بارداری پر خطر

بیماری قلبی و بارداری

بیماری قلبی – عروقی یکی از دلایل اصلی عوارض بارداری است. بیماری مادرزادی قلب شایع‌ترین بیماری قلبی است که بر بارداری تأثیر می‌گذارد، اما کاردیومیوپاتی جدی‌ترین عوارض را ایجاد می‌کند. بارداری هم چنین ممکن است باعث بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا شود. با پینو بیبی همراه باشید تا در مورد عوارض قلبی و خطرات آن در بارداری بیشتر بدانید.

بیماری قلبی و بارداری

بیماری قلبی در بارداری چیست؟

بیماری قلبی در بارداری به مشکلاتی در قلب اشاره دارد که در دوران بارداری رخ می‌دهد. دو نوع اصلی از مشکلات قلبی وجود دارد که ممکن است بانوان در دوران بارداری، تجربه کنند:

 • بیماری‌های قلبی که از قبل وجود داشته: اینها بیماری‌های قلبی – عروقی هستند که بانوان قبل از باردار شدن به آن مبتلا بوده‌اند. این شرایط ممکن است قبلاً هیچ علامت یا نگرانی عمده‌ای ایجاد نکرده باشد. اما در دوران بارداری، آنها می‌توانند تأثیر متفاوتی روی مادر بگذارند و منجر به بروز عوارضی شوند.
 • بیماری‌های قلبی که در دوران بارداری ایجاد می‌شوند: این‌ها شرایطی هستند که قبل از بارداری در فرد وجود نداشته است و برخی از آنها خطرساز نیستند، اما برخی دیگر می‌توانند خطرناک باشند.

اکثر افراد مبتلا به بیماری قلبی می‌توانند با خیال راحت باردار شوند و بچه سالمی‌ داشته باشند. اما بیماری قلبی – عروقی در دوران بارداری گاهی منجر به عوارض جدی می‌شود. در واقع، این عامل اصلی مرگ و میر در بین افراد باردار در ایالات متحده است که در این بخش برخی از آمارهای در این زمینه آورده شده است:

 • از هر ۳ مرگ و میر ناشی از بارداری در ایالات متحده، یک مورد به دلیل مشکلات قلبی – عروقی است.
 • بیماری قلبی – عروقی در ۴ مورد از هر ۱۰۰ حاملگی را عارضه ایجاد می‌کند.
 • افرادی که سیاه پوست هستند در معرض خطر مرگ در دوران بارداری و یا بلافاصله پس از آن هستند. خطر ابتلا به آنها در مقایسه با افرادی که اسپانیایی تبار یا سفیدپوست هستند سه برابر است.

عوامل خطر مرگ ناشی از بارداری عبارت هستند از: فشار خون بالا، چاقی و سن بالای ۴۰ سال. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، مهم است که بدانید بیماری قلبی چگونه می‌تواند بر شما تأثیر بگذارد. اما ابتدا، بهتر است که یک قدم به عقب بردارید و با هم بیاموزیم که بارداری چگونه بر قلب و عروق خونی تأثیر می‌گذارد.

تغییرات در قلب و عروق خونی در دوران بارداری

بدن در دوران بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. این تغییرات استرس مضاعفی بر بدن وارد می‌کند و قلب را مجبور می‌کند تا سخت‌تر کار کند. تغییرات زیر در دوران بارداری طبیعی است. آنها به جنین در حال رشد کمک می‌کنند تا اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت کند.

 • افزایش حجم خون: حجم خون در هفته‌های اول بارداری افزایش و این روند ادامه می‌یابد. اکثر افراد در طول بارداری ۴۰ تا ۴۵ درصد افزایش کل حجم خون را تجربه می‌کنند.
 • افزایش ضربان قلب: طبیعی است که ضربان قلب در دوران بارداری ۱۰ تا ۲۰ ضربه در دقیقه افزایش یابد. ضربان قلب در طول بارداری به تدریج افزایش می‌یابد و در سه ماهه سوم به بالاترین میزان خود می‌رسد.
 • افزایش برون ده قلبی: برون ده قلبی مقدار خونی است که قلب در هر دقیقه پمپ می‌کند. در هفته ۲۸ تا ۳۴ بارداری، برون ده قلبی ممکن است ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یابد. این به دلیل حجم خون بالاتر و ضربان قلب سریع‌تر است. در حاملگی دوقلویی، برون ده قلبی ممکن است تا ۶۰ درصد افزایش یابد.

این تغییرات ممکن است باعث شود شما احساس کنید:

 • بسیار خسته هستید ( احساس خستگی مفرط)
 • سرگیجه و یا سبکی سر
 • تنگی نفس
 • تپش قلب (احساس ضربان سریع قلب)

این علائم بخشی طبیعی از بارداری است. اما مشکل اینجاست که این علائم هم چنین با برخی از علائم بیماری قلبی همپوشانی دارند. بنابراین، ممکن است علائم هشدار دهنده بیماری قلبی باشند، اما ممکن هر کس این علائم را طبیعی فرض کند که مشکلی نیست. به همین دلیل است که بیماری قلبی در دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. تشخیص این که آیا یک علامت طبیعی است و یا باعث نگرانی می‌شود دشوار است. اگر از قبل بیماری قلبی وجود داشته باشد، ممکن است در دوران بارداری این بانوان با خطر بیشتری از عوارض قلبی روبرو شوند. خطر به شرایط خاصی که فرد دارد و شدت آن بستگی دارد.

چه بیماری‌های قلبی از قبل می‌تواند بر بارداری تأثیر بگذارد؟

برخی از بیماری‌های قلبی می‌توانند خطر عوارض بارداری را افزایش دهند. اگر هر یک از شرایط زیر وجود داشته باشد، با پزشک در مورد خطرات باردار شدن مشورت کنند.

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری قلبی مادرزادی شایع‌ترین شکل بیماری قلبی – عروقی در دوران بارداری در ایالات متحده است. بیماری‌های مادرزادی قلب، بیماری‌های قلبی هستند که فرد با آنها متولد می‌شود. آنها از خفیف تا بسیار جدی متغیر هستند. معمولاً نوزادان مبتلا به بیماری‌های جدی در سنین پایین تحت درمان قرار می‌گیرند. اما گاهی اوقات افراد ممکن است پس از درمان و یا جراحی هم چنان تغییراتی در عملکرد قلب داشته باشند. بنابراین، اگر بانویی بیماری قلبی مادرزادی دارد، باید قبل از بارداری با پزشک خود مشورت کند. پزشک ممکن است او را به یک متخصص بیماری قلبی مادرزادی بزرگسالان یا یک متخصص قلب و زایمان ارجاع دهد. آنها خطرات بارداری او را ارزیابی خواهند کرد. یک متخصص هم چنین می‌تواند به شناسایی و مدیریت خطرات حاملگی ناخواسته کمک کند. شایع‌ترین عوارض قلبی در میان افراد باردار مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی عبارت هستند از:

 • ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی)
 • نارسایی قلبی
 • افراد مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی نیز با خطر بیشتری برای زایمان زودرس روبرو هستند.

به طور کلی، افراد مبتلا به بیماری‌های مادرزادی قلبی زیر در معرض خطر کمی‌ مشکلات در دوران بارداری هستند:

 • تنگی خفیف دریچه ریوی
 • سوراخ کوچک در قلب که با موفقیت ترمیم شده؛ این سوراخ‌ها شامل نقایص سپتوم دهلیزیASDs  و نقایص سپتوم بطنیVSDs  است.
 • مجرای شریانی باز شده کوچک که با موفقیت ترمیم شده .PDA

افراد مبتلا به این بیماری‌های مادرزادی قلبی ممکن است با خطر بیشتری از عوارض بارداری روبرو شوند:

 • تنگی دریچه آئورت با دریچه آئورت دو لختی
 • کوآرکتاسیون آئورت
 • ناهنجاری ابشتاین
 • فیزیولوژی فونتان
 • تنگی شدید دریچه ریوی
 • تترالوژی فالوت (تعمیر شده)
 • جابجایی عروق بزرگ (ترمیم شده)

بسیاری دیگر از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد که در لیست بالا نیست. اگر مشکل قلبی که در اینجا ذکر نشده است و اگر قصد بارداری دارید، هم چنان مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی علت اصلی عوارض جدی و مرگ در دوران بارداری است. خطر عوارض کاردیومیوپاتی به نوع و شدت آن بستگی دارد. از هر ۱۰ فرد باردار مبتلا به کاردیومیوپاتی گشاد شده، ۴ نفر نارسایی قلبی یا عارضه دیگری را تجربه می‌کنند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک در دوران بارداری خطر کمتری دارد. اما ممکن است منجر به بروز عوارضی شود، به خصوص اگر علائم قبل از بارداری وجود داشته باشد. اگر به هر نوع کاردیومیوپاتی مبتلا هستید، قبل از باردار شدن با پزشک خود صحبت کنید تا از خطرات خود مطلع شوید.

بیماری دریچه قلب

اشکال زیادی از بیماری دریچه قلب وجود دارد که می‌تواند در طول زندگی افراد ایجاد شود. می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. برخی از اشکال بیماری دریچه قلب بر بارداری تأثیر نمی‌گذارد، در حالی که برخی دیگر ممکن است خطر عوارض را افزایش دهند. اگر سابقه بیماری دریچه دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید بارداری برای شما بی‌خطر است یا خیر.

 • نارسایی دریچه آئورت: سطح خطر به شدت نارسایی (نشت) بستگی دارد. اگر بانویی علائمی ‌ندارد و قلب به طور طبیعی کار می‌کند، با خطر کم عوارض روبرو هست. اما اگر نارسایی شدید همراه با کاهش عملکرد قلب وجود دارد، با خطرات بیشتری روبرو هست و ممکن است لازم باشد از بارداری اجتناب کرد. شرایط مرتبط مانند سندرم مارفان یا دریچه آئورت دو لختی نیز ممکن است بر عوارض بارداری او تأثیر بگذارد.
 • افتادگی دریچه میترال: این وضعیت رایج معمولاً علائمی ‌ایجاد نمی‌کند و یا نیاز به درمان ندارد. اکثر افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند و هیچ مشکل قلبی دیگری ندارند و هیچ عارضه بارداری ندارند. اگر شرایط بدنی منجر به نشتی شدید دریچه شده است، ممکن است قبل از بارداری نیاز به درمان وجود داشته باشد.
 • نارسایی دریچه میترال: میزان خطر بستگی به این دارد که دریچه قلب چقدر نشتی دارد، قلب چقدر می‌تواند خون را پمپاژ کند و آیا علائمی ‌دارد یا خیر. اگر رگورژیتاسیون شدید است و علائم وجود دارد، ممکن است قبل از بارداری نیاز به ترمیم دریچه میترال باشد. افراد مبتلا به نارسایی شدید و کاهش عملکرد قلب ممکن است نیاز به اجتناب از بارداری داشته باشند.
 • تنگی دریچه میترال: در سراسر جهان، این شایع‌ترین عارضه مرتبط با قلب است. در مناطقی که بسیاری از افراد به دلیل مخملک و گلودرد استرپتوکوک درمان نشده به تب روماتیسمی ‌مبتلا می‌شوند، تنگی دریچه میترال شایع‌تر است. اگر تنگی دریچه میترال وجود دارد، ممکن است فرد قبل از باردار شدن به یک عمل و یا جراحی نیاز داشته باشند تا خطر عوارض را کاهش دهند.

تعویض دریچه به بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دریچه قلب کمک می‌کند زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند. اما افرادی که دریچه قلب مصنوعی دارند در دوران بارداری نیاز به مراقبت ویژه دارند. این به خاطر این است که، بارداری خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. داشتن دریچه مصنوعی نیز خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. افرادی که دارای دریچه‌های مصنوعی خاصی هستند برای کاهش خطر لخته شدن خون باید داروهای ضد انعقاد مادام العمر مصرف کنند. برخی از داروهای ضد انعقاد می‌توانند برای جنین مضر باشند.

اگر بانویی دریچه مصنوعی دارد، بسیار مهم است که قبل از برنامه‌ریزی برای بارداری به متخصص قلب و عروق مراجعه کند. متخصص قلب با او در مورد موارد زیر صحبت خواهد کرد:

 • خطرات بارداری
 • بهترین درمان ضد انعقاد برای مادر
 • اقدامات احتیاطی که باید برای جلوگیری از اندوکاردیت انجام داد.

بیماری آئورت

بیماری آئورت که آئورتوپاتی نیز نامیده می‌شود، به گروهی از شرایطی اطلاق می‌شود که آئورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سندرم‌های ژنتیکی با برخی از بیماری‌های آئورت مرتبط است. بیماری آئورت خطر عوارض جدی در دوران بارداری را افزایش می‌دهد. این به این دلیل است که فشار در آئورت در دوران بارداری، به ویژه در حین زایمان و وضع حمل، افزایش می‌یابد. این فشار اضافی خطر دیسکسیون آئورت و یا پارگی آنوریسم را افزایش می‌دهد که می‌تواند کشنده باشد. افراد مبتلا به شرایط زیر با افزایش خطر عوارض در دوران بارداری روبرو هستند:

 • دریچه آئورت دو لخت با اتساع آئورت
 • سابقه دیسکسیون آئورت
 • سندرم Loeys-Dietz
 • سندرم مارفان
 • سندرم ترنر
 • سندرم اهلرز – دانلوس عروقی

تقریباً نیمی ‌از تشریح‌ها و پارگی‌های آئورت در زنان و افرادی که در هنگام تولد زنانAFAB  زیر ۴۰ سال تعیین شده‌اند، مربوط به بارداری است. آنها معمولاً در سه ماهه سوم و یا دوره پس از زایمان رخ می‌دهند. بسیار مهم است که بانویی که بیماری آئورت دارد، قبل از برنامه‌ریزی برای بارداری به متخصص قلب و عروق برای ارزیابی مراجعه کند.

چه مشکلات قلبی در دوران بارداری ممکن است ایجاد شود؟

بارداری می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی در قلب یا عروق خونی شود. این امر حتی اگر فرد سابقه قبلی بیماری قلبی عروقی نداشته باشد نیز صادق است.

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا در دوران بارداری از هر ۱۰ باردار یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و رایج‌تر می‌شود. این افزایش در میان افرادی که سیاه‌پوست هستند در مقایسه با افراد سفیدپوست شدیدتر است. تشخیص فشار خون بالا عبارت هستند از:

 • فشار خون بارداری: فشار خون بالا (حداقل ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه) که پس از هفته ۲۰ بارداری شروع می‌شود.
 • پره اکلامپسی: فشار خون بالا که بعد از هفته ۲۰ شروع می‌شود. همراه با دفع پروتئین در ادرار ( پروتنوری) یا شواهدی از آسیب اندام رخ می‌دهد. اکلامپسیا به پره اکلامپسی گفته می‌شود که همراه با تشنج در دوران بارداری یا در طی ۱۰ روز پس از زایمان رخ می‌دهد.
 • فشار خون مزمن: فشار خون بالا که قبل از هفته ۲۰ بارداری و یا قبل از بارداری شروع می‌شود.
 • فشار خون مزمن همراه با پره اکلامپسی: فشار خون مزمن همراه با پروتئین در ادرار یا شواهدی از آسیب اندام.
چه مشکلات قلبی در دوران بارداری ممکن است ایجاد شود؟

دیابت بارداری

دیابت بارداری قند خون بالایی است که بعد از هفته بیستم بارداری ایجاد می‌شود. این وضعیت حدود ۶ مورد از هر ۱۰۰ بارداری را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند در افراد با هر قومیتی رخ دهد. اما بیشتر در میان کسانی که آسیایی غیراسپانیایی هستند رایج است. بدون درمان، دیابت بارداری خطر عوارض را برای مادر و جنین او افزایش می‌دهد.

آریتمی‌ها

بارداری خطر ابتلا به ضربان قلب نامنظم (آریتمی) را افزایش می‌دهد، چه در گذشته فرد چنین نامنظمی در ضربان قلب داشته یا آن را تجربه نکرده باشد. انواع آریتمی‌هایی که ممکن است در دوران بارداری تجربه کرد عبارت هستند از:

 • ضربان قلب نابجا: این یک ضربان قلب اضافی است که معمولاً بی‌ضرر است.
 • تاکی کاردی فوق بطنیSVT : این یک ضربان قلب سریع است که از اتاق‌های فوقانی قلب (دهلیزها) شروع می‌شود. این شایع‌ترین آریتمی ‌پایدار در دوران بارداری است (به این معنی که بیش از ۳۰ ثانیه طول می‌کشد). معمولاً افرادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که سابقه قبلی SVT دارند و یا بیماری قلبی مادرزادی دارند. اما ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری برای او اتفاق بیفتد.

برخی از آریتمی‌ها نیاز به درمان دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به درمان ندارند. افرادی که آریتمی‌ همراه با بیماری مادرزادی قلبی دارند، بیشتر به درمان نیاز دارند. پزشکان ایمن‌ترین روش درمانی را برای مادر تعیین می‌کند.

دیسکسیون خودبخودی عروق کرونر SCAD

تشریح عروق کرونر خود به خودیSCAD  یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. SCAD پارگی یک یا چند شریان خونرسانی به قلب را توصیف می‌کند. از هر ۵ نفری که SCAD را تجربه می‌کنند، ۴ نفر در بدو تولد، مونث بودند. از هر ۳ مورد یک مورد مربوط به بارداری است. SCAD معمولاً در عرض یک هفته پس از زایمان رخ می‌دهد، اما ممکن است در اواخر بارداری و یا در عرض شش هفته پس از زایمان رخ دهد. محققان معتقدند تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می‌دهد ممکن است نقش داشته باشد. سایر عوامل خطر در افراد باردار عبارتند از:

 • بالای ۳۰ سال بودن
 • مصرف کوکائین
 • بیماری‌های بافت همبند
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • مصرف تنباکو

ایسکمی‌ میوکارد

ایسکمی ‌میوکارد به این معنی است که قلب خون کافی دریافت نمی‌کند. می‌تواند منجر به بروز عارضه‌های زیر شود:

 • آنژین پایدار
 • آنژین ناپایدار
 • حمله قلبی

حدود ۲ مورد از هر ۲۵۰۰۰ بستری مرتبط با بارداری به دلیل ایسکمی ‌میوکارد است. عوامل خطر برای افراد باردار عبارت هستند از:

 • سیاه پوست غیر اسپانیایی بودن
 • بالای ۳۰ سال بودن
 • دیابت
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا یا تری گلیسیرید بالا
 • سابقه دیسکسیون خودبخودی عروق کرونر SCAD
 • اضافه وزن یا چاقی
 • مصرف تنباکو

کاردیومیوپاتی نزدیک موعد زایمان

کاردیومیوپاتی حین زایمان نوعی نارسایی قلبی است که در اواخر بارداری یا بلافاصله پس از زایمان اتفاق می‌افتد. این بیماری افرادی را که تشخیص قبلی بیماری قلبی ندارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. این وضعیت از پمپاژ خون کافی قلب به بدن جلوگیری می‌کند. این می‌تواند در هر سنی رخ دهد اما معمولاً افراد بالای ۳۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کاردیومیوپاتی حوالی زایمان سالانه ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ فرد باردار را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می‌دهد. افرادی که سیاه‌پوست هستند بیشتر در معرض خطر هستند و اغلب در مقایسه با افراد سفیدپوست در سنین پایین‌تر تشخیص داده می‌شوند.

ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه

بارداری خطر ترومبوز ورید عمقی DVT و آمبولی ریه را افزایش می‌دهد. این شرایط در بین افراد باردار چهار تا پنج برابر بیشتر از افراد غیر باردار است. زمان معمول بروز این عارضه در دوره پس از زایمان (در عرض شش ماه پس از زایمان) است. DVT یک لخته خون در ورید عمیق بدن (معمولاً پای افراد) است. آمبولی ریهPE  یک لخته خون است که در جایی از بدن او تشکیل می‌شود و به ریه‌های او می‌رود. اگر فرد سابقه قبلی لخته شدن خون و یا آمبولی داشته باشد، خطر او بیشتر است. اگر فرد DVT یا PE دارد، احتمالاً به درمان با رقیق کننده خون نیاز خواهید داشت. پزشک باید برای او یک رقیق کننده خون تجویز کند که مصرف آن در بارداری بی‌خطر باشد.

شایعترین بیماری قلبی در بارداری چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی شایع‌ترین شکل در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته است. در کشورهای در حال توسعه، بیماری روماتیسمی ‌قلبی شایع‌ترین شکل بیماری قلبی است. روماتیسمی ‌قلبی حدود ۷ مورد از هر ۱۰ مورد بیماری قلبی – عروقی در بارداری را تشکیل می‌دهد.

کدام بیماری‌های قلبی برای بارداری بسیار خطرناک هستند؟

برخی از بیماری‌های قلبی و سندرم‌های مرتبط با آن، بارداری را بسیار خطرناک می‌کند اگر موارد زیر را وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد از بارداری اجتناب کنند:

 • تنگی دریچه آئورت (در صورت شدید بودن و ایجاد علائم)
 • کوآرکتاسیون آئورت (اگر اصلاح نشده باشد یا همراه با آنوریسم آئورت وجود داشته باشد).
 • سندرم آیزنمنگر
 • فیزیولوژی فونتان
 • سندرم مارفان
 • تنگی دریچه میترال (در صورت شدید)
 • کاردیومیوپاتی حوالی زایمان در بارداری قبلی (با آسیب باقی مانده به عملکرد قلب)
 • فشار خون ریوی
 • اتساع شدید آئورت (حداقل ۴۵ میلی‌متر اگر سندرم مارفان دارد، یا حداقل ۵۰ میلی‌متر اگر دریچه آئورت دو لختی دارد).
 • اختلال عملکرد بطن با کسر جهشی بطن چپ کمتر از ۴۰ درصد

اگر هر یک از این شرایط فوق را دارید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شدت بیماری شما را ارزیابی می‌کند و خطرات ممکن را با شما در میان می‌گذارد.

کدام بیماری‌های قلبی برای بارداری بسیار خطرناک هستند؟

علائم و نشانه‌های مشکلات قلبی در دوران بارداری چیست؟

برخی از علائم مشکلات قلبی شبیه به احساسی است که معمولا در دوران بارداری احساس می‌کنید. این شامل:

 • احساس خستگی شدید (خستگی)
 • نیاز به ادرار کردن مکرر
 • تنگی نفس
 • تورم (ادم) در پاها و مچ پا

این علائم ممکن است بی ضرر باشند. اما آنها می‌توانند علامت مشکل قلبی باشند اگر:

 • بعد از هفته ۲۰ بارداری شروع می‌شوند.
 • بیماری قلبی شما را از انجام کارهای عادی روزانه خود باز می‌دارند.
 • حتی در هنگام استراحت احساس تنگی نفس می‌کنید.
 • تنگی نفس دارید که نیمه شب شما را از خواب بیدار می‌کند.

علائمی ‌که در دوران بارداری طبیعی نیستند عبارت هستند از:

 • تاری دید
 • درد قفسه سینه (آنژین)
 • تپش قلب که بیش از ۳۰ ثانیه طول می‌کشد.
 • غش (سنکوپ)
 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی)

اگر هر گونه درد و یا ناراحتی قفسه سینه دارید، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید. در مورد تمام علائمی‌ که تجربه می‌کنید پزشک خود را مطلع سازید. این توضیحات و ثبت علائم ممکن است به درمان شما کمک کند. عبارت هستند از:

 • هر علامتی که احساس می‌کنید.
 • تاریخ و زمان
 • شدت در مقیاس یک تا ۱۰ (که ۱۰ شدیدترین است).

کاری که در آن زمان انجام می‌دهید (به عنوان مثال، ورزش کردن، انجام کارهای سبک خانه یا استراحت). علائم، در واقع احساسات یا تغییراتی هستند که تجربه می‌کنید. علائم، هشدارهای قرمزی هستند که پزشکان از طریق معاینه فیزیکی یا آزمایش متوجه می‌شوند. علائم مشکلات قلبی در دوران بارداری عبارت هستند از:

 • بزرگ شدن قلب (کاردیومگالی)
 • سوفل قلب
 • فشار خون بالا
 • پروتئین در ادرار
 • وریدهای متورم در گردن (اتساع ورید ژوگولار)

پزشک برای تشخیص علائم مشکلات قلبی در طول قرارهای قبل از زایمان، وضعیت شما را بررسی می‌کند.

چگونه بیماری قلبی را در دوران بارداری مدیریت می‌کند؟

مراقبت پزشکی و خودمراقبتی می‌تواند به شما در مدیریت بیماری قلبی در دوران بارداری کمک کند. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 •  قرار ویزیت‌های بارداری خود پیگیری کنید. احتمالاً یک متخصص زنان و زایمان و یک متخصص قلب از شما مراقبت خواهند کرد. مطمئن شوید که تمام قرارها و آزمایشات روتین خود را پیگیری می‌کنید. ممکن است برای بررسی عملکرد قلب خود به آزمایشات منظم (از جمله اکوکاردیوگرام) نیاز داشته باشید.
 • از اضافه وزن خودداری کنید. از پزشک خود بپرسید که افزایش وزن در دوران بارداری چقدر برای شما بی‌خطر است.
 • از استرس دوری کنید. تا حد امکان از موقعیت‌هایی که باعث ناراحتی عاطفی شما می‌شود دوری کنید. هم چنین، راهبردهای آرامش بخشی را پیدا کنید که به شما احساس آرامش می‌دهد. کلاس‌های یوگا قبل از تولد ممکن است مفید باشد اگر پزشک بگوید که برای شما خوب است.
 • از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید اجتناب کنید را دنبال کنید. به طور کلی، سعی کنید مصرف سدیم، قند، چربی اشباع شده و چربی ترانس را محدود کنید.
 • با خیال راحت ورزش کنید. پزشک به شما می‌گوید که چند وقت یکبار ورزش کنید و کدام نوع ورزش برای شما بی‌خطر است. حتماً راهنمایی‌های آنها را به دقت دنبال کنید. ممکن است لازم باشد از فعالیت‌هایی که فشار زیادی بر قلب شما وارد می‌کنند اجتناب کنید.

بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است روشی را برای کمک به عملکرد بهتر قلب توصیه کند. معمولاً، بهتر است چنین اقداماتی قبل از باردار شدن انجام شود. تیم پزشکی وضعیت شما را ارزیابی می‌کند و بهترین مسیر را برای شما تعیین می‌کند. هم چنین ممکن است برای مدیریت برخی شرایط و یا عوامل خطر به دارو نیاز داشته باشید. در مورد مصرف داروهایی که در دوران بارداری برای شما بی‌خطر هستند و این که کدام یک ناایمن هستند، با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای بیماری‌های قلبی – عروقی در دوران بارداری

بخشی از برنامه مدیریتی بیماری قلبی در بارداری شامل مصرف داروها طبق تجویز پزشک است. پزشک ممکن است تغییراتی در داروهای شما ایجاد کند. این به این دلیل است که مصرف برخی از داروهای بیماری قلبی در دوران بارداری ایمن نیست. داروهای ناامن عبارت هستند از:

 • مهارکننده‌های ACE
 • مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین ARBs
 • آنتاگونیست‌های آلدوسترون
 • برخی از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین
 • برخی از داروهایی که فشار خون ریوی را درمان می‌کنند، مانند ریوسیگوات و بوزنتان

اگر هر یک از این داروهای فوق را مصرف می‌کنید و قصد بارداری دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. بدون صحبت با پزشک خود، مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

نظارت پس از زایمان در بانوان مبتلا به بیماری قلبی

برخی از عوارض ممکن است در عرض شش ماه پس از زایمان رخ دهد. تیم پزشکی شما را زیر نظر گرفته و عملکرد قلب را بررسی خواهد کرد. مهم است که تمام قرارهای ملاقات (ویزیت) خود را حفظ کنید، حتی اگر در این مدت بسیار سرتان شلوغ باشد و خسته باشید. تیم پزشکی هم چنین درباره موارد ایمنی و خطرات برنامه‌ریزی بارداری در آینده با شما صحبت خواهد کرد.

آیا مشکلات قلبی در دوران بارداری بعداً بر سلامت مادر تأثیر می‌گذارد؟

مشکلات قلبی در دوران بارداری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را در مراحل بعدی زندگی افزایش می‌دهد. در اینجا چند عدد کلیدی وجود دارد:

 • دیابت بارداری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را تا ۶۸ درصد افزایش می‌دهد.
 • فشار خون بالا در دوران بارداری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را تا ۶۷ درصد افزایش می‌دهد.
 • پره اکلامپسی احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را در سنین بالاتر ۷۵ درصد افزایش می‌دهد.

این اعداد ممکن است شگفت انگیز باشند. اما خبر خوب این است که اعداد اشاره شده در متن بالا تنها بخشی از حقیقت را بیان می‌کنند. این اعداد هم چنین شرایط گذشته را منعکس می‌کنند، بنابراین این اعداد راجع به آینده نمی‌توانند چیزی را پیش‌بینی کنند. از این اطلاعات می‌توان برای برنامه‌ریزی استراتژی‌هایی برای کاهش خطر بیماری قلبی – عروقی خود استفاده کنید. اگر یکی از این شرایط را در طی یا در عرض چند ماه از بارداری خود دارید، پس از زایمان با پزشک خود صحبت کنید و درخواست کنید تا از نظر بیماری‌های قلبی – عروقی غربالگری شوید. کارهای زیادی برای جلوگیری از بیماری قلبی – عروقی و یا کاهش سرعت پیشرفت آن می‌توانید انجام دهید. برای بررسی سلامت قلب و مشاهده علائم اولیه مشکلات ممکن است نیاز به پیگیری طولانی مدت با یک متخصص قلب داشته باشید. با تیم مراقبت خود در مورد تغییرات سبک زندگی که به سلامت قلب و عروق خونی شما در سال‌های آینده کمک می‌کند، صحبت کنید.

سخن آخر

اگر بیماری قلبی دارید و قصد بارداری دارید، اکنون وقت آن است که با پزشک خود صحبت کنید. از خطرات محتمل آگاه شوید و نحو مدیریت آن‌ها را بیاموزید و این که چگونه می‌توانید وضعیت قلبی خود را در دوران بارداری بهتر مدیریت کنید. اگر حاملگی برنامه‌ریزی نشده‌ای را تجربه می‌کنید، هم چنین بسیار مهم است که فوراً با پزشک خود صحبت کنید. پزشک خطر را از نظر عوارض ارزیابی می‌کند. پزشک متخصص هم چنین ممکن است داروهای بیماری قلبی شما را تغییر دهند تا برای مصرف در دوران بارداری ایمن‌تر شوند. اگر بیماری قلبی ندارید، هنوز مهم است که بدانید چگونه مشکلات غیرمنتظره قلبی می‌تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. با پزشک خود در مورد عوامل خطر صحبت کنید. با پزشک خود همکاری کنید تا خطر خود را کاهش دهید تا بتوانید بارداری ایمن و سالم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *