سلامت مردان

انواع سرطان های شایع در مردان را بشناسید

برخی از سرطان‌هایی که اغلب مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، سرطان پروستات، کولورکتال، ریه و پوست هستند. دانستن در مورد این سرطان‌ها و اقداماتی که می‌توانید برای کمک به پیشگیری یا تشخیص زود هنگام آنها انجام داد (زمانی که کوچک هستند، گسترش نیافته‌اند و ممکن است درمان آسان‌تر باشد) ممکن است به نجات جان فرد کمک کند. پیشتر تیم متخصص پینو بیبی به معرفی سرطان‌های شایع بانوان پرداخت و در این مقاله قصد داریم تا شما را با علائم و برخی روش‌های پیشگیری از سرطان در آقایان آشنا کنیم. با پینو بیبی همراه باشید تا تعدادی از سرطان‌های شایع مردان را بدانید.

انواع سرطان‌های شایع در مردان را بشناسید

سرطان پروستات

سرطان پروستات به غیر از سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در مردان است. هم چنین دومین علت مرگ ناشی از سرطان (پس از سرطان ریه) است. از هر ۸ مرد یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می‌شود.

سرطان پروستات ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما با افزایش سن، شانس ابتلا به آن افزایش می‌یابد. بیشتر سرطان‌های پروستات در مردان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود. سرطان پروستات در مردان سیاه پوست بیشتر از مردان سایر نژادها و قومیت‌ها اتفاق می‌افتد و هنگامی که مردان سیاه پوست به آن مبتلا می‌شوند، اغلب جوان‌تر هستند. داشتن یک یا چند بستگان نزدیک مبتلا به سرطان پروستات نیز خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می‌دهد.

اقدامات لازم برای سرطان پروستات

در صدر آن چه شما می‌توانید برای پیشگیری از سرطان پروستات انجام دهید، این است که در مورد غربالگری با یک پزشک مشورت کنید. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که مردان باید برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد غربالگری سرطان پروستات با پزشک خود مشورت کنند. این تصمیم باید پس از کسب اطلاعات در مورد خطرات و مزایای بالقوه غربالگری سرطان پروستات اتخاذ شود. بحث در مورد غربالگری باید در:

 • سن ۵۰ سالگی برای مردان در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان پروستات که انتظار می‌رود، حداقل ۱۰ سال بیشتر زندگی کنند.
 • سن ۴۵ سالگی برای مردان در معرض خطر بالای سرطان پروستات، از جمله همه مردان سیاه پوست و هر مردی که پدر یا برادری دارد که قبل از سن ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده باشد.
 • سن ۴۰ سالگی برای مردانی که حتی در معرض خطر بالاتری قرار دارند، از جمله مردانی که بیش از یک برادر دارند یا پدر و برادری هر دو مبتلا به سرطان پروستات هستند و مردانی که حامل هر گونه جهش ژن BRCA هستند.

مردانی که تصمیم به غربالگری دارند باید با آزمایش خون آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) آزمایش شوند. معاینه مقعدی دیجیتال (DRE) نیز ممکن است به عنوان بخشی از غربالگری انجام شود. این که هر چند وقت یک‌بار آزمایش می‌شوید به سطح PSA، سلامت، سابقه خانوادگی و ترجیحات فرد بستگی دارد.

اقدامات لازم برای سرطان پروستات

سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال) در مردان

سرطان کولورکتال سرطانی است که از روده بزرگ (کولون) و یا رکتوم (راست روده) شروع می‌شود. سالانه بیش از ۲۷۰۰۰ مرد در اثر سرطان کولورکتال جان خود را از دست می‌دهند. برخی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می‌دهند عبارت هستند از: عدم تحرک بدنی، رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز و فرآوری شده، وزن اضافی بدن، سیگار کشیدن، مصرف الکل و سابقه شخصی و یا خانوادگی سرطان کولورکتال یا پولیپ.

اقدامات لازم برای سرطان روده بزرگ

آن چه شما می‌توانید انجام دهید؛ ترک سیگار، محدود کردن مصرف گوشت قرمز و الکل، پرهیز از گوشت‌های فرآوری شده (مانند هات داگ، گوشت اغذیه فروشی، بیکن یا سوسیس)، ورزش منظم و کنترل وزن همه راه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند. غربالگری منظم سرطان کولورکتال یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از سرطان کولورکتال است. اکثر سرطان‌های روده بزرگ با یک پولیپ شروع می‌شوند؛ رشد یک توده کوچک در روده بزرگ و یا راست روده. غربالگری می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کولورکتال کمک کند، زمانی که کوچک‌تر است، گسترش نیافته است و ممکن است درمان آن آسان‌تر باشد. برخی از آزمایش‌های غربالگری نیز می‌توانند با پیدا کردن و حذف پولیپ‌ها قبل از تبدیل شدن به سرطان، از سرطان روده بزرگ پیشگیری کنند. انجمن سرطان آمریکا موارد زیر را برای افرادی که در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند توصیه می‌کند:

 • همه افراد باید غربالگری منظم را از ۴۵ سالگی شروع کنند.
 • افرادی که از سلامت خوبی برخوردارند و امید به زندگی آنها بیش از ۱۰ سال است، باید غربالگری منظم سرطان کولورکتال را تا سن ۷۵ سالگی ادامه دهند.
 • برای افراد ۷۶ تا ۸۵ ساله، تصمیم برای غربالگری باید بر اساس ترجیحات، امید به زندگی، سلامت و سابقه غربالگری فرد باشد.
 • افراد بالای ۸۵ سال دیگر نباید غربالگری سرطان کولورکتال را انجام دهند.

غربالگری را می‌توان با یک آزمایش حساس که نشانه‌های سرطان را در مدفوع فرد جستجو می‌کند (آزمایش مبتنی بر مدفوع)، یا با معاینه‌ای که به کولون و رکتوم نگاه می‌کند (معاینه بصری) انجام داد. این گزینه‌ها در زیر لیست شده‌اند:

 • تست‌های غربالگری سرطان کولورکتال
 • آزمایشات مبتنی بر مدفوع
 • آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) هر سال
 • آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گوایاک (gFOBT) هر سال
 • آزمایش DNA مدفوع (MT-sDNA) هر ۳ سال
 • معاینه بصری (ساختاری) کولون و رکتوم
 • کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یکبار
 • سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی) هر ۵ سال یکبار
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر هر ۵ سال یکبار

اگر فرد با آزمایشی غیر از کولونوسکوپی غربالگری شود، هر گونه نتیجه آزمایش غیرطبیعی باید با کولونوسکوپی پیگیری شود. اگر بر اساس سابقه خانوادگی یا عوامل دیگر در معرض خطر بالای سرطان روده بزرگ قرار دارید، ممکن است لازم باشد غربالگری را قبل از ۴۵ سالگی شروع کنید، بیشتر غربالگری شوید یا آزمایش‌های خاصی را انجام دهید. تفاوت‌هایی بین این تست‌ها وجود دارد که باید در نظر بگیرید، اما مهم‌ترین چیز این است که غربالگری شوید، مهم نیست کدام آزمایش را انتخاب می‌کنید. با یک پزشک مورد این که کدام آزمایش ممکن است گزینه‌های خوبی برای شما باشد و با بیمه‌گذار خود در مورد پوشش بیمه‌ای صحبت کنید. اگر بیمه ندارید یا نمی‌توانید هزینه غربالگری سرطان را بپردازید، گزینه‌های غربالگری رایگان و کم هزینه را پیدا کنید.

سرطان ریه در مردان

سرطان ریه دومین نوع شایع سرطان در مردان و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است. از آن جایی که سلول‌های ریه قابل بازسازی نیستند در هنگام بیماری‌ها و عفونت‌ها سلول‌های از دست رفته جبران نمی‌شوند و حجم ریوی افراد کاسته می‌شود. چون اکسیژن کافی به عضلات و بافت‌ها و مغز نمی‌رسد بقا برای افراد مبتلا به هر نوع نقصی مشکل است.

سرطان ریه در مردان

اقدامات لازم برای سرطان ریه

آن چه شما می‌توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

انجمن سرطان آمریکا غربالگری سالانه سرطان ریه با سی تی اسکن با دوز کم (LDCT)  را برای افرادی که:

 • سن ۵۰ تا ۸۰ سال دارند.
 • سیگار کشیدن: حداقل ۲۰ پاکت سال سابقه استعمال دخانیات داشته باشید (یک سال برابر است با کشیدن یک پاکت سیگار در روز به مدت یک سال. برای مثال، یک فرد می‌تواند با کشیدن یک پاکت در روز سابقه ۲۰ پاکتی داشته باشد. یا با کشیدن ۲ بسته سیگار در روز به مدت ۱۰ سال.)

قبل از تصمیم گیری برای غربالگری، افراد باید با پزشک خود در مورد هدف غربالگری، نحوه انجام آن، مزایا، محدودیت‌ها و مضرات احتمالی غربالگری صحبت کنند. افرادی که هنوز سیگار می‌کشند باید در مورد ترک سیگار مشاوره شوند و منابعی برای کمک به ترک آن‌ها ارائه شود.

 • اجتناب از دخانیات و قرار گرفتن در معرض آن

همه سرطان‌های ریه قابل پیشگیری نیستند. اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر انجام دهید که عبارت هستند از:

 • اگر سیگار نمی‌کشید، شروع نکنید. از تنفس در دود دیگران خودداری کنید (دود دست دوم).
 • اگر سیگار می‌کشید، اقدام به ترک آن کنید.

در حالی که سیگار کشیدن علت اصلی سرطان است، همه افرادی که به سرطان ریه مبتلا می‌شوند سیگار نمی‌کشند. راه‌های دیگری که می‌توانید به کاهش خطر کمک کنید:

 • از استعمال تمام محصولات با تنباکو خودداری کنید.
 • از دود سیگار دوری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا که ممکن است در خانه یا محل کار باشد خودداری کنید یا آن را محدود کنید.

سرطان پوست در مردان

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در امریکا است. هر فردی با هر رنگ پوستی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود. هم چنین یکی از ساده‌ترین سرطان‌ها برای پیشگیری یا یافتن زود هنگام است. اشعه ماوراء بنفش (UV)  خورشید بیشتر باعث سرطان‌های پوست می‌شود. اتاقک‌های برنزه کننده و لامپ‌های خورشیدی نیز شما را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می‌دهند که می‌تواند باعث سرطان شود. ملانوما یک نوع جدی سرطان پوست است که در سلول‌های سازنده ملانین، رنگدانه‌ای که به پوست رنگ می‌بخشد، ایجاد می‌شود. در سن ۶۵ سالگی، مردان دو برابر بیشتر از زنان و سه برابر بیشتر در سن ۸۰ سالگی به ملانوم مبتلا می‌شوند.

اقدامات لازم برای سرطان پوست

آن چه شما می‌توانید انجام دهید:

 • از پوست خود در مقابل آفتاب حفاظت کنید.
 • رعایت ایمنی در برابر نور خورشید یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست انجام دهید.
 • زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید، به خصوص بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر. زمانی که پرتوهای خورشید قوی‌ترین هستند.
 • در تمام طول سال از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل ۳۰ برای پوست در معرض نور استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را هر ۲ ساعت یا بعد از شنا یا تعریق (حتی اگر ضدآب باشد) تجدید کنید.
 • از لباس‌های محافظ، عینک‌های آفتابی با محافظ UV و کلاه استفاده کنید.
 • از تخت‌های برنزه کننده و لامپ‌های آفتابی خودداری کنید.
 • پوست خود را بررسی کنید. بهترین راه برای ابتلا به سرطان پوست این است که پوست خود را برای تغییرات بررسی کنید. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که پوست خود را حدود یک بار در ماه بررسی کنید. مهم است که در صورت مشاهده هر گونه تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال یا کک و مک به پزشک خود اطلاع دهید. زخمی روی پوست خود دارید که خوب نمی‌شود یا اگر خال یا توده جدیدی در زیر پوست خود مشاهده می‌کنید به پزشک مراجعه کنید.
 • غربالگری می‌تواند با خودآزمایی کامل پوست هر ماه شروع شود، عادتی که در صورت داشتن سابقه خانوادگی ملانوم باید حفظ شود. زمانی که ملانوم زود تشخیص داده شود و درمان شود، میزان درمان تقریباً ۱۰۰ درصد است.

سرطان بیضه

اگر چه سرطان بیضه می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما شایع‌ترین سرطان در مردان ۱۵ تا ۳۵ ساله است. مردان سفید پوست بیشتر از سایر نژادها یا قومیت‌ها به سرطان بیضه مبتلا می‌شوند. هم چنین یکی از قابل درمان‌ترین سرطان‌ها است. موارد دیگری که خطر ابتلا به سرطان بیضه را در افراد افزایش می‌دهد:

 • ابتلا به کریپتورکیدیسم (بیضه‌ای که نیفتاده است که به آن بیضه نزول نکرده نیز می‌گویند).
 • داشتن هیپوسپادیاس (شرایطی در بدو تولد که در آن دهانه آلت تناسلی به جای نوک در قسمت زیرین قرار دارد).
 • سابقه شخصی و یا خانوادگی سرطان بیضه
 • عفونت HIV، به ویژه مبتلایان به ایدز
 • برخی اختلالات ژنتیکی

اقدامات لازم برای سرطان بیضه

آن چه شما می‌توانید برای جلوگیری از سرطان بیضه انجام دهید:

نشانه‌های این بیماری را بشناسید. در مورد سرطان بیضه، هیچ آزمایش غربالگری توصیه شده وجود ندارد، اما انجمن سرطان آمریکا به مردان توصیه می‌کند از علائم و نشانه‌ها آگاه باشند. برخی از پزشکان به همه مردان توصیه می‌کنند که یک بار در ماه پس از بلوغ بیضه‌های خود را چک کنند. علائم و نشانه‌های سرطان بیضه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده یا تورم در یک بیضه
 • رشد یا درد سینه
 • سنگینی یا درد در قسمت تحتانی شکم و یا کیسه بیضه

اگر متوجه تغییراتی در ظاهر یا احساس بیضه خود شدید، فوراً با پزشک مشورت کنید. چه کارهای دیگری می‌توانید برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهید. تقریباً نیمی از سرطان‌های بزرگسالان ممکن است با کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم یا تغییر دهیم، پیشگیری می‌شوند.

 • از دخانیات دوری کنید.
 • تا جایی که می‌توانید از نظر بدنی فعال باشید.
 • غذاهای مغذی بیشتری از جمله میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل مصرف کنید. از غذاهای فرآوری شده، گوشت قرمز، نوشیدنی‌های شیرین و غلات تصفیه شده پرهیز یا محدود کنید.
 • به محدوده وزنی سالم برسید.
 • بهتر است الکل ننوشید. اگر مشروب می‌خورید، برای مردان بیش از ۲ نوشیدنی در روز مجاز نیست.
 • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.
 • خود، سابقه خانوادگی و خطرات خود را بشناسید.
 • معاینات منظم و آزمایشات غربالگری سرطان توصیه شده را انجام دهید.

سرطان مثانه در مردان

مردان چهار برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان مثانه هستند. سرطان مثانه چهارمین سرطان شایع در مردان است. در حالی که آزمایش غربالگری برای مثانه هنوز در دسترس نیست، تحقیقات ارتباطی بین سبک زندگی بی‌تحرک و خطر ابتلا به این سرطان و سایر انواع سرطان ایجاد کرده است. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، کمی تحرک کنید لازم نیست در دو ماراتن بدوید، اما باید کاری انجام دهید برای مثال رفتن از پله‌ها به جای آسانسور، چند بار راه رفتن در اطراف اتاق محل کارتان در ساعت ناهار و یا پارک کردن ماشین دورتر از محل کار یا فروشگاه‌ها. انواع مختلفی از سرطان مثانه وجود دارد که شایع‌ترین آنها کارسینوم سلول انتقالی است. تقریباً در ۵۰ درصد از مردان، سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، زمانی که تنها لایه داخلی سلول‌های مثانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این امر بر نیاز به دانستن عوامل خطر و علائم به امید تشخیص زودهنگام تأکید می‌کند، به ویژه به دلیل این که هنوز یک ابزار غربالگری عمومی وجود ندارد. اعتقاد بر این است که سیگار عامل تقریباً ۵۰ درصد مردان مبتلا به سرطان مثانه است.

سرطان پانکراس در مردان

سرطان پانکراس چهارمین سرطان کشنده در مردان است. این سرطان بسیار کمتر از سرطان پروستات یا حتی روده بزرگ رخ می‌دهد، اما میزان بقا افراد مبتلا به آن بسیار کم است. نرخ بقای افراد مبتلا به سرطان پانکراس، پنج ساله کلی ۱۰درصد است، اما زمانی که افراد در مراحل بعدی بیماری تشخیص داده می‌شوند، این میزان به ۳ درصد کاهش می‎یابد. در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری برای جمعیت عمومی وجود ندارد، اما غربالگری ممکن است برای برخی از افراد با استعداد ژنتیکی مورد نیاز باشد. از آن جا که ممکن است یک عنصر ژنتیکی در بروز سرطان پانکراس وجود داشته باشد، ایده خوبی است که یک سابقه پزشکی کامل خانوادگی را با پزشک خود در میان بگذارید.

سرطان کبد و مجرای صفراوی در مردان

سرطان‌های کبد و مجرای صفراوی پنجمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است. اگر منشاء سرطان از کبد باشد، سرطان اولیه کبد نامیده می‌شود. مهم است که سرطان اولیه کبد را از متاستاز به سایر بخش‌های کبد متمایز کنیم، زیرا بسیاری از افرادی که از سرطان کبد صحبت می‌کنند در واقع به سرطانی اشاره می‌کنند که از سایر بخش‌های بدن به کبد گسترش یافته است.

علائم شایع سرطان کبد

علائم سرطان کبد در مردان و زنان شامل یرقان، از دست دادن اشتها و درد شکم است. در حال حاضر، هیچ آزمایش غربالگری عمومی برای سرطان کبد در دسترس نیست. آزمایش ممکن است برای برخی از افراد در معرض خطر، مانند افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت B و یا سیروز توصیه شود.

عوامل خطرزای سرطان کبد

 • اعتیاد به الکل
 • مصرف سیگار و دخانیات
 • قرار گرفتن در معرض سموم شیمیایی
 • استعمال نوشیدنی‌های بسیار خنک برای مدت طولانی به خصوص بعد از غذا
علائم شایع سرطان کبد

سرطان خون در مردان

لوسمی یک بیماری نیست بلکه چندین نوع سرطان مرتبط با خون است. آنها عبارت هستند از:

 • لوسمی میلوئید حاد (AML)
 • لوسمی میلوئیدی مزمن (CML)
 • لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)
 • لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

علل لوسمی بسته به نوع آن متفاوت است. از آن جایی که این سرطان مربوط به خون است، علائم معمولاً مربوط به یک منطقه خاص از بدن نیست. علاوه بر این، علائم لوسمی اغلب با علائم سایر بیماری‌ها همپوشانی دارند. بهبود در درمان سرطان خون دلگرم کننده بوده است. به عنوان مثال، ALL (شایع‌ترین نوع در کودکان) قبلاً به سرعت کشنده بود. نرخ بقای پنج ساله اکنون در کودکان ۹۱ درصد و در نوجوانان ۷۵ درصد است. برای بزرگسالان، بسته به نوع سرطان خون، میزان بقا از ۲۶ درصد تا ۸۶ درصد متغیر است. با وجود ناتوانی در درمان برخی از سرطان‌ها، ایده این است که بسیاری از سرطان‌ها در نهایت مانند بیماری‌های مزمنی مانند دیابت مدیریت می‌شوند.

سرطان مری در مردان

سرطان مری هفتمین سرطان کشنده در مردان در امریکا است. دو نوع اولیه سرطان مری وجود دارد:

 • آدنوکارسینوم
 • سرطان سلول سنگ‌فرشی

این‌ها بر اساس نوع سلول‌هایی که سرطان در آنها شروع شده است متفاوت است. کارسینوم سلول سنگفرشی در گذشته شایع‌تر بود، اما آدنوکارسینوم در حال حاضر شایع‌ترین شکل این بیماری است. عوامل خطر بسته به نوع سرطان مری متفاوت است.

علائم سرطان مری

علائم سرطان مری ممکن است شامل سرفه، گرفتگی صدا، مشکل در بلع و یا احساس گیرکردن چیزی در گلو باشد. سرطان مری اغلب در مراحل بعدی بیماری تشخیص داده می‌شود، تا حدی به این دلیل که علائم در سایر شرایط نیز شایع است. میزان بقای پنج ساله کلی برای سرطان مری ۲۰ درصد است و به طور قابل توجهی با مرحله تشخیص متفاوت است. نرخ بقای پنج ساله برای افرادی که این بیماری به صورت محلی تشخیص داده شده است ۴۷ درصد است.

سرطان لنفوم غیر هوچکین در مردان

لنفوم غیر هوچکین (NHL) نهمین سرطان کشنده در مردان است. این سرطان در سیستم لنفاوی، که بخشی از سیستم ایمنی بدن است، شروع می‌شود. به طور خاص، NHL در لنفوسیت‌ها، نوعی گلبول سفید که در ساختارهایی به نام غدد لنفاوی یافت می‌شود، شروع می‌شود. گره‌ها و غدد لنفاوی در مکان‌های مختلفی از جمله گردن، زیر بغل، بین ریه‌ها و غیره یافت می‌شوند. بیش از ۳۰ نوع لنفوم غیر هوچکین وجود دارد. بسته به این که لنفوسیت‎های آسیب دیده سلول‎های B یا T هستند، آنها به دو گروه عمده تقسیم می‎شوند. رفتار این تومورها به طور گسترده‎ای متفاوت است، برخی از لنفوم‎ها بسیار کند رشد می‎کنند و برخی دیگر کاملاً تهاجمی هستند. علائم لنفوم غیرهوچکین بستگی به غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار دارد، اگر چه توجه به این نکته مهم است که این نوع سرطان تمایل دارد قبل از یافتن در سراسر سیستم لنفاوی پخش شود. برخی از عوامل خطر با عوامل دخیل در سایر سرطان‎ها متفاوت است. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت‌های طولانی مدت مانند هلیکوباکتر پیلوری
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آفت کش‌های محل کار یا خانگی
 • قرارگیری در معرض تشعشع

از آن جایی که انواع و اقسام فرعی NHL بسیار زیاد است، صحبت در مورد پیش آگهی سخت است. با این حال، میزان بقای کلی افراد مبتلا پنج ساله به NHL تقریباً ۷۳ درصد است.

سرطان مغز و سایر سرطان‌های سیستم عصبی در مردان

سرطان مغز، همراه با سرطان‌های مرتبط با سیستم عصبی، دهمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان در امریکا است. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • تشنج
 • تهوع و استفراغ
 • تاری دید

این سرطان‌ها، سرطان‌های اولیه مغز و سیستم عصبی مانند گلیوما یا لنفوم سیستم عصبی مرکزی (CNS) هستند. یعنی از جای دیگری مانند ریه شروع نشده و در آنجا پخش شده‌اند. تشخیص معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی، CT یا سایر تصویربرداری‌ها و احتمالاً بیوپسی انجام می‌شود. جراحی برای درمان سرطان مغز ممکن است یک گزینه باشد، اما شیمی ‌درمانی و پرتو درمانی احتمالاً گزینه‌های محتمل‌تری هستند.

سخن آخر

دستورالعمل‌های جدید غربالگری، درمان‌ها و پیشرفت‌های دیگر در مراقبت از سرطان به این معنی است که بسیاری از افراد مدت طولانی‌تری با وجود این بیماری زندگی می‌کنند. با این حال، تعداد افرادی که تحت تأثیر این ۱۰ سرطان کشنده در مردان قرار دارند، قابل توجه و نگران کننده است. سرطان ریه با اختلاف قابل توجهی در صدر فهرست قرار دارد. مهم است که با خطرات سرطان خود و این واقعیت که برخی از سرطان‌ها می‌توانند «تهدید خاموش» باشند، آشنا باشید، به این معنی که معمولاً تا زمانی که سرطان پیشرفت نکند علائمی ایجاد نمی‌کند. با پزشک خود صحبت کنید تا درک بهتری از عوامل خطر شخصی خود داشته باشید و تمام اقداماتی را که می‌توانید برای جلوگیری از سرطان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *