار منفی فکر می‌کنیم و احساس انزوا می‌کنیم. آیا این صدا شبیه صدای درون شما نیست؟ آیا شما کسی هستید که می‌خواهید ادامه دهید و خنده و شادی بیشتری را وارد زندگی خود کنید؟ شما در جای مناسب هستید یوگای خنده راه حل درستی است. به خصوص استفاده از یوگا خنده در زمان بارداری و زایمان به شما این امکان را می‌دهد که از آن لذت ببرید. یک مادر شاد و سالم بیشتر می‌تواند کودک سالم و تندرستی را پرورش دهد. قرن‌هاست که می‌دانیم «خنده بهترین دارو است» و علم اکنون آن را ثابت کرده است. و با این حال، هیچ روش قابل اعتمادی برای آوردن خنده بیشتر به زندگی مردم وجود ندارد. در بیشتر مواقع، شوخی و جوک جواب نمی‌دهد و دلایل زیادی برای خنداندن ما وجود ندارد. LY ابزاری است که بدون اتکا به دلایل و شرایط بیرونی زندگی، فواید خنده را بر اساس فرمان و تقاضا ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *