سلامت زنان, سلامت کودک, سلامت نوزاد

چشم صورتی (کانژونکتیویت) یا ورم ملتحمه چیست؟

چشم صورتی (کانژونکتیویت) یا ورم ملتحمه چیست؟

چشم صورتی یا ورم ملتحمه چشم زمانی است که چشمان شما صورتی به نظر می‌رسد زیرا غشایی که صلبیه را می‌پوشاند، سفیدی چشم شما ملتهب است. افزایش تورم و جریان خون در صلبیه چیزی است که باعث تغییر رنگ آن می‌شود. این وضعیت برای افراد در هر سنی یک مشکل رایج است. خوشبختانه، معمولاً جدی نیست و بسیار قابل درمان است. با پینو بیبی همراه باشید تا در خصوص این بیماری نسبتا رایج بیشتر بدانید.

چشم صورتی (کانژونکتیویت) یا ورم ملتحمه چیست؟

چشم صورتی چیست؟

چشم صورتی التهاب ملتحمه است، یک لایه غشایی شفاف که قسمت‌هایی از چشم‌ها و داخل پلک‌های شما را می‌پوشاند. این وضعیت بسیار رایج است و به دلایل مختلف رخ می‌دهد. بسیاری از آن دلایل نیز رایج هستند.

چشم صورتی می‌تواند حاد (کوتاه مدت) باشد، به این معنی که کمتر از چهار هفته طول می‌کشد. یا می‌تواند مزمن (طولانی مدت) باشد، یعنی بیش از چهار هفته طول بکشد. شما می‌توانید آن را فقط در یک چشم یا هر دو به طور همزمان داشته باشید.

ورم ملتحمه چقدر رایج است؟

بین ۱۵ تا ۴۰ درصد افراد به دلیل آلرژی‌های فصلی ورم ملتحمه آلرژیک را تجربه می‌کنند. سایر انواع ورم ملتحمه در گروه‌های سنی مختلف و یا در زمان‌های خاصی از سال شایع‌تر است. این شبیه به شیوع بیشتر سرماخوردگی و آنفولانزا در ماه‌های زمستان است.

چشم صورتی یا وم ملتحمه چه شکلی است؟

دقیقاً مانند اسمش، چشم صورتی می‌تواند صلبیه چشم شما را به جای سفید، صورتی یا قرمز نشان دهد. هم چنین می‌تواند باعث شود که پلک‌های شما پف کرده یا افتاده به نظر برسند و معمولاً ترشحات عفونی شما از چشم وجود دارد.

علائم چشم صورتی چیست؟

چشم صورتی علائم رایج زیادی دارد و بسیاری از علائم با سایر بیماری‌های چشمی ‌اتفاق می‌افتد. علائم رایج عبارت هستند از:

 • قرمزی در سفیدی چشم (صلبیه) یا در سطح داخلی پلک شما
 • ترشحات چشمی ‌(معمولاً غلیظ‌تر از مایع اشک معمولی است و می‌تواند مایل به زرد، سبز یا سفید باشد؛ می‌تواند باعث ایجاد پوسته پوسته شدن روی مژه‌ها یا پلک‌های شما شود).
 • احساس جسم خارجی (احساس می‌کنید چیزی در چشم شما گیر کرده است، اما چیزی در آن وجود ندارد).
 • خشکی چشم یا چشم‌های آبریزش (اپی فورا).
 • خارش یا سوزش چشم
 • تاری دید (ممکن است بیاید و برود)
 • حساسیت به نور (فوتوفوبیا)
 • تورم پلک (بلفاریت)
 • درد یا ناراحتی چشم (معمولاً خفیف)

علت چشم صورتی چیست؟

ورم ملتحمه ده‌ها علت بالقوه دارد، اما یک راه ساده برای سازماندهی آنها وجود دارد: عفونی و غیر عفونی.

علل عفونی

«عفونی» به این معنی است که بیماری ایجاد کننده چشم صورتی مسری است و می‌تواند به چشم سالم یا افراد دیگر سرایت کند. شایع‌ترین اشکال عفونی چشم صورتی به راحتی پخش می‌شود.

علل عفونی در چهار زیر گروه وجود دارد: ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی. ورم ملتحمه ویروسی و باکتریایی بسیار شایع هستند. ورم ملتحمه قارچی و انگلی معمولاً نادر است.

ورم ملتحمه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت ملتحمه حاد (کوتاه مدت) هستند. شایع‌ترین نوع ویروسی که می‌تواند باعث ایجاد آن شود، خانواده آدنوویروس است. آدنوویروس‌ها باعث ایجاد عفونت‌های تنفسی فوقانی شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شوند.

بسیاری از ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث قرمزی چشم شوند. این ویروس‌ها عبارت هستند از:

 • ویروس‌های سیستمیک رایج مانند سرخک یا اوریون.
 • ویروس‌هایی که باعث ایجاد انواع تبخال چشم می‌شوند.
 • Molluscum contagiosum.
 • انتروویروس‌ها یا کوکساکی ویروس‌ها که بیشتر به دلیل ایجاد بیماری دست، پا و دهان (ناشایع) شناخته می‌شوند.
 • ویروس SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود (غیر معمول).

ملتحمه باکتریایی

در میان شایع‌ترین علل ملتحمه عفونی، باکتری‌ها رتبه دوم را دارند. شایع ترین مقصرهای باکتریایی عبارت هستند از:

 • استافیلوکوک، همان خانواده باکتری‌هایی که باعث عفونت استاف می‌شوند.
 • استرپتوکوک، خانواده باکتری‌هایی که باعث گلودرد استرپتوکوکی و بیماری پنوموکوک می‌شوند.
 • هموفیلوس آنفولانزا، یک خانواده باکتری است که بیشتر به دلیل ایجاد مننژیت در کودکان شناخته شده است.
 • عفونت‌های مقاربتی (STIs)، مانند کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس. هنگامی ‌که این شرایط در حین تولد از والدین تولد به کودک منتقل می‌شود، می‌تواند منجر به ورم ملتحمه نوزادی شود، وضعیتی که می‌تواند باعث آسیب دائمی ‌چشم و نابینایی شود.

علل غیر عفونی بروز ورم ملتحمه

اینها شامل عللی هستند که از افراد دیگر، حیوانات یا اشیاء یا سطوح آلوده به افراد سرایت نمی‌کنند. علل غیرعفونی عبارت هستند از:

 • آلرژن‌ها، از جمله کپک‌ها، گرده‌ها یا سایر موادی که باعث ایجاد آلرژی می‌شوند.
 • مواد محرک یا سمی، از جمله شامپو، لوازم آرایشی، لنزهای تماسی یا محلول تماسی، کثیفی، دود و کلر استخر. همچنین می‌تواند شامل انواع خاصی از داروها، به ویژه داروهایی که گلوکوم با زاویه باز را درمان می‌کنند، باشد.
 • آسیب‌های چشمی ‌که به ملتحمه آسیب می‌رساند.
 • اختلالات ایمنی و تومورهای ملتحمه یا سرطان

عوامل خطر برای ورم ملتحمه چیست؟

عوامل خطر زیادی برای ورم ملتحمه وجود دارد، از جمله:

 • بهداشت دست: ورم ملتحمه می‌تواند به راحتی از دست‌ها به صورت سرایت کند. اگر مرتب دست‌های خود را نشویید یا ضدعفونی نکنید، ممکن است به این عارضه مبتلا شوید.
 • سن: ورم ملتحمه ویروسی در بزرگسالان و کودکان شایع است، در حالی که ورم ملتحمه باکتریایی در کودکان زیر ۴ سال بسیار بیشتر است. همچنین خطر بیشتری برای افراد ۲۰ ساله وجود دارد، اما کارشناسان درباره دلیل آن مطمئن نیستند.
 • زمان مشخصی در سال: ورم ملتحمه آلرژیک در بهار و تابستان بسیار شایع‌تر است. اشکال عفونی ورم ملتحمه نیز در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا شایع‌تر است.
 • تاریخچه پزشکی: داشتن آلرژی‌های فصلی یا شرایط مرتبط با آلرژی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک می‌تواند احتمال ابتلا به ورم ملتحمه را افزایش دهد.

اشتراک گذاری وسایل شخصی اشکال مسری ورم ملتحمه به راحتی روی اشیاء خاص، به ویژه اقلام مربوط به چشم مانند لوازم آرایشی و ظروف لنز پخش می‌شود. اشکال مسری همچنین می‌توانند به راحتی روی پارچه مانند دستمال شستشو، حوله و روبالشی پخش شوند.

عوارض چشم صورتی چیست؟

چشم صورتی معمولاً یک بیماری خطرناک نیست و بسیاری از موارد – به ویژه موارد کمتر جدی – به خودی خود از بین می‌روند زیرا سیستم ایمنی شما عفونت را کنترل می‌کند. اما برخی از انواع چشم صورتی از بین نمی‌روند و نیاز به درمان دارند.

اگر چه این عوارض شایع نیستند، اما عوارض ورم ملتحمه اگر طولانی مدت بدون درمان ادامه پیدا کنند گاهی اوقات می‌توانند باعث آسیب دائمی ‌چشم و حتی کوری شوند. عوارضی مانند این عبارت هستند از:

 • تراخم
 • یووئیت
 • التهاب قرنیه (کراتیت) و التهاب قرنیه ملتحمه (کراتوکونژونکتیویت)
 • بیماری‌های شدیدتر قرنیه، به ویژه زخم قرنیه و فرسایش مکرر قرنیه

به دلیل خطر آسیب دائمی، اگر علائم چشم صورتی همچنان بعد از چند روز بدتر می‌شوند، نباید آن را نادیده بگیرید.

چگونه چشم صورتی تشخیص داده می‌شود؟

متخصصان مراقبت از چشم معمولاً کسانی نیستند که ورم ملتحمه را تشخیص دهند. در عوض، ۸۰ درصد تشخیص‌ها از سوی ارائه‌دهندگان مراقبت‌های اولیه و پزشکان اطفال انجام می‌شود. ارائه دهندگان مراقبت‌های فوری پزشکی و اورژانس نیز موارد بسیاری را تشخیص می‌دهند.

کادر درمان همچنین ممکن است استفاده از سواب را برای آزمایش عفونت‌های باکتریایی توصیه کنند. برای انجام این کار، آنها از یک سواب با نوک نرم استفاده می‌کنند تا مقداری از مایع تراوش شده از چشم شما را برای آزمایش جمع آوری کنند. پزشک شما می‌تواند از نتایج برای راهنمایی درمان شما استفاده کند.

در روزها یا هفته‌های بعد، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که یک ویزیت بعدی با یک متخصص مراقبت از چشم داشته باشید تا نحوه بهبود چشم شما را بررسی کرده و در صورت لزوم درمان خود را تنظیم کنید.

ورم ملتحمه چگونه درمان می‌شود و آیا درمانی دارد؟

چشم صورتی بدون توجه به علت قابل درمان است. برخی از درمان‌ها خاص‌تر هستند، در حالی که برخی دیگر به بسیاری از انواع چشم صورتی یا رایج‌ترین علائم آن کمک می‌کنند.

بیشتر درمان‌های چشم صورتی دارو هستند. بسیاری از این علائم صرف نظر از نوع ایجاد کننده آنها، بر درمان علائم چشم صورتی تمرکز می‌کنند. این داروها معمولاً شامل کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil® یا Motrin®) هستند. داروها برای انواع مختلف ورم ملتحمه نیز عبارت هستند از:

 • ملتحمه باکتریایی: آنتی بیوتیک‌ها (قطره‌های چشمی، پمادها یا قرص‌ها) ورم ملتحمه باکتریایی را درمان می‌کنند.
 • ورم ملتحمه ویروسی: چشم صورتی ناشی از ویروس‌ها نیازی به درمان ندارد مگر اینکه ویروس عامل آن هرپس سیمپلکس، واریسلا زوستر (آبله مرغان / زونا) یا یک بیماری مقاربتی باشد. این عفونت‌های ویروسی به داروهای ضد ویروسی نیاز دارند زیرا چشم صورتی ویروسی بدون درمان می‌تواند باعث آسیب دائمی ‌و از دست دادن بینایی شود.
 • ورم ملتحمه قارچی / انگلی: داروهای ضد قارچی و ضد انگلی اغلب درمان اصلی این اشکال چشم صورتی هستند.
 • ورم ملتحمه مرتبط با ایمنی: این داروها آسیبی که سیستم ایمنی شما می‌تواند به بافت‌های چشم شما وارد کند را محدود می‌کند.
 • ورم ملتحمه آلرژیک: اگر آلرژی باعث قرمزی چشم شما شود، آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضداحتقان با نسخه یا بدون نسخه (OTC) اولین درمان‌هایی هستند که ارائه دهندگان آن را توصیه می‌کنند.
 • ورم ملتحمه مرتبط با تحریک کننده: اگر یک ماده تحریک کننده پشت ملتحمه شما باشد، اولین قدم این است که چشمان خود را با آب گرم فراوان به مدت پنج دقیقه بشویید. اگر یک ماده اسیدی یا قلیایی قوی است (مثل پاک کننده فاضلاب)، چشمان خود را به همان روش بشویید و سپس فوراً مراقبت‌های پزشکی اورژانسی دریافت کنید. آسیب‌های چشمی ‌ناشی از مواد سمی ‌قوی‌تر، فوریت‌های پزشکی هستند.

مهم است که به یاد داشته باشید که آنتی بیوتیک‌ها فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کنند. آنها به چشم صورتی ویروسی یا آلرژیک کمک نمی‌کنند. و اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز می‌کند، آنها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید تا زمانی که آنها را تمام کنید. هنگامی ‌که احساس بهتری پیدا کردید، مصرف آنها را قطع نکنید، در غیر این صورت ممکن است عفونت دوباره بدتر شود.

ورم ملتحمه چگونه درمان می‌شود و آیا درمانی دارد؟

درمان‌های غیر دارویی

پزشک یا متخصص چشم شما درمان‌های دیگری غیر از داروها را توصیه می‌کند. اینها بسیار متفاوت هستند، اما برخی از رایج‌ترین آنها عبارت هستند از:

 • قطره چشم روان کننده بدون نسخه: اینها اغلب به عنوان «اشک مصنوعی» شناخته می‌شوند.
 • کمپرس گرم یا سرد: همچنین می‌توانید از یک دستمال مرطوب برای پاک کردن پوسته یا تجمع پلک‌هایتان در صورت چسبیدن به هم استفاده کنید.
 • بسته به شرایط و موقعیت شما، پزشک یا متخصص چشم شما ممکن است درمان‌های دیگری را نیز توصیه کند. ایده خوبی است که از آنها در مورد گزینه‌های خود بپرسید زیرا آنها می‌توانند مرتبط‌ترین اطلاعات را برای پرونده شما ارائه دهند.

آیا ورم ملتحمه قابل پیشگیری است؟

برخی از انواع ورم ملتحمه قابل پیشگیری هستند و شما می‌توانید خطر ابتلا به بسیاری دیگر را کاهش دهید. برخی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از چشم صورتی یا کاهش احتمال ابتلا به آن انجام دهید عبارت هستند از:

شستن یا ضدعفونی مکرر دست‌ها: اگر دست‌هایتان کثیف به نظر می‌رسد از آب و صابون استفاده کنید. هم چنین می‌توانید از ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل (حداقل ۶۰ درصد الکل) استفاده کنید.

استفاده از محافظ چشم: مطمئن شوید که از نوع حفاظتی مناسب برای کار استفاده می‌کنید. اگر عینک می‌زنید، تصور نکنید که برای محافظت از چشمان شما کافی است.

هرگز چیزهایی را که چشمان شما را لمس می‌کند به اشتراک نگذارید. موارد نظافت و بهداشتی مربوط به چشم می‌توانند به راحتی ورم ملتحمه را گسترش دهند و اشکال مسری قبل از اینکه علائمی‌ داشته باشید پخش می‌شوند.

اگر قطره چشمی ‌می‌ریزید، مطمئن شوید که بطری را آلوده نکنید. قبل از برداشتن بطری دست‌های خود را بشویید. مطمئن شوید که فقط با دستی که بطری را در دست نمی‌گیرد، صورت خود (یا صورت هر کسی که قطره چشمی‌ به او می‌دهید) لمس کنید. هنگام ریختن قطره، مطمئن شوید که نوک بطری با چشم تماس نداشته باشد. پس از ریختن قطره‌ها، بطری را پایین بگذارید، دست‌های خود را بشویید و سپس در بطری را ببندید.

اگر به ورم ملتحمه دچار شوم چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟

چشم انداز افراد مبتلا به بیماری چشم صورتی به طور کلی خوب است، به خصوص زمانی که در صورت نیاز درمان شود. موارد خفیف‌تر اغلب خود به خود و بدون درمان از بین می‌روند.

اگر متوجه شدید که درمان‌ها برای کمک به چشم صورتی شما کافی نیست، با یک پزشک تماس بگیرید.

ماندگاری چشم صورتی چقدر است؟

چشم صورتی بسته به نوع بیماری می‌تواند جدول زمانی مورد انتظار متفاوتی داشته باشد. چشم صورتی مرتبط با آلرژی تا زمانی که شما در اطراف آلرژن ایجاد کننده واکنش هستید باقی می‌ماند. عفونت‌های باکتریایی تا ۱۰ روز طول می‌کشد (و کمتر در صورت درمان). عفونت‌های ویروسی به طور معمول تا دو هفته طول می‌کشد، اما برخی ممکن است در موارد نادر بیشتر طول بکشد.

اگر مشکوک هستید که چشم صورتی دارید و بعد از چند روز بدتر می‌شود، بهتر است به یک پزشک مراقبت‌های اولیه مراجعه کنید یا به مراقبت‌های فوری بروید.

چه زمانی می‌توانم (یا فرزندم) به کار، مدرسه و غیره برگردم؟

شما یا فرزندتان معمولاً می‌توانید به محض برطرف شدن علائم به مهدکودک، مدرسه یا محل کار برگردید. این ممکن است ۲۴ ساعت پس از درمان آنتی بیوتیکی برای عفونت باکتریایی و بین دو تا هفت روز پس از عفونت ویروسی باشد.

بدون علامت بودن به این معنی است که شما ندارید:

 • ترشح زرد رنگ
 • پوسته پوسته شدن روی مژه‌ها یا گوشه چشم
 • رنگ صورتی

اگر آلرژی یا چیز دیگری که مسری نیست باعث قرمزی چشم شما شده است، لازم نیست در خانه بمانید.

آیا برای چشم صورتی باید به دکتر مراجعه کرد؟

برای چشم صورتی لزوماً نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. بیشتر اوقات، می‌توانید علائم را در خانه درمان کنید تا زمانی که خود به خود از بین بروند. اما در صورت داشتن هر گونه نگرانی، هرگز در تماس با پزشک مراقبت‌های بهداشتی خود تردید نکنید.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید و علائم چشم صورتی دارید، باید فوراً استفاده از لنزهای تماسی خود را متوقف کنید و به متخصص مراقبت از چشم مراجعه کنید.

برخی علائم می‌تواند نشانه یک مشکل جدی مانند زخم باشد که می‌تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی شود. اگر علائم زیر را تجربه کردید فوراً با پزشک مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید:

 • افزایش حساسیت به نور، به خصوص اگر شدید باشد.
 • تاری دید یا کاهش دید
 • چشم درد
 • احساس می‌کنید چیزی در چشم شما گیر کرده است.
 • ترشحات زیاد از چشم
 • بدتر شدن علائم

آیا احتمال عود کردن چشم صورتی یا ورم ملتحمه وجود دارد؟

چشم صورتی می‌تواند عود کند، به خصوص اگر ورم ملتحمه مرتبط با آلرژی دارید. هر بار که با یک آلرژن (ماده‌ای که باعث ایجاد آلرژی می‌شود) در تماس باشید، چشمان شما ممکن است واکنش نشان دهند.

اگر چشم صورتی باکتریایی یا ویروسی دارید، می‌توانید به طور تصادفی خود را مجدداً عفونی کنید. برای جلوگیری از آن، باید:

 • ملحفه، روبالشی، حوله و دستشویی خود را با آب داغ و مواد شوینده بشویید. آنها را مرتباً تغییر دهید.
 • تا زمانی که عفونت از بین نرود از آرایش چشم خودداری کنید. آرایش قدیمی ‌چشم، ابزار آرایش و هر گونه آرایشی که درست قبل از شروع عفونت استفاده شده است را دور بریزید.
 • به جای لنز از عینک استفاده کنید. عینک خود را اغلب تمیز کنید.
 • لنزهای تماسی و محفظه لنز تماسی را دور بیندازید. فقط از محلول تماسی استریل استفاده کنید. قبل از گذاشتن یا برداشتن لنز، دست‌های خود را بشویید.
 • اگر از قطره چشمی ‌برای چشم آلوده استفاده کرده‌اید، از همان قطره چشمی ‌در چشم غیر عفونی استفاده نکنید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • چه چیزی باعث چشم صورتی می‌شود؟
 • چگونه می‌توانم علائم خود را در خانه تسکین دهم؟
 • چگونه از داروهای تجویزی خود استفاده کنم؟
 • چگونه از گسترش چشم صورتی جلوگیری کنم؟
 • در مورد چه علائم جدید یا بدتری باید با پزشک تماس بگیرم؟
 • آیا شرایطی وجود دارد که فرزندم قبل از بازگشت به مدرسه / مهد کودک باید آن‌ها را رعایت کند؟

سخن آخر

ممکن است ناخوشایند باشد که خودتان یا فرزندتان مبتلا به ورم ملتحمه باشید – به خصوص اگر اولین بار است که از یک کودک مراقبت می‌کنید – نگران شدن یا احساس اضطراب طبیعی است اما باید خونسردی خود را حفظ کنید. چشم صورتی معمولاً یک بیماری جزئی است و معمولاً بسیار قابل درمان است. اگر نگرانی دارید، با پزشک خود (یا پزشک که از فرزند شما مراقبت می‌کند) مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *