آمادگی برای زایمان

نوشیدنی و خوراکی‌ مجاز در هنگام زایمان

یک باور بسیار رایج وجود دارد که عموماً توسط فیلم‌های هالیوودی انتشار پیدا کرد، مبنی بر این که بانوان باردار در هنگام زایمان فقط می‌توانند تکه‌های یخ را بخورند. ممکن است شما هم با خود فکر کنید که ساعت‌ها انقباض رحم برای زایمان، خونریزی، استرس و فشار انرژی زیادی را از یک فرد می‌گیرد و چطور فقط تکه‌های یخ می‌تواند جبران کننده این همه انرژی از دست رفته باشد.

متأسفانه در نسل‌های گذشته این یک هنجار بود که زنان بارداری که در حال وضع حمل بودند تا زمانی که تولد بچه اتفاق نمی‌افتد چیزی نمی‌خوردند و نمی‌آشامیدند. دلیل اصلی این که چرا بسیاری از مؤسسات هم چنان به اجرای سیاست «ممنوعیت غذا خوردن» برای افراد باردار در حال زایمان ادامه می دهند، احتمال آسپیراسیون در حین بیهوشی است که برای اولین بار در دهه ۱۹۴۰ میلادی به یک نگرانی تبدیل شد. با این حال، مطالعات جدید در مورد این موضوع بیان می‌کند که افراد باردار کم خطر ممکن است مزایای بی‌شماری را تجربه کنند، اگر بتوانند در هنگام تولد نوزاد بنوشند و غذا بخورند. تحقیقات نشان می‌دهد که چه کسی می‌تواند و چه کسی نمی‌تواند در حین زایمان غذا بخورد، می‌تواند به ‌جای اجرای یک سیاست کلی، به صورت موردی در مورد هر زائویی رفتار شود.

با این حال اکنون بسیاری از باورها و سنت‌های قدیمی بارداری و زایمان منسوخ شده هستند، این روزها بانوانی که در حال وضع حمل هستند می‌توانند اگر احساس گرسنگی می‌کنند، چیزی بخورند و البته نوشیدن چیزی غیر از آب نیز ضروری است. اما بهترین گزینه برای خوردن یا نوشیدن چیست؟ با پینو بیبی همراه باشید تا در مورد خوراکی‌های مجاز در زمان وضع حمل بیشتر بدانید.

نوشیدنی و خوراکی‌های مجاز در هنگام زایمان

چرا هنگام زایمان نمی‌توان غذا خورد؟

ممکن است از شما خواسته شود پس از شروع انقباضات اصلی زایمان، غذا نخورید تا احتمال آسپیراسیون کاهش یابد. اگر در حین زایمان تحت بیهوشی قرار بگیرید، ممکن است در معرض خطر تنفس تکه‌های کوچک غذا باشید که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند ذات الریه شود. پس از این که محققان دریافتند کسانی که تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند، خطر آسپیراسیون را افزایش می‌دهند، متخصصان شروع به توصیه به افراد باردار کردند که در حین زایمان روزه بگیرند. این ایده پس از مطالعه سال ۱۹۴۶ میلادی توسط دکتر کرتیس مندلسون که داده‌های بیش از ۴۴۰۰۰ حاملگی را در بیمارستانی در نیویورک بررسی کرد، به وجود آمد.

دکتر مندلسون ۶۶ مورد از این موارد را از نزدیک بررسی کرد و فرض کرد که اگر محتویات معده پس از بیهوشی عمومی به داخل ریه‌های فرد باردار آسپیره و یا تنفس شود، خطر ذات الریه وجود دارد. پس از انجام آزمایشات روی خرگوش‌ها، او به این نتیجه رسید که آسپیراسیون غذا در حین زایمان در واقع منجر به ذات الریه نمی‌شود.

با این حال، او تشخیص داد که با پرهیز از خوردن و نوشیدن در طول زایمان، می‌توانید حجم معده را کاهش دهید و در نتیجه خطر مشکلات ناشی از آسپیراسیون اسید معده را در هنگام بیهوشی عمومی کاهش دهید. ریه‌ها هنگامی که چنین آسپیراسیون پس از بیهوشی رخ می‌دهد، به آن سندرم مندلسون می‌گویند.

چه زمانی باید در طول زایمان از خوردن دست بکشم؟

اکثر بیمارستان‌ها به شما اجازه می‌دهند که مایعات شفاف را در طول مراحل اولیه زایمان (زمانی که انقباضات در حال افزایش است) مصرف کنید و سیاست‌هایی دارند که امکان مصرف چیپس یخ و یا جرعه جرعه مایعات را فراهم می‌کند. اما برخی از مراکز زایمان، زمانی که یک فرد باردار تحت مراقبت برای زایمان است، نوشیدن و یا خوردن غذا را به کلاً ممنوع می‌کنند.

فواید غذا خوردن در حین زایمان

استفاده از بیهوشی عمومی دیگر در هنگام زایمان طبیعی رایج نیست. میزان بروز مصرف برای بیماران مامایی حدود ۵ درصد است. در عوض، بیهوشی عمومی با مدیریت درد منطقه‌ای از طریق تکنیک‌های بی دردی عصبی مانند تزریق اپیدورال نخاعی جایگزین شده است.

اگر انتخاب کنید که از اپیدورال برای مدیریت درد در حین زایمان استفاده کنید، از ناف تا پاهایتان بی‍‌حس می‍شوید. از آن جایی که تزریق ستون فقرات شما را قادر می‌سازد بیدار و هوشیار بمانید، در حالی که قسمت بالایی بدن شما تحت بیهوشی نیست، آسپیراسیون نگران کننده نیست.

بیهوشی عمومی هم چنان ممکن است برای زایمان سزارین استفاده شود، که اگر سزارین از قبل برنامه ریزی شده باشد، مجموعه قوانین جراحی خاص خود را دارد. در این مورد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از خوردن غذاهای جامد و یا نوشیدن مایعات برای یک بازه زمانی خاص قبل از جراحی خودداری کنید زیرا هنوز خطر آسپیراسیون وجود دارد.

بدون خطر آسپیراسیون، این سوال که آیا باید در حین زایمان بنوشید و یا بخورید یا نه، یک بار دیگر رایج می‌شود. محققان شروع به بررسی این سوال کرده‌اند و این که آیا مصرف مایعات و یا جامدات هنگام زایمان مزایایی دارد یا خیر.

مزایا خوردن و آشامیدن در زمان زایمان

انجام زایمان و به دنیا آوردن نوزاد کار سختی است. بسیاری از مردم آن را با دویدن ماراتن مقایسه می‌کنند. چون یه جور فعالیت طولانی مدت است. هنگام دویدن ماراتن به چه چیزهایی نیاز دارید؟ شما به تمرین زیادی نیاز دارید، اما به سوخت (تغذیه) نیز نیاز دارید. در هنگام زایمان نیز شما به همان چیزها نیاز دارید. به همین دلیل مهم است که در طول زایمان هیدراته بمانید و تنقلات سبک بخورید تا انرژی لازم برای به دنیا آوردن نوزادتان را به شما بدهد. با این حال، هر بیمارستان یا دکتری به شما اجازه نمی‌دهد در طول زایمان غذا بخورید و یا بنوشید (که مایه تاسف است)، بنابراین این چیزی است که باید ابتدا با متخصص زنان و زایمان خود بررسی کنید. اگر می‌توانید کمی میان وعده بخورید و مایعات بنوشید، آماده کردن یک دستیار برای این که نوشیدنی یا خوراکی مورد نیاز در طول زایمان را برای شما فراهم کند، ایده خوبی است.

 • هیدراتاسیون

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمانACOG  خاطرنشان می‌کند که افراد باردار کم خطر در حال زایمان باید مجاز به نوشیدن مایعات شفاف باشند. در طول زایمان، احتمال دهیدراته شدن و نیاز به هیدراتاسیون داخل وریدی IV  وجود دارد. اما بسیاری از بانوانی که در حال زایمان هستند، ترجیح می‌دهند از IV های غیر ضروری اجتناب کنند زیرا می‌توانند حرکت آنها را محدود کنند. اگر بتوانید مایعات مصرف کنید و هیدراتاسیون خود را به صورت خوراکی حفظ کنید، می‌توان از نیاز به IV به طور کلی جلوگیری کرد.

 • انرژی

فردی که در حال زایمان است انرژی زیادی را برای زایمان مصرف می‌کند. توانایی مصرف کالری اضافی در طول زایمان می‌تواند به زائو کمک کند تا با انقباضات طاقت فرسا مقابله کند و در نهایت انرژی برای فشار دادن، خود را حفظ کند.

 • کاهش استرس

اگر چه ممکن است با پیشرفت روند زایمان، احساس افراد تغییر کند، اما افراد بارداری وجود دارند که ترجیح می‌دهند در حین زایمان غذا بخورند و بنوشند. مطالعات نشان داده‌اند که محدودیت در مصرف مواد خوراکی می‌تواند منجر به افزایش استرس در چنین مواردی شود.

 • زایمان کوتاه‌تر

محققانی که مصرف مایعات و غذا را در میان هزاران نفر از زائو مقایسه کردند، دریافتند که محدودیت‌های کمتر منجر به زایمان‌های کوتاه‌تر می‌شود. همین مطالعه هم چنین بیان کرد که استفراغ ناشی از خوردن و یا آشامیدن در حین زایمان افزایش پیدا نکرد.

در طول زایمان چه چیزی می‌توان خورد؟

اگر چه افرادی که حاملگی‌های کم خطری دارند و مجاز به خوردن و یا نوشیدن در حین زایمان هستند، هم چنان توصیه هایی وجود دارد که می‌توانند از آنها سود ببرند. ممکن است با پیشرفت زایمان حالت تهوع برای شما ایجاد شود، بنابراین به طور کلی می‌خواهید مصرف غذا و نوشیدنی را سبک نگه دارید. برخی از نکات که باید رعایت کنید عبارت هستند از:

در خانه: اگر هنوز در خانه هستید و هنوز به بیمارستان برای زایمان مراجعه نکرده‌اید می‌توانید این غذاها را بخورید.

 • کربوهیدرات‎های پیچیده مصرف کنید. به گزینه هایی مانند برنج قهوه ای، کراکر یا چند تکه نان، ماکارونی با گندم کامل، رشته فرنگی در سوپ یا بلغور جو دوسر روی بیاورید.
 • میوه‌های یخ زده مانند انواع توت‌ها، انگور و غیره ممکن است یک غذای خنک را ارائه دهند.
 • منابع پروتئین‌ها را نیز برای حفظ سطح انرژی انتخاب کنید. کره‌های آجیل، ماست یونانی، پنیر، شیک‌های پروتئینی یا اسموتی‌های حاوی پروتئین را در نظر بگیرید.

در بیمارستان یا مرکز زایمان: پس از ورود به بیمارستان یا مرکز زایمان، ممکن است متوجه شوید که سیاست‌هایی برای پیروی از یک رژیم غذایی توصیه شده وجود دارد. این می‌تواند شامل محدود کردن مصرف به گزینه‌هایی مانند:

 • آبگوشت شفاف
 • میوه های پخته شده
 • نان تست ترد
 • آب میوه
 • تخم مرغ کم پخته
 • بیسکویت ساده
 • چای

اگر می‌توانید غذای خود را بیاورید و مصرف کنید، به منابع انرژی با هضم آسان و کربوهیدرات‌های ساده فکر کنید. چیزهایی مانند عسل یا «ژل‌های رویال انرژی» که توسط دوندگان ماراتن استفاده می‌شود، می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند، حتی زمانی که شما در حال هل دادن و فشار دادن نوزاد به بیرون هستید. مهم است که به خاطر داشته باشید که هر چیزی که در این مرحله می‌خواهید مصرف کنید باید به راحتی قابل هضم باشد. آب، مایعات شفاف و تکه‌های یخ ممکن است تمام آن چیزی باشد که شما مجاز به مصرف در زایمان هستید، اما انجام این کار هم چنان پیشنهاد می‌شود. سعی کنید برای حفظ آب بدن، جرعه‌های کوچک مکرر بین انقباضات بنوشید.

در طول زایمان چه چیزی می‌توان خورد؟

نوشیدن در حین زایمان

هیدراته ماندن در هنگام زایمان بسیار مهم است. کم آبی نه تنها بر شما تأثیر می‌گذارد، بلکه بر جنین نیز تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب بیشتر از حد طبیعی در جنین شود و اگر در زایمان‌های قبلی از آن استفاده نکرده‌اید، احتمالا مایعات را بصورت IV مداوم به شما تزریق کرده‌اند. این می‌تواند باعث تورم و یا ادم هم در شما و هم در نوزاد شود و اغلب منجر به مشکلات تغذیه با پستان شود.

هیدراته ماندن در طول زایمان ضروری است. اگر قصد دارید چیزی بنوشید تا به هیدراتاسیون کمک کند، چرا آن نوشیدنی را خودتان درست نکنید که طراوت بخش باشد و به شما انرژی بدهد؟! البته قرار نیست در زمان زایمان چیزی با قند و یا کافئین زیاد بنوشید، بنابراین در ادامه تعدادی دستور العمل کمکی و راه ‌حل عالی برای درست کردن یک نوشیدنی سالم و کارامد را برایتان آماده کرده‌ایم. هر یک از مواد موجود در این دستور غذا به شما در طول زایمان کمک می‌کند.

بنابراین در حالی که می‌توانید در هنگام زایمان کاملاً آب بنوشید، قطعاً گزینه‌های دیگری نیز دارید. یک انتخاب کاملا مشهود و واضح آبمیوه است. سیب، پرتقال، کرن بری یا هر چیز دیگری که دوست دارید. آبمیوه کالری و انرژی لازم برای ادامه زایمان را به شما می‌دهد. اکثر زایشگاه‌های مجهز انواع آب میوه‌ها را در اختیار زائو قرار می‌دهند، بنابراین شما مجبور نخواهید بود خودتان حتماً آبمیوه همراه داشته باشید، مگر این که چیزی خاص و یا طعمی غیرعادی را هوس کنید و بخواهید.

بسیاری از بانوان تمایل دارند که یک نوشیدنی ورزشی بنوشید. قطعاً شما می‌توانید اینها را بنوشید، با این حال به طور کلی پیشنهاد می‌شود که این نوع نوشیدینی‌ها را کم‌کم بنوشید. نوشیدنی‌های ورزشی برای جبران الکترولیت‌های بدن پس از انجام یک تمرین بزرگ و سخت طراحی شده‌اند. خوب البته که شما در هنگام زایمان بسیار سخت فعالیت دارید، با این حال مانند تمرینات ورزشی عرق نمی‌کنید. از آن جایی که آنها الکترولیت‌های شیمیایی هستند، می‌توانند در سیستم بدنی شما تجمع پیدا کنند و باعث می‌شود که نیاز به تزریق IV داشته باشید تا الکترولیت‌های بدن شما به حالت تعادل برسد.

نوشیدنی‌های جایگزین الکترولیت‌های ورزشی عبارت هستند از:

یک الکترولیت طبیعی که می‌تواند گزینه بهتری باشد آب نارگیل است. از آن جایی که آب نارگیل دارای الکترولیت‌های طبیعی است، بدن شما می‌تواند آن‌ها را بهتر مدیریت کند و آن چه را که لازم نیست دور بریزد.

گزینه‌های دیگر چای بدون کافئین، آبگوشت و یا آب با چیزی مانند لیمو، سایر میوه‌ها و یا خیار. آنها می‌توانند با طراوت باشند و وقتی زایمان تان اتمام یافت، شما می‌توانید میوه را بخورید.

نوشیدین‌های که خودتان می‌توانید برای زمان زایمان آماده کنید عبارت هستند از:

 • نوشیدنی لیموترش

¼ فنجان آب لیمو ترش تازه با آب مخلوط شود. آب لیمو می‌تواند به تسکین نفخ، حالت تهوع و سوزش سر دل کمک کند. معمولاً زنان در حین زایمان احساس تهوع می‌کنند، بنابراین این نوشیدنی به حل مشکلات گوارشی کمک می‌کند. لیمو نیز طعم نوشیدنی شما را بهتر می‌کند. آب ساده بعد از مدتی خسته کننده می‌شود و باعث دل زدگی و بی میلی شما به نوشیدن آب می‌شود.

 • ۲ فنجان آب نارگیل

آب نارگیل طبیعی تهیه کنید. آب نارگیل برای زایمان عالی است زیرا حاوی الکترولیت‌ها، مواد معدنی برای تامین سطح هیدراتاسیون و قندهای ساده است. حفظ سطح الکترولیت برای عملکرد مناسب سلول و انرژی بسیار مهم است، بنابراین به جای آب معمولی برای کمک به زایمان خود از آب نارگیل استفاده کنید.

 • ¼ قاشق چایخوری نمک دریا و آب

نمک دریا هم چنین حاوی الکترولیت‌ها و مواد معدنی است و به انقباض، انبساط و آبرسانی مجدد ماهیچه‌ها کمک می‌کند. آیا می‌دانستید که نمک دریا به تعادل هورمون‌های استرس در هنگام ورزش کمک می‌کند؟ و هیچ تمرینی بزرگ‌تر از زایمان وجود ندارد. نمک سطح آدرنالین شما را کاهش می‌دهد و از سلامت کلی متابولیک حمایت می‌کند. فقط توجه کنید که نمک دریا برای مناطقی باشد که خود دریا یا دریاچه آلوده نباشد در این صورت این نمک خود منبع سموم مختلف است و بهتر است از ان استفاده نشود. در این صورت نمک صورتی را جایگزین آن کنید.

 • ۱ قاشق غذاخوری کلسیم و منیزیم مایع

کلسیم و منیزیم به فعالیت‌های عضلانی و عصبی کمک می‌کند. این دو ماده معدنی به ماهیچه‌های شما کمک می‌کنند تا عضلات منبسط و یا منقبض شوند. این نوشیدنی بسیار عالی است، به خصوص در هنگام زایمان، زیرا کلسیم در لخته شدن خون نقش دارد. این به شما کمک می‌کند تا از از دست دادن خون بیش از حد پس از تولد نوزاد محافظت کنید.

 • ۲ قاشق غذاخوری عسل خام (کمتر یا بیشتر بسته به ترجیح شیرینی شما)

عسل خام سرشار از مواد معدنی و قندهای آسان هضم است که برای انرژی دادن به شما عالی هستند. شکر به بدن سیگنال می‌دهد که تولید هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را کاهش دهد. سطح کورتیزول در حین ورزش، به ویژه در حین ورزش بی هوازی (هنگامی که نفس می‌کشید) افزایش می‌یابد. کورتیزول بیش از حد می‌تواند جریان زایمان را مختل کند و این ماده را در سطوح مختلف مفید کند.

دستورالعمل کلی برای ایجاد یک معجون در زمان زایمان

پارچ خود را با نیمی از آب نارگیل (۱ فنجان) پر کنید. سپس آب لیمو، نمک دریا، کلسیم – منیزیم و عسل خام را اضافه کنید، مواد را با هم مخلوط کنید. سپس نصف باقیمانده آب نارگیل (۱ فنجان) را بریزید و به هم زدن ادامه دهید تا عسل حل شود. پارچ نوشیدنی خود را در یخچال قرار دهید و بگذارید تا زمانی که لازم باشد خنک شود. پس از خنک شدن یک لیوان برای خود بریزید و آماده شوید تا زایمان خود را هدایت کنید. این نوشیدنی واقعاً خوشمزه است. حتی در دوران بارداری نیز می‌توانید از آن لذت ببرید.

مواد خوراکی غیرمجاز در زمان زایمان

به طور کلی هیچ محصول لبنی مانند شیر را برای نوشیدن در زمان زایمان توصیه نمی‌شود. غیرعادی نیست که بسیاری از بانوان در هنگام زایمان استفراغ کنند و با نوشیدن محصولات لبنی امکان استفراغ کردن زیادتر است. استفراغ کردن لبنیاتی که حین زایمان نوشیده‌اید برای هیچ کس در اتاق زایمان خوب نیست و بوی بسیار مشمئز کننده‌ای دارد و وضعیت خوبی برای هیچ کس نیست و تحمل آن طاقت فرسا است.

مواد خوراکی غیرمجاز در زمان زایمان

غذاهای مجاز برای زمان زایمان

خوردن هنگام زایمان نیز تا زمانی که اپیدورال وارد عمل نشود ممنوع نیست. اگر گرسنه هستید، خوردن تنقلات سبک در هنگام زایمان می‌تواند انرژی لازم برای زایمان را به شما بدهد و تا بتوانید کودکتان را به بیرون برانید. بهتر است که غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی مواد مغذی و پروتئین و یا کربوهیدرات‌های پیچیده هستند به جای تنقلات شیرین (دارای قندهای ساده). اینها به شما انرژی پایدار طولانی‌تری می‌دهند، در حالی که میان وعده‌های شیرین ساده به شما کمک می‌کنند سریع انرژی شما افزایش یابد ولی به همان سرعت نیز دوباره احساس کمبود انرژی می‌کنید.

انتخاب‌های مناسب شامل پوره‌های میوه یا میوه‌ها است، چیزهایی مانند پوره سیب به راحتی برای بیمارستان بسته بندی می‌شوند و خوردن آنها آسان است. اسموتی‌ها گزینه‌های عالی هستند در حالی که در خانه هستید و می‌توانند انرژی و راحتی لازم را برای مدتی طولانی‌تر در خانه بمانند و هم چنین آب‌رسان هستند، اگر چه معمولاً بهتر است به جای شیر و یا محصولات لبنی با آبمیوه درست شوند.

غذاهایی که خوردن آنها آسان است، مانند نان تست با کره‌های آجیلی، مخلوط آجیلی، میوه‌های خشک و یا میله‌های گرانولا حاوی پروتئین، چیزهایی هستند که در طول زایمان باید خورده شوند و دوباره به راحتی خورده می‌شوند و قابل حمل و نقل هستند. اکثر بیمارستان‌ها فقط سینی‌های غذا را با مایعات ساده و شفاف ارائه می‌دهند، بنابراین اینها غذاهایی هستند که باید با خود به زایشگاه بیاورید. بسته بندی غذا برای زایمان راهی عالی برای مصرف در زمان زایمان است. هم چنین به یاد داشته باشید، برای شخص و یا شریک حمایتی خود نیز به اندازه کافی غذا بسته بندی کنید. آنها هم چنین باید سیر بمانند و هیدراته شوند و یا ممکن است در طول زایمان طولانی مدت شما، آنها غش کنند.

به یاد داشته باشید که اگر اپیدورال برای القاء زایمان دریافت می‌کنید، نباید چیزی بخورید و یا باید آن چه می‌توانید بخورید را به شدت محدود کنید. برای این که انرژی خود را بالا نگه دارید می‌توانید بخورید و بنوشید، اما آن چه را که مصرف می کنید باید بررسی شود. این موارد عبارت هستند از: آب سیب، نه آب پرتقال، ژله و بستنی. اکثر بیمارستان‌ها اینها را در آشپزخانه‌های کوچک بیماران خود عرضه می‌کنند، بنابراین شما مجبور نخواهید بود آن‌ها را با خود بیاورید.

در نهایت مواد خوراکی نظیر ماست و یا پنیر و محصولات لبنی در هنگام زایمان توصیه نمی‌شود. گر چه محصولات لبنی سرشار از پروتین هستند اما  به همان اندازه که آنها عالی هستند، اگر استفراغ رخ دهد، وضعیت وحشتناکی برای همه افراد درگیر در حین زایمان خواهد بود. اگر زایمان شما از نوع سزارین است که حتماً برای خوردن یا آشامیدن با پزشک خود مشورت کنید زیرا در سزارین یک بیهوشی عمومی می‌شوید و معمولاً نباید برای جراحی‌های با بیهوشی عمومی، معده باید خالی باشد.

غذاهای مجاز برای زمان زایمان

نکته برای همسران برای نوشیدن و خوردن در زمان زایمان

به همسر یا همراه تان گوشزد کنید که حواس شان به نوشیدن مایعات کافی در حین زایمان باشد. برای همسرتان مهم است که اطمینان حاصل کند که در طول زایمان جرعه جرعه مایعات می‌نوشید و هم چنین به شما یادآوری کند که به دستشویی بروید. هیدراته ماندن به این معنی است که مثانه شما نیز پر می‌شود و باید به طور دوره‌ای تخلیه شود. داشتن مثانه پر از حرکت جنین به داخل کانال واژن جلوگیری می‌کند، زایمان شما طولانی‌تر می‌شود و باعث می‌شود انقباضات شما شدیدتر شود.

همراهان و یا همسر زائو نیز باید به اندازه کافی بخورد و بیاشامد تا بتواند به بانوی باردار حین زایمان کمک کند و هم چنین با همراهی با زائو او را تشویق به خوردن و آشامیدن کند. گاهی غش و ضعف همراهان زائو خود باعث ایجاد ناراحتی و استرس به بانوی باردار می‌شود. شما قرار است که به او کمک کنید نه مایه استرس و اضطراب در او شوید.

سخن آخر

زمانی که همراه یا همسرتان به شما گوشزد می‌کند که باید چیزی بخورید یا بیاشامید حتی اگر تشنه یا گرسنه نیستید، بخورید و بیاشامید زیرا طبق برنامه قبلی که با هم داشته‎‌اید آنها قرار است که حواس شان به خوردن و آشامیدن شما باشد و شما فقط بر زایمان تمرکز کنید. حتی اگر احساس گرسنگی نمی‌کنید سعی کنید بخورید زیرا این غیرمعمول نیست که مادران در هنگام زایمان نگران جنین هستند و از خود غافل می‌شوند. اگر اطرافیان نگران شما هستند، روی خودشان تمرکز ندارند و بنابراین اگر بگویند بخور یا بیاشام این کار را بکنید، هیچ سوالی نپرسید. یکی از وظایف همراه زایمان و یا دولا این است که مراقب شما باشند و در حین زایمان و بعد از زایمان از شما حمایت کنند. یکی از کارهای دولاها یا همراه شما در زمان زایمان این است که به شما و یا حتی پدر آینده این است که یادآوری کنند که در طول زایمان بخورید و بنوشید تا بتوانند در تمام طول زایمان قوی و هوشیار بمانند.

نوشیدن و خوردن در حین این که شما برای تولد نوزاد تلاش می‌کنید به شما کمک می‌کند در طول انقباضات زایمان و وشع حمل احساس شادابی، انرژی داشته باشید و بیشتر بتوانید برای هل دادن جنین به خارج رحم تلاش کنید.

1 دیدگاه در “نوشیدنی و خوراکی‌ مجاز در هنگام زایمان

 1. ریرا گفت:

  وای من موقغ زایمان ضعف کردم اما نذاشتن حتی آب بخورم نصف دردی که کشیدم برای ضعف بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *