چکاپ, نکات اقدام صحیح به بارداری

ماساژ باروری چیست؟ و چگونه قدرت فرزندآوری بانوان را افزایش می‌دهد؟

عدم باروری از گذشته یک دغدغه اصلی برای همه زوج‌ها بوده است. به ویژه در مورد زنان که به عنوان یک کابوس برای بسیاری از بانوان و دختران جوان بوده و هست زیرا عدم قدرت باروری باعث ترد این زنان از جامعه می‌شد. اما خوشبختانه با پیشرفت علم و بالا رفتن درک افراد بسیاری از این مشکلات ناباروری به راحتی رفع می‌شود و یا با بهکارگیری برخی روش‌ها قدرت باروری افراد افزایش پیدا می‌کند. خیلی از افراد به دنبال راهکارهای غیر دارویی برای رفع مشکلات ناباروی خود هستند و برخی می‌خواهند که سریع‌تر و قدرتمندتر در این زمینه گام بردارند. از روش‌های بسیار جالب که علاوه بر افزایش قدرت باروری باعث سلامت دستگاه تناسلی در زنان می‌شود ماساژ می‌باشد. یکی از معروفترین ماساژها معروف به ماساژ مایان است. در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی به معرفی و بررسی انواع ماساژ برای افزایش قدرت باروری بانوان می‌پردازد با پینو بیبی همراه باشید.

ماساژ باروری چیست؟ و چگونه قدرت فرزندآوری بانوان را افزایش می‌دهد؟

ماساژ باروری مایا چیست؟

ماساژ شکم مایاها یک روش درمانی سنتی از کوراندروس مایاها (شفا دهندگان مکزیکی)، گواتمالا و بلیز است. این روش یک روش درمانی کاملاً خارجی و غیر تهاجمی است. ایده این نوع ماساژها این است که دستکاری فیزیکی آناتومی تحتانی (چه توسط یک پزشک آموزش دیده یا خودتان) به آرامی و با دقت اندام‌های لگن را در مکان‌های بهینه خود قرار می‌دهد، که به جریان خون کمک می‌کند. اگر رحم به درستی در محل خود قرار نگیرد، می‌تواند گردش خون را به اندام‌های مانند رحم، تخمدان‌ها، مثانه و روده محدود کند.

در اصطلاح طب سوزنی، ماساژ شکم هم چنین به کاهش احتقان و بهبود جریان چی Chi یا انرژی حیاتی کمک می‌کند. در طب سوزنی علاوه بر ماساژ شکم، ماساژ غدد لنفاوی را نیز هدف قرار می‌دهند و به تخلیه و سم‌زدایی کمک می‌کنند. یکی دیگر از مزایای بزرگ ماساژ مایا این است که انرژی و احساسات به دام افتاده را هدف قرار می‌دهد. این بدان معناست که گاهی در طول ماساژ ممکن است احساساتی را احساس کنید که ممکن است ملایم باشد و یا ممکن است گریه کنید. این طبیعی است که هنگام دریافت ماساژ مایا توسط یک پزشک آموزش دیده گریه کنید. ماساژ شکم مایا بیشتر برای کمک به کج شدن رحم، افتادن (پرولاپس) و یا افتادگی رحم، آندومتریوز و برای رسیدگی به اختلالات گوارشی شناخته شده است.

ماساژ شکم مایا چه تاثیری دارد؟

به نظر می‌رسد که ماساژ شکم مایان می‌تواند در این موارد یک راه حل درمانی و ایمن باشد. این موارد عبارت هستند از:

چرا ماساژ مایان به عنوان ماساژ باروری در نظر گرفته می‌شود؟

هدف اصلی ماساژ شکم مایان این است که جریان خون سالم را به سمت رحم ارتقا دهد و به تخمدان‌ها و رحم کمک می‌کند تا در مکان ایده‌آل قرار گیرد. منظور این نیست که تخمدان‌ها و رحم  قادر هستند که در بدن به اطراف حرکت کنند، بلکه منظور این است که در همان جایگاه خود دارای جنب و جوش باشند و انقباضات مناسب داشته باشند و موقعیت‌شان نسبت به سایر اندام‌ها تنظیم شود. این به این معنی است که برای برخی از زنان، ممکن است پزشک به آن‌ها  بگوید که رحم کج شده و یا رحم برگشته دارند، که با ماساژ مناسب بتوانند موقعیت رحم را تنظیم کنند. اگر چه ممکن است پزشکان این موقعیت‌های غیرعادی رحم را مانند یک بیماری مادرزادی در نظر بگیرند که قابل اصلاح نباشد، اما برای برخی از زنان این مشکل در واقع می‌تواند از طریق تمرینات ورزشی، موقعیت‌یابی (مثلاً عدم نشستن‌های طولانی پشت کامپیوتر) و از طریق این ماساژ ساده رفع شود.

فواید و مزایایی ماساژ شکم مایا

مانند هر نوع ماساژ این نوع ماساژ هم بخش‌های از بافت و اندام‌های بدن را هدف قرار می‌دهد و باعث بهبود در عملکرد این بخش‌ها می‌شود.

 • فواید ماساژ مایان برای زنان
  • رحم را دوباره مرتب می‌کند.
  • رحم و پوشش داخلی رحم را تقویت می‌کند.
  • رحم را برای انجام یک بارداری موفق آماده می‌کند.
  • انسدادهای عاطفی را از بین می‌برد‌.
  • به حل شدن کیست‌های تخمدان کمک می‌کند.
  • چسبندگی و بافت اسکار ناشی از جراحی را از بین می‌برد.
  • جریان خون به اندام‌های لگنی را افزایش می‌دهد
  • خون و اکسیژن تازه را برای تخمدان‌ها و فولیکول‌ها فراهم می‌کند.
  • دردهای قاعدگی را برطرف می‌کند.
  • لخته شدن خون در دوران قاعدگی را کاهش می‌دهد.
  • به جریان قاعدگی در طول آمنوره کمک می‌کند.
 • فواید ماساژ شکم مایان برای مردان

اگر ناباروی مربوط به مردان باشد. ماساژ شکم مایان ممکن است برای ناباروری مردان نیز مفید باشد.

 • بهبود هضم مواد مغذی در بدن
 • بهبود جریان خون در اندام‌های تناسلی مردانه
 • تنظیم اندازه غده پروستات
 • بهبود تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم

آیا می‌توان ماساژ باروری را در خانه انجام داد؟

مسلماً بهتر است که این کار را یک متخصص ماساژ شکم مایان انجام دهد. اما با توجه به تکنیک‌های ساده ماساژ شکم می‌توانید آن را در منزل انجام دهید. اگر امکان دارد یک جلسه را با متخصص ماساژ انجام دهید و سپس خودتان در منزل این ماساژها را انجام دهید. یک ماساژ پنج دقیقه‌ای بسیار ساده حتی می‌توانند اثرات مثبت خود را به شما نشان بدهد. برای انجام ماساژ بهتر است ماساژ را بعد از پایان قاعدگی و قبل از دوره تخمک‌گذاری انجام داد. اگر قصد بارداری دارید این ماساژ را بعد از تخمک‌گذاری انجام ندهید. اگر به ماساژ خودباروری پیچیده‌تر علاقه دارید، می‌توانید به یک متخصص ماساژ آرویگو مراجعه کنید که می‌تواند به شما آموزش دهد و شما را راهنمایی کند.

چه زمانی باید ماساژ باروری را متوقف کرد؟ میزان موفقیت ماساژ باروری چقدر است؟

رویکردهای متفاوتی در مورد زمان انجام ماساژ خودباروری وجود دارد. زمان ماساژ مایا هم چنین به این بستگی دارد که آیا شما به طور فعال برای باردار شدن تلاش می‌کنید یا خیر. برای ماساژ رسمی ‌مایا، هنگام تلاش برای باردار شدن، باید قسمت باروری ماساژ را هر روز پس از پایان خونریزی تا زمان تخمک‌گذاری انجام دهید. بنابراین اگر به مدت ۴ روز خونریزی داشتید، ماساژ را از روز پنجم شروع کنید و هر روز تا زمان تخمک‌گذاری یا درست قبل از آن روند ماساژ را ادامه دهید. اگر حدود روز ۱۴ چرخه تخمک‌گذاری دارید، فقط ۸ تا ۹ روز باید ماساژ را انجام دهید. اضافه کردن ماساژ به سبک زندگی بسیار آسان است. با این حال، ماساژهای خودباروری اضافی برای سایر بخش‌های سیکل ماهانه زنان وجود دارد مانند ماساژ برای مرحله قاعدگی، تخمک‌گذاری و فاز لوتئال (پایان تخمک‌گذاری و قبل از شروع دوره خونریزی بعدی را فاز لوتئال می‌گویند).

چه زمانی باید ماساژ باروری را متوقف کرد؟ میزان موفقیت ماساژ باروری چقدر است؟

زمان مناسب ماساژ شکم برای باروری

اگر قصد دارید به یک ماساژور شکم مایان مراجعه کنید و در حال تلاش برای بارداری هستید، باید قرار ملاقات خود را برای فاز فولیکولی (فاز قبل از تخمک‌گذاری و پایان فاز قاعدگی) خود تعیین کنید. این بدان معناست که شما می‌توانید در هر زمانی پس از پایان قاعدگی، اما قبل از تخمک‌گذاری برای دریافت ماساژ شکم جفت باروری اقدام کنید.

برای باروری روزی چند بار باید ماساژ شکم دریافت کرد؟

در واقع، شما فقط باید یک بار در روز ماساژ شکم را انجام دهید. روز خود را با تمرین‌های دیگری پر کنید، مانند یوگای باروری، اقدامات عاطفی – فیزیکی بدن مانند جولیا ایندیچواJulia Indichova ، تجسم و دیگر تمرینات ذهن و بدن. فراموش نکنید که به پزشک طب سوزنی مراجعه کنید.

 • ماساژ باروری روزانه مایان در مرحله قاعدگی
 • ماساژ باروری ملایم بعد از قاعدگی و فاز فولیکولار
 • ماساژ برای فاز تخمک‌گذاری
 • ماساژ برای فاز لوتئال

ماساژ باروری برای فاز قاعدگی

در طول دوره قاعدگی اغلب افراد دوست ندارند که رحم خود را ماساژ دهد، اما یک ماساژ ساده وجود دارد که می‌تواند به رفع گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی کمک کند و خون و انرژی را به روش صحیح در بدن حرکت دهد. برای انجام این ماساژ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با ستون فقرات صاف به راحتی بنشینید. استخوان خاجی در پشت خود پیدا کنید. این استخوان در پایه ستون فقرات شما قرار گرفته است مانند یک مثلث است و بالای دنبالچه شما قرار دارد.
 • دست‌های خود را به صورت مشت در آورید و آنها را به صورت ریتمیک روی استخوان خاجی خود بچرخانید. برای چند دقیقه ادامه دهید.

به دنبال انجام این ماساژ پوشش قدیمی‌ رحم به راحتی آزاد و خارج می‌شود. خون سالم و جدید به سمت رحم شما جریان پیدا می‌کند.

ماساژ باروری برای فاز قاعدگی

ماساژ باروری برای فاز فولیکولار

این بخشی از ماساژ است که از همه مهمتر است. ماساژ فاز فولیکار جریان خون را به رحم و تخمدان‌ها افزایش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا در مکان مناسب قرار گیرند. افزایش جریان خون می‌تواند رشد فولیکول‌ها و پوشش خوب رحم را بهبود بخشد. ماساژ باروری مایا برای فاز فولیکولی، باعث افزایش جریان خون به رحم برای بهبود پوشش داخلی رحم و تخمدان‌ها برای آزادسازی تخمک‌های سالم می‌شود. این  ماساژ را بعد از پایان قاعدگی شروع کنید و تا یک روز و یا بیشتر قبل از تخمک‌گذاری ادامه دهید. اگر به طور فعال در تلاش برای باردار شدن هستید این ماساژ را بعد از تخمک‌گذاری انجام ندهید زیرا ممکن است این ماساژ بر روی لانه گزینی تاثیر منفی بگذارد. البته اگر لقاح صورت گرفته باشد لانه‌گزینی انجام می‌شود. این ماساژ را بهتر است اول صبح، بعد از ادرار کردن و یا قبل از خواب شبانه انجام داد. می‌توانید از روغن برای انجام این ماساژ استفاده کنید و این ماساژ را مستقیماً روی پوست خود انجام دهید. اما اگر تمایل ندارید از روی لباس نیز قابل اجرا است. انواع ماساژها برای فاز فولیکولار:

ماساژ اول

 • دراز بکشید و دستان خود را روی شکم خود قرار دهید. دستان خود را با یک شست در زیر انگشت دیگر به هم نزدیک کنید. انگشتان خود را کمی ‌خم کنید تا به صورت یک فنجان یا قاشق گود دربیایید.
 • محل برخورد استخوان‌های شرمگاهی را در وسط بدن زیر شکم پیدا کنید و انگشتان اشاره‌گر خود را روی فرورفتگی کوچک استخوان‌های شرمگاهی خود قرار دهید.
ماساژ باروری برای فاز فولیکولار

مراحل ماساژ را ۹ بار دیگر تکرار کنید، در مجموع ۱۰ چرخه در طول هر مرحله. این یعنی ۳۰ ضربه در هر موقعیت، این ماساژ در حدود ۵ دقیقه وقت می‌گیرد. فرایند تجسم خلاق را حین انجام ماساژ فراموش نکنید. در حالی که این کار را انجام می‌دهید، انرژی و خونی را که به رحم و تخمدان شما جریان می‌یابد، تجسم کنید. تصور کنید یک رحم کامل با پوشش رحم ایده‌آل خود را برای بارداری آماده می‌کند. تخمدان‌های سالم و زیبا را ببینید که در حال رشد فولیکول‌های سالم و زیبا هستند. با نزدیک‌تر شدن به تخمک‌گذاری، تصور کنید که یک فولیکول زیبا به عنوان بزرگترین فولیکول و دریافت مقادیر کامل انرژی از بدن شما ظاهر می‌شود. فولیکول‌ها در نهایت یک تخمک کامل و آماده باروری را برای فاز تخمک‌گذاری آماده می‌کند.

ماساژ دوم

یک نفس عمیق بکشید و سپس به آرامی بازدم را انجام دهید، همان طور که به آرامی ‌و عمیقاً به بافت نرم بالای استخوان‌های شرمگاهی فشار می‌دهید، نوک انگشتان خود را به سمت ناف خود ببرید. این کار را سه بار انجام دهید.

 • انگشتان خود را به سمت راست کاسه لگن خود ببرید و انگشت کوچک چپ را روی استخوان شرمگاهی و انگشت کوچک راست را روی استخوان لگن قرار دهید. انگشتان خود را به صورت ملایم در کاسه لگن کنار هم قرار دهید. نفس بکشید و سپس در حین بازدم، از استخوان‌ها پایین بیایید و به همان عمق راحت فشار دهید، انگشتان خود را به سمت وسط خود حرکت دهید. این کار را سه بار انجام دهید.
ماساژ باروری

ماساژ سوم

 • انگشتان خود را به سمت چپ کاسه لگن حرکت دهید و انگشت کوچک راست را روی استخوان شرمگاهی و انگشت کوچک چپ را روی استخوان لگن قرار دهید. انگشتان خود را به صورت ملایم در کاسه لگن کنار هم قرار دهید. نفس بکشید و سپس در حین بازدم، از استخوان‌ها پایین بیایید و به همان عمق راحت فشار دهید، انگشتان خود را به سمت وسط خود حرکت دهید. این کار را سه بار انجام دهید.

ماساژ باروری برای فاز تخمک‌گذاری

این یک ماساژ ملایم و گرم کننده برای تخمدان‌ها در طول تخمک‌گذاری است البته این ماساژ دقیقاً برای فاز تخمک‌گذاری نیست بلکه قبل از شروع تخمک‌گذاری است. می‌توانید این کار را یک تا ۳ روز قبل از تخمک‌گذاری شروع کنید و بعد از تخمک‌گذاری این ماساژ را متوقف کنید. شروع فاز تخمک‌گذاری خود می‌توانید از دردهای شکمی که مربوط به تخمدان‌ها هستند که در حال آزادسازی تخمک هستند (درد میتل اشمرز)، ترشحات دهانه رحم و واژن را ردیابی کنید. بعد از تخمک‌گذازی نوبت به فاز لوتئال است. همان طور که گفتیم این ماساژ را بعد از تخمک گذاری انجام ندهید زیرا ممکن است روی لانه گزینی تاثیر بگذارد. مراحل انجام ماساژ تخمک‌گذاری شامل:

 • به پشت دراز بکشید و به آرامی‌دست‌های خود را روی تخمدان‌ها قرار دهید و انگشتان خود را کنار هم قرار دهید.
 • به آرامی‌ روی منطقه‌ای که تخمدان‌ها قرار دارند، به صورت ملایم دایره‌های کوچک به مدت یک تا دو دقیقه ماساژ دهید. این باید احساس خوب و پرورشی داشته باشد. نیازی به تلاش برای فشار دادن عمیق نیست. شما به سادگی انرژی و جریان خون را تحریک می‌کنید.
ماساژ باروری برای فاز تخمک‌گذاری

تصور کنید که تخمدان‌های شما هر چیزی را که نیاز دارند دریافت می‌کنند. آنها را سالم و قوی ببینید: یک تخم مرغ صورتی زیبا، چاق و آماده برای رهاسازی تخمک. بعداً در روز زمانی را صرف تجسم این تخمک عالی در حال آزادسازی و ملاقات با یک اسپرم عالی کنید که منتج به تشکیل سلول زیگوت (تخم) می‌شود.

ماساژ باروری برای فاز لوتئال

مدیتیشن و تجسم خلاق باروری برای دوره لوتئال در طول فاز لوتئال پس از تخمک‌گذاری پیشنهاد می‌شود، زمانی که امیدوارید جنین کوچک و کامل در رحم شما کاشته شود (مرحله لانه‌گزینی). در این دوره بهتر است هیچ ماساژی برای ایجاد مزاحمت در روند لانه گزینی تخمک بارور شده با اسپرم انجام دهید. در عوض، می‌توانید یک زمان کوتاه وقت بگذارید. مراحل این ماساژ به صورت زیر است.

 • ابتدا کف دست‌های خود را به هم بمالید. تا دست‌هایتان گرم شود.
 • به پشت دراز بکشید و دستان خود را روی شکم خود قرار دهید. نفس‌های آرام، عمیق و ملایم بکشید (با ۴  شمارش نفس بکشید و با ۸  شماره نفس را بیرون بدهید). تصور کنید عشق و گرما از دستان شما به رحم شما می‌رسد.
ماساژ باروری برای فاز لوتئال

تجسم خلاق داشته باشید. رحم خود را به عنوان یک جنگل سرسبز و گرم در نظر بگیرید و آن را به مثابه یک مزرعه پر بار برای تغذیه جنین کوچک خود ببینید. مشاهده کنید که جنین کامل به رحم می‌آید و در دیواره رحم شما فرو می‌رود. اجساس کنید که رحم شما مقدار زیادی خون و انرژی از بدن شما دریافت می‌کند.

تمرین برای تنبلی تخمدان و فاز قاعدگی نامنظم

اگر ناباروری شما به دلیل تنبلی تخمدان‌ها و یا اختلال در چرخه قاعدگی است و سیکل ماهانه نامنظمی دارید حرکت پروانه را نیز می‌توانید انجام دهید. برخی از ناباروری‌ها مربوط به تخمدان‌های تنبل است که به موقع و از همه مهمتر به اندازه کافی تخمک آزاد نمی‌کنند که این هم بر چرخه قاعدگی منظم اثر منفی دارد. برای انجام این تمرین مراحل زیر را پیگیری کنید.

 • ابتدا صاف بنشینید، پشت‌تان را صاف کنید. پاها را خم کنید و کف پاها را به هم برسانید.
 • در این مرحله با دست‌ها مچ پا را بگیرید. در صورتی که هنوز پشت‌تان صاف است سعی کنید که پاها را به سمت بالا و پایین حرکت دهید مثل بال زدن یک پروانه.
تمرین برای تنبلی تخمدان و فاز قاعدگی نامنظم

آیا ماساژ مایا می‌تواند رحم کج شده را رفع کند؟

اصلاح رحم کج و به عقب برگشته در واقع یکی از تخصص‌های ماساژ مایا است. پزشکان کمک زیادی در خصوص یک رحم کج شده که به آن رحم برگشتی نیز می‌گویند، انجام نمی‌دهند. با این حال، انجام روزانه ماساژ باروری به رحم کج شده کمک می‌کند تا باروری بهتر صورت گیرد.

آیا ماساژ باروری می‌تواند کیفیت تخمک را بهبود بخشد؟

از نظر تئوری، ماساژ شکم مایان ممکن است با افزایش جریان خون در اندام‌های تولید مثلی، کیفیت تخمک را بهبود بخشد. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که این را نشان دهد و این هدف اصلی ماساژ باروری نیست، اما مطمئناً با انجام ماساژ تخمک صدمه نمی‌بیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *