سلامت نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

نمره‌دهی آپگار چیست و امتیاز آپگار چگونه محاسبه می‌شود؟

کودک شما بعد از ورود به دنیای خارج از رحم خیلی سریع باید با شرایط جدید سازگار و هماهنگ شود، گاهی نوزادان تازه متولد شده ممکن است در تطبیق شرایط بدنی‌شان با محیط بیرون از رحم مشکل داشته باشند، تشخیص این عدم سازگاری در بدو تولد می‌تواند به پزشک در جهت احیا و بهبود شرایط سلامتی و علائم حیاتی نوزاد کمک کند. از این رو بعد از تولد نوزاد، علائم حیاتی که شامل ۵ فاکتور مهم هستند توسط پرستار یا ماما مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند تا از عوارض جدی بعدی پیشگیری شود. این ارزیابی با نام امتیازدهی آپگار، نمره‌دهی آپگار یا تست آپگار شناخته می‌شود.این تست نوعی امتیازدهی به شرایط سلامتی نوزاد در بدو تولد است که بین صفر تا ۱۰ می‌تواند متغیر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه محاسبه نمره آپگار و اهمیت امتیاز اپگار به مطالعه این مقاله مفید از مجله اینترنتی پینو بیبی  ادامه دهید.

تست آپگار چیست؟

نمره آپگار ارزیابی سریعی است که کودک شما بلافاصله پس از تولد دریافت می‌کند. تست آپگار به پزشک کودک شما کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا کودک شما به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد یا خیر. تست آپگار ظاهر/رنگ رخسار و بدن (Appearance)، پالس و نبض (Pulse)، رفلکس و تحریک‌پذیری (Grimace)، اکتیویتی و فعالیت  (Activity)و تنفس (Respiration) کودک شما را اندازه‌گیری می‌کند. نمره ۷ یا بالاتر به عنوان یک امتیاز آپگار خوب در نظر گرفته می‌شود.

چه کسی نمره آپگار را ابداع کرد؟

دکتر ویرجینیا آپگار نمره آپگار را در سال ۱۹۵۲ میلادی ارائه کرد. او سیستم امتیازدهی را به عنوان یک روش استاندارد برای ارزیابی سریع سلامت نوزاد بلافاصله پس از تولد ارائه نمود. سیستم امتیازدهی دکتر آپگار اولین روش بالینی برای تشخیص نیازهای بهداشتی و پزشکی نوزادان تازه متولد شده بود. کار او همچنین به توسعه مراقبت‌های ویژه نوزادان کمک کرد. در سال میلادی۱۹۶۳، اصطلاح مخفف APGAR از نام دکتر آپگار ابداع شد.

امتیاز آپگار چیست؟

امتیاز آپگار نوزاد یک راه سریع برای پزشک جهت ارزیابی سلامت کودک شما بلافاصله پس از تولد است. نمره آپگار یک روش استاندارد است که برای تعیین این که آیا کودک شما به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد یا خیر استفاده می‌شود. کودک شما ممکن است برای تنفس نیاز به کمک داشته باشد، ممکن است مشکل قلبی داشته باشد یا ممکن است سایر نیازهای پزشکی مرتبط با انتقال از زندگی درون رحم به دنیای بیرون از رحم داشته باشد.

پزشک از امتیاز آپگار برای پیش‌بینی رشد، هوش یا سلامت آینده کودک شما استفاده نمی‌کنند. آزمایش آپگار را نمی‌توان برای تعیین این که آیا کودک شما مشکلات جدی یا طولانی مدت سلامتی دارد استفاده کرد. امتیاز آپگار به سادگی به پزشک کودک شما هشدار می‌دهد که آیا کودک شما بلافاصله پس از تولد به کمک اضافی کمی نیاز دارد یا خیر.

نمره آپگار چه زمانی ارزیابی می‌شود؟

آپگار یک آزمایش سریع است که یک دقیقه پس از تولد و سپس پنج دقیقه پس از تولد نوزاد انجام می‌شود. نمره یک دقیقه ارزیابی می‌کند که نوزاد شما چقدر روند زایمان را تحمل کرده است. نمره پنج دقیقه به پزشک می‌گوید که کودک شما چقدر خوب به زندگی خارج از رحم شما سازگار و هماهنگ شده است. همچنین در صورت نیاز به احیاء بلافاصله پس از تولد به اندازه‌گیری واکنش نوزاد کمک می‌کند. به ندرت، آزمایش آپگار ۱۰ دقیقه پس از تولد نیز انجام می‌شود. این تنها در صورتی انجام می‌شود که امتیاز آپگار کمتر از ۷ در ۱۰ دقیقه باشد.

نمره آپگار چه زمانی ارزیابی می‌شود؟

چه کسی تست آپگار را انجام می‌دهد؟

به محض تولد نوزاد، یک پرستار زایمان یک تایمر را برای یک دقیقه و یک تایمر دیگر را برای پنج دقیقه تنظیم می‌کند. پس از خاموش شدن هر تایمر، یک پزشک، ماما، پرستار یا پزشک دیگر آزمایشات آپگار را انجام می‌دهد.

تست آپگار چگونه کار می‌کند؟

امتیاز آپگار کودک شما بر اساس پنج عامل است. پزشک یا ماما، پرستار؛ کودک شما بر اساس وضعیت او در هر دسته از تست آپگار از سه امتیاز (صفر، یک، دو) موجود را در جدول آپگار ثبت می‌کند. امتیازها برای مجموع امتیاز ممکن به نمره ۱۰ برسد. پرستار یا ماما پنج تست را برای سنجش وضعیت جسمانی نوزاد را انجام می‌دهد (معاینه می‌کند): Apgar  مخفف ظاهر Appearance، نبض Pulse، تحریک‌پذیری Grimace، فعالیت Activity و تنفس Respiration است:

 • تلاش برای تنفس   
 • ضربان قلب
 • تون عضلانی
 • رفلکس‌ها
 • رنگ پوست
تست آپگار چگونه کار می‌کند؟

در طول تست آپگار چه اتفاقی می‌افتد؟

پزشک کودک شما ارزیابی سریعی از پنج عامل تست آپگار انجام می‌دهد، از جمله:

 • رنگ پوست و تون عضلانی کودک را بررسی می‌کند.
 • به گریه نوزاد گوش می‌کند.
 • از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب کودک استفاده می‌شود.
 • بینی یا دهان کودک ساکشن می‌شود تا رفلکس‌های او مورد آزمایش قرار بگیرند.

هر دسته بسته به شرایط مشاهده شده با ۰، ۱ یا ۲ امتیاز می‌گیرند.

APGARشاخص آپگارصفریکدو
Aظاهرآبی یا صورتیبدن صورتی، اندام‌ها آبی رنگبدن و اندام صورتی
Pنبضبدون نبضکمتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقهبیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه
Gتحریک‌پذیریبدون واکنشاخم کردن و یا جمع کردن صورت یا بدنسرفه، عطسه یا گریه کردن
Aتون ماهیچهبدون فعالیت و یا بدون حرکتحرکت ضعیف در دست و پاحرکت قوی، خم کردن دست‌ها و پاها
Rتنفستنفس نکردنگریه نکردن گریه یا ناله ضعیفگریه خوب و بلند

ظاهر و یا مشاهده رنگ پوست A: پزشک به ظاهر یا رنگ پوست کودک شما نگاه می‌کند. نوزادان تازه متولد شده تا زمانی که به دنیا می‌آیند و اولین نفس خود را کشیده‌اند، شروع به گردش خون غنی از اکسیژن نمی‌کنند. خون غنی از اکسیژن چیزی است که باعث می‌شود نوزادان از رنگ مایل به آبی به رنگ صورتی‌تر تبدیل شوند.

 • اگر رنگ پوست آبی کمرنگ باشد، نوزاد برای رنگ و ظاهر پوستش نمره صفر می‌گیرد.
 • اگر بدن صورتی و اندام‌ها آبی باشد، نوزاد برای رنگش نمره ۱ می‌گیرد.
 • اگر کل بدن صورتی باشد، نوزاد برای رنگش نمره ۲ می‌گیرد.

نبض یا ضربان قلب P: پزشک نبض کودک شما را بررسی می‌کند. این معیار ضربان قلب کودک شما و توانایی او در پمپاژ خون است. ضربان قلب توسط گوشی پزشکی اندازه‌گیری می‌شود. این مهمترین ارزیابی است:

 • اگر ضربان قلب وجود نداشته باشد، نوزاد برای ضربان قلب نمره صفر می‌گیرد.
 • اگر ضربان قلب کمتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد، نوزاد برای ضربان قلب نمره ۱ می‌گیرد.
 • اگر ضربان قلب بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد، نوزاد برای ضربان قلب نمره ۲ می‌گیرد.

تست تحریک‌پذیری (گریماس) G : گریمس واکنش کودک شما به تحریک است. به آن تحریک پذیری و رفلکس نیز می‌گویند. پاسخ گریماس یا تحریک‌پذیری انعکاسی اصطلاحی است که پاسخ به تحریک را توصیف می‌کند، مانند نیشگون گرفتن خفیف و یا استفاده از ساکشن بینی یا دهان کودک شما، که با استفاده از این آزمایشات پزشک درجه تحریک پذیری و گریم نوزاد را تشخیص می‌دهد.

 • اگر هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، نوزاد برای تحریک‌پذیری رفلکس نمره صفر می‌گیرد.
 • اگر گریم وجود داشته باشد، نوزاد برای تحریک‌پذیری رفلکس نمره ۱ می‌گیرد.
 • اگر گریم و سرفه، عطسه یا گریه شدید وجود داشته باشد، نوزاد برای تحریک‌پذیری رفلکس نمره ۲ می‌گیرد.

تون یا تنوس عضلانی و یا فعالیت A: فعالیت اندازه‌گیری تون ماهیچه یا حرکت کودک شما است. پزشک کودک شما به میزان حرکت بازوها و پاهای کودک شما نگاه می‌کند.

 • اگر عضلات شل و فلاپی باشند، نوزاد برای تون عضلانی نمره صفر می‌گیرد.
 • اگر مقداری تون عضلانی وجود داشته باشد، نوزاد نمره ۱ می‌گیرد.
 • اگر حرکت فعال وجود داشته باشد، نوزاد برای تون عضلانی نمره ۲ می‌گیرد.

تلاش برای تنفس R: تنفس بر اساس تلاش تنفسی کودک شما طبقه‌بندی می‌شود. این بستگی به شدت و میزان صدای بلند گریه کودک شما دارد.

 • اگر نوزاد نفس نمی‌کشد، نمره تنفس صفر است.
 • اگرتنفس کند یا نامنظم باشد، نوزاد برای تلاش تنفسی نمره ۱ می‌گیرد.
 • اگر نوزاد خوب گریه کند، نمره تنفس ۲ است.

نمره آپگار نرمال چیست؟

نمره کودک شما از صفر تا ۱۰ متغیر است. هر چه این نمره در کودک شما بالاتر باشد، پس از تولد بهتر عمل می‌کند. اکثر نوزادان در تست آپگار ۷، ۸ یا ۹ می‌گیرند. نمره ۷ یا بالاتر به عنوان نمره آپگار خوب در نظر گرفته می‌شود. تعداد بسیار کمی از نوزادان تازه متولد شده نمره کامل ۱۰ را می‌گیرند زیرا مدتی طول می‌کشد تا دست‌ها و پاهای آن‌ها گرم و صورتی شود. حدود ۹۰ درصد از نوزادان دارای آپگار ۷ تا ۱۰ هستند.

نمره آپگار نرمال چیست؟

اگر نمره آپگار پایین باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

هر نمره کمتر از ۷ در تست آپگار نشانه این است که کودک شما ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشد. هر چه این امتیاز کمتر باشد، کودک شما به کمک بیشتری برای سازگاری با زندگی خارج از رحم شما نیاز دارد. اکثر نمرات آپگار پایین ناشی از موارد زیر است:

اگر کودک شما نمره آپگار پایینی داشته باشد، به این معنی نیست که او دچار مشکل جدی خواهد شد.

اگر کودک شما نمره آپگار پایینی دارد، به این معنی نیست که او به بیماری‌های جدی یا طولانی مدت مبتلا خواهد شد. در واقع، نمره آپگار به هیچ وجه به معنای پیش‌بینی سلامت آینده کودک شما نیست. با این حال، اگر نمره آپگار کودک شما پایین باشد، بلافاصله پس از تولد، کودک شما به برخی از اقدامات ممکن است نیاز داشته باشد:

 • ساکشن: کودک شما ممکن است برای باز کردن راه هوایی خود جهت تنفس مطلوب نیاز به کمک داشته باشد.
 • اکسیژن: کودک شما ممکن است به اکسیژن نیاز داشته باشد. ممکن است یک ماسک روی صورت کودک شما گذاشته شود تا به او اکسیژن بدهد. اگر کودک شما در عرض چند دقیقه به تنهایی نفس نمی‌کشد، پزشک ممکن است لوله‌ای را در نای کودک شما قرار دهد.
 • تحریک فیزیکی: پزشک ممکن است کودک شما را تحریک و خشک کند تا ضربان قلب او سرعت منظمی داشته باشد.
 • سایر مداخلات: پزشکان ممکن است به کودک شما مایعات و داروها را از طریق رگ خونی در بند ناف او بدهند تا ضربان قلب او نیز تقویت شود.

با این درمان‌ها، اکثر نمرات آپگار پایین در یک دقیقه در تست آپگار پنج دقیقه‌ای نزدیک به نرمال خواهد بود. اگر نمره آپگار نوزاد شما پس از این درمان‌ها همچنان پایین است، برای مراقبت‌های پزشکی بیشتر به بخش ویژه نوزادان (NICU) منتقل می‌شود.

چه زمانی از نتایج آزمایش آپگار مطلع خواهم شد؟

پزشک کودک شما آزمایش‌های آپگار را یک دقیقه پس از تولد نوزاد و پنج دقیقه پس از تولد او انجام می‌دهد. پزشک می‌تواند در این زمان‌ها نمرات آپگار کودک شما را تعیین کنند. اگر پزشک کودک شما در مورد نمره آپگار کودک شما نگرانی‌هایی داشته باشد، به شما اطلاع می‌دهد که چه اتفاقی می‌افتد و چه مراقبت‌هایی به نوزادتان می‌دهند.

سخن آخر

پس از تولد نوزاد، پزشک کودک شما می‌خواهند وضعیت سلامتی او را ارزیابی کنند. امتیاز آپگار روشی ساده و سریع است که به پزسک کمک می‌کند وضعیت سلامتی کودک شما را تعیین کنند. اما زیاد روی نمره کودکتان تمرکز نکنید. بسیاری از نوزادان با نمره آپگار پایین فقط به کمی زمان بیشتری نیاز دارند تا خود را با زندگی خارج از رحم سازگار کنند و بیشتر نوزادان به زندگی عادی و سالم ادامه می‌دهند.

2 دیدگاه در “نمره‌دهی آپگار چیست و امتیاز آپگار چگونه محاسبه می‌شود؟

 1. سمیرا گفت:

  سلام ممنون از مقاله جامع و کاملتون

 2. پگاه گفت:

  ❤❤❤ عال بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *