بارداری, علائم بارداری

علائم بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

علائم بارداری

بارداری اگرچه نوید اتفاق‌های خوب را به دنبال دارد اما همیشه با علائم خوبی همراه نیست. معمولاً علائم بارداری کمی ناراحت کننده هستند، به‌خصوص هنگامی‌که نمی‌دانید اصلاً باردار هستید. حالا یکی از مهم‌ترین سؤالات مادران همین است که این علائم را از چه زمانی احساس می‌کنیم، این علائم با چه چیزی شروع می‌شود؟ در ادامه اطلاعات مناسبی را بیان خواهیم کرد.

علائم اولیه بارداری

بارداری چندین علائم دارد که بعضی از آن‌ها بسیار شبیه به علائم قاعدگی هستند. به همین دلیل است که بسیاری در روزهای ابتدایی بارداری، متوجه آن نمی‌شوند. خوب همین ابتدا بگوییم که علائم بارداری در همان ابتدای کار با چیزی که تصور می‌کنید، کاملاً متفاوت است.

اولین موردی که یک خانم را باید به فکر بی اندازد که باردار شده یا نه، عقب افتادن قاعدگی است. معمولاً اگر لقاح تا ۱۵ روز قبل از قاعدگی انجام شده باشد، قاعدگی آن ماه خانم انجام نخواهد شد. حالا این را هم در نظر بگیرید که در بعضی از موارد لانه گزینی اسپرم در رحم، سبب خونریزی می‌شود.

در بسیاری از موارد خانم‌ها این خونریزی را با قاعدگی اشتباه می‌گیرند. ازآنجایی‌که علائم اولیه بارداری شباهت زیادی با علائم قاعدگی دارد، این اشتباه گرفتن هم طبیعی به نظر می‌رسد. گرفتگی عضلات، احساس خستگی مفرط، تغییراتی در خلق‌وخوی (معمولاً خانم‌ها زود رنج شده، زود عصبانی می‌شوند یا احساس افسردگی می‌کنند)، احساس گرگرفتگی، حساسیت سینه و… از این علائم هستند.

همان‌طور که دیدید، بسیاری از ما خانم‌ها این علائم را هر ماه در زمان قاعدگی تجربه می‌کنیم و برایمان تازگی ندارد. حالا وجود این علائم، به همراه خونریزی ناشی از لانه گزینی، سبب می‌شود که بسیاری در همان ابتدای کار متوجه بارداری خود نشوند.

ما در مقاله‌ای به صورت مفصل درباره علائم اولیه بارداری صحبت کرده‌ایم.

دیگر علائم

هنگامی‌که در مورد علائم بارداری صحبت می‌کنم، همه ما ناخودآگاه خانم‌هایی را در ذهن می‌آوریم که حالت تهوع دارد، با بوی پیاز داغ اذیت می‌شوند و مرتب دست خود را جلوی دهانشان می‌گیرند. بله این‌ها هم یکسری دیگر از علائم بارداری هستند که در ماه‌های اول و دوم خود را نشان می‌دهند.

در ماه‌های اول تا سوم علائم بارداری به‌صورت مشهود ظاهر می‌شوند و دیگر هر کسی می‌تواند تشخیص دهد که باردار است یا نه! حالا ما لیستی از این علائم با توضیحات کامل آن را آماده کرده‌ایم که در ادامه به آن می‌پردازیم. این صحنه آشنا در فیلم‌های ایرانی که خانمی دستش را جلوی دهانش می‌گیرد و به دستشویی می‌رود، فقط یکی از علائم بارداری به‌حساب می‌آید.

  • احساس خستگی

یک جنین زنده در بدن شما در حال رشد است و هر روز هم به وزن او اضافه می‌شود، طبیعتاً حمل چنین چیزی شما را خسته خواهد کرد. بنابراین خستگی یکی از اصلی‌ترین علائم در زمان بارداری به‌حساب می‌آید. خوب یک خبر کمی هم ناراحت‌کننده برای شما داریم. این خستگی به‌مرورزمان کمتر نمی‌شود و تا روزهای پایانی بارداری همین‌طور افزایش پیدا خواهد کرد.

  • حساسیت به بو

خوب همان صحنه پیاز داغ درست کردن را تصور کنید،. خانم‌های باردار به بو حساسیت زیادی دارند. حالا این بو می‌تواند، بوی پیاز داغ یا حتی عطر همسرتان باشد. اگر به‌طور اتفاقی و بدون هیچ مریضی خاصی به یک‌باره به بوها حساس شده‌اید، حتماً یک تست بارداری بدهید.

احتمالاً این سؤال از همان قدیم برای شما هم وجود داشته که چرا خانم‌های باردار حالت تهوع دارند. خوب دلیل اصلی آن را می‌توان این مورد دانست که معده، روده و به‌طورکلی دستگاه گوارش در ماه‌های اولیه بارداری دیرتر تخلیه می‌شوند. همین مورد سبب ایجاد حالت تهوع در خانم‌ها می‌شود.

  • بی‎اشتهایی

هنگامی‌که بوی غذا شما را اذیت می‌کند، چطور می‌توانید بنشینید و غذا بخورید؟ خوب خانم‌های باردار هم دقیقاً همین‌طور هستند. همان‌طور که گفتیم آن‌ها حساسیت قابل توجهی به بوها دارند، حالا بوی غذا هم یکی از این بوها به‌حساب می‌آید.

همین حساسیت باعث می‌شود که معمولاً اشتهایی برای غذا خوردن نداشته باشند. البته تصور نکنید که این غذا نخوردن باعث کاهش وزن خانم‌ها می‌شود. در ماه‌های بعد بارداری این بی‌اشتهایی کاملاً جبران می‌شود و دیگر خبری از کاهش وزن نیست.

خانم‌های باردار دچار تغییرات هورمونی شدیدی هستند. همین مورد باعث شده که تکرر ادرار هم یکی از علائم بارداری به‌حساب آید. باید بگوییم که این تغییراتی هورمونی سبب افزایش تعداد دفعات ادرار کردن، می‌شوند.

  • یبوست

همان‌طور  که در مطالب باغ هم گفتیم در دوران بارداری دستگاه گوارش به‌سختی تخلیه می‌شود، این مورد به همراه اینکه خانم‌ها معمولاً فعالیت بدنی خود را کاهش می‌دهند، سبب شده که یبوست هم یکی دیگر از علائم بارداری باشد.

  • ویار کردن

ویار کردن یعنی خانم‌ها به غذای خاص علاقه شدیدی نشان بدهند. در گذشته این‌طور بوده که می‌گفتند، ویار هوس غذایی کودک است و مادر نقشی در آن ندارد. البته علم هنوز این ادعا را ثابت نکرده اما باید بگوییم که هوس غذایی مادر و کودک است.

معمولاً شما هم خانم‌های بارداری را دیده‌اید که به غذایی خاص یا خوراکی خاصی علاقه شدیدی دارند و در اکثر روزها و ساعت‌ها مشغول خوردن آن هستند. لواشک و نوشابه جز خوراکی‌هایی هستند که بیشتر خانم‌های باردار ویار آن را می‌کنند.

  • تغییرات در خلق‌وخوی خانم‌ها

در مطالب بالا گفتیم که در زمان بارداری اخلاق خانم‌ها کمی تغییر می‌کند، تصور نکنید که این تغییر اخلاق  در همان ماه‌های ابتدای بارداری است. در هر ماه این تغییر خلق‌وخو وجود دارد و شما باید با صبوری با آن برخورد کنید.

معمولاً خانم‌ها در زمان بارداری حساس و زودرنج می‌شوند. البته کمی از این زودرنجی را می‌توان به‌حساب سختی این دوره هم گذاشت. بارداری و بچه‎داری یکی از سخت‌ترین مراحل در زندگی در خانمی به‌حساب می‌آید. طبیعی است که خانم‌ها هم حساس و زودرنج شوند.

  • گرگرفتگی و تنگی نفس

در طول دوران بارداری دمای بدن خانم‌ها از حد معمول بالاتر است. این بالا رفتن دمای بدن هم به دلیل تغییر در هورمون‌هاست و جای نگرانی ندارد. همین تغییرات هورمونی هم سبب تنگی نفس می‌شود. البته در ماه‌های اول تا سوم این علائم بیشتری هستند و به‌مرورزمان از آن‌ها کاسته خواهد شد.

علائم بارداری در ماه‌های پایانی

در ماه‌های پایانی بارداری هم علائم دیگری را مشاهده خواهید کرد. اگرچه تحمل این علائم هم کمی سخت به نظر می‌رسد اما جای خوشحالی دارد که دیگر روزهای پایانی است و این علائم هم به‌مرورزمان از بین می‌رود. شاخص‌ترین علائم در این دوران، اضافه وزن است.

تصور کنید که شما یک شخص دیگر را با خودتان حمل می‌کنید و اندازه دو نفر هم غذا می‌خورید، طبیعی است که دچار اضافه وزن شوید. البته جای نگرانی ندارد، بعد از به دنیا آمدن بچه می‌توانید با ورزش کردن به این اضافه وزن را کاهش بدهید.

از دیگر علائم بارداری در ماه‌های پایانی می‌توان به ورم پاها اشاره کرد. البته معمولاً خانم‌های باردار در ماه‌های انتهایی دچار ورم می‌شوند اما ورم در پاها بیشتر خود را نشان می‌دهد. این ورم کردن هم دلیل خاص خود را دارد. در این ماه‌ها گردش خود کاهش پیدا کرده و همین مورد سبب ورم در پاها می‌شود.

خوب یکی از بدترین علائم بارداری این است که خانم‌ها گاهی نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند و شاهد تراوش‌هایی هستند. البته این اتفاق به‌ندرت پیش می‌آید و در صورت بروز آن باید بگوییم که نگران نباشید، بعد از زایمان خود می‌شود.

چه زمانی علائم بارداری را احساس می‌کنیم؟

خوب این سؤال برای تمام خانم‌ها پیش می‌آید که علائم بارداری را از چه زمانی احساس خواهیم کرد. خانم‌های زیادی هستند که نگران بارداری اند و می‌خواهند از زمان علائم آن مطلع شوند. خوب باید بگوییم که اولین علائم بارداری همان عقب افتادن قاعدگی است که از ۱۵ روز بعد از لقاح این اتفاق می‌افتد.

بعدازآن هم علائم دیگر به‌مرورزمان رخ می‌دهد. معمولاً قبل از سه ماهگی از باردار شدن مطلع خواهید شد. حساسیت به بو هم یکی دیگر از علائمی است که خود را از همان ماه‌های ابتدایی نشان می‌دهد. شاید دلیل اینکه در فیلم‌های ایرانی نشان زن باردار را همین احساس حالت تهوع بعد از استشمام بوی پیاز داغ می‌دانند، همین باشد.

معمولاً بین ۳۰ روز بعد از بارداری به‌مرورزمان خود را نشان می‌دهند و شما می‌توانید آن‌ها را احساس کنید. حالا در بعضی از موارد می‌تواند این علائم کمی زودتر و شاید هم کمی دیرتر خود را نشان بدهد. به هر حال نگران نباشید، علائم بارداری خود را به‌مرورزمان نشان خواهند داد.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد علائم بارداری اطلاعاتی را بیان کنیم. همان‌طور که گفتیم علائم بارداری خود را در سه مرحله نشان می‌دهند. ما در مطالب بالا علائم هر سه دوره را شرح دادیم. در پایان هم به این موضوع اشاره کردیم که این علائم خود را از چه زمانی نشان می‌دهد.

اگر هر سؤال دیگری در مورد علائم بارداری دارید، آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *