پس از زایمان, مراقبت‌های بعد از زایمان

چگونه زوج‌ها با آمدن یک نوزاد تازه متولد شده رابطه خود را قوی نگه می‌دارند؟

راه حل سرد شدن رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن

فهرست موضوعات این مقاله

بسیاری از زوج‌ها می‌پرسند چطور رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن را گرم و صمیمی نگه داریم؟ آمدن یک عضو جدی به خانواده می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. همه چیز، از انتخاب نام برای او گرفته تا خرید لباس‌های زیبا و دوست داشتنی، حمام بردن او، و… تجربه‌ای جذاب برای یک زوج هستند. اما در عین حال پدر و مادر شدن می‌تواند بار مسئولیت زیادی را نیز روی دوش شما بگذارد. همیشه یادتان باشد که پدر و مادر شدن دقیقاً مثل یک موسیقی که با پیانو نواخته می‌شود، ترکیبی از کلیدهای سفید و سیاه است. ترکیبی از احساسات مثبت و منفی.

رابطه شما با همسرتان نیز بعد از بچه دار شدن به عنوان یک زوج مسلماً تغییر خواهد کرد. شاید رابطه شما هم بعد از تولد فرزندتان کمی سرد شده باشد. در این مطلب، ما به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید عشق و گرما را به رابطه زن و شوهر بعد از تولد فرزند برگردانید.

رابطه زن و شوهر بعد از تولد نوزاد چگونه تغییر می‌کند؟

شما دو نفر تابه‌حال ممکن است قرارهای عاشقانه بی نظیری را دقیقاً طبق برنامه‌ریزی پیش برده باشید. شاید هم گه گاهی به طور ناگهانی تصمیم به سفر گرفته باشید. یا شاید هر جا و هر زمان که دوست داشتید، رابطه جنسی گرمی داشتید!

بچه دار شدن به این معنی نیست که عشق شما در هوا ناپدید می‌شود. موضوع فقط این است که باید کمی انعطاف پذیر باشید و سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. مثلاً ممکن است  یک شب برای قرار عاشقانه خود با همسرتان بهترین لباس خود را بپوشید، اما ممکن است کودکتان بالا بیاورد و لباستان را خراب کند! شما به عنوان پدر و مادر باید آن‌قدر عشق به فرزندتان در قلبتان داشته باشید که پذیرای تمام این موقعیت‌ها باشید. به خود یادآوری کنید که نباید همیشه بی‌نقص باشید. از موقعیت، همان‌طور که هست لذت ببرید.

چالش‌های احتمالی رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن چه چیزهایی هستند؟

ذره‌ای تردید وجود ندارد که یک نوزاد خانواده شما را کامل می‌کند. بعلاوه، نوزادتان شما را به فردی مسئولیت‌پذیرتر تبدیل می‌کند و همچنین به شما فرصتی می‌دهد تا دوران کودکی خود را دوباره زنده کنید. اما هر چیز خوبی، یک بخش منفی نیز دارد. اجازه دهید سکه را برگردانیم و ببینیم داشتن نوزاد چه چالش‌هایی برای زوج‌ها دارد:

ممکن است شب‌های زیادی برای شیر دادن به نوزاد، عوض کردن پوشک او یا صرفاً آرام کردن و خواباندن او بیدار بمانید. واضح است که بعد از این خستگی‌ها، زمانی برای داشتن رابطه جنسی در آن شب‌ها باقی نمی‌ماند. هزینه‌های بزرگ کردن نوزاد هم که بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بعلاوه، وقتی صحبت از مادر نوزاد در میان باشد، چالش‌ها حتی بیشتر هم هستند. زیرا هورمون‌های مادر بعد از زایمان در نوسان کامل هستند که گاهی منجر به ناامیدی، تحریک، فروپاشی عاطفی یا حتی افسردگی پس از زایمان می‌شود .همه اینها نه تنها برای مادر بلکه برای همسر او نیز می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد.

خب، مطمئناً شما از این چالش‌ها بی خبر نیستید. اما شاید فکر کردن به این چالش‌ها باعث شده باشد فکر کنید که چگونه می‌توانید بعد از بچه دار شدن رابطه خود را قوی نگه دارید. ما در قسمت بعدی راز زنده نگه داشتن عشق در رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن را به شما می‌گوییم.

آیا بچه دار شدن رابطه شما با همسرتان را خراب می‌کند؟

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید بعد از بچه دار شدن رابطه شما با شریک زندگی‌تان قطعاً رو به افول می‌رود. همان‌طور که هر رابطه‌ای منحصر به فرد است، تجربه فرزندپروری نیز برای هر کسی منحصر به فرد است. با این وجود، زن و شوهر بعد از بچه دار شدن بیشتر دچار تحریکات احساسی می‌شوند. بعلاوه، زندگی عاشقانه برای بیشتر زوج‌ها در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. آنها در این شرایط به سختی می‌توانند تعادلی بین زندگی عاشقانه، زندگی کاری و خانوادگی خود ایجاد کنند.

زوج‌هایی که دچار کم خوابی، محرومیت از رابطه جنسی و بار بیش از حد مسئولیت‌ها هستند، ممکن است در این فکر غرق شوند که رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن دیگر مثل قبل نمی‌شود. بنابراین، آیا این موضوع بدان معناست که آغاز والدین شدن نشانه پایان رابطه عاشقانه شما با شریک زندگی‌تان است؟ و اگر نه، چگونه می‌توانیم یک رابطه را پس از بچه دار شدن قوی نگه داریم؟ چگونه از سرد شدن رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن جلوگیری کنیم؟ به تیتر بعدی بیایید تا چند راهکار مطمئن را در این مورد به شما بگوییم.

۱۱ روش مطمئن برای بازسازی رابطه زن و شوهر بعد از تولد فرزند

 حتی بعد از تولد فرزندتان هم می‌توانید صمیمیت را در رابطه خود با همسرتان حفظ نمایید. اما برای این موضوع، باید کمی تلاش کنید! در اینجا ۱۰ راه فوق‌العاده برای احیای دوباره عشق بین زن و شوهر بعد از تولد بچه را با شما در میان می‌گذاریم.

۱. یک قرار عاشقانه با همسرتان برنامه ریزی کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید.

بعد از بچه دار شدن احتمالاً با همسرتان به نوبت کار می‌کنید، به نوبت کودک را تمیز می‌کنید، به او غذا می‌دهید، و… . تمام این کارها می‌توانند باعث شوند که وقتی برای صرف کردن با یکدیگر نداشته باشید.

این بار، یک قرار را با همسرتان برنامه ریزی کنید و تمام تلاش خود را بکنید تا به آن پایبند باشید.

مثلاً می‌توانید در وقت نهار در محل کارتان، برای خوردن یک قهوه با همسرتان بیرون بروید. (در حالی که پرستار کودک از نوزادتان مراقبت می‌کند.) حتی یک روز می‌توانید برنامه ریزی کنید و برای شام هم بیرون بروید

۲. بوسه ۱۵ ثانیه‌ای داشته باشید!

یک کلید عالی برای روابط عاشقانه این است که روزی ۱۵ ثانیه همسرتان را ببوسید! می‌توانید کمی چاشنی خنده و بازی نیز به این کار بدهید تا خودتان  و همسرتان لذت بیشتری از آن ببرید. بوسیدن همسرتان راهی ساده و قدرتمند برای زنده نگه داشتن رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن است. تمام احساسات منفی هنگام بوسیدن ناپدید می‌شوند.

۳. زمانی را برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنید

برای قوی نگه داشتن عشق، ضروری است که زندگی جنسی خود نیز زنده نگه دارید. زیرا این احساس نزدیکی به زنده نگه داشتن عشق در رابطه شما پس از تولد نوزاد کمک می‌کند .ممکن است نتوانید مثل قبل هر زمان که دوست داشتید با همسرتان عشق ورزی کنید. اما در عوض، می‌توانید برای آن برنامه‌ریزی نمایید.

۴. با هم آشپزی کنید

آشپزی با همسرتان می‌تواند کاری فوق‌العاده عاشقانه باشد. وقتی هر دوی شما در اطراف آشپزخانه مشغول پخت و پز هستید، کمی بازیگوش باشید! مثلاً دستتان را از پشت دور کمر همسرتان حلقه کنید و با کارهای دلنشین این‌چنینی، آن لحظه را خاص‌تر کنید. در هنگام شام می‌توانید موسیقی آرامی را بگذارید، با یکدیگر شام ساده‌ای بپزید و میل کنید.

۵. چند دقیقه برای ارتباط با شریک زندگی خود وقت بگذارید

وقتی کودک شما به دنیا می‌آید، طبیعی است که حتی زمان کافی برای نشستن و صحبت کردن در مورد زندگی روزمره با همسرتان را ندارید. تمام صحبت‌ها و ارتباطات شما با همسرتان در این دوران حول فرزندان شما خواهد چرخید. حتماً سعی کنید گاهی چند دقیقه وقت بگذارید و در مورد اتفاقات مختلف در زندگی روزمره با همسرتان صحبت کنید. برای مثال، در مورد نحوه گذراندن روزتان برای همسرتان بگویید و از او نیز بپرسید که روزش چطور گذشت. سعی کنید مکالمات شما روال یکنواخت و تکراری به خود نگیرد. حتی تعریف کردن چند جزئیات بسیار ریز اما جالب که در طول روز برایتان پیش می‌آیند نیز می‌تواند رنگ و روی دیگری به ارتباطتان با همسرتان بدهد.

۶. گاهی یکدیگر را لوس کنید!

وقتی زوج‌ها بچه دار می‌شوند، تمام زندگی‌شان را فدای فرزندشان کرده و یک دیگر را به کلی فراموش می‌کنند. برای حفظ رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن، گاهی بدون مناسبت برای یکدیگر هدیه بخرید. گاهی حرف‌های عاشقانه‌ای که در اوایل ازدواج و آشنایی به یکدیگر می‌زنید را دوباره بزنید. این چنین کارها می‌توانند به شما یادآوری کنند که چرا عاشق یکدیگر شدید. گاهی به جای فرزندتان، به یکدیگر توجه کنید و از لوس کردن یکدیگر نترسید!

۷. کودک را وارد برنامه‌های رمانتیک خود کنید

رمانتیک بودن به این معنی نیست که راه‌هایی برای دور شدن از فرزندتان کشف کنید! راه‌های زیادی برای رمانتیک بودن در خانواده و در کنار فرزندتان وجود دارد. یک راه این است که گردش‌های منحصر به فردی را طراحی کنید که شما، همسرتان و کودکتان هر سه در آن‌ها دخیل باشید.

یک ایده جذاب دیگر این است که هنگام غروب خورشید در حالی که کودکتان در کالسکه استراحت می‌کند، با همسرتان به پیاده روی بروید. این لحظه می‌تواند یکی از رمانتیک‌ترین خاطرات زندگی شما باشد.

۸. از درخواست کمک ابایی نداشته باشید

شما به تنهایی مجبور نیستید تمام مسئولیت‌های بچه داری را به عهده بگیرید. یادتان باشد که شما یک ابرانسان نیستید و نباید بیش از حد توانتان مسئولیت قبول کنید. بنابراین، به دنبال کمک باشید! زمانی که احساس می‌کنید خیلی خسته هستید و نمی‌توانید همه چیز را خودتان مدیریت کنید، با والدین خود تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید. همچنین، می‌توانید یک پرستار بچه استخدام کنید تا بتوانید برای خودتان و همسرتان نیز وقت بگذارید.

رابطه زن و شوهر بعد از تولد بچه

۹. همیشه جنبه خنده دار موضوع را ببینید

بهترین راه برای قوی نگه داشتن رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن این است که وقتی اوضاع سخت می‌شود، سعی کنید جنبه خنده دار ماجرا را ببینید. گاهی اوقات در بدترین لحظات هم یک چیز کوچک خنده دار وجود دارد که می‌تواند سختی آن لحظه را کمتر کند.

۱۰. در مورد رؤیاهایتان با همسرتان صحبت کنید

به همان اندازه که لازم است در مورد نیازها و برنامه‌های روزانه خود با همسرتان صحبت کنید، در مورد آینده‌تان نیز باید حرف بزنید. در مورد اهداف خودتان و همسرتان با یکدیگر صحبت کنید و چیزهایی که شما را به هیجان می‌آورند را به زبان بیاورید. یادتان باشد که هدف از این کار این است که رؤیاهایتان را با همسرتان به اشتراک بگذارید. پس نیازی نیست در این مورد بحث کنید که آیا آن‌ها واقعاً اتفاق می‌افتند یا نه. فقط کافی است از تخیلتان استفاده کنید. تشویق یکدیگر برای به اشتراک گذاشتن امیدها و آرزوهای خود می‌تواند صمیمیت زوجین را عمیق‌تر کند و پیوند شما را تقویت نماید.

۱۱. مراجعه به یک مشاوره حرفه‌ای را امتحان کنید

آیا همه چیز در جهان را امتحان کرده‌اید اما هنوز هم از سرد شدن رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن رنج می‌برید؟ اگر احساس می‌کنید که رابطه شما با همسر یا همسرتان پس از تولد نوزاد علی‌رغم تمام تلاش‌های شما سرد شده است، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. یک درمانگر یا یک مشاور حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا از چالش‌های خود را به مؤثرترین روش گذر کنید. بعلاوه، او به شما مهارت‌هایی را یاد می‌دهد که در آینده هم بتوانید با چنین مسائلی به خوبی برخورد کنید.

چطور بعد از بچه دار شدن در مورد نیازهایم با همسرم صحبت کنیم؟

همیشه برای گوش دادن به صحبت‌های همسرتان وقت بگذارید. کارهای کوچکی انجام دهید تا همسرتان احساس کند که شما به او اهمیت می‌دهید. مطمئن باشید که پس از مدتی، او نیز متقابلاً این کارها را خواهد کرد.

هرچقدر هم که رابطه شما قوی باشد، باز هم همسرتان نمی‌تواند ذهن شما را بخواند. زندگی هر دوی شما در حال تغییر است و باید در مورد آن با دیگری صحبت کنید. شما و شریک زندگی‌تان باید به یکدیگر بگویید که چه می‌خواهید و چه چیزی شما را آزار می‌دهد. اگر عصبانی ناراحت هستید، منتظر نمانید تا شریک زندگی‌تان خودش دلیل آن را متوجه شود.

کلید کار این است که در مورد آنچه نیاز دارید صادق باشید: آیا نیاز دارید همسرتان بیشتر شما را در آغوش بگیرد؟ یا آیا نیاز دارید که همسرتان بیشتر شما را درک کند؟ انتظار نداشته باشید که همسرتان خودش نیاز شما را متوجه شود. بلکه در مورد نیازهایتان با یکدیگر صحبت کنید.

چطور در مورد نحوه تربیت فرزند با همسرم صحبت کنم؟

مهم است که در مورد نحوه تربیت فرزندان نیز با یکدیگر مشورت نمایید. ممکن است متوجه شوید که در مورد بعضی از مسائل تربیت فرزند با یکدیگر اختلاف نظر دارید. در این حالت، می‌توانید از کمک یک مشاور حرفه‌ای کودک استفاده کنید تا دیدگاه شما را به یکدیگر نزدیک‌تر کند. یادتان باشد که هیچ‌وقت نباید جلوی فرزندتان در مورد این گونه مسائل با یکدیگر بحث کنید.

کارهای خانه و مراقبت از کودکان را با یکدیگر تقسیم کنید تا بتوانید زمان بیشتری با هم داشته باشید. اگر فکر می‌کنید رابطه شما خطر از هم پاشیدگی است، حتماً از یک مشاور حرفه‌ای کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که روابط ما نیز مثل جسممان گاهی به پزشک نیاز دارند!

چطور بعد از بچه دار شدن با خانواده و دوستان ارتباط خوبی داشته باشیم؟

آوردن نوزاد به زندگی شما فقط ارتباطتان با همسرتان را تغییر نمی‌دهد. بلکه رابطه شما با خانواده و دوستان را نیز تغییر می‌دهد. شرایط هر کس متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، برخی از مادران جوان ممکن است مایل نباشند زیاد از والدینشان در بچه داری کمک بگیرند. زیرا شاید احساس کنند که والدینشان بیش از حد می‌خواهند همه کار برای کودک انجام دهند. در حالی که برخی دیگر از مادران جوان ممکن است از این که والدینشان زیاد به آن‌ها در بچه داری کمک نمی‌کنند، ناراحت باشند.

کلید کار این است که در مورد نوع کمکی که می‌خواهید، روشن و واضح صحبت کنید. هیچ‌وقت سعی نکنید از روی زور و اجبار کمکی که نمی‌خواهید را بپذیرید اما در دل احساس نارضایتی داشته باشید. بستگان شما نیز کم‌کم به یک رابطه کاملاً جدید با شما عادت می‌کنند. به یاد داشته باشید که آن‌ها نمی‌دانند چطور می‌توانند به بهترین شکل به شما کمک کنند؛ مگر اینکه شما به آنها بگویید.

ممکن است متوجه شوید که دوستان قدیمی شما دیگر به دیدن شما نمی‌آیند. یا شاید هم به نظر می‌رسد از شما انتظار دارند که همه چیز را رها کنید و برای یک قرار دوستانه با یکدیگر بیرون بروید. این چیزها می‌تواند باعث شود که همگامی با دوستانتان برای شما سخت شود. در این شرایط، برای آنها توضیح دهید که چگونه زندگی شما تغییر کرده است. آنها ممکن است به خودی خود تغییراتی را که شما تجربه می‌کنید، درک نکنند.

در عین حال، با دوستانتان در تماس باشید و در زندگی خود فضایی را برای آنها در نظر بگیرید؛ زیرا حمایت دوستان می‌تواند واقعاً ارزشمند باشد و به شما از نظر روحی و عاطفی کمک کند.

سخن آخر با والدینی که تازه بچه دار شده‌اند

بچه دار شدن در زندگی یکی از گران‌بهاترین نعمت‌هایی است که خداوند می‌تواند به زن و شوهر بدهد. درست است که بچه داری چالش‌های خودش را دارد، اما زندگی با یک نوزاد می‌تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب هم باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بین نقش خود به عنوان والد و نقشتان به عنوان همسر، تعادل ایجاد کنید. در دوران بچه داری روزهایی خواهند بود که احساس می‌کنید از خوشحالی در بالای ابرها سیر می‌کنید. روزهایی هم وجود دارند که ممکن است بیش از حد طاقت فرسا باشند. در این مواقع باید با همراهی همسرتان، به عنوان یک زوج محکم بایستید.

کلید بهبود رابطه زن و شوهر بعد از بچه دار شدن، این است که با خود و همسرتان مهربان باشید. یادتان باشد که شما هر دو در حال یادگیری هستید. پس یکدیگر را ببخشید و تلاش کنید تا صبرتان بالاتر برود. اگر سعی کنید از ادغام نقش خود به عنوان والد و همسر لذت ببرید، زیباترین سفر زندگی‌تان در انتظارتان خواهد بود!

منابع:

https://www.marriage.com/advice/parenting/how-to-keep-a-relationship-strong-after-a-baby

https://www.nhs.uk/conditions/baby/support-and-services/relationships-after-having-a-baby

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *