آموزش, بازی و سرگرمی, کودک, نگهداری از کودک

فواید آشنایی کودک با طبیعت

فواید آشنایی و بازی کودک در طبیعت

حتماً به عنوان یک پدر یا مادر در مورد اهمیت زمان بازی برای کودک خود، چه از والدین خود یا از والدین دیگر توصیه‌هایی را شنیده‌اید. حقیقت این است که کودک شما نیاز دارد مرتب به بیرون برود و زمان خود را در میان طبیعت بگذراند تا رشد طبیعی و مطلوبی داشته باشد. در این مقاله با جزئیات بیش‌تر در مورد این که چرا بیرون رفتن و درگیر شدن با طبیعت و آشنایی کودک با طبیعت برای کودک شما از اهمیت زیادی برخوردار است، صحبت می‌کنیم و توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

بدون برنامه ریزی، زمانی را در طبیعت بگذرانید تا کودک شما در فضای باز بازی کند

بازی در داخل خانه به یک چیز “عادی برای کودکان ما تبدیل شده است. بر خلاف گذشته، کودکان مجبور هستند برای به دست آوردن اشتیاق مورد نیاز برای بازی در فضای باز بجنگند. با این همه چیز آشفته در برنامه‌های روزانه امروز، این موضوع دیگر آسان نیست. اغلب آنقدر برنامه‌ریزی کودک پر و فشرده می‌شود که در نهایت مانند بزرگسالان یک زندگی با مدیریت زمان فشرده را تجربه می‌کنند.

کودکانی هستند که آنقدر به مانیتور کامپیوتر وابسته هستند که به سختی می‌دانند در دنیای واقعی چه می‌گذرد. و پس از آن کودکانی هستند که آنقدر بیش از حد محافظت می‌شوند که به سختی از خانه بیرون می‌روند. هر چقدر هم که ممکن است این شرایط ناگوار به نظر برسد، اما مجموع همه این اتفاقات ما را به از بین رفتن بازی کودک در طبیعت و فضای باز نزدیک کرده است. با کنار گذاشتن یک زمان بدون برنامه ریزی برای بازی در طبیعت، می‌توانیم بازی کودک در فضای باز را دوباره احیا کنیم. والدین همیشه می‌توانند راه هایی برای ایمن نگه داشتن فرزندان خود در حین بازی در فضای باز پیدا کنند. ایمنی در مورد بازی کودک در طبیعت، بیش‌تر در مورد هدف است تا شانس. اگر در تلاش خود موفق باشید، کودکی خواهید داشت که از اعتماد به نفس، خودباوری و سلامتی مناسب برخوردار است.

کودکانی که در طبیعت در فضای باز بازی می‌کنند، خود به خود یاد می‌گیرند که چگونه در زندگی ریسک‌های مناسب را انجام دهند. تعداد بی نهایت بازی وجود دارد که می توان در فضای باز بازی کرد. بنابراین، بچه ها نیز خلاقیت خود را برای بازی به کار می‌گیرند. گزارشات منتشر شده نشان می‌دهند که چگونه کوهنوردانی که هیچ هایک می‌کنند و با کوله‌ پشتی در سفر هستند، می‌توانند معماهایی را که نیاز به خلاقیت دارند راحت‌تر از دیگرانی که معمولاً به سفر نمی‌روند را حل کنند.

زمان تلویزیون و کامپیوتر را برای کودک خود محدود کنید

بسیاری از کودکان بیش از ۷ ساعت در روز را در مقابل صفحه نمایش می‌گذرانند. تلویزیون، کامپیوتر یا تلفن هوشمند، مانع از رشد کودک می‌شود. حقیقت جهانی این است که هیچ مقدار از قوانین زمان نمایش برای بچه های ما کار مثبتی انجام نمی‌دهند. گاهی اوقات ما هم مقصریم. ما از تلویزیون می خواهیم که برای یک استراحت ۲۰ دقیقه ای به کمک ما بیاید تا بتوانیم در آرامش برای خودمان زمان داشته باشیم.

در نهایت، همه ما در نهایت احساس گناه می کنیم. اما با کمی انگیزه و اشتیاق، همه این‌ها می‌توانند تغییر کنند. برای لحظه‌ای، تمام شکایات درونی خود را کنار بگذارید و اجازه دهید کودک شما به بیرون در پارک یا فضای سبز برود تا هوای تازه بخورد. بازی در پارک یا فضای سبز نه تنها کودک را از صفحه نمایش تلویزیون که وقت او را تلف می‌کند دور نگه می‌دارد، بلکه سلامت کلی کودک را نیز افزایش می‌دهد. لازم نیست هر روز کودک خود را به پارک ببرید. کودک می‌تواند در حیاط مجتمع با هم سن و سالان خود بازی کند، در محوطه باغ چند درخت بکارد، در خیابان دوچرخه سواری کند، در نزدیکی خانه پیاده روی کند یا به سادگی با شما به پیاده روی برود.

شاید هر ماه یک بار بتوانید برنامه ریزی بزرگتری داشته باشید. وقتی بچه ها بیرون می آیند، به طور خودکار از تلویزیون و بازی های ویدیویی فاصله می گیرند. دیدن فضای باز و طبیعت برای آن‌ها بسیار آرامش بخش و مفید خواهد بود.

فواید جسمی و روحی

طبیعتی که در تلویزیون می بینیم، در دنیای واقعی بسیار متفاوت است. بنابراین، تنها راه برای تجربه کامل طبیعت این است که از در خانه بیرون بیایید. به خاطر صدای آواز پرندگان، زنبورها، طعم توت‌های وحشی، غروب گرفته تا موارد دیگر که کم‌تر دیده می‌شوند، بهتر است توقف کنیم و طبیعت را در در مکانی آرام تجربه کنیم. هیچ وسیله الکتریکی نمی‌تواند جایگزین ارتباط طبیعی با مادر طبیعت شود.

ارتباط مستقیم با طبیعت برای کودک فواید روحی و جسمی بسیاری به همراه دارد. ثابت شده است که طبیعت باعث بهبود خلق و خو، کاهش افسردگی و همچنین کاهش خستگی ذهنی می‌شود. کودکانی که درگیر بازی مداوم در فضای باز هستند، از انعطاف پذیری و مهارت های حرکتی درشت نیز بهره مند می‌شوند. زمان بیش‌تر در فضای باز نیز بینایی کودک را بهبود می‌بخشد و التهاب بدن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، می‌تواند با بهبود سطح تمرکز به کودک در زندگی تحصیلی او در آینده کمک کند. بهترین کار توسط شما این است که به کودک خود بپیوندید و همراه با یکدیگر به طبیعت و فضای باز بروید. یک محیط طبیعی باعث شروع برخی از بهترین مکالمات خانوادگی می‌شود و این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا عشق خود را به طبیعت با فرزندان خود به اشتراک بگذارید.

طبیعت بهترین خصوصیات را در کودک شما تقویت می‌کند

در تئوری، بازی در داخل خانه آسان به نظر می‌رسد؛ زیرا ما دیگر نباید نگران آفتاب، برف، باران، غریبه‌ها و غیره باشیم. با این حال، محیط کنترل شده پتانسیل کودک را محدود می‌کند. مزایای بازی در طبیعت تقریبا بی نهایت است. گذراندن وقت در طبیعت ذهن کودک را شاداب نگه می دارد. علاوه بر این، کودک را در معرض موقعیت‌های مختلفی قرار می‌دهد که در آن مجبور می‌شود چیزهای جدید یاد بگیرد و با شرایط موجود سازگار شود. به عنوان مثال، بازی در ارتفاعات و شرایط و سطوح ناهموار به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت های هماهنگی و تعادل خود را تقویت کنند.

در بازی، کودک از درختان یا اشیاء دیگر بالا می رود که به او کمک می‌کند تا خطرات موجود در این فرآیند را درک کند. او در ارزیابی و تشخیص ریسک بهتر می‌شود. حتی اگر آسیب جزئی داشته باشد، چیزی در او رشد می‌کند. کودک همچنین مهارت‌های حل مسئله را یاد می‌گیرد و علاقه عمیق تری نسبت به ورزش های فیزیکی مانند تنیس و بیس بال پیدا می‌کند. علاوه بر این، کودکان با یادگیری و سازگاری با دنیای بیرون، هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی قوی‌تر می‌شوند. بنابراین، آن پدر و مادری نباشید که قادر به غلبه بر ترس خود از فضای باز نیست، در غیر این صورت کودک خود را از تمام فواید و خوبی‌هایی که طبیعت ارائه می‌دهد محروم خواهید کرد

فواید آشنایی و بازی کودک در طبیعت

آزادی کودک را به او برمی‌گرداند

در عصر و زمان امروز، برای والدین آسان است که در مورد خطرات و بدی‌های بازی کودک در فضای باز فکر کنند. ما نمی‌گوییم نظارت بزرگسالان بر بازی کودک مورد نیاز نیست و همچنین پیشنهاد نمی‌کنیم که کودکان حتی پس از روشن شدن چراغ‌های خیابان مدت زیادی را بیرون بگذرانند. با این حال، این ترس‌ها یا خطراتی که از آن می‌ترسیم ممکن است به اتفاق بد برای کودکان نشود. تعداد کودکانی که در اثر سقوط از تخت خود یا حادثه‌ای در خانه آسیب جدی می‌بینند، بیش‌تر از بازی در فضای باز است. آیا با غرق شدن در ایده‌ها و ترس‌های خود در مورد بازی کودک در فضای باز و با محدود کردن آزادی او به کودک خود آسیب بزرگی نمی‌رسانیم؟

به یاد داشته باشید، ترس از بیرون رفتن کودک از منزل، شخصیت فرزند شما را به طوری شکل نمی‌دهد که شایسته او باشد. یک کودکی عادی، کودکی است که ماجراجویی‌های سالم در فضای باز می‌کند و ما نمی‌توانیم فرزندان خود را از آن محروم کنیم. تخمین زده می‌شود که کودکان امروزه ۵۶ درصد بیش‌تر وقت خود را در داخل خانه سپری می‌کنند تا بازی در بیرون از خانه. والدین ما بدون نقص نبودند، اما آن‌ها به ما آزادی کافی برای ارتباط با طبیعت در کودکی را دادند. بنابراین نگه داشتن کودک در خانه که بیش‌تر شبیه بازداشت خانگی است، بسیار گیج کننده است. این برای کودک مایه تاسف است زیرا او بسیاری از خاطرات سرگرم کننده را که فقط طبیعت می‌تواند به او بدهد، از دست می‌دهد.

مزایای اجتماعی

گوشی هوشمند گران قیمت وقتی اپلیکیشن رسانه اجتماعی و بازی را از روی آن برداریم خود به خود خسته کننده می‌شود. تلویزیون بدون کابل جالب نیست. بازی‌های ویدیویی دیگر سرگرم کننده نیستند مگر اینکه ارتقاء داده شوند. اعتراف کنیم؛ بچه های ما تا حدی به عادات خود ویرانگر گره خورده‌اند که اصلاً زندگی اجتماعی ندارند. حداقل، نه یک زندگی اجتماعی سالم.

وقتی کودک برای بازی از خانه بیرون م‌ آیند، فرصت‌های زیادی برای تعامل با سایر هم‌ بازی‌های خود پیدا می‌کنند. در فضای باز و طبیعت، کودکان می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، به یکدیگر کمک کنند، یادگیری خود را به اشتراک بگذارند و مشکلات را با هم حل کنند. کودکان اغلب برای داشتن بهترین تجربه با هم همکاری می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است دوستی پیدا کنند تا در مواقع ضروری به آن‌ها کمک کند. علاوه بر این، بازی در فضای سبز به کودکان کمک می‌کند تا آزادانه عمل کنند و هم زمان از مسئولیت خود فرار نمی‌کنند.

هوش کودک را تقویت می‌کند

قبلاً ثابت شده است که طبیعت کودکان را از استرس محافظت می‌کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ در کالیفرنیا با شرکت ۶۰ شرکت کننده نشان داد که چگونه پیاده روی در طبیعت می‌تواند استرس را از بین ببرد. این بخش خوب ماجراست: پیاده روی در طبیعت باعث افزایش هوش در کودکان نیز می‌شود. در حالی که اینترنت می‌تواند ما را باهوش کند، اما در ارائه دانش تجربی یا هوش خیابانی که برای زندگی لازم است شکست خواهد خورد. بنابراین کودک به بازی در طبیعت نیاز دارد.

بسته به قرار گرفتن در محیط، اثر این کار ممکن است نسبتاً کم یا بزرگ باشد. با این حال، حتی ذره‌ای از این تجربیات برای دانشگاه و همچنین سایر زمینه‌های زندگی کودک در آینده مهم است. همه ما می‌دانیم که کودکان شاد، بدون استرس و باهوش احتمال بیش‌تری برای موفقیت در زندگی دارند. زمانی که در طبیعت می گذرانید، تمام این مزایا را برای فرزندان شما به ارمغان می آورد.

اعتماد به نفس کودکان را بهبود می‌بخشد

اعتماد به نفس واقعی برنده شدن در یک مسابقه بازی ویدیویی نیست. همچنین، پیروزی در یک نبرد لفظی با پدربزرگی که از سر عشق به نوه خود آماده برای باخت است نیز نیست. شما می توانید مشکل اعتماد به نفس کودک خود را تا حد زیادی با اجازه دادن به او برای بازی در طبیعت و فضای سبز حل کنید. جایی که کودک شما می‌تواند با دنیای واقعی رو در رو شود.

طبیعت می‌تواند به عنوان یک ابزار درمانی عالی برای کودکانی که از اعتماد به نفس پایین رنج می‌برند، عمل کند. کودکانی که در ارتباط با دنیای طبیعت قرار می‌گیرند، مقدار بیش‌تری از خود کنترلی، صلح و انضباط را تجربه می‌کنند. با داشتن چنین ویژگی‌هایی سطح اعتماد به نفس یک فرد مطمئناً بالا می‌رود.

سایر مزایای مهم ارتباط کودک با طبیعت

  • کودکانی که بیش‌تر در طبیعت و فضای سبز بازی می‌کنند، کم‌تر از کودکانی که در فضای داخل خانه محدود شده‌اند، بیمار می‌شوند. رفتن منظم به دنیای بیرون از خانه، سیستم ایمنی فرد را تقویت می‌کند. در نتیجه، کودک می‌تواند بهتر با بیماری مبارزه کند.
  • به گفته ویکی پدیا، چاقی باعث مرگ بی موقع بیش از ۱۲۰۰۰۰ نفر شده است. کودکانی که زمان بیش‌تری را با محیط های فضای سبز و طبیعت می‌گذرانند، کم‌تر در معرض خطر چاقی قرار دارند. فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی، قدم زدن یا بازی در طبیعت می‌تواند آن‌ها را فعال نگه دارد و همچنین به کاهش وزن اضافی کمک کند.
  • کودکانی که زمان زیادی را در بیرون از خانه می‌گذرانند، بیشتر مستعد تقویت افکار مثبت هستند. این طبیعت دوم آن‌هاست که در زندگی خوشبینانه تر فکر کنند. در نتیجه، آن‌ها در همه زمینه‌های زندگی، اعم از تحصیلی یا حرفه‌ای، سود می‌برند.
  • ارتباط کودکان با طبیعت همچنین به آن‌ها کمک می کند تا با بزرگسالان بهتر تعامل داشته باشند. طبیعت به خودی خود باعث صلح و هماهنگی می شود. از این رو، بچه ها نیز یاد می‌گیرند که خشم خود را تا حد زیادی مهار کنند.
  • توانایی حل مشکلات به تنهایی و توانایی انجام ریسک‌های محاسبه شده در صورت نیاز، عزت نفس کودک را افزایش می‌دهد. در واقع، کودکانی که بیش‌تر در بیرون از خانه و در طبیعت بازی می‌کنند، در برابر شرایط پر استرس انعطاف پذیرتر هستند.
  • کودکانی که بیش‌تر وقت خود را جلوی مانیتور می‌گذرانند، نمی‌دانند وقتی صفحه نمایش در دسترس نیست چگونه می‌توانند چیزها را مدیریت کنند. تعامل با طبیعت به آن‌ها جایگزین بهتری برای استفاده بهینه از زمان خود در زندگی می‌دهد. بنابراین، گذراندن وقت در فضای باز در طبیعت بهترین راه برای گذراندن روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *