سلامت نوزاد

نکاتی برای مراقبت از نوزادان دارای پوست حساس

آسیب‌پذیری پوست نوزادان تازه متولد شده بسیار زیاد است و احتمال بروز برخی از مشکلات پوستی را برای نوزاد به دنبال دارد. با وجود این مطالعات منتشر شده در مورد مقایسه آب با محصولات پاک کننده پوست، داده و اطلاعات کافی در دسترس نیست. هم‌چنین اطلاعاتی در مورد نوزادان بدون واکنش اگزما و نوزادان مستعد به اگزمای آتوپیک در دسترس نیست. در طی یک مطالعه بررسی شد که آیا حمام کردن با یک محصول پاک کننده خاص بهتر از حمام کردن با آب به تنهایی است یا خیر. هدف این مطالعه جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های پایه بود که تصمیم‌گیری برای استفاده از محصولات هایپوآلرژنیک بود. با پینو بیبی همراه باشید تا در خصوص محصولات مراقبت از پوست نوزاد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نکاتی برای مراقبت از نوزادان دارای پوست حساس

آیا نوزادی با پوست حساس دارید؟ شما می‌خواهید کودک‌تان راحت باشد، اما دانستن این که پوست ظریف او خشک، دردناک یا تحریک شده است می‌تواند احساس ناتوانی و نگرانی در شما ایجاد کند. آیا نوزادان به دلیل حساسیت‌های بدنی خود رشد مناسبی دارند یا خیر؟ نکته مهم این است که والدین بدانند علاوه بر درمان علائم فعلی حساسیت، به دنبال درمان علت اصلی ایجاد حساسیت نیز باشند و آن را درمان کنند.

نکات بهداشتی و درمانی برای نوزاد با حساسیت پوستی

بهتر است والدین با انجام یکسری نکات ساده برای نوزادانی که پوست حساس دارند، کمی کنترل این شرایط را به دست بگیرید تا از ناراحتی کودک کاسته شود و ناراحتی ذهن خودشان نیز کم شود.

  • حمام کردن نوزاد را محدود کنید و برای نوزادانی که پوست حساسی دارند از آب خنک‌تر استفاده کنید و پس از حمام با محصولات مورد تایید پوست کودک را مرطوب کنید.
  • محصولاتی را با مواد طبیعی انتخاب کنید، از محصولات دارای عطر و رنگ اجتناب کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که برای پوست‌های حساس، خشک یا اگزما طراحی شده‌اند. قطعاً باید به سراغ محصولات هایپو آلرژنیک بروید، محصولات مراقبتی برند پینو این ویژگی مهم را دارند.
  • از شوینده‌های لباسشویی بدون عطر و رنگ استفاده کنید، از خوشبو کننده هوا و استفاده از شمع (به خصوص شمع‌های معطر) پرهیز کنید، جایگزین‌های طبیعی را برای شستشوی فرش و ملحفه در نظر بگیرید.
  • پنبه قابل تنفس و الیاف طبیعی را برای لباس و ملافه انتخاب کنید. جایگزین‌های ملایمی را برای پوشک و محصولات پوشک در نظر بگیرید.
نکات بهداشتی و درمانی برای نوزاد با حساسیت پوستی

نکاتی برای مراقبت از نوزادان با پوست حساس

وقتی برای اولین بار متوجه شدید که کودک‌تان پوست حساسی دارد، ممکن است تصور کنید که به چیزی بیشتر و خاص‌تر از محصولات رایج در بازار نیاز دارید. شاید فکر می‌کنید حمام‌های مکرر کمک می‌کند یا استفاده از لوسیون‌های بیشتر کمک کننده هستند. با این حال، مجموعه این حرکات معمولاً به جای این‌ که حساسیت را برطرف کنند، وضعیت حساسیت پوست نوزاد را تشدید می‌کند.

قرار گرفتن در معرض آب می‌تواند به طور چشمگیری خشکی را افزایش دهد و حساسیت مداوم را تشویق کند. هنگام حمام کردن کودک از آب با دما کمتر (خنک‌تر) استفاده کنید، زیرا گرما نیز می‌تواند مشکل را تشدید کند. این امر به ویژه در صورت وجود اگزما بسیار حائز اهمیت است.

توصیه می‌کنیم نوزادان مبتلا به اگزما را هر دو روز یک‌بار حمام کنید، به‌ ویژه در ماه‌های سرد زمستان که ممکن است پوست خشک‌تر شود. در همین رابطه مقاله «نکاتی برای حفظ سلامت پوست نوزاد» و «بایدها و نبایدهای مراقبت از نوزاد در زمستان» را مطالعه کنید.

بلافاصله پس از حمام نوزاد، می‌توانید از روش «گیر انداختن» برای به دام انداختن رطوبت در پوست مرطوب کودک خود استفاده کنید. برای این که بهترین نتیجه را بگیرید از یک مرطوب کننده مورد تایید پوست (ترجیحاً طبیعی) استفاده کنید. انتخاب محصول مرطوب کننده مناسب بسیار حیاتی است، همچنین استفاده از محصولاتی مانند صابون کرمی پینو که از خشک شدن پوست بعد از استحمام کودک جلوگیری می‎کند نیز می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

نکاتی برای مراقبت از نوزادان با پوست حساس

این ‌که از محصولات مرطوب کننده را به صورت متناوب (چرخشی) استفاده کنید کافی نیست. باید والدین در انتخاب محصول مرطوب کننده نیز دقت نظر داشته باشند، اگر تا کنون وضعیت نوزاد بهتر نشده است، بهتر است در استفاده از محصولات موضعی که برای نوزاد استفاده می‌کنند تجدید نظر کنند.

بهتر است به دنبال محصولاتی باشید که دارای ترکیبات کاملاً طبیعی، بدون عطر یا رنگ هستند و دارای تاییدیه برای پوست حساس، پوست خشک یا اگزما هستند.

بررسی‌ها نشان داده است اگر محصول مراقبتی پوست در یک شرایط جواب داده است برای شرایط مشابه نیز پاسخ می‌دهد. بسیاری از این شرایط به هم مرتبط هستند و همه این محصولات برای محافظت از پوست آسیب‌پذیر فرموله شده‌اند.

محصولات نوزاد و کودک همگی به نحوی طراحی و بسته‌بندی شده‌اند که والدین را ترغیب به استفاده از این محصولات می‌کنند به خصوص که این محصولات اکثراً بوی شیرین و ملایمی دارند. بهتر است والدین واقع‌نگر باشند و برای استفاده از این محصولات وسوسه نشوند. محصولاتی را انتخاب کنند که برای سلامت پوست نوزاد مناسب باشد، مضر و مخرب نباشد. اگر هم به بسته بندی و هم به کیفیت اهمیت می‌دهید انتخاب محصولات پینو را به شما توصیه می‌کنیم.

محصولاتی که معمولاً برای نوزادان و کلاً افرادی با پوست حساس توصیه می‌شود که رطوبت را برای مدت طولانی‌تری روی پوست حفظ می‌کنند. محصولاتی که حاوی سرآمیدهایی است که به حفظ رطوبت در پوست کمک می‌کنند.

اهمیت محصولات خانگی مراقبت پوستی

اهمیت انتخاب محصول مراقبت پوستی فقط به محصولات موضعی ختم نمی‌شود. به آن چه در منزل خود استفاده می‌کنید که می‌تواند به مشکلات پوستی کمک کند، نیز باید توجه داشت. این محصولات به طور مستقیم یا غیرمستقیم می‌تواند بر سلامت پوست کمک کند.

محصولات شوینده البسه و زیرانداز کودک

پودر لباسشویی مناسب انتخاب کنید

اگر قبلاً از شوینده لباسشویی بدون عطر و رنگ یا شوینده مخصوص پوست حساس استفاده نمی‌کردید، برندی را انتخاب کنید که دارای محصولات منطبق با شرایط پوست باشد. در اینجا ذکر چند نکته در مورد نحوه تمیز کردن لباس‌های کودک خالی از لطف نیست. افزودنی‌های موجود در پودرهای شوینده را دور بریزید. فراموش نکنید که نوشته‌های روی بسته‌های نرم کننده‌ها یا ورق‌های خشک کن که استفاده کرده‌اید نگاه کنید. محصولاتی را استفاده کنید که فاقد عطر و رایحه باشند زیرا این محصولات روی پوشاک کودک باقی مانده و در نتیجه باعث حساسیت پوستی در نوزادان و کودکان می‌شوند. اگر کودک شما پوست حساسی دارید توصیه می‌کنیم پودر صابون و مایع لباسشویی پینو را برای شستشوی پوشاک کودک انتخاب کنید که هم بدون مواد شیمیایی مضر است و هم خاصیت پاک کنندگی قوی دارد.

پودر لباسشویی مناسب انتخاب کنید

افزودنی‌ها و عطرهای خوشبو کننده هوا اجتناب کنید

آیا از خوشبو کننده هوا برای معطر کردن فضای خانه استفاده می‌کنید؟ یا شاید شما شمع یا عود می‌سوزانید؟ این‌ها می‌توانند منجر به حساسیت‌های پوستی کودک شما شوند. فراموش نکنید عود طبیعی و دست‌ساز اصلاً آلرژی‌زا نیستند و بلکه درمان کننده نیز هستند. به شرط آن‌که کاملاً از مواد گیاهی و طبیعی تشکیل شده باشند.

از محصولات شستشوی فرش استفاده نکنید

شستشویی قالی‌ها را که به قالیشویی‌های تجاری می‌دادید با استفاده از جوش شیرین که روی قالی می‌ریزید تعویض کنید. جوش شیرین در مبارزه با بوهای نامطبوع موجود در قالی عالی عمل می‌کند و فاقد مواد شیمیایی مضر است. چوش  شیرین را روی فرش بریزید و بعد از مدتی با جاروبرقی به طور کامل جوش شیرین را از روی قالی پاککنید. زیرا برخی از افراد به جوش شیرین حساسیت موضعی دارند. هنگامی که نوزادان شروع به خزیدن روی قالی یا فرش می‌کنند، محصولات شستشوی باقی مانده در فرش می‌توانند مشکل ساز شوند و واکنش آلرژیک در کودک ایجاد کنند. بسیاری از نوزادان و کودکان با وجود این محصولات شستشو در قالی دچار راش‌های تحریک کننده روی پاها و زانوها شده‌اند، اما در منازلی که قالی خود را با جوش شیرین تمیز کرده‌اند، این مشکلات پوستی در نوزادان و کودکان دیده نشده است.

از الیاف طبیعی استفاده کنید

برای جلوگیری از حساسیت پوستی، پوشاک با الیاف مصنوعی را کنار بگذارید. اگر برایتان مقدور نیست که از شر این البسه خلاص شوید حداقل تا زمای ‌که مشکلات حساسیت پوستی را تحت کنترل در نیاورده‌اید از آن‌ها استفاده نکنید. شاید دقت کرده باشید وقتی نوزاد خود را برای مدت طولانی در آغوش می‌گیرد قسمت‌های از بدن نوزاد که در تماس با لباس شما است دچار حساسیت می‌شود بنابراین علاوه بر البسه‌های با الیاف طبیعی برای نوزاد و کودک در زمان تماس طولانی مدت نوزاد و کودک با البسه شما نیز از البسه با الیاف طبیعی استفاده کنید. البته اگر حساسیت پوستی کودک شما با الیاف مصنوعی درمان نشد و تحت کنترل در نیامده بهتر است کلاً این البسه را دور بیندازید.

کودک شما احتمالاً بیشتر روز را با لباس یا پتو پیچیده شده به دورش می‌گذراند. اگر کودک شما دچار تحریک تماسی و پوستی می‌شود، ممکن است علت این حساسیت در الیاف لباس یا رختخواب او باشد. هنگام انتخاب لباس، ملحفه یا پتو، به دنبال محصولاتی ساخته شده از پنبه و الیاف طبیعی با قابلیت تنفس باشید. این‌ها کمتر باعث تحریکات پوستی می‌شوند و این الیاف‌ها اجازه می‌دهند پوست کودک شما تبادل هوای مورد نیاز خود را داشته باشد. همچنین کودک عرق نکند و دچار سوختی ناشی از عرق کردن هم نشود که همین مورد پیش زمینه‌ای بر ایجاد حساسیت است.

برخی از محصولات حیوانی، مانند پشم، می‌تواند برای پوست‌های حساس مشکل‌ساز باشد. والدین باید به زمان بدتر شدن بثورات و شرایط پوستی نوزاد توجه کنند و سعی کنند منبع احتمالی ایجاد حساسیت را پیدا کنند. هرچه بیشتر اطلاعات جمع آوری کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده از بروز حساسیت پیشگیری کنید.

پوشک و محصول پوشک

پوشک جز جدایی ناپذیر ملزومات نوزادان و کودکان است. لذا دقت به این‌ که نوزاد یا کودک به چه نوع پوشکی حسایت نشان می‌دهد اهمیت دارد زیرا تقریباً ۲۴ ساعت روز کودک با پوشک در تماس است. اما نوزادانی که پوست حساسی دارند ممکن است مکرراً دچار بثورات و راش پوشک شوند. توجه کنید حساسیت پوستی پا کودک همیشه به خاطر پوشک کثیف و خیس نیست، بلکه گاه خود پوشک باعث ایجاد یک راش تماسی حساسیتی است. راهکارهای پیشنهادی  برای مقابله با کهیر پوشک:

  • با تعویض مکرر پوشک کودک خود را خشک و تمیز نگه دارید. اگر متوجه شدید که مواد شیمیایی موجود در پوشک‌های یکبار مصرف باعث تشدید بثورات پوشک می‌شود، بهتر است از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده کنید.
  • از تمام درمان‌های پیشگیرانه مانند استفاده از وازلین در پاها نوزاد اجتناب کنید؛ مگر این‌که یک مشکل اساسی پوستی در نوزاد وجود داشته باشد.
  • دستمال‌های یکبار مصرف اکثراً حاوی شوینده‌های خشن باشند که پوست را خشک و تحریک می‌کنند. اگر از دستمال مرطوب یکبار مصرف استفاده می‌کنید، از دستمال مرطوبی استفاده کنید که فرمولاسیون ملایمی داشته باشد که مخصوص نوزادان با پوست حساس ساخته شده است. دستمال مرطوب نرم پینو بیبی قابل استفاده مجدد و دارای مخلوط ملایم آب و صابون می‌تواند جایگزین خوبی برای دستمال مرطوب‌های تجاری باشد. اگر راهکارهای فوق پاسخ نداد، پوست کودک را بدون پوشش در معرض هوا بگذارید شاید تنفس پوست کودک به بهبود بهتر حساسیت کمک کرد زیرا سلو‌ل‌های پوستی نیز مثل تمام سلول‌ها از اکسیژن برای انجام سوخت و ساز طبیعی خود استفاده می‌کنند. به کودک خود اجازه دهید بدون پوشک، بازی کند، رساندن دوز سالم هوای تازه به پوست او می‌تواند برای هر گونه جوش سرسخت یا سایر مشکلات معجزه کند. یکی از روش‌های خشک کردن پاهای کودک مخصوصاً در مورد بثورات قارچی پوشک، خشک کردن ناحیه پوشک با یک سشوار در حالت خنک برای چند ثانیه است. این اقدام رشد قارچ را کاهش می‌دهد و به بهبود بثورات کمک می‌کند.
پوشک و محصول پوشک

چالش‌های حساسیت غذایی کودک

آیا تا به حال متوجه ارتباطی بین شرایط پوستی فرزندتان و غذایی که می‌خورد، شده‌اید؟ آیا هنوز کودک شما به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌کنید؟ آیا الگویی در مورد شرایط پوستی فرزندتان و غذاهایی که مصرف می‌کنید وجود دارد؟

اگر پاسخ هر یک از این سؤالات مثبت است، احتمالاً این‌ها تصادفی نیستند. غذاها می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت پوست داشته باشند. اگر مقاله «ایجاد عادات سالم غذایی در نوزادی با رژیم غذایی مادر» را مطالعه کرده باشید در خواهید یافت که غذایی که کادر مصرف می‌کند به طر مستقیم و غیرمستقیم بر مکانیسم بدن نوزاد شیرخوار تاثیر خواهد داشت.

از نظر بالینی، هنگامی ‌که کودکان توت‌های تازه یا غذاهای اسیدی مانند گوجه‌فرنگی یا پرتقال مصرف می‌کنند، بثورات صورت در اطراف دهان یا گونه‌های‌شان دیده می‌شود. بروز این بثورات به دلیل تماس غذا با پوست آن‌ها است و یک واکنش آلرژیک نیست. استفاده از یک کرم نرم کننده به عنوان یک مانع می‌تواند در هنگام مصرف این غذاها از پوست کودک در برابر تحریک محافظت کند. اگر فکر می‌کنید بین رژیم غذایی و مشکلات پوستی ارتباطی وجود دارد، برای رفع آن‌ها یک رژیم غذایی حذفی در نظر بگیرید. شما  می‌توانید انتخاب کنید که به طور انتخابی ماده غذایی را حذف کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد و آیا مشکلات پوستی کودکان‌تان بهتر می‌شود یا خیر.

گاهی کودکان در زمان شیردهی دچار راش و جوش‌های پوستی می‌شوند، یک مطالعه پژوهشی نشان داده است که مادران این نوزادان قبل از شیردهی از محصولات لبنی استفاده می‌کرده‌اند. احتمالاً این نوزادان به محصولات لبنی خاصی حساسیت دارند حتی اگر مستقیم مورد استفاده خودشان نباشد و فقط از شیر مادر تغذیه کرده‌اند. با حذف لبنیات از رژیم غذایی مادران، پوست کودکان نیز بهتر شد.

محصولاتی برای تسکین مشکلات پوستی حساس

اگر به دنبال محصولات عالی برای تسکین پوست حساس هستید، در اینجا برخی از آن‌ها را جهت راهنمایی به شما معرفی می‌کنیم.

از روغن نارگیل ارگانیک استفاده کنید

روغن نارگیل کاربردهای زیادی دارد. احتمالاً متوجه شده‌اید که برای همه کار توصیه می‌شود، از گذاشتن آن در قهوه گرفته تا تمیز کردن مبلمان چوبی، برای پوست و مو، آشپزی و غیره.

روغن نارگیل محصولی مناسب برای پوست‌های خشک و حساس، دردناک است. آیا کودک شما لب‌های پوسته پوسته شده، کف پاهای دردناک یا پاهای چروکیده دارد؟ ماساژ پوست کودک با کمی روغن نارگیل بعد از یک حمام ولرم می‌تواند برای پوست آن‌ها معجزه کند.

روغن نارگیل نقطه ذوب بالایی دارد. آن را گرم کنید و مانند روغن سنتی بچه، آن‌ را به بخش‌های حساس و آسیب دیده بمالید و یا آن را در حالت جامد به پوست کودک خود بمالید. گرمای پوست روغن را ذوب می‌کند و روغن را برای نفوذ به داخل پوست هدایت می‌کند، جایی‌ که می‌تواند رطوبت مورد نیاز را تامین کند. وقتی متوجه تاثیرات مثبت این روغن بر بدن کودک شدید احتمالاً خودتان نیز ترغیب به استفاده از آن می‌شوید. مطالعات نشان داده است که در بیماران مبتلا به اگزمای متوسط تا شدید، روغن نارگیل بهترین عملکرد را دارد. شما همچنین می‌توانید از محصولات بهداشتی خژحاوی روغن نارگیل استفاده کنید، خوشبختانه محصولات بهداشتی کودک پینو بیبی دارای مقادیر مناسبی از عصاره روغن نارگیل است.

مرطوب کننده‌های طبیعی را امتحان کنید

در کودکانی که پوستی حساس دارند استحام هر روزه توصیه نمی‌شود زیرا به خشک شدن پوست نوزاد یا کودک می‌انجامد. از طرفی عرق مانده بر پوست کودک نیز باعث ایجاد حاسیت در پوست کودک می‌شود. پس چاره چیست؟ برخی از شامپوهای بدن کودکان دارای رایحه‌های طبیعی و ملایمی هستند که علاوه بر ایجاد آرامش قبل از خواب برای کودک، از خشک شده پوست کودک و نیز رشد قارچ‌های پوستی جلوگیری می‌کنند.

محصولات شامپو بدن و شامپو سر پینو بیبی آرام بخش، بدون اشک، مختص اطفال و هم‌چنین فاقد فتالات، پارابن، پترولاتوم و مواد مصنوعی است. طبیعی‌تر از این نمی‌شود.

عکس شامپو بدن و شامپو سر پینو بیبی

سخن آخر

پوست لطیف کودک نیازمند توجه و رسیدگی مداوم است. انتخاب بهترین محصولات مراقبتی و بهداشتی برای کودکان یک راهکار عاقلانه جهت پیشگیری از مشکلات پوستی و ایجاد حساسیت در کودکان است. محصولات برند معتبر پینو بیبی فاقد هر گونه مواد شیمیایی مضر است و مناسب با ساختار پوست حساس و لطیف نوزادان طراحی و تهیه شده است. محصولات پینو بیبی هایپوآلرژنیک، فاقد سولفات، پارابن، فتالات، رنگ و عطر مصنوعی است پس با خیال راحت محصولات پینو را خریداری و مصرف کنید تا از بروز حساسیت پوستی کودک‌تان جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *