آمادگی بارداری, اقدام به بارداری, نکات اقدام صحیح به بارداری

برای باردار شدن چگونه و چند بار رابطه جنسی داشته باشیم؟

رابطه جنسی برای باردار شدن

در صورتی که قصد دارید هرچه سریع‌تر باردار شوید، نیاز است ابتدا از این اطلاع پیدا کنید که در چه زمانی باید رابطه جنسی داشته باشید، چند بار رابطه جنسی داشته باشید و آیا عواملی وجود دارند که بتوانند احتمال باردار شدن شما را در هر ماه افزایش یا کاهش دهند یا خیر.

احتمال باردار شدن شما درست قبل از تخمک گذاری یا در زمان تخمک گذاری بسیار بیش‌تر است؛ اما امکان این هم وجود دارد که در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی خود باردار شوید، حتی در زمانی که پریود هستید. این یکی از دلایلی است که برخی از روش های پیشگیری از بارداری مانند روش تقویمی (روش ریتم) در جلوگیری از باردار شدن قابل اطمینان نیستند.

واقعیتی که نیاز است بدانید این است که با این که هر دفعه رابطه جنسی محافظت نشده باعث باردار شدن نمی‌شود، اما اگر زمان مناسب باشد فقط با یک بار رابطه جنسی احتمال دارد که باردار شوید. به طور کلی، باروری با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و احتمال باردار شدن یک فرد جوان تنها با یک یا چند تماس جنسی بیش‌تر از افراد با سن بالاتر است.

در صورتی که قصد دارید که باردار شوید، نکاتی وجود دارد که باید در مورد رابطه جنسی بدانید. این نکات می‌توانند به شما کمک کنند تا شانس باردار شدن خود را به حداکثر برسانید. مهم‌ترین نکته این است که اگر در طول بارورترین دوره خود که حدود یک هفته طول می‌کشد و چند روز قبل از تخمک گذاری تا زمان تخمک‌گذاری را شامل می‌شود به طور روزانه یا یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید، احتمال باردار شدن شما به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. 

در این مقاله در مورد این که چه زمانی در دوره تخمک گذاری باید رابطه جنسی داشته باشیم تا باردار شویم، صحبت خواهیم کرد.

چه زمانی احتمال باردار شدن شما بیش‌تر است؟

اگر به اندازه کافی رابطه جنسی دارید و اگر در تلاش نیستید که حتما فوراً باردار شوید، به احتمال زیاد نیازی به نگرانی در مورد زمان رابطه جنسی نیست. اما اگر قصد دارید که به زودی باردار شوید، دانستن بهترین زمان برای رابطه جنسی می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر باردار شوید.

پنجره باروری

در هر ماه یک هفته وجود دارد که رابطه جنسی در آن هفته به احتمال زیاد منجر به بارداری می‌شود. این یک هفته، پنجره باروری شما به شمار می‌رود و حدود پنج روز قبل از تخمک گذاری شروع می‌شود. بیش‌ترین احتمال باردار شدن در همان روزهای قبل از تخمک گذاری است.

تخمک گذاری و لقاح

تخمک گذاری معمولاً در حدود روزهای ۱۲ تا ۱۴ در یک چرخه قاعدگی ۲۸ روزه اتفاق می‌افتد؛ اما بر اساس طول چرخه قاعدگی افراد در هر فرد با دیگری متفاوت است و حتی ممکن است در هر سیکل با سیکل دیگر تفاوت داشته باشد. در صورتی که چرخه قاعدگی کوتاه‌تری دارید و برای مثال، به دلیل این که چرخه قاعدگی شما طولانی‌تر است، تخمک گذاری شما در روزهای ۱۹ و ۲۰ اتفاق می‌افتد، امکان دارد که پنجره باروری شما زودتر و در روزهای ۸ و ۹ سیکل قرار گیرد.

تخمکی که تخمک گذاری می‌کند، تنها به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از رها شدن از تخمدان می‌تواند بارور شود. اما با کمک مخاط دهانه رحم، اسپرم می‌تواند تا ۵ روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. از آنجایی که تعیین لحظه دقیق تخمک گذاری تقریبا غیر ممکن است، داشتن رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری (نه بعد از آن) می‌تواند با آماده کردن اسپرم و منتظر ماندن آن برای تخمک به افزایش احتمال باردار شدن شما کمک کند.

آیا روز چهاردهم چرخه، بارورترین روز شماست؟

شاید شنیده باشید که روز چهاردهم چرخه قاعدگی، زمان تخمک گذاری شما محسوب می‌شود. در نتیجه، بسیاری از افراد در روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ سیکل قاعدگی رابطه جنسی برقرار می‌کنند و تصور می‌کنند که داشتن رابطه جنسی در این زمان، احتمال باردار شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد. 

اما مشکل این است که بسیاری از افراد در روز ۱۴ چرخه قاعدگی تخمک گذاری ندارند. تخمک گذاری طبیعی احتمال دارد که در اوایل روز ۱۰ و تا اواخر روز ۲۰ سیکل اتفاق بیفتد. اگر چرخه‌های قاعدگی شما نامنظم باشند، تخمک گذاری امکان دارد حتی دیرتر هم رخ دهد. بنابراین بارورترین روز شما در چرخه قاعدگی، الزاما روز ۱۴ ام نیست.

مخاط دهانه رحم

بر اساس اطلاعات به دست آمده از تحقیقات، بهترین روز جهت داشتن رابطه جنسی برای باردار شدن روزی است که متوجه شوید مخاط دهانه رحم شما در بارورترین حالت خود قرار دارد. زمانی که مخاط دهانه رحم بارور باشد، ترشحات واژن شبیه سفیده تخم مرغ خام به نظر می‌رسد. این نوع ترشح که شفاف، کشدار و لیز است، سالم و طبیعی به شمار می‌رود و معمولاً در روزهای قبل از تخمک گذاری ظاهر می‌شود. هنگامی که بدانید باید به دنبال چه چیزی باشید، تشخیص آن نسبتاً آسان خواهد بود.

مخاط دهانه رحم تحرک (حرکت) اسپرم را بهبود می‌بخشد و به اسپرم‌ها کمک می‌کند تا در انتقال به داخل رحم زنده بمانند. هر چه تعداد اسپرم‌های بیش‌تری زنده بمانند و به لوله‌های فالوپ شما منتقل شوند تا در حالت ایده آل به تخمک یا تخمک‌هایی که در طی تخمک گذاری آزاد می‌شوند برسند، احتمال لقاح و باردار شدن نیز افزایش پیدا می‌کند. 

توجه داشته باشید که با این که بیش‌تر ترشحات واژن طبیعی هستند، بعضی از ترشحات سالم محسوب نمی‌شوند. اگر ترشحات واژن شما بوی تند دارد یا ایجاد خارش می‌کند، احتمال دارد که عفونت داشته باشید و در این صورت لازم است به پزشک مراجعه کنید.

خلق و خو

احساس آرامش و بدون استرس بودن می‌تواند احتمال باردار شدن شما را افزایش دهد؛ اما مانند بسیاری از چیزهای دیگر، اینطور نیست که اگر بدون نگرانی رابطه جنسی داشته باشید الزاما باردار شوید. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که میل جنسی شما در زمان‌های خاصی از ماه شدیدتر است؟ این تصادفی نیست. همان هورمون‌هایی که درست قبل از تخمک گذاری در بدن افزایش پیدا می‌کنند، میل شما برای رابطه جنسی را نیز بالا می‌برند.

این امکان وجود دارد که لذت جنسی شانس باردار شدن را افزایش دهد، اما نه آنقدر که لازم باشد نگران این باشید که هر بار که رابطه جنسی دارید باید بهترین رابطه جنسی زندگی شما باشد. این تئوری که ارگاسم زنانه احتمال دارد به افزایش شانس باروری کمک کند، ممکن است خیالبافی باشد. در واقعیت، علم در مورد نقش ارگاسم زنانه در باردار شدن نامشخص است.

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهند که برانگیخته شدن جنسی زنان باعث افزایش قطر واژن برای پذیرش آلت تناسلی مردانه می‌شود که این ویژگی در عمل، شکل واژن را تنظیم می‌کند، ناحیه دهانه رحم را بلندتر می‌کند، برانگیختگی جنسی را افزایش می‌دهد و فضای بیش‌تری برای منی پس از انزال فراهم می‌کند. بنابراین در عمل، شما امکان دارد که رابطه جنسی خسته کننده یا غیر لذت بخشی داشته باشید و همچنان باردار شوید.

رابطه جنسی برای باردار شدن

ردیابی تخمک گذاری

شما می‌توانید تخمک گذاری را با استفاده از تقویم ردیابی کنید. برخی از ابزارها نیز از تغییرات فیزیولوژیکی بدن مانند دمای بدن، مخاط دهانه رحم یا سطح هورمون‌ها برای پیگیری علائم تخمک گذاری استفاده می‌کنند. در ادامه چند روش را توضیح می‌دهیم که می‌توانید آن‌ها را برای ردیابی تخمک گذاری به کار ببرید:

استفاده از کیت تخمک گذاری

کیت‌های تعیین روز تخمک گذاری بسیار شبیه به تست‌های بارداری عمل می‌کنند، با این تفاوت که به شما نشان می‌دهند که در چه زمانی احتمال دارد تخمک گذاری داشته باشید. این کیت‌ها به صورت نوارهای تست یا چوب آزمایشی هستند که به ادرار شما واکنش نشان می‌دهند. برای استفاده از این کیت‌ها می‌توانید نمونه‌ای از ادرار خود را در ظرف آزمایش جمع آوری کنید و سپس نوار تست را در ظرف نمونه فرو کنید. نتیجه تست به شکل تغییر رنگ یا نمایش نتیجه در اسکرین دیجیتال به شما نمایش داده خواهد شد.

کیت‌های تخمک گذاری خانگی، هورمون لوتئین کننده (LH) را در ادرار شما تشخیص می‌دهند. میزان هورمون LH درست قبل از تخمک گذاری در بدن شما افزایش می‌یابد. بنابراین وقتی نتیجه تست مثبت شود، نشان می‌دهد که بدن شما در تلاش است تا تخمک را از تخمدان آزاد کند و احتمالاً این بهترین زمان جهت داشتن رابطه جنسی برای باردار شدن است.

نمودار دمای بدن

نمودار دمای پایه بدن نیاز به اندازه‌ گیری دمای بدن شما هر روز صبح قبل از بیدار شدن دارد. دمای پایه بدن شما، همان دمای بدن شما در حالت استراحت کامل محسوب می‌شود و سطح هورمون بدن شما بر این دما تاثیر گذار است.

هورمون پروژسترون دمای بدن شما را بالا می‌برد. همچنین پروژسترون پس از تخمک گذاری افزایش پیدا می‌کند. بنابراین زمانی که دمای پایه بدن شما بالا می‌رود و حداقل برای چند روز بالا باقی می‌ماند، به این معنی است که احتمالاً درست قبل از این که افزایش دمای بدن را مشاهده کرده باشید، تخمک گذاری داشته‌اید.

نظارت بر تغییرات مخاط دهانه رحم

در بررسی مخاط دهانه رحم، در واقع باید ترشحات واژن خود را زیر نظر بگیرید. ترشحات واژن شما در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کنند و هنگامی که به زمان تخمک گذاری نزدیک می‌شوید، ویژگی‌های مشخصی به خود می‌گیرد؛ مثلا کشدار و مخاط مانند می‌شوند. زمانی که ترشحات واژن شما شبیه به سفیده تخم مرغ خام است، احتمالاً در بارورترین زمان خود در ماه هستید.

استفاده از آزمایش بزاق

آزمایش بزاق یک آزمایش خانگی است که در آن از میکروسکوپ برای بررسی نمونه بزاق استفاده می‌شود. آزمایش بزاق ممکن است برای برخی از افرادی که تخمک گذاری دارند، مناسب باشد و از سوی دیگر نیز احتمال دارد که خواندن نتیجه آن برای برخی دیگر از افراد دشوار باشد. الگوی بزاق که در زیر میکروسکوپ شبیه شبنم به نظر می‌رسد نیز ممکن است نشانه تخمک گذاری باشد.

استفاده از اپلیکیشن‌های باروری

اپلیکیشن‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های زیادی برای گوشی‌های هوشمند وجود دارند که چرخه تخمک گذاری را ردیابی می‌کنند. اپلکیشن‌های دقیق‌تر از شما می‌خواهند که دمای پایه بدن یا تغییرات مخاط دهانه رحم خود را در اطلاعات آن وارد کنید؛ اما اگر دوره‌های قاعدگی‌ شما بسیار منظم باشند، حتی یک برنامه ساده هم می‌تواند به شما کمک کند که بارورترین روزهای احتمالی خود را مشخص کنید. 

شما باید زمانی که پریود می‌شوید را در اپلیکیشن وارد کنید تا برنامه چرخه قاعدگی شما را محاسبه کند و بر اساس این اطلاعات به شما بگوید که در چه زمانی احتمال تخمک‌گذاری شما وجود دارد.

تعداد رابطه جنسی

این که هر چند وقت یک بار باید رابطه جنسی داشته باشید، به عنوان یک زوج به ترجیح شخصی شما و این که آیا مشکلات ناباروری مردانه مانند مشکلات تعداد اسپرم وجود دارد یا خیر، بستگی دارد.

کارشناسان توصیه می‌کنند که بیش از یک بار در روز رابطه جنسی نداشته باشید. ممکن است به نظر برسد که هر چه بیش‌تر رابطه جنسی داشته باشید، شانس بیش‌تری نیز برای باردار شدن خواهید داشت. اما در واقع، داشتن رابطه جنسی زیاد امکان دارد که تعداد اسپرم‌های سالم را کاهش دهد.

داشتن رابطه جنسی در طول ماه

با این که برخی از افراد با ردیابی تخمک گذاری احساس اطمینان و آرامش بیش‌تری برای باردار شدن می‌کنند، اما برخی دیگر فقط استرس بیش‌تری را تجربه می‌کنند و در مواجهه با این روش‌ها سردرگم می‌شوند. هر روشی که برای ردیابی تخمک گذاری انتخاب می‌کنید، چک کردن دمای بدن خود هر روز صبح، استفاده از کیت‌های تعیین تخمک گذاری، بررسی بزاق برای باروری، بررسی مخاط دهانه رحم یا همه موارد فوق، توجه دقیق به چرخه‌های قاعدگی و علائم تخمک گذاری می‌تواند از نظر احساسی خسته کننده باشد. 

اگر زمان‌ بندی رابطه جنسی برای تخمک‌ گذاری باعث اضطراب شما می‌شود، می‌توانید به جای آن فقط رابطه جنسی منظم داشته باشید. در این حالت کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که هر هفته، تقریباً یک روز در میان به خصوص در اواسط چرخه قاعدگی عادی، رابطه جنسی داشته باشید. با پیروی از این برنامه، شما حتی بدون ردیابی چرخه قاعدگی خود حداقل یک بار در طول دوره باروری خود رابطه جنسی خواهید داشت.

سعی کنید حداقل سه تا چهار بار در هفته در طول چرخه قاعدگی خود رابطه جنسی داشته باشید. یک نظریه وجود دارد که منی ممکن است برای رشد جنین نیز مفید باشد. این به این معنی است که رابطه جنسی پس از تخمک گذاری و در واقع بعد از این که باردار شدید، امکان دارد به حفظ بارداری شما کمک کند که یک دلیل خوب دیگر برای داشتن رابطه جنسی بیش‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *