آمادگی بارداری, آمادگی پیش از بارداری, علائم بارداری

خط تبخیر بیبی چک چیست و به چه معناست؟

خط تبخیر در تست بارداری خط تبخیر بیبی چک

گاهی اوقات انجام تست بارداری در خانه گیج کننده می‌شود. ممکن است به دلیل مسائلی مانند مشاهده خط تبخیر بیبی چک به اشتباه بیفتید و از خود بپرسید که نتیجه تست شما تا چه حد قابل اتکا است یا ممکن است در مورد نحوه خواندن نتیجه تست خود سردرگم شوید. این که نحوه عملکرد این تست‌ها را بدانیم، برای تفسیر نتیجه‌ای که پس از قرار دادن ادرار روی بیبی چک ظاهر می‌شود بسیار اهمیت دارد. 

پس از آن که تست بارداری را در خانه انجام دادید، باید به مانیتور تست نگاه کنید تا ببینید که آیا دو خط در آن ظاهر شده است یا فقط یک خط نمایش داده می‌شود. خط اول، خط کنترل است. اگر فقط این خط را مشاهده کنید، به این معنی است که نتیجه تست شما منفی شده است. اما ظاهر شدن دو خط در مانیتور نتیجه، این معنی را می‌دهد که شما باردار هستید.

بیبی چک هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه گیری می‌کند و بر اساس آن باردار بودن شما را تشخیص می‌دهد. بدن شما پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم، حدود شش تا ده روز پس از تخمک گذاری شروع به تولید هورمون hCG می‌کند و از آنجایی که این هورمون فقط در دوران بارداری تولید می‌شود، ظاهر شدن خط دوم بارداری به این معنی است که شما باردار شده‌اید.

برای انجام تست بارداری در خانه، لازم است ادرار خود را بر روی بیبی چک قرار دهید یا کمی از ادرار خود را در یک ظرف استریل جمع آوری کنید و بیبی چک را حدود ۲۰ ثانیه در آن فرو کنید. بعد از حدود سه دقیقه، مجدد بیبی چک را بررسی کنید تا ببینید یک خط روی آن ظاهر می‌شود یا دو خط.

نتیجه تست بارداری در خانه فقط ۱۰ دقیقه پس از آزمایش شما معتبر است. اگر زمانی که تست می‌دادید نتیجه منفی دریافت کردید و بعداً در آخر روز به بیبی چک خود نگاهی انداختید، ممکن است از مشاهده این که یک خط مثبت به شکل جادویی در نتیجه تست شما ظاهر شده است تعجب کنید. چند دلیل برای بروز این اتفاق وجود دارد. با این حال در بیش‌تر موارد، نتیجه اصلی آزمایش یعنی “not pregnant” معمولاً نتیجه درست است.

تست بارداری خانگی

اگر پریود نشده‌اید یا حالت تهوع صبحگاهی دارید، ممکن است مشکوک شوید که باردار هستید. حتی اگر غریزه شما بگوید که احتمال دارد باردار شده باشید، باز هم لازم است آن را با انجام تست بارداری در خانه تأیید کنید. شما می‌توانید از داروخانه محل خود یا به صورت آنلاین یک بیبی چک تهیه کنید. این تست‌ها ۹۷ تا ۹۹ درصد دقت دارند. اما گاهی اوقات، خواندن نتایج آن‌ها گیج کننده می‌شود.

همانطور که در بالا هم گفته شد، برخی از تست‌های بارداری شامل دو خط هستند: یک خط کنترل و یک خط تست. خط کنترل در هر بار استفاده از بیبی چک ظاهر می‌شود، اما خط تست بارداری تنها در صورتی ظاهر می‌شود که مقداری هورمون بارداری در ادرار شما وجود داشته باشد.

اگر تست بارداری بدهید و دو خط ببینید، ممکن است فکر کنید باردار هستید. اما ظاهر شدن دو خط هنگام استفاده از تست خانگی الزاما به معنای باردار بودن شما نیست. خط دوم ممکن است یک خط تبخیر بیبی چک باشد.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که خط تبخیر بیبی چک چیست و در مورد دلایلی صحبت می‌کنیم که ممکن است در تست بارداری خود، خط تبخیر مشاهده کنید.

چگونه بفهمیم که باردار هستیم؟

اگر ظرف ۳ تا ۱۰ دقیقه پس از انجام تست، نتیجه مثبت مشاهده کنید، می‌توانید با اطمینان بدانید که باردار هستید. به یاد داشته باشید که مهم نیست که این خط چقدر کم رنگ باشد؛ زیرا بدن شما فقط در دوران بارداری هورمون hCG را تولید می‌کند و خط دوم در بیبی چک به دلیل تشخیص وجود همین هورمون ظاهر می‌شود.

گاهی اوقات اگر زودتر تست بارداری انجام بدهید و هورمون hCG هنوز در حال تولید و جمع شدن در بدن شماست، یک خط کم رنگ مشاهده می‌کنید. در صورتی که در طی چند روز آزمایش به تدریج خط تست کم‌ رنگ‌تر شود، ممکن است به معنی سقط جنین باشد. بنابراین در صورت بروز این اتفاق توصیه می‌کنیم که حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

نتیجه مثبت تست بارداری تقریباً همیشه قابل اعتماد است. با این حال، اگر از داروهای باروری خاصی استفاده کنید، این نتیجه زیاد درست نیست. دلیل آن این است که داروهایی که برای تحریک تخمک گذاری به کار می‌روند، ممکن است حاوی هورمون hCG باشند. تا زمانی که این داروها از بدن شما خارج نشده باشند، احتمال دارد در حالی که باردار نیستید از بیبی چک نتیجه مثبت بگیرید.

اگر بعداً خطوط مثبت ظاهر شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در دستور استفاده بیش‌تر بیبی چک‌ها توصیه می‌شود که نتیجه تست را در یک بازه زمانی مشخص بررسی کنید. بازه زمانی خواندن نتیجه بیبی چک معمولا بین چند دقیقه تا ۱۰ دقیقه بعد متغیر است. اگر نتیجه مثبت را بعد از این بازه زمانی مشاهده کنید، نتایج قابل اطمینان نیستند و می‌توانید به نتیجه تست شک کنید.

با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که نتیجه آزمایش بارداری تنها ظرف ۱۰ دقیقه دقیق است. پس از آن برای جلوگیری از سردرگمی و گیج شدن، بهتر است تست را دور بیندازید.

خط تبخیر

اگر ادرار روی اسکرین بیبی چک پاشیده شود، ممکن است روی آن خشک شود و رگه‌های کم رنگی باقی بماند. اگر یکی از این رگه‌ها درست در اطراف بخشی که به دنبال نتیجه مثبت خود هستید ظاهر شود، می‌تواند مانند خط دوم تست به نظر برسد.

ساده ترین روش برای تشخیص تفاوت بین نتیجه تست مثبت و خط تبخیر این است که تست خود را در زمان تعیین شده بررسی کنید. یک نتیجه مثبت واقعی در عرض دو تا ۱۰ دقیقه ظاهر می‌شود؛ در حالی که ادرار خشک نمی‌شود و تا مدتی بعد از گذشت تست خط کم رنگی روی بیبی چک ایجاد نمی‌کند.

چگونه می توان خط تبخیر را شناسایی کرد؟

خط تبخیر بیبی چک معمولاً کاملاً کم رنگ است و اغلب بی رنگ (یا به رنگ خاکستری محو شده) دیده می‌شود. هیچ رنگی در این خط ها مشاهده نمی‌شود. خط تبخیر همچنین اغلب نازک‌تر از خط کنترل به نظر می‌رسد و گاهی اوقات به طور کامل در اسکرین نتیجه نمایش داده نمی‌شود.

تست حاملگی مثبت به صورت یک خط رنگی ظاهر می‌شود که دقیقاً شبیه خط کنترل است. بسته به نوع تست بارداری مورد استفاده شما، این خط ممکن است آبی یا صورتی رنگ باشد.

با این حال، تشخیص خط تبخیر از خط مثبت کم رنگ که گاهی در بیبی چک نمایش داده می‌شود بسیار دشوار است. این حالت در موارد نادر اتفاق می‌افتد. بر اساس گفته پزشکان، در صورتی که فرد باردار باشد، تست بارداری کمی پس از لانه‌گزینی انجام شود و سطح هورمون hCG همچنان پایین باشد، یا اگر ادرار بسیار رقیق شده باشد، ممکن است یک خط مثبت کم رنگ در بیبی چک نمایش داده شود. 

خط تبخیر در تست بارداری خط تبخیر بیبی چک

خط تبخیر چگونه به نظر می‌رسد؟

خط تبخیر معمولاً دارای ویژگی‌های زیر است:

 • ظاهر آن کم رنگ، بی رنگ یا به رنگ خاکستری محو شده است.
 • گاهی نازک‌تر از خط کنترل به نظر می‌رسد.
 • ممکن است کل اسکرین نتیجه بیبی چک را در بر نگیرد و کوتاه‌تر باشد.
 • با وجود دستور راهنمای استفاده تست بارداری، پس از سپری شدن زمان معین برای نتیجه ظاهر می‌شود.

اگر خط نتیجه مثبت تست بارداری کم رنگ باشد به چه معنی است؟

اگر تمام مراحل راهنمای استفاده از بیبی چک را به دقت دنبال کنید، ممکن است متوجه یک خط نازک و کم رنگ در قسمت نتیجه تست شوید که در عرض چند دقیقه ظاهر می‌شود.

چندین توضیح ممکن برای کم رنگ بودن این خط وجود دارد. ممکن است در اوایل سیکل خود آزمایش را انجام داده باشید. اگر زودتر از ۱۰ تا ۱۲ روز پس از تخمک گذاری تست بارداری بدهید، احتمال آن وجود دارد که هورمون hCG به اندازه کافی در بدن شما بالا نباشد و یک خط بسیار کم رنگ و نازک در بیبی چک نمایش داده شود. بهترین زمان برای تست بارداری بعد از دیر پریود شدن یا ۲ هفته بعد از تخمک گذاری است.

همچنین احتمال آن وجود دارد که ادرار شما نیز رقیق شده باشد و نتیجه تست را تغییر دهد. اگر مایعات زیادی می‌نوشید، نمونه ادرار شما هم رقیق می‌شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود اول صبح برای تست بارداری نمونه ادرار بدهید.

برخی از تست‌های بارداری در خانه حساسیت کم‌تری دارند، بنابراین خطوط کم‌ رنگ‌ را زودتر نشان می‌دهند. اگرچه این کار ضروری نیست، اما اگر می‌خواهید خط تیره‌تری ببینید، می‌توانید با نوع دیگری از بیبی چک دوباره تست خود را انجام دهید. به دنبال “نتیجه اولیه” که در برچسب تست نشان داده شده است بگردید.

اگر نتیجه مثبت شما هر روز کم رنگ‌تر و نازک‌تر به نظر می‌رسد، ممکن است به این معنی باشد که شما سقط جنین زودرس دارید. البته به یاد داشته باشید که عوامل زیادی می توانند بر روشن یا تیره بودن خط مثبت تست بارداری تاثیر بگذارند؛ مانند استفاده از مارک‌های مختلف تست بارداری در خانه، نوشیدن مقدار زیادی مایعات یا تست در زمان‌های مختلف روز. اگر در مورد بارداری خود نگران هستید با پزشک خود تماس بگیرید.

نتیجه منفی کاذب

با این که گرفتن نتیجه مثبت کاذب در تست بارداری تقریبا غیر ممکن است، قطعاً نتایج منفی کاذب ممکن است اتفاق بیفتد. حتی اگر باردار باشید، سطح هورمون hCG در بدن شما ممکن است هنوز آنقدر پایین باشد که در ادرار شما قابل تشخیص نباشد. اگر قبل از موعد قاعدگی آزمایش دهید، احتمال این اتفاق بیش‌تر است؛ اما ممکن است درست در زمان عقب افتادن قاعدگی نیز اتفاق بیفتد.

بسیاری از همان عواملی که باعث ایجاد خط کم رنگ می‌شوند، به همان شکل ممکن است باعث منفی شدن کاذب نتیجه تست بارداری شوند، مانند رقیق شدن ادرار یا استفاده از تست بارداری با حساسیت کم‌تر. اگر هنوز پریود نشدید، چند روز صبر کنید و دوباره از بیبی چک استفاده کنید. میزان هورمون HCG به سرعت در بدن شما تولید می‌شود. بنابراین ممکن است در مدت زمان کوتاهی پس از مشاهده نتیجه منفی کاذب، تست شما مثبت شود. در استفاده از بیبی چک، همیشه از نمونه ادرار صبح اول خود استفاده کنید (که احتمالا غلظت بالاتری از هورمون hCG را داشته باشد).

مراحل بعدی

اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت شده است، توصیه می‌کنیم با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال پزشک متخصص زنان و زایمان در نزدیکی خود بگردید. پزشک احتمالاً از شما درخواست می‌کند که حدود هفت هفته پس از اولین روز آخرین پریود خود به او مراجعه کنید. در این ویزیت، پزشک شما یک سونوگرافی برای تایید بارداری انجام می‌دهد.

اگر نتیجه آزمایش شما منفی است، صبر کنید تا پریود شوید. اگر قصد دارید باردار شوید، می‌توانید مدت کوتاهی پس از پریود شدن دوباره برای بارداری تلاش کنید.

اگر از بیبی چک استفاده کرده‌اید و واقعاً مطمئن نیستید که نتیجه آن دقیقا چیست، همیشه می‌توانید روز بعد دوباره تست بدهید. گاهی اوقات این بهترین راه برای خلاص شدن از هر گونه استرس ناشی از نتیجه تست مبهم و غیر قطعی است. بهتر است تا زمانی که منتظر هستید نتیجه تست بارداری مشخص شود، نمونه ادرار خود را در یک ظرف استریل جمع آوری کنید تا بتوانید دوباره از آن برای تست جدید استفاده کنید.

سخن آخر

به دنیا آوردن یک نوزاد جدید تغییر بزرگی است و بر تصمیماتی که در آینده نزدیک می‌گیرید، تأثیر می‌گذارد. تعجب آور نیست اگر نتایج متناقض یا گیج کننده تست بارداری باعث استرس یا اضطراب شما شود. این را به خاطر داشته باشید که به طور کلی می‌توانید روی دقیق بودن نتیجه مثبت تست بارداری حساب باز کنید؛ اما تا زمانی که پریود نشده‌اید، نمی‌توانید در مورد نتیجه منفی آن کاملاً مطمئن باشید.

برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی به دلیل ظاهر شدن خط تبخیر، نتیجه تست خود را پس از گذشت سه دقیقه بخوانید و پس از گذشت ۱۰ دقیقه، بیبی چک با نتیجه منفی را دور بریزید. اگر تغییری در نتیجه بیبی چک مشاهده کردید، به خود یادآوری کنید که تست شما فقط در طول بازه ۱۰ دقیقه دقیق بوده است.

اگر نتیجه تست بارداری مثبت دریافت کردید، توصیه می‌کنیم که با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک از شما می‌خواهد که برای تایید بارداری شما جهت سونوگرافی یا آزمایش خون به مطب مراجعه کنید.

2 دیدگاه در “خط تبخیر بیبی چک چیست و به چه معناست؟

 1. نسیم گفت:

  سلام، کامل و جامع بود.

 2. نگین گفت:

  سلام و درود بی پایان
  سپاس فراوان بابت این مقاله کامل، جامع ،بدون نقص و فوق العاده کاربردی
  زنده باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *