تغذیه نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله چگونه است؟

تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله

مرحله ۹ تا ۱۲ ماهگی در زندگی کودک شما اغلب مرحله‌ای از تغییر برای او به شمار می‌رود؛ زیرا او مراحل رشدی قابل توجهی مانند ایستادن، چیدن وسایل و غذا خوردن به تنهایی را به دست می‌آورد. با این که نوزاد در این سن دوست دارد غذاهای انگشتی را امتحان کند، دقت کنید که در تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله مراقب خطرات خفگی باشید. به عنوان مثال به نوزادان در این سن نباید هات داگ، ذرت بو داده، کشمش، آجیل، آب نبات سفت و انگور داده شود.

شیر مادر یا شیر خشک همچنان بخش مهمی از رژیم غذایی نوزاد نه ماهه تا یک ساله به شمار می‌رود، حتی با وجود این که در این سن غذای جامد بسیار بیش‌تری نسبت به دوره ۶ تا ۹ ماهگی مصرف می‌کند. سعی کنید قبل از صحبت با پزشک اطفال، میزان شیر خوردن یا شیر دادن به نوزاد را کاهش ندهید. در این مقاله در مورد همه چیزهایی که باید در مورد تغذیه نوزاد نه تا یک ساله خود بدانید آورده صحبت خواهیم کرد.

نوزادان در نه ماهگی تا یک سالگی به چه چیزهایی نیاز دارند؟

در این سن، کودک شما با زبان کودکانه صحبت و غرغر می‌کند، چند کلمه می‌گوید و احتمالاً تا حدودی توانایی حرکت دارد. برخی از نوزادان در نه ماهگی تا یک سالگی شروع به چهار دست و پا راه رفتن می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر هنوز در حال خزیدن هستند. نوزاد حتی در این سن شروع به بالا کشیدن خود به حالت ایستاده می‌کند. همچنین اکثر نوزادان اولین قدم‌های خود را در یک سالگی یا نزدیک به آن برمی‌دارند. همه این حرکات جدید می تواند باعث شود که کودک شما در بعضی مواقع کمی بیشتر گرسنه شود.

بنا به گفته متخصصان اطفال، کودکان نه ماهه تا یک ساله معمولاً اول صبح، بین وعده‌های غذایی و قبل از خواب، شیر مادر یا شیر خشک می‌خورند. در مورد تغذیه، یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله رخ می‌دهد این است که در پایان این مرحله، می‌توانید ابتدا غذای جامد را شروع کنید و سپس سینه یا شیشه شیر را به نوزاد بدهید. البته توصیه‌های پزشک اطفال را حتماً دنبال کنید؛ به خصوص اگر کودک شما آنطور که باید رشد نمی‌کند.

چقدر به نوزاد نه ماهه تا یک ساله غذا بدهیم؟

در حال حاضر، احتمالاً کودک شما به خوردن غذاهای جامد عادت پیدا کرده است و آماده است تا چیزهای جدید و متفاوتی را امتحان کند. او همچنین ممکن است ترجیح دهد با غذای خود بازی کند. اما بدانید که این رفتار کاملاً عادی است و می تواند واقعاً سرگرم کننده باشد. لمس غذا توسط کودک بخش مهمی از روند کاوش او در غذا است.

اگر چه منبع اصلی تغذیه کودک شما همچنان از شیر مادر یا شیر خشک تامین می‌شود، اما شما باید سه وعده غذای جامد را بین ۴ تا ۶ دفعه خوردن شیر مادر یا شیر خشک در طول روز به کودک خود بدهید. همچنین در صورت تمایل می توانید شیر مادر یا شیر خشک را در یک فنجان به نوزاد نه ماهه تا یک ساله خود بدهید. برخی از والدین تصمیم می‌گیرند که شیر دادن به کودک را در صبح نزدیک اولین سالگرد تولد نوزادشان متوقف کنند. اما قبل از کاهش تعداد دفعات شیر خوردن کودک، لازم است حتماً با پزشک کودک خود صحبت کنید. شما باید مطمئن شوید که تمام نیازهای تغذیه‌ای کودک شما تامین می‌شود. علاوه بر این، این که بدانید که کودک شما ممکن است هر روز چه بخورد مفید است، اما به یاد داشته باشید که هر کودکی با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال، یک کودک نه ماهه نسبت به کودک یک ساله مهارت غذا خوردن کم‌تری دارد و ممکن است در ابتدا کم‌تر غذا بخورد.

یک کودک نه ماهه تا یک ساله چقدر غذا می‌خورد؟

 • ۶۸۰ تا ۹۰۷ گرم شیر مادر یا شیر خشک دوشیده شده یا ۴ تا ۶ جلسه شیردهی
 • ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غلات
 • ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان میوه
 • ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان سبزیجات
 • ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذاهای غنی از کلسیم (مانند ماست، پنیر یا یک جایگزین بدون لبنیات)
 • ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذاهای پروتئینی

اهداف تغذیه نوزاد در نه تا دوازده ماهگی

اکنون که کودک شما به طور مداوم غذاهای جامد می‌خورد، برنامه ریزی وعده های غذایی او می تواند کمی پیچیده تر شود. در نه ماهگی یا یک سالگی، کودک شما هنوز اکثر کالری مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می‌کند. بنابراین اطمینان از این که این اتفاق می افتد در اولویت به شمار می‌رود. در واقع بر اساس اعلام آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، کودک شما به حدود ۷۵۰ تا ۹۰۰ کالری در روز نیاز دارد و حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ از این کالری باید از شیر مادر یا شیر خشک تامین شود.

در این سن، مقدار شیر مادر یا شیر خشک مصرفی نوزاد به طور معمول افزایش نمی‌یابد؛ زیرا کودک شما کالری بیش‌تری از غذاهای جامد دریافت می‌کند. اما والدین نیز نباید مقدار شیری که به نوزاد خود می‌دهند را کاهش دهند. بنابراین مهم است که والدین اطمینان حاصل کنند که همچنان شیر مادر یا شیر خشک را به عنوان منبع شیر برای نوزاد فراهم می‌کنند. نوزاد نه ماهه تا یک ساله در سنی نیست که شیر گاو یا جایگزین‌های بدون لبنیات مانند شیر سویا را قبل از ۱۲ ماهگی برای تغذیه نوزاد در نظر بگیرید. طبق گفته متخصصان اطفال، اگر به نوزادان شیرخواره شیر مادر یا شیر خشک (تا اولین سالگرد تولدشان) داده نشود، می‌توانند به کم خونی و فقر آهن (سطح کم آهن در خون نوزاد) مبتلا شوند.

اگر تغذیه جامد نوزاد نه ماهه تا یک ساله خود را از حدود ۸ یا ۹ ماهگی با پوره شروع کردید، می‌توانید غذاهایی را به او بدهید که کمی غلیظ تر هستند. اگر کودک خود را با غذای جامد نرم با استفاده از تکنیک از شیر گرفتن طبق آمادگی نوزاد تغذیه کنید، او می‌تواند به امتحان بافت‌های مختلف غذای جامد ادامه دهد. با این حال، هنوز باید مراقب خطرات خفگی برای نوزاد باشید و همچنان غذاهای نرم مانند ماست (یا یک جایگزین بدون لبنیات برای ماست)، توفوی له شده، موز له شده، آووکادوی له شده، تخم مرغ هم زده، سبزیجات بخارپز، غلات کامل پخته شده و لوبیاهای نرم را به نوزاد نه ماهه تا یک ساله خود بدهید.

این مرحله از غذا خوردن نوزاد بسیار شلوغ است. کودکان دوست دارند با استفاده از تمام حواس خود برای کشف و یادگیری در مورد محیط خود استفاده کنند. این به این معنی است که نوزاد احتمالاً غذای خود را در کل سطح سینی می‌مالد و به نظر می‌رسد که با غذا بازی می‌کند. اما نگران نباشید؛ او در نهایت انگشتان خود را لیس می‌زند و متوجه می‌شود که طعم آن خوشمزه است.

نوزاد نه ماهه تا یک ساله در هر نوبت تغذیه نیاز دارد
سنشیر خشک/شیر دوشیده شدهشیردهی توسط مادرغلاتمیوهسبزیجاتغذاهای حاوی کلسیمپروتئین
نه ماهه۶۸۰ تا ۹۰۷ گرم۴ تا ۶ بار۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان
ده ماهه۶۸۰ تا ۹۰۷ گرم۴ تا ۶ بار۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان
یازده ماهه۶۸۰ تا ۹۰۷ گرم۴ تا ۶ بار۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان
دوازده ماهه۶۸۰ تا ۹۰۷ گرم۴ تا ۶ بار۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان۱/۴ تا ۱/۲ فنجان

برنامه تغذیه نوزاد در نه ماهگی تا یک سالگی

در این مرحله، احتمالاً با برنامه منظم تری به نوزاد نه ماهه تا یک ساله خود غذا می‌دهید و می‌توانید شروع به اضافه کردن انواع بیش‌تری از غذاهای نرم کنید.در ادامه در مورد این که یک کودک عادی ۹ تا ۱۲ ماهه چقدر و چند وقت یک بار باید غذا بخورد، شما را راهنمایی می‌کنیم.

اگر برای تعیین برنامه‌ای که برای خانواده شما مناسب باشد به حمایت از تغذیه نیاز دارید، متخصص اطفال یا یک متخصص تغذیه می‌تواند به ایجاد یک برنامه شخصی‌تر برای تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله شما کمک کند. این می‌تواند به ویژه در صورتی مفید باشد که کودک شما برخی از اختلالات سلامتی داشته باشد که بر تغذیه یا رشد او تأثیر می‌گذارد یا آنطور که انتظار می‌رود، رشد نمی‌کند.

کودک با دو چرت در روز

 •  ساعت ۷ صبح: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده مادر یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • ساعت ۸:۳۰ صبح: صبحانه شامل ۱/۴ فنجان غلات یا ۱ تخم مرغ هم‌زده و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه له شده
 • ساعت ۱۰ صبح: چرت زدن (قبل از چرت زدن، ۵۷ تا ۱۱۳ گرم شیر دوشیده یا شیر خشک، یا شیردهی به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه)
 • ساعت ۱۲ ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده مادر یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • ساعت ۱ بعد از ظهر: ناهار شامل ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان ماست یا جایگزین فاقد لبنیات و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه پوره یا له شده
 • ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر: چرت زدن (قبل از چرت زدن، ۵۷ تا ۱۱۳ گرم شیر دوشیده یا شیر خشک، یا شیردهی به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه)
 • ساعت ۵:۰۰ بعد از ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر خشک یا شیر دوشیده شده یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری غلات کامل و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه له شده یا پوره شده
 • ساعت ۶ بعد از ظهر: شام: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر خشک یا شیر دوشیده شده یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و ۵۷ تا ۱۱۳ گرم مرغ پوره شده یا توفو، ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری سبزیجات سبز، ۱/۴ فنجان پاستا یا پوره سیب زمینی
 • ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده مادر یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه

کودک با یک چرت در روز

 • ساعت ۷ صبح: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده مادر یا شیر خشک یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • ساعت ۸:۳۰ صبح: صبحانه شامل ۱/۴ فنجان غلات یا ۱ تخم مرغ هم‌زده و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه له شده
 • ساعت ۱۰ صبح: میان وعده شامل ۱۱۳ گرم شیر مادر یا شیر خشک و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری پوره یا پوره سبزیجات رنگی
 • ساعت ۱۲ ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده شده یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان ماست یا جایگزین بدون لبنیات حیوانی و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه پوره یا له شده
 • ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر: چرت زدن (بعضی از نوزادان قبل از چرت زدن ۵۷ تا ۱۱۳ گرم شیر دوشیده شده مادر یا شیردهی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مصرف می‌کنند)
 • ساعت ۱۶:۰۰ بعد از ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر دوشیده شده یا شیر خشک یا شیردهی توسط مادر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری غلات کامل و ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری میوه له شده یا له شده
 • ساعت ۶ بعد از ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر مادر یا شیر خشک دوشیده شده یا شیر خشک به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و ۲ تا ۴ اونس مرغ پوره شده یا توفو، ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری سبزیجات سبز، ۱/۴ فنجان پاستا یا پوره سیب زمینی
 • ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر: ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم شیر خشک یا شیر دوشیده شده یا شیردهی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه

آیا نوزاد من به اندازه کافی غذا می‌خورد؟

در این سن، کودک شما احتمالاً به خوبی به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی گرسنه است یا غذای بیش‌تری می‌خواهد. در طول روز به نوزاد خود شیر مادر یا شیر خشک و همچنین غذاهای جامد بدهید؛ اما به او اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد که چقدر می‌خواهد غذا بخورد.

به ویزیت‌های پزشکی مداوم خود ادامه دهید و در مورد هر گونه نگرانی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک به نظارت بر افزایش وزن و رشد کودک ادامه خواهد داد و در صورت وجود مشکل، می‌تواند به شما در رفع نیازهای تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله کمک کند. به گفته متخصصان اطفال، تا زمانی که وزن کودک شما در حال افزایش است و به اندازه کافی پوشک خیس و کثیف دارد، احتمالاً به اندازه کافی غذا می‌خورد. وقتی نوزاد سیر شود، از سینه یا شیشه شیر جدا می‌شود، سرش را برمی‌گرداند یا بشقاب غذا را کنار می‌زند.

همچنین به یاد داشته باشید که کشف غذا در این سال اول تولد تجربه‌ای فراتر از رسیدن مواد مفید به بدن نوزاد است. تغذیه نوزاد نه ماهه تا یک ساله در مورد ایجاد یک رابطه مثبت با غذا نیز می‌باشد. بنابراین هر زمان که می‌توانید، نوزاد خود را در هنگام صرف غذا سر میز قرار دهید. داشتن زمان غذا خوردن در خانواده به عنوان یک تجربه سرگرم کننده، کم استرس و تجربه اجتماعی به نوزاد شما کمک می‌کند تا غذا خوردن را با احساسات مثبت مرتبط کند که این فرآیند می‌تواند تا دوران کودکی ادامه یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *