کودک, نگهداری از کودک

چگونه برای کودک خود وقت بیشتری بگذاریم؟

وقت گذاشتن برای کودک

متعادل کردن زمان برای کودک با وجود تعهدات و فعالیت‌هایی که بیرون از خانه دارید، به‌ ویژه زمانی که کودک شما کمی بزرگ‌تر می‌شود یکی از چالش‌ برانگیزترین جنبه‌های نگهداری از کودک است،. شما می‌خواهید زمانی را به عنوان یک خانواده با یکدیگر بگذرانید تا بتوانید روابط سالم با کودک خود برقرار کنید؛ اما گاهی اوقات تلاش برای وقت گذاشتن برای کودک با تمام تعهدات کاری و فعالیت‌های فرزندانتان سخت‌تر از حد انتظار است.

اگر دلیل شما برای وقت نگذاشتن برای کودک این است که شما و کودک شما خسته هستید، احتمالاً خانواده شما با ایجاد تعادل بین کار، مهد کودک و فعالیت‌های اعضای خانواده چالش دارد و دست و پنجه نرم می‌کند. در این مقاله در مورد چند نکته مختصر برای اصلاح برنامه‌های روزانه خانواده‌ شما و در عین حال گذراندن زمان با کیفیت با یکدیگر به عنوان یک خانواده صحبت خواهیم کرد. 

یک زمان مشخص برای وقت گذراندن با کودک تعیین کنید

چه یک بعد از ظهر یا عصر یک روز در هفته را برای وقت گذراندن با خانواده و کودک خود کنار بگذارید، گذراندن زمان با کودک و خانواده می‌تواند خاطراتی برای شما ایجاد کند که برای تمام عمر باقی می‌مانند. چه این زمان برای فیلم دیدن همراه یکدیگر در شب باشد، چه بیرون رفتن در شب، چه بازی در شب یا حتی هفته‌ای یک بار دوچرخه سواری خانوادگی، نکته مهم این است که حداقل یک بار در هفته زمانی را برای با هم بودن با خانواده خود و وقت گذاشتن برای کودک در نظر بگیرید.

زمانی را به استراحت و گفتگو با یکدیگر اختصاص دهید. ممکن است از چیزهایی که در مورد کودک خود در این زمان‌ها یاد می‌گیرید یا نحوه ارتباط خود به عنوان یک خانواده شگفت زده شوید. در ادامه چند کار دیگر را برای شما قرار می‌دهیم که می‌توانید در زمان تعیین شده برای وقت گذراندن با کودک و خانواده خود انجام دهید:

  • در یک رویداد اجتماعی شرکت کنید: چه در یک کنسرت یا در یک فستیوال محلی شرکت کنید، گذراندن وقت با یکدیگر در خارج از خانه می‌تواند روشی عالی برای لذت بردن از وقت گذراندن با کودک خود باشد.
  • روزهای بارانی یا روزهای برفی را خاص کنید: این که برف یا باران شدید ببارد معمولاً اتفاق نمی‌افتد؛ اما وقتی این اتفاق می‌افتد، از این زمان غیر منتظره برای با هم بودن استفاده کنید. برای فعالیت‌های روز بارانی برنامه‌ریزی کنید، یک آدم برفی بسازید، روز را در پیژامه خود با خوردن تنقلات و تماشای برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌تان بگذرانید، شیرینی بپزید، با یکدیگر غذا را داخل خانه درست کنید یا با یکدیگر روی یک پازل کار کنید. نکته مهم این است که زمانی را به عنوان یک خانواده با هم بگذرانید و برای کودک خود وقت بگذارید.
  • به وعده‌های غذایی اهمیت ببخشید: چه صبحانه و چه شام، سعی کنید وعده‌های غذایی را در کنار یکدیگر به عنوان یک خانواده در اولویت قرار دهید. با شلوغ شدن برنامه‌ها و بزرگ‌تر شدن بچه‌ها، این موضوع بیش‌تر به یک چالش تبدیل می‌شود؛ اما تحقیقات به طور مکرر نشان داده است که خوردن یک وعده غذایی همراه با هم تاثیر مثبتی روی کودک دارد. حتی اگر بتوانید فقط یک یا دو بار در هفته شام بخورید، بهتر است از هیچ است. 

به کودک خود اجازه دهید تا فعالیت‌های خود را انتخاب کند

بسیاری از والدین با نیت خیر کودک خود را برای فعالیت‌هایی که کودک واقعاً به آن‌ها علاقه‌ای ندارد یا در آن‌ها خوب نیست، ثبت نام می‌کنند و سپس چیزی که با آن مواجه می‌شوند جنگ قدرت و درگیری با فرزند خود است. این کار نه تنها نتیجه معکوس دارد و کودک از آن بهره‌ای نمی‌برد، بلکه ثبت نام کودک برای فعالیت‌هایی که هیچ فایده‌ای برای کودک ندارد و به آن علاقه‌ای ندارد، می‌تواند به وقت گذراندن با کودک و خانواده آسیب بزند.

البته، اگر کودک شما مدام التماس می‌کند تا او را در فعالیت‌ها خاصی ثبت نام کنید و سپس می‌خواهد آن را ترک کند، این مسئله دیگری است. فقط قبل از مشارکت کودک در یک کلاس آموزشی خاص، اطمینان حاصل کنید که کودک شما واقعاً به این فعالیت علاقه مند است. همچنین، به خاطر داشته باشید که حتی در سنین پایین، کودکان علایق و رویاهایی پیدا می‌کنند که می‌خواهند آن‌ها را دنبال کنند. این احتمال وجود دارد که اهداف کودک همان رویاهایی نباشند که شما برای فرزند خود دارید. مراقب باشید که به اهداف کودک خود احترام بگذارید و درخواست‌هایی که در مورد فعالیت کودک دارید را فقط در جایی که عملی است مطرح با او مطرح کنید.

علاقه کودک خود را مشخص کنید

اگر کودک شما می‌گوید که یک فعالیت “ممکن است” سرگرم کننده باشد، از ثبت نام کودک در آن فعالیت به مدت یک فصل یا سال کامل اجتناب کنید و او را در دوره‌های کوتاه‌تری ثبت نام کنید. اگر کودک شما آن را دوست نداشته باشد، می‌تواند برای او و سایر کودکان مشارکت کننده در آن کلاس مشکل ایجاد کند.

بسیاری از تیم‌های آموزشی یا تفریحی برای تشکیل یک گروه به تعداد معینی از شرکت کنندگان یا کودکان متکی هستند و یک خروج از برنامه در آخرین لحظه می‌تواند روی همه افراد دیگر تاثیر بگذارد. بنابراین اگر در مورد ادامه دادن یک کلاس آموزشی برای کودک خود مطمئن نیستید، به جای آن کودک خود را برای یک مینی کمپ، یک دوره یک هفته‌ای یا دوره‌ای با زمانی نسبتا کوتاه‌تر ثبت نام کنید. اگر کودک شما آن را دوست داشت، پس همیشه می‌توانید در آینده به دنبال کلاس دیگری در آن زمینه برای او باشید.

نشانه‌های شلوغ کردن بیش از حد برنامه کودک

مراقب علائم و نشانه‌هایی باشید که نشان می‌دهند برای کودک خود بیش از حد برنامه ریزی کرده‌اید. اگر راندمان آموزشی کودک شروع به افت شدید کرد یا از سمت مهد کودک و مدرسه یادداشتی دریافت کردید که می‌گوید او اغلب بعد از زمان صبح به خواب می‌رود، ممکن است بیش از حد از کودک خود انتظار داشته باشید. سن، شخصیت و مهارت‌های گروهی کودک خود را قبل از ثبت نام او در یک فعالیت را در نظر داشته باشید. برخی از کودکان می‌توانند با موفقیت بسیاری از کارها را مدیریت کنند؛ در حالی که برخی دیگر تحت فشار قرار می‌گیرند و اذیت می‌شوند. 

وقت گذاشتن برای کودک

تعهدات زمانی را در نظر بگیرید

بله گفتن به بسیاری از کارهای اضافی می‌تواند وقت ارزشمندی که می‌توانید با کودک و خانواده صرف کنید را بگیرد. چه درگیر پروژه‌های داوطلبانه متعددی باشید و چه کودک شما در یک ورزش رقابتی شرکت می‌کند یا یک ساز می‌نوازد، ممکن است تمرینات و زمان بیش‌تری برای این کارها لازم باشد.

شما باید تصمیم بگیرید که آیا این تعهدات زمانی ارزشش را دارند یا خیر. خانواده‌های تحت فشار زمان ممکن است بهتر باشد که ترجیح دهند به جای کلاس آموزشی، با کودک خود تفریح کنند یا به درخواست‌هایی که زمان آنها را بیش از حد می‌گیرند، نه بگویند. نکته کلیدی این است که اطمینان حاصل کنید که هنوز به عنوان یک خانواده مدتی از کارتان فاصله می‌گیرید و برای کودک خود وقت می‌گذارید. 

البته زمانی که کودک کلاس می‌رود یا ورزش می‌کند نیز ممکن است ارتباط خانوادگی قابل توجهی بین شما اتفاق بیفتد. اگر از سفرهای کاری خود نهایت استفاده را ببرید و زمانی را با هم به عنوان خانواده برنامه ریزی کنید تا امکان وقت گذاشتن برای کودک را داشته باشید، مشکلی پیش نمی‌آید. فقط مطمئن شوید که قصد دارید وقت خود را با هم بگذرانید، حتی اگر صرف یک وعده غذایی در راه خانه باشد.

کارهای خانه را با یکدیگر تقسیم کنید 

اگر همه اعضای خانواده در فعالیت های فوق برنامه شرکت کنند یا کارهای خارج از خانه داشته باشند، انجام کارهای روزمره خانه ممکن است سخت‌تر باشد. یک جلسه خانوادگی برگزار کنید و در مورد این صحبت کنید که چگونه هر فرد خانواده می‌تواند برای انجام کارهای خانه وارد مشارکت داشته باشد. بی انصافی است که همه مسئولیت‌های خانه بر دوش یک نفر باشد. به علاوه، این موضوع اولویت بندی زمان خانواده را سخت تر می‌‌کند.

اگر انتظارات خود را از قبل تعیین کنید، هرگونه غر زدن به حداقل می رسد. حتی کودکان خردسال می‌توانند به چیدن میز، تمیز کردن ظروف یا خالی کردن سطل‌های زباله و بردن آن به بیرون از خانه کمک کنند. در ادامه چند راه وجود دارد که می‌توانید از تلاش خود نهایت استفاده را ببرید:

  • کارهای خانه را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید: به جای این که سعی کنید کل خانه را در یک روز تمیز کنید، سعی کنید برای هر کار خانه، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را در یک روز از هفته تعیین کنید و آن را به یکی از اعضای خانواده اختصاص دهید. ممکن است دوشنبه‌ها گردگیری کنید، سه شنبه‌ها خانه مرتب کنید، چهارشنبه‌ها جاروبرقی بکشید، پنج شنبه‌ها توالت ها را تمیز کنید و غیره.
  • کارهای خانه را با همکاری کل خانواده انجام دهید: اگر برف جلوی خانه نیاز به پارو شدن دارد، برگ‌های حیاط نیاز به جمع شدن دارند یا گاراژ باید تمیز شود، سعی کنید زمانی را برای انجام این کارها به صورت خانوادگی اختصاص دهید. انجام این کارها همراه با هم باعث ایجاد کار تیمی می‌شود و کار می‌تواند بسیار سریع‌تر انجام شود. به علاوه، حتماً در زمان انجام کارها می‌خندید و با یکدیگر تعامل می‌کنید. حتی اگر این ایده در ابتدا به نظر جالب نرسد، اما نحوه برخورد شما با آن می‌تواند تفاوت بسیاری ایجاد کند.
  • سیستمی برای انجام کارهای بزرگ ایجاد کنید: این غیر واقعی است که سعی کنید ۱۰ بار لباس‌ها را در روز جمعه بشورید. به خصوص اگر می‌خواهید زمانی را با یکدیگر به عنوان خانواده بگذرانید و وقت بگذارید یا کودک شما می‌خواهد او را به بیرون ببرید تا بازی کند. می‌توانید سعی کنید هر روز مقداری لباس بشویید و آن‌ها را همراه با کل خانواده در کنار تماشای یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه بعد از شام تا کنید.
  • تصمیم بگیرید چه کارهایی را می‌توانید رها کنید: مواقعی وجود دارد که رها کردن برخی از کارها کاملاً قابل قبول است؛ به خصوص اگر به جای آن تصمیم بگیرید که به وقت گذاشتن برای کودک خود اهمیت دهید و زمان خود را به عنوان خانواده بگذرانید. این ممکن است به معنای انجام ندادن گرد گیری و به جای آن یک بازی با کودک خود باشد. نکته مهم این است که اجازه ندهید فهرست طولانی کارهای خانه شما را دچار مشکل کند. بلکه به دنبال راه‌هایی برای کاهش وظایف و اولویت بندی برای خانواده خود باشید.

حمایت متقابل را تشویق کنید

زمانی که برنامه‌ها اجازه می‌دهند، کودکان خود را تشویق کنید که بیایند و خواهر و برادر کوچک‌تر خود را در هر فرصتی تشویق کنند. چه کودک کوچک شما ورزش کند، چه در هنر شرکت کند یا در یک تیم رباتیک شرکت کند، مهم است که کل خانواده از یکدیگر حمایت کنند. البته این حمایت‌ها نباید به قیمت فعالیت‌ها یا تعهدات خود کودکان دیگر تمام شود؛ بلکه زمانی که برنامه های خود آن‌ها اجازه می‌دهد، این کار باید یک اتفاق عادی باشد.

زمانی که تمام خانواده برای حمایت از کودک و تشویق او حضور دارند، واقعاً برای یک کودک معنادار است. بنابراین مطمئن شوید که تا جایی که می‌توانید فرصت‌هایی برای این نوع تشویق و حمایت از خانواده ایجاد می‌کنید.

برای تعطیلی خانوادگی برنامه ریزی کنید

چه برای تعطیلات خانوادگی برنامه ریزی کنید، یک روز در ماه را برای گشتن در یک مناطق نزدیک به خانه اختصاص دهید یا یک روز بدون تکنولوژی برای کل خانواده ترتیب دهید، مهم است که همه اعضای خانواده فرصت‌های منظمی برای رفع فشار روانی و تجدید ارتباط داشته باشند. درست مانند بزرگسالان، کودکان نیز از احساس فشارهای زندگی مستثنی نیستند.

آن‌ها نیز مانند شما استرس، ناامیدی، سردرگمی، عصبانیت و خستگی را تجربه می کنند. به همین دلیل، مهم است که برای فعالیت‌های آرامش‌ بخش یا استراحت برنامه‌ریزی کنید تا کودکان بتوانند آرام شوند و چیزهایی را که آزارشان می‌دهند، از ذهن خود کنار بگذارند.

وقت گذاشتن برای کودک در تعطیلات همچنین روشی عالی برای استراحت و گذراندن زمان با کیفیت با هم است.

تعطیلات می‌تواند به دور کردن اعضای خانواده از برنامه معمولی روزانه کمک کند و در عین حال آن‌ها را در معرض مناطق، غذاها و فعالیت‌های جدید قرار دهد. همچنین تعطیلات خانوادگی فواید زیادی از نظر سلامتی برای همه افراد خانواده دارد. تعطیلات خانوادگی می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد و به همه کمک کند که آرامش داشته باشند. همچنین اگر پیاده روی، شنا و سایر ورزش‌های هوازی انجام می‌دهید، این برای قلب و ریه‌های خانواده شما نیز مفید خواهد بود.

کمک در انجام تکالیف و کارهای کودک

زمانی که کودکان کوچک هستند، فرصت‌های زیادی برای تمرین املای کلمات، مسائل ریاضی و تمرین روخوانی وجود دارد. اما حتی وقتی بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، هنوز کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای کمک به آن‌ها انجام دهید. چرا به جای رقابت با تکالیف مدرسه برای وقت گذاشتن برای کودک خود، به کمک کودک خود نیایید و در صورت نیاز به او کمک نکنید؟

با پرس و جو کردن از کودک در مورد مطالب درسی، به او کمک کنید برای یک آزمون مطالعه کند. یا اگر کودک شما روی یک مقاله تحقیقاتی کار می‌کند، با او بنشینید و به او کمک کنید تا منابع معتبر پیدا کند. البته، شما نباید تکالیف مدرسه را برای او انجام دهید؛ اما کمک به او و صحبت کردن با او در مورد آنچه که فکر می‌کنند، روش مناسبی برای ایجاد پیوند عاطفی و وقت گذاشتن برای کودک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *