تغذیه نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

تغذیه نوزاد سه ماهه چگونه است؟

تغذیه نوزاد سه ماهه ، برنامه غذایی نوزاد سه ماهه ، تغذیه کودک در سه ماهگی

در سه ماهگی، نوزاد شما احتمالاً بیش‌تر با برنامه غذایی روزانه خود سازگار شده است. شما نیز احتمالاً به علائم و نشانه‌های گرسنگی فرزند خود عادت کرده‌اید و می‌دانید که حدوداً چند وقت یک بار برای شیر خوردن گریه می‌کند. اما ممکن است هنوز از خود بپرسید که آیا تغذیه نوزاد سه ماهه شما به اندازه کافی است یا حتی آیا ممکن است بیش از حد غذا بخورد؟

یک کودک سه ماهه باید هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار حدود ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر مادر یا شیر خشک بخورد. از آنجایی که هر نوزادی با دیگری متفاوت است، برخی از نوزادان کمی بیش‌تر یا کم‌تر از این مقدار شیر می‌خورند.

هنگامی که کودک شما سه ماهه است، به نقطه عطف رشد مهمی رسیده است؛ او دیگر یک نوزاد تازه متولد شده در نظر گرفته نمی‌شود. در این مرحله می‌توانید انتظار داشته باشید که تغییرات هیجان انگیز زیادی را در کودک خود مشاهده کنید. جدا از تغییرات ظاهری، کودک شما بیش‌تر لبخند می‌زند، بیش‌تر از دستان خود استفاده می‌کند و از دنیای اطراف خود بیش‌تر آگاه است. هنگام شیر دادن به نوزاد، او ممکن است سر خود را برگرداند یا دهان خود را از سینه مادر یا شیشه شیر جدا کند تا ببیند در اطرافش چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. به همین دلیل ممکن است لازم باشد به نوزاد خود در یک جای ساکت شیر بدهید تا مطمئن شوید که او همانطور که باید غذا می‌خورد. در این مقاله در مورد نکات دیگری صحبت خواهیم کرد که لازم است در مورد تغذیه نوزاد سه ماهه بدانید.

نوزادان در سه ماهگی به چه چیزهایی نیاز دارند؟

نوزاد سه ماهه خواب طولانی‌تری در شب دارد؛ این به این معنی است که او تغذیه از دست رفته را در طول روز جبران می‌کند و روزها بیش‌تر غذا می‌خورد. با این که او به اندازه زمانی که نوزاد تازه متولد شده بود به خواب نیاز ندارد، اما به خصوص در سنین ۳ تا ۴ ماهگی همچنان به خواب زیادی نیاز خواهد داشت.

به علاوه، کودک شما در حال رشد قابل توجهی است. در حدود پنج ماهگی تا شش ماهگی وزن نوزاد شما احتمالاً دو برابر خواهد شد. به دلیل این رشد سریع، بسیاری از متخصصان اطفال پیشنهاد می‌کنند که از روش تغذیه کودک – محور استفاده کنید؛ به این معنی که به جای اجرای یک برنامه غذایی سختگیرانه، به کودک خود در زمانی که گرسنه است غذا بدهید. استفاده از این روش تغذیه برای نوزاد اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا به شما امکان می‌دهد در برابر جهش رشد کودک خود رفتار مناسب نشان دهید.

هنگامی که نوزادان در حال گذراندن مراحل رشد هستند، ممکن است تغذیه خوشه‌ای را شروع کنند یا چندین نوبت تغذیه را در فاصله زمانی نزدیک به هم بخورند. تغذیه خوشه‌ای به ویژه در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند و در طول جهش رشد، بیش‌تر شیر می‌خورند، مشهود است. این نوع تغذیه باعث می‌شود که شیر مادر برای تامین نیازهای رو به رشد نوزاد افزایش پیدا کند.

هنگامی که کودک شما به پایان این مرحله می‌رسد، سرعت رشد او تا حدودی کاهش می‌یابد. در واقع ممکن است نه ماه دیگر یا بیش‌تر طول بکشد تا وزن هنگام تولد نوزاد سه برابر شود. در این بازه زمانی، ویزیت‌های خود به پزشک اطفال را ادامه دهید. زیرا پزشک اطفال شما رشد نوزاد را کنترل می‌کند تا اطمینان حاصل کند که او طبق انتظار رشد می‌کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که هم نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و هم با شیشه شیر تغذیه می‌شوند، در این سن بهتر غذا می‌خورند. در نتیجه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، ممکن است زمان کم‌تری را صرف شیر خوردن کنند؛ زیرا جریان شیر برای نوزادانی که هم از شیر مادر تغذیه می‌کنند و هم با شیشه شیر می‌خورند، ممکن است کم باشد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به خرید سری شیشه‌های مختلف برای شیشه شیر نوزاد خود داشته باشید. اگر نوزاد شما با شیشه شیر تغذیه می‌شود و سری شیشه شیر را با مکش زیاد خراب می‌کند، این می‌تواند نشانه‌ای از مکیدن بیش از حد او باشد و نشان می‌دهد که نوزاد برای استفاده از سری شیشه شیری با جریان سریع‌تر آماده است. اگر نوزاد شما زمان زیادی را صرف شیر خوردن می‌کند و به نظر می‌رسد که از جریان کم شیر ناامید شده است، ممکن است نشانه دیگری باشد که او برای جریان سریع‌تر سری شیشه شیر آماده است. بنا به گفته متخصصان اطفال، صداهای خفگی یا عق زدن نوزاد در حین شیر خوردن ممکن است نشان‌ دهنده این باشد که او به سری شیشه شیری با جریان آهسته‌تر نیاز دارد.

چقدر به نوزاد سه ماهه شیر بدهیم؟

تا زمانی که کودک شما به سه ماهگی برسد، احتمالاً هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار حدود ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر خشک یا شیر دوشیده شده از مادر مصرف می‌کند. هر نوزادی با دیگری متفاوت است؛ اما به طور کلی کودک شما به طور معمول به حدود ۹۰ کیلو کالری بر کیلوگرم در روز نیاز دارد. کل مصرف شیر او در طول روز به مدت زمان خواب او در شب نیز بستگی دارد. اگر نوزاد در نیمه شب چند مرتبه شیر خوردن را از دست بدهد، در مقایسه با نوزادی که در شب هر سه ساعت یک بار از خواب بیدار می‌شود، ممکن است نیاز داشته باشند در طول روز در حجم بیش‌تر یا به تعداد بیش‌تر شیر بخورد.

به طور متوسط، بیش‌تر نوزادان مقدار شیر خشک یا شیر دوشیده مادری را که می‌نوشند به میزان ۲۸ گرم در هر ماه افزایش می‌دهند. سپس این میزان در حدود ۱۷۰ تا ۲۲۷ گرم در هر بار تغذیه ثابت می‌ماند. هر چقدر هم که وسوسه انگیز باشد، باید در این زمان از دادن غذاهای جامد به نوزاد خودداری کنید. بهتر است تا حدود ۶ ماهگی نوزاد، غذای جامد به او ندهید.

اگر نگران هستید که کودک شما به اندازه کافی تغذیه نمی‌شود، هنوز هم باید پوشک او را بررسی کنید. تا زمانی که کودک شما هنوز حداقل شش پوشک خیس و چندین پوشک کثیف در طول روز تولید می‌کند، به این معنی است که احتمالاً شیر کافی دریافت می‌کند. بنابراین اگر کودک شما به خوبی رشد می‌کند و چندین پوشک کثیف در روز ندارد، نگران تغذیه او نباشید. برخی از نوزادان چندین پوشک کثیف در روز خواهند داشت و برخی از نوزادان ممکن است پوشک‌ خود را طی چندین روز چند مرتبه کثیف کنند. تا زمانی که مدفوع نوزاد نرم باشد، این یک نشانه طبیعی بودن تغذیه نوزاد است.

نگرانی در مورد تغذیه بیش از حد نوزاد

نوزادان در تنظیم مقدار مناسب شیر خوردن برای بدن خود بسیار خوب هستند؛ اما مواقعی نیز وجود دارد که نوزاد ممکن است بیش از آنچه که نیاز دارد تغذیه شود. اگر کودک شما از شیشه شیر می‌نوشد، نسبت به نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند احتمال بیش‌تری وجود دارد که بیش از حد شیر بخورد. زیرا خوردن شیر از شیشه شیر نیاز به تلاش کم‌تری نیاز دارد.

اگر نوزاد سه ماهه شما در یک وعده غذایی بیش از حد شیر می‌خورد، ممکن است دچار معده درد، نفخ یا ترش کردن شود. در نتیجه در ابتدا بهتر است کمی کم‌تر به او شیر دهید. اگر به نظر می‌رسد که نوزاد هنوز گرسنه است، می‌توانید بیش‌تر به او شیر دهید. انجام این کار همچنین به کودک شما فرصت می‌دهد تا تصمیم بگیرد که آیا هنوز گرسنه است یا خیر. اگر نوزاد شما رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که که مشخص می‌کنند بیش‌تر شیر می‌خواهد، به او بیش‌تر شیر بدهید. به یاد داشته باشید که شما نباید کودک را مجبور به شیر خوردن بعد از تغذیه کنید و همچنین نباید اگر کودک شما گرسنه است، از شیر دادن به او خودداری کنید.

تغذیه نوزاد سه ماهه ، برنامه غذایی نوزاد سه ماهه ، تغذیه کودک در سه ماهگی

اهداف شیر خوردن نوزاد در سه ماهگی

هنگامی که نوزاد شما تازه متولد شده بود، توصیه آکادمی اطفال آمریکا (AAP) این بود که نیازهای تغذیه روزانه کودک خود را بر اساس وزن او محاسبه کنید یا به عبارت دیگر، به ازای هر ۴۵۳ گرم وزن کودک، ۷۰ گرم شیر خشک یا شیر دوشیده شده مادر به او بدهید. به مادران شیرده توصیه می‌شود که هر ۲ تا ۳ ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از هر سینه به نوزاد شیر بدهند. همچنین توصیه شده بود که در طول شبانه روز به علائم گرسنگی و سیری نوزاد خود توجه کنید.

اکنون که کودک شما کمی بزرگ‌تر شده است، متخصصان اطفال خاطر نشان می‌کنند که دیگر لازم نیست این محاسبات را انجام دهید؛ مگر این که وزن کودک شما افزایش پیدا نکند یا وزن او کم باشد. در این مرحله، هدف شما این است که اطمینان حاصل کنید که نوزد سه ماهه شما به طور منظم غذا می‌خورد و مقدار توصیه شده شیر خشک یا شیر مادر را مصرف می‌کند. کودکان سه ماهه نیز نسبت به مرحله نوزادی خود احتمالاً بین دفعات شیر خوردن خود کمی فاصله می‌اندازند. زیرا نوزاد اکنون در شیر خوردن بهتر شده است و می‌تواند هم زمان شیر مادر یا شیر خشک بیش‌تری مصرف کند. به طور متوسط، نوزاد سه ماهه هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار غذا می‌خورد. با این حال، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند ممکن است در ابتدای این مرحله نیاز به تغذیه بیش‌تری داشته باشند. زیرا شیر مادر سریع‌تر از شیر خشک هضم می‌شود.

در ابتدا، ممکن است در مورد تغذیه حذف شده نوزاد سه ماهه در شب به خصوص پس از عادت کردن به شیر دادن شبانه روزی به کودک خود نگران باشید. اما اگر نوزاد شما ۵ تا ۶ ساعت در شب بخوابد، احتمالاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد. همچنین بعید است که لازم باشد نوزاد سه ماهه را برای تغذیه بیدار کنید. مگر این که دلیل پزشکی وجود داشته باشد که نوزاد باید در شب تغذیه شود، به طور کلی بی ضرر و مفید است که به او اجازه دهید شب‌ها بخوابد و شیر نخورد. این تغییر جدید را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. اما معمولاً این سن می‌تواند با تغذیه بر اساس نیاز نوزاد انجام شود و به همین ممکن است فواصل طولانی‌تر در شب بین دفعات شیر خوردن ایجاد شود.

برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، باید در سه ماهگی هر ۳ تا ۴ ساعت نوزاد سه ماهه خود را تغذیه کنید و از هر سینه حدود ۱۵ دقیقه شیر دهید. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند نیز هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار شیر می‌خورند و ممکن است بسته به سن دقیق نوزاد، بین ۱۱۳ تا ۲۲۷ گرم شیر بخورد.

در ادامه چند دستورالعمل کلی در مورد این که نوزاد شما بر اساس سنش چقدر باید شیر بخورد، قرار شده است. به یاد داشته باشید که این دستورالعمل‌ها فقط برای ارائه ایده‌ای کلی در مورد میزان نیاز نوزاد مفید هستند. اما هر نوزادی با دیگری تفاوت دارد و نیازهای او می‌تواند روز به روز تغییر کند.

نوزاد سه تا شش ماهه در هر نوبت تغذیه شیر نیاز دارد
سنشیر خشکشیر دوشیده شده مادرشیردهی توسط مادر
سه ماهه۱۱۳ تا ۱۴۲ گرم۱۱۳ تا ۱۴۲ گرمدر هر نوبت شیردهی، ۱۵ دقیقه برای هر سینه
چهار ماهه۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم۱۱۳ تا ۱۴۲ گرمدر هر نوبت شیردهی، ۱۵ دقیقه برای هر سینه
پنج ماهه۱۱۳ تا ۱۴۲ گرم۱۱۳ تا ۱۴۲ گرمدر هر نوبت شیردهی، ۱۵ دقیقه برای هر سینه
شش ماهه۱۷۰ تا ۲۲۷ گرم۱۴۲ تا ۲۲۷ گرمدر هر نوبت شیردهی، ۱۵ دقیقه برای هر سینه

برنامه غذایی نوزاد در سه ماهگی

به خاطر داشته باشید که برنامه غذایی کودک شما منحصر به فرد است؛ اما مشاهده یک نمونه برنامه غذایی نوزاد به عنوان راهنمای میزان و تعداد دفعات شیر خوردن یک کودک معمولی سه ماهه می‌تواند مفید باشد. با پزشک اطفال خود همکاری کنید تا یک برنامه غذایی مخصوص برای تغذیه کودک سه ماهه خود تهیه کنید.

برنامه غذایی نوزاد سه ماهه که با شیر خشک تغذیه می‌شود

 • ساعت ۶ صبح: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۹ صبح: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۱۲ ظهر: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۳ بعد از ظهر: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۶ بعد از ظهر: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۹ شب: ۱۱۳ گرم شیر خشک
 • ساعت ۱ بامداد: ۱۱۳ گرم شیر خشک

برنامه غذایی نوزاد سه ماهه که با ترکیب شیر مادر و شیر خشک تغذیه می‌شود

 • ساعت ۶ صبح : نوزاد ۱۵ دقیقه از هر پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۹ صبح: ۱۱۳ گرم شیر دوشیده شده مادر یا شیر خشک
 • ساعت ۱۲ صبح: ۱۱۳ گرم شیر دوشیده شده مادر یا شیر خشک
 • ساعت ۳ بعد از ظهر: ۱۱۳ گرم شیر دوشیده شده مادر یا شیر خشک
 • ساعت ۶ بعد از ظهر: نوزاد ۱۵ دقیقه از هر پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۹ شب: نوزاد ۱۵ دقیقه از هر پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۱ بامداد: ۱۱۳ گرم شیر دوشیده شده مادر یا شیر خشک

برنامه غذایی نوزاد سه ماهه که با شیر مادر تغذیه می‌شود

 • ساعت ۵ صبح: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۷ صبح: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۱۰ صبح: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۱۲ ظهر: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۳ بعد از ظهر: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۶ بعد از ظهر: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۹ شب: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.
 • ساعت ۱ بامداد: نوزاد از هر دو پستان شیر می‌خورد.

آیا نوزاد من به اندازه کافی غذا می‌خورد؟

شما باید همیشه مراقب علائم گرسنگی کودک خود باشید و همچنین پوشک‌های خیس و کثیف او را بررسی کنید. این دو مورد همراه با ویزیت‌های پزشکی کودک بهترین معیار شما برای تغذیه نوزاد سه ماهه هستند که بر اساس آن می‌توانید بفهمید که نوزاد شما به اندازه کافی تغذیه می‌شوند و به طور مناسبی رشد می‌کنند.

در طول معاینات روتین کودک شما، پزشک اطفال وزن نوزاد شما را بررسی می‌کند و آن را روی نمودار رشد ترسیم می‌کند. پیشرفت رشد کودک شما به پزشک نشان می‌دهد که آیا نوزاد شما به مقدار کافی تغذیه می‌شود یا خیر.

در خانه، کودک شما علائم سیری را نشان می دهد. وقتی به اندازه کافی بخورند از سینه یا شیشه شیر باز می شوند. آنها همچنین به مدت ۱ تا ۳ ساعت پس از خوردن غذا سیر خواهند شد

یکی دیگر از راه‌های سنحش این که آیا کودک شما به اندازه کافی شیر دریافت می‌کند یا خیر، توجه به محتویات پوشک او می‌باشد. یک نوزاد باید حداقل پنج تا شش پوشک خیس در روز داشته باشد و باید حداقل روزی دو پوشک کثیف داشته باشد. البته تعداد دفعات مدفوع نوزاد بسته به این که از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می‌کند یا خیر متفاوت خواهد بود.

گاهی در این مرحله، والدین متوجه تحریک پذیری، ترش کردن، مخاط در مدفوع یا حتی مدفوع خونی می شوند. اگر این اتفاق افتاد، حتما با پزشک خود صحبت کنید. زیرا این امکان وجود دارد که کودک شما به پروتئین موجود در شیر حساسیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *