راهنمای خرید برای کودک, راهنمای خرید برای نوزاد

اندازه لباس کودک: چگونه سایز لباس مناسب را برای نوزاد خود انتخاب کنید

به نظر می‌رسد انتخاب لباس کودک با سایز مناسب برای کوچولوی تازه متولد شده‌تان کار ساده‌ای باشد. از نظر تئوری شاید این طور باشد ولی در عمل کار کمی سخت و گیج کننده خواهد بود. لباس‌های کودک معمولاً بر اساس سن اندازه‌گیری می‌شوند، بنابراین فکر می‌کنید فقط باید لباس‌هایی را بخرید که با سن کودکتان مطابقت دارد و تمام می‌شود. متأسفانه، همیشه اینطور نیست. مانند بزرگسالان، نوزادان در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند و برندهای مختلف لباس کودک نیز اندازه یکسان و استانداری را ندارند. بنابراین اگر در مورد سایز لباس نوزاد احساس سردرگمی می‌کنید، تنها نیستید. در این مقاله پینو بیبی با ارائه چند نکته به شما والدین غزیز کمک می‌کند تا در هنگام خرید لباس کودک این موارد را در نظر بگیرید و کمد لباس کودک خود را بر اساس نیاز و سایز مناسب کودک خود چیدمان و پُر کنید.

اندازه لباس کودک: چگونه سایز لباس مناسب را برای نوزاد خود انتخاب کنید

جدول سایز لباس نوزاد

بسته به برند لباس کودک، برخی از مدل‌ها می‌توانند بزرگ، کوچک یا درست سایز مناسب کودک باشند. در ایران تقریباً هر برندی جدول سایزبندی خود را دارد ولی اکثراً چهار سایز (سایز صفر تا ۳) را به عنوان یک شاخص کلی در نظر می‌گیرند. در هر سایز اندازه کلی برای قد و عرض بلوز و شلوار و بادی ذکر شده است و به وزن کودک توجهی نشده است در ضمن این اعداد فقط یک جدول کلی است. اما جدولی که در زیر ارائه شده است تا سن پنج سالگی اکثر کودکان را پاسخگو است و به وزن و قد و حتی سن کودک نیز توجه شده است. این جدول اندازه لباس نوزاد که با استفاده از نکاتی که والدین بیان کردند، بررسی‌های آنلاین و تجربیات فروشندگان لباس کودک جمع‏آوری و تنظیم شده است، می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که برندهای مختلف لباس کودک واقعاً چگونه سایز بندی می‌شوند. سایز مناسب فرزند شما، صرف نظر از این که او نسبت به سنش چقدر بزرگ یا کوچک است، کدام است.

برچسب سایز لباساندازه وزن (کیلوگرم)قد یا طول (سانتی‌متر)
P (Preemie) نوزاد نارس۲،۷۴۶
نوزاد (تازه متولد شده)۲،۷ تا ۴۵۴،۵
صفر تا ۳ ماهگی۳،۶ تا ۵،۷۵۴،۵ تا ۶۱
۳ تا ۶ ماهگی۶ تا ۷.۵۶۱ تا ۶۹
۶ تا ۹ ماهگی۸ تا ۹،۵۶۹ تا ۷۲،۴۰
۹ تا ۱۲ ماهگی۱۰ تا ۱۰،۵۷۲،۴ تا ۷۶
۱۲ تا ۱۸ ماهگی M1۱۱،۳ تا ۱۲،۷۷۶ تا ۸۱
۱۸تا ۲۴ ماهگی  2M۱۲،۷ تا ۱۳،۶۸۱ تا ۸۶،۴
دو سالگی ۲T۱۳،۲ تا ۱۴۸۸،۵ تا ۹۲،۷
سه سالگی۳T۱۴ تا ۱۵۹۱،۷ تا ۹۹
۴T۱۵،۴ تا ۱۷۹۹ تا ۱۰۵،۵
۵T۱۷ تا ۱۹۱۰۵،۵ تا ۱۱۲

اندازه لباس کودک چگونه برآورد می‌شود؟

اندازه لباس کودک می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 • سن
 • وزن
 • طول

گفته می‌شود، اکثر سایزهای لباس نوزاد بر اساس میانگین تقسیم بندی می‌شوند و از آن جایی که نوزادان با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند، یک سایز لباس برای همه آن‌ها مناسب نیست؛ به عنوان مثال، یک سایز لباس برای همه بچه‌های ۵ ماهه مناسب نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قد و زون مناسب کودک در سنین مختلف مقاله «قد و وزن استاندارد کودک در سنین مختلف» را مطالعه بفرمایید.

اندازه لباس کودک چگونه برآورد می‌شود؟

بنابراین چگونه می‌توانید بدانید که کدام سایز برای کودک شما مناسب‌تر است؟ هنگامی که زمان ایجاد یا به روز رسانی کمد لباس کودک شما فرا می‌رسد، این استراتژی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند:

 • تحقیق کنید: همان طور که جدول اندازه لباس کودک پینو بیبی نشان می‌دهد، برندهای مختلف لباس کودک اندازه‌های متفاوتی دارند. برخی از برندها کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، بلندتر یا کوتاه‌تر هستند. حتماً وب‌سایت هر برند را برای نمودار اندازه خاص آن‌ها قبل از خرید مجدداً بررسی کنید تا دریابید اندازه‌های کودک شما در نمودار اندازه ارائه شده آن‌ها، کجا قرار دارد.
 • معنی برچسب‌های روی البسه را بدانید: بسیاری از والدین پس از کسب تجربه‌اندوزی در خرید لباس به شما می‌گویند، یک قانون کلی این است که اندازه روی برچسب اغلب حداکثر اندازه است. به عنوان مثال، اندازه ۳ ماهه اغلب به این معنی است که برای نوزادان تا ۳ ماهگی مناسب است. اکثر نوزادان ۶ ماهه لباس‌های سایز ۹ یا ۱۲ ماهه می‌پوشند.
 • نوع پارچه پوشاک را در نظر بگیرید: از تف کردن گرفته تا پنیر کردن، کودک شما ممکن است در روز چندین دست لباس را کثیف کند که این به معنای شستن لباس‌های بیشتر است. به خاطر داشته باشید که پارچه‌هایی مانند پنبه، در عین راحتی که دارند، مستعد جمع شدن و تنگ شدن (آب رفتن) هستند، بنابراین ممکن است عاقلانه باشد که سایز کمی بزرگتر بخرید.
 • البسه دارای دکمه‌ها و گیره‌های قابل تنظیم باشد: این دکمه‌ها به شما کمک می‌کنند تا زمانی که کودک بزرگ می‌شود، بتوانید لباس را با اندازه کودک تنظیم کنید.
 • خرید حضوری: به این ترتیب می‌توانید لباس را بدون توجه به آنچ ه که برچسب می‌گوید، ببینید که آیا  ممکن است با سایز کودک شما تناسب داشته باشد یا خیر و با ذهنیت و فکرتان پیش بروید. در صورت شک، سایز را افزایش دهید، نوزادان به سرعت رشد می‌کنند، بنابراین بهتر است لباسی بخرید که جایی برای رشد داشته باشد.
 • از آزمون و خطا نترسید: به دلیل تفاوت‌های سایز ذکر شده از برندی به برند دیگر، ممکن است بخواهید انواع برندهای مختلف لباس را امتحان کنید تا ببینید کدام یک به بدن کودک شما می‌آیند. هنگامی که مشخص کردید کدام مارک‌ها به خوبی برای کودک شما مناسب هستند، خرید بعدی که در مرحله بعدی رشد کودک خواهد بود می‌تواند کمی آسان‌تر شود.

اندازه لباس نوزاد بر اساس وزن

اکثر برندهای لباس کودک، اندازه خود را بر اساس میانگین وزن نوزاد در یک سن معین قرار می‌دهند. در حالی که اندازه‌گیری‌های دقیق ممکن است بر اساس برند متفاوت باشد، در اینجا یک راهنمای کلی برای اندازه‌های لباس نوزاد بر اساس وزن آورده شده است:

 • نوزاد نارس P (Preemie) : با وزن ۲،۵ کیلوگرم
 • نوزاد تازه به دنیا آمده (N) : با وزن ۲،۵ تا ۳،۶ کیلوگرم
 • ۳ ماهگی: ۳،۶ تا ۵،۴
 • ۶ ماهگی: ۵،۴ تا ۷،۵ کیلوگرم
 • ۹ ماهگی:  ۷،۵ تا ۹ کیلوگرم
 • ۱۲ ماهگی: ۹ تا ۱۰،۸۸ کیلوگرم
 • ۱۸ ماهگی: ۱۰،۸۸ تا ۱۲،۸ کیلوگرم
 • ۲۴ ماهگی: ۱۲،۸ تا ۱۳،۵ کیلوگرم
 • یک سالگی T:  ۱۳،۵ کیلوگرم تا ۱۴،۵ کیلوگرم
 • دو ساله ۲T: ۱۴،۵ کیلوگرم تا ۱۵،۸ کیلوگرم
 • سه ساله ۳T:  ۱۵،۸ کیلوگرم تا ۱۷،۷۰ کیلوگرم
 • چهار ساله ۴T: ۱۷،۷۰ کیلو گرم تا ۱۹،۵۰ کیلوگرم
 • پنج ساله ۵T: ۱۹،۵۰ کیلوگرم تا ۲۰،۵۰ کیلوگرم

هر کودکی منحصر به‌ فرد است و با سرعت خودش رشد می‌کند، بنابراین تلاش برای خرید لباس‌هایی که مناسب هستند و دوام بیشتری دارند می‌تواند یک چالش باشد. تفاوت سایز بین برندها به این دلیل رخ می‌دهد که برندها اندازه لباس کودک خود را بر اساس وزن برای هر گروه سنی طراحی می‌کنند. این بدان معناست که برخی از لباس‌ها ممکن است کاملاً در محدوده سنی کودک شما مناسب باشند در حالی که برخی دیگر خیلی بزرگ یا خیلی کوچک هستند.

اندازه لباس نوزاد بر اساس وزن

مهمترین چیزی که در رابطه با اندازه‌ها باید به آن توجه کرد این است که آنها یک محدوده متوسط را نشان می‌دهند و اندازه ذکر شده حد بالایی آن محدوده خواهد بود. بنابراین، اگر یک کودک ۳ ماهه دارید، او احتمالاً به زودی آماده خواهند بود تا از اندازه‌های صفر تا ۳ ماهه به رده بعدی یعنی اندازه‌های ۳ تا ۶ ماهه وارد شود، البته اگر قبلاً این کار را نکرده باشد. هنگامی که در خصوص سایز مناسب شک دارید، بهتر است اندازه را افزایش دهید و سایز بزرگتر را خریداری کنید. نوزادان سریع رشد می‌کنند و اگر البسه‌ای برای کودک شما خیلی بزرگ باشد، شلوارها و آستین‌ها را می‌توانید تا بزنید.

در هر سایز چند لباس بچه نیاز دارم؟

نوزادان به چیزهای زیادی نیاز دارند، لباس‌ها در بالای لیست اقلام ضروری نوزاد هستند. برای جلوگیری از تحت فشار قرار دادن خود (و خرج کردن بیش از حد)، برای نوزاد در مراحل کودکی خرید کنید. با کنار هم گذاشتن یک بلوز و شلوار یا مجموعه‌ای از لباس‌های ضروری برای روزهای نوزادی شروع کنید که اغلب شامل موارد زیر است:

 • ۴ تا ۸ پیراهن
 • ۷ عدد پیژامه یک تکه
 • ۳ تا ۶ عدد رومپر یک تکه (سرهمی)
 • ۲ تا ۴ لباس دو تکه (ترکیب پیراهن و شورت یا شلوار)
 • یک تا ۳ دست لباس فصلی
 • ۴ تا ۸ جفت جوراب یا پاپوش
 • ۳ تا ۴ پیشبند
 • یک تا ۲ ژاکت (برای نوزادان در هوای سرد)
 • یک لباس برفی یا کاپشن (برای نوزادان در زمستان)
 • یک تا ۳ کلاه (کلاه بافتنی برای نوزادان در فصل زمستان، کلاه آفتابگیر برای نوزادان در فصل تابستان)
 • یک تا ۲ شلوارک (برای نوزادان مناسب فصل تابستان)

در حالی که این مکان خوبی برای شروع است، می‌توانید بسته به موقعیت خود خرید کمتر یا بیشتر را انتخاب کنید. برای مثال، نوزادان در هوای سردتر به لایه‌های بیشتر لباس نیاز دارند و این که هر چند وقت یک‌ بار قصد دارید لباس‌ها را بشویید نیز باید در معادله خرید خود لحاظ شود. در مقالات بعدی نکات شستشوی لباس نوزاد ارائه خواهد شد تا با رعایت این نکات عمر و دوام لباس نوزاد را بیشتر کنید و در هزینه‌های خانواده صرفه جویی کنید.

سایز لباس نوزاد

ممکن است به نظر منطقی باشد که برای نوزاد خود لباس سایز «نوزادی» بخرید، اما در واقع تهیه اندازه سایز بزرگ‌تر لباس هوشمندانه‌تر است. به طور متوسط، لباس‌های نوزادان فقط برای نوزادان تا ۳،۵ کیلوگرم مناسب است که برای اکثر نوزادان آنقدرها دوام نمی‌آورد (و حتی برخی از نوزادان بزرگ‌تر از آن به دنیا می‌آیند!). در حالی که سایز صفر تا ۳ ماهگی باید تا ۵،۵ کیلوگرم برای کودک شما مناسب باشد و برای چند هفته می‌توانید آستین‌ها را بالا بزنید و پاچه‌های شلوارها را نیز تا بزنید زیرا در طی همین مدت کودک به اندازه کافی بزرگ شده است و این البسه اندازه آنها خواهد شد و به زودی باید به فکر لباس‌های بزرگتر باشید. اگر پیش بینی می‌شود که کودک شما ریزنقش و ریز اندام است، یا دارای ناهنجاری است، اندازه سایز البسه بر اساس سایز نوزادان یا Preemie کمی منطقی‌تر است. فقط در نظر داشته باشید که برچسب‌ها و مارک را روی لباس‌های کوچک نگه دارید و در صورتی که کودک بزرگ‌تر از حد انتظار به دنیا بیاید یا به سرعت رشد کند، شاید بتوانید البسه را پس بدهید و لباس بزرگتر تهیه کنید.

 این به کودک شما بستگی دارد، اما معمولاً اندازه لباس نوزاد برای ۴ -۶  هفته پس از آوردن او از بیمارستان به خانه مناسب است. تعیین تفاوت بین لباس‌های نوزادی و صفر تا ۳ ماهگی می‌تواند گیج‌کننده باشد، اما معمولاً سایز نوزادان در محدوده ۲.۲۶ تا ۳.۶۲ کیلو گرم را قرار می‌گیرند در حالی که سایزهای صفر تا ۳ ماهه برای کودکان ۳.۶۲ تا ۵.۴۴ کیلوگرم مناسب است. هر کودکی متفاوت است و با سرعت خاص خود رشد می‌کند، بنابراین اگر کودک شما به سرعت از لباس‌های سایز نوزادی بزرگتر شد و نیاز به البسه جدید داشت، نگران نباشید. اگر کوچولوی شما از نظر وزن یا قد در صدک بالاتری قرار دارد، ممکن است حتی لباس های صفر تا ۳ ماهگی را در مسیر بیمارستان به خانه بپوشد. والدین باید در نظر داشته باشند که نوزادان جدید لباس‌های خود را کثیف می‌کنند از خیس کردن پوشک گرفته تا تف کردن و ریختن شیر؛ همه به این معنی است که پس از رسیدن او به منزل لباس‌های زیادی را خواهید شست. شستشوی مکرر لباس‌ها را کوچک می‌کند، بنابراین توجه به چرخه‌های شستشو و خشک کردن برای کاهش چروکیدگی و خرید لباس اضافی در صورت نیاز بسیار مهم است.

سایز لباس نوزاد

سایز اروپایی لباس کودک

تصور کنید یک لباس بچه از یک برند اروپایی به کودک شما هدیه داده می‌شود و شما برچسب را بررسی می‌کنید تا ببینید چه اندازه‌ای است، برای مثال روی برچسب نوشته شده است ۷۰ و درست زمانی که شما فکر می‌کنید اندازه لباس کودک خود را درک می‌دانید، با سیستم سایزبندی اروپایی مواجه می‌شوید. اندازه‌های اروپایی لباس کودک بر اساس حداکثر سانتی‌متر قد بر چسب‌گذاری می‌شوند به این معنی که سایز ۷۰ باید برای نوزادی تا ۷۰ سانتی‌متر یا حدود ۲۷،۵ اینچ طول قد داشته باشد (اگر چه یک محدوده وجود دارد) مناسب باشد. سایزهای پوشاک امریکایی همان طور که در بالا هم ذکر شد بر اساس وزن و قد کودک است، هنگام خرید لباس کودک اروپایی، مهم است که نمودار اندازه دقیق برند را مرور کنید.

در این بخش یک راهنمای کلی برای این که اندازه اروپایی لباس کودک معمولاً در ایران به چه معناست، آورده شده است:

 • سایز ۶۰ در لباس نوزادی: یک قانون خوب این است که سایز ۶۰ اروپایی معادل سایز ۳ تا ۶ ماهه ایران است. این اندازه معمولاً برای نوزادی که ۵،۴ تا ۷،۵ کیلوگرم یا ۵۶ تا ۶۶ سانتی‌متر طول دارد مناسب است.
 • سایز ۷۰ در لباس نوزادی: سایز ۷۰ در اروپا مشابه سایز ۶ تا ۱۲ ماهه در ایران است و باید برای نوزادان ۷،۵ تا ۹ کیلوگرم و یا ۶۶ تا ۷۱،۱۲ سانتی‌متر قد مناسب باشد.
 • سایز ۸۰ در لباس نوزادی: سایز ۸۰ اروپایی تقریباً به اندازه ۱۲ تا ۲۴ ماهگی در ایران است و احتمالاً برای نوزادان ۹ تا ۱۲،۵ کیلوگرم و یا ۷۱،۱۲ تا ۸۱ سانتی‌متر طول دارد.
 • سایز ۹۰ در لباس نوزادی: سایز ۹۰ در محدوده اروپا تقریباً اندازه ۲T در ایران است.
 • سایز ۱۰۰ در لباس نوزادی: یک سایز اروپایی ۱۰۰ تقریباً برابر با T3 تا T4 در ایران است و احتمالاً برای کودک نوپایی با وزن بین ۱۴ تا ۱۷،۴ کیلوگرم یا تا قد حدود ۱۰۱،۵ مناسب است.

سخن آخر

درک کد اندازه لباس کودک می‌تواند مشکل باشد. یک قانون سرانگشتی خوب این است که وقتی شک دارید، اندازه لباس را افزایش دهید و به یاد داشته باشید، در کمترین زمان (و پس از کمی آزمون و خطا)، در کشف سایزها و برندهای لباس برای کوچولوی خود حرفه‌ای خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *