سلامت زنان, سلامت مردان

۱۰ دمنوش گیاهی مفید برای سلامتی

دمنوش گیاهی

انواع مختلف دمنوش گیاهی از جمله چای بابونه، نعناع و زنجبیل دارای خواص بسیاری برای سلامت انسان هستند و می‌توانند به سلامت قلب، هضم غذا، کیفیت خواب و غیره کمک کنند.

برخلاف چای‌های معمول که از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس دم می‌شوند، دمنوش گیاهی از میوه‌های خشک، گل‌ها، ادویه‌ها یا گیاهان تهیه می‌شود. برخی از دمنوش‌های گیاهی علاوه بر داشتن طعم خوب، دارای فوایدی برای سلامتی نیز هستند. در واقع، دمنوش‌های گیاهی سال‌ها است که به عنوان درمان طبیعی برای انواع بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله، لیستی از ۱۰ دمنوش گیاهی سالم جمع آوری شده است که به شما پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را امتحان کنید.

دمنوش گیاهی چیست؟

دمنوش گیاهی چای واقعی نیست؛ زیرا از برگ‌های چای تهیه نمی‌شود. بلکه دمنوش‌ها از خیساندن چیزهایی مانند میوه، گیاهان، ریشه، پوست، دانه‌ها و گل‌ها درست می‌شوند. اما از آنجایی که این نوشیدنی مانند چای واقعی دم می‌شود و افراد از نوشیدن آن لذت می‌برند، به آن دمنوش گیاهی می‌گویند.

چه تفاوتی با چای واقعی دارد؟

دمنوش‌ گیاهی را می‌توان از چیزهای مختلفی تهیه کرد؛ در حالی که چای واقعی از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس گرفته می‌شود. چهار چای واقعی عبارتند از چای سبز، سیاه، اولانگ و سفید.

چای سبز با گرم کردن برگ‌های چای به مدت کوتاهی پس از برداشت برگ چای، برای جلوگیری از واکنش برگ چای به اکسیژن تهیه می‌شود، در حالی که انواع چای سیاه و اولانگ تحت اکسیداسیون کامل یا کم قرار می‌گیرند که رنگ برگ‌ها را تیره‌تر می‌کند.

چای سفید، گونه‌ای از چای که طعم ملایم‌ تری دارد، قبل از باز شدن کامل برگ‌های گیاه چای برداشت می‌شود. برگ‌های چای سفید مانند چای سبز،اکسیده نمی‌شوند و همین امر باعث می‌شود این چای پس از دم‌کردن، سبک‌تر باشد.

یکی از تفاوت های عمده بین دمنوش‌های گیاهی و چای واقعی، محتوای کافئین آن است. دمنوش‌های گیاهی فاقد کافئین هستند، در حالی که چای واقعی حاوی کافئین طبیعی است. چای واقعی حاوی ترکیبات گیاهی است که از جنبه‌های مختلف سلامت انسان از جمله سلامت قلب و سلامت مغز حمایت می‌کند.

دمنوش بابونه

دمنوش یا چای بابونه بیش‌تر به دلیل اثرات آرام بخش خود شناخته شده است و اغلب به عنوان خواب آور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عمل، مطالعات نشان می‌دهند که این دمنوش می‌تواند کیفیت خواب را در افراد مسن و زنان پس از زایمان بهبود بخشد.

علاوه بر این، اعتقاد بر این است که بابونه دارای اثرات ضد باکتری، ضد التهابی و محافظت از کبد است. تحقیقات دیگر همچنین نشان می‌دهند که بابونه می‌تواند کنترل قند خون را بهبود ببخشد و علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش دهد.

خلاصه

دمنوش بابونه می‌تواند به بهبود کیفیت خواب، بهبود سلامت گوارش، تثبیت سطح قند خون و کاهش علائم PMS کمک کند.

دمنوش نعنا

اگرچه دمنوش یا چای نعناع بیش‌تر برای کمک به سلامت گوارش استفاده می‌شود؛ اما دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی نیز هست. چندین مطالعه علمی نشان داده‌اند که عصاره نعناع می‌تواند به تسکین سوء هاضمه، حالت تهوع، درد معده و سایر علائم سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که مشخص نیست که آیا مقدار نعناع موجود در دمنوش نعناع همان اثر مکمل‌های غلیظ مورد استفاده در این مطالعات را دارد یا خیر. بنابراین تحقیقات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است.

خلاصه

مطالعات نشان می‌دهند که عصاره نعناع می‌تواند به تسکین حالت تهوع، گرفتگی عضلات و معده درد کمک کند.

دمنوش زنجبیل

دمنوش یا چای زنجبیل سرشار از آنتی اکسیدان‌های مبارزه کننده با بیماری است و یک داروی شناخته شده برای تهوع محسوب می‌شود. مطالعات به طور مکرر نشان می‌دهند که زنجبیل در تسکین حالت تهوع، به ویژه در اوایل بارداری موثر است، اگرچه می‌تواند حالت تهوع ناشی از درمان‌های سرطان و جراحی را نیز تسکین دهد.

همچنین شواهد نشان می‌دهند که زنجبیل می‌تواند به پیشگیری از زخم معده، تسکین سوء هاضمه و کاهش درد مرتبط با قاعدگی کمک کند. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های زنجبیل می‌توانند کنترل قند خون و سطح چربی را در افراد مبتلا به دیابت بهبود بخشند.

خلاصه

چای زنجبیل می‌تواند به کاهش حالت تهوع، تسکین درد پریود و بهبود سطح قند و چربی خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

دمنوش هیبیسکوس

چای هیبیسکوس علاوه بر رنگ تند و طعم بی نظیرش، خواص مفیدی نیز دارد.

در واقع، اگرچه تحقیقات در این زمینه نتایج مختلفی را نشان می‌دهند، اما برخی مطالعات علمی نشان می‌دهند که هیبیسکوس می‌تواند به طور قابل توجهی کلسترول کل و کلسترول LDL (بد) را همراه با فشار خون کاهش دهد. علاوه بر این، پژوهش علمی دیگری نشان داده است که مصرف عصاره هیبیسکوس به مدت ۶ هفته به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را در بازیکنان مرد فوتبال کاهش می‌دهد.

با این حال، اگر از داروهای مدر استفاده می کنید، حتماً قبل از نوشیدن چای هیبیسکوس با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است این دمنوش گیاهی با داروهای شما تداخل داشته باشد.

خلاصه

چای هیبیسکوس می‌تواند به کاهش فشار خون، بهبود سطح کلسترول و کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.

دمنوش گیاهی اکیناسه

دمنوش اکیناسه یک داروی گیاهی محبوب است که گفته می شود برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی معمولی کاربرد دارد. شواهد نشان داده است که اکیناسه می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند و به دفاع از بدن در برابر عفونت‌ها کمک کند.

داروهای گیاهی برای تنظیم هورمون‌ها

اگرچه تحقیقات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است، اما برخی از مطالعات نیز نشان داده‌اند که دمنوش اکیناسه می‌تواند مدت زمان سرماخوردگی را کوتاه کند یا شدت علائم آن را کاهش دهد.

خلاصه

دمنوش گیاهی اکیناسه معمولا برای کوتاه کردن مدت سرماخوردگی استفاده می شود. با این حال، تحقیقات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است.

دمنوش گیاهی

دمنوش رویبوس

رویبوس یک دمنوش گیاهی می‌باشد که در طول تاریخ برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.

اگرچه تحقیقات بیش‌تری از اثر آن بر روی انسان مورد نیاز است، اما یک مطالعه علمی نشان داد که رویبوس ممکن است اثرات ضد آلرژی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که رویبوس می‌تواند از تشکیل استئوکلاست‌ها جلوگیری کند. استئوکلاست‌ها سلول‌هایی هستند که با برداشتن پوسته معدنی روی استخوان که برای حفظ، ترمیم و تغییر شکل اسکلت شما ضروری است، باعث شکسته شدن استخوان‌های قدیمی می‌شوند. اثرات این چای گیاهی ممکن است به افراد مبتلا به بیماری‌هایی که باعث تولید بیش از حد استئوکلاست‌ها می‌شوند، مانند پوکی استخوان، کمک کند.

علاوه بر این، برخی مطالعات علمی در گذشته نشان می‌دهند که دمنوش رویبوس می‌تواند باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول نیز بشود.

خلاصه

شواهد کلی نشان می‌دهند که چای رویبوس می‌تواند به بهبود سلامت استخوان‌ها و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند؛ اما مطالعات علمی بیش‌تری برای اثبات نهایی آن مورد نیاز است.

دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم گلی به دلیل خواص دارویی و فواید بسیار خود برای سلامت مغز شناخته شده است. آزمایشات علمی مختلف روی گیاه مریم گلی، تاثیر آن را در بهبود عملکرد شناختی مبتلایان به بیماری آلزایمر نشان داده است؛ اگرچه این آزمایشات دارای محدودیت هایی بودند.

همچنین تعدادی از مطالعات علمی در مورد فواید گیاه مریم گلی، بهبود عملکرد ذهنی و حافظه را در بزرگسالان سالم پس از مصرف یکی از چندین نوع مختلف عصاره مریم گلی نشان می‌دهند.

با این که تحقیقات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مریم گلی می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کل و کلسترول LDL (بد) کمک کند.

خلاصه

چندین پژوهش علمی نشان داده‌اند که گیاه مریم گلی بر عملکرد شناختی، حافظه و سلامت قلب موثر است و آن را بهبود می‌بخشد.

دمنوش گیاهی بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه طعمی سبک و لیمویی دارد و به نظر می‌رسد که فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

بر اساس نتایج یک پژوهش علمی، نوشیدن دمنوش بادرنجبویه به مدت ۶ هفته باعث بهبود سفتی شریان شد که یک عامل خطر برای بیماری قلبی، سکته مغزی و زوال ذهنی است. تحقیقات همچنین نشان داده است که نوشیدن بادرنجبویه می‌تواند آنزیم‌های آنتی اکسیدان طبیعی بدن را افزایش دهد که به محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می‌کند.

علاوه بر این، یک بررسی نشان داد که بادرنجبویه حتی می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را بدون ایجاد عوارض جانبی جدی، بهبود بخشد.

خلاصه

مطالعات اولیه نشان داده است که دمنوش بادرنجبویه می‌تواند به افزایش سطح آنتی اکسیدان، بهبود سلامت قلب و کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک کند.

چای میوه‌ای رز هیپ

چای رز هیپ سرشار از ویتامین C و ترکیبات گیاهی مفید با خواص ضد التهابی است.
چندین مطالعه قدیمی نشان داده‌اند که پودر گل رز می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود علائم مرتبط با آرتریت روماتوئید (RA) و استئوآرتریت (OA)، از جمله تسکین درد کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که گل رز می‌تواند برای کنترل وزن نیز مفید باشد و به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و چربی شکم کمک کند.
با این حال، مطالعات انسانی جدیدتری برای تایید فواید احتمالی چای رز هیپ مورد نیاز است.

خلاصه

چای رز هیپ می‌تواند التهاب و درد مرتبط با آرتریت را کاهش دهد. این دمنوش همچنین می‌تواند به مدیریت وزن کمک کند.

دمنوش گیاهی گل ساعتی

دمنوش گل ساعتی در طب سنتی برای تسکین اضطراب و بهبود خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که مصرف عصاره گل ساعتی به مدت ۲ هفته کیفیت خواب را در افراد مبتلا به بی خوابی بهبود می‌بخشد، اگرچه که بهبود خواب ناشی از مصرف ان دمنوش تفاوت قابل توجهی با عدم مصرف آن ندارد.

برخی تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که گیاه گل ساعتی می‌تواند به تسکین علائم اضطراب، به ویژه در طول عمل‌های دندانپزشکی کمک کند.

خلاصه

مطالعات نشان داده اند که دمنوش گل ساعتی می‌تواند خواب و اضطراب را بهبود ببخشد.

فواید دمنوش گیاهی برای استرس و اضطراب

یکی از قابل توجه ترین فواید دمنوش گیاهی، تسکین استرس و اضطراب است.

بنا به گفته متخصصان تغذیه، دمنوش گیاهی یک درمان رایج برای افرادی است که به دنبال روشی طبیعی برای کاهش استرس یا مدیریت اضطراب خود هستند. داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی دمنوش‌های گیاهی مانند بادرنجبویه، بابونه، ریحان مقدس و اسطوخودوس می‌توانند به افراد کمک کنند تا احساس آرامش کنند.

به طور خاص، یک مطالعه علمی در این زمینه نشان می‌دهد که مصرف دمنوش گیاهی اسطوخودوس می‌تواند سطح افسردگی و اضطراب را در یک فرد مسن کاهش دهد. داده‌های دیگر نشان می‌دهند که سطح کورتیزول خون با مصرف چای گیاهی کاهش می‌یابد و این نشان دهنده کاهش استرس است. البته لطفا توجه داشته باشید که این تاثیرات مثبت بر استرس ممکن است به دلیل آرامش‌ ناشی از نوشیدن یک فنجان چای باشد تا کاهش واقعی استرس به خاطر نوشیدن آن نوع چای. همچنین لازم به ذکر است که داده‌های موجود بر اساس جامعه نمونه کوچک جمع آوری شده است و محققان، جمعیت‌های متنوع را در پژوهش خود ارزیابی نکردند.

نحوه دم کردن دمنوش گیاهی برای حداکثر استفاده از فواید آن

دمنوش گیاهی با خیساندن مواد در آب جوش در یک بازه زمانی خاص قبل از نوشیدن، دم می‌شود و سپس می‌توانید از آن لذت ببرید. زمان مورد نیاز برای دم کردن دمنوش گیاهی می‌تواند از ۵ دقیقه تا ۱۵ دقیقه متغیر باشد.

دمنوش گیاهی را می‌توان از مواد خشکی تهیه کرد که از قبل آماده شده و به صورت خرده فروشی در عطاری موجود هستند. از طرف دیگر، دمنوش گیاهی را می‌توان با خیساندن مواد تازه مانند ریشه زنجبیل، ریشه زردچوبه یا بادرنجبویه نیز تهیه کرد تا زمانی که غلظت مورد نظر به دست آید. چای را می‌توان در آب سرد نیز خیس کرد. این فرآیند منجر به آماده شدن چای معطر تری می‌شود، اما زمان بیش‌تری برای دم کشیدن آن (گاهی تا ۱۲ ساعت یا بیش‌تر) طول می‌کشد.

پژوهش‌هایی انجام شده‌اند که زمان‌ ایده‌آل برای دم کردن چای واقعی را برای حفظ حداکثر فواید و آنتی‌اکسیدان موجود در چای نشان می‌دهند. اما این اطلاعات برای دمنوش‌های گیاهی در دسترس نیست.

سخن آخر

دمنوش‌های گیاهی طعم‌های متنوعی دارند و به طور طبیعی بدون قند و کالری هستند.

بسیاری از دمنوش‌های گیاهی خواص و فواید بسیاری برای سلامتی دارند و علم مدرن شروع به تأیید برخی از کاربردهای سنتی آن‌ها کرده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که برای اطلاع دقیق از اثرات نوشیدن دمنوش گیاهی به جای مصرف عصاره یا سایر مکمل‌ها، تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *