سلامت کودک

پنجه کبوتری: انحراف مچ و پنجه پای کودک به داخل

پنجه کبوتری که به آن خرطومی یا انگشتان کبوتری ‌نیز می‌گویند، زمانی است که پاهای کودک شما به جای جلو، به سمت داخل حرکت می‌کند. انگشتان کبوتر در کودکان خردسال رایج است. این عارضه به طور کلی بدون درمان خود به خود برطرف می‌شود. انگشتان کبوتری، یا به درون، وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن هنگام راه رفتن یا دویدن، انگشتان پای شما به سمت هم می‌چرخند. در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می‌شود و بیشتر کودکان قبل از رسیدن به سنین نوجوانی از آن خارج می‌شوند. در موارد نادر، جراحی مورد نیاز است. برای آشنایی با علل و علائم انگشتان کبوتر و همچنین نحوه درمان آن، با پینو بیبی همراه باشید.

پنجه کبوتری: انحراف مچ و پنجه پای کودک به داخل

پنجه کبوتری چیست؟

با انگشتان کبوتر(Intoeing)، انگشتان کودک شما به جای جلو، به سمت یکدیگر هستند. انگشتان کبوتر معمولاً توسط استخوان‌ها یا مفاصلی ایجاد می‌شوند که مسیر درست را نشان نمی‌دهند (ناهمتراز). انگشتان کبوتر که به آن بال زدن نیز می‌گویند ممکن است با شروع راه رفتن کودک شما مشخص شود.

طبیعی است که والدین نگران فرزندان خود باشند، به خصوص زمانی که آنها نوزاد هستند و نمی‌توانند به شما بگویند که آیا چیزی به آن‌ها آسیب می‌زند یا خیر. اما انگشتان کبوتر باعث درد نمی‌شوند. در بیشتر موارد، انگشتان کبوتر به خودی خود بدون ایجاد مشکلات طولانی مدت برطرف می‌شوند.

انگشتان کبوتری چقدر رایج است؟

انگشت کبوتری در چند سال اول زندگی رایج است. از آن جایی که این وضعیت معمولاً با یادگیری راه رفتن کودکان بهتر می‌شود، با رسیدن کودکان به سنین نوجوانی، انگشتان کبوتری کمتر رایج می‌شوند. به ندرت، انگشت کبوتری ممکن است تا بزرگسالی باقی بمانند.

چگونه پنجه کبوتری بر بدن فرزندم تأثیر می‌گذارند؟

پاهای کودک شما ممکن است در هنگام استراحت و یا هنگام راه رفتن به سمت خود برگردند. اگر چه این ممکن است برای شما غیرعادی به نظر برسد، اما انگشتان کبوتری بسیار رایج هستند. انگشتان کبوتر معمولاً باعث درد نمی‌شوند و این عارضه باید با رشد کودک خود به خود از بین برود.

چه چیزی باعث ایجاد انگشت کبوتری می‌شود؟

هنگامی ‌که استخوان‌های پا، ساق پا یا ران در یک راستا قرار نگرفته‌اند، پزشک کودک شما ممکن است از اصطلاح «پنجه کبوتر» یا پا زدن استفاده کند. سه دلیل رایج برای ایجاد انگشت کبوتری وجود دارد:

 • استخوان در پا. استخوان‌هایی که انگشتان پا را به مچ پا متصل می‌کنند، متاتارس نامیده می‌شوند. Metatarsus Adductus یک ناهنجاری در قسمت میانی پا است که در بدو تولد وجود دارد (مادرزادی). در این عارضه انگشتان پا به سمت مرکز هستند و به پا شکل C می‌دهند. این یک علت شایع انگشتان کبوتری در نوزادان کمتر از ۱۲ ماه است. برخی موارد ممکن است احتمال ابتلای فرزند شما به متاتارسوس ادوکتوس را افزایش دهد، از جمله اگر جنین شما بریچ بود، اگر مایع آمنیوتیک کافی (الیگوهیدرآمنیوس) وجود نداشته باشد و سابقه خانوادگی.
 • استخوان ساق پا (درشت نی). شایع ترین علت ایجاد انگشتان کبوتر در سنین ۱ تا ۳ سالگی زمانی است که استخوان ساق پا یا درشت نی به سمت داخل (پیچ خوردگی درشت نی به سمت داخل) به سمت وسط بدن می‌چرخد. اگر استخوان درشت نی کودک شما به سمت داخل چرخیده باشد، ممکن است به صورت پاپیونی به نظر برسد. این عارضه معمولاً تا ۵ سالگی کودک شما به خودی خود برطرف می‌شود.
 • استخوان ران (فمور). هنگامی ‌که زانوی شما در رابطه با لگن به سمت داخل چرخیده به نظر می‌رسد، به آن آنتورژن فمورال گفته می‌شود. این ناشی از چرخش استخوان ران (فمور) به سمت داخل است. این وضعیت می‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود. آنتورژن فمورال همچنین می‌تواند نتیجه موقعیت جنین در رحم شما باشد. آنتورژن فمورال معمولاً در سنین ۳ تا ۶ سالگی تشخیص داده می‌شود و سپس به تدریج کاهش می‌یابد.
چه چیزی باعث ایجاد انگشت کبوتری می‌شود؟

به ندرت، مشکلات دیگری را می‌توان با پنجه کبوتری مرتبط کرد. این شامل:

علت ایجاد انگشت کبوتری در بزرگسالان چیست؟

انگشتان کبوتر یا داخل انگشتان پا، وضعیتی است که باعث می‌شود انگشتان پا به سمت داخل قرار گیرند. این در نوزادان و کودکان خردسال شایع است. اگر کودکی پنجه کبوتری است، به این معنی نیست که پاهای او مشکلی دارد. این فقط نشان می‌دهد که انگشتان پا هنگام راه رفتن کودک یا فرد به کدام سمت می‌روند.

سه دلیل رایج برای داخل انگشت وجود دارد. در کودکان زیر ۲ سال، شایع‌ترین علت پیچ خوردگی ساق پا است. حتی با استخوان ساق پا پیچ خورده، زانوها مستقیماً رو به جلو هستند. ممکن است ناشی از موقعیت کودک در شکم مادر قبل از تولد باشد. این مشکل معمولاً زمانی که کودک شروع به بالا کشیدن برای ایستادن و راه رفتن می‌کند بهتر می‌شود. ممکن است شش تا ۱۲ ماه دیگر طول بکشد تا به طور کامل از بین برود.

شایع ترین علت انگشتان کبوتر در دختران بالای ۲ سال، لگنی است که باعث پیچ خوردن استخوان ران می‌شود. هنگامی که استخوان ران پیچ خورده است، زانوها و انگشتان پا به سمت داخل می‌روند. بهترین راه برای درمان این است که کودک روی صندلی بنشیند و پاهایش را روی هم نگذارید. اغلب این کار را نمی‌توان تا سن مدرسه انجام داد. این عارضه معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما ممکن است یک تا سه سال طول بکشد تا استخوان ران صاف شود.

علت ایجاد انگشت کبوتری در بزرگسالان چیست؟

وقتی قسمت جلوی پا به داخل می‌پیچد، می‌تواند باعث ایجاد انگشتان کبوتر نیز شود. معمولاً با بزرگتر شدن کودک این وضعیت بهتر می شود. اگر خیلی خفیف باشد، ممکن است به والدین نشان داده شود که چگونه قسمت بیرونی پا را ماساژ دهند تا به صاف شدن پا کمک کند. برخی از کودکان ممکن است نیاز به پوشیدن کفش‌های مخصوص داشته باشند. اگر پا سفت است و نمی‌توان آن را صاف کرد، ممکن است نیاز به گچ گرفتن روی پاها و ساق پا باشد. گچ ها معمولاً قبل از هشت ماهگی گذاشته می‌شوند. اگر تا زمانی که کودک در حال راه رفتن است، پا صاف نشده باشد، کودک ممکن است با انگشتانش به سمت داخل راه برود. کفش‌های کودک ممکن است به روشی غیرعادی بپوشند.

بیشتر کودکان از انگشتان کبوتر رشد می‌کنند و نیازی به درمان ندارند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا پای کبوتری صاف شود. در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی باشد. اگر چه انگشتان پا کبوتری معمولاً با افزایش سن خود به خود از بین می‌روند، برخی شرایط ممکن است باعث شود که انگشتان کبوتر تا بزرگسالی باقی بمانند: Metatarsus adductus، زمانی که انگشتان پا به سمت داخل قرار می‌گیرند، به پای شما شکل C می‌دهند. آنتورژن فمورال، زمانی که استخوان ران شما از لگن به سمت داخل می‌چرخد.

علائم انگشت کبوتری چیست؟

با انگشت کبوتری، پاهای کودک شما به سمت یکدیگر نشانه می‌رود در حالی که:

 • در حال استراحت
 • ایستاده
 • پیاده روی
 • در حال دویدن

کودکانی که انگشتان کبوتری دارند ممکن است در هنگام حرکت سریع، بیشتر از همسالان خود سُر بخورند و بیفتند. اگر چه انگشتان کبوتر به طور مستقیم باعث آرتروز نمی‌شوند، اما اگر این بیماری تا بزرگسالی ادامه یابد، فرد در معرض خطر بیشتری برای شکستگی‌های استرسی و آرتریت هستید.

پنجه کبوتری چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

انگشتان کبوتری اغلب توسط ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در طول معاینات معمول کودک تشخیص داده می‌شود. آنها یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهند و در مورد سابقه پزشکی فرزند شما می‌پرسند. اگر کودک شما شروع به راه رفتن کرده است، پزشک شما او را مشاهده می‌کند و به دقت به زوایای پا، مچ پا، زانو و باسن نگاه می‌کند. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیز ممکن است کودکان بزرگتر را معاینه و طرز راه رفتن آن‌ها را ارزیابی کنند.

پنجه کبوتری چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

برای تشخیص انگشت کبوتری چه آزمایشاتی انجام می‌شود؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما با استفاده از تست‌های زاویه و انعطاف پذیری انگشتان کبوتر را تشخیص می‌دهد. این تست‌ها بخشی از یک معاینه فیزیکی هستند. اشعه ایکس معمولاً ضروری نیست مگر این که کودک شما علائمی‌داشته باشد که با افزایش سن از بین نمی‌روند.

انگشتان پا کبوتری چگونه درمان می‌شوند؟

بیشتر موارد انگشتان کبوتری به خودی خود بهتر می‌شوند. بسته به علت ایجاد انگشت کبوتری، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است فقط مراقب باشد و منتظر بماند. یا ممکن است ورزش یا فیزیوتراپی را برای رفع انگشتان کبوتر توصیه کنند. به ندرت، ممکن است درمان‌های دیگری در نظر گرفته شود، از جمله:

 • گچ گیری سریالی: اگر متاتارسوس ادوکتوس شدید باشد یا به خودی خود بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک سری گچ برای کشش و بلند کردن ماهیچه‌های او پیشنهاد کند. همان طور که ممکن است تصور کنید، تمیز و خشک نگه داشتن گچ‌های کودک بسیار مهم است. اما کار ساده‌ای نیست گچ‌ها هم چنین ممکن است باعث خارش و بوی بد شوند. با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزندتان تماس بگیرید تا در مورد هر گونه سؤال در مورد گچ گیری سریالی صحبت کنید.
 • جراحی (استئوتومی): اگر انگشتان شدید کبوتری مربوط به درشت نی با نزدیک شدن به سنین نوجوانی باعث مشکلات عملکردی شود، ممکن است پزشک شما را به یک جراح ارتوپد اطفال ارجاع دهد تا در مورد امکان جراحی صحبت کند. جراحی به طور کلی برای آنتورژن فمورال توصیه نمی‌شود، اما ممکن است برای کودکان بزرگتر از ۱۱ سال با علائم شدید در نظر گرفته شود.

آیا می‌توان از انگشتان پا کبوتری جلوگیری کرد؟

وقتی صحبت از پیشگیری به میان می‌آید، ما به عوامل خطر مرتبط با یک بیماری از نظر چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید و چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید نگاه می‌کنیم. دلایل ایجاد انگشتان کبوتر چیزی نیست که بتوانید در مورد آن کاری انجام دهید. آنها ‌عبارت هستند از:

خبر خوب این است که انگشتان کبوتر به ندرت باعث درد می‌شوند و به خودی خود بهتر می‌شوند.

چشم انداز افرادی که انگشتان کبوتری دارند چیست؟

چشم انداز کودکان با انگشتان کبوتری خوب است. انگشتان کبوتر معمولاً با رشد کودکان بهبود می‌یابند و هماهنگی آنها بهبود می‌یابد. اگر این وضعیت تا سال‌های تحصیلی آنها ادامه یابد، ممکن است احساس خودآگاهی کنند. در موارد نادر، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است در مورد خطرات و مزایای درمان با گچ‌گیری سریال یا جراحی صحبت کند.

چه زمانی باید به خاطر انگشت کبوتری به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در مورد موارد زیر نگرانی دارید با پزشک اطفال خود صحبت کنید:

 • ظاهر انگشتان یا پاهای کودک شما غیرعادی است، به خصوص اگر فکر می‌کنید پاهای او به سمت بیرون خمیده است (پای کمانی).
 • اگر به نظر می‌رسد که آنها بسیار سقوط می‌کنند.
 • اگر هنگام دویدن برای شما عادی به نظر نمی‌رسند.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

 • علت انگشتان کبوتری فرزندم چیست؟
 • آیا انگشتان پای کبوتر بدون درمان از بین می‌رود؟
 • آیا تمریناتی وجود دارد که بتوانیم برای اصلاح انگشتان پا کبوتر انجام دهیم؟

سوالات متداول در خصوص عارضه پنجه کبوتری

آیا می‌توان انگشتان کبوتری را اصلاح کرد؟

انگشتان کبوتر به ندرت تا بزرگسالی دوام می‌آورند. به طور کلی، انگشتان پا کبوتر خود به خود بدون درمان از بین می‌روند، زیرا کودکان رشد می‌کنند و قدرت و هماهنگی ماهیچه‌ها را توسعه می‌دهند. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند شما مراقب انگشتان کبوتر او خواهد بود. به ندرت، گچ گیری سریال یا جراحی ممکن است به عنوان گزینه‌هایی برای رفع انگشتان کبوتر مورد بحث قرار گیرد.

آیا می‌توان انگشتان کبوتری را اصلاح کرد؟

آیا پنجه کبوتری نوعی معلولیت است؟

اگرچه ممکن است از ظاهر انگشتان کبوتر خوشتان نیاید، انگشت کبوتری بودن یک معلولیت نیست. افرادی که انگشتان کبوتر دارند می‌توانند راه بروند، بدوند و کارهای روزمره زندگی را انجام دهند.

آیا می‌توان انگشت کبوتری را در بزرگسالان درمان و اصلاح نمود؟

انگشتان کبوتر به ندرت نیاز به اصلاح دارند، حتی در بزرگسالان. اگر در مورد نحوه راه رفتن خود نگرانی دارید، آنها را با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در میان بگذارید. آنها ممکن است تمرینات یا فیزیوتراپی را توصیه کنند که باعث شود انگشتان کبوتر کمتر دیده شوند.

نقطه مقابل انگشت کبوتری چیست؟

پاهای بیرونی گاهی اوقات به عنوان «پای اردک» نامیده می‌شود. پنجه بیرونی یا «پا اردکی» نقطه مقابل انگشت کبوتری است. دلایل متعددی برای بیرون رفتن از انگشتان پا وجود دارد و اغلب به دلیل ناهنجاری های اسکلتی، عدم تعادل عضلانی یا ماهیت عصبی است.

آیا انگشت کبوتر نقص مادرزادی است؟

نقص مادرزادی چیزی غیر طبیعی در بدن نوزاد شماست. انگشتان کبوتری در بسیاری از نوزادان و کودکان نوپا رایج است و به عنوان یک نقص مادرزادی در نظر گرفته نمی‌شوند.

آیا افراد پنجه کبوتر می‌توانند بدود؟

پنجه کبوتری باعث درد نمی‌شود کودکانی که پای کبوتری دارند هنوز می‌توانند بپرند، بدوند و ورزش کنند. در برخی موارد، کودکی که انگشتان کبوتری دارد، بیشتر زمین می‌خورد. این به این دلیل است که پایی که به سمت داخل چرخیده است، هنگام راه رفتن به پاشنه پای دیگر گیر می‌کند.

سخن آخر

«پای کبوتر» نام بیماری رایجی است که در آن کودک به جای این که مستقیم به جلو باشد، با یک یا هر دو پا به سمت داخل راه می‌رود. هیچ درد یا مشکل دیگری ایجاد نمی کند و معمولاً به خودی خود بهتر می شود. انگشتان کبوتری می‌تواند منبعی برای نگرانی والدین باشد. اما مطمئن باشید، انگشتان کبوتر باعث درد نمی‌شوند. و اگر چه ممکن است نگران ظاهر کودک خود در هنگام راه رفتن باشید، انگشتان کبوتر معمولاً بدون درمان خود به خود از بین می‌روند و آسیب دائمی‌ ایجاد نمی‌کنند. اگر در مورد ظاهر پاها یا پاهای فرزندتان نگرانی‌هایی دارید، آنها را با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *