دسته‌بندی نشده

درمان افتادگی پوست شکم

درمان افتادگی و شلی پوست

درمان افتادگی پوست شکم

یکی از ویژگی‌های بارز پوست بدن این است که پوست حالت کشسانی ندارد و دوباره به حالت اولیه خود برنمی‌گردد؛ از این رو زمانی که شما لاغر می‌شود و چربی‌های اضافی زیر پوست‌تان از بین می‌رود و یا هنگامی که بانوان، باردار می‌شوند و پوست در کشیده‌ترین حالت خود قرار می‌گیرد بعد از زایمان، پوست شل و افتاده می‌شود. این موضوع در اکثر مواقع باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود اما روش‌هایی وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توان این مشکل را تا حدودی رفع کرد. تیم متخصص پینو بیبی در این مقاله قصد داریم روش‌های درمانی خانگی و تهاجمی که برای رفع این مشکل وجود دارد را به شما معرفی کند.

درمان افتادگی پوست شکم

علت شل شدن و افتادگی پوست

اما مهمترین دلایل افتادگی پوست چیست؟ افتادگی پوست یک اتفاق اجتناب‌ناپذیر بعد از اتفاقاتی نظیر کاهش وزن، زایمان و بالا رفتن سن است. از جمله مهمترین دلایل شل شدن پوست شکم عبارت هستند از:

 • بالا رفتن سن
 • افتادگی پوست بعد از لاغری
 • نور شدید خورشید و اشعه ماوراء بنفش
 • افتادگی پوست بعد از زایمان

بالا رفتن سن

با افزایش سن سطح کلاژن و الاستین که دو پروتئین ضروری برای استحکام پوست هستندکاهش پیدا می‌کنند. سطح اسید هیالورونیک نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد. اسید هیالورونیک مولکولی است که به پوست کمک می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کرده و پُرتر به نظر برسد. معمولاً برای اکثر افراد، شل شدن پوست بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی شروع می‌شود.

افتادگی پوست بعد از لاغری

افتادگی پوست بعد از کاهش وزن‌های شدید نیز ممکن است رخ دهد. در زمان چاقی، پوست شما مجبور است کشیده ‌شود تا توده بدنی افزایش یافته را در خود جای دهد. پس از کاهش وزن، پوست حاوی کلاژن کمتری است و ترکیب آن با کلاژن پوست جوان و سالم متفاوت است. در نتیجه وقتی شما لاغر می‌شوید، چربی‌های زیر پوست خالی شده اما هنوز پوست کوچک نشده است در این حالت پوست آویزان می‌شود. حتی افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند کلاژن جدید کمتری تولید می‌کنند و ترکیب آن مانند پوست‌های جوان و سالم و قوی نیست.

نور شدید خورشید و اشعه ماوراء بنفش

قرار گرفتن در معرض زیاد خورشید، مخصوصاً قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، می‌تواند منجر به چین و چروک و افتادگی پوست شود. این موضوع به دلیل اشعه‌های مضر UV است که خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌دهد.

افتادگی پوست بعد از زایمان

شل شدن پوست یک تجربه طبیعی پس از بارداری است. در طول بارداری، پوست کشیده شده تا جنین در حال رشد را در خود جای دهد. به همین علت بسیاری از بانوان بعد از زایمان دچار شل‌شدگی پوست اطراف شکم می‌شوند. این که با چه سرعتی پوست بعد از زایمان به حالت طبیعی خود برخواهد گشت به عوامل مختلفی بستگی دارد، عواملی نظیر این که شما در زمان بارداری چقدر اضافه وزن داشته‌اید یا عواملی مثل سن و ژنتیک که مسائل مهمی در این زمینه به حساب می‌آیند. یکی از مسائلی که به شما در برگشت پوست به حالت طبیعی کمک خواهد کرد ورزش در خانه است.

از جمله عوامل دیگری که در شل شدن پوست تاثیرگذار هستند و می‌توان به آن‌ها اشاره کرد شامل:

 • ژنتیک
 • مصرف سیگار
 • پایین بودن سلامت عمومی بدن
 • داشتن رژیم غذایی فقیر یا سرشار از غذاهای ناسالم

شل شدگی پوست در کدام نواحی بدن رخ می‌دهد؟

اما سوال مهم دیگری که اینجا پیش می‌آید این است که شلی و افتادگی پوست در کدام نواحی بدن رخ می‌دهد؟ برخی از نواحی بدن که ممکن است دچار افتادگی پوست شود؛ عبارت هستند از:

 • شکم
 • گردن
 • داخل ران‌ها
 • بازوهای بالایی
 • صورت و خط فک

افتادگی پوست صورت

افتادگی پوست صورت، مانند سایر بخش‌های بدن با از دست دادن چربی همراه است و باز هم کاهش کلاژن و الاستین پوست یکی دیگر از دلایل شل شدن پوست در این ناحیه است. هر شخصی ممکن است که دچار افتادگی پوست صورت شود، حتی افرادی که لاغر هستند، اما دو عامل اصلی شل شدن و افتادگی پوست، افزایش سن و کاهش زیاد وزن است.

پوست صورت بسیار ظریف بوده و می‌تواند به راحتی کشیده شود و باز به حالت قبل بازگردد. اما هنگامی که پوست این توانایی خود را از دست می‌دهد، شروع به افتادگی می‌کند. افتادگی پوست صورت می‌تواند در هر جایی از آن رخ دهد. اما نواحی که معمولاً پوست صورت دچار مشکل شلی و ضعف و افتادگی می‌شود عبارت هستند از:

 • پلک‌ها و ابرو
 • اطراف لب‌ها
 • غبغب
 • چانه

سن افتادگی پوست

یکی از مهمترین عوامل در سلامت و زیبایی پوست، سن است. با بالا رفتن سن، پوست دو پروتئین مهم تولید الاستین و کلاژن را کم‌کم از دست می‌دهد. البته باید به این نکته هم توجه کرد که، درست است که با افزایش سن، پوست کم‍کم طراوت خود را از دست می‌دهد؛ اما با مراقبت از پوست می‌توانید همچنان زیبایی و سلامتی پوست خود را حفظ کنید و از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که در صورتی که نکات اصولی مراقبت از پوست را انجام ندهید پوست شما حتی در سنین جوانی ممکن است افتاده و چروک به نظر برسد، پس رسیدگی و مراقبت از پوست عامل مهم‌تری از سن در زیبایی و سلامتی پوست محسوب می‌شود.

غیر از سن عوامل دیگری باعث کاهش تولید این دو پروتئین مهم در پوست می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یکی از مهمترین عوامل به حساب می‌آید. مراقبت از پوست در مقابل نور خورشید یکی از مسائل مهم در مراقبت از پوست محسوب می‌شود.

آلاینده‌های موجود در محیط از جمله دود سیگار یا آلودگی هوا هم تاثیر مهمی در کاهش پروتئین‌های الاستین و کلاژن است. برخی از عوامل سبک زندگی، مانند تغذیه نامناسب و نوشیدن بیش از حد الکل هم از جمله مسائلی است که باید به آن‌ها توجه کرد.

نقش مهم کلاژن در پوست

کلاژن یک مولکول؛ یک پروتئین سخت، نامحلول و فیبری است. کلاژن به غیر از پوست در بسیاری از ساختارها بدن مانند غضروف، استخوان، تاندون‌ها، رگ‌های خونی و بافت همبند که سلول‌ها را به هم متصل می‌کند، نقش ایفا می‌کند.

مقدار کلاژن در بدن انسان بسیار زیاد است. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که یک سوم پروتئین در بدن انسان و سه چهارم وزن خشک پوست انسان از کلاژن تشکیل شده است. حدود ۲۸ نوع کلاژن وجود دارد و همه آن‌ها ساختارهای متفاوتی دارند.

وظیفه کلاژن در پوست، ایجاد استحکام و قابلیت ارتجاعی در آن است. کلاژن عامل اصلی کشیده شدن و سفت شدن پوست بدن است. کلاژن از فیبرهای محکم تشکیل شده است که به پوست کمک می‌کند تا ساختار و استحکام خود را حفظ کند.

با افزایش سن، سطح کلاژن پوست کاهش می‌یابد و فیبرهای کلاژن نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که استفاده از محصولاتی که حاوی کلاژن هستند به جوانی پوست کمک کنند. به همین دلیل است که بسیاری از محصولات حاوی کلاژن هستند.

درمان افتادگی و شلی پوست

خبر خوب این است که نباید نگران افتادگی و شل شدن پوست صورت یا بدن خودتان باشید چون راهکارهای زیادی برای از بین بردن این مشکل و یا کند کردن روند آن وجود دارد. اگر شل‌شدگی‌ها و یا افتادگی‌های پوست جزئی است می‌توان از درمان‌های خانگی و غیرتهاجمی استفاده کرد.

ورزش

طبق نظریه‌های پزشکی خانم‌هایی که سایز دور کمر آن‌ها بیشتر از ۸۸ سانتی‌متر و آقایانی که دور کمر آن‌ها بیشتر از ۱۰۲ سانتی‌متر است با مشکلاتی چون فشار خون بالا، دیابت، سرطان سینه، مشکلات قلبی و عروقی، پا درد، کمر درد و دیسک کمر مواجه خواهند شد. پس در واقع با آنچه که پینو بیبی در ادامه مطالب به شما پیشنهاد می‌کند علاوه بر آن که پوست زیبایی خواهید داشت به سلامت عمومی بدن خود هم کمک خواهید کرد. باید به این نکته توجه داشت که افتادگی‌های ناشی از کاهش وزن متوسط و بارداری را می‌توان با ورزش بهبود داد. تمامی حرکت‌هایی که به شما کمک می‌کند که ماهیچه‌های شما سفت شده و توده عضلانی شکل بگیرد می‌تواند افتادگی پوست را کاهش دهد. انجام ورزش‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود می‌تواند به برطرف کردن افتادگی پوست شما کمک کند.

تمرینات قدرتی

انجام تمرینات مقاومتی می‌تواند توده عضلانی شما را افزایش دهد و به عضله‌سازی شما کمک کند. عضله‌سازی می‌تواند ظاهر افتادگی پوست را مخصوصاً در پاها و بازوها را بهبود بخشد.

ورزش صورت

بسیاری از طرفداران یوگا معتقدند که تمرین‌های ورزشی صورت برای کاهش افتادگی پوست صورت مفید هستند که البته با وجود این که شواهد کمی این موضوع را تایید می‌کند با این حال امتحان آن ضرر ندارد و امکان دارد افتادگی‌های پوست اطراف چانه، گردن و گلو کاهش پیدا کند.

پیلاتس

اگر به دنبال این هستید که عضلات میان تنه، بازوها و پاهای شما سفت و قوی شود انجام ورزش پیلاتس به شما توصیه می‌شود. وقتی زیر پوست عضله باشد پوست ظاهر زیبایی به خود می‌گیرد و کمتر شل و افتاده به نظر می‌رسد.

پیاده‌روی

با روزی نیم ساعت پیاده‌روی به تناسب اندام خوبی خواهید رسید. پیاده‌روی در زمان بارداری باعث می‌شود که شما درگیر اضافه وزن و چاقی نشوید و زایمان راحتی داشته باشید.

مکمل‌ها

بعضی از مکمل‌‌های خوراکی دارای موادی هستند که حاوی کلاژن و اسید هیالورونیک است. این مکمل‌ها به کاهش افتادگی پوست کمک می‌کند. برخی از این مکمل‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم.

کلاژن

مکمل‌ها حاوی کلاژن که به شکل قرص، پودر و کپسول و نوشیدنی وجود دارد که به جایگزین کلاژنی که به شکل طبیعی بدن به مرور زمان از دست می‌دهد کمک می‌کند. اما تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته شواهد قطعی برای تایید این موضوع را به ما نشان نداده است.

آنتی اکسیدان‌ها

یکی از مواردی که ممکن است باعث پیری پوست شما شود وجود رادیکال‌‌های آزاد است. آنتی اکسیدان‌ها دشمن اصلی رادیکال‌های آزاد هستند و به خنثی شدن اثر آن‌ها کمک می‌کنند. یکی از مهمترین و شناخته‌ترین، آنتی اکسیدان‌ها ویتامین C است و از تولید کلاژن حمایت می‌کند. بدون ویتامین C تولید کلاژن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

مکمل‌های آنتی اکسیدانی به شکل قرص، کپسول و پودر در بازار وجود دارند. اگر امکان تهیه مکمل‌ها را ندارید داشتن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین ‌C و موادی که به عضله‌سازی شما کمک می‌کند برای شما بسیار مناسب است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای مکمل‌‌ها باشد. نوشیدن آب هم به زیبایی و ارتجاعی شدن پوست کمک می‌کند البته نباید در نوشیدن آب زیاده‌روی کرد، رعایت تعادل در هر موضوعی عاقلانه‌ترین کار است.

درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی نیز از جمله اقداماتی است که می‌تواند به درمان افتادگی پوست کمک کند. از جمله این اقدامات عبارت هستند از:

استفاده از کرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌ها

محصولات حاوی موادی مثل رتینول می‌تواند به شما کمک کند. این مواد خاصیت ارتجاعی اطراف چشم و پوست صورت را بهبود می‌بخشند. البته در رابطه با کرم‌هایی که به منظور سفت کردن پوست تبلیغ می‌شوند شواهد کمی اثرات این کرم‌ها را تایید کرده‌اند. استفاده از کرم‌ها و روغن‌های سفت‌کننده می‌تواند به کاهش شلی پوست پس از لاغری کمک کند که البته ممکن است اثرات آن موقت باشد. بسیاری از بانوان در زمان بارداری نیز از برخی از روغن‌ها برای جلوگیری از شل شدن پوست شکم استفاده می‌کنند که در رابطه با این موضوع و استفاده از روغن‌ها در زمان بارداری حتماً باید با پزشک متخصص زنان مشورت نمود.

ماساژ

ماساژ را می‌توان یک درمان موضعی درنظر گرفت. محققان معتقدند که ماساژ پوست قادر است به افزایش جریان خون و تحریک فیبروبلاست‌ها کمک کند. این سلول‌ها در تولید کلاژن و الاستین نقش دارند که هر دوی این‌ها به سفت شدن و جمع شدن پوست شما کمک می‌کند. بنابراین مالیدن ساده روغن یا کرم به پوست و سایر نواحی بدن مانند شکم می‌تواند تاثیر مثبتی بر ظاهر آن‌ها داشته باشد اما ممکن است نتایج چندان زیادی روی پوست نداشته باشد.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

استفاده از غذا‌های حاوی ویتامین C، حذف عادات مضر مثل سیگار کشیدن، کم کردن استرس، استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی می‌تواند به شادابی پوست شما کمک کند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید حتماً از روش‌های اصولی و زیر نظر پزشک متخصص تغذیه این کار را انجام دهید بهترین کاهش وزن، کاهشی است که در مدت زمان طولانی و با رعایت یک رژیم غذایی مناسب انجام شود که آسیب کمتری به پوست شما وارد شود. از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد:

 • حذف شکر و شیرینی‌جات
 • مصرف بالای پروتئین
 • کاهش مصرف کربوهیدرات
 • مصرف غذاهای دارای فیبر
 • حذف تمامی محصولات دارای الکل

طب سنتی

استفاده از روش‌های طب سنتی می‌تواند در کنار سایر روش‌ها برای درمان افتادگی ‌پوست شکم به شما کمک کند ولی توجه داشته باشید که برای انجام این روش‌ها حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

روغن بادام

یکی از روش‌های مناسب برای درمان افتادگی پوست شکم استفاده از روغن بادام است. قبل از خواب با روغن بادام شکم خود را چرب کنید این روغن خاصیت رطوبت‌رسانی به پوست را دارد بنابراین باعث رفع افتادگی پوست شکم و چین و چروک روی آن می‌شود.

آلوئه‌‌ورا

اسید مالیک موجود در گیاه آلوئه‌‌ورا خاصیت کشسانی پوست را بهبودی می‌بخشد. استفاده از آلوئه‌ورا و عسل می‌تواند تاثیر بیشتری روی پوست شما داشته باشد.

اسکراپ نمک دریایی

اسکراپ کردن به معنی ماساژ دادن پوست است. برای درمان افتادگی پوست شکم و خون‌رسانی به آن می‌توانید از اسکراپ نمک دریایی استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل هم مانند روغن بادام خاصیت رطوبت‌رسانی به پوست را دارد. علاوه بر آن، روغن نارگیل خواصیت ضد باکتریایی نیز دارد. ماساژ روغن نارگیل روی پوست خون‌رسانی و کلاژن‌سازی آن ناحیه را افزایش می‌دهد.

گلاب

از گلاب قبل از خواب به عنوان یک تونر برای پوست شکم خود استفاده کنید.

دارچین

پودر زردچوبه و دارچین را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید تا ماده‌ای به شکل خمیر ایجاد شود این خمیر هم به کلاژن‌سازی پوست شما کمک می‌کند.

خیار

مخلوط خیار و ماست، ماده‌ای خمیری است که برای سفت کردن پوست شکم افتاده استفاده می‌شود.

چای سبز

چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌‌های طبیعی است که می‌تواند متابولیسم بدن شما را افزایش داده و به کاهش وزن و رفع افتادگی پوست شکم شما کمک کند.

فلفل تند

استفاده از فلفل تند و مالیدن آن روی پوست باعث گرم شدن پوست و بالا رفتن متابولیسم آن می‌شود و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند.

زاج

زاج یک ماده ضدپیری و لیفت کننده برای سفت شدن پوست است. زاج را با آب مخلوط کرده و ماده‌ای خمیری درست کنید و آن را روی پوست شکم خود بمالید.

درمان افتادگی و شلی پوست

زنجبیل و افتادگی شکم

یکی از روش‌های شناخته شده و محبوب برای چربی‌سوزی و درمان افتادگی پوست در ناحیه شکم استفاده از زنجبیل است البته باید توجه داشت که گیاه زنجبیل تاثیر زیادی بر روی کبد می‌گذارد و باعث گرم شدن کبد می‌شود پس توجه داشته باشید که استفاده از این روش بدون مشورت با پزشک طب سنتی می‌تواند خطرناک باشد.

در صورت تایید توسط پزشک متخصص می‌توان از روش‌های زیر برای درمان شل‌شدگی پوست اطراف شکم از زنجبیل کمک گرفت.

روش موضعی

زنجبیل رنده شده را با مقداری آب بجوشانید، بعد از آن قطعه‌ای از زنجبیل را داخل توری قرار داده و توری را بدوزید که شکلی شبیه چای کیسه‌ای به خود بگیرد و این کیسه را به مدت ۵ دقیقه در مخلوط آب و زنجبیل بگذارید تا خیس بخورد. پس از آن کیسه را روی بدن خود قرار دهید. از مخلوط جوشیده شده تا دو ساعت می‌توان استفاده کرد پس از آن بهتر است مخلوط را دور بریزید. می‌توانید داخل این مخلوط دارچین هم اضافه کنید.

روش خوراکی

معمولاً موثرترین روش برای استفاده از زنجبیل روش خوراکی آن است. با استفاده از دمنوش زنجبیل و استفاده مداوم آن بعد از چند ماه می‌توانید تاثیر آن را بر چربی‌سوزی ناحیه شکم خود مشاهده کنید.

دمنوش لیمو و زنجبیل برای درمان افتادگی شکم

برای تهیه این دمنوش به مقداری آب جوش، زنجبیل تازه یا خشک، عسل و لیمو ترش نیاز دارید. ابتدا آب را داغ کنید و قبل از آن که به جوش بیاید، زنجبیل را به آن اضافه کنید. پس از جوش آمدن آب، اجازه دهید که با زنجبیل حداکثر یک دقیقه بجوشد. سپس به آن لیمو و عسل را اضافه کنید و به هم بزنید تا مواد با یکدیگر ترکیب شوند. به مدت ۲ الی ۳ دقیقه آن را بگذارید تا دم بکشد. این دمنوش را بلافاصله پس از دم کشیدن، بنوشید و چیزی از آن در قوری باقی نگذارید چون اغلب دمنوش‌ها تا ۳ دقیقه اول دم کشیدن، خواص مفید بسیار دارند ولی هر چقدر زمان بیشتری بگذرد، این خواص به خواص مضر تبدیل شده و ممکن است مشکلاتی را در اثر مصرف برای شما ایجاد کند. به این نکته توجه کنید که در زمان‌‌های خاص که بدن در حالت نرمال قرار ندارد، مانند اول صبح و یا آخر شب، از این دمنوش استفاده نکنید.

درمان‌های تهاجمی

درمان با لیزر

درمان با لیزر یک درمان تهاجمی به حساب می‌آید. در انجام روش‌های تهاجمی مانند لیزر حتماً باید با متخصص پوست خود مشورت‌‌های لازم را انجام دهید. اما لیزر چه کمکی به افتادگی پوست شما خواهد کرد؟

انواع مختلفی لیزر درمانی وجود دارد که به تولید کلاژن و بهبود رنگ پوست شما کمک می‌کند. معمولاً نتایج لیزر درمانی بعد از چند ماه خود را نشان می‌دهد پس باید به اندازه کافی صبور باشید. لیزر درمانی می‌تواند برای سفت شدن بازو‌ها، معده و سایر نواحی بدن مفید باشد.

درمان با عمل جراحی زیبایی

این روند درمان که با نام ابدومینوپلاستی شناخته می‌شود و برای افرادی مناسب است که حجم زیادی از چربی را از دست داده‌اند. درمان با عمل جراحی زیبایی شکم سریع‌ترین درمان افتادگی زیر شکم نیز محسوب می‌شود. در این عمل جراحی پوست اضافی بدن بریده شده و شکاف ایجاد شده، بخیه می‌شود. البته این راه درمان، عوارض خاص خودش را دارد مثل: بیهوشی، درد محل بخیه، داشتن دوره نقاهت، رسیدگی به محل بخیه تا لک آن روی پوست نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *