کودک, نگهداری از کودک

الگو سینه خیز در کودکان

الگو سینه‌خیز در کودکان

حتما شما مشتاقید ببینید کوچولوی شما چه زمانی شروع به الگوی سینه خیز رفتن می‌کند؟ پس بهتر است در ابتدا دریابید که الگوی سینه خیز در کودکان چه زمانی شروع می‌شود و چه معنایی برای رشد آنها دار‌د.

چنانچه در حال حاضر دادن نوزادتان را در کالسکه یا در کریر حمل می‌کنید یا او را در آغوش می‌گیرید در نهایت به زودی سینه‌خیز رفتن او شروع خواهد شد و می‌تواند به تنهایی از نقطه A به نقطه B حرکت کند.

الگو سینه خیز در کودکان

چه زمانی الگوی سینه خیز در کودکان شروع می‌شود؟

چه زمانی نوزاد برای اولین‌بار سینه خیز می‌رود؟ مطالعات نشان می‌دهد که تقریباً ۵۰ درصد از نوزادان در ۸ ماهگی شروع به سینه‌خیز رفتن می‌کنند. اما برخی از نوزادان ممکن است قبل از ۶ ماهگی شروع کنند و برخی دیگر ممکن است حتی تا ۱۱ ماهگی سینه خیز نروند. اگر کودک هنوز الگوی سینه خیز رفتن را شروع نکرده آیا به این معنی است که چیزی در او اشتباه است؟ باید گفت خیر، خیالتان راحت باشد، این امر کاملا طبیعی است.

 در برخی موارد، الگوی سینه خیز رفتن با تاخیر، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که کودک در خطر رشد حرکتی کندتر قرار دارد. اما این امر کاملاً طبیعی است که نوزادان به‌طور کلی از سینه‌خیز رفتن خودداری کنند و از روش‌های دیگری برای حرکت از مکانی به مکان دیگر استفاده کنند.

اکثر نوزدان معمولا بین ۶ تا ۱۰ ماهگی الگوی سینه خیز رفتن را شروع می‌کنند. در بعضی از کودکان ممکن است آنها الگوی سینه‌خیز رفتن را نادیده بگیرند و مستقیماً به بالا کشیدن و راه رفتن ادامه دهند.

وقتی کوچولوی شما شروع به انجام فشارهای کوچک، بلند کردن یا نگه داشتن خود روی بازوهایش کرد، تقریباً آماده سینه خیز رفتن است. کم‌کم او یاد می‌گیرد که خودش را روی هر دو دست و زانو بلند کند.

سپس او شروع به تکان دادن خود به جلو و عقب خواهد کرد. در نهایت، او متوجه می‌شود که اگر به زانوهایش فشار بیاورد، می‌تواند به تنهایی حرکت کند!

همان‌طور که اشاره شد، در حالی که برخی از نوزادان به‌طور کلی از سینه خیز رفتن خودداری می‌کنند، اگر کودک شما در ۱۲ ماهگی یا تا زمانی که یک ساله است هیچ پیشرفتی در تحرک نشان نمی‌دهد (خواه در حال حرکت کردن، غلت زدن یا سینه خیز) باشد. بهتر است با پزشک  مشورت کنید.

چه زمانی الگوی سینه خیز در کودکان شروع می‌شود؟

نشانه‌های الگوی سینه خیز در کودکان

قبل از اینکه کودکتان الگوی سینه‌خیز را شروع کند، ممکن است متوجه شوید که او روی دست‌ها و زانوها، دست‌ها و انگشتان پا بالا می‌رود و حتی می‌تواند به تنهایی بشیند. برخی از نوزادان به صورت دایره‌ای روی شکم خود می‌چرخند و برخی دیگر با فشار دادن خود به سمت عقب بر روی شکم یا روی دست‌ها و زانوهای خود شروع به حرکت می‌کنند. با دیدن این علائم، مطمئن شوید که سینه‌خیز رفتن کودک ممکن است به زودی اتفاق بیفتد.

رشد مورد نیاز برای سینه خیز رفتن کودکان

نوزادان از مهارت‌های زیادی برای سینه‌خیز رفتن استفاده می‌کنند، از جمله شناخت، حل مسئله، مقایسه، سیستم حسی خود و هماهنگی در این الگو لازم است. سینه‌خیز رفتن کار سختی است.  کودک برای انجام این حرکت نیاز به استفاده از ذهن و بدن و مهارت‌های حرکتی درشت، دیداری-فضایی و شناختی دارد.

باید پشت، گردن، شانه‌ها، بازوها کودک شما باید به اندازه کافی باشد تا وزن او را تحمل کنند و به او در حفظ تعادل کمک کنند. بینش او نیز نقش مهمی در این حرکت ایفا می‌کند. وقتی نوزادان می‌خزند، از مهارتی که به عنوان دوچشمی شناخته می‌شود، استفاده می‌کنند و به هر دو چشم با هم تکیه می‌دهند تا روی یک هدف تمرکز کنند. آنها بین نگاه کردن به دوردست و نگاه کردن به دستان خود را به عقب و جلو تمرکز کرده تا بتوانند حرکت کنند.

رشد مورد نیاز برای سینه خیز رفتن کودکان

چگونه به کودک خود در خزیدن کمک کنیم؟

شاید این سوال برای بعضی از والدین پیش آمده است که چگونه می‌توان به الگوی سینه‌خیز رفتن در کودکان کمک کرد؟

برخی از نوزادان دوست ندارند روی شکم خود باشند، پس این حرکت را برای آن‌ها جالب کنید. اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را کمی دور از دسترس او قرار دهید. در مقابل او دراز بکشید تا توجه او را جلب کنید، یا او را به سمت پایین شکم روی سینه‌تان قرار دهید و با او بازی کنید.

با کودک خود روی زمین بیایید و با او تماس چشمی برقرار کنید. به او لبخند بزنید و با کودک خود صحبت کنید تا سر او را بالا نگه دارید. همانطور که کودک شما به مرور قوی‌تر می‌شود، کودک خود را تشویق کنید تا به شما نزدیک شود.

 اگر کودک شما در تلاش است تا حرکت به جلو را بیاموزد دستان خود را پشت پاهای کودک خود قرار دهید تا کودک بتواند به آنها فشار بیاورد.

بهترین راه برای کمک به الگوی سینه‌خیز رفتن در کودک این است که فضای کافی و صبر به او بدهید.

زمانی که کودک شما در حال حرکت است، از او انتظار داشته باشید که هر چیزی را که در دست دارید کشف کند. اگر فرش شما سطح خیلی نرمی ندارد زیراندازهای رنگارنگ و نرمی بخرید تا زانوهای کوچک کودکتان از سطح سخت فاصله بگیرد. اگر خانه شما دارای کف چوبی است، مطمئن شوید که هیچ میخ بدون پوشش وجود ندارد که به کودک شما آسیبی برساند.

با تمرین بیشتر الگوی سینه‌خیز رفتن، او سرعت خود را افزایش می‌دهد و شروع به بالا رفتن از چیزهایی مانند بالش، کوسن مبل و پله‌ها می‌کند. با این‌حال همیشه مراقب او باشید و یک روش ایمنی برای پله ها قرار دهید.

چگونه به کودک خود در خزیدن کمک کنیم؟

انواع سبک‌های سینه خیز رفتن در کودک

وقتی کودک شما شروع به سینه‌خیز رفتن می‌کند، ممکن است به یکی از این سبک‌های زیر باشد.

 • کرال کلاسیک

این سبکی است که شامل حرکت متقابل دست‌ها و زانوهای مقابل روی زمین در یک حرکت رو به جلو است. حرکت یک دست و پای مخالف به طور همزمان برای فشار دادن به جلو خزیدن به سبک کلاسیک است.

 •  خزیدن خرسی

همانطور که از نام آن پیداست، در این سبک خزیدن، نوزادان در حالی که به سمت جلو حرکت می‌کنند، روی دست‌ها و پاهای خود دراز شده مانند خرس قرار می‌گیرند. اگر این نوع خزیدن را در ابتدای الگوی سینه‌خیز رفتن نمی‌بینید ممکن است در حین سینه‌خیز رفتن آن را ببینید، زیرا در این حالت کودکتان آماده ایستادن می‌شود.

 • کرال غلتکی

برخی از نوزادان از یک مانور چرخشی برای رسیدن از نقطه A به نقطه B استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن است به نظر گیج‌کننده باشد، می‌تواند این هدف را که قادر به کشف محیط خود از طریق حرکت است را انجام دهد.

 • خزیدن پایین اسکوت

در این سبک از خزیدن، نوزادان به صورت عمودی می‌نشینند و از بازوهای خود استفاده می‌کنند تا کف پای خود را به سمت جلو بر روی زمین بکشند. آنها همچنین ممکن است از یک پا برای کمک استفاده کرده و ممکن است در جهات مختلف حرکت کنند.

 • خزیدن خرچنگ

در این سبک کرال که کمتر رایج است، نوزادان با استفاده از یک زانو و یک پا با هر دو دست خود را به جلو می‌برند‌.

 • کرال کماندو

صاف روی شکم دراز بکشید و از بازوها برای حرکت به جلو استفاده کنید.

 • خزیدن به عقب

حرکت به سمت عقب در حین الگوی سینه‌خیز

به ‌خاطر داشته باشید که روش‌های خزیدن عجیب و غریب به این معنی نیست که چیزی اشتباه است، هر کودک الگوی متفاوتی را انجام می‌دهد.

انواع سبک‌های سینه‌خیز رفتن در کودک

آیا خزیدن کودک روی شکم طبیعی است؟

بله، این حرکت کاملا طبیعی است. در واقع، حدود نیمی از نوزادان حرمت سینه‌خیز رفتن خود را با نوعی خزیدن شکم آغاز کردند.

استفاده از روش‌های دیگر حرکت برای نوزادان غیرعادی نیست. بنابراین بسیاری از نوزادان به جای آن تمرکز خود را روی سایر مهارت‌های حرکتی تغییر می‌دهند.

چگونه نوزادان الگوی سینه خیز رفتن را شروع می‌کنند؟

الگوی سینه‌خیز در کودکان با خزیدن روی شکم شروع می‌شود. در طول خزیدن روی شکم، نوزادان عضلات گردن و عضلات شانه خود را قوی‌تر می‌سازند. آنها یاد می‌گیرند که چگونه سر و شانه‌های خود را بالا نگه دارند. این قدرت و کنترل عضلانی برای الگوی سینه‌خیز رفتن در کودکان ضروری است، اما نوزادان فقط در همین‌ حرکت متوقف نمی‌شوند.

همانطور که نوزادان قوی‌تر می‌شوند، ممکن است حرکات زیادی را امتحان کنند‌. در ادامه با چند تا از حرکات که در ابتدای شروع سینه‌خیز رفتن نیاز است آشنا خواهید شد؛

 •  پلانک(تعادل بر روی بازوها و پاها، روی دست‌ها و زانوها)
 • چرخش دایره‌وار
 • تکان دادن به جلو و عقب روی دست‌ها و زانوها
 • یک قدم به جلو حرکت کنید (چه روی شکم، چه روی دست و زانو)
 • جابجایی به عقب و جلو بین دراز کشیدن و نشستن
 • تلاش برای حرکت به جلو، اما در عوض فشار دادن به عقب

چرا برخی از نوزادان دیرتر از دیگران شروع به سینه خیز رفتن می‌کنند؟

معمولا الگوی سینه‌خیز رفتن در کودکان لاغر، سریع‌تر اتفاق می‌افتد. اگر کودک شما وزن اضافی زیادی دارد کشیدن بدن به اطراف سخت است! بنابراین، نوزادان لاغرتر این کار را راحت‌تر انجام می‌دهند. همچنین، انگیزه نیز برای این حرکت مهم است.

همان‌طور که گفتیم خزیدن روی شکم یک کار طاقت‌فرسا است و خزیدن با دست و زانو به کنترل تعادل زیادی نیاز دارد. برخی از نوزادان ممکن است به این نتیجه برسند که الگوی سینه‌خیز رفتن، ارزش این سختی را ندارد و بر یادگیری روش‌های دیگر برای حرکت تمرکز کنند.

 مطالعه نشان می‌دهد که فصل تولد فرزند شما ممکن است بر رشد اولیه او تاثیر بگذارد. به گفته دانشمندان در این مطالعه، نوزادانی که در ماه‌های زمستان به دنیا می‌آیند، زودتر از نوزادانی که در تابستان به دنیا می‌آیند، مهارت‌های شناختی و روانی و حرکتی را رشد می‌دهند.

چرا برخی از نوزادان دیرتر از دیگران شروع به سینه خیز رفتن می‌کنند؟

چه مدت بعد از سینه خیز رفتن، نوزادان شروع به راه رفتن می‌کنند؟

همان‌طور که می‌دانید این زمان در کودکان متفاوت است. به عنوان مثال، در یک مطالعه روی نوزادان، میانگین زمان بین شروع سینه‌خیز در کودکان و شروع راه رفتن تقریباً ۴ ماه طول می‌کشد. یک نوزاد به طور متوسط به مدت ۸.۵ ماه در مرحله سینه‌خیز رفتن می‌ماند. کودک دیگری ممکن است در همان روزهای اول سینه‌خیز رفتن شروع به راه رفتن کند.

آیا ممکن است نوزادان از خزیدن صرف‌نظر کرده و شروع به راه افتادن کنند؟

بله، این اتفاق ممکن است. با این وجود، بخش قابل‌توجهی از نوزادان الگوی سینه‌خیز رفتن را انجام نمی‌دهند و روش‌های دیگر حرکت را انجام می‌دهند. به‌عنوان مثال، در یک مطالعه اخیر که رشد ۴۷۰۰۰ نوزاد را بررسی کرد، محققان دریافتند که حدود ۷ درصد از کودکان به حرکت کردن علاقه داشتند، نه خزیدن، با این‌حال، این نوزادان نیز راه رفتن را یاد گرفتند.

هر نوزادی متفاوت است و با پیشرفت به سمت راه رفتن و دویدن، از جدول زمانی خود پیروی می‌کند. نشانه‌های کلیدی که نشان می‌دهد کودک شما به خزیدن نزدیک می‌شود، نشستن و غلتیدن است.

ممکن است از جلو به عقب و عقب به جلو بغلتند یا از حالت نشسته به سمت دست‌ها و پاها حرکت کنند. آنها همچنین ممکن است روی دست‌ها و زانوهای خود بلند شوند و شروع به حرکت یا تکان دادن روی شکم یا پایین بدن خود کنند.

با این‌وجود، توجه داشته باشید که برخی از نوزادان به سرعت از این مراحل می‌گذرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است قبل از سینه‌خیز رفتن کمی طولانی‌تر بمانند. نوزادان در این حالت  حرکت را به طرق مختلف نیز تجربه میکنند.

آیا ممکن است نوزادان از خزیدن صرف‌نظر کرده و شروع به راه افتادن کنند؟

چگونه کودک در حال الگوی سینه خیز رفتن ایمن نگه داریم؟

هنگامی که کودک شما شروع به سینه‌خیز رفتن می‌کند، ممکن است از اینکه چقدر زود می‌تواند سریع حرکت کند شگفت‌زده شوید. این نکات را برای ایمن نگه داشتن او امتحان کنید:

 • هنگام سینه‌خیز رفتن او را با لباس مناسب بپوشانید. پوشاندن زانوهای کودک با زانوبند راحت یا شلوارهای کشدار ممکن است به او کمک کند که سرعت خود را حفظ کند و از سوختگی یا خراش دردناک ناشی از فرش جلوگیری کند.
 • موارد شکستنی از مسیر او دور نگه دارید و برای شتاب‌های ناگهانی آماده باشید و همیشه دورادور مراقب او باشید. اطمینان حاصل کنید که خانه شما برای نوزادی که به تازگی حرکت می‌کند امنیت دارد.
 • به او کمک کنید تا یاد بگیرد چگونه بر پله‌ها مسلط شود. بچه‌ها باید بدانند که چگونه بالا بروند. بنابراین در صورت امکان، بسته به نحوه ساخت راه‌پله شما، یک منطقه تمرین ایجاد کنید تا کودک شما بتواند قدرت خود را در بالا رفتن امتحان کند.

 البته، تا زمانی که او این کار را انجام می‌دهد، باید در نزدیکی بمانید. همچنین، گاهی اوقات به او اجازه دهید تا تمام راه را به سمت بالا بخزد (البته شما پشت سر او را دنبال کنید).

 به محض اینکه او حرکت به سمت بالا را یاد گرفت، وقت آن است که روی استراتژی‌های ایمن برای حرکت‌های بعدی کار کنید. نظارت بر این همه بالا و پایین رفتن کودک خسته‌کننده به نظر می‌رسد، اما برای ایمنی کودک شما واقعاً مهم است.

 • به او بیاموزید که از مبلمان بالا نرود. اگر از جایی که نباید بالا  برود (مثلا روی یک قفسه کتاب یا میز قهوه)، به آرامی او را بردارید و به او یادآوری کنید (بارها و بارها) که مبلمان برای کوهنوردی نیست.

در عوض می‌توانید او را به یک مکان امن راهنمایی کنید (مثل آن چند پله‌ای که در معرض دید گذاشته‌اید، یا انبوهی از بالش‌ها روی زمین) و دوباره تکرار کنید که صعود از اینجا اشکالی ندارد. کوهنورد کوچک شما در نهایت این پیام را دریافت خواهد کرد.

 • حرکت سینه‌خیز در کودکان به‌قدری هیجان‌انگیز است که ممکن است دچار اختلال خواب شود.

ذهن کوچک او مملو از احساسات و تجربیات کاملا جدید است و ممکن است مشکل داشته باشد. خوابیدن در حالی که او در حال پردازش همه چیز است، ممکن است دچار اختلال شود،این کاملا طبیعی است. برنامه روتین قبل از خواب فرزند کوچکتان را دو برابر کنید و در پایان یک روز پرمشغله برای کاوش، زمان زیادی برای استراحت در نظر بگیرید.

چگونه کودک در حال الگوی سینه‌خیز رفتن ایمن نگه داریم؟

مراحل الگوی سینه‌خیز در کودکان

 بهتر است بدانید به‌طور مشخص ۷ مرحله برای الگوی سینه‌خیز رفتن در کودکان وجود دارد. اما همه نوزادان قبل از خزیدن همه مراحل یکسان را طی نمی‌کنند. برخی از نوزادان ممکن است برخی از مراحل را رد کنند و برخی از آنها به‌طور همزمان روی چندین مرحله کار می‌کنند، و این اصلا اشکالی ندارد. در اینجا برخی از حرکاتی است که کودک شما ممکن است امتحان کند اشاره می‌کنیم؛

 •  حرکت شکم

حرکت روی شکم برای تقویت تمام عضلات مورد‌نیاز قبل از سینه‌خیز رفتن مفید است. هنگامی که کودک شما یک نوزاد است، ممکن است فقط ۳ تا ۵ دقیقه در هر بار روی شکم خود بماند.

همان‌طور که کودک شما برای خزیدن آماده می‌شود، متوجه خواهید شد که کنترل سر و گردن او در آن حالت مستعد (وضعیت کودک روی شکم) قوی‌تر می‌شود و همچنین شروع به فشار دادن به بازوهای خود می‌کند.

 • چرخش

اکنون که عضلات سر و گردن کودک شما قوی‌تر شده اند، ممکن است مشاهده کنید که کودک شما شروع به حرکت دایره‌ای روی شکم خود می‌کند. این ممکن است اولین الگوی حرکت برای برخی از نوزادان باشد.

 • پلانکینگ

برخی از نوزادان از شکم خود به حالت پلانک روی دست‌ها و انگشتان پا بلند می‌شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است حالت دست و زانو را به خود بگیرند.

 • حرکت رو به جلو روی شکم

برخی از نوزادان ممکن است که روی شکم خود به جلو بروند. برخی دیگر ممکن است یک یا دو قدم در وضعیت دست و زانو امتحان کنند.

 •  تکان دادن روی دست و زانو

هنگامی که کودک شما بتواند روی چهار دست و پا تعادل برقرار کند، ممکن است متوجه شوید که او شروع به تکان دادن خود به سمت جلو و عقب کند.

 •  حرکت از شکم به حالت نشسته

همه نوزادان نمی‌توانند حالت خود را از شکم به حالت نشسته تبدیل کنند، اما برخی قبل از خزیدن این کار را انجام می‌دهند.

 •  هل دادن به سمت عقب

در حالی که هدف نهایی کودک این است که به سمت جلو حرکت کنند، برخی از نوزادان با فشار دادن بازوهای خود شروع به خزیدن می‌کنند تا در ابتدا به سمت عقب حرکت کنند.

ترفندهای والدین برای تشویق کودک به الگوی سینه‌خیز رفتن

قبلا اشاره کردیم که حرکت شکم چقدر برای سینه‌خیز رفتن مهم است، اما چه کمکی می‌توانید برای کودک خود انجام دهید؟ این نکات و ترفندها را امتحان کنید و به‌خاطر داشته باشید که برای ایمن نگه داشتن کودک خود نزدیک او بمانید.

 •  اسباب بازی‌ها را به‌طور موقت در بالا قرار دهید؛

یکی از اسباب‌بازی‌های مورد‌علاقه کودکتان را برای لحظه‌ای روی صندلی یا کاناپه قرار دهید. به این ترتیب کودک شما انگیزه پیدا می‌کند تا سر خود را بلند کند و روی دست‌ها و زانوهای خود فشار دهد تا اسباب‌بازی خود را پیدا کند.

 •  مقداری پشتیبانی ارائه دهید؛

در طول دوران حرکت با شکم، به کودک خود کمی از زیر سینه او کمک کنید. می‌توانید از دست خود استفاده کنید یا آنها را طوری قرار دهید که شکم آنها بالای پای شما باشد در حالی که در حالت نشسته روی زمین هستید و پای خود را مستقیماً دراز کرده اید.

 •  با هم حرکات فشاری انجام دهید؛

رو‌به‌روی کودک خود روی زمین فرود بنشینید و با لبخندی بزرگ بر روی صورت خود، چند حرکت فشاری انجام دهید. کودک شما ممکن است هیجان‌زده شود و در نهایت سعی کند از شما تقلید کند.

 • پخش موسیقی؛

با کودک خود روی دست و زانو بنشینید، کمی موسیقی پخش کنید و به او نشان دهید که چگونه به جلو و عقب تکان دهد. این ممکن است کودک شما را تشویق کند که از شما تقلید کند.

 •  به سمت یک اسباب‌بازی مورد علاقه خزیدن؛

اگر کودک شما یک اسباب‌بازی مورد‌علاقه دارد، آن را چند فوت دورتر قرار دهید. به کودک خود نشان دهید چگونه می‌توانید بخزید تا اسباب‌بازی او را بیاورید. در این لحظه کودک شما ممکن است شما را غافلگیر کند و خزیدن را شروع کند.

ترفندهای والدین برای تشویق کودک به الگوی سینه‌خیز رفتن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 راه‌های بسیاری وجود دارد که نوزادان می‌توانند قبل از یادگیری الگوی سینه‌خیز حرکت کنند و همچنین راه‌های بسیاری برای این حرکت وجود دارد. در حالی که خزیدن در رشد عضلات و تعادل لازم برای عمود ایستادن و راه رفتن مهم است، اما واقعیت این است که همه نوزادان سینه‌خیز نمی‌روند.

 در برخی فرهنگ‌ها، والدین نوزادان خود را به دلایل مختلف از جمله برای جلوگیری از ابتلا به میکروب‌ها و ایمن نگه داشتن، به اطراف حمل می‌کنند تا از خزیدن روی زمین خودداری کنند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد انجام ندادن حرکاتی مانند سینه‌خیز در کودکان، منجر به مشکلات رشدی می‌شود. تا زمانی که کودک شما در حال حرکت است و به کاوش در دنیای اطراف خود علاقه نشان می‌دهد، احتمالا به خوبی رشد می‌کند!

اگر متوجه شدید که کودک شما هیچ تلاشی برای حرکت نمی‌کند یا هر دو طرف بدن خود را حرکت نمی‌دهد، توصیه می‌کنیم با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

الگوی سینه‌خیز رفتن در کودکان، این امکان را می‌دهد که دنیای خود را به روشی جدید و متفاوت ببیند و کشف کند و آزادی و تحرک گسترده خود را دوست داشته باشد. با گذشت زمان، او برای کارهای بیشتر آماده می‌شود و می‌خواهد به همه کسانی که در حال راه رفتن هستند بپیوندد.  از این دوره شیرین و خاص لذت ببرید.

سینه‌خیز در کودکان یک ماجراجویی جدید برای کودک شما است.  درست مانند هر نوزاد دیگری، کودک شما با سرعت خودش و طبق جدول زمانی خودش رشد می‌کند. سعی کنید به این فکر نکنید که “کودک من باید تا الان شروع به خزیدن کرده باشد.” همچنین، به‌یاد داشته باشید که ممکن است کودک شما دقیقاً همانطور که شما انتظار دارید الگوی سینه‌خیز را انجام ندهد. درعوض، او ممکن است از راه دیگری برای دور زدن استفاده کند، مانند حرکت از پایین یا خزیدن شکم، یا ممکن است به طور کلی از سینه‌خیز رفتن صرف نظر کند.

معمولاً تا زمانی که کودک شما یاد می‌گیرد که چگونه دست‌ها و پاهای خود را هماهنگ کند، جای نگرانی وجود ندارد. هدف نهایی او این است که راه رفتن را بیاموزد، بنابراین سعی کنید در این مدت روی نحوه خزیدن او تمرکز نکنید.

البته، اگر احساس می‌کنید کودکتان به‌درستی حرکت نمی‌کند، نمی‌تواند هر طرف بدنش را هماهنگ کند، یا از هر دست و پا به‌طور یکسان استفاده نمی‌کند، با پزشک خود صحبت کنید. و هر زمان که به‌طور کلی در مورد رشد کودک خود سؤال یا نگرانی دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *