سلامت کودک

بیماری کروپ یا خروسک چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

کروپ یک عفونت تنفسی بسیار مسری است که بیشتر نوزادان و کودکان خردسال را درگیر می‌کند. این بیماری باعث تورم حنجره (جعبه صدای کودک) و نای می‌شود که منجر به علائمی ‌از جمله سرفه، تغییر تن صدا و تنفس تند می‌شود. کروپ معمولاً خفیف است اما علائم می‌تواند شدید و تهدید کننده زندگی باشد. با پینو همراه باشید تا در خصوص بیماری خروسک (کروپ) بیشتر بدانید.

کروپ یا خروسک چیست؟

کروپ Croup (لارنگوتراکئوبرونشیت) یک عفونت تنفسی است که کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عفونت‌های ویروسی شایع‌ترین علت این بیماری هستند. کروپ (خروسک) باعث تورم جعبه صدای کودک (حنجره) و نای می‌شود. این تورم باعث تنگ شدن راه هوایی زیر تارهای صوتی آنها می‌شود که تنفس کودک را پر سر و صدا و سخت می‌کند.

‌خروسک در نوزادان، همراه با کودکان کمتر از ۳ سال، شایع‌تر است. همان طور که کودکان بزرگتر می‌شوند، کروپ اغلب دیده نمی‌شود. این به این دلیل است که نای کودک بزرگ‌تر می‌شود و احتمال کمتری دارد که ورم مانع تنفس کودک شود. ‌خروسک باعث سرفه مشخصی می‌شود که ممکن است شبیه صدای فوک باشد. این وضعیت معمولاً خفیف است، اما علائم می‌تواند شدید و تهدید کننده زندگی باشد.

تفاوت RSV در مقابل کروپ چیست؟

RSV (ویروس سنسیشیال تنفسی) و ‌خروسک هر دو بیماری‌های تنفسی هستند که می‌توانند نوزادان و کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار دهند. RSV یک عفونت ویروسی است که می‌تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را درگیر کند. باعث سرفه، عطسه و سایر علائم شبیه سرماخوردگی می‌شود. در حالی که RSV خودش یک بیماری است اما ویروس سنسیشیال تنفسی نیز یکی از ویروس‌هایی است که می‌تواند منجر به کروپ شود.

سیاه سرفه با کروپ چه تفاوتی دارد؟

سیاه سرفه و ‌خروسک هر دو عفونت‌های تنفسی هستند که می‌توانند نوزادان و کودکان را تحت تاثیر قرار دهند. هر دو حالت باعث سرفه مشخصی می‌شوند، اگر چه صدای سیاه سرفه صدایی بلندتر است. سیاه سرفه یک عفونت باکتریایی است در حالی که عفونت ویروسی معمولاً باعث خروسک می‌شود. بنابراین، هیچ واکسنی نمی‌تواند از کروپ جلوگیری کند و آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند آن را درمان کنند. (آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند ویروس‌ها را از بین ببرند.) واکسنی برای جلوگیری از سیاه سرفه وجود دارد، اما مانند کروپ معمولاً به خودی خود از بین نمی‌رود.

بیماری کروپ (خروسک) چقدر رایج است؟

‌خروسک هر ساله حدود ۳ درصد از کودکان ایالات متحده را مبتلا می‌کند. این وضعیت ۷ درصد از کل بستری شدن در بیمارستان در کودکان زیر ۵ سال را تشکیل می‌دهد. این بیماری در پسران و کودکانی که در بدو تولد به آنها (AMAB)اختصاص داده شده است نسبت به دختران و کودکانی که در بدو تولد زن تعیین می‌شوند (AFAB) شایع‌تر است. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی حدود ۸۵ درصد از موارد کروپ را خفیف تعریف می‌کنند. متخصصان کمتر از ۱% موارد را شدید در نظر می‌گیرند.

صدای بیمار مبتلا به کروپ (خروسک) چگونه است؟

سرفه خروسک صدای خشنی به نظر می‌رسد. این شایع‌ترین علامت کروپ است. کودک شما ممکن است استریدور نیز داشته باشد، که صدایی خشن و ارتعاشی است که هنگام تنفس کودک شما ایجاد می‌شود.

صدای بیمار مبتلا به کروپ (خروسک) چگونه است؟

علائم دیگر کروپ چیست؟

‌خروسک معمولاً خفیف است و کمتر از یک هفته طول می‌کشد، اما علائم می‌تواند شدیدتر شود. علائم معمولاً به آرامی ‌شروع می‌شوند و ممکن است با آبریزش یا گرفتگی بینی شروع شوند. در طی ۱۲ تا ۴۸ ساعت آینده، علائم ممکن است بدتر شود و سرفه شروع شود. علائم معمولاً در شب بدتر می‌شوند.

سایر علائم خفیف ‌خروسک عبارت هستند از:

 • گرفتگی صدا
 • تب
 • کهیر
 • قرمزی چشم (کانژنکتیویت)
 • تورم غدد لنفاوی

علائم کروپ متوسط تا شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دشواری در تنفس
 • بی‌قراری یا عصبی بودن
 • انقباضات (مکیدن پوست اطراف دنده‌های کودک و بالای استخوان سینه او)
 • سیانوز (پوست آبی رنگ)

چه چیزی باعث کروپ می‌شود؟

شایع ترین علت ‌خروسک عفونت ویروسی است. ویروس‌های کروپ شامل پاراآنفلوآنزا، آنفولانزا، ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)، سرخک و آدنوویروس هستند. ‌خروسک ویروسی باعث تورم راه‌های هوایی فوقانی کودک شما می‌شود و تنفس را برای او دشوار می‌کند. با این حال، این ویروس‌ها رایج هستند و اکثر کودکان مبتلا به عفونت‌های ویروسی به کروپ مبتلا نمی‌شوند. به ندرت، باکتری‌ها می‌توانند عفونت ویروسی را پیچیده کنند و تنفس را دشوارتر کنند.

آیا بیماری کروپ مسری است؟

بله، ‌خروسک بسیار مسری است زیرا ویروس‌هایی که منجر به این بیماری می‌شوند به راحتی قابل انتقال هستند.

افراد چگونه به کروپ مبتلا می‌شوند؟

ویروس‌هایی که باعث ‌خروسک می‌شوند به راحتی از طریق هوا پخش می‌شوند. هنگامی ‌که فردی مبتلا به عفونت ویروسی یا باکتریایی که می‌تواند باعث خروسک شود، عطسه یا سرفه می‌کند، قطرات تنفسی حاوی میکروب‌های مولد کروپ را به هوا می‌فرستد. هنگامی ‌که کودک شما در این قطرات تنفس می‌کند، ممکن است به بیماری مبتلا شود که باعث کروپ می‌شود. کودک شما هم چنین می‌تواند با لمس اشیاء آلوده به میکروب‌هایی که می‌توانند باعث ‌خروسک شوند، به کروپ مبتلا شود.

کروپ چه مدت مسری است؟

کودک شما به مدت سه روز پس از ظهور علائم اولیه یا تا زمانی که تب او از بین برود می‌تواند عامل سرایت ویروس باشد. شما باید کودک خود را تا ۲۴ ساعت بدون تب و بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب از مدرسه دور نگه دارید.

عوارض کروپ یا خروسک چیست؟

اکثر موارد کروپ خفیف هستند و می‌توانید آن‌ها را در خانه درمان کنید. عوارض ‌خروسک نادر است. کمتر از ۵ درصد از کودکان مبتلا به کروپ نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند. وضعیت کودک شما ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان شود اگر:

 • برای حفظ سطح اکسیژن خود در محدوده ایمن به اکسیژن درمانی نیاز دارند.
 • دچار کم آبی شدید می‌شوند که نیاز به مایعات IV (داخل وریدی یا از طریق ورید شما) دارد.
 • برای تسکین نیاز به دوزهای متعدد درمان تنفسی استنشاقی دارید.
 • علیرغم درمان اولیه علائم شدید دارند.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که فرزندم کروپ دارد؟

معمولاً بر اساس علائم و نشانه‌های کودکتان می‌توانید تشخیص دهید که ‌خروسک دارد یا خیر. شایع‌ترین علائم سرفه پارس و استریدور است. این عارضه به ویژه در ماه‌های پاییز و زمستان بسیار شایع است. اگر وضعیت کودک شما شدید باشد، یک پزشک ممکن است عکس‌های اشعه ایکس و آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز کند، اما این نادر است.

کروپ (خروسک) چگونه درمان می‌شود؟

درمان بیماری کروپ به شدت وضعیت کودک شما و خطر بدتر شدن سریع آن بستگی دارد. اگر فرزند شما سابقه مشکلات تنفسی دارد یا زودتر از موعد به دنیا آمده است، ممکن است رویکرد درمانی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کروپ خفیف

معمولاً می‌توانید کروپ خفیف را در خانه درمان کنید. درمان خانگی شامل استفاده از یک مرطوب کننده مه خنک (بخور سرد) برای کمک به تسکین راه‌های هوایی خشک و تحریک شده است. شما هم چنین می‌توانید با کودک خود در حمامی ‌بنشینید که از بخاری که از آب داغی که در دوش جاری می‌شود پر شده است. (زیر دوش ننشینید یا اجازه ندهید کودکتان نزدیک آب گرم باشد.) اگر وضعیت کودکتان با درمان مه گرم بهبود نیافت، باید با پزشک او تماس بگیرید.

سایر درمان‌های خانگی ‌خروسک عبارت هستند از:

 • با باز کردن در یا پنجره به کودک خود اجازه دهید در شب هوای خنک تنفس کند.
 • تب کودک خود را با داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (Tylenol®) یا ایبوپروفن (Advil®) درمان کنید.
 • درمان سرفه کودک با مایعات گرم و شفاف برای کمک به شل شدن مخاط روی تارهای صوتی او.
 • از سیگار کشیدن در خانه خودداری کنید، زیرا دود می‌تواند سرفه کودک شما را بدتر کند.
 • با یک بالش اضافی سر فرزندتان را بالا نگه دارید. (برای نوزادان کمتر از ۱۲ ماه از بالش استفاده نکنید.)
 • بد نیست در همان اتاقی بخوابید که فرزندتان در آن اتاق می‌خوابد تا اگر او دچار مشکل تنفسی شد، آنجا باشید.

کروپ متوسط تا شدید

برای کروپ متوسط تا شدید، باید کودک خود را به نزدیکترین مرکز مراقبت‌های فوری یا اورژانس (ER) ببرید. ‌خروسک شدید می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد و شما نباید پذیرش کودک خود را به تعویق بیندازید. درمان کروپ متوسط تا شدید بر اساس علائم کودک شما متفاوت است. درمان ‌خروسک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هوای مرطوب یا اکسیژن
 • تزریق مایعات IV برای جبران کم آبی بدن
 • نظارت بر علائم حیاتی، از جمله سطح اکسیژن، تنفس و ضربان قلب
 • داروهای کروپ، از جمله استروئیدها (گلوکوکورتیکوئیدها) و درمان‌های تنفسی نبولیزه (اپی نفرین)
 • قرار دادن لوله تنفسی (تهویه مکانیکی) این شیوه درمانی نادر است.
 • داروی مخصوص ‌خروسک
کروپ متوسط تا شدید

اگر فرزندتان را به مطب پزشک یا اتاق اورژانس ببرید، پزشک یک گلوکوکورتیکوئید و یک درمان تنفسی نبولیزه (اپی نفرین) به او می‌دهد.

گلوکوکورتیکوئیدها

گلوکوکورتیکوئیدها نوعی استروئید هستند که تورم جعبه صدای کودک (حنجره) را معمولاً ظرف شش ساعت پس از اولین دوز کاهش می‌دهند. برای یک کودک مبتلا به ‌خروسک خفیف، گلوکوکورتیکوئیدها ممکن است نیاز به مراجعه مجدد به مطب یا اتاق اورژانس را کاهش دهند.

گلوکوکورتیکوئیدهایی که پزشک اغلب استفاده می‌کنند دگزامتازون و پردنیزولون هستند. کودک شما معمولاً فقط به یک دوز خوراکی نیاز دارد. اگر کودک شما استفراغ می‌کند یا نمی‌تواند دارو را در معده خود نگه دارد، پزشک او هم چنین می‌تواند دگزامتازون را به صورت داخل وریدی (IV) یا از طریق تزریق عضلانی (IM) تجویز کند.

درمان تنفس نبولیزه (اپی نفرین)

کودک شما اپی نفرین را به صورت غبار استنشاقی (نبولایزر) دریافت می‌کند. نبولایزر هم چنین تورم راه‌های هوایی کودک شما را کاهش می‌دهد و معمولاً در عرض ۱۰ دقیقه شروع به کار می‌کند. اپی نفرین به مدت دو ساعت یا کمتر عمل می‌کند و کودک شما ممکن است هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این درمان را برای علائم شدید دریافت کند.

عوارض جانبی درمان

عوارض جانبی جدی اپی نفرین نادر است. با این حال، عوارض جانبی می‌تواند شامل ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) باشد. یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی؛ کودک شما را برای سه تا چهار ساعت پس از آخرین دوز تحت نظر قرار می‌دهد تا مطمئن شود که علائم انسداد راه هوایی عود نمی‌کند.

چه مدت پس از درمان خروسک، فرزندم احساس بهتری خواهد داشت؟

گلوکوکورتیکوئیدها معمولاً در عرض شش ساعت از اولین دوز شروع به کار می‌کنند. اپی نفرین معمولاً سریعتر از گلوکوکورتیکوئیدها شروع به کار می‌کند.

چگونه می‌توان از شیوع کروپ جلوگیری کرد؟

‌خروسک می‌تواند از طریق تماس فیزیکی یا از طریق هوا پخش شود. برای کمک به جلوگیری از گسترش آن:

 • پس از مراقبت از کودک دست‌های خود را کاملاً بشویید و خشک کنید.
 • بین هر بار استفاده اسباب بازی‌ها را بشویید.
 • کودک خود را تشویق کنید که هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشاند.
 • وقتی کودکتان بیمار است یا در صورت شیوع بیماری، او را دور از مدرسه یا مهدکودک و در خانه نگه دارید.
 • دستمال‌های استفاده شده کودک را دور بیندازید.

چه زمانی باید نگران کروپ یا خروسک باشم؟

کروپ می‌تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد، بسته به این که چقدر برای کودک شما سخت است که هوا را به داخل ریه‌های خود بکشد. اندازه (قطر) نای آنها و میزان باریک شدن آنها به دلیل تورم، شدت وضعیت کودک شما را تعیین می‌کند. علاوه بر این، اگر کودک شما ناراحت شود، ممکن است وضعیت او شدیدتر شود.

 • کروپ خفیف: کودک مبتلا به ‌خروسک خفیف ممکن است سرفه و استریدور داشته باشد. علائم می‌تواند در طول بیماری کودک شما، به ویژه در ساعات عصر، بدتر شود. بنابراین مهم است که مراقب تنفس آنها باشید، اما معمولاً می‌توانید وضعیت آنها را در خانه مدیریت و درمان کنید.
 • کروپ متوسط: کودک مبتلا به ‌خروسک متوسط ممکن است دارای استریدور همراه با انقباض (مکیدن پوست اطراف دنده‌ها و بالای استخوان سینه) باشد. هم چنین ممکن است کمی ‌آشفته یا سرگردان باشد و ممکن است مشکلات تنفسی متوسطی داشته باشد. شما باید کودک خود را برای درمان نزد یک پزشک ببرید.
 • کروپ شدید: کودک مبتلا به ‌خروسک شدید دارای استریدور و پسرفت است. کودک هم چنین ممکن است آشفته، مضطرب یا خسته باشند. سیانوز (پوست آبی رنگ) شایع است. کروپ شدید یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. کودک خود را فوراً به اورژانس ببرید.

خروسک یا کروپ چقدر طول می‌کشد؟

علائم ‌خروسک معمولاً در بیشتر کودکان ظرف دو روز از بین می‌رود. با این حال، علائم ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

فرزند من چه زمانی می‌تواند به مدرسه برگردد؟

خروسک (کروپ) بسیار مسری است. فرزند شما باید از مدرسه تا زمانی که تبش از بین برود در خانه بماند.

چه زمانی باید فرزندم را نزد پزشک ببرم؟

اگر:

 • کودک شما تب دارد که بیش از سه روز طول می‌کشد.
 • کودک شما علائم کروپ خفیف را دارد که بیش از یک هفته طول می‌کشد.
 • سوالاتی دارید یا در مورد وضعیت فرزندتان نگران هستید.

چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کنم؟

اگر کودک شما علائم خروسک یا کروپ شدید یا بدتر شد، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این علائم عبارت هستند از:

 • دشواری در تنفس
 • پوست آبی رنگ (سیانوز)
 • سرفه‌های شدید
 • آب دهان یا مشکل در بلع
 • ناتوانی در گریه کردن یا صحبت کردن به دلیل مشکل در نفس کشیدن
 • صدای سوت پر سر و صدا در هنگام تنفس
 • مکیدن پوست اطراف دنده‌های کودک و بالای استخوان سینه او (انقباض)

سوالات متداول

چرا کودک من مدام به کروپ مبتلا می‌شود؟

اگر کودک شما هم چنان به ‌خروسک مبتلا می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از تنگ شدن راه هوایی باشد و احتمال ابتلای او به این عفونت بیشتر باشد. کودک شما ممکن است با تنگی مجاری تنفسی به دنیا آمده باشد یا ممکن است پس از تولد ایجاد شده باشد. اگر کروپ به طور مکرر عود کند، پزشک ممکن است او را به یک متخصص مانند یک متخصص گوش و حلق و بینی یا یک متخصص ریه (پزشک متخصص تنفس و بیماری‌های ریوی) ارجاع دهد.

آیا بزرگسالان می‌توانند به کروپ مبتلا شوند؟

بزرگسالان ممکن است به ‌خروسک مبتلا شوند، اما نادر است. دلیل این که نوزادان و کودکان خردسال به کروپ مبتلا می‌شوند این است که نای آنها باریک‌تر است و به طور کامل رشد نمی‌کند. همان طور که کودکان بزرگتر می‌شوند، نای آنها نیز بزرگتر می‌شود و به طور کامل رشد می‌کند، بنابراین هر تورمی‌ کمتر بر تنفس تاثیر می‌گذارد. بزرگسالان راه‌های هوایی بزرگ‌تری دارند، بنابراین کروپ معمولاً روی آنها تأثیر نمی‌گذارد. هنگامی‌ که بزرگسالان مبتلا به ‌خروسک می‌شوند، علائم آنها معمولاً بدتر می‌شود و ممکن است به درمان تهاجمی‌تری نیاز داشته باشند.

سخن آخر

کروپ یا خروسک یک عفونت تنفسی بسیار مسری است که نوزادان و کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به دلیل سرفه‌های پارس مانند متمایز که کودک شما ایجاد می‌کند، متوجه می‌شوید که کروپ است. در حالی که اکثر موارد ‌خروسک خفیف هستند، این وضعیت می‌تواند به سرعت بدتر شود، شدید شود و مانع از تنفس صحیح کودک شما شود. اگر کروپ کودک شما رو به بهبود نیست، برای ارزیابی و درمان با پزشک کودک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *