نگهداری از نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

دلیل بی قراری نوزاد در عصر چیست؟

نوزاد شما قبلاً کاری جز خوردن و خوابیدن انجام نمی‌داد. مطمئناً او برای ساعت‌های متوالی هم نمی‌خوابید، اما شما بالاخره این احساس را داشتید که در حال ایجاد یک برنامه روزانه مناسب برای فرزند خود هستید. شما می‌دانستید که چگونه او را خوشحال کنید، چگونه او را آرام کنید و چگونه شکم او را سیر نگه دارید. اما اکنون، همه چیز به نوعی خراب شده است. بنا به دلایلی، هر روز عصر حدود ساعت ۴ بعد از ظهر نوزاد شما به شدت بی قراری می‌کند. او نه می خوابد و نه آرام می‌شود و مدام ناله و گریه می‌کند. اغلب نوزادان حتی از خوردن غذا خودداری می‌کنند یا دست از خوردن بر نمی‌دارند. نوزاد شما در نیمه اول روز خوب به نظر می‌رسد؛ اما هر روز غروب، به پر سر و صداترین نوزاد جهان تبدیل می‌شود. چه خبر شده؟!

اگر نوزاد شما نیز دچار این مشکل می‌شود، می‌توانید آسوده خاطر باشید که به احتمال زیاد مشکلی برای کودک شما وجود ندارد. با گذشت چند هفته پس از تولد، بسیاری از نوزادان در عصرها بی قراری می‌کنند. شب‌های پر هیاهو در بین نوزادان رایج و بی‌ضرر هستند؛ اما این حالت می‌تواند برای والدین بسیار استرس‌زا باشد. در این مقاله در این مورد صحبت می‌کنیم که چرا بی قراری نوزاد در عصر اتفاق می‌افتد، چه زمانی شروع می‌شود و چه زمانی به پایان می‌رسد و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا از از این مرحله عبور کنید.

بی قراری نوزاد در عصر چیست؟

به گفته متخصصان اطفال، بی قراری نوزاد در عصر و شب چیزی است که معمولاً توسط نوزادان در چند ماه اول زندگی تجربه می‌شود و به نظر می‌رسد که دلیل خاصی برای شروع آن وجود ندارد. بی قراری نوزاد در عصر و شب دوره‌ای از بی قراری نوزاد است که معمولاً هر روز در زمان مشخصی، معمولاً اواخر بعد از ظهر یا عصر اتفاق می‌افتد. در این زمان نوزادان اغلب گریه می‌کنند، بداخلاق هستند و دیر آرام می‌شوند. همینطور به نظر می‌رسد که گریه و بی قراری نوزاد بدون یک محرک خاص شروع می‌شود و بدون محرک خاصی نیز متوقف می‌گردد.

شروع و پایان بی قراری نوزاد در عصر چه زمانی است؟

به طور معمول، بی قراری نوزاد زمانی شروع می‌شود که کودک شما چند هفته دارد. به گفته متخصصان اطفال، اکثر نوزادان بین دو هفتگی تا سه هفتگی شروع به بی قراری در عصر می‌کنند. این دوره پر سر و صدا در ۶ هفتگی او به اوج خود می‌رسد. خبر خوب این است که این دوره پر هیاهو به پایان می‌رسد؛ حتی اگر برای مادر و پدر به نظر برسد که تا ابد ادامه دارد. به گفته متخصصان اطفال، بیش‌تر نوزادان در ۳ ماهگی تا ۴ ماهگی از این دوره سخت بیرون می‌آیند.

والدین نوزادان نارس باید به خاطر داشته باشند که مطمئن شوند که تخمین‌های رشد نوزاد خود را دوباره محاسبه کنند. در صورتی که نوزاد شما نارس به دنیا آمده است، به یاد داشته باشید که از سن تنظیم‌شده‌ او استفاده کنید. به این معنی که مرحله بی قراری نوزاد از ۲ تا ۳ هفته پس از موعد اولیه تولد فرزند شما شروع می‌شود و ممکن است تا ۳ تا ۴ ماه پس از موعد مقرر ادامه پیدا کند.

علائم و نشانه‌های بی قراری نوزاد در عصر چیست؟

هر نوزادی علائم بی قراری در عصر را کمی متفاوت نشان می‌دهد و علائم آن ممکن است روز به روز یا حتی هفته به هفته تغییر کنند. همانطور که متخصصان اطفال در مورد بی قراری نوزاد در عصر توضیح می‌دهند، علائم آن این است که نوزاد به طور کلی بداخلاق است و آرام کردن او دشوار می‌باشد. او ممکن است بخواهد که دائماً در آغوش نگه داشته شود. اغلب والدین شکایت می‌کنند که نمی‌توانند نوزاد خود را زمین بگذارند. ممکن است مشاهده کنید که نوزاد شما گریه می‌کند، غرغر می‌کند و حالات چهره او به شکلی است که به‌نظر می‌رسد که درد دارد.ممکن است نوزاد پیچ و تاب بخورد و جیغ بزند.

اغلب، نوزادان الگوهای تغذیه خود را تغییر می‌دهند. برخی از نوزادان می‌خواهند در این دوره پر هیاهو بیش‌تر شیر بخورند. اما به نظر می‌رسد که سایر نوزادان تمایل دارند کم‌تر تغذیه شوند. این تغییر در الگوی تغذیه، فارغ از این که کودک شما شیر مادر می‌خورد و یا با شیشه شیر تغذیه می‌شود، ممکن است در این دوره اتفاق بیفتد.

هنگامی که نوزادان تمایل دارند بی‌ وقفه در عصرها شیر بخورند، معمولاً به آن تغذیه خوشه‌ای گفته می‌شود. برخی از والدین آن را به صورت داشتن نوزادی توصیف می‌کنند که به نظر می‌رسد به مدت چند دقیقه شیر می‌خورد، می‌خوابد و بلافاصله شیر بیش‌تری می‌خواهد. گاهی اوقات تغذیه خوشه ای با جهش رشد نوزاد هم زمان است؛ اما تغذیه خوشه ای در چند هفتگی نوزاد و به عنوان بخشی از پدیده بی قراری نوزاد در عصر نیز عادی و معمول به شمار می‌رود. با این حال، به نظر می‌رسد که سایر نوزادان از شیر خوردن خودداری می‌کنند و از سینه و شیشه شیر دور می‌شوند. کودکان ممکن است در طول بی قراری عصر گرسنه به نظر برسند، اما از شیر خوردن امتناع کنند. آن‌ها همیشه از راه درست آرام شدن مطمئن نیستند.

این علائم ممکن است والدین را نگران کند؛ اما پزشکان اطمینان می‌دهد که تا زمانی که نوزاد در باقی ساعات روز خوب غذا می‌خورد، این حالت معمولاً مشکلی به وجود نمی‌آورد.

چرا نوزادان در عصرها بداخلاق هستند؟

وجود یک دوره بدخلقی و بی قراری نوزاد در اواخر بعد از ظهر یا عصر بسیار رایج است. والدین اغلب از اتفاقی که می‌افتد احساس سردرگمی می‌کنند و ممکن است با پزشک خود تماس بگیرند؛ زیرا فکر می‌کنند از نظر جسمی مشکلی برای نوزادشان به وجود آمده است. آن‌ها ممکن است احساس کنند که والدین بدی هستند؛ زیرا نمی‌توانند فرزند خود را آرام کنند.

با این حال، معمولاً از نظر جسمی هیچ مشکلی برای نوزاد شما وجود ندارد و می‌توانید مطمئن باشید که شب‌های بی قراری نوزاد را نمی‌توان به اشتباهی که به عنوان والدین انجام داده‌اید، نسبت داد.

تاثیر تغییرات رشدی در بی قراری نوزاد

در بیش‌تر موارد، بی قراری نوزاد در عصرها به تغییرات رشدی بزرگی مربوط می‌شود که در چند هفته و چند ماه اول زندگی در کودک شما اتفاق می‌افتند. در دوره بین تولد تا ۳ یا ۴ ماهگی، نوزاد شما از یک انسان کوچک که به سختی چشمان خود را باز می‌کند، به یک فرد کوچک تبدیل می‌شود که شروع به آگاه شدن از محیط اطراف خود می‌کند، می‌تواند به صدای شما واکنش نشان دهد و در حال یاد گرفتن نحوه ارتباط برقرار کردن با نیازهای خود می‌باشد. پزشکان می‌گویند این افزایش آگاهی به دلیل تغییرات سریع در مغز و سیستم عصبی کودک شماست. نوزاد شما در حال رشد و تکامل نوع متفاوتی از خودآگاهی و آگاهی حسی نسبت به قبل است و این تغییرات می‌تواند او را بداخلاق کند. نوزاد شما در این زمان همچنین نسبت به احساسات و نیازهای خود آگاه تر می‌شود. با این حال، فرزند شما هنوز راهی برای بیان و گفتن این موضوع به شما ندارد که اغلب منجر به عصبانیت و گریه او می‌شود.

این زمان چالش برانگیزی است زیرا کودک شما می‌داند که احساس خوشحالی نمی‌کند؛ اما همچنین نمی‌داند که چگونه باید آن را برطرف کند و تنها راهی که می‌داند چگونه کمک بخواهد، بی قراری و گریه کردن است.

بی قراری نوزاد در عصر

تحریک بیش از حد و تغییر در الگوهای خواب

به گفته متخصصان اطفال، تغییرات رشدی می‌تواند باعث شود که نوزاد شما بیش از حد تحریک شود که می‌تواند منجر به بی قراری او گردد. علاوه بر آن، این تحریک بیش از حد می‌تواند باعث آن شود که نوزاد کم‌تر بخوابد و چرت بزند که این موضوع هم ممکن است در بی قراری نوزاد در عصر نقش داشته باشد.

هنگامی که نوزادان رشد می‌کنند، نسبت به محیط و بدن خود آگاه‌تر می‌شوند، بنابراین خستگی بیش از حد، نخوابیدن و از دست دادن چرت‌ها در طول روز یا تحریک بیش از حد می‌تواند باعث شود که یک شب سخت پیش روی شما باشد.

تغییرات گوارشی نوزاد

به گفته پزشکان، در این مدت نوزاد شما هنوز یک سیستم گوارشی در حال رشد دارد و ممکن است بیش‌تر در معرض نفخ باشد. نفخ کردن یک علامت بسیار طبیعی برای نوزاد است. کارشناسان این نظریه را مطرح کرده‌اند که نفخ شکم می‌تواند در این دوره پر سر و صدا نقش داشته باشد.

نوزادانی که شکمشان ناراحت است، ممکن است بدن خود را پیچ و تاب بدهند و گریه کنند، ممکن است به طور مکرر تف کنند و ممکن است در الگوی مدفوع آن‌ها تغییراتی ایجاد شود. اگر فکر می‌کنید که ناراحتی معده کودک شما ممکن است در بی قراری شبانه او نقش داشته باشد، باید با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

نقش جهش‌های رشدی در بی قراری نوزاد در عصر

دوره‌ای که بالاترین میزان بی قراری نوزاد در آن رخ می‌دهد، همان دوره ای است که کودک شما در حال رشد قابل توجه است. نوزادان در حدود دو هفتگی، دو ماهگی، چهار ماهگی و سپس شش ماهگی جهش رشد دارند.

جهش رشد معمولا یک هفته یا بیش‌تر طول می‌کشد. علاوه بر این که نوزاد شما در این دوره می‌خواهد بیش‌تر از حد معمول شیر بخورد، ممکن است فرزند شما در این زمان‌ها بیش از حد بی قرار باشد. اگر به او شیر می‌دهید، ممکن است متوجه شوید که نوزاد شما از سینه شما ناراحت می‌شود و می‌خواهد تقریباً به محض این که تمام شد دوباره شیر بخورد. این روشی است که نوزاد شما برای تامین نیازهایش شیر شما را افزایش می‌دهد و اگر از درخواست کودک خود پیروی کنید، شیر شما افزایش می‌یابد و او آرام می‌گیرد.

بی قراری نوزاد در عصر به دلیل قولنج

والدینی که نوزادان بداخلاق دارند، اغلب از خود می‌پرسند که آیا نوزاد آن‌ها کولیک دارد یا خیر. اگر چه برای نوزادان دوره‌های بی قراری در هنگام عصر بسیار رایج است، اما قولنج کم‌تر رایج است.

قولنج یا کولیک به نوزادی گفته می‌شود که بیش از سه ساعت در روز، بیش از سه روز در هفته و به مدت سه هفته متوالی گریه می‌کند. بی قراری نوزاد در عصر معمولاً مدت زمان کوتاه تری در هر روز طول می‌کشد و شامل ساعت‌ها گریه شدید نمی‌باشد.

چه زمانی باید نگران باشیم؟

اگر کودک شما در ساعات بعد از ظهر دچار بی قراری می‌شود، اما به جز آن به خوبی رشد می‌کند، سالم است و علائم جسمی نگران کننده‌ای ندارد، احتمالاً جای نگرانی نیست. شما می‌توانید رویکرد «این نیز می‌گذرد» را برای کل موضوع در نظر بگیرید.

اما گاهی اوقات ممکن است نوزاد شما به دلایل جدی تری بی قراری کند و شما همیشه باید این نگرانی‌ها را جدی بگیرید. پزشکان توصیه می‌کنند در صورتی که نوزاد شما تب دارد یا پوشک خود را خیس نمی‌کند، او را نزد پزشک اطفال ببرید. همچنین در صورتی که نوزاد شما بیش از ۳ ساعت در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته گریه می‌کند، لازم است با پزشک اطفال خود صحبت کنید. در صورتی که کودک شما تب، استفراغ یا مشکل تنفسی دارد، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

اگر نوزاد واقعاً به هیچ روشی آرام نمی‌شود، پس منطقی است که با متخصص اطفال کودک خود در این رابطه صحبت کنید.

راهکارهایی برای عبور از این زمان

در بیش‌تر موارد، گذراندن زمان بی قراری نوزاد با نوزاد شما به معنی پیدا کردن روش‌هایی برای آرام کردن نوزاد شما می‌باشد و همچنین باید کشف کنید که چگونه شما به عنوان والدین می‌توانید با این آشفتگی کنار بیایید. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) تکنیک‌های آرام‌بخشی مانند قنداق کردن، تکان دادن و راه بردن نوزاد در آغوش خود یا در کریر نوزاد و استفاده از صداهای آرام‌بخش مانند دستگاه‌های نویز سفید را به والدین توصیه می‌کند. نوزادان با مکیدن نیز آرام می‌شوند. بنابراین دادن پستانک، اجازه دادن به کودک برای مکیدن انگشتان خود یا دادن سینه مادر به او نیز می‌تواند جوابگو باشد.

اگر فکر می‌کنید که شکم درد ممکن است در بی قراری نوزاد شما تاثیر داشته باشد، بهتر است در مورد تغییر نوع شیر خشکی که به نوزاد خود می‌دهید با پزشک اطفال خود صحبت کنید؛ زیرا برخی از نوزادان به شیر خشک ساخته شده با شیر گاو یا سویا حساسیت دارند. اگر به فرزند خود شیر می‌دهید، ممکن است مواد غذایی مانند شیر گاو، سویا، سفیده تخم مرغ و هر نوع غذای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. زیرا این مواد غذایی می‌توانند باعث ایجاد حساسیت در نوزاد شما شوند.

شما باید مراقب خودتان هم باشید. مراقبت از یک نوزاد بداخلاق می‌تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. سعی کنید تا حد امکان آرام باشید. گاهی اوقات نوزادان می‌توانند استرس شما را حس کنند و حتی بیش‌تر بی قراری کنند. اگر گریه یا بی قراری نوزاد بر روی شما تاثیر منفی می‌گذارد و شما به یک دقیقه تنهایی نیاز دارید، مشکلی ندارد که نوزاد خود را در مکانی امن مانند تخت خواب یا گهواره قرار دهید و برای چند دقیقه در خانه قدم بزنید. ممکن است این کار بی رحمانه به نظر برسد، اما واقعاً مشکلی ندارد که استراحت کوتاهی داشته باشید، از نوزاد جدا شوید و اجازه دهید او گریه کند.

همچنین در صورت امکان، برای مراقبت از نوزاد خود از دیگران کمک بگیرید. نگهداری از نوزاد کاری نیست که یک نفر به تنهایی بتواند انجام دهد و زمانی که با یک نوزاد بداخلاق سر و کار دارید، گاهی اوقات به همراه داشتن سرپرست دیگر یا پدر بزرگ و مادر بزرگ می‌تواند بسیار مفید باشد. تنفس عمیق نیز می‌تواند به آرامش شما کمک کند و همچنین مهم است که آنچه را که در حال رخ دادن است از نگاهی کلی تر تحت نظر قرار دهید. نفس عمیق بکشید و با جریان حرکت کنید و درک کنید که این دوره دشوار برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *