سلامت نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

دلایل عرق کردن سر نوزاد

عرق کردن سر نوزاد

عرق کردن چیزی است که ما معمولاً هر روز با آن درگیر می‌شویم. اما وقتی پای فرزند ما به میان می‌آید، هیچ چیز برای نگرانی کم اهمیت نیست. به عنوان مادر و پدر، نمی‌توانید در مورد این که چرا کودک شما زیاد عرق می‌کند، نگران و کنجکاو نباشید. به خصوص وقتی که عرق کردن سر نوزاد را درگیر می‌کند.

نوزادان می‌توانند درست مانند بزرگسالان عرق کنند و مشابه بزرگسالان، عرق کردن ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شود. اگر کودک شما عرق می‌کند، ممکن است گرمش باشد. سعی کنید لباس‌های او را در آورید یا دمای اتاق را تنظیم کنید. همچنین گاهی عرق کردن نوزاد مانند بزرگسالان، ممکن است به معنای تب نیز باشد. در صورتی که نوزاد شما شب از گرما و با عرق کردن از خواب بیدار می‌شود، ممکن است نگران باشید و تعجب کنید که آیا این حالت طبیعی است یا خیر. اطمینان خاطر داشته باشید که با این که عرق کردن در شب یا روز می‌تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، عرق کردن نوزاد و کودکان خردسال رایج است.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ اولین دلیل این است که بدن نوزاد نابالغ است و هنوز در حال یادگیری این است که دمای خود را تنظیم کند. در عین حال، به نوزادان اغلب بیش از حد لباس پوشانده می‌شود و گرمشان می‌شود؛ اما خودشان نمی‌توانند کاری برای رفع مشکل انجام دهند یا به شما اطلاع دهند که مشکل چیست. گاهی اوقات سر تا سر بدن نوزاد عرق می کند. در مواقع دیگر ممکن است متوجه عرق کردن یا رطوبت در نواحی خاصی مانند دست‌ها، پاها یا سر نوزاد شوید. این هم کاملاً طبیعی است. انسان‌ها فقط غدد عرق بیشتری در نواحی خاصی دارند.

البته درست است که در موارد نادر، تعریق می‌تواند نشانه یک مشکل سلامتی نیز باشد. بنابراین بهتر است ببینیم چه چیزی باعث عرق کردن نوزاد به خصوص عرق کردن سر نوزاد می‌شود، چگونه می‌توان آن را درمان کرد و چه زمانی باید به پزشک اطفال خود مراجعه کنید. آیا می خواهید در مورد عرق کردن سر نوزاد بیش‌تر بدانید؟ در این مقاله اطلاعات مفیدی برای شما وجود دارد که می‌توانید در مورد آن فکر کنید.

آیا عرق کردن سر نوزاد طبیعی است؟

درست مثل هر نوزاد دیگری، عرق کردن سر نوزاد بخشی طبیعی از رشد فیزیولوژیکی آن‌ها به شمار می‌رود. به گفته کارشناسان، نوزادان تازه شروع به درک چگونه سازگار شدن با دمای محیطی که در آن به سر می‌برند، کرده‌اند. بنابراین آن‌ها معمولاً گرمای اضافی را از طریق عرق کردن از بدن خود خارج می‌کنند. دمای سر نوزاد معمولاً بالاتر از بقیه بدن او است؛ بنابراین کاملاً منطقی است که چرا ابتدا عرق کردن نوزاد در ناحیه سر آغاز می‌شود. علاوه بر آن، اعتقاد بر این است که غدد فعال عرق در نزدیکی سر نوزاد متمرکز هستند. به همین دلیل است که والدین اغلب متوجه می‌شوند که عرق کردن نوزاد اغلب روی سر او یا نواحی مجاور آن مانند پشت گردن اتفاق می‌افتد.

با این حال، حتی اگر عرق کردن چیزی باشد که به طور طبیعی اتفاق بیفتد، مواقعی وجود دارند که عرق کردن نوزاد ممکن است بسیار زیاد و غیر طبیعی باشد و بدون مداخله رها شود. دانستن بیش‌تر در مورد دلایل متداول عرق کردن بیش از حد نوزاد می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه کاری باید انجام دهید و چه زمانی باید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

دلایل عرق کردن سر نوزاد چیست؟

گاهی اوقات، عرق کردن سر نوزاد می‌تواند بیش‌تر از عرق کردن عادی و طبیعی فرزند شما باشد. با این حال، دلیلی برای بلافاصله وحشت کردن وجود ندارد. معمولاً عرق کردن بیش از حد سر نوزاد نشانه آن است که دمای بدن کودک شما بالاتر از حد طبیعی می‌باشد و او چاره‌ای جز این که گرما را از طریق عرق کردن آزاد کند، ندارد. این حالت معمولاً در واکنش به شرایط زیر رخ می‌دهد:

 • دمای محیط
 • موقعیت
 • فعالیت‌
 • لباس

در برخی موارد نادر، عرق کردن بیش از حد نوزاد می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای که نیاز به ارزیابی پزشکی دارد، باشد. بنابراین در صورتی که نوزاد شما بدون هیچ دلیل مشخصی عرق می‌کند، بهتر است از متخصص اطفال مشاوره بگیرید تا مشکل کودک شما به درستی معاینه و درمان شود.

آیا عرق کردن نوزاد هنگام خواب طبیعی است؟

عرق کردن نوزاد در هنگام خواب ممکن است در شرایط عادی طبیعی به شمار برود. در ادامه برخی از رایج ترین دلایلی که باعث عرق کردن شبانه نوزاد می‌شوند را توضیح می‌دهیم:

دمای اتاق بیش از حد بالاست

شاید شنیده باشید که نوزادان گرما را دوست دارند؛ زیرا گرما محیط آرامش بخش داخل رحم را برای آن‌ها تداعی می‌کند. با این حال، بهتر است بدانید که نوزادان در برابر تغییرات دما بسیار حساس هستند. بنابراین تنظیم دمای ایده آل در اتاق برای نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار است. استفاده از دماسنج داخل اتاق برای استفاده در مهد کودک و خانه توصیه می‌شود تا مطمئن شوید که دما خیلی گرم یا خیلی سرد نیست.

نوزاد بی جهت با لباس ضخیم یا چند لایه لباس‌ پوشانده شده است

والدین اغلب در این مورد مقصر هستند. ممکن است فکر کنید که نوزاد شما لایه‌های زیادی لباس یا پارچه نیاز دارد تا احساس راحتی کند. با این حال، لازم است مطمئن شوید که فقط لباسی که برای آن زمان مناسب است را به نوزاد خود بپوشانید.

گریه کردن

گریه کردن می‌تواند کار سختی باشد و به انرژی زیادی نیاز دارد. در صورتی که نوزاد شما به شدت یا برای مدت طولانی گریه می‌کند، ممکن است عرق کند و قرمز شود. اگر دلیل عرق کردن نوزاد این باشد، تعریق موقت خواهد بود و زمانی که او دوباره آرام شد، عرق کردن نیز برطرف می‌شود.

نوزاد برای مدت طولانی در یک وضعیت باقی می‌ماند

اگر نوزاد شما آنقدر کوچک است که نمی‌تواند هنگام خواب سر خود را بچرخاند یا به پهلو بچرخد، احتمال عرق کردن سر او در شب بیشتر است.

نوزاد در محیط گرم است با پتو یا پارچه پوشانده شده است

درست مانند بزرگسالان، نوزادان نیز بسته به آب و هوا نیاز به پوشانده شدن با لباس یا خنک بودن دارند. در صورتی که دوست دارید نوزاد خود را حتی در اوج تابستان قنداق کنید و بپوشانید، احتمال زیادی وجود دارد که فرزند شما به دلیل تجمع گرما عرق کند. بنابراین اگر به نظر می‌رسد که نوزاد شما به طور غیر عادی در حین خوابیدن عرق می‌کند، سعی کنید ابتدا شرایط زیر را بررسی کنید. در بیش‌تر مواقع، حذف علت احتمالی عرق کردن نوزاد را حل می‌کند. در ادامه به چند نکته در مورد چگونگی تشخیص دلیل عرق کردن سر نوزاد اشاره می‌کنیم:

 • دمای اتاق خود را بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا دمای محیط برای زمان خواب نوزاد شما خنک تر و مناسب‌تر باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که نوزاد شما لباس‌های سبک و مناسب برای جریان هوا بپوشد؛ به خصوص زمانی که هوا گرم است.
 • از پوشاندن چندین لایه لباس به نوزاد خود خودداری کنید. به عنوان یک قانون کلی، توصیه می‌شود که لباس نوزاد با یک لایه بیش‌تر از لباسی که خود ما در آن دما می‌پوشیم، پوشانده شود.
 • پتوها یا روتختی‌های غیر ضروری را از تخت کودک خود بردارید.
 • در طول خواب نوزاد، هر از چند گاهی سر او را بچرخانید و وضعیت بدن او را تغییر دهید.

این اقدامات به احتمال زیاد مشکل عرق کردن نوزاد در خواب را برطرف می‌کنند. با این حال، اگر به نظر می‌رسد که وضعیت بهبود نمی‌یابد و همچنان غیر طبیعی است، ممکن است عرق کردن سر نوزاد ناشی از شرایط دیگری باشد.

خواب عمیق نوزاد

نوزادان بیش‌تر روز و شب را در خواب می‌گذرانند؛ اما معمولاً در بخش‌های کوتاهی می‌خوابند که هر بار فقط حدود ۳ یا ۴ ساعت زمان می‌برد. این ممکن است شما را متعجب کند که چگونه عبارت «مثل بچه بخواب» به معنی خوب خوابیدن است. اما در این زمان‌ها که کودک شما خواب است، مراحل متفاوت خواب از جمله خواب بسیار عمیق را طی می‌کند. در خواب عمیق، برخی از نوزادان ممکن است بیش از حد عرق کنند و خیس عرق از خواب بیدار شوند. این حالت در واقعیت بسیار رایج است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

عرق کردن سر نوزاد

آیا عرق کردن سر کودک در حین شیردهی طبیعی است؟

عرق کردن نوزاد در طول شیردهی معمولاً در پاسخ به شرایطی که در زمان شیردهی کودک شما وجود دارد، رخ می‌دهد. اغلب اوقات عرق کردن نوزاد ناشی از موارد زیر است:

گرمای بدن

از آنجایی که شیر دهی تماس پوست به پوست زیادی بین مادر و نوزاد دارد، به معنای تولید گرمای اضافی بدن نیز خواهد بود. این دلیلی است که شما و نوزاد شما ممکن است در هنگام شیردهی عرق کنید.

فعالیت

شیر دهی شامل هماهنگی بین مکیدن و حرکات فک نوزاد است. این یعنی استفاده از انرژی توسط نوزاد که می تواند گرمای بدن او را افزایش دهد و به نوبه خود باعث عرق کردن نوزاد می‌شود. در صورتی که نوزاد شما قبل یا در حین شیردهی بدخلاقی یا گریه کند نیز ممکن است عرق کردن اتفاق بیفتد.

موقعیت یکسان

گاهی اوقات، این مادر است که باعث عرق کردن نوزاد می‌شود. اگر همیشه فقط یک حالت شیردهی مانند نگه داشتن نوزاد در حالت گهواره را به کار می‌برید، ممکن است سر کودک شما عرق کند.

دمای محیط

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، آب و هوای گرم و پوشاندن چند لایه لباس به نوزاد می‌تواند باعث عرق کردن نوزاد در هنگام شیر خوردن شود.

کاهش این محرک‌ها به احتمال زیاد باعث بهتر شدن عرق کردن سر نوزاد می‌شود. در ادامه چند نکته برای کاهش عرق کردن نوزاد در حین شیردهی را به شما توصیه می‌کنیم:

 • در هنگام شیردهی از چندین حالت بغل کردن نوزاد استفاده کنید.
 • از هر دو سینه به نوزاد خود شیر بدهید تا گرما در نقطه‌ای از سر نوزاد شما متمرکز نباشد.
 • فضایی از خانه با تهویه مناسب را برای شیر دادن به نوزاد خود انتخاب کنید.
 • در حین شیر دادن به نوزاد از استفاده از پتو یا پارچه‌های غیر ضروری برای نوزاد خودداری کنید.
 • به نوزاد خود لباس‌های سبک و راحت بپوشانید.

انجام موارد فوق اغلب باعث کاهش یا از بین رفتن عرق کردن نوزاد در حین شیر خوردن می‌شود. اگر پس از انجام این روش‌ها، فرزند شما همچنان بیش از حد عرق می‌کند، بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید تا ریشه اصلی مشکل را تشخیص دهد.

بیماری‌هایی که باعث عرق کردن سر نوزاد می‌شوند

در ادامه در مورد برخی از اختلالات پزشکی و بیماری‌هایی که می‌توانند باعث عرق کردن بیش از حد سر نوزاد شوند، توضیحاتی را به شما ارائه می‌دهیم:

 • هایپرهیدروزیس: این حالت بدون توجه به دمای محیط ممکن است باعث عرق کردن نوزاد در روز و شب شود. عرق کردن معمولاً برخی از نواحی بدن مانند سر، کف دست و کف پا را درگیر می‌کند؛ اما ممکن است نواحی دیگر بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد. نوزادان معمولاً با بالا رفتن سن از این وضعیت عبور می‌کنند.
 • عفونت‌ها: عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث تب شوند. در نتیجه، بدن نوزاد ممکن است در پاسخ به این افزایش ناگهانی دما عرق کند.
 • اختلال قلبی مادرزادی: در این حالت، نوزاد همیشه عرق می‌کند تا نیاز قلب به پمپاژ بیش‌تر خون برای بدن را جبران نماید. این اختلال بسیار نادر است و تنها حدود یک درصد از نوزادان تازه متولد شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که نوزادانی که این بیماری را دارند برای غذا خوردن مشکل دارند، معمولاً در زمان شروع به غذا خوردن یا شیر خوردن عرق می‌کنند. این علامت معمولاً با تغییر رنگ پوست نوزاد مایل به آبی و تنگی نفس در او همراه است.
 • آپنه خواب: در وقفهٔ تنفسی در خواب یا آپنه خواب، نوزاد در هنگام خواب مکث کوتاهی در تنفس دارد. این حالت معمولاً حداقل ۲۰ ثانیه طول می‌کشد. اگر عرق کردن نوزاد شما در شب با خرخر کردن، نفس نفس زدن و باز شدن دهان هنگام خواب همراه باشد، می توان به آپنه خواب مشکوک شد. اگرچه نوزادان معمولاً با رشد کردن از این عارضه عبور می‌کنند، اما بهتر است آن را با هدف مشاوره با پزشک اطفال خود مطرح کنید.
 • پرکاری تیروئید: نوزادان مبتلا به پرکاری تیروئید فرآیندهای متابولیکی فعالی دارند که باعث عرق کردن سر نوزاد به طور غیر طبیعی می‌شوند. این وضعیت نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

سخن آخر

عرق کردن سر نوزاد بخشی طبیعی از رشد او به شمار می‌رود. عرق کردن غیر طبیعی به احتمال زیاد با روش‌های خانگی برای به حداقل رساندن تجمع گرما در بدن نوزاد بهبود می‌یابد. با این حال، عرق کردن بیش از حد سر نوزاد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت یا برخی شرایط پزشکی نادر نیز باشد. به همین دلیل است که اگر فکر می کنید که تعریق سر فرزند شما خارج از حالت عادی است، مهم است که از یک پزشک متخصص مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *