سلامت نوزاد, غربالگری نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی, واکسیناسیون نوزاد

بررسی نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد

بررسی نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد

اولین روز زندگی نوزاد تازه متولد، مطمئنا برای هر پدر و مادری روز هیجان انگیز و در عین حال پر مشغله‌ای باشد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که نوزاد تازه متولد شده شما چه چیزی را می‌تواند در بدو تولد حس کند.  در صورتی که بارداری کامل و سالمی داشته‌اید، این مقاله در هفته‌های ۳۷ تا ۴۲ بارداری اطلاعات کلی برای شما دارد.

اگر الان اولین نوزاد خود را باردار هستید، ممکن است از خود بپرسید که پس از زایمان چه انتظاری باید از نوزاد خود داشته باشید و چه تغییراتی ممکن است در ۲۴ ساعت بعد از تولد برای فرزند دلبندتان رخ دهد.

همچنین، اگر سزارین کرده باشید، تجربه شما کمی متفاوت خواهد بود. در اینجا شما می‌توانید در مورد آنچه بعد از سزارین باید انتظار داشته باشید بیشتر بدانید.

نوزاد شما هنگام دنیا آمدن، ممکن است پوست آبی و خال‌دار داشته باشد و با مایع آمنیوتیک، خون و ورنیکس که یک ماده سفید پنیری است پوشیده شده است. پوست نوزاد بعد از تنفس، به رنگ صورتی در می‌آید، اما دست و پای او هنوز به رنگ آبی است. در این مطلب روال عادی نوزاد در بدو تولد را بررسی می‌کنیم.

بعد از زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟

تولد نوزاد برای هر کسی یک تجربه متفاوت است.  البته مواردی وجود دارد که ممکن است برای اکثر مادران مشابه باشد.

اگر زایمان طبیعی داشته باشید، بعد از زایمان در حالی که نوزاد خود را در آغوش می‌گیرید، ماما یا پزشک به واژن شما نگاه می‌کند تا بررسی کند نیاز به بخیه دارید یا خیر.

همچنین، ماما نوزاد شما و نبض و فشار خون شما را بررسی می‌کند و میزان از دست دادن خون واژن و استحکام فوندوس ( بالای رحم ) را بررسی می‌کند. همچنین سر تا پای نوزاد شما بررسی می‌شود.

خستگی بعد از زایمان

چه زایمان طبیعی داشته باشید و چه سزارین، حتما بعد از زایمان احساس خستگی بیش از حد خواهید داشت. همچنین ممکن است به طور عجیبی احساس گرسنگی و تشنگی یا هر دو را داشته باشید.

مهم این است که بعد از زایمان خود را ملزم به دیدن بازدیدکنندگان نکنید، اما در عوض مطمئن شوید که نیازهای خود را دریافت کنید. استراحت می‌تواند به شما کمک کند انرژی خود را بازیابی کنید.

حمایت خوب پس از زایمان می‌تواند در سلامت جسمی و روحی شما تفاوت ایجاد کند. مهم است که نیروی خود را باز یابید تا بتوانید از کودک خود مراقبت کنید.

جفت نوزاد و بریدن بند ناف

پس از به دنیا آوردن نوزاد، انقباضات بیشتری خواهید داشت که به شما در زایمان کمک می‌کند. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، بند ناف که به جفت متصل است، در دو مکان بسته شده و بریده می‌شود.

بند ناف نوزاد شما حدود یک هفته طول می‌کشد تا خشک شود و از بین برود. آن را تمیز و خشک نگه دارید تا زمانی که بیفتد. اگر متوجه هر گونه خونریزی یا ترشح شدید، به ماما، پزشک یا پزشک عمومی خود اطلاع دهید.

درباره مراقبت از بند ناف نوزاد بیشتر بخوانید.

بینایی در نوزادان

چشم‌های نوزاد شما مدت کوتاهی پس از تولد به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی نوزاد بررسی می‌شود. نوزادان در بدو تولد می‌تواند ببیند، اما دید آنها خیلی متمرکز نیست. بینایی آنها در چند ماه اول به تدریج رشد می‌کند.

تا زمانی که کودک شما ۲ هفته سن داشته باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که چشمان او صورت شما را دنبال می‌کنند. اگر به نظر می‌رسد که آنها این کار را انجام نمی‌دهند، آن را به پزشک اطلاع دهید.

چشمان نوزاد شما ممکن است حالت انحراف چشم داشته باشد و این عارضه در نوزادان طبیعی است. این مشکل باید تا ۳ ماه بعد از تولد برطرف شود. اگر در طول این مدت این مشکل حل نشد با پزشک مشورت کنید.

فونتانل (نقاط نرم)

در بالای سر نوزاد شما، در نزدیکی قسمت جلویی، بخشی وجود دارد که استخوان‌های جمجمه در آن بخش هنوز با هم به خوبی ترکیب نشده اند. نقطه نرم دیگری کوچکتر در پشت سر آنها وجود دارد که به این قسمت فونتانل‌ها می‌گویند.

احتمالاً یک سال یا بیشتر طول می‌کشد تا استخوان‌ها بسته شوند. نگران فونتانل‌ها نباشید زیرا با یک غشای محافظ محکم پوشانده شده‌اند.

فورسپس یا زایمان با خلاء

اکثر نوزادانی که با فورسپس یا وکیوم به دنیا می‌آیند در بدو تولد نفس می‌کشند و گریه می‌کنند. اما برخی از نوزادان ممکن است کمی مبهوت یا کند نفس بکشند، به خصوص اگر در حین زایمان ناراحت باشند.

اگر این اتفاق بیفتد، ماما، متخصص زنان و زایمان یا متخصص اطفال، نوزاد شما را به یک دستگاه مخصوص گرم کردن می‌برد و کودک شما را خشک می‌کنند و سلامت او را بررسی می‌کنند.اگر نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد به راحتی نفس بکشد، می‌توانید او را در آغوش بگیرید.

تماس پوستی با نوزاد

نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد نیاز به تماس پوستی دارد‌. پس از زایمان طبیعی واژینال، نوزاد تازه متولد شده شما برای تماس پوست به پوست روی سینه شما قرار می‌گیرد. کودک شما به خواب و غذا نیاز دارد و او باید احساس امنیت و گرما کند، بنابراین باید پوست شما را احساس کند. انجام این کار ساده باعث جریانات زیر در نوزادان می‌شود.

  • گریه نوزاد را کاهش می‌دهد.
  • به شروع و تداوم شیردهی کمک می‌کند.
  • به حفظ دمای بدن کودک شما کمک می‌کند.

پس از اولین تماس پوستی با نوزاد، وزن او، اندازه گیری میشود تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود. اگر سزارین شده‌اید، از ماما بخواهید که در اولین فرصت ممکن از تماس پوست به پوست نوزاد با شما اطمینان حاصل کند.

تغذیه نوزاد

نوزادان بلافاصله پس از تولد علائم تمایل به تغذیه را نشان می‌دهند و معمولا حدود ۵۰ دقیقه پس از تولد به سینه می‌چسبند و می‌مکند. سپس ممکن است نوزادان یک ساعت یا بیشتر شیر بخورند.

کودک خود را روی سینه خود قرار دهید، احتمالا او خیلی سریع سینه شما را پیدا کرده و شروع به شیر خوردن می‌کند. اگر این اتفاق نیفتاد، می‌توانید از ماما یا مشاور شیردهی کمک بخواهید.

اولین شیری که درست می‌کنید “آغوز” نام دارد. رنگ شیر به جای رنگ سفید خالص، زرد و اغلب مایل به زرد است.

این شیر ایده آل برای کودک شما است و البته به طور معمول، به میزان کمی تولید می‌شود. اگر یک ساعت یا بیشتر بعد از تولد، نوزاد شما شیر نخورد. چند ساعت بعد تولد دوباره امتحان کنید. همچنین می‌توانید مقداری آغوز را با قاشق کوچک به او بدهید.

اندازه گیری وزن

پس از تماس پوست به پوست و اولین شیردهی، کار بعدی نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد اندازه گیری وزن و قد و دور سر او است. به طور معمول، نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد نیازی به شستشو ندارد.

ویتامین K

در زمان وزن کردن نوزاد، مامای شما همچنین پیشنهاد می‌کند که برای جلوگیری از خونریزی ناشی از کمبود ویتامین K به نوزادتان ویتامین K بدهد.

خوابیدن

در ساعات اولیه تولد، نوزاد همراه شما خواهد ماند تا بتوانید به راحتی به نیازهای او پاسخ دهید. به طور معمول نوزاد پس از اولین تغذیه خود نیاز به خواب دارد و این ممکن است ۶ ساعت یا بیشتر طول بکشد. آنها احتمالاً بیش از نیمی از اولین روز زندگی خود را می‌خوابد.

کودک شما در نیمه آخر بارداری به صدای شما گوش می‌دهد و پس از تولد وقتی با او صحبت می‌کنید آن را تشخیص می‌دهد. صدای همسر شما نیز ممکن است برای او آشنا باشد. نوزاد شما با شنیدن صدای شما احساس امنیت می‌کند و ممکن است با چرخاندن سر به سمت شما پاسخ دهد. کودک شما همچنین می تواند ضربان قلب شما را همانطور که در رحم می‌شنید بشنود و تشخیص دهد.

دید نوزاد ۲۴ ساعت بعد از تولد تار است. اما آنها می‌توانند از فاصله ۳۰ سانتی متری روی صورت شما تمرکز کنند. به این “فاصله نوازش” می‌گویند. این تقریباً فاصله سینه تا صورت شما است. کودک شما بین آنچه می‌شنود و آنچه می‌بیند ارتباط برقرار می‌کند. کودک شما مایع آمنیوتیک و آغوز شما را که طعم مشابهی دارد، بو و مزه خواهد کرد.

ادرار و مکونیوم

نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد، حداقل یک بار ادرار و مکونیوم (مدفوع نوزاد) دفع می‌کند. مکونیوم سیاه و چسبنده است. مدفوع کودک شما در چند روز آینده رنگ و قوام خود را تغییر می‌دهد.

برآمدگی و کبودی

 نوزادی که تازه متولد شده کمی ورم و کبودی روی سر خود دارد و احتمالاچشمانش خون آلود است.

این امر در اثر فشار دادن هنگام تولد ایجاد می‌شود و به ویژه در نوزادانی که با فورسپس یا ونتوز به دنیا آمده اند این مشکل ایجاد می‌شود و خیلی زود ناپدید می‌شود، اما اگر نگران هستید، می‌توانید در مورد آن از ماما خود بپرسید.

علائم تولد

شایع‌ترین خال‌های مادرزادی در نوزادان، لکه‌های کوچک صورتی یا قرمز V شکل روی پیشانی هستند که در قسمت پلک‌های بالایی یا گردن قرار دارند. برخی از مردم به این علائم لک لک یا تکه‌های ماهی قزل آلا می‌گویند. این علامت‌‌ها به مرور کم رنگ می‌شوند، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملا ناپدید شوند.

علائم توت فرنگی مانند که ب رنگ قرمز تیره است و کمی برجستگی دارد بسیار شایع هستند. آنها گاهی چند روز پس از تولد ظاهر می‌شوند و به تدریج بزرگتر می‌شوند. ممکن است مدتی طول بکشد تا از بین بروند، اما معمولاً به تدریج ناپدید می‌شوند.

لکه‌های نوزادی

لکه‌ها و بثورات در نوزادان بسیار شایع است. آنها ممکن است خیلی زود ناپدید شود، اما اگر شما نیز متوجه تغییری در رفتار کودک خود شدید، برای مثال، اگر کودک شما خوب تغذیه نمی‌کند، یا بسیار خواب‌آلود است، فوراً به ماما یا پزشک عمومی خود اطلاع دهید.

سینه‌ها و اندام‌های تناسلی در نوزادان

اغلب، سینه‌های نوزاد تازه متولد شده، چه پسر و چه دختر، کمی متورم شده و مقداری شیر ترشح می‌کند.

اندام تناسلی نوزاد شما ممکن است در ابتدا متورم به نظر برسد اما در عرض چند هفته طبیعی به نظر می رسد. نوزادان دختر نیز گاهی اوقات خونریزی کمی دارند یا ترشحات سفید و کدری دارند‌. همه اینها به دلیل انتقال هورمون‌ها از شما به کودکتان قبل از تولد است. نگران نباشید.

بیضه‌های پسران در داخل بدن آنها رشد می‌کند و گاهی اوقات کمی طول می‌کشد تا به داخل کیسه بیضه فرود آید.

زردی در نوزادان جدید

هنگامی که آنها حدود ۲ تا ۳ روزه هستند، برخی از نوزادان دچار زردی خفیف می‌شوند. این کار باعث می‌شود پوست و سفیدی چشم آنها کمی زرد به نظر برسد. علت آن رنگدانه‌هایی است که در طی تجزیه گلبول‌های قرمز قدیمی آزاد می‌شوند.

این مشکل، در نوزادانی که با فورسپس یا ونتوز به دنیا می‌آیند، شایع تر است و معمولاً در عرض ۱۰ روز خود به خود محو می‌شود، اما زردی شدیدتر ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

چرا بعضی از نوزادان طبق برنامه پیش نمی‌روند؟

اگر کودک شما بعد از تولد درست نفس نمی‌کشد و نیاز به کمک دارد و ضربان قلبش پایین است (زیر ۱۰۰ ضربه در دقیقه) یا فلاپی است، نوزاد به اتاق گرم کردن منتقل می‌شود. در آنجا  پزشک تصمیم می‌گیرند که کودک شما به چه نوع کمک پزشکی دیگری نیاز دارد.

پزشک یا ماما ممکن است با دادن هوای طبیعی از طریق ماسک مخصوص نوزاد و دستگاهی که به کودک شما کمک می‌کند تا نفس بکشد به نوزاد کمک کند. این دستگاه‌ها و ماسک‌ها ممکن است تا زمانی که کودک شما به طور مستقل نفس بکشد، باقی بماند. اگر ضربان قلب و فلاپی کودک شما بهبود نیابد، ممکن است کودک شما  به ماسک یا لوله تنفسی نیاز داشته باشد.

سخن پایانی

گاهی اوقات تولد ممکن است متفاوت از آنچه انتظار داشتید باشد. این می‌تواند شما را نگران کند. به طور خلاصه نوزاد در ۲۴ ساعت بعد از تولد باید این مراحل را طی کند. بهتر است نگران نباشید و در وجود اندکی متفاوت با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *