سلامت زنان, سلامت مردان

رنگ‌ها و معانی روبان‌ های نماد سرطان‌ ها

فهرست موضوعات این مقاله

روبان‌ ها یا نوارهای سرطانی برای افزایش آگاهی در مورد سرطان‌های خاص مانند سرطان ریه، پستان، پروستات و غیره استفاده می‌شود. اشخاص این روبان‌ ها را برای نشان دادن حمایت از افرادی که با تشخیص سرطان خاص مواجه هستند، استفاده می‌کنند. روبان معروف سرطان پستان صورتی است، اما بقیه کمتر رایج هستند، مانند نوار سبز رنگ برای سرطان تخمدان. در واقع، بیش از ۵۰ نوار سرطان وجود دارد که نشان دهنده انواع سرطان‌ها و هم چنین موضوعات مرتبط مانند حمایت و مراقبت از مبتلایان به سرطان و پیوند مغز استخوان است. این مقاله توضیح می‌دهد که کدام رنگ‌ها برای کدام نوع سرطان و ماه‌های مرتبط با افزایش آگاهی برای سرطان‌های خاص استفاده می‌شوند. برای آگاهی بیشتر با پینو بیبی همراه باشید.

رنگ‌ها و معانی روبان‌های نماد سرطان‌ها

ایجاد آگاهی با رنگ‌های روبان

برخی از نوارهای سرطانی شناخته شده شامل روبان صورتی برای سرطان پستان و روبان بنفش برای سرطان پانکراس هستند. علاوه بر روبان‌ها، گروه‌های مدافع و حامی، ماه‌های خاصی را برای آگاهی از انواع خاصی از سرطان اختصاص داده‌اند. در این ماه‌ها، روبان‌ها اغلب توسط افراد بیشتری استفاده می‌شود. برخی از گروه‌ها موفق شده‌اند که از سازمان‌های برجسته رنگ روبان را اتخاذ کنند. به عنوان مثال، تیم‌های ورزشی ممکن است در ماه اکتبر پیراهن‌های صورتی بپوشند تا توجه خود را به سرطان پستان جلب کنند.

داستان ایجاد روبان‌های آگاهی برای سرطان

در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، زنی به نام شارلوت هیلی، نوه، خواهر و مادر زنانی که با سرطان پستان دست و پنجه نرم کرده بودند، شروع به ساختن روبان هلویی رنگ با دست کرد. او هزاران روبان را با کارتی به همراه آن درست کرد که روی آن نوشته شده بود: «بودجه سالانه موسسه ملی سرطان ۱،۸ میلیارد دلار است که تنها ۵ درصد آن صرف پیشگیری از سرطان می‌شود. با پوشیدن این روبان به ما کمک کنید تا قانونگذاران و مردم آمریکا را بیدار کنیم». این خبر منتشر شد و شرکت‌ها و رسانه‌ها از هیلی برای نمایش روبان و پیام او اجازه درخواست کردند، اما او نپذیرفت زیرا معتقد بود که آنها بیش از حد شرکتی و منفعت‌طلب هستند. مجله Self به مسولین مجله پیشنهاد داد و بر اساس اصرار وکیل سلف برای تغییر رنگ روبان، روبان صورتی متولد شد. در ارتباط با ماه آگاهی از سرطان پستان در اکتبر ۱۹۹۲ میلادی، غول لوازم آرایشی استی لادر روبان صورتی را نمادی جدید از امید و قدرت برای کسانی که با سرطان پستان روبرو هستند معرفی کرد. برای اولین بار این روبان از طریق پیشخوان لوازم آرایشی در سراسر کشور آمریکا به اشتراک گذاشته شد.

روبان سرطان پستان: روبان صورتی

روبان صورتی که امروزه به سرعت به عنوان نمادی در مبارزه با سرطان پستان شناخته می‌شود، اولین بار در دهه ۱۹۹۰ میلادی به عنوان بخشی از مسابقه شهر نیویورک سوزان جی کومن برای درمان معرفی شد. بازماندگان سرطان پستان اغلب روبان و یا پیکسل آن را روی تی‌شرت، کلاه، برچسب ضربه‌گیر و حتی خالکوبی می‌زنند. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و کسانی که برای درمان و آگاهی کار می‌کنند نیز از این نوار برای تشویق غربالگری این بیماری استفاده می‌کنند. دومین سرطان شایع پس از سرطان پوست، سرطان پستان است که در بیش از ۲۹۰,۰۰۰ نفر در سال تشخیص داده می‌شود. با این حال، به لطف تشخیص زودهنگام و درمان‌های بهتر، میزان بقا در حال بهبود است. علاوه بر صورتی پاستلی که اکثر مردم به آن پی برده‌اند و با آن آشنا هستند، روبان‌های سرطان پستان رنگ‌های مختلف دیگری نیز دارند: صورتی تند برای سرطان پستان التهابی، فیروزه‌ای – صورتی برای سرطان‌های ارثی و زنان، صورتی – آبی برای سرطان پستان مردانه و صورتی – سبز – آبی کله غازی برای سرطان پستان متاستاتیک.

روبان سرطان پستان: روبان صورتی

روبان سرطان پروستات: روبان آبی روشن

حدود ۱۴،۷ درصد از تمام تشخیص‌های سرطان جدید در ایالات متحده مربوط به سرطان پروستات است. این حداقل تا حدی به این دلیل است که مردان کمتر تمایل دارند در مورد تشخیص سرطان پروستات خود صحبت کنند. غربالگری معمول که از حدود ۵۰ سالگی شروع می‌شود ممکن است به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات و جلوگیری از عوارض جدی کمک کند. روبان آبی روشن برای جلب توجه به این بیماری طراحی شده است که اغلب با موفقیت قابل درمان است و نرخ بقای پنج ساله ۹۸ درصد دارد. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان پروستات است، جایی که سازمان‌ها آزمایش‌های پیشگیرانه را ترویج می‌کنند و به جمع‌آوری بودجه برای توسعه درمان‌های جدید کمک می‌کنند.

روبان سرطان ریه: روبان مرواریدی یا سفید

به عنوان عامل اصلی مرگ و میرهای مرتبط با سرطان در ایالات متحده، تشخیص سرطان ریه می‌تواند به ‌ویژه ترسناک باشد. یک نوار مرواریدی و یا سفید نشانه مناسبی از امید برای کسانی است که با این بیماری مبارزه می‌کنند، از این عزیزان حمایت می‌کنند و برای یافتن درمان تلاش می‌کنند. روبان‌ها و هم چنین سایر اقلام، مانند جواهرات مرواریدی و یا لباس‌های سفید، گاهی اوقات به عنوان راهی برای افزایش آگاهی از سرطان ریه مورد استفاده قرار می‎گیرند که توسط افرادی که مبتلا هستند و یا درمان شده‌اند یا انجمن‌های مختلف جهت آگاهی رساندن آن‌ها را می‌پوشند. هدف بسیاری از افراد و سازمان‌ها ایجاد این درک است که مبتلایان به سرطان ریه برای بیماری خود مقصر نیستند. در حالی که سرطان ریه با سیگار کشیدن مرتبط است، این بدان معنا نیست که کسانی که سیگار می‌کشیدند و اکنون رنج می‌برند باید فراموش شوند. علاوه بر این، بیش از نیمی ‌از افرادی که به سرطان ریه مبتلا شده‌اند، سیگاری‌های سابق و یا افرادی هستند که هرگز سیگار نکشیده‌اند.

سرطان روده بزرگ: روبان آبی تیره

سرطان روده بزرگ، که اغلب به عنوان سرطان کولورکتال شناخته می‌شود، چهارمین سرطان شایع در ایالات متحده است و دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. افراد مبتلا به انواع بیماری روده تحریک‌پذیر، مانند کرون یا کولیت، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان هستند. زمانی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، ۹۰ درصد درمان آن را شامل می‌شود. غربالگری منظم برای پولیپ‌ها و علائم سرطان منجر به بهبود میزان بقا در سال‌های اخیر شده است. با این حال، نرخ بقا اگر سرطان تا زمانی که به بافت‌ها و غدد لنفاوی اطراف گسترش نیابد، تشخیص داده نشود، چندان مطلوب نیست. روبان آبی تیره که نشان دهنده آگاهی از سرطان روده بزرگ است اغلب همراه با تلاش برای تشویق غربالگری منظم در میان افرادی که هیچ علامتی ندارند اما بالای ۴۵ سال سن دارند استفاده می‌شود. کولونوسکوپی اغلب برای شناسایی پولیپ‌ها و برداشتن آنها قبل از تبدیل شدن به سرطان توصیه می‌شود. مارس ماه آگاهی از سرطان روده بزرگ است.

سرطان پانکراس (لوزالمعده): روبان بنفش

در حالی که سرطان لوزالمعده، یک سرطان غیرمعمول است، به عنوان سومین علت اصلی مرگ و میرهای مرتبط با سرطان در ایالات متحده رتبه‌بندی می‌شود. تشخیص سرطان پانکراس در مراحل اولیه دشوار است، زیرا هیچ آزمایش غربالگری پیشگیرانه در دسترس نیست. سرطان پانکراس از یک روبان بنفش به عنوان ادای احترام به عشق یک زن به مادرش استفاده می‌کند. زنی به نام رز اشنایدر که رنگ مورد علاقه‌اش بنفش بود، پس از مبارزه با سرطان پانکراس درگذشت. دخترش که در زمان نیازش حمایت رسمی کمی پیدا کرد، برای حمایت از افراد مبتلا به سرطان پانکراس، شبکه اقدام سرطان پانکراس PanCan را تأسیس کرد. آگاهی از سرطان لوزالمعده، از جمله پوشیدن روبان‌های بنفش، شامل تشویق افراد در معرض خطر برای غربالگری است. اگر شما یکی از بستگان ژنتیکی نزدیک به این بیماری دارید و یا اگر می‌دانید اختلالات ژنتیکی خاصی دارید، توصیه می‌شود که آزمایش ژنتیکی برای سرطان پانکراس انجام دهید. در مورد خطر و غربالگری‌های احتمالی با پزشک خود صحبت کنید. نوامبر، ماه آگاهی از سرطان پانکراس است. در طول این ماه، PanCan و سایر سازمان‌ها، مانند بنیاد ملی سرطان پانکراس، برای افزایش آگاهی و بودجه برای تحقیقات سرطان پانکراس با یکدیگر همکاری می‌کنند.

سرطان معده: روبان آبی پریونیک

روبان آبی ملیح (یاسی) نشانه حمایت از کسانی است که مبتلا به سرطان معده یا گوارش هستند. سرطان معده هنوز خیلی مورد توجه قرار نگرفته است، حتی با وجود این که دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. نوامبر، ماه آگاهی از سرطان معده است که برای ارتقای دانش عمومی بیشتر در مورد این بیماری و جمع آوری بودجه برای تحقیقات حیاتی است.

سرطان تخمدان: روبان فیروزه‌ای یا طوسی

سرطان تخمدان هشتمین سرطان شایع در بین افراد دارای تخمدان در سراسر جهان است. اگر چه عوامل ژنتیکی، مشکلات باروری و‌ اندومتریوز نیز در بروز سرطان تخمدان دخیل هستند اما اگر بانویی یائسه باشد، بیشتر در معرض خطر می‌باشد. یائسگی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد. از هر ۷۸ زن، یک زن در طول زندگی خود سرطان تخمدان را تجربه می‌کند. از آن جایی که این سرطان ممکن است در مراحل اولیه با هیچ علامتی ظاهر نشود، بهترین راه برای اطمینان از تشخیص زودهنگام انجام معاینات منظم لگن است. از طریق سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش خون نیز می‌توان به تشخیص رسید. استفاده از روبان‌های فیروزه‌ای و رویدادهای ویژه آگاهی رسانی در ماه ‌سپتامبر، نیاز به این معاینات منظم و حمایت از افرادی را که برای آن تشخیصسرطان تخمدان داده‌اند، در همین راستاست. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان تخمدان است. با این حال، هشتم ماه مه روز جهانی سرطان تخمدان نیز است، زمانی که مردم در سراسر جهان آگاهی خود را در مورد سرطان تخمدان گسترش می‌دهند.

سرطان رحم یا آندومتر: روبان هلویی

سرطان آندومتر معمولاً زنان را پس از یائسگی (با میانگین سنی ۶۰ در زمان تشخیص این سرطان) تحت تأثیر قرار می‌دهد. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان زنان است. در طول ماه، بسیاری از مبارزان برای افزایش آگاهی برای آزمایش‌های پیشگیرانه و بودجه برای تحقیقات گرد هم می‌آیند.

سرطان بیضه: روبان بنفش روشن

بر اساس گزارش بنیاد آگاهی از سرطان بیضه، سرطان بیضه شایع‌ترین سرطان در مردان ۱۵ تا ۴۴ ساله است. یک ابزار ضروری برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سرطان در مراحل اولیه، خودآزمایی منظم است. آوریل ماه آگاهی از سرطان بیضه است. نحوه انجام خودآزمایی بیضه را در اینجا بیاموزید.

سرطان بیضه: روبان بنفش روشن

سرطان کبد: روبان سبز زمردی

بر اساس گزارش بنیاد کبد آمریکا، سالانه حدود ۳۴,۰۰۰ آمریکایی بر اثر سرطان کبد جان خود را از دست می‌دهند. این بیماری تقریباً دو برابر زنان در مردان تأثیر می‌گذارد. اکتبر، ماه آگاهی رسانی در خصوص سرطان کبد است که در آن بنیادها و خیریه‌ها به افزایش آگاهی برای آزمایش و بودجه برای تحقیقات کمک می‌کنند.

سرطان پوست: روبان سیاه

سرطان پوست که شایع‌ترین سرطان در ایالات متحده است، حدود ۳،۳ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یک روبان سیاه نشان دهنده آگاهی برای همه انواع سرطان پوست است، اما برخی از انواع فرعی از رنگ‌های خاص خود استفاده می‌کنند. سه نوع اصلی وجود دارد:

  • ملانوما که با یک روبان سیاه نیز نشان داده می‌شود.
  • کارسینوم سلول سنگفرشی که از روبان قرمز و سفید استفاده می‌کند.
  • کارسینوم سلول بازال که از روبان نارنجی استفاده می‌کند.

ماه می، ماه آگاهی از سرطان پوست است. مردم هم چنین می‌توانند برای ترویج معاینات منظم پوست و غربالگری‌های پیشگیرانه از روبان سیاه استفاده کنند.

سرطان مغز: روبان خاکستری

روبان خاکستری که احتمالاً بازتابی از ماده خاکستری در مغز انسان است، آگاهی از سرطان مغز را ارتقا می‌دهد. انجمن ملی تومور مغز تخمین می‌زند که تقریباً ۶۸۸,۰۰۰ نفر در ایالات متحده با تومور مغز یا سیستم عصبی مرکزی زندگی می‌کنند. در حالی که اکثر این تومورها خوش خیم هستند، حدود ۳۷ درصد سرطانی هستند. دو نوع سرطان مغز وجود دارد: یکی از مغز منشا می‌گیرد و دیگری از قسمت دیگری از بدن به مغز سرایت می‌کند. طیف گسترده‌ای از انواع تومورها وجود دارد که می‌توانند در مغز ایجاد شوند. نوع تومور، محل و این که آیا از مغز منشا گرفته است یا خیر، نحوه درمان آن را تعیین می‌کند. روبان‌های خاکستری برای نشان دادن حمایت از بازماندگان و کسانی که سرطان مغز دارند پوشیده می‌شود. جمع آوری کمک‌های مالی و رویدادهای آگاهی اغلب در ماه می برگزار می‌شود.

سرطان مغز: روبان خاکستری

سرطان سر و گردن: روبان سفید و شرابی

سرطان سر و گردن طیف وسیعی از سرطان‌ها را شامل می‌شود، از جمله سرطان موارد زیر:

دهان، حلق، حنجره، حفره بینی، سینوس‌ها و غدد بزاقی. اتحادیه سرطان سر و گردن خاطر نشان می‌کند که مصرف الکل و تنباکو دو مورد از مهم‌ترین عوامل خطر برای این نوع سرطان هستند. ماه آوریل، ماه آگاهی از سرطان سر و گردن است.

مولتیپل میلوما: روبان شرابی (بورگوندی)

مولتیپل میلوما سرطانی است که بر سلول‌های پلاسما تاثیر می‌گذارد. انجمن سرطان آمریکاACS  تخمین زده است که در سال ۲۰۲۲ میلادی بیش از ۳۴,۰۰۰ مورد جدید مولتیپل میلوما وجود خواهد داشت. ماه مارس، ماه آگاهی از بیماری میلوما است، زمانی که مردم و سازمان‌ها به انتشار این خبر کمک می‌کنند و برای تحقیقات پول جمع‌آوری می‌کنند.

سرطان خون: روبان نارنجی

لوسمی (لوکمیا) نوعی سرطان خون است که معمولاً از مغز استخوان شروع می‌شود. انجمن لوسمی و لنفومLLS  بیان می‌کند که میزان بقای نسبی ۵ ساله برای لوسمی از سال ۱۹۶۰ میلادی بیش از چهار برابر شده است. بهبود چشم انداز ممکن است به دلیل افزایش آگاهی از بیماری و پیشرفت در دارو باشد. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان خون است. لوسمی هم چنین نوار نارنجی را با سرطان کلیه مشترک است.

سرطان کلیه: روبان نارنجی

سرطان کلیه یکی از ۱۰ سرطان شایع در ایالات متحده است. این سرطان در افراد مسن شایع‌تر است و مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می‌شوند. در حالی که پیشگیری از همه موارد سرطان کلیه امکان پذیر نیست، چاقی و استعمال دخانیات خطر ابتلا را در فرد افزایش می‌دهد. مارس، ماه آگاهی از سرطان کلیه است.

سرطان کلیه: روبان نارنجی

سارکوم یا سرطان استخوان: روبان زرد

روبان زرد نشان دهنده سارکوم یا سرطان استخوان است. انواع مختلفی از سرطان استخوان وجود دارد. سارکوم می‌تواند بر استخوان‌ها تأثیر بگذارد یا می‌تواند بافت‌های همبند بدن مانند غضروف یا بافت میوفاشیال را تحت تأثیر قرار دهد. سازمان‌هایی مانند بنیاد سارکوم آمریکا، به تحقیقات و افزایش آگاهی در مورد این بیماری کمک مالی می‌کنند. جولای ماه آگاهی از سارکوم است.

لنفوم هوچکین: روبان بنفش

لنفوم هوچکین نوعی لنفوم یا سرطان خون است که از غدد لنفاوی شروع می‌شود. همان طور که انجمن لوسمی و لنفومLLS  اشاره می‌کند، لنفوم هوچکین یکی از قابل درمان‌ترین انواع سرطان است. سپتامبر، ماه جهانی آگاهی از لنفوم است.

لنفوم غیر هوچکین: روبان سبز لیمویی

لنفوم غیر هوچکینNHL  سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. واژه LLS نیز به این نوع سرطان اشاره می‌کند، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد این سرطان در سلول‌های لنفوسیت B شروع می‌شود که به تولید آنتی بادی‌هایی کمک می‌کند که با عفونت مبارزه می‌کنند. لنفوم و لوسمی دو شکل جداگانه از سرطان هستند که معمولاً با هم گروه‌بندی می‌شوند زیرا هر دو بر خون تأثیر می‌گذارند. سپتامبر، ماه جهانی آگاهی از لنفوم است که از افراد مبتلا به NHL و سایر اشکال سرطان خون و لنف حمایت می‌شود.

سرطان دهانه رحم (سرطان سرویکس): روبان سفید و سبز

به لطف غربالگری‌های پیشگیرانه اولیه، افراد بیشتری نسبت به قبل از سرطان دهانه رحم جان سالم به در می‌برند. آزمایش‌های منظم، مانند آزمایش پاپ اسمیر، مرگ و میر ناشی از این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. ژانویه، ماه آگاهی از سرطان دهانه رحم است.

سرطان آپاندیس: روبان کهربایی

روبان کهربایی نشانه حمایت از کسانی است که با سرطان آپاندیس مبارزه می‌کنند. سرطان آپاندیس نادرتر از بسیاری از سرطان‌های دیگر است. تنها حدود ۱،۲ مورد سرطان آپاندیس در هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر در ایالات متحده وجود دارد. آگوست ماه آگاهی از سرطان آپاندیس است.

سرطان آپاندیس: روبان کهربایی

سرطان کارسینوئید: روبان راه راه سیاه و سفید (گورخری)

سرطان کارسینوئید به اندازه سایر سرطان‌ها شناخته شده نیست. به گفته انجمن تحقیقات سرطان آمریکا، سرطان کارسینوئید بسیار آهسته رشد می‌کند و معمولاً در روده کوچک و سیستم برونش در ریه‌ها ظاهر می‌شود. برخی از افراد برای مدت طولانی هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند، اگر چه سرطان کارسینوئید هنوز هم می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. نوامبر، ماه آگاهی از سرطان کارسینوئید است.

سرطان مثانه: روبان سرمه‌ای، زرد و بنفش

سرطان مثانه با نوار آبی، زرد و بنفش نشان داده می‌شود. انجمن سرطان مثانه آمریکا بیان می‌کند که سرطان مثانه ۵ درصد از کل موارد سرطان را تشکیل می‌دهد. مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می‌شوند. ماه می، ماه آگاهی درباره سرطان مثانه است.

سرطان تیروئید: روبان آبی، صورتی و سرمه‌ای

بر اساس منبع معتبر ACS، پزشکان در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۴۳۸,۰۰۰ مورد جدید سرطان تیروئید را تشخیص خواهند داد. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان تیروئید است، زمانی که سازمان‌هایی مانند انجمن تیروئید آمریکا، کار خود را برای گسترش آگاهی و حمایت از افراد مبتلا به سرطان تیروئید تبلیغ می‌کنند.

سرطان دوران کودکی: روبان طلایی

روبان طلایی نشان دهنده تمام سرطان‌هایی است که در دوران کودکی رخ می‌دهد. سازمان‌هایی مانند سازمان سرطان کودکان آمریکایی در تمام طول سال برای گسترش آگاهی و جمع‌آوری پول برای حمایت از کودکانی که با سرطان مبارزه می‌کنند، کمپین می‌کنند. سپتامبر، ماه آگاهی از سرطان در دوران کودکی است. در ایران سازمان محک به جمع‌آوری کمک برای این کودکان و هم‌چنین آگاهی رسانی در مورد این نوع سرطان‌ها فعالیت می‌کند.

سرطان دوران کودکی: روبان طلایی

چند رنگ روبان سرطانی وجود دارد؟

۵۷رنگ روبان سرطانی رایج وجود دارد. در حالی که برخی از روبان‌های سرطانی شناخته شده هستند، برخی دیگر اغلب تنها توسط گروهی منتخب از حامیان نوع خاصی از سرطان پوشیده می‌شوند. با این حال، نیاز زیادی به جلب توجه به انواع سرطان‌ها وجود دارد. در جدول زیر فهرستی از رنگ‌های مختلف روبانی وجود دارد که برای ارتقای آگاهی برای تشخیص‌های مختلف و ماه‌هایی که به‌طور سنتی برای آن گروه‌ها در نظر گرفته می‌شود، استفاده می‌شود.

رنگ‌های نوار سرطان و ماه‌های آگاهی رسانی در خصوص آن‌ها

نوع سرطانروبانماه آگاهی از سرطان
سرطان آپاندیسکهرباییآگوست (مرداد)
سرطان مثانهزرد، بنفش و سرمه‌ایمی (اردیبهشت)
سرطان استخوان (سارکوم)زردجولای (تیر)
پیوند مغز استخوانسبز 
سرطان مغزخاکستریمی (اردیبهشت)
سرطان پستانصورتی 
سرطان پستان (التهاب)صورتی تند 
سرطان پستان (ارثی)سبز – آبی و صورتی 
سرطان پستان با سرطان‌های زنانهسبز- آبی و صورتی 
سرطان پستان (متاستاتیک)سبز- آبی، صورتی و سبز 
سرطان پستان (در مردان)صورتی و آبیاکتبر (مهر)
سرطان دهانه رحم (سرویکس)سبز -آبی و سفیدژانویه (دی)
سرطان کودکیطلایی‌سپتامبر (شهریور)
سرطان روده بزرگآبی تیره‌مارس (اسفند)
سرطان کولورکتالآبی تیره‌مارس (اسفند)
سرطان مریارغوانی روشن و یا یاسی رنگ‌آوریل (فروردین)
سارکوم یووینگزرد‌جولای (تیر)
سرطان کیسه صفرا یا مجرای صفراویسبزفوریه (بهمن)
سرطان معدهپریونک آبی (یاسی)‌نوامبر (آبان)
گلیوبلاستوماخاکستری 
سرطان زنانبنفش‌سپتامبر (شهریور)  
سرطان سر و گردنبورگوندی – عاجی یا قرمز – سفیدآوریل (فروردین)
لنفوم هوچکینبنفش‌سپتامبر (شهریور)
لنفوم غیرهوچکینسبز لیمویی‌سپتامبر (شهریور)
سرطان کلیه (کارسینوم سلول کلیه)سبز یا نارنجی‌مارس (اسفند)
سرطان خوننارنجیسپتامبر (شهریور)
سرطان حنجرهشرابی و سفید 
لیومیو سارکومارغوانیجولای (تیر)
لوسمی‌نارنجی‌سپتامبر (شهریور)
سرطان کبدسبز زمردی یا سبز یشمیاکتبر (مهر)
سرطان ریهمرواریدی، صدفی یا سفید‌نوامبر (آبان)
لنف ادمآبی روشن 
ملانومسیاهمی (اردیبهشت)
مزوتلیومامروارید 
مولتیپل میلومابورگوندی (رنگ سرخ تیره مایل به بنفش)‌مارس (اسفند)
بیماری‌های میلوپرولیفراتیونارنجی و قرمز 
سرطان‌های عصبی غدد درون ریزگورخری (راه راه سیاه و سفید)‌نوامبر (آبان)
سرطان دهانبورگوندی (سرخ شرابی) و سفیدآوریل (فروردین)
استئوسارکومزردجولای (تیر)
سرطان تخمدانسبز – آبی یا طوسی‌سپتامبر (شهریور)
سرطان پانکراسبنفشنوامبر (آبان)
سرطان حلقبورگوندی (رنگ سرخ تیره مایل به بنفش) و سفیدآوریل (فروردین)
سرطان پروستاتآبی روشنسپتامبر (شهریور)
سرطان رکتومآبیمارس (اسفند)
رتینوبلاستوماسفید 
سارکومزردجولای (تیر)
سرطان پوستسیاهمی (اردیبهشت)
سرطان پوست (کارسینوم سلول سنگفرشی)قرمز و سفیدمی (اردیبهشت)
سرطان روده کوچکپری وینک آبی (آبی یاسی) 
سرطان بیضهارغوانی (ارکیده‌ای یا بنفش روشن)آوریل (فروردین)
سرطان گلوبورگوندی (رنگ سرخ تیره مایل به بنفش) و سفید 
سرطان تیروئیدسرمه‌ای، صورتی و آبی‌سپتامبر (شهریور)
سرطان رحم (اندومتر)هلویی‌سپتامبر (شهریور)  
ماکروگلوبولینمی ‌والدنستروممرواریدی 
سندرم لینچ (انواع سرطان‌های ارثی)انواع رنگ‌ها 
سندرم کارسینوئیدنوارهای سیاه و سفید (گورخری)‌‌نوامبر (آبان)
Caregiver یا گروه مراقبان سرطانبنفش‌نوامبر (آبان)
بازمانده از سرطاناسطوخودوسیژوئن (خرداد) و فوریه (بهمن) 

توجه داشته باشید که پینو بیبی برای این که شما مخاطب عزیز محدوده زمانی مربوط به آگاهی رسانی در خصوص هر سرطان را بدانید معادل شمسی ماه‌های میلادی را برای شما عزیران درج کرده است بدیهی است که ماه‌های میلادی کامل منطبق با ماه‌های شمسی نیست و بین ۱۰ تا ۱۲ روز اختلاف وجود دارد بنابراین برای اطلاع دقیق از تاریخ حمایت و آگاهی رسانی در خصوص هر بیماری به وب سایت رسمی سازمان‎های جهانی مراجه کنید.

تنوع در رنگ

توجه به این نکته مهم است که یک سرطان خاص ممکن است با بیش از یک رنگ روبان نشان داده شود و این می‌تواند بسته به محل زندگی شما متفاوت باشد. همچنین برخی سرطان‌ها انواع مختلف دارند که هر نوع آن یک رنگ خاص خود را دارد مانند سرطان پوست.

روبان برای همه سرطان‌ها

علاوه بر جلب توجه به انواع خاصی از سرطان، طرفداران برای ایجاد آگاهی در مورد سرطان به طور کلی تلاش می‌کنند. برای جلب توجه به سرطان به طور کلی، برخی از افراد روبان بنفش روشن و یا اسطوخودوسی استفاده می‌کنند. هر چند گاهی اوقات از رنگ مشابه این رنگ برای نشان دادن سرطان مری و بازماندگان سرطان استفاده می‌شود. بنابراین، مقداری همپوشانی رنگ و روبان در برخی بیماری‌ها وجود دارد. روش دیگری که برخی از افراد انواع سرطان‌ها را نشان می‌دهند، ترکیب بسیاری از نوارهای مختلف با هم و تشکیل یک صفحه نمایش چند رنگی است.

سرطان‌های نادر: روبان راه‌راه سیاه سفید (گورخری)

سرطان‌های نادر یا کمیاب ممکن است با یک روبان چاپی سیاه و سفید (گورخری) نشان داده شوند. انتخاب روبان گورخری برگرفته از یک ضرب المثل رایج در پزشکی است: وقتی صدای تپش سم را از پشت سر خود می‌شنوید، انتظار دیدن گورخر را نداشته باشید. به عبارت دیگر، محتمل‌ترین تشخیص معمولاً درست است. به هر حال این جمله همیشه درست نیست. هدف روبان گورخری (راه‌راه سفید – سیاه) جلب توجه به این واقعیت است که نشانه‌ای که به نظر می‌رسد یک علامت است، ممکن است چیزی بسیار کمتر محتمل باشد. روبان گورخری مخصوص اطلاع رسانی درباره سرطان‌های نادر است اما وقتی اتفاقات همه آنها و عوامل بروزشان را با هم جمع کنید، در واقع بسیار رایج هستند.

سرطان‌های نادر: روبان راه‌راه سیاه – سفید (گورخری)

روبان‌های وکالت

برخی از رنگ‌های روبان نیز نشان‌دهنده گروه‌های غیرانتفاعی خاصی هستند که از نوع خاصی از سرطان حمایت می‌کنند. به عنوان مثال، یک روبان سفید و یا مرواریدی برای نشان دادن سرطان ریه استفاده می‌شود، اما فیروزه‌ای رنگ ابتکار انجمن ریه آمریکا است. روبان سه رنگ سبز، صورتی و آبی توسط گروه حمایتی METAvivor استفاده می‌شود که برای کمک به افرادی که مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک (مرحله چهارم یا سرطان پیشرفته پستان) زندگی می‌کنند کار می‌کند و از تحقیقات برای این بیماری پشتیبانی می‌کند.

سخن آخر

روبان‌های رنگی برای نشان دادن حمایت و افزایش آگاهی در مورد انواع خاصی از سرطان‌ها، همه سرطان‌ها یا مسائل مربوط به سرطان مانند پیشگیری و غربالگری استفاده می‌شود. روبان‌های رنگی اغلب در ماه‌های خاصی که برای انواع خاصی از سرطان تعیین شده است، استفاده می‌شوند. گروه‌های مدافع نیز در تلاش برای تشویق مردم به پیوستن به آرمان خود، نوارهایی ایجاد کرده‌اند. مهم‌ترین نکته در مورد اکثر سرطان‌ها، غربالگری قبل از ابتلا به سرطان‌ها است. معاینات منظم یک راه ایمن،کم خطر و کم خرج برای زندگی سالم است. نکته مهم دوم تشخیص به موقع سرطان و درمان زودهنگام آن است و نکته سوم پشتیبانی از افراد مبتلا و خانواده‌های آن‌هاست. هدف از این روبان‌ها در کنار آگاهی رسانی جلب توجه اقشار مختلف جامعه به مشکلات این عزیزان نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *