آمادگی بارداری, اقدام به بارداری

بیبی چک یا تست بارداری خانگی

بیبی چک یا تست بارداری خانگی

فهرست موضوعات این مقاله

بیبی چک یا همان تست بارداری خانگی یک ابزار برای تشخیص سریع و راحت بارداری است. تشخیص به موقع بارداری نیز اهمیت زیادی در سلامت مادر باردار و جنین دارد. به عنوان مثال در صورتی که یک خانم از بارداری خود بی‌اطلاع باشد ممکن است یک حرکت ورزشی سنگین انجام دهد یا داروی خاصی مصرف کند. چنین مسائلی معمولاً منجر به سقط جنین یا نقص عضو جنین می‌شود.

در حال حاضر مدل‌های مختلفی از کیت‌های تشخیص بارداری در بازار موجود است. چنانچه خانم‌ها علائم مشکوک بارداری مانند به تأخیر افتادن پریودی یا داشتن حالت تهوع صبحگاهی را مشاهده نمایند. می‌توانند برای تشخیص به موقع بارداری از این ابزار کاربردی استفاده کنند. البته باید گفت که تست‌های بارداری خانگی آنچنان دقیق نیستند و امکان خطا در آن‌ها وجود دارد. اما باید گفت که یک روش ارزان و راحت برای تشخیص به موقع بارداری محسوب می‌شود.

در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری درباره تست بارداری خانگی در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. چنانچه دارای حالت‌های مشکوک به بارداری هستید و اطلاعات دقیقی درباره این وسیله ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بیبی چک یا تست بارداری خانگی چیست؟

منظور از بیبی چک یا تست بارداری خانگی، ابزاری برای تشخیص دادن بارداری است. این وسیله کاربردی، میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) که در ادرار خانم‌ها وجود دارد را اندازه‌گیری می‌کند. چون این هورمون فقط در دوران بارداری و از طریق جفت خانم‌ها ترشح می‌شود. در واقع استفاده از این وسیله، سریع‌ترین و راحت‌ترین روش برای تشخیص بارداری به حساب می‌آید. معمولاً تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون باید به آزمایشگاه مراجعه کرد و بررسی خون کمی زمان‌بر است.

انواع تست بارداری خانگی

کیت تشخیص بارداری خانگی از نظر شکل، برند و نحوه استفاده دارای انواع مختلفی است اما تمام آن‌ها عملکرد کاملاً یکسانی دارند. به عبارتی باید گفت تمام بیبی چک‌های موجود در بازار از طریق اندازه‌گیری مقدار میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در ادرار، بارداری یا عدم بارداری را نشان می‌دهند. در ادامه انواع تست بارداری به همراه نحوه استفاده آن‌ها بررسی شده است.

کیت تست بارداری نواری

کیت تشخیص بارداری خانگی یا بیبی چک نواری از جمله پرمصرف‌ترین انواع تست‌های خانگی به حساب می‌آید.  از نظر ظاهری این نوع از کیت تشخیص، شامل یک نوار کاغذی است که بر روی آن یک‌سری خط رنگی وجود دارد. این خطوط پس از تماس با ادرار دچار تغییر رنگ می‌شوند و بارداری یا عدم بارداری را نشان می‌دهند.

نحوه استفاده از بیبی چک نواری

برای استفاده از کیت تشخیص مدل نواری ابتدا باید در یک ظرف تمیز ادرار را جمع آوری کرد. پس از آن باید نوار کاغذی از قسمت خطوط رنگی تا علامت تعیین شده داخل ظرف ادرار فرو کرد. معمولاً باید نوار ۳ تا ۵ ثانیه در همان حالت بماند و سپس آن را خارج کرد. بعد از گذشت ۳ یا ۵ دقیقه نتیجه نهایی مشخص می‌شود.

کیت تست بارداری مستقیم

نوع دیگری از کیت‌های تشخیص بارداری تست بارداری مستقیم نام دارد زیرا باید به طور مستقیم در مسیر ادرار قرار بگیرد. به عبارتی برای استفاده از این نوع بیبی چک نیازی به جمع آوری ادرار در یک محفظه مشخص نیست.

نحوه استفاده از بیبی چک مستقیم

همان‌طور که در قسمت بالا بیان کردیم، کیت تشخیص بارداری خانگی مستقیم باید به طور مستقیم در مسیر ادرار قرار بگیرد تا خیس شود. سپس بعد از گذشت ۲ الی ۱۰ دقیقه نتیجه نهایی نشان داده می‌شود.

کیت تست بارداری قطره چکانی

نوع دیگری از کیت‌های تشخیص بارداری خانگی، بیبی چک قطره چکانی نام دارد. بر روی این مدل از کیت تشخیص بارداری خانگی یک حفره وجود دارد که به کمک قطره چکانی که در بسته‌بندی وجود دارد، باید کمی ادرار بر روی حفره چکانده شود.

نحوه استفاده از بیبی چک قطره چکانی

برای استفاده از کیت تشخیص بارداری خانگی قطره چکانی ابتدا باید مقداری از ادرار را در یک لیوان یک‌بار مصرف تمیز به ارتفاع یک سانتی‌متر جمع‌آوری کرد. سپس باید از طریق قطره چکان، ادرار بر روی حفره مورد نظر چکیده شود و بین ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کرد تا نتیجه مشخص شود.

تفسیر نتایج تست بارداری خانگی

معمولاً پس سپری شدن ۵ دقیقه زمان سه حالت بر روی بیبی چک نمایش داده می‌شود. به بیان ساده‌تر نتایج کیت تشخیص بارداری خانگی دارای سه حالت مثبت، منفی و مشکوک است که نحوه نمایش هر کدام متفاوت است.

نتیجه مثبت تست بارداری خانگی یا بیبی چک

چنانچه پس از گذشت ۴۰ ثانیه دو خط قرمز پررنگ در بخش خط C و خط T نمایش داده شود . یعنی نتیجه مثبت است و شما باردار هستید. البته امکان خطا نیز وجود دارد و جهت اطمینان بیشتر باید آزمایش خون بدهید.

نتیجه منفی تست بارداری خانگی یا بیبی چک

در صورتی که خط C فقط پررنگ شود و خط T فاقد رنگ باشد یعنی جواب تست منفی است. البته باید گفت که در نمایش نتیجه منفی کیت تشخیص بارداری نیز امکان خطا وجود دارد. چنانچه نتیجه تست شما منفی است اما علائم بارداری را دارید، جهت اطمینان بیشتر آزمایش خون بدهید.

نتیجه مشکوک یا نامعتبر تست بارداری خانگی یا بیبی چک

حالت سومی نیز برای نمایش نتیجه بیبی چک وجود دارد و آن هم نتیجه مشکوک یا نامعتبر است. در این حالت قسمت C به حالت  قرمز پررنگ در می‌آید و قسمت T نیز به قرمز کم‌رنگ می‌شود. در واقع چنین حالتی هیچ تفسیری ندارد یعنی مشخص نیست که شما باردار هستید یا نه! برای اطمینان بیشتر باید از یک کیت تشخیص بارداری جدید استفاده کنید یا آزمایش خون بدهید.

بهترین زمان برای استفاده از تست بارداری خانگی

سؤال مهمی که درباره تست‌های بارداری خانگی وجود دارد این است که چه زمانی باید از تست بارداری خانگی استفاده کرد؟ برخی از خانم‌ها تصور دارند که بارداری بلافاصله پس از رابطه جنسی کنترل نشده قابل تشخیص است. اما باید گفت که این طور نیست و بارداری معمولاً دو هفته پس از رابطه جنسی قابل تشخیص است. به همین دلیل برای استفاده از بیبی چک باید حداقل یک یا دو هفته از رابطه جنسی کنترل نشده زمان گذشته باشد.

به طور کلی بهترین زمان برای استفاده از کیت تشخیص بارداری خانگی، یک هفته پس از به تأخیر افتادن دوره پریودی است. از آنجایی که اندازه‌گیری مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در ادرار غلیظ راحت‌تر تشخیص داده می‌شود. بهتر است از اولین ادرار صبح که غلظت بیشتری دارد برای تشخیص بارداری استفاده کرد.

دلیل انجام تست بی بی چک اول صبح

حتماً شما هم شنیده‌اید که اگر می‌خواهید نتیجه بیبی چک دقیق‌تر باشد، اول صبح به محض بیدار شدن از خواب تست را انجام دهید. اما آیا واقعاً زمان انجام تست در طول روز بر روی نتیجه تاثیرگذار است یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر زمان زیادی از لقاح و لانه گزینی (بیش از ۲۱ روز) گذشته باشد، هورمون اچ سی جی به میزان کافی در ادرار وجود دارد؛ پس تفاوتی نمی‌کند چه زمانی از روز تست می‌دهید چراکه به احتمال ۹۹ درصد نتیجه تست دقیق است.

اما اگر زمان زیادی از لقاح یا عقب افتادن پریودتان نگذشته است و برای انجام تست عجله دارید، بهتر است اول صبح تست را انجام دهید. ادرار صبحگاهی غلیظ‌تر بوده و میزان هورمون نیز در آن بیشتر است. بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که نتیجه دقیق‌تری از بیبی چک دریافت کنید.

علائمی که نشان می‌دهد باید از تست بارداری خانگی استفاده کرد

تشخیص به موقع بارداری بسیار مهم است زیرا برخی از مراقبت‌های دوران بارداری باید از همان هفته‌های آغازین صورت بگیرد. بارداری دارای نشانه‌ها و علائم مختلفی است که تقریباً اکثر خانم‌ها آن‌ها را تجربه می‌کنند. به منظور تشخیص به موقع بارداری خانم‌های که رابطه جنسی دارند در صورت بروز علائم زیر باید از تست بارداری خانگی استفاده کنند.

تأخیر در سیکل قاعدگی

برخی از خانم‌ها پس از یک روز به تأخیر افتادن سیکل قاعدگی، از تست بارداری خانگی استفاده می‌کنند. باید گفت که به تأخیر افتادن پریودی همیشه علامت بارداری نیست. بلکه در برخی از مواقع استرس، ورزش، مصرف برخی داروها، رژیم‌های غذایی و… سبب به تأخیر افتادن پریودی می‌شود.

درد پستان

یکی دیگر از علائم شایع بارداری، درد گرفتن سینه‌ها است. چون با شروع بارداری سطح جریان خون در پستان‌ها افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل درد سینه رخ می‌دهد.

گرفتگی عضلات شکم

معمولاً لانه‌گزینی با حس‌هایی همچون گرفتگی عضلات شکم به همراه است. در همین راستا خانم‌های باردار، در هفته‌های اول بارداری دچار گرفتگی عضلات رحم یا بهتر است بگوییم شکم مواجه می‌شوند.

حالت تهوع

حالت تهوع را می‌توان به عنوان شایع‌ترین نشانه یا علامت بارداری معرفی کرد. در صورتی صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب دچار حالت تهوع می‌شوید. جهت اطمینان از بارداری و تشخیص به موقع آن بهتر از تست‌های بارداری خانگی استفاده شود.

احساس خستگی

رشد و نمو جنین انرژی زیادی از مادر مصرف می‌کند و چنین مسئله‌ای سبب خستگی و ضعف مادر باردار می‌شود. به همین دلیل زنان باردار با وجود فعالیت بدنی کم دائماً احساس خستگی دارند. خستگی بی‌دلیل از دیگر نشانه‌های بارداری است و در صورت بروز آن باید از بیبی چک استفاده کنید.

 تغییر خلق و خو

در دوران بارداری میزان ترشح هورمون‌ها تغییر چشم‌گیری پیدا می‌کند و سبب ایجاد تغییراتی در خلق و خو می‌شود. در نتیجه پس از مشاهده تغییر در رفتار و احساسات بهترین راه حل استفاده از تست‌های بارداری خانگی است.

تکرر ادرار

با افزایش میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG)، گردش خون به سمت کلیه‌ها افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه ادرار بیشتری توسط کلیه تولید می‌شود و خانم دچار تکرر ادرار می‌شود.

خطای ابزارهای جلوگیری یا داشتن رابطه جنسی کنترل نشده

هیچ یک از روش‌های جلوگیری از بارداری، به طور قطعی و ۱۰۰ درصدی نمی‌توانند مانع بارداری شوند. همچنین در هر رابطه جنسی جلوگیری نشده نیز امکان بارداری وجود دارد.

نکات مهم درباره کیت‌های تشخیص بارداری خانگی

 • نگهداری این ابزار در محیط‌های مرطوب یا در معرض نور خورشید سبب بروز خطا در نتیجه می‌شود.
 • جهت نمایش نتایج درست و عملکرد صحیح، باید مطابق دستوراتی بر روی جعبه یا بسته‌بندی نوشته شده است از آن استفاده کرد.
 • امکان خطا در این ابزار وجود دارد پس بهتر است پس از گذشت یک یا دو روز دوباره از یک کیت جدید استفاده کرد. چنانچه نتیجه هر دو یکسان بود می‌توان به آن اعتماد کرد.
 • نتایجی که پس از گذشت ۱۰ دقیقه نمایش داده می‌شوند، دقیق و قابل اعتماد نیستند.

میزان دقت یا خطا در تست بارداری خانگی ( بیبی چک )

میزان دقت یا خطا کیت تشخیص بارداری خانگی یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌ها هنگام استفاده از این ابزار است. آن‌ها معمولاً به دنبال آن هستند که بدانند تا چه میزان می‌توان به نتیجه نمایش داده شده، اعتماد کرد. در حالت کلی شرکت‌های سازنده مدعی هستند که این ابزار تا حدود ۹۹ درصد می‌تواند بارداری یا عدم بارداری را نشان دهد. البته به شرط اینکه که وسیله کاملاً سالم باشد یعنی تاریخ مصرف آن نگذشته باشد یا در معرض آفتاب قرار نگیرد.

 به طور کلی باید گفت که امکان خطا در این نوع از کیت‌ها وجود دارد و میزان دقت آن‌ها ۱۰۰ درصد نیست. یعنی ممکن است در ادرار شما هورمون hCG وجود داشته باشد اما کیت نتواند مقدار آن را به درستی اندازه‌گیری کند.

بیبی چک چقدر دقیق است؟

اگر زمان درستی تست را انجام دهید و یک بیبی چک با حساسیت ۹۹ درصد خریداری کنید، یعنی به میزان ۹۹ درصد نتیجه تست درست است و آن یک درصد خطا هم به دلیل احتمالات پیش بینی نشده در نظر گرفته می‌شود. در میزان دقیق بودن بیبی چک، انتخاب زمان درست برای انجام تست بیش از هر فاکتور دیگری تاثیرگذار است. با این حال اقدامات دیگری وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید نتیجه درست‌تری از بیبی چک داشته باشید. اگرچه انجام این اقدامات تضمین صددرصدی نمی‌دهد اما به احتمال خیلی زیاد نتیجه تست دقیق‌تر خواهد شد.

۱.    پیش از انجام تست مایعات زیادی ننوشید

اگر قصد انجام تست بیبی چک دارید و انتظار دارید دقیق‌ترین نتیجه را از آن دریافت کنید، توصیه می‌کنیم چندین ساعت پیش از انجام تست از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کنید. هرچه ادرار غلیظ‌تر باشد، اندازه‌گیری میزان هورمون hCG در آن با میزان خطای کمتری انجام می‌شود. مصرف مایعات به میزان زیاد موجب رقیق شدن ادرار و سخت‌تر شدن اندازه‌گیری این هورمون می‌شود.

۲.    ادرار خود را برای چند ساعت نگه دارید

حداقل سه الی چهار ساعت پیش از انجام تست، ادرار خود را نگه دارید. نگه داشتن ادرار باعث بیشتر شدن غلظت هورمون در آن و در نتیجه دقیق‌تر شدن نتیجه تست می‌شود. درحالی‌که با تخلیه ادرار غلظت ادرار کم شده و اندازه‌گیری هورمون جفت انسانی نیز به همان اندازه دشوارتر خواهد شد.

۳.    برای نمایش نتیجه ۲ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید

برای رنگی شدن نوارهای موجود بر روی این کیت، بسته به نوع و میزان حساسیت آن، باید ۲ الی ۱۰ دقیقه منتظر بمانید. نه عجله کنید و نه اجازه دهید زمان زیادی بگذرد. ممکن است پس از ۱۰ دقیقه نتیجه تست شما مثبت باشد اما اگر نیم ساعت بعد دوباره نگاهی به تست بیندازد، احتمال دارد نتیجه تغییر کرده باشد! همان نتیجه‌ای که در ۱۰ دقیقه اول مشاهده کرده‌اید، نتیجه تست شماست. پس از گذشت نیم ساعت از انجام تست، نتیجه (چه مثبت و چه منفی) به هیچ عنوان واقعی نیست.

۴.    مطمئن باشید ظرف ادرار یا قطره چکان آلوده نیست

در بسته تستی که خریداری می‌کنید، یک قطره چکان وجود دارد که باید با کمک آن ادرار را بر روی محل تعبیه شده بر روی کیت بچکانید. برای اطمینان از اینکه هیچ عامل خارجی دیگری در نتیجه تست تاثیرگذار نبوده است، ظرف ادرار و قطره چکان باید عاری از هرگونه آلودگی باشند. بنابراین مراقب باشید که آن‌ها را آلوده نکنید.

۵.    به داروهایی که در زمان انجام تست مصرف می‌کنید توجه داشته باشید

مصرف برخی از داروها ممکن است منجر به نتیجه مثبت کاذب شوند. متادون، آنتی بیوتیک‌ها، قرص‌های جلوگیری از بارداری، آنتی هیستامین‌ها، داروهای آرام‌بخش و ضد اضطراب، داروهای ضد تشنج و داروهایی که برای کمک به بارداری مصرف می‌شوند، از جمله مواردی هستند که می‌توانند باعث مثبت شدن نتیجه تست به صورت کاذب شوند.

بیبی چک با حساسیت ۹۹ درصد چیست؟

کیت‌های بیبی چک موجود در داروخانه‌ها از نظر میزان حساسیت متفاوت‌اند. کیت‌های قدیمی نتایج کاذب بیشتری به همراه داشتند به همین خاطر نوع جدیدی از تست سریع بارداری تولید و عرضه شد که حساسیت بیشتری داشته و دقیق‌تر عمل می‌کنند. در واقع این تست‌ها قابلیت این را دارند که به میزان خیلی کمی از هورمون نیز واکنش نشان دهند درحالی‌که در کیت‌های قدیمی‌تر تا زمانی که میزان هورمون به سطح بالایی نمی‌رسید، نتیجه همچنان منفی بود. به این بیبی چک‌های با حساسیت بالا که کمی گران‌تر هستند و نتیجه دقیق‌تری دارند، بیبی چک با حساسیت ۹۹ درصد گفته می‌شود.

دلیل پخش شدن نوار دوم بی بی چک

در حالت طبیعی خط دوم بی بی چک نباید به صورت پخش شده ظاهر شود. اگر این نوار را در حالی مشاهده می‌کنید که پخش شده است، دو دلیل دارد:

 1. بیش از حد مورد نیاز ادرار بر روی کیت چکانده‌اید.
 2. تاریخ انقضاء بیبی چک گذشته است.

در هر دو حالت فوق، نتیجه تست درست نبوده و باید دوباره با یک کیت دیگر، تست را تکرار کنید.

علت بیبی چک مثبت کمرنگ چیست؟

علت کمرنگ بودن تست بارداری چیست؟ اگر خط‌های بیبی چک کمرنگ باشد نتیجه مثبت است؟ اگر از کیت‌های با حساسیت بالا استفاده کرده‌اید و در مدت زمان ۲ الی ۱۰ دقیقه خط کمرنگی ظاهر شده است، به احتمال زیاد باردار هستید. کمرنگ بودن این نوار نیز به دلیل زود انجام دادن تست است چراکه هورمون تازه شروع به ترشح کرده است. البته موارد دیگری نیز ممکن است منجر به کم رنگ شدن نوارهای تست شود که عبارتند از:

 • زودتر از ۲ دقیقه اقدام به خواندن تست کرده‌اید.
 • بیش از ۱۰ دقیقه از انجام تست گذشته و تازه برای تفسیر به سراغ آن رفته‌اید.

در صورت مشاهده خط‌های کمرنگ، برای اطمینان از اینکه باردار هستید بهترین اقدام این است که تست را چند روز بعد دوباره در شرایط کنترل شده‌تری تکرار کنید.

عوامل تاثیرگذار در مثبت شدن کاذب تست بارداری

در برخی از مواقع مشاهده شده است که نتیجه بیبی چک یا همان تست بارداری خانگی مثبت است اما آزمایش خون نتیجه منفی است یا در سونوگرافی نشانه‌ای از بارداری مشاهده نمی‌شود. معمولاً در چنین مواقعی دستگاه تست نتیجه مثبت کاذب را نشان داده است. این اتفاق معمولاً بر اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد که در ادامه به چند مورد مهم آن اشاره شده است:

 • وجود خون یا پروتئین در ادرار معمولاً منجر به نتیجه مثبت کاذب کیت تشخیص بارداری خانگی می‌شود.
 • مصرف برخی داروهای ضد انعقاد، آرام بخش و خواب‌آور نیز یکی از عوامل مثبت شدن کاذب نتیجه بیبی چک است.
 • حاملگی خارج از رحم یا لانه گزینی تخمک بارور خارج از حفره‌ اصلی رحم نیز عامل مهم دیگری است که سبب نتیجه مثبت کاذب می‌شود.
 • مشکلات رحمی مانند وجود فیبروم در رحم نیز می‌تواند سبب مثبت شدن نتیجه بیبی چک شود.
 • معمولاً پس از یائسگی سطح هورمون HCG افزایش می‌یابد و نتیجه تست بارداری خانگی مثبت می‌شود.
 • وجود کیست‌ها‌ی جسم زرد یا کیست‌ها‌ی لوتئوم در رحم نیز عامل اساسی دیگری است که منجر به نشان دادن نتیجه مثبت کاذب می‌شود.
 • سقط جنین نیز یکی از مواردی است که در نتیجه مثبت کاذب تأثیر دارد زیرا تا چند هفته پس از سقط نیز  هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در ادرار وجود دارد.
 • عفونت مجاری ادرار‌ی و بیماری‌های کلیوی نیز در این مسئله تاثیرگذار است.
 • بیماری سرطان تخمدان نیز ممکن سبب بروز خطا در بیبی چک و نتیجه مثبت کاذب شود.
 • خطای ابزار نیز عامل مهم دیگری است که منجر به این رخداد می‌شود. یعنی گاهی فرد باردار نیست و هیچ یک از دلایل بالا برای وی صدق نمی‌کند. اما کیت تشخیص بارداری، نتیجه مثبت را نشان داده است. در چنین مواقعی باید گفت که دستگاه تست دچار خطا شده است.

عوامل تاثیرگذار در منفی شدن کاذب تست بارداری

کیت تست بارداری خانگی علاوه‌بر نتیجه مثبت کاذب دارای نتیجه منفی کاذب نیز است. یعنی خانم باردار است اما کیت نتیجه منفی را نشان می‌دهد. حال سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه عواملی سبب نشان دادن نتیجه منفی کاذب بیبی چک می‌شود؟

 • کیت‌های تشخیص بارداری خانگی دارای تاریخ انقضا هستند. تمام شدن تاریخ مصرف کیت یکی از دلایلی است که منجر به نتیجه منفی کاذب می‌شود.
 • استفاده از بیبی چک زودتر از زمان مقرر نیز نتیجه منفی کاذب را در پی دارد. چون معمولاً میزان ترشح سطح هورمون HCG در روزهای نخست بارداری کم و غیرقابل تشخیص است.
 •  نوشیدن آب و مایعات فراوان نیز منجر  به رقیق شدن ادرار و خطای کیت ابزار تشخیص بارداری می‌شود. به همین دلیل بهتر است از اولین ادرار روز یا همان اولین ادرار  پس از  بیدار شدن استفاده کرد.
 • مصرف برخی از داروها نیز یک عامل مهم در نشان دادن منفی کاذب به شمار می‌رود.

بیبی چک از کجا بخریم؟

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این تست بارداری خانگی، قابل دسترس بودن آن است. انواع بی‌بی چک در تمامی داروخانه‌های سرتاسر کشور موجود است و می‌توانید به صورت آزاد و بدون نیاز به نسخه پزشک آن را خریداری کنید. اگر نحوه استفاده از این تست را نمی‌دانید یا در تفسیر نتیجه حاصل از آن دچار اشتباه می‌شوید، در مقاله‌ای دیگر به صورت مفصل راجع‌به تست بارداری خانگی، انواع و نحوه استفاده از آن توضیح داده‌ایم.

آیا بیبی چک تاریخ انقضا دارد؟

بله؛ کیت‌های تست بارداری سریع دارای تاریخ انقضاء هستند. پیش از خرید حتماً تاریخ درج شده بر روی جعبه را بررسی کنید. استفاده از کیت تاریخ گذشته نتایج نادرستی به همراه دارد. اگر یک کیت خریداری کرده و می‌خواهید چند روز بعد تست را انجام دهید، در این مدت باید آن را در محل مناسبی نگهداری کنید.

حساس‌ترین مارک بی بی چک

بهترین مارک بی بی چک کدام است؟ بی بی چک خارجی بخریم یا ایرانی؟ همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم، اگر انتظار نتیجه دقیق‌تری از تست خود دارید، باید بی بی چک با حساسیت بالا خریداری کنید. در ادامه بهترین برندهای این کیت‌های تست بارداری را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 • بیبی چک مدیکور: بی بی چک medicore یکی از بهترین برندهای موجود در بازار و ساخت چین است. اگر به داروخانه مراجعه کنید و از متصدی بخواهید بهترین و حساس‌ترین تست را به شما بدهد، احتمال زیاد این برند را پیشنهاد کند. در داخل جعبه این تست، یک کیت، قطره چکان و یک عدد کاست قرار دارد.
 • بیبی چک ویتاساین: بی بی چک VitaSign که به اشتباه به آن بی بی چک ویتاسیگن نیز گفته می‌شود، یکی از انواع تست‌های با حساسیت ۹۹ درصد در بازار است. وجود دستورالعمل فارسی در جعبه این کیت استفاده از آن‌ را بسیار ساده کرده است.
 • بیبی چک فارکس: تست Farex از دیگر تست‌های پرطرفدار در بازار است. بی بی چک فارکس مدل ۱۰۱ حساسیت بالا و نتایج بسیار دقیقی دارد.
 • بی بی چک زیموها (zimoha)، ویور (vivere)، روژان و… از دیگر انواع کیت‌های موجود در بازار هستند که میزان دقت قابل قبولی دارند.

توجه داشته باشید که درون جعبه هر کیت تشخیص بارداری، برگه راهنما وجود دارد. از آنجایی که نحوه ساخت و عملکرد این کیت‌ها یا مدت زمان مورد نیاز برای نمایش نتیجه در آن‌ها با هم متفاوت است، قبل از انجام تست حتماً دستور استفاده از آن را با دقت مطالعه کنید.

 جمع‌بندی

تست بارداری خانگی رایج‌ترین و راحت‌ترین ابزار برای تشخیص به موقع بارداری است. در واقع این وسیله نسبت به هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) که در ادرار خانم‌ها وجود دارد، حساسیت نشان می‌دهد. چون این هورمون معمولاً در دوران بارداری و از طریق جفت ترشح می‌شود. به طور کلی به کمک تست بارداری خانگی با یک هزینه مناسب و در کمتر از ۱۰ دقیقه می‌توان بارداری یا عدم بارداری را تشخیص داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *