روانشناسی کودک, سلامت کودک

قصه درمانی و درمان اختلالات روانی کودکان با استفاده از داستان گویی

داستان‌ها، افسانه‌ها، قصه‌ها، مثل‌ها قرن‌هاست که برای آموزش، الهام بخشیدن، راهنمایی و غنی‌سازی زندگی ما مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آنها می‌توانند در سطحی بسیار عمیق‌تر و فوری‌تر از زبان روزمره با ما صحبت کنند و به ما کمک کنند خود و دیگران را بهتر درک کنیم. آن‌ها به ما کمک می‌کنند موقعیت‌ها را از منظری متفاوت ببینیم، همدلی و شفقت را توسعه دهیم، مشکلات را حل کنیم و راه‌حل‌های مختلفی برای مسائل پیدا کنیم. داستان‌ها می‌توانند به ما حس امید و خوش‌بینی بدهند، به ما کمک کنند تا ارزش‌ها و باورهای مختلف را قدر بدانیم و به آنها احترام بگذاریم و بر رفتار اجتماعی‌مان تأثیر مثبت داشته باشند. مایکل وایت و دیوید اپستون این نوع درمانی را در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسعه دادند. آنها فکر می‌کردند که یک فرد باید خود را مرتکب اشتباه بداند، نه اینکه فی نفسه خود را بد ببیند. فرد نسبت به خود احترام قائل است و سرزنش یا قضاوتی را در درون خود مطرح نمی کند. یک روایت خوب به فرد کمک می‌کند تا آنچه را که تجربه می‌کند پردازش و روشن کند. با پینو بیبی همراه باشید تا درباره قصه درمانی و چگونگی تاثیر داستان‌ها بر کودکان بیشتر بدانید.

قصه درمانی و درمان اختلالات روانی کودکان با استفاده از داستان گویی

قصه‌گویی در درمان چیست؟

در روایت درمانی، رویدادهایی که در طول زمان در زندگی یک فرد رخ می‌دهد به عنوان داستان در نظر گرفته می شود که برخی از آنها مهم‌تر یا سرنوشت سازتر از دیگران هستند. این داستان‌های مهم، که معمولاً از رویدادهای منفی ناشی می‌شوند، در نهایت می‌توانند هویت فرد را شکل دهند.

قصه درمانی چیست؟

در روایت درمانی، افراد به عنوان رهبران مراقبت‌های بهداشت روانی خود در نظر گرفته می‌شوند، زیرا عمل داستان گویی هر نوع زبان آسیب شناسی را از تجربه آنها حذف می‌کند. افرادی که با افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب و اندوه پیچیده سر و کار دارند می‌توانند از این رویکرد درمانی بهره‌مند شوند.

چه وقتی از قصه درمانی استفاده میشود؟

کودکان، زوج‌های جوان و خانواده‌ها همگی می‌توانند از قصه درمانی بهره‌مند شوند. کسانی که خود را با مشکلاتشان تعریف می‌کنند، زندگی‌شان تحت سلطه احساساتی مانند «من یک فرد افسرده هستم» یا «من یک فرد مضطرب هستم» هست. این شکل از درمان می‌تواند برای افرادی که از این شرایط رنج می‌برند مفید باشد، از جمله:

  • اضطراب
  • افسردگی
  • ضربه
  • اعتیادها
  • اختلالات خوردن
  • خشم
  • مشکلات عمومی در تنظیم احساسات

چرا در مشاوره کودکان از قصه‌گویی درمانی خلاقانه استفاده می‌کنیم؟

کودکان عشق ذاتی به داستان دارند. قصه‌ها جادویی هستند و حس شگفتی ایجاد می‌کنند، بنابراین استفاده از داستان‌ها می‌تواند کودک را مجذوب خود کند و به او کمک کند تا در درمان خود شرکت کند. استفاده از داستان‌ها در درمان، تخیل را تحریک می‌کند و به کودک اجازه می‌دهد تا مشکلات شخصی و اجتماعی را کشف و حل کند و به او مهارت‌هایی می‌دهد تا در زندگی واقعی خود به کار گیرند.

گاهی اوقات ارتباط بین بزرگسالان و کودکان ممکن است ناسازگار باشد. صراحت یک بزرگسال اغلب می‌تواند منجر به این شود که کودک احساس کند فرد بزرگسال برای او سخنرانی می‌کند بنابراین نسبت به او بی‌اعتنا می‌شود. کودکان وقتی با سؤالات زیادی مواجه می‌شوند، تمایل دارند که خاموش شوند. آنها به شیوه ارتباطی تفسیری یا روایی بهتر پاسخ می‌دهند. «زبان احساس» طبیعی آنها مانند تصاویر و استعاره در داستان‌ها و رویاها است. زبانی که بزرگسالان استفاده می‌کنند گاهی اوقات می‌تواند با آن تضاد داشته باشد و تجربه عاطفی کودک را فشرده کند و باعث شود که او احساس سوء تفاهم و انزوا کند.

اغلب کودکان سعی می‌کنند از صحبت مستقیم در مورد احساسات دشوار یا تجربیات زندگی خود اجتناب کنند. قصه درمانی روشی همدلانه‌تر و کمتر تهاجمی ‌برای دسترسی به تجربه درونی کودک است. آنها راهبردهای مقابله‌ای پیشرفته‌ای برای مدیریت احساسات پیچیده و شدید یا منابع درونی برای فکر کردن به آنها و تنظیم برانگیختگی عاطفی خود ندارند. کودکان و نوجوانان برای پردازش کامل تجربیات، افکار و احساسات خود به کمک نیاز دارند. در غیر این صورت، غلبه عاطفی منجر به رفتار نامناسب آنها در برابر این احساسات دشوار می‌شود. اغلب این حالت در شرایط روانی مانند اضطراب، وسواس، بیش فعالی، فوبیا، شب ادراری، ترس و ناراحتی، پرخاشگری، مشکلات یادگیری و کابوس‌ها ظاهر می‌شود.

استفاده از داستان‌ها چه کارکردی دارند؟

از طریق ساختن داستان‌های جدید یا بازآفرینی افسانه‌های شناخته شده و دوست‌داشتنی، کار در استعاره کودک را قادر می‌سازد تا روایتی مشابه با تجربه زندگی‌اش را از فاصله‌ای امن کشف کند. در واقع، آنها از ضمیر سوم شخص استفاده می‌کنند. این تجربه آنها را عادی می‌کند و باعث می‌شود کمتر ترسناک و کمتر منزوی به نظر برسد. کودک می‌تواند چالش‌هایی را که شخصیت داستان با آن‌ها روبه‌رو است، درک کند و با چالش‌های خودش مرتبط کند. داستان‌ها، کودکان را قادر می‌سازد تا موقعیت را از منظر وسیع‌تری ببینند، بنابراین همدلی و شفقت به خود را توسعه می‌دهند.

داستان‌ها به کودکان این امید را می‌دهند که می‌توانند بر چالش‌های زندگی خود غلبه کنند. آن‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا ایده‌های جدید را در نظر بگیرند و مشکلات خود را از فاصله‌ای امن و به روشی متمرکز بر راه حل آزمایش کنند. آنها می‌توانند پاسخ‌ها، رویکردها و پایان‌های مختلف را بدون ترس از شکست امتحان کنند. مفهوم کمک گرفتن و رفع مشکلات از طریق همکاری و مشارکت با درمانگر و شخصیت‌های داستان تشویق و حمایت می‌شود.

قصه درمانی و درمان اختلالات روانی کودکان با استفاده از داستان گویی

روش سنتی یا همان مشاوره حضوری

در مشاوره حضوری روان درمانگر با بیان قصه و داستان سعی می‌کند به عمق لایه‌های پنهان شخصیت کودک نفوذ کند و او را وادار کند تا دربره احساساتش با مشاور صحبت کند. معمولاً جلسات درمانی به صورت گروهی برگزار می‌شود و با تشخیص روانشناس کودک، جمعی از کودکان مشکلات مشابهی دارند مثلاً آن‌هایی که پزشک برای آن‌ها اختلالا اضطراب جدایی را تشخیص داده در یک گروه قرار می‌گیرند و ضمن داستان گویی مشاوره روانشناسی کودک سعی می کند تا کودک را به تعامل وادار کند. مزیت مشاوره حضوری ارتباط چشمی و لمسی با کودک است هر چند که برخی کودکان قرار گرفتن در این موقعیت را استرس‌زا و اضطراب‌آور تجربه می‌کنند. 

استفاده از نرم افزارهای خلاقانه برای داستان سرایی

ممکن است به نظر برسد درمان خلاق هنگام کار آنلاین در مقایسه با مشاوره حضوری، بسیار پیچیده‌تر است. اما قابلیت‌های رایانه و هوش مصنوعی این روزها در قصه درمانی تحولات شگرفی را ایجاد کرده است. استفاده از قصه‌گویی و مشاوره آنلاین امروز رواج زیاد پیدا کرده است هم مشکل رفت و امد به مرکز مشاوره را ندارد و هم در هر زمان و مکانی در دسترس است. ضمناً کودک کمتر اضطراب تجربه می‌کند چون می‌تواند در محیط آرامش‌بخش خانه در جلسه درمانی شرکت کند.

۱. استفاده از GIF و صحنه‌های پس زمینه

استفاده از روش‌های درمانی سنتی برای برخی از کودکان کوچک‌تر دشوار است زیرا سطح تمرکزی کافی برای تمرکز یا نشستن ندارند، بنابراین استفاده از تصاویر متحرک گرافیکی متحرک، قصه گویی را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و تعاملی زنده می‌کند. هنگامی‌ که کودک هیجان زده و خوشحال است، دوپامین و اندورفین ترشح می‌شود که به کاهش سطح استرس او کمک می‌کند. این بدان معناست که کودک آرام است و مایل است به افکار درونی خود دسترسی پیدا کند و با آنها ارتباط برقرار کند، در حالی که احساس امنیت می‌کند و از نظر عاطفی تحت کنترل است.

کودکان اغلب مضامین مشترک و مشکلاتی را که در داستان خود از سر می‌گذرانند بازسازی می‌کنند و سپس سعی می‌کنند با کمک مشاور آن را درک کنند. با استفاده از نقش آفرینی، کودک می‌تواند هر یک از شخصیت‌ها را مجسم کند و به نوبه خود، احساسات خودش را از طریق دیدگاه‌های مختلف بیان کند. این به کودک کمک می‌کند تا روایتی جدید و دیدگاه گسترده‌تری ایجاد کنند، در حالی که به طور همزمان آنچه اتفاق افتاده را پردازش می‌کند.

با استفاده از ابزارهای موجود کودک حتی می‌تواند داستان و قصه خودش را روایت کند و آن چه در پس ذهن خودش دارد را روایت کند. کودک می‌تواند در مشاوره آنلاین روی دستکاپ نقاشی کند و حتی تصاویر متحرک را به طرح خود اضافه کند. روانکاو می‌توانند با استفاده از روانشناسی رنگ و نقاشی، تکرر استفاده از المان‌های مختلف و یا حتی بررسی چهره کودک هنگام کار اطلاعات زیادی را در خصوص احساسات درونی او بدست بیاورد.

۲. استوری بورد و کمیک استریپ

استفاده از استوری‌برد و کمیک استریپ در درمان به کودک این انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا پایان‌های مختلف را کشف و امتحان کند، احساسات و پاسخ‌های خود و همچنین شخصیت‌های دیگر را آزمایش کند. همچنین این امکان را فراهم می‌کند که موضوعات جدی با سرعت مورد انتظار کودک زنده شوند، کار شوند و دوباره اجرا شوند. این به کودک اجازه می‌دهد در عین حال که استقلال خود را توسعه می‌دهند، احساس امنیت و کنترل کنند.

با استفاده از ساختار استوری‌بورد، کودک می‌تواند نسخه داستانی خود را بسازد یا آن را اقتباس و بداهه بسازد. کاراکترها را می‌توان با دست آزاد با استفاده از نرم افزار طراحی یا با انتخاب یک تصویر از کتابخانه تصاویر ترسیم کرد. این تصاویر را می‌توان تغییر اندازه و تغییر مکان داد، و از جعبه‌های متن یا حباب‌های فکری می‌توان برای افزودن دیالوگ استفاده کرد، که همه اینها به کودک قدرت داستان پردازی می‌دهد. این فعالیت به کودک این امکان را می‌دهد که احساسات خود را از طریق بیان شفاهی آنچه ممکن است شخصیت‌ها بگویند بیان کند، که به آنها کمک می‌کند تا بفهمند این کلمات چگونه تفسیر و درک می‌شوند.

۳. استفاده از ایموجی‌ها و چت متنی

اغلب کودکان کلماتی برای گفتن یا توضیح احساس خود، یا اعتماد به نفس برای به اشتراک گذاشتن عمیق ترین احساسات خود ندارند. آنها اغلب سعی می‌کنند موضوع را تغییر دهند، حواس خود را پرت کنند، یا زمانی که بزرگسالان سعی می‌کنند در مورد مکالمات دشوار با آنها بحث کنند، با «نمی‌دانم» یا «الان نه» پاسخ می‌دهند.

زمانی که کودک از ویژگی چت متنی استفاده می‌کند که قادر به بیان احساس خود با صدای بلند نیست. اغلب کودک می‌گوید که خوب است، اما سپس احساسات واقعی خود را در کادر متن تایپ می‌کند. این ویژگی به کودکان کمک می‌کند تا آنچه «غیرقابل گفتن» است را به روشی ظریف اما قدرتمند بیان کند. استفاده از ایموجی‌ها مکمل این موضوع است. گاهی اوقات سؤال «چه احساسی دارید؟» با پاسخ «خوب» مواجه می‌شود، اما اگر از کودک بخواهید که یک ایموجی را برای نشان دادن احساسات خود انتخاب کند و خیلی بیشتر می‌تواند آنچه را که از سر می‌گذرانند بیان کند.

۴. روش داستان شش قسمتی مولی لحد (SPSM)

این ساختار داستانی شش قسمتی و متمرکز بر راه حل که توسط روانشناس مولی لحاد ساخته شده است، بیان خلاقانه را از طریق هنر تشویق می‌کند. لحاد پیشنهاد می‌کند که ضمیر ناخودآگاه کودک از طریق تصاویری که ایجاد می‌کند، افکار و نگرانی‌های او را به اشتراک می‌گذارد. از کودک خواسته می‌شود که ترسیم کند: شخصیت اصلی یک قهرمان، ماموریت یا هدفی که شخصیت باید به آن برسد، منابع و افرادی که می‌توانند به او کمک کنند و موانعی که بر سر راه او هست. در نهایت از او خواسته می‌شود تا ترسیم کند که قهرمان چگونه بر این مانع غلبه می‌کند و داستان چگونه به پایان می‌رسد.

معمولاً کودک تجربه یا مضامین مشترک خود را در داستان جاسازی می‌کند، در حالی که هنوز با استعاره کار می‌کند. سپس راه را برای بحث درمانی باز می‌کند. SPSM کودک را قادر می‌سازد تا با چالش‌های خود روبرو شود، نقاط قوت خود را بشناسد، مکانیسم‌های مقابله‌ای خود را تجسم کند و راه‌حل‌های مختلف برای یک مشکل را شناسایی کند که همگی مهارت‌های مهم زندگی هستند.

۵. استفاده از سینی‌های ماسه Canvas

بسیاری از جلسات مشاوره با کودکان و نوجوانان شامل استفاده از سینی شن و ماسه است، جایی که آنها می‌توانند موارد مختلفی را برای نشان دادن افراد زندگی خود انتخاب کنند. این اقلام به طور سنتی چیزهایی مانند صدف، سنگریزه یا اسباب بازی هستند. این که آنها کدام مورد را برای به تصویر کشیدن افراد زندگی خود انتخاب می‌کنند و آنها را در کجا در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهند بسیار مهم است و به استعاره‌ای مطمئن برای توصیف روابط آنها با دیگران تبدیل می‌شود.

شاید فکر کنید که نتوان این کار را به صورت آنلاین انجام داد، اما امروزه به یک سینی شن آنلاین در دسترس است که در واقع امکانات بیشتری دارد. اقلام سنتی، مانند سنگریزه و صدف، برای برخی از مشتریان کار می‌کنند، اما برای برخی دیگر، آنها ممکن است بخواهند مردم را به عنوان انواع مختلف حیوانات یا حتی به عنوان شخصیت‌های مختلف پوکمون یا فوتبالیست‌های معروف نشان دهند! برای برخی از افراد نوجوان، مقایسه اعضای خانواده با یک پوکمون ممکن است بسیار جذاب‌تر – و بسیار بیشتر از حد تخصص آنها – از آنچه معمولاً در اتاق مشاوره اتفاق می‌افتد باشد.

کار با داستان‌ها و استعاره‌ها، کودکان را قادر می‌سازد تا افکار و احساسات خود را به روشی روان‌شناختی ایمن، بدون حالت تدافعی که اغلب زمانی که از ما می‌خواهند در مورد مسائل دشوار صحبت کنیم، رخ می‌دهد، کشف کنند.

قصه درمانی چگونه به کودکان کمک می‌کند؟

مزایای قصه درمانی این است که کودک را تشویق می‌کند تا به لحظاتی از زندگی نگاه کند که در آن مشکل وجود نداشت، جشن‌ها، دستاوردها و جوایز را بررسی کند. این شیوه درمانی فرصتی برای کودک برای شروع بازنویسی داستان خود بدون مشکل است.

سخن آخر

روایت درمانی شکلی از مشاوره است که افراد را جدا از مشکلات و رفتارهای مخرب خود می‌بیند. این به افراد اجازه می‌دهد تا از دشواری‌هایی که با آن روبرو هستند فاصله بگیرند. قصه درمانی به افراد کمک می‌کند تا دریابند که چگونه ممکن است واقعاً قصه درمانی به آنها کمک کند یا از آنها محافظت کند، بیش از اینکه به آنها آسیب برسد. با این دیدگاه، افراد برای ایجاد تغییر در الگوهای فکری و رفتار خود و «بازنویسی» داستان زندگی خود برای آینده‌ای که نشان دهنده این باشد که واقعاً چه کسی هستند، چه توانایی هایی دارند و هدفشان چیست، جدا از مشکلاتشان، احساس قدرت بیشتری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *